SLOPEN STRAKS AAN BANDEN AUGUSTUS MEEST GESCHIKT VOOR GRASLANDVERNIEUWING LAND j? BOUW Schrijfavond Amnesty international geschetter^M: Wij zoeken een bezorger. Beelden van Jezus in De Koog Letsel door y onbekende oorzaak1' NAAKT KNETTER TESO driekwart eeuw PAGINA 6 TEXELSE COURANT VRIJDAG 13 AUGUSTUS 19#- I voorkomen dan die afzonderlijk laten bemonsteren. De beste tijd van bekal- ken ligt in de zomermaanden als de grond enigszins droog is. Wanneer de kalk dan meteen door de grond gewerkt kan worden is de werking van deze meststof het snelst De plantenwortels kunnen dan direct gaan beschikken over deze voedingsstof. Grondbewerking Na een eventuele kweekbestrijding kan de grasmat gefreesd worden. Met een goede voorschaar in de ploeg kan er dan direct geploegd en daarna gecilverd worden. Het ploegen van grasland heeft nog steeds de voorkeur boven het direct inzaaien na het gebruik van een over- topfrees. Bij het ploegen komt er een diepere bewortelingszone voor de jonge platenwortels Ook kunnen de oude grasresten dieper ondergewerkt worden waardoor hergroei van de oude zode bijna onmogelijk wordt. Wanneer de laatste bewerking met de cilver plaats zal vinden kan tegeli|kertijd een lichte zigzag eg zorgen voor een ideaal zaai- bed Dit zaaibed verlangt een laagje losse grond van ongeveer 1 cm diepte. Met de vlaszaaimachine kan het graszaad dan ingezaaid worden en op luiste diepte in de grond worden ge bracht. Dieper zaaien geeft bezwaren voor de opkomst van fijn gras en de klaverzaden Bemesting Aan de hand van een grondanalyse kan de bemesting aan fosfaat, kali, kalk en koper worden gegeven. Deze mest stoffen kunnen voor de zaaibedberei- ding worden gestrooid. Voor een goede aanslag van het jonge gras kan b.v. 40 kg fosfaat, 60 kg kali en 2000 kg kalk per ha worden gegeven. Speciaal voor de gezondheid van het vee wordt koper- slakkenbloem gestrooid in een hoeveel heid van 400kg per ha. Aan stikstof kan begonnen worden met 50 kg zuivere stikstof per ha. Mengselkeuze In de rassenlijst zijn meerdere men sels opgenomen die geschikt zijn om uitgezaaid te worden. Bij de mengsel keuze moet wel uitgegaan worden van de meest geschikte grasrassen. Bewust kiezen van de grasrassen kan zinvol zijn Wij zijn op zoek naar iemand die de Texelse Courant per 1 septem ber wil bezorgen op de Waalder- weg, Oosterenderweg, Meijerte- bos, Ongeren, Tienhoven en Har- kebuurt. Hier wonen totaal ongeveer 45 abonnees. Het bezorgen is het eenvoudigst voor iemand die in deze omgeving (Oosterend) woont, bijv. scholier De kranten moeten donderdag- en dinsdag middag even na 15.00 uur in de drukkerij in Den Burg worden op gehaald Geïnteresseerden kunnen voor nadere informatie terecht in ons bedrijf. Drukkerij Texelse Courant Warmoesstraat Parkstraat, telefoon (02220) 2741 Vorige week werd door aannemer Niek Dros uit Oosterend de woning op de hoek Burgerhoutstraat-Kogerstraat gesloopt. Dat gebeurde in opdracht van eigenaar de heer Hoogenbosch. die op deze wijze zijn restaurant Theodorahoeve beter tot zijn recht wilde laten komen. Het gemeentebestuur vond het zonde dat deze nog in prima staat verkerende woning zou verdwijnen en probeerde er wat tegen te doen. Al gauw werd duidelijk dat men geen poot had om op te staan, bij afwezigheid van een verordening met een sloopverbod moest men toelaten dat het gebouw tegen de grond ging. De restauranteigenaar zal op het nu vrijgekomen terrein een terras aanleggen. Mede naar aanleiding van dit geval is nu een wijziging van de bouwverordening aanhangig gemaakt bij de gemeenteraad, waardoor voor het slopen van huizen binnenkort vergunning nodig is. Om een huis of ander pand te mogen slopen, is binnenkort vergunning nodig van de gemeente. De raad is voorge steld een verbod tot slopen op te nemen in de bouwverordening. Dit gebeurt naar aanleiding van op merkingen in de gemeenteraad over de sloop van enkele panden in het centrum van Den Burg. De gemeente heeft ver schillende mogelijkheden bekeken om het ongewenst slopen van huizen tegen te gaan. Het zou kunnen door middel van een systeem van aanlegvergun- ningen, te regelen in het bestemmings plan. Volgens de Kroon is deze methode alleen toelaatbaar in een beschermd dorps- of stadsgezicht zodat men daar in Den Burg niets aan heeft. De tweede mogelijkheid, regelen via de Bouwver ordening, is wel een haalbare kaart. Volgens de bouwverordening is slopen thans met verboden;door een kleine wijziging kan dat worden veranderd. De mogelijkheden tot het tegengaan van sloop zijn echter ook dan nog be perkt want de vergunning mag alleen worden geweigerd als het gaat om panden die uit het oogpunt van dorps- behoud of landschapsschoon belangrijk zijn of als stedebouwkundige argumen ten een rol spelen. Ook het slopen van karakteristieke of monumentale panden kan op deze wijze worden tegengegaan. Het feit dat door het slopen van een huis een woning aan de woningvoorraad wordt onttrokken mag geen argument zijn om een sloopvergunning te wei geren. Want dan wordt gehandeld in strijd met artikel 56 van de woningwet waarin staat dat een sloopverbod in het belang van de huisvestingsmogelijkhe den alleen mogelijk is in gebieden die daartoe bij Koninklijk Besluit zijn aange wezen. Texel is niet als zodanig aange wezen. Maandag 16 augustus houdt Am nesty International werkgroep Texel de maandelijkse schrijfavond in de Holle- bol, aanvang 20.00 uur. Voorbeeld brieven ten behoeve van gevangenen in Peru, de Sovjet Unie en Gabon zijn aanwezig. In Peru zit pastoor Anaya Cuadros gevangen, een onderwijzer en leider van een boerengemeenschap in de buurt van Lima. Henrikas Jashkunas uit Litouwen zit een vonnis van 15 jaar gevangenisstraf uit wegens het vervaar digen van ,,samizdat", zelf verspreid onofficieel, ongesencureerd materiaal. In Gabon wordt J. M. Aubame, een be stuursambtenaar gevangen gehouden sinds november 1982 zonder vorm van proces. Voor nadere informatie over deze gevangenen en de schijfavond kan men terecht bij Jenneke Wassink, Vloedlijn 31, telefoon 4109, contact persoon van de werkgroep. Van woensdag 18 augustus tot 1 september is de houten beeldenten toonstelling van René Smeets uit Zeve naar te zien in het overdekte hof bij de katholieke kerk aan de Nikadel te De Koog. De tentoonstelling heet ,,De man van Nazareth" en is al op diverse plaatsen in het land te zien geweest. Bij de indrukwekkende houten Jezus-figu- ren van Smeets horen bijpassende tek sten. De bezoekers aan de tentoon stelling krijgen het verzoek bij hun rondgang op een formulier vijf beelden aan te kruisen die hen het meest hebben aangesproken. Naast kunstenaai is de in 1922 geboren Smeets ook priester in Zevenaar. Zijn kunstwerken zijn meer malen op de NCRV televisie te zien ge weest. De tentoonstelling in De Koog is dagelijks geopend van 18.30 tot 21.00 uur en overdag wanneer het bordje geopend" erbij staat. De maand augustus is meestal het geschiktst om grasland te vernieuwen. De kans dat er voldoende neerslag komt is dan aanwezig en tevens is de tempe ratuur zeer gunstig voor een snelle opkomst en groei van het graszaad. Nu komen er op Texel nog vele grasland percelen in aanmerking voor een her- inzaai. Ondanks dat alles vanaf de weg groen ziet, staat in menige grasmat een te groot aantal minderwaardige gras soorten. Vooral kweek en straatgras kunnen een dichte grasmat geven maar de voedingswaarde is laag. Verder zien meerdere percelen groen van de grote hoeveelheden paardebloemen die tus sen het gras staan Ook van dit gewas is een lage opbrengst te verwachten. Bij het opnieuw inzaaien is het van groot belang dat de melkveehouder/schapen houder weet waarom de grasmat is versleten De oorzaken hiervoor kunnen verschillend zijn waarbij droogte zeker een rol kan spelen. Maar ook te lang laten liggen van een snede kan als oor zaak worden genoemd evenals een te lage pH en een tekort aan andere voe dingsstoffen Wateroverlast in de herfst winter en voorjaar is ook funest voor de grassen met een hoge voedingswaarde. In percelen waar teveel kweek staat is een chemische bestrijding raadzaam Hiervoor zijn goede middelen beschik baar die zorgen bij een juiste toepassing dat de kweek 100% wordt bestreden. Ook kan de kweek mechanisch worden bestreden door de grasmat drie keer te frezen met steeds een tussenpauze van een week. Wanneer er opnieuw inge zaaid wordt zonder dat de kweek wordt bestreden is het zonde van het geld dat voor de inzaai moet worden geïnves teerd. Zure grond Hoewel het al meer dan eens is geschreven en gezegd gaat er jaarlijks op meerdere veehouderij- en akker bouwbedrijven veel geld verloren door dat de pH van de gronden met goed is. Grasland vraagt een pH van minimaal 4.8. Is deze pH lager dan groeien de grasplanten minder of vallen zelfs weg. Om hier een goede graadmeter voor te hebben is grondonderzoek noodzakelijk. De heer Sjef Beers neemt op uw verzoek gaarne een monster van de grond en stuurt het op voor onderzoek. Dit onderzoek moet wel zo gebeuren dat er een analyseuitslag binnenkomt van de grond die bovenkomt en niet van de grond die met ploegen naar onderen wordt gestopt. Dus het monster laten nemen van de 10 cm grond die als zaaibed dienst gaat doen. De bemesting aanpassen aan het advies. Mochten er speciale slechte plekken in het perceel 0 Een 21-jarig Frans meisje uit Caen met een hersenschudding en verder Ie r sel opgenomen in het Gemini ziekenhu in Den Helder. Dinsdagmiddag stonde e twee politiemensen te praten met ee Israëlische arts in de Dorpsstraat toe zich een Franse jongen nogal overstui bij hen meldde. Hij zei dat hij een an}l nodig had, waarna de politiemensen e de Israëliër met hem meegingen. Bij h< )i meisje aangekomen achtte de Israelie het raadzaam een ambulance te waar t schuwen. Nadat het meisje eerst vocit verder onderzoek naar dokter Coutinh r was gebracht, werd ze naar het zieker »t huis vervoerd. Het is nog niet duidelijk waardoor het letsel is ontstaan. n omdat er nog grote verschillen zijn in de opbrengst, doorschieten, smakelijk heid en standvastigheid. Voor Texel blijven de BG 5, BG 7 en BG 11 het vrij goed doen. Voor de drogere gronden kan BG 7 boven de twee andere worden gekozen. Steeds zorgen dat er kweekvrij graszaad wordt gekocht. Klavers zijn in droge perioden zeer waardevol. Waarde goed grasland Goed grasland is voor goede finan ciële bedrijfsresultaten van groot be lang Uit onderzoek blijkt dat het netto overschot voor het rundveehouderijbe drijf voor 19% bestaat uit kVEM op brengst per ha grasland. Deze kVEM is de afkorting voor kg Voeder Eenheden Melk. Vroeger werd gesproken over Zetmeelwaarde. Wanneer het grasland van betere kwaliteit is en daarmee ook het ruwvoer kan er melk geproduceerd worden met lagere kosten. Groenbemesters De oogst van de meeste akkerbouw gewassen is dit jaar erg vroeg. Hiermee komt de grond vrij te liggen. Bij aanwe zigheid van wortelonkruiden kunnen er mechanische bewerkingen worden uit gevoerd om deze te bestrijden. Is de grond vrij van allerlei wortelonkruiden dan is er nog een goede gelegenheid om de grond in te zaaien met een groen- bemestingsgewas. Dit gewas geeft dan een goede bescherming aan de grond tegen ongunstige weersomstandighe den waarbij verslemping maar ook uit spoeling van voedingsstoffen op kan treden. Organische stof Bij de opbrengsten van de gewassen in 1982 blijkt weer dat de grond die in een goede conditie is de hoogste op brengsten kan geven. Eén van de belangrijkste middelen hierbij is de hoe veelheid organische stof die in de grond aanwezig is. Deze kan aangevoerd wor den met verschillende organische mest- soorten maar ook met groenbemesters. Een goed geslaagde groenbemester is van zeer grote waarde voor het gewas dat er het volgende jaar op komt te staan. Grassen Grasgroenbemesters zijn eenvoudig te telen en mislukken zelden. Ze pro duceren een uitgebreid en fijn vertakt wortelstelsel. Na het onderploegen wor den de gronddeeltjes bij elkaar ge houden en zullen niet zo snel tot ver slemping overgaan. De meest geschikte voor inzaai als groenbemester zijn Wes- terwolds en Italiaans raaigras. Hiervan kan een tetraploid ras worden genomen. Aan hoeveelheid zaad is 30 tot 50 kg per ha voldoende. Een bemesting van 250 kg Kalkammonsalpeter /ha kan vol doende zijn voor een goed gewas. Ook rogge is als groenbemestings- gewas te telen. Van zomerrogge en winterrogge is de droge stof per ha meestal iets later dan van de grassen. Toch is rogge goed te gebruiken als groenbemester Vooral als er nog in september ingezaaid gaat worden blijft dit gewas vrij gemakkelijk doorgroeien Met 140 kg zaaizaad per ha kan een redelijk tot goed gewas worden ge haald. Ook de stikstofbemesting kan met 200 kg kalkammonsalpeter vol doende zijn. Kruisbloemigen Verschillende kruisbloemigen kunnen het bietecysteaaltje vermeerderen en de kans op bietenmoeheid doen vergroten. Alleen van bladrammenas zijn er rassen die het bietecysteaaltje minder tot ont wikkeling laten komen. Vandaag is het 75 jaar geleden dat TESO werd opgericht. De datum 12 augustus 1907 prijkt althans onder de oprichtmgsacte. Op 15 augustus begon Texels Eigen Stoomboot Onderneming met haar activiteiten. Bovenstaande foto uit het archief van Dirk Kuiter, werd gemaakt in de prille beginjaren. De plaat toont TESO's eerste eigen boot De Dageraad aan de kade voor het toen malige stoombootkoffiehuis. Rechts de reserve (radar)boot Ada van Holland, Rogge die aanvankelijk eigendom was van TESO's voorganger de Alckmaar Packet later door TESO werd gehuurd en ver volgens werd overgenomen. Als con- trast onderstaande recente foto van TESO's huidige vlaggeschip „Molen gat" met vakantiegangers op weg naar Texel. Wat in al die jaren niet is veranderd is dat de handel en waneti van TESO onderwerp is van gesprekki waarbij de meningen zeer uiteen kunni lopen. Zoals bekend wordt aan het 75-jajj, jubileum van TESO weinig gedaan. c aandeelhouders zijn in de laatstgehc den vergadering getracteerd en alle p soneelsleden hebben recentelijk extraatje van ƒ75, in hun loonzal gehad. (Foto: Dirk Kuiter).

Texelsche Courant | 1982 | | pagina 10