DE WITTE LIEUWVi In memoriam: de witte lieuw Textbeeld: een nieuw Texels tijdschrift H Bijdragen voor agrarische gebouwen RST handhaaft oude statuten Orgel- en hobo concert in Oosterend Laatste rommelmarkt in Oosterend 20 en 21 augustus NOORDHOLLANDS JEUGDORKEST CONCERTEERT Cursus ouders van peuters start 8 september DAG 13 AUGUSTUS 1982 TEXELSE COURANT PAGlNA 5 «=V J? De witte lieuw is niet meer ;e, de trouwe lezers hoeven niet bang te zijn dat we met onze briek stoppen. Ik bedoel de „echte" witte lieuw uit de Mokbaai. bewakers van De Geul, die ook regelmatig hun verrekijker over Mokbaai laten gaan, hebben hem al geruime tijd niet meer izien. Het absolute bewijs van z'n dood is daarmee niet geleverd. Dan u men hem moeten vinden, maar naar verhouding vind je maar iel weinig lichamen van in de natuur gestorven dieren. In ieder geval kunnen we hem als vermist opgeven, waarbij het gste valt te vrezen. Het is gebruikelijk dat hij om deze tijd van het v op z'n vertrouwde plaats langs de Mokweg bivakkeert. En garom zou hij na zoveel jaar van dat patroon afwijken? Het is mwelijks aan te nemen dat de witte lieuw op z'n oude dag nog islustig is geworden. lien de witte lieuw samen met een normaal gekleurde soortgenoot De opname werd maakt in 1974. n de allereerste aflevering van deze >riek, dat was eind december 1978, ireven we al het een en ander over witte lieuw. Zeer waarschijnlijk is hij 1958 in de Prins Hendrikpolder gebo- Hij is dus juist of juist geen 24 jaar geworden. Dat is een mooie ftijd voor een scholekster, maar niet reem Scholeksters kunnen héél oud rden. De oudste in het wild levende gel werd 36 jaar. Dat dier werd op llum, een Duits waddeneiland, op leeftijd op het nest gevangen (voor derzoeksdoeleinden). Het is dus mo- ijk dat ie nog ouder geworden is. Op Mellum is veel onderzoek aan loleksters verricht en het bleek dat scheidene exemplaren van de schol ster-bevolking daar een leeftijd ssen 25 en 32 jaar haalden. Het zijn overigens niet alleen Duitse noleksters die zo oud kunnen wor- Uit Zweden is een melding van m 33 jaar en het Nederlandse record lat, voorlopig, op 29 jaar. In het ,,Handbuch der Vogel Mittel- ropas", een zeer uitgebreid hand- ek dat met de spreekwoordelijke lünktlichkeit" en volledigheid in aar is gezet, wordt over een albino n tenminste 12 jaar oud gesproken, at dat betreft zou onze witte lieuw toch een recordhouder kunnen Ik weet echter niet of het feit dat t Texelse exemplaar bijna steeds op zelfde plaats vertoefde, een weten- happelijk aanvaardbaar bewijs is dat t ook steeds hetzelfde dier geweest Hoge sterfte Uit het al eerder genoemde onder- ek op Mellum bleek dat (daar) de ge- Reageren op deze rubriek kan bij Jaap van Groenigen, telefoon (02220) 3562, Adriaan Dijksen, telefoon (02228) 676 of bij het Natuurrecreatiecentrum, telefoon (02228)741 vonden, doorberekenen dat na drie jaar (als de Scholeksters voor het eerst kunnen gaan broeden) per paar nog ongeveer 0,9 jongen leven. Als één paar scholeksters in z'n hele leven twee jongen produceert die weer aan het broedproces gaan deelnemen, blijft de stand gelijk. Gemiddeld worden scholeksters 14 jaar oud, ze hebben dus tien jaar de tijd om die twee jongen groot te brengen. Met andere woorden als ze in die tien jaar twee of drie heel goede seizoenen hebben, mag in die andere acht of zeven jaar het broedseizoen totaal mislukken Uiteraard is dit allemaal wat simpel gesteld en wordt steeds gesproken over gemiddelden. Van plaats tot plaats en van jaar tot jaar zijn er natuurlijk enorme verschillen. Ik kan me goed voorstellen dat al dit koele rekenwerk met nul-komma-zoveel jongen per jaar u wat tegenstaat. Een ieder die een stel broedende vogels ziet, hoopt dat dat goed afloopt en vindt het zielig als er iets verkeerd gaat. Het uiteindelijke doel van ieder vogel paar is natuurlijk ook het grootbrengen van jongen. Maar het is in de natuur nu eenmaal zo dat dat met grote verliezen gepaard gaat. Het ene dier leeft van het andere. Wij noemen de natuur daarom hard maar dat is een niet terechte vermenselijking. Het idee dat alle „lieve jonge diertjes" groot moeten worden is net zomin terecht. Ondertussen is al het kille cijferwerk nodig om een beter inzicht in het func tioneren van de natuur te krijgen. Dat betekent niet dat de mensen die dit al lemaal uitzoeken en die de cijfers gebruiken, niet meer van de natuur zouden genieten. Integendeel zelfs.... Adriaan Dijksen. Het gemeentebestuur heeft ter uit voering van de bijdrageregeling voor het oude land van Texel aan vier agrariërs geldbedragen toegekend. Zoals bekend worden op deze wijze de extra kosten vergoed die ontstaan omdat de agrariërs stallen en andere gebouwen in verband met landschappelijke eisen in aange paste vorm moeten uitvoeren. Aan de heer C. P. Zijm aan de Fon- teinsweg is ƒ10.937; toegekend voor een stal waarvan het binnenblad van de spouw in Meijert Boon-elementen is uitgevoerd en het buitenblad in bak- De heer A. Jansen, Lageveld 10 bij Oosterend krijgt 77877,28 voor een op slagschuur die geheel traditioneel is ge bouwd. Voor een schuur van J. P. Kikkert aan het Oude Dijkje wordt 76822,31 toegekend en de heer D. Lap, Mokweg 19 bij Den Hoorn ontvangt 71541,84. Het geld dat de gemeente voor de bij drageregeling beschikbaar heeft is in middels uitgeput, zodat de raad zal worden gevraagd met een aanvullende raming akkoord te gaan. In de hervormde kerk van Oosterend zal dinsdagavond, aanvang 20.15 uur een concert worden gegeven, verzorgd door Jan Everaarts (hobo) en Dyo Was- sink (orgel). Het programma ziet er als volgt uit: Symfonia in Bes op. terts, Johann Sebastiaan Bach ,,Ach wie richtig, ach wie flütig" (Lied 271 uit Liedboek v.d. kerken) Koraal 7 Partita's, Georg Böhm. Hobo en orgel: Andante religioso, Karl Mille Bourru, Johann Philipp Kirnberger Hobo en orgel: Sonate in C gr. terts, Largo cantabile, allegro, largo espressi- vo, allegro, Jean Baptiste Loeillet Psalm 75: a 4-stemmige zetting, Claude Gouchimet; b. Voorzang, door ,,Eene zeer kundige hand"; c. Trio, Klaas Bolt Allegro in a kl. terts, Carl Philipp Emanuel Bach Hobo en orgel: Romanze, Max Regen 3 Inventies: Vivace, Tranquillo, Alla marcia, Herman Strategier. Zaterdag wordt de laatste rommel markt van dit seizoen in Oosterend gehouden. Naast de normale attracties zoals het rad van avontuur, ballengooien, de naam van een pop raden, is er 's avonds tobbesteken in de muziektuin, aanvang 20.00 uur. 's Mid dags wordt tussen half vier en vier uur de naam van de pop bekend gemaakt bij het rad van avontuur. De laatste vlooienmarkt voor kinde ren wordt eveneens zaterdag gehouden. middelde ouderdom van scholeksters 14,3 jaar was. Dat is dus al heel wat minder dan de oudsten. Het is natuur- Jtik-.Qpk logisch want vooral de jon- gensterfte is hoog en ook in het eerste levensjaar gaan er nog veel dood. Vanaf het vliegvlug worden (daarvoor zijn er al veel gestorven) tot het eind van het eerste levensjaar wordt een sterfte van 36% opgegeven. Dat wil zeggen van alle 100 vliegvlugge jonge scholeksters gaan er het eerste jaar 36 dood. Daarna is het gemiddelde sterf tepercentage zo'n 16% per jaar. De scholekster is een redelijk goed bestudeerde vogel en er zijn dan ook diverse onderzoeken naar broedsucces en sterfte gedaan. In het ,,Handbuch" worden daarover vele cijfers genoemd, die ik u grotendeels zal besparen. Het zou een beetje erg saai worden. Toch wil ik ze u ook niet allemaal onthou den, temeer daar we van Texel ook enkele dergelijke gegevens hebben En het is altijd leuk om te vergelijken. Op Mellum werden over een tijds periode van 20 jaar per paar en per jaar 0,36 jongen vliegvlug. Op andere plaat sen werden waarden van 0.04 tot 0.77 maar ook van 0.27 tot 2 jongen per paar per jaar gevonden. In 1979 ging m'n broer, vogelwach ter in de Westerduinen en Bleekers- vallei na wat er van zijn scholeksters terecht kwam. En dat was dat jaar niet veel! Van de 52 paren die in het gebied tot broeden kwamen, werden tenslotte 8 jongen vliegvlug. Dat komt neer op 0,15 jong per paar. Nu is een droog duingebied met een grote zilvermeeu wenkolonie in de nabijheid niet zo'n beste plaats voor scholeksters. In een droog jaar is er waarschijnlijk veel tekort voedsel. Op meer voedselrijke plaatsen zoals lage valleien en weilan den komen meer jongen groot. Dit jaar kregen we daar enige gegevens over. Op een weiland bij de Muy werden de broedvogels dagelijks geobserveerd met het doel na te gaan wat er van de legsels en de jongen terecht kwam. Het onderzoek betrof voornamelijk de kievit. Daarom werd er op 22 juni voor het laatst waargenomen. De jonge scholeksters waren toen nog niet vlieg vlug, maar toch zag het er goed uit. Van 6 paren waren in totaal 17 jongen uit het ei gekropen. Van die 17 waren er eind juni nog maar drie met zeker heid dood. Voorts waren drie andere in het hoge gras niet meer te ontdekken, maar de ouders waren nog in de buurt. Dus er leefden of nog ruim 2 jongen per paar of nog ongeveer 1,9 per paar. Dat is veelHet is ook wel gebleken dat 1982 een goed weidevogeljaar was. Dat wil zeggen in de beschermde ge bieden zijn veel jongen groot gekomen. En één zo'n goed jaar kan vele slechte jaren opvangen Rekensom Rekent u maar mee. Twee jongen per paar vliegvlug betekent als we de sterftepercentages die de onderzoekers Het Noordhollands Jeugdorkest tijdens een repetitie. In het kader van de Toer In activi teiten zal het Noordhollands Jeugd Orkest op 20 en 21 augustus concerten geven op Texel. Het NHJO bestaat uit meer dan zestig jonge en enthousiaste muzikanten in de leeftijd van 13 tot 23 jaar, afkomstig uit heel Noordholland (ook van Texel). Onder leiding van Bram Hijmans vormen zij een volledig sym fonieorkest dat bijna maandelijks in de hele provincie concerten geeft. Op Texel was het NHJO eerder te beluisteren toen het vorige zomer de jaarlijkse repe- titieweek afsloot met een concert in Den Burg. Zowel de week als het concert waren dermate geslaagd dat het orkest besloot dit jaar terug te komen naar Texel. Deze keer zal extra hard gerepe teerd worden want het orkest viert dit jaar zijn twintigjarig jubileum. Ter gele genheid daarvan zal een nogal spec taculair programma worden ingestu deerd, onder andere de bekende Sym- phonie in d van Cesar Franck en het door dirigent Bram Hijmans speciaal voor dit lustrum gecomponeerde mu- ziekverhaal Drommels" waarbij als verteller de bekende acteur Otto Stre- man zal optreden. Dit laatste werk zal ook het zwaartepunt vormen van de concerten die op Texel gegeven wor den, de symfonie van Franck wordt be waard tot het lustrumconcert. De rest van het programma van nu is Fanfare ,,la Péri" van Dukas, de Petitie Sym- phonie van Gounod en de Stijkers- serenade van Edward Elgar. De uit voeringen zullen met het oog op het mogelijk mooie strandweer pas om 20.30 uur beginnen en zullen plaatsvin den op vrijdag 20 augustus in 't Muziek centrum te Oosterend en op zaterdag 20 augustus in de Hervormde kerk in Den Burg. In samenwerking met een pedago gisch medewerkster heeft het Texelse Groene Kruis een cursus georganiseerd die bestemd is voor ouders van peuters van 1 tot 4 jaar. Juist in die periode leert het kind allerlei nieuwe dingen als pra ten, lopen, zindelijk worden en zelf eten, en ontwikkelt het bovendien een eigen wil die tegen de ideeen van de ouders in kan gaan. Op de cursus kan met met andere ouders over dit soort dingen praten en krijgt men meer te horen over de opvoeding in het algemeen, In overleg met elkaar en de gespreks leidster worden de onderwerpen vast gesteld. De cursus waaraan door acht tot veer tien ouders kan worden meegedaan bestaat uit acht wekelijkse bijeenkom sten waarvan de eerste woensdag 8 september van 20.00 tot 22.00 uur wordt gehouden. Deelname is kosteloos voor leden van het Groene Kruis. Voor inlichtingen of opgave kan men zich wenden tot Het Groene Kruis, Witte Kruislaan 19, telefoon 02220-3241 (tus sen 17.00 en 18.00 uur). In verschillende winkels op Texel zal zaterdag een nieuw Texels tijdschrift te koop zijn. Het heet Textbeeld en is volgeschreven door Anneke Rijk, terwijl Niek Welboren de tekeningen maakte. Textbeeld wordt door de makers omschreven als een tijd-schrift. Het belicht een bepaald onderwerp gedurende een zekere tijd en heeft het kleine handzame formaat van een schriftje. Het blad dat vier keer per jaar zal verschijnen is mooi uitgevoerd en is dan ook bedoeld om te bewaren. Het eerste nummer is gewijd aan de perikelen rond het Texelse landschap. Het is de bedoeling dat per nummer een afgerond beeld wordt gegeven van een bepaald onderwerp. Anneke Rijk (24) is geboren en getogen op Texel en werkte na het doorlopen van de school voor de jour nalistiek in 1979 enige tijd voor de Texelse Courant. Sinds kort heeft ze zich gevestigd als freelance journaliste. Niek Welboren (36) is bekend als kunst schilder en tekenaar en is al sinds zijn jeugd bezig met het vastleggen van Texelse landschappen en dorpsgezich ten. De twee makers van Textbeeld zijn van mening dat hun blad een bepaalde leemte opvult in publicaties over Texel. Enerzijds is er de Texelse Courant waarin ontwikkelingen op het eiland op de voet worden gevolgd, maar waarin zelden of nooit een totaalbeeld wordt gegeven van een bepaald onderwerp. Anderzijds zijn er toeristische boekjes en bladen die vooral gericht zijn op het geven van informatie over vertier en bezienswaardigheden en die hooguit zijdelings de eilandproblemen aanstip pen. Textbeeld zal per nummer een af geronde beschrijving van een bepaald onderwerp geven volgens een strikt journalistieke aanpak. Het teruggrijpen in de Texelse geschiedenis wordt daarbij geenszinds geschuwd, zoals het eerste nummer van het blad duidelijk aantoont. Wat dat eerste nummer ook aantoont dat de makers van het blad niet schromen hun eigen visie naar voren te brengen. Ofschoon de verschillende partijen in het landschapsconflict uitge breid aan bod komen wordt de ziens wijze van de makers niet onder stoelen of banken gestoken. Storend is dat niet. Nergens staat dat Textbeeld ook een objectief verslag wil doen van de ge beurtenissen. Steeds blijkt dat belan gen van mensen stukken zwaarder wegen dan die van het milieu. Maar ver in het achterhoofd kan ieder mens aan voelen dat het ene niet zonder het andere kan. En daarom is het voor velen lang niet eenvoudig een beleid te accepteren dat voor het eerst gewoon rekening houdt met de natuur", staat op de eerste bladzij. Daarmee is duidelijk hoe de makers er over denken. Dat komt ook enkele malen tot uiting in de erg mooie tekeningen van Niek Wel boren. In die tekeningen wordt een enkele maal de humor met geschuwd. Een tekening die ,,Het Gouwe Stolltje" heet, toont een wegberm die afgeladen vol met vogels zit. Deze cartoonachtige tekening is gebaseert op de mening van Stoll dat CRM geen grond meer hoeft'aan te kopen als de vogels op afdoende wijze door de boeren worden beschermd. In het blad wordt wat dat betreft een deel van een ingezonden brief in de Texelse Couant geciteerd waarin Stoll schrijft dat heiningen aan de slootkanten van weilanden iets naar binnen moeten worden gezet, waardoor de vogels die meestal aan de slootkant broeden beschermd worden. De kanten zouden verder als vluchtstrook kunnen worden gebruikt voor grutto's en andere weidevogels. De tekening die hierbij is gemaakt is overigens de enige cartoon die in Textbeeld voorkomt. Geen advertenties In Textbeeld worden de verschillende zienswijzen van de betrokken raadsle den nog eens op een rijtje gezet en het besluit met een pleidooi voor een juist gebruik van de schaarse ruimte op Texel. Omdat de makers van het blad vol komen onafhankelijk willen zijn, worden in Textbeeld geen advertenties opge nomen. Ook kent het blad geen andere medewerkers of gastschrijvers. Het blad is te koop bij de drie boekwinkels in Den Burg, drogisterij Mets in De Koog, het Natuurrecreatiecentrum, drogist J. Boon in Den Hoorn, watersportcentrum Duinker in Oudeschild, het Speelgoed huis in Oosterend en de winkel van Visman in De Cocksdorp. Het blad wordt gekenmerkt door een speciaal symbool waarin twee pennen zijn ver werkt: de schrijfpen van Anneke Rijk en de tekenpen van Niek Welboren. Het is de bedoeling dat het volgende nummer dat ook weer geheel aan een Texels onderwerp gewijd is, in oktober ver schijnt. Mensen die aan de vastewal wonen, maar ook Texelaars kunnen Textbeeld rechtstreeks of telefonisch bestellen. Men dient dan tien gulden plus f2,50 verzendkosten over te maken op giro 4081024 van A Rijk/N. Wel boren, t.n.v. Textbeeld, Postbus 72, 1795 JR De Cocksdorp. tel. 02225-214. Anneke Rijk en Niek Welboren bespreken de inhoud van hun nieuwe blad Textbeeld.

Texelsche Courant | 1982 | | pagina 9