Artemidze na 37 jaar terug op Texel Marine stal show bij reddingdemonstratie mtfi' SVC damesvoetbal Bollen gestolen Aanrijdingen Doorrijder achterhaald Gemeente verbiedt polstok-verspringen Hondenvereniging zoekt trainer INSDAG 17 AUGUSTUS 1982 TEXELSE COURANT PAGINA 5 Eugeni Artemidze temidden van Ben Halsema (links) en Jaap Keijzer. ,,Het is mooi dat ik in mijn leven Texel nog een keer heb mogen bezoeken. Ik ben onder de indruk van de hartelijkheid en de gast vrijheid en ik wens de Texelse bevolking gezondheid en vrede toe." Aldus de 62-jarige Eugeni Artemidze uit Georgië die gisteren op Texel arriveerde om er enkele dagen door te brengen. Artemidze was in april 1945 een van de leiders van de opstand tegen de Duitsers. In het Georgische bataljon was hij de politieke commissaris. De zeer vitale Georgiër koesterde al jaren de wens om nog eens naar Texel terug te keren en er de mensen te ontmoeten waarmee hij tijdens de verschrikkelijke opstand contact had gehad. Artemidze bracht eerst een bezoek aan de familie A. Soon in De Cocksdorp en werd 's middags op hef raadhuis ontvangen door burgemeester Engelvaart. Nog voordat hij het raadhuis binnenstapte ontmoette hij op de Groeneplaats zijn strijdmakker Jaap Keijzer die hij on middellijk herkende en geheel naar landsaard in de armen sloot en kuste. Eenzelfde begroeting viel de 66-jange Ben Halsema uit Gerritsland ten deel, waar Artemidze een tijd ondergedoken heeft gezeten. Oude wens Artemidze logeert bij de familie Smit in Purmerend. Mevrouw J. N. Smit- Stephanus heeft bindingen met Georgië omdat haar vader een Georgiër was waarvan lange tijd werd aangenomen dat hij bij de opstand op Texel om het leven was gekomen. Op een in 1968 gehouden expositie bleek echter dat hij behouden in zijn vaderland was terug gekeerd want hij kwam voor op een foto van oud-strijders en werd door de moeder van mevrouw Smit onmiddellijk herkend. De familie Smit is later naar Georgie gereisd met de bedoeling de man nog eens te ontmoeten. Daar aangekomen bleek echter dat hij kort tevoren was overleden. Er werd echter wel contact gelegd met Artemidze en hij werd uitgenodigd eens naar Holland te komen. Artemidze ging daar graag op in, mede omdat het dan mogelijk zou zijn Texel terug te zien. Familie Boon Gisteren was het dus zover. Samen met mevrouw Smit-Stephanus, haar man en haar moeder bracht Artemidze eerst een bezoek aan de familie A. Boon in De Cocksdorp. Hij vond het erg jammer dat mevrouw Boon-Verberg ,,de moeder der Georgiërs" niet meer in leven was. In het raadhuis werd hij door burgemeester Engelvaart in perfect Georgisch begroet: „Welkom op Texel." De rest van de gesprekken, in het bijzijn van Jaap Keijzer en Ben Halsema, verliep wat moeizamer we gens de taalbarrière. Artemidze sprak een mengeling van Duits, Georgisch en Russisch maar mede dank zij de hulp van de aardig Georgisch sprekende me vrouw Smit Jtwam men er wel uit. Gesprekstof werd geleverd door tien tallen foto's, onder andere afkomstig uit het gemeentearchief. Herinneringen Het kon niet uitblijven dat ook ge zamenlijke herinneringen werden opge haald. Vooral Jaap Keijzer, destijds ver zetsman op Texel, heeft langdurig met Artemidze te maken gehad. Reeds op de avond van de 10e januari 1945, toen het 822e bataljon vanuit Zandvoort naar Texel kwam, kreeg Keijzer bezoek van Artemidze. Het doel was gezamenlijke actie tegen de Duitsers. Met hetzelfde doel had de overtuigende partijman Ar- '\,\Y M i j'.rk Enkele duizenden mensen hebben donderdagmiddag (gratis!) genoten van demonstraties die werden gegeven door het Paracentrum Texel, de KNZHRM, redders van de KNBRD en de Konin klijke Marine. Het aandeel dat de marine leverde was het meest indrukwekkend. Met een Westland Lynx helicopter werden ..drenkelingen" op verschillen de manieren uit het water opgepikt en op het strand werd getoond hoe op zeer verrassende en snelle wijze mariniers van de Bijzondere Bijstandseenheid worden gedropt. De Koog Promotion, die deze middag organiseerde, heeft kennelijk bijzondere banden met de marine want dergelijke demonstraties worden tegenwoordig nog maar zeer mondjesmaat gegeven. De middag begon met een demon stratie parachutespringen door het Pa racentrum Texel. Er kwamen zes para's naar beneden waarvan er één op het dak van het paviljoen van Bart Elzendoorn terecht kwam, waardoor enige schade ontstond. Vervolgens zorgde de KNZHRM-whipperploeg uit De Koog voor een demonstratie met het whipper- toestel, waarbij verschillende mensen via de „broek" vanaf een hoge mast naar het duin bij de badmeesterspost werden getransporteerd. Ook werden enkele vuurpijlen afgeschoten. Vervol gens was de strandreddingboot Ida Mary present: er werd gedurende de hele demonstratie voor de kust ge- koersd en deelgenomen werd aan de marinedemonstratie waarbij een „ge wonde" van de Ida Mary werd opgepikt. Het publiek kon ook kennis maken met het werk van de strandbrigade, waarbij men het nodige te weten kwam over de organisatie en waarbij men o.m. liet zien hoe een „kettinggreep" en een "Australische vervoersgreep" worden toegepast bij het zoeken en aan land brengen van drenkelingen. Spectaculair waren de landingen van rubber ge- vechtsboten en landingsvaartuigen van de mariniers. Bijzonder jammer was het dat kort na het begin van de middag een hevige donderbui losbarstte waarbij het water met bakken uit de hemel viel. Een grote karavaan van doornat geregende w li.rn j UU.li i,-jj Mariniers van de Bijzondere Bijstands Eenheid Heten een voor een maar ook met vier man tegelijk vanuit de helicopter op het strand zakken. mensen trok in de richting van het dorp, maar gelukkig klaarde het snel op en kwamen velen terug om de rest van het schouwspel mee te maken. Luidspre kercommentaar werd verzorgd door Hans Bakker, een taak die tijdens het mariniersgedeelte werd overgenomen door sergeant der mariniers B. Kok, De, leiding van de mariniersdemonstratie berustte bij kapitein der mariniers "A. W. ter Velde. Artemidze strooit aarde uit Georgië over de graven van zijn omgekomen strijdmakkers. temidze samen met onder andere Sjal- wa Loladze (die later de leiding van de opstand op Texel zou hebben) in Zand voort besprekingen gehad met leden van de Nederlandse communistische partij. Boek Artemidze vertelde gisteren dat hij een boek gaat schrijven over de opstand en ook over het bezoek dat hij nu aan Nederland brengt. Hij zei het erg be langrijk te vindon dat films, boeken en andere publicaties aan de opstand wor den gewijd, omdat dit in het belang is van de vriendschap tussen Nederland en Georgië. De burgemeester, die binnenkort een bezoek brengt aan Georgië, zei veel heil te zien in blijvende culturele contacten tussen beide landen als middel om de vrede te dienen. Vervolgens ging het gezelschap naar de begraafplaats op de Hogeberg waar Artemidze bloemen leg de bij het monument en een zakje aarde dat hij uit Georgië had meegebracht uit strooide over de graven van zijn 476 landgenoten. Artemidze uitte zijn tevredenheid over de verzorging van de begraafplaats en de jaarlijkse herdenkingen die daar wor den gehouden Hij hoopte dat deze tra ditie tot in lengte van jaren in stand zou blijven. Artemidze wil op Texel nog meer mensen ontmoeten. Hij heeft inmiddels een bezoek gebracht aan de expositie in het Maritiem Museum die aan de opstand is gewijd en heeft bij Jaap Keijzer thuis de video-opnamen bekeken van de documentaire „Sondermeldung Texel." De eerste training is op donderdag 19 augustus om 19.00 uur achter het Eierlandsche Huis. Keijzer en Artemidze bij het bekijken van oude foto'» die ook vrolijke herinneringen oproepen. Van een bollenbedrijf aan de Ruigen- dijk bij De Koog werden woensdag drie zakken met 25 kilo narcissenbollen ge stolen. Eén van de zakken werd honderd meter verder in de berm teruggevonden en een andere zak met bollen vond men terug bij de Vuurtorenweg. De derde zak is nog in het bezit van de dieven. Uit de achterzak van een twintigjarige jongeman uit Slootdorp werd woens dagmiddag een portemonnee gerold. Dit gebeurde in een automatenhal in de Dorpsstraat in De Koog. Uit een tent op camping Kogerstrand werd een portemonnee gestolen met ƒ375, Het geld behoorde toe aan een inwoner van Purmerend. Uit een strandhuisje van Duitse toe risten in De Koog werden donderdag vier ligstoelen, twee badjassen en een handdoek gestolen. De inbrekers waren binnengekomen door de deur te for ceren. Een nacht ervoor was een deur van het strandhuisje ook al geforceerd. Deze stond nu achter het huisje. Ver moedelijk door de inbrekers werd deze deur in brand gestoken op het strand. Uit een strandhuisje van een 19-jarige inwoner van Kortenhoef werden een fototoestel en een portemonnee met ƒ425,— gestolen. Verder werd hier een horloge ontvreemd. Een Duits jongetje moest vrijdag naar het Gemini ziekenhuis in Den Helder worden gebracht na een aanrijding op de Randweg. Het twaalfjarige jongetje stak plotseling de rijweg over en werd aangereden door een fietser. Bij deze aanrijding liep hij een gebroken elleboog op. Op de Californiëweg verleende don derdag een Utrechtse automobilist bij het linksaf slaan geen voorrang aan een hem tegemoetkomende fietser. De uit Witten afkomstige fietser werd bij( de aanrijding niet gewond, maar wel werd zijn vervoermiddel beschadigd. Een fietser uit Den Hoorn die vrijdag plotseling de Pontweg overstak werd aangereden door een motorrijder uit Oosterend. De fietser liep hierbij lichte verwondingen op en kon na behandeling door een arts naar huis. In het portier van een taxi ontstond in de nacht van vrijdag op zaterdag een deuk toen tijdens het uitvallen van de straatlan taarns een politieauto met de spiegel langs de taxi schampte. Het ongelukje gebeurde in de Dorpsstraat van De Koog, alwaar de taxichauffeur juist pas sagiers in liet stappen. Op de Bijenkorfweg in Oosterend ge beurde maandagmorgen een aanrijding toen een Duitse automobilist geen voorrang kreeg van een bestuurder uit Nieuw Lekkerland die met zijn auto uit een uitrit kwam. Aan beide auto's ont stond zeer lichte schade. Van een Duitse toerist die op camping Kogerstrand verbleef werd vrijdag een helm gestolen. Deze bevond zich in zijn tent. In een kampwinkel bij camping Loodsmansduin in Den Hoorn werd uit een tas een portemonnee gerold van een inwoner uit Westervoort. In de por temonnee bevond zich ƒ40;- en een bankpas. De diefstal moet plaats ge vonden hebben terwijl de man uit Westervoort in de rij stond voor de kas sa. Van drie jongens uit Wervershoof werden donderdag de helmen gestolen. Om diefstal tegen te gaan hadden ze de helmen onder een auto op camping Loodsmansduin verstopt, maar toen ze terugkwamen bleek die maatregel niet afdoende te zijn geweest. In de nacht van donderdag op vrijdag werd een ruit ingeslagen bij een juwe lierszaak in de Warmoesstraat. Uit de etalage werden enkele zonnebrillen ge stolen. De politie beschikt over bruik bare aanwijzingen en een onderzoek is in volle gang. In een juwelierszaak in de Wever straat werd donderdag een kostbaar horloge gestolen van een vertegen woordiger die zijn collectie kwam tonen. Van de vermoedelijke dader heeft de politie een signalement. Een toerist uit Drachten raakte vrijdag een Johnson buitenboordmotor, twee hengels en twee roeispanen kwijt. Hij had de betreffende artikelen achterge laten in zijn bootje dat bij de duin meertjes aan de Stengweg lag. Toen hij vrijdag terugkwam waren de spullen verdwenen. Uit een tent op camping Slufteroord werd zaterdag een jas gestolen. De jas was ongeveer ƒ50;- waard en in één der zakken bevond zich 450, Opengebroken In de nacht van zondag op maandag hebben inbrekers hun slag proberen te slaan in sporthal De Ferrever in Den Burg. Nadat een achterdeur werd ge forceerd werd in het gebouw een kast opengebroken. Er werd echter niets vermist. Van het parkeerterrein bij hotel Prin ses Juliana werd vrijdag de auto van één der werknemers gestolen. Het voertuig werd later beschadigd teruggevonden. Een auto van een inwoonster uit Den Burg werd in de nacht van woensdag op donderdag door een aanrijding bescha digd, De wagen stond in de Parkstraat geparkeerd. Na de aanrijding reed de schuldige door, maar het kenteken werd door een getuige genoteerd. De dader bleek afkomstig te zijn uit Goor. Terzake is door de politie proces verbaal opge maakt. Het gemeentebestuur geeft geen ver gunning voor de Texelse kampioen schappen polstokverspringen die de heer Piet Vroegop uit Langedijk op zon dagmiddag 22 augustus wil houden in Walenburg. Een van de argumenten voor de weigering is dat men buiten de toeristische centra geen grote publiek- trekkende evenementen wil. Men vindt dat thans op Texel ruim schoots voldoende is te beleven in De Koog en enkele andere dorpen en acht uitbreiden van activiteit tot in het bui tengebied van Texel schadelijk, een op vatting die is gegrond op de „con centratiegedachte": door alle onrustigë maar op zichzelf wel gewenste activiteit beperkt te houden tot enkele centra, blijft het elders op het eiland rustig en kan het eiland zijn naam als recreatie- én rusteiland waar blijven maken. Met de organisatie van zijn verspring- wedstrijd was Vroegop (bekend van de maandagse markt) al vergevorderd. De wedstrijd zou worden gehouden over een 12 meter brede sloot bij het dood lopende eind van de Westerboersweg. De eigenaars Zoetelief en Van Heer waarden waren akkoord gegaan en ook het Waterschap had geen be zwaren. Piet Vroegop is voorzitter van de polsstokverspringvereniging „West- Friesland" die vaker dergelijke wedstrij den organiseert. Voor het evenement op Texel rekende hij op duizenden be zoekers. Deelnemers aan de wedstrijd wilde hij zoveel mogelijk werven onder toeristen en Texelaars, waarvan er zich al meerderen hadden opgegeven Wie een cursus organiseert beschikt meestal over een cursusleider en gaat op zoek naar deelnemers Bij de Texelse hondenvereniging Igeen club van hon den maar van hondenliefhebbers) is het precies andersom Daar is men op zoek naar iemand die bereid en in staat is leiding te geven aan de cursus gedrags- en gehoorzaamheidstraining die ook het komende seizoen wordt gegeven op het sportveld in De Waal, waar men elke zondagochtend bijeen komt. De trainer hoeft geen echte vakman te zijn. Men is al tevreden met een liefhebber die zelf enigszins ervaren is in het opvoeden van zijn hond en dit op anderen kan over brengen. Het gaat er met om de honden „kunstjes" te leren maar om het aanle ren van zodanig gedrag dat de dieren voor hun eigenaars en voor anderen geen onnodige ergernis geven. Wie interesse heeft voor dit werk kan voor nadere informatie terecht bij Corien van der Linde, Kikkertstraat 78 te De Cocksdorp, telefoon 02222-547.

Texelsche Courant | 1982 | | pagina 5