Scheidende raadsleden in de bloemetjes •r: - Cadeaus Geen koffiehuis in garage Aan onze klanten. wij komen terug Maas 4 6 Markt Duikers vonden onderzeeboot in Noordzee VRIJDAG 3 SEPTEMBER 1982 Voor elk van de scheidende raadsleden was er een bloemetje. Reform, (edaktie; Harry de Graaf, Pelikaanweg 75, De Koog, tel. (02228) 266, :rits Beutick, Warmoesstraat 43, Den Burg, tel. (02220) 2208, en Verschijnt dinsdags en vrijdags Hans Oosterhof. Golfslag 32, Den Burg, tel. (02220) 4988 T 1 9 1 J. 7 Postgiro 652. Abonnementsprijs f16,15 per kwartaal foor advertenties, abonnementen, etc.: T V ft F 11 fl Vt tPYfl C tÏl W ÜL li ÜsVl Langeveld De Rooy 8.V., Postbus 11, 1790 AA Den Burg, \*SW i V V F IA/ WW O r/r f tr W F tl W f - Rabobank nr. 36.25 01.742 NMB nr. 67.34.60 398. elefoon (02220)2741, na 18 00 uur 4881 a Wantrouwen Die druk bestond overigens niet uit de hoeveelheid werk en de spanningen. Daar kon ik best tegenWat mij echter Met bloemen en veel hartelijke woor- en is dinsdagmiddag afscheid geno ten van de zes raadsleden die niet in de ieuwe gemeenteraad terugkeren om- at ze zich niet beschikbaar hebben ge leld of niet zijn herkozen. Burgemees- sr Engelvaart sprak de vertrekkende ladsleden hartelijk toe en constateerde at zij heel wat tot stand hadden helpen rengen. Besturen is er de laatste jaren niet anvoudiger op geworden. De vele pro- ïdures, de gevolgen van de inspraak i het moeten raadplegen van de chterban lijken snel en doortastend andelen in de weg te staan en mening en denkt dan ook dat er tegenwoordig iet veel meer tot stand komt. Dat dit en misvatting is, toonde de burge- leester aan door een greep te doen it de vele tientallen besluiten die de emeenteraad in de afgelopen vier jaar eeft kunnen nemen en die voor de laatselijke gemeenschap van groot be ng zijn. Hij noemde onder andere de bouw an het ULO-complex, de oprichting an de Welzijnsstichting, sluitingsrege- ig voor horecabedrijven, verbouw van et Lindeboom-complex, gemeentelijke deling Waddenzee, benoeming nieu- e gemeentesecretaris, de oprichting an het Maritiem Museum, vaststelling an het structuurplan, het bestem- lingsplan De Krim, de nota kleine wa- irsport, de grondtransactie met taatsbosbeheer in de noordkop, het stemmingsplan De Mars, het vast- ellen van geluidshinderbepalingen, elastingmaatregelen, afhandeling van verse bezwaarschriften, de stichting an het muziekcentrum in Oosterend en al van andere kleine en grote zaken aarmee de raad zich in beslissende zin eeft bezig gehouden. De burgemeester ankte de raad voor de inspanning en arak de hoop uit dat de burgerij het elang ervan zou inzien. Dat dit veelal pleitbezorger van de ouderen van Texel, zoals onder andere bleek uit zijn beto gen voor een eigen dienstencentrum. De Waard zat sinds 12 oktober 1979 in de raad; hij kwam erin als gevolg van het tussentijdse vertrek van Jaap Westdorp. Het was zijn tweede carriere als volks vertegenwoordiger want De Waard zat van 1935 tot 1957 ook in de Texelse raad, waarvan het grootste deel als wethouder. Aan de eerste periode kwam een eind toen De Waard in mei Tijdens een informeel samenzijn in hotel De Lindeboom-Texel, heb ben leden van de gemeenteraad dinsdagavond afscheid genomen van hun vertrekkende collega's. Namens de gemeente werden ver schillende toepasselijke cadeaus overhandigd. Wethouder Blanken en wethouder Van der Kooi kregen een schilderij van Leni van 't Noordende van respectievelijk een duinlandschap en de dijk bij polder het Noorden. Voor wethouder Nauta was er een schilderij van Harry Tie/emans van het Eierlandse Gat. Cor Ellen kreeg een foto die van hem gemaakt was, terwijl hij een groep kinderen uitleg verschaft in het Maritiem Museum. Voor Sieme de Waard was er een schrijf- set en mevrouw Huitema kreeg een boek over Friese paarden. Het onge dwongen samenzijn, waaraan door de Texe/s Belang-fractie niet werd deelgenomen, stond voor een deel in het teken van de wethouders- verkiezingen, zij het op nog gekkere wijze dan het thans in ernst ge- gebeurt. De meest dolle combinaties werden genoemd, en zo kwam men terecht op veertien verschillende mogelijkheden periodes (dus acht jaar) als wethouder opzitten; gewoon" raadslid is hij nooit geweest. Engelvaart liet blijken onder de indruk te zijn van de deskundigheid en werkkracht van Nauta die daarnaast ook collegiaal was, maar wel de neiging had om op de stoelen van de ambtenaren te gaan zitten en soms nogal „solistisch" optrad. Ondergewaardeerd Fridt Blanken werd geprezen wegens zijn principiële opstelling en gewetens volle inzet bij het behartigen van zijn zware en tijdrovende portefeuille. De burgemeester liet uitkomen dat de bui tenwacht dat niet altijd op waarde heeft weten te schatten. ,,Ben jij wel vol doende gewaardeerd?" Cor Ellen, die er 12 jaar raadslid maatschap heeft opzitten, kreeg te horen dat hij zich onvergetelijk heeft gemaakt door zijn „speciale humor met ernstige ondertoon". Hij was een man met grote bewogenheid, vooral ten aanzien van landschap en milieu. De scheidende en enkele andere raadsleden gaven ieder een korte reactie op wat naar voren was gebracht. Sieme de Waard uitte onder meer zijn voldoe ning over het veelbelovende stadium waarin zich nu het plan voor het dien stencentrum bevindt. Ate Rienstra dankte de wethouders voor de wijze waarop zij steeds kritiek hebben geïncasseerd. Over het. alge meen vond hij dat gemeentebestuurders best met elkaar van mening mogen ver schillen en dat op pittige wijze mogen laten blijken, als men na afloop maar in goede verstandhouding met elkaar kan praten. „In de afgelopen raadsperiode is dat bijna altijd het geval geweest." Vrouwen Mevrouw Huitema zei het spijtig te vinden dat zij met het raadswerk stopt. Een progressief onderonsje tijdens de afscheidsvergadering tussen een ervaren oude bestuurder en een jeugdig radicaal raadslid, dat nog steeds hoopt aan het begin te staan van een mooie wethouderscarrière. Rechts Cor Ellen, bezig met het opdoen van informatie uit een heel andere dan de eigen richting. anderen die het beter doen. Met waar dering sprak hij over oud-burgemeester Sprenger waarvan hij bijzonder veel had opgestoken. Ellen zei met gemengde gevoelens te vertrekken en was het niet eens met de kritiek die je veel op straat hoort over ambtenaren en het ge meentelijk apparaat. „Als ik wat wilde weten heb ik nooit een deur gesloten gevonden. Je kunt ambtenaren ver- guizen, maar dat zegt meer over jezelf dan over die ambtenaren." Ellen liet blijken de plaatselijke politiek kritisch „vanaf de tribune" te zullen blijven volgen. „Ik zal niet zwijgen." Afwezig Jan van Asselt maakte de afscheids bijeenkomst niet mee. In de raadsverga dering had hij een brief laten bezorgen met de mededeling dat hij geen tijd had, mede omdat hij werd bezig gehouden door de beslommeringen rond de wet houdersonderhandelingen. Dat laatste vond hij belangrijker dan de afscheids bijeenkomst. Jook Nauta („Mijn centimeter-is op") zei met gemengde gevoelens afscheid te nemen als wethouder. Hij1 had het „bestuursbedrijf" bijna steeds met veel genoegen uitgeoefend. Inzake de hand having van voldoende bestuurlijke kwa liteit en visie toonde hij zich echter bezorgd. Beleid dat gefundeerd tot stand is gekomen, moet gehandhaafd worden. De geloofwaardigheid van het beleid is daarmee in het geding, zowel op Texel zelf als daarbuiten. „Een op de toekomst gericht beleid moet een rijk verleden hebben." Nauta zei ook met een gevoel van opluchting te vertrek ken. Het werk heeft veel energie ge vraagd en de druk mag best eens van de ketel. steeds ergerde waren het wantrouwen, de roddels, verdachtmakingen en drog redeneringen en de versimpeling van ingewikkelde vraagstukken en beleids doelen. Ik heb het gevoel dat dit de laatste jaren is toegenomen en dat zal ik met missen." Gerard van der Kooi zei dat het wet houderschap hem prima was bevallen, zelfs zodanig dat hij graag nog vier jaar had willen doorgaan. Hij had ervaren dat het raadslidmaatschap iets heel anders is dan het wethouderschap. Als raadslid opereer je vanuit een bepaalde denk wereld die door de achterban mede wordt bepaald, terwijl een wethouder zich veel algemener opstelt. Van der Kooi zei het wel jammer te vinden dat hij veel begonnen taken niet heeft kunnen afmaken. Hij zei het vooral aan zijn vrouw te danken te hebben dat hij het gemeentewerk heeft kunnen doen. Want zij was bereid in de winkel te staan als Van der Kooi in het raadhuis was. Als blijk van dank kreeg Ansje van der Kooi- Hijmans uit handen van haar man een Doeket bloemen. Fridt Blanken bracht onder meer dank aan de burgemeester voor de collegiali teit en leiding, waardoor een prettige relatie werd opgebouwd. „Hij heeft mij in ieder geval wèl begrepen." Blanken zei zijn bijdrage te hebben geleverd aan de democratisering door het invoeren van de zg. meningsvormende discussie waar ook niet-raadsleden bij betrokken waren. Dat hij al na drie jaar de functie heeft moeten neerleggen, speet hem duidelijk. „Ik had het mij anders voor gesteld. Drie jaar is te kort." Het „ont- Drexen van solidariteit bij sleutelfiguren in de eigen kring" had hem echter bewogen af te zien van een verdere carriere in de plaatselijke politiek Blan ken zei echter ook dat het 12-jarig lid maatschap van de raad hem veel vol doening had gegeven. „Ik heb veel vrienden en enkele vijanden gemaakt." De heer J. G. A. de Wilde uit Den Hoorn mag van het college van B en W geen koffiehuis maken in de garage van het pand Herenstraat 25. Het was de bedoeling het koffiehuis in te richten in combinatie met de bestaande antiek winkel. In het in voorbereiding zijnde bestemmingsplan Den Hoorn heeft de garage een ,,detailhandel"-bestem- ming. Omdat dit plan nog niet ter inzage is gelegd, moet het bouwplan van De Wilde worden getoets aan de bouwver ordening. Daarin staat dat het verboden is ,,niet in een bestemmingsplan be grepen bouwwerken en hun aange- horigheden te gebruiken in strijd met de bstemming die ze blijkens hun con structie, dan wel inrichting hebben." De bouwverordening verbiedt dus het ver anderen van de garage in een koffiehuis. Van dit verbod is vrijstelling te verlenen, maar omdat de toekomstige bestem ming van het pand detailhandel is en dus geen horeca, voelt het college daar niets voor. Beste mensen Door de enorme brand die ons bedrijf in de nacht van 31 aug. in de as heeft gelegd, is het voor U onmogelijk om bij ons te winkelen. Maar, wij beloven U: Wij hopen zo spoedig mogelijk, waar dan oök en hoe dan ook, weer in staat te zijn om U naar behoren van dienst te zijn, met alles wat U van ons gewend bent. Ook ons personeel staat te wachten om U weer te kunnen helpen, daar waar nodig is. Farrf. J. Maas en Personeel. Po scheidende raadsleden poseerden na afloop van de bijzondere raadsvergadering voor de fotograaf, samen met de burgemeester en de secretaris. Staand van links naar rechts: Rie Hurteme-Vos, Gerard van der KooiCor Ellen, Sieme de Waard. Zittend: Jook NautaJoh. Engel- voort Johan van Dijk en Fridt Blanken. met het geval is, is wellicht mede te wijten aan onduidelijkheid naar buiten. Hij vond dat het gemeentebestuur zich moest inspannen om het begrip bij de burgerij te vergroten. Maar terugblik kend over de afgelopen periode vond hij dat het lang met slecht is gegaan. Niet best Dat zes raadsleden opstappen vond hij vrij ingrijpend en dat daar alle wet houders bij zijn, noemde hij zelfs ,,niet best". Hij vond dat alle scheidende raads leden een onderscheiding zouden moe ten hebben (zoals dat hij de provincie gebruikelijk isl maar daarvoor zijn helaas geen mogelijkheden. Daarom werd vol staan met een persoonlijk dankwoord en een boeket bloemen. Sieme de Waard werd door de burge meester ,,zeer vasthoudend" genoemd. De Waard woog zijn oordeel echter goed af en wierp zich vooral op als 1945 burgemeester werd van Warffum. Na zijn pensionering in januari 1970 keerde hij terug naar Texel waar hij na verloop van tijd weer in de politiek terecht kwam. Ook mevrouw M. Huitema-Vos kwam tussentijds in de raad; op 13 februari 1979 toen zij de heer Vervoort opvolgde De burgemeester vond het jammer dat zij de enige vrouw was in de raad en betreurde het nog meer dat in de nieuwe raad helemaal geen vrouw zit. Engel vaart prees onder meer de sociale be wogenheid van mevrouw Huitema. Gerard van der Kooi werd in april 1977 raadslid als opvolger voor de tussentijds opgestapte mevrouw Vlas-van der Vlies en werd in 1978 wethouder. Onder andere had hij huisvesting, milieuzaken en openbare werken in zijn portefeuille. De burgemeester prees Van der Kooi om zijn collegialiteit en merkte op dat hij met name in kringen van gemeente werken zeer gezien was. Jook Nauta heeft er twee volle Zij vond dat vrouwen over het algemeen meer tijd hebben om zich met politiek bezig te houden dan mannen en be treurde het daarom dat in de nieuwe raad geen enkele vrouw zit. Tot de zittenblijvers zei ze: ,,Veel wijsheid en sterkte en maak er geen kwajongens- werk van." Klaas Barendregt prees het inzicht en de taakopvattinge van de scheidende wethouders en raadsleden. Met name vond hij dat de verschillen in beleids uitgangspunten altijd duidelijk waren geweest. Er waren soms heel moeilijke kwesties, vooral op het gebied van de ruimtelijke ordening en financiën maar over het algemeen werden de proble men toch wel in harmonie opgelost. ,,Het zou me niet verbazen u ergens anders bestuurlijk weer te zien opdui ken," Cor Ellen verklaarde in de gemeente raad erg veel van anderen te hebben geleerd, gedachtig het advies dat hij van huisuit had meegekregen: kijk naar Texelse duikers hebben zondag op 27 meter diepte in de Noordzee het wrak van een duikboot gevonden. Het schip ligt ongeveer tien mijl uit de kust en heeft een koperen opbouw. Dit is een zeer ongebruikelijke constructie en ver moed wordt dan ook dat het schip dateert uit de eerste wereldoorlog. Het ongeveer 40 meter lange schip is nog volledig in takt, alleen de boeg is, vermoedelijk door een explosie verdwe nen. De klep van de duikboot is dicht en de periscooop is uitgeschoven. Ver moed wordt dat de stoffelijke resten van de bemanning zich nog aan boord bevinden. Het schip is ontdekt door Jaap Betsema, Hans Eelman en Flip Duinker. Wie weet door welke mogend heden in welke oorlogen onderzeeërs met koperen opbouw werden gebruikt, wordt verzocht contact op te nemen met Hans Eelman, telefoon 02228-602.

Texelsche Courant | 1982 | | pagina 1