Rond Texel in twee uur en tien minuten i i Geslaagde aanval op record: Surfwedstrijd van Den Helder naar De Cocksdorp Houdt zelfstandige MLK-groep in stand Stripes Zon. maan en hoog wah* Ronderecord driemaal gesneuveld Texelse Boys Strandloop De Krim Jeugdtrainen SM. Texel S.V. Oosterend Texelcup Voorstel Bert Reintjes: Aanrijdingen Zwemmer in nood PAGINA 2 TEXELSE COURANT VRIJDAG 13 AUGUSTUS 18 Wop Rienks en Martin Warmaar vertellen hoe ruig het was en hoe hard het ging. „Goed Rondeweer" concludeerden enkele leden van de Kustzeil- vereniging Westerslag afgelopen week toen ze hun blik over het winderige strand en de woelige zee lieten dwalen. Vervolgens was het plan om de recordtijd van de Ronde om Texel te verbeteren snel geboren. Maandagmiddag waagden Martin Warnaar en Wop Rienks met hun Supercat een poging en ze zagen kans in twee uur en tien minuten rond het eiland te zeilen. Het oude record dat ooit door Dirk Pool en W. Brommersma was gevaren stond op twee uur en 48 minuten. Daarom was er voor Warnaar en Rienks en ook voor andere catamaranzeilers ruimschoots aanleiding om dinsdagmiddag een echt officieel ronderecord te vestigen. Tussen twaalf en één uur kozen drie catamarans bij Paal 17 het ruime sop in een gemeenschappelijke aanval op het ronderecord. De wind kwam met vijf uit het noordwesten en dat zorgde voor weersgesteldheden die het uiterste van de boten en de bemanning vergden. De aanval op het ronderecord werd ge pleegd door Dirk Pool en Sjef Brüge- mann in hun Supercat 17, Martin War naar en Wop Rienks met hun Supercat 20 en de Amsterdammer Niko Cortlever en Arie Langeveld met hun Tornado. Dit laatste duo voer de zuidelijke route in plaats van de noordelijke. Voor de Supercats die de noordelijke route voe ren, was vooral het eerste stuk van Paal 17 tot de vuurtoren erg zwaar Door de zeer hoge golven duurde het een half uur eer men bij de vuurtoren was. Het zeilen werd daarna relatief gemakkelijker tot bij de Razende Bol alwaar in zeer moeilijke omstandigheden gelaveerd moest worden De snelste tijd werd dus gevaren door Warnaar en Rienks. Ze deden twee uur, negen minuten en zeven seconden over de tocht. Dat betekent dat het oude record maar liefst met 39 minuten is verbeterd. Cortlever en Langeveld de den er twee uur, dertien minuten en 47 seconden over, terwijl Pool en Brüge- mann de tocht in twee uur, 27 minuten en 41 seconden voeren. Deze laatste zeilers hadden flink wat pech doordat ze ter hoogte van Westerslag met hun boot omsloegen en het een hele toer was de catamaran in de ruige zee weer overeind te krijgen. Dit omslaan heeft hen wel licht de beste plaats in het „overall" klassement gekost. Net als bij de echte Ronde om Texel is voor de verschillende schepen namelijk een correctie met een handicapfactor uitgevoerd. Met een dergelijke bereke ning worden de verschillen in snelheid tussen de schepen geëlimineerd en tellen slechts de echte zeilprestaties. Volgens de gecorrigeerde cijfers werden Warnaar en Rienks eerste (1,19), Pool en Briigemann tweede (1,21) en Cortle ver en Langeveld derde (1,25). Voor de Tornado waarmee dit laatste duo voer, wordt een nogal grote correctiefactor toegepast omdat het een bijzonder snel schip is. Cortlever, die vorige week in Spanje de Europese kampioenschappen catamaranzeilen won, werd tijdens de tocht om Texel geplaagd door mate riaalgebreken. Verder viel zijn fokke- maat vlak na de start in het water, wat de concentratie niet ten goede kwam. Zaterdag a.s. om zeven uur de oefen wedstrijd Texelse Boys tegen Ooster end De dames en de meisjes junioren worden dinsdag om half acht in de kantine verwacht voor een bespreking. Ook nieuwe leden zijn dan welkom. Dirk Pool en Sjef Brugemann zijn ervan overtuigd dat ze eerste zouden zijn ge worden als ze niet in het zicht van de finish omgeslagen waren en zijn dan ook belust op revanche. De records die dinsdagmiddag wer den gevaren zijn geklokt door Hans Bakker en Jos van Boessen en worden erkend door de Nederlandse Branding- zeil Federatie. De catamarans die mee deden moeten met snelheden van rond de 50 kilometer per uur hebben gevaren. Sportieve wraakneming Het feit dat Warnaar en Rienks bij deze ronde als eerste uit de bus kwamen, wordt door henzelf als een „sportieve wraakneming" betiteld. Bij de echte ronde die op 12 juni werd gehouden werd de catamaran van Rienks en Warnaar bij de start aangeva ren. Met een lekke drijver wisten ze tot de Slufter te komen, waarna ze de race moesten opgeven. Het is onzinnig de resultaten van de race in juni te verge lijken met die van dinsdagmiddag. De omstandigheden waren toen heel an ders. Desondanks, wanneer men ziet dat het gecorrigeerde resultaat van de tocht die Warnaar en Rienks voeren 1,21 is en dat de eersten die in juni binnenkwamen slechts 1,57 punten be haalden, dan is duidelijk dat er een bij zondere zeilprestatie is geleverd. Waar bij uiteraard met uitgesloten is dat ook dit ronderecord weer zal sneuvelen. Sjef Brügemann en Dirk Pool: tijdverlies door omslaan, maar belust op een revanche. Zaterdag wordt één van de grootste surfevenementen gehouden die ooit voor Texels kust heeft plaatsgevonden. Het is de marathontocht van Den Helder naar De Cocksdorp en terug, die om tien uur voor restaurant Lands End in Den Helder begint. Na de start wordt het Marsdiep overgevaren en gaat het evenwijdig aan de waddenkust van Texel tot de Oostkaap. Daarna varen de surfers om de Vlakte van kerken heen, ronden de zogenaamde VC boei en rusten uit bij Dijkmanshuizen. Ook re creatiesurfers kunnen aan deze tocht meedoen en deze starten om kwart over tien. De tocht is georganiseerd door de Windsurfclub Texel en de Windsurfclub „Lutje" uit Westerland. Beide verenigingen organiseren ook de surfmarathon van Andijk naar Den Oever en weer terug die op 22 augustus wordt gehouden. Voor de tocht bij Texel zijn door de organisatoren de nodige veiligheidsmaatregelen geno men. Er gaan vaartuigen van de red dingsmaatschappij en de rijkspolitie mee terwijl ook diverse particuliere schepen assistentie zullen verlenen waaronder catamarans van kustzeilvereniging Westerslag. Het tijdstip van de tocht is zo gekozen dat de surfers zowel op de heenreis als op de terugreis het tij mee- hebben. In restaurant Lands End is een inschrijfbureau gevestigd dat van 8.45 tot 9.45 uur geopend is. Het inschrijf geld voor leden der beide organiserende verenigingèn bedraagt een tientje, niet- leden betalen /15, Uit veiligheids overwegingen is een wetsuit, zwemvest deugdelijke mast/plankverbinding, zeil- nummer en een vijf meter lange nylon- lijn van vijf millimeter dik verplicht. Elke deelnemer ontvangt na het volbrengen van de tocht een herinneringsvaantje, terwijl voor de wedstrijddeelnemers ze ven prijzen te verdienen zijn. Voor nadere inlichtingen kan men bellen met Herman Boks 02223-607 of de heer Boer, telefoon 02230-34409 (na 19.00 uur). De vijfde SVC-strandloop bij paal 28, gehouden onder uitstekende weersom standigheden, trok weer veel deelnemers: 188 op de vier kilometer en 70 op de acht kilometer. Uitslag: 4 km: 1. Edwin v. Essen 15.58 min.; 2. Marcel v.d. Beid 16.10; 3. Erik Kraaieveld 16 25; 4. André Timmer 16.28; 5. Gerrit Koorn 16.28; 6. Jan Henk Broekman 16.36; 7. Leen den Braven 16.36; 8. Henk Jansen 16.45. 8 km: 1. Joost Brouwer 27.29 min.; 2. Cees Timmer 27.47; 3. Minne Goënga 28.20; 4. Theo Franchimon 29.14; 5. Werner Lueck 29.24; 6. Dolf Jan6en 29.46; 7. Piet Bakelaar 29.50; 8. Daan Welboren 30.24 Algemeen klassement: 8 km: 1. Minne Goënga 112.48 min., 2. Cees Timmer 113.15; 3. André Brouwer 115.05; 4. Theo Francimon 117.30. 8 km veteranen: 1. Werner Lueck 118 32 min.; 2. Piet Bakelaar 121.33; 3. Daan Welboren 124.34; 4. Hans Bakker 128.03; 5. Piet Schuil 129.25. 4 km: 1. André Timmer 66.21 min.; 2. Gerrit Koorn 66.47; 3. Jan Henk Broekman 70.16; 4 Norbert Eelman 76.18. Maandag 16 augustus: Jun. C1, C2 17.00-18.00 uur Jun. A1B1, 18.00-19.00 uur Woensdag 18 augustus: Jun. C3, B2, 17.15-18.15 uur Vrijdag 20 augustus: Jun. BI, 17.00-18.00 uur Jan. A1, 18.00-19.00 uur Wie niet weet in welke groep hij moet trainen kan even bellen naar 3836 of overdag (0800-16.45 uur) 02226-541. Zaterdag a.s. speelt SVO/Z1 een oefenwedstrijd in Anna Paulowna tegen de eerste klasser SVAP. Vertrek boot 13.05 uur. Oosterend 1 speelt 's avonds om zeven uur in Den Burg tegen Texelse Boys 1 en Oosterend 2 speelt dan ook in Den Burg tegen Texel 4. Maandag volgt aan Oudeschild om 19.00 uur de wed strijd SVO/Z 1 tegen De Koog. De algemene ledenvergadering wordt dit jaar op vrijdag 20 augustus gehouden in de kantine. Alle leden worden verzocht te komen. De aanvang is 20.30 uur. Wat zou u doen als u op één rot dag alles kwijt zou raken? Uw baan, uw auto, uw flat, uw meisje? Als u John Winger zou zijn of zijn beminnelijke gabber Russel Ziskey zou de kans groot zijn dat u in het „nieuwe" leger der Verenigde Staten terecht kwam, waar u kunt meehelpen de democratie te red den en aardige meisjes ontmoet. John Winger beroemt zich er op zijn proble men altijd bedachtzaam en op verant woordelijke wijze te benaderen en op te lossen. Russel is altijd „in". Aanvan kelijk lijkt het nieuwe leger zo slecht nog niet: nieuwe kleren, gratis knippen, nieuwe vrienden en vriendinnen. John en Russel ontmoeten er twee heel knappe en leuke meisjes die hen twee maal arresteren. Zij dienen nl. bij de militaire politie. De opleiding is zwaar maar heeft toch ook zijn betere mo menten. Opeens worden de zaken wat moeilijker en ingewikkelder, wanneer het duo in conflict komt met hun ser geant-instructeur. Ook komt het tot een misverstand met de derde wereld, met de Tsjechen en tot een groot conflii komt het met de Russen. Met c gegeven heeft regisseur Ivan Reitma e de maker van o.a. „National lampooi animal house" en „meatballs", e< a lachsucces afgeleverd van de bovens plank. „Stripes" is te zien van donde dag tot en met dinsdag en in de zoi dagse matinee. De toegang is alle lee tijden. De zon komt 21 aug. op om 6.32 i en gaat onder om 20.51 uur. Maan: 19 aug. N.M.; 26 aug. E.K. Hoog water ter rede van Oudeschil Vrijdag 13 augustus 1.33 en 14 Zaterdag 14 augustus 2.36 en 15 Zondag 15 augustus 4.02 en 17 Maandag 16 augustus 5.47 en 18 Dinsdag 17 augustus 7.30 en 20 Woensdag 18 augustus 8.44 en 21 Donderdag 19 augustus 9.38 en 22 Vrijdag 20 augustus 10.36 en 23 Zaterdag 21 augustus 11.30 en 23 Springtij: 21 aug.; doodtij: 28 aug. Aan het strand is het ongeveer uur eerder hoog water. Wedstrijden vanaf 20 augustus tot en met 24 augustus. 20 aug. De Koog, Oosterend, 19.00 uur 21 aug. Tex.Boys-SVO/Z 1, 19.00 uur texel 3-SVO/Z 2, 19.00 uur ZDH 2-Oosterend 2, 16.30 uur 24 aug. SVO/Z 1-Oosterend, 19.00 uur Het restant wordt volgende week gepubliceerd. Aan twee auto's ontstond maan dagmiddag schade bij een aanrijding die plaats vond op de Postweg bij het vliegveld. Een Duitse kampeerbus reed van het parkeerterrein bij het vliegveld de weg op waarbij de bestuurder geen rekening hield met een naderende per sonenauto die door een inwoner van Alkmaar werd bestuurd. Iemand uit De Koog reed dinsdag middag met zijn auto over het Mien- terglop en passeerde twee fietsen. Tijdens de inhaalmanoeuvre reed van de linkerkant opeens een invalidewagen de weg op die de automobilist niet meer kon ontwijken. De wagen waarin een Duitse jongen zat, kantelde bij de aanrij ding en werd volledig vernield. Bij de aanrijding raakte niemand gewond. Twee Duitse jongens liepen schaaf wonden op toen ze met hun fiets ter nauwernood een passerende auto kon den ontwijken en daarbij vielen. Het ongeluk gebeurde bij camping Loods mansduin. De fietsen werden bescha digd Een 43-jarige inwoner uit Veghel heeft bij de politie aangifte gedaan van het feit dat hij met zijn auto een deuk in het portier van een andere auto had gereden op de parkeerplaats bij het VVV kantoor in De Koog. Hij wist niet van wie de andere auto was en nam daarom con tact op met de politie. De politie was aangenaam verbaasd over deze handel wijze. Een 33-jarige Duitse vrouw uit Berlijn raakte maandagmiddag om kwart over vier bij paal 20 in nood toen ze in een mui stapte en onder water verdween. Door andere baders werd ze uit het water gehaald, waarna bleek dat ze door het verblijf in zee behoorlijk was afgekoeld. Met massage wisten de badmeesters van de reddingspost bij paal 20 de onderkoeling tegen te gaan. Daarna werd ze per ambulance naar dokter Coutinho gebracht die haar onderzocht. Vervolgens werd ze naar haar vakantieadres gereden De heer G. J. Reintjes uit De Koog heeft de gemeenteraad voorgesteld de groep MLK kinderen van de Beatrix- school op een of andere manier in stand te houden en deze niet te laten opgaan in de Texelse dependance van de Hel- derse Lom-Kompasschool. De MLK- groep zou over een eigen leerkracht moeten beschikken. Wel zou er nauwe samenwerking moeten zijn tussen de MLK-groep en de LOM-dependacne; beide scholen zouden een soort scho lengemeenschap kunnen vormen waar bij ook andere soorten van lager onder wijs betrokken kunnen worden. Reintjes (verbonden aan het gezins vervangend tehuis De Reede en mede daardoor geïnteresseerd in opvang en integratie van zwakkere groepen in de samenleving) heeft zijn voorstel ge daan omdat hij de verdwijning van de Beatrixschool betreurt. Onderschat „Ik heb sterk de indruk dat onder schat wordt het leed dat ouders en leer krachten wordt aangedaan Hij wijst erop dat het onderwijs aan MLK-km- deren in Nederland is uitgegroeid tot een van de beste onderwijsvoorzie ningen van geestelijk gehandicapten in Europa. „In haar tachtigjarig bestaan zijn haar inzichten van onschatbare waarde geworden voor het gewoon lager onderwijs en heeft zij een kader opgebouwd dat zeer veel MLK-kinderen tot aanvaardbare leden van de samen leving heeft gemaakt." Verwijzend naar het feit dat differentiatie van diverse vormen van buitengewoon onderwijs strijdig is met de ook levende wens naar integratie, vindt Reintjes dat juist Texel er zich voor leent om zelfstandige schooltypen samen te brengen in een soort scholengemeenschap waar naast gespecialiseerde training in enger ver band een bredere samenhang tussen de verschillende groepen mogelijk is. In zo'n scholengemeenschap zou hij ook bepaalde vormen van gewoon lager onderwijs willen opnemen, zoals een vrije school en een Jenaplanschool. Door deze aanpak zou 25 jaar ervaring met MLK onderwijs op Texel niet verloren gaan. Reintjes schrijft dat on langs op Texel het overlegorgaan „Texels Beraad Zwakzinnigenzorg" in het leven is geroepen, die zich in de naaste toekomst ook met de MLK- kinderen wil bezig houden. Het in oprichting zijnde Beraad heeft ook contact gezocht met de ouders van de kinderen die de Texelse dependance van de Helderse Kompasschool bezoeken. Het bestuur van de oudervereniging VLOT heeft echter afwijzend gerea geerd en heeft erop gewezen dat LOM- kinderen in geen enkel opzicht als „zwakzinnig" kunnen worden be schouwd. Mogelijk Desgevraagd vertelde Reintjes ons dat hij met zijn brief aan de gemeente alleen maar een wens heeft willen spreken en geen aanwijzingen heeft de door hem 'bepleite opzet wette mogelijk is. Zoals bekend is van de zi van het gemeentebestuur herhaalde naar voren gebracht dat een gecc bineerde school met meerdere vorrr van buitengewoon onderwijs op Te j, met wordt toegelaten. Elders in het l< je wordt wel geëxperimenteerd met gelijke scholen voor speciaal onderwL; maar van regeringswege is verklaard aan deze experimenten geen uitbreid zal worden gegeven. Uitste j. Overigens ziet het er naar uit dat opheffing van de Beatrixschool even op zich laat wachten. Het meentebestuur heeft het ministerie vraagd om respijt om de zaken kunnen afhandelen. Het personeel de Beatrixschool is dan ook verzocht de vakantie gewoon op school teruc keren. Vervoch, Ie Kinderen van het buitengewoon derwijs die niet in Den Burg wonen)e met op eigen gelegenheid of met op baar dan wel eigen vervoer naar scl kunnen, kunnen het komende jaar v\ met de taxi worden gehaald en gebr; op kosten van de gemeente. Dit t vervoer waarvoor vier kinderen opgegeven is door B en W voor dit gegund aan het bedrijf Van de Wi^ ring Vier bedrijven hadden zich vooi vervoer als gegadigde gemeld, met dezelfde aanbieding: 0,75 per meter. De bedrijven zijn van mening zij bij toerbeurt in de gelegenl '3 moeten worden gesteld dit vervoe verzorgen. Volgens hen gebeurde di de praktijk reeds. Blijkens de keus v Van de Wetering is het college daarmee eens. Er was echter ook ambtelijk advies waarin nadrukkelijk voorkeur voor het Taxibedrijf Tpe Smidt werd uitgesproken. Met onderneming zou de gemeente in praktijk de beste ervaringen opged 13 hebben. Volgens datzelfde advies van gunning bij toerbeurt geen spi maar werd het vervoer telkens aar laagste inschrijver gegeven. Nu er g geschil in tarief meer is en de gemei het vervoer elk jaar bij toerbeurt aan ander bedrijf opdraagt, zou de insc ving voortaan achterwege kunnen ven. Nu als gevolg van het verdwijnen de Beatrixschool een tweede gr LOM-kinderen kan worden gevorm de Texelse dependance van de Held Kompasschool, wil de leider van dependance de heer A. van de S scheut definitief op Texel gaan wo Hij probeert thans zijn huis in Juli dorp te verkopen. Hoewel hij niet ambtenaar in dienst is van de geme Texel hebben B en W besloten hem tegemoetkoming in de verhuis- en richtingskosten te verstrekken als zover is. '0

Texelsche Courant | 1982 | | pagina 2