Alles weer op losse schroeven Ouderen genoten van „nostalgierit" VVD trok steun aan Pakt in Auto over de kop na tien glazen bier s Texelaars voor de Dalle „WAT!KZEGGEN WOU..' Meneer Plaatsman: gefeliciteerd! RESTAURANT Dropping met overlast Raadsvergadering Mishandeling PAGINA 2 TEXELSE COURANT DINSDAG 31 AUGUSTUS j De onderhandelingen over de samenstelling van het nieuwe college van B en W hebben opnieuw een wending gekregen door het woensdagavond door de VVD genomen besluit om de aanvankelijk aan het Pakt betuigde steun alsnog in te trekken en de voorkeur te geven aan het CDA. Dat maakt de kans groot dat het dinsdagavond a.s. te kiezen college zal bestaan uit vertegenwoordigers van Texels Belang, VVD en CDA. Daan Welboren van het Pakt zou dus alsnog uit de boot vallen en wel in tamelijk letterlijke zin omdat de officiële reden voor de WD-ommezwaai is dat met het Pakt om programmatische re denen niet kan worden samengewerkt. Vooral het plan van het Pakt om te zijner tijd te stemmen tegen de aanpassing van de fuiken ten behoeve van de dulj- 'Julq was. Klaas Barendregt van de VVD vertelde ons dat het eerste besluit met tegenzin is genomen. Men voelde zich gedwongen door Texels Belang dat beslist geen CDA man in het college wilde. En de VVD wilde alleen in het college als ook Texels Belang daarin zou zitten. Als de VVD had geëist dat het CDA in het college zou komen, dan zou beldekker is achteraf onaanvaardbaar Texels Belang in de oppositie zijn ge genoemd. Men wil dat over dit belang: 9aan en zou er een college zijn ontstaan rijke punt binnen het college volledige waarin het Pakt zitting had, zij het dus in overeenstemming bestaat zodat in het belang van succes eensgezind naar buiten kan worden getreden. Achterban Van VVD-zijde wordt echter toege geven dat stevige druk vanuit de ach terban deze meningsverandering mede heeft bewerkstelligd. Men beschouwt het echter niet als woordbreuk of als het niet nakomen van een afspraak want de aanvankelijke opstelling zou slechts een principebesluit zijn geweest waaraan geen handtekening is te pas gekomen en dat nog voor heroverweging vatbaar i BUITEN vEBANTWOOBOCVUXME 10 Morgen, op 1 september bent u 25 jaar als onderwijzer aan de Beatrix- school verbonden. Onder normale om standigheden is dit een reden om een feest te vieren dat slaat als een klok. Zo'n feest zal er wel niet gevierd wor den! De achter u liggende jaren hebben geen successtory opgeleverd. Er valt geen uitvoerige opsomming van heuge lijke feiten en behaalde mijlpalen te geven. Erger nog.de school houdt na september op te bestaan en menigeen vergeet de naam Beatrixschool liever vandaag dan morgen. Het is dan ook haast onvermijdelijk dat ook u en de mensen van het team die u zo dierbaar zijn, met stille trom en onderge waardeerd zullen verdwijnen. Dat u de laatste maanden niet op school bent, komt omdat de hele gang van zaken rond de afbouw van de school u ziek gemaakt heeft. Dat is met verwonder lijk. Ik ben er van overtuigd dat niemand van al de mensen die het goed menen met het onderwijs aan kinderen die bui tengewoon onderwijs nodig hebben en daaromtrent beslissingen nemen, als persoon zo onlosmakelijk verbonden is met de deelgroep van kinderen die op de Beatrixschool zitten. Juist in de hoek van de Beatrixschool zijn de zwaarste klappen gevallen. Die klappen hebben u niet ongedeerd gelaten. U heeft de daling van het leerlingenaantal jaren geleden zien aankomen en heeft maat regelen willen nemen, nieuwe initiatie ven willen ontplooien, nieuw leven in de school willen blazen. Het heeft met mogen baten! Niet in het minst door gebrek aan medewerking en door ge brek aan vertrouwen van hen die de plannen moesten steunen en helpen uitbouwen. combinatie met het CDA. Zo liet het zich althans aanzien. Breuk Volgens Barendregt bleek pas later dat binnen Texels Belang allerminst eenstemmigheid heerste over de voor keur voor het Pakt. Cor Dros verzette zich heftig tegen een Pakt-man in het collega en liet weten in ieder geval zijn stem niet aan Welboren te zullen geven. Besloten werd op die situatie in te haken, daarmee de wens inwilligend van de VVD achterban waar het in zee gaan met het Pakt als een blunder van de onderhandelaars werd beschouwd. Bij de VVD bestaat momenteel geen enkele voorkeur voor personen. De CDA wethouder mag Piet Zegers zijn maar Ben Daalder wordt ook best ge vonden. Bezwaar is er evenmin tegen Cor Dros als Texels Belang wethouder. Dat Dros het wordt is goed mogelijk omdat Daan Schilling zeer duidelijk en bij herhaling heeft laten weten onder geen enkele voorwaarde alsnog met het CDA in het college te willen zitten. ,,Zo'n draaikont ben ik niet. De ge meenteraad uitlopen doe ik ook niet, ik laat me niet wegsturen. Ik vind dat de VVD afspraken heeft geschonden. La ten zij en anderen die nu het Pakt willen weren de problemen die zij daarmee hebben opgeworpen, zelf maar oplos sen. Ik wacht het wel af." Ten halve gekeerd Barendregt geeft toe dat zijn groepe ring door de standpuntswijziging geen sterke indruk maakt, maar hij troost zich met de gedachte dat vasthouden aan het oude standpunt veel meer weer stand zou hebben opgewekt omdat het door vrijwel niemand uit de partij werd onderschreven. De nu door VVD en een deel van Texels belang verworpen Pakt-kandi- daat Daan Welboren is nuchter geble ven onder de telefonische mededeling van VVD-onderhandelaar Gerbrand Poster inzake de verandering Hij be schouwt het achteraf bezwaarlijk vinden van het veerdienststandpunt van het Pakt als een stok om de hond te slaan. Hij denkt dat de overwegende reden van de liberale ommezwaaai is dat de VVD-ers door hun achterban, vooral de middenstanders, zijn teruggefloten. Welboren gaat ervan uit dat er ook nu, dus op het allerlaatste moment, nog van alles kan gebeuren. „Als ik toch nog wethouder word, vind ik dat prettig. Maar als het niet doorgaat slaap ik er geen uur minder om. In ieder geval is er voor ons geen aanleiding om ons oor spronkelijke standpunt te wijzigen. Ik vind nog steeds dat een combinatie van Pakt, VVD en Texels Belang het minst slecht is, al zou ik liever een echte af spiegeling hebben gehad waarbij Texels Belang en VVD als één blok zou worden beschouwd waaruit dus maar een wet houder kan voortkomen." Gunstig Piet Zegers van het CDA ziet het college dat nu het meest waarschijnlijk lijkt (Zegers, Dros, Barendregt) wel zitten. Ook tegen de nogal omstreden persoon van Dros die in het verleden onderwerp was van menige crisis in het gemeentebestuur, heeft hij geen be zwaar. En als in het verloop van de nu nog te voeren onderhandelingen be zwaar zou blijken tegen de persoon van Zegers? Volgens CDA-onderhandelaar Gelein Jansen zou het CDA op dit moment dan liever in de oppositie gaan dan met een andere kandidaat komen. Texels Belang onderhandelaar Jan van Asselt betreurt de publiciteit die de kranten hebben gegeven aan het ver loop van de wethoudersonderhandelin gen. Met name de publicatie met por tretten over het nu teruggedraaide akkoord Texels Belang-VVD-Pakt heeft hem geërgerd, omdat hij vindt dat de de onderhandelingen heeft geschaad en misschien wel medeoorzaak is geweest van de jongste verandering, waardoort alles weer op losse schroeven is komen te staan. Intussen dringt de tijd. Het is van groot belang dat de betrokken partijen het eens worden over de kandidatuur waarvoor volgende week dinsdag in ieder geval een stemmenmeerderheid in de raad is. Zou dat niet gebeuren dan komt er een vrije stemming met het risico dat dan een college in het zadel komt dat eigenlijk niemand heeft ge wild. Texels Belang heeft gisteravond langdurig vergaderd over de nu ont stane situatie. Jan van Asselt vertelde ons vanmorgen dat over de resultaten daarvan niets kan worden meegedeeld omdat men er nog niet uit is. Vanavond zal Texels Belang vergaderen met de VVD. Bij Bos en Duin werd een stop gemaakt voor koffie, gebak en een borreltje. Met prachtig weer hebben ongeveer vijftig ouderen van de Bakker Stichting en Starkenburg zaterdagmiddag geno ten van de ,,nostalgie-rit" die door de Blijde Rijders was georganiseerd. Op de Jan Plezier, de Bart Plezier, de Ester- hazy van P. Daalder, de barouche van P. Luyckx, de jacht wagen van Frans Bakker en de glazen brik van Jaap de Graaf hadden de ouderen een prachtig uitzicht over het Texelse landschap. Om half twee werd bij Starkenburg ver trokken waarna om half vier werd gepauzeerd bij hotel Bos en Duin aan de Rozendijk. In hotel Bos en Duin voerde voorzitter P. Daalder van de Blijde Rijders het woord. Hij toonde zich heel verheugd dat de heer Bakker, de zadelmaker, de rit meemaakte en vermoedde dat er nog heel wat tuigen waren die Bakker des tijds had gerepareerd. Na koffie met gebak en een borreltje werd de terugreis aanvaard. De ouderen waren om half zes weer thuis. Naar aanleiding van de nostalgierit schreef mevrouw Verstegen haar ervaringen in rijmvorm op papier. Het vers heeft een goed beeld van de fijne middag die de ouderen dankzij de Blijde Rijders hebben gehad: Een 31-jarige Texelse visser werd vrij dagmiddag door de Helderse politie rechter veroordeeld tot een boete van vijfhonderd gulden en een ontzegging van de rijbevoegdheid voor vier maan den. De man stond terecht omdat hij op 22 januari in een auto had gereden met een alcoholpromillage van 1,40 in zijn bloed. De auto waarin de verdachte reed was van zijn vriend en werd tijdens de tocht ernstig beschadigd. Op het Schilderend raakte de wagen in een 25 jaar onderwijzer aan de Beatrix- slipgleed tegen een lantaarnpaal en schoof 25 jaar herinneringen, óok veel sloeg over de kop. De bestuurder dronk mooie herinneringen; veel mooie vre: jn een nabijgelegen huis een pilsje dige jaren, veel lief en leed gedeeld met tegen de schrik", maar dat ene pilsje verschillende collega's en heel veel kin deren die u nooit zullen vergeten! De 25 jaren zijn voorbij: STOP! De deur gaat dicht en u gaat van uw welverdiende pensioen genieten. Het blijft alleen jammer dat we zo'n wrange nasmaak houden. En de deur.... die gaat alleen maar symbolisch dicht. De school gaat niet écht dicht en het gebouw hoeft niet eens af te branden om er een nieuwe school als een Phoenix uit te laten her rijzen. De dependance van de Kompas- school zal de ruimtes benutten en er een stuk nestwarmte trachten te realiseren voor de leerlingen die speciaal onderwijs nodig hebben. Ik hoop, met u, dat die kinderen het er fijn zullen hebben, dat zij onder de begeleiding van toegewijde collega's en onder de steun en sym pathie van de hele bevolking, gelukkige mensen mogen worden. Dat er politiek bedreven is in de ontwikkelingen, dat staat wel vast. Als de kinderen er uit eindelijk dan maar niet nóg meer de dupe van worden. Plaatsman, dat u de kater van de af gelopen jaren snel te boven zult komen, is mijn innige wens. Dan rest mij nog verschrikkelijk veel waardering voor uw inzet en betrokkenheid bij de kinderen die u zo liefheeft. Een groet van uw collega en vriend. Ton Kroezen, Maarsbergen. kon uiteraard nooit verantwoordelijk zijn voor het hoge alcoholpromillage in zijn bloed. Toen de politie arriveerde werd ge constateerd dat de man sterk naar alcohol rook, met dubbele tong sprak en bloeddoorlopen ogen had. „Bloeddoor lopen ogen heb ik wel meer. Dat komt door al het zoute water op zee", zei de verdachte ter zitting. Hij gaf toe dat hij onder het motto „We hebben het zoute zeewater weer eens weg te spoelen" ongeveer tien glazen bier had gedron ken. Na de aanrijding was een blaastest afgenomen en ook een bloedproef. Officier van justitie mr. Jansen stelde vast dat de verdachte op de hoogte was met het risico dat hij nam. Bij een pro millage van 1,40 treedt een sterke ver mindering van de rijvaardigheid op. „De hoogte van het promillage staat in verband met de hoogte van de boete en de duur van de rijontzegging", aldus de officier. Hij wilde rekening houden met persoonlijke omstandigheden van de verdachte en eiste een boete van f600,— en een ontzegging van vier maanden. Vrij zwaar „Vrij zwaar", was het oordeel van de verdachte over deze eis. „Maar het alcoholpromillage in uw bloed was ook vrij zwaar", vond politierechter me vrouw mr. Otterspoor-Kousemaker die vervolgens vonnis wees. De tweede verdachte die voor moest komen omdat hij met drank op achter het stuur had gezeten, was een 29-jarige vrachtwagenchauffeur. Op 14 septem ber was hij na tien pilsjes achter het stuur gekropen en een bloedproef toon de aan dat hij een promillage van 1,05 alcohol in zijn bloed had. Ook deze bestuurder was bij een aanrijding be trokken. Op de Haffelderweg was hij achterop een andere auto gereden. Hierna was de verdachte naar het poli tiebureau gegaan om het ongeluk aan te geven. De agenten roken een acohol- lucht, namen blaasproeven en lieten een bloedproef plaatsvinden. Ter zitting ontkende de verdachte dat hem een tweede bloedproef was aangeboden. Wanneer geen tweede bloedproef wordt aangeboden, heeft de politie het bewijs op onrechtmatige wijze verkre gen en dient vrijspraak te volgen. In zijn requisitoir zei officier Jansen dat in het proces verbaal stond dat de verdachte een tweede bloedproef was aangeboden, maar dat dit door hem was geweigerd. Hij hechtte meer geloof aan het proces verbaal dan aan de be weringen van de verdachte. De officier vond dat je van een vrachtwagenchauf feur in het verkeer meer verantwoor delijkheid mag verwachten. „U had de consequenties moeten bedenken. Eén van die consequenties kan zijn dat u het rijbewijs voor langere tijd zult moeten missen. Ik vergelijk het verkeer wel eens met een kaartspel. Wie dronken achter het stuur gaat zitten, zet zijn rijbewijs als joker in, en loopt alle kans dat te verliezen." Omdat de verdachte zijn rijbewijs voor de uitoefening van zijn beroep nodig heeft, volstond de officier met het eisen van een geldboete van f750,— en een voorwaardelijke ont zegging van de rijbevoegdheid van vier maanden met een proeftijd van twee jaar. 120 kilo De advocaat van de verdachte mr. Feikema wees erop dat het de eerste maal was dat de verdachte voor een dergelijk feit terecht stond. Over het onverantwoordelijke gedrag van zijn cliënt zei hij dat het bier over de hele dag verdeeld was. „Bovendien weegt mijn cliënt 120 kilo en heeft hij daardoor een zekere weerstand tegen drank", zei hij. De advocaat noemde verder het feit dat de verdachte na de kleine aanrijding zelf naar het politiebureau was gestapt en daardoor tegen de lamp was-gelopen. De politierechter mevrouw mr. Otter spoor-Kousemaker volstond in haar vonnis met een boete van f750, Het opleggen van een voorwaardelijke rij ontzegging leek haar weinig zinvol. „Wanneer dit nog eens gebeurt zal de verdachte zeker een rijontzegging op gelegd krijgen. Hij raakt daarmee zijn beroep kwijt. Ik vind dat een voldoende waarschuwing en acht een voorwaar delijke ontzegging als extra stok achter de deur niet nodig", luidde haar rede nering. Boete Een derde Texelaar was niet op de zitting verschenen. Hij moest zich ver antwoorden omdat hij met een pro millage alcohol in zijn bloed van 1,07 had gereden. Hij werd veroordeeld tot een boete van f800, Met de Blijde Rijders Zijn wij op stap geweest Door prachtig weer begunstigd Het was gewoon een feest Eerst werden de bewoners der Bakker stichting Gehaald van de Emmalaan En namen plaats in de Bart Plezier En is de stoet naar Starkenburg gegaan Daar was het gezelschap compleet Er werd druk gefilmd en er werden foto's genomen En na een strubbeling met een wat wild geworden paard Kon de start goed op gang komen de tocht ging eerst door Den Burg Langs verschillende bejaardenhuizen Dan langs de Haffelderweg en Zuid Haffel Ging het verder langs Driehuizen Met herinneringen aan het verleden Reden we langs het Smitswegje de Dennen in Een maakten een grote tocht door het bos We hadden het wel naar de zin Bi/ Bos en Duin werd uitgespannen En kregen de paarden rust op het veld Op het zonnige terras dronken we koffie Met gebak, door het Gouden Bolt/e beschikbaar gesteld Zo werd ons door de heer Daalder verteld En het borreltje dat na de koffie kwam Was een tractatie van de Amrobank Tot Bep van der Meer, mevrouw De Wolf en de Lichtboei Sprak de heer Daalder lovende woorden van dank En Bakker de zadelmaker van weleer Werd ook bij name nog genoemd Hi/ was een vakman, zeer bekwaam Om zijn prestaties hoog geroemd Mevrouw Blom oftewel Moe Korten- hoeven Een dropping van tachtig jongens van de Zeevaartschool uit Den Helder in de nacht van woensdag op donderdag heeft enige overlast ge geven op het haventerrein van 't Horntje. De jongens waren woensdagavond op Texel neergezet met als enige (ge bruikelijke) opdracht: ,,zie maar hoe je thuiskomt". Daarbij zorgde het langdu rige wachten op de eerste boot donder dagmorgen voor enige verveling en door enkelen werden kleine vernielingen aangericht. Dé politie ont dekte een deel van de groep wandelend over Texel, waarbij twee jongens op een fiets probeerden 't Horntje te berei ken. De fiets bleek gestolen. In het TESO- kantoor op het haventerrein werd de hele groep ondervraagd, waardoor de scholieren niet met de eerste boot kon den vertrekken, maar pas drie uur later. De politie heeft contact opgenomen met de schoolleiding. Het betrof hier een dropping die elk jaar door de Zee vaartschool op Texel wordt gehouden. In dezelfde nacht werd bij de Rijks scholengemeenschap een ruit inge gooid en een muurplaat vernield. De politie vermoedt dat deze vernielingen ook te maken hebben met de dropping. Kon ondanks haar handicap weer in midden zijn Dat is na 't vorig jaar ondergane ongi Voor haar en ook de Blijde Rijders erg fijn Om vijf uur was het tijd om op stappen We reden naar de Pontweg heen Bij 't oversteken was er hulp van politie Een aangename bezigheid zo 'k met Dan nog langs Sarasani en Sint Ja En 't einde van de rit kwam it verschiet Veel dank geachte Blijde Rijders Vergeten doen wij deze middag niel Een mederijdster, mevrouw Versteg Dinsdagavond 7 september, aanv half acht, komt de nieuwe gemee raad voor het eerst in vergade bijeen. De agenda luidt als volgt: 1 Beédiging raadsleden. 2 Benoeming wethouders. 3. a. Ingekomen stukken; b. M( delingen; c. Beantwoording raads gen. 4. Voorbereidingsbesluiten: a. Bouwplan van de heer Westend Bernhardlaan 116 te Den Burg voor tweede berging; b. Bouwplan van de heer W. T. van Linde, Langeveldstraat 65 te De Coi dorp voor het plaatsen van een p denstal/woning; c. Verlengen voorbereidingsbesluit het R.W.Z I Nieuweschild te Oo: end. 5. Benoemingseisen openbaar om wijs. 6. Toekenning extra exploitatiesubs Texels Museum 1982. 7 Verbeteren gymnastieklokaal E trixlaan. 8. Bouwkundige voorzieningen aan verse Texelse openbare lagere scho 9. Aanpassing kosten open bejaar< werk 10. Hogere kosten in het kader var Algemene Bijstandswet. 11. Bibliotheek jaarrekening 1981 1982, Stichting Openbare Biblioth Texel. 12. Verdaging beslissing omtrent v stelling bestemmingsplannen Mid< en Zuid Eierland. 13. Beslissing op een verzoek van de Katholiek Onderwijs Texel om toepassing van art. 72 van de L.O.- 1920 medewerking te verlenen voor treffen van enige energiebespare maatregelen. 14. Voorbereidingsbesluit voor bouwplan van de heer J. P. Kikk Oude Dijkje 16. 15. Extra onderwijskracht voor de Kl passchool. 16. Situatie met betrekking tot de of bare lagere Redmer IJska school te Waal. Twee Duitse jongens van twint negentien jaar hebben bij de p< aangifte gedaan van mishande Zondagavond werden ze door man geslagen die zich waarschij kwaad maakte, omdat de jon< lachten om het feit dat de man o Nikadel met zijn fiets tegen een pa reed. Een Duitse jongen liep b kloppartij een zodanige snijwond op dat hij naar de du moest.

Texelsche Courant | 1982 | | pagina 2