Herbouw Maas oo dezelfde plek? „WAT IK ZEGGEN WOU.." VANHETl RAADHUI Gevonden en verlore voorwerpen In elk dorp een peuterspeelzaal Strijdbaar? Geen extra berging Proefproject Ziekenvervoer Bramen plukken in De Muy en Bollenkamer Botsing met paard Open school Maatschappelijk werker met vakantie Speelklas-cursussen Alleen op donderdag Mededelingen van B.e Aktie Tankslag Geen fraude PAGINA 2 TEXELSE COURANT VRIJDAG 3 SEPTEMBER Dinsdagochtend eerden met de kraan de bovenste stokken ven de gevel nee, beneden geheeldomdat deze gevaar "ormden gers. Woensdag begon aannemer Willem Bakke, met het verder afbreken van de mme en het afvoeren "an pwn en half vwbrande resten van gebouw en inboedel naar de vuilnisbelt. Op de foto is te zien hoe brandweerlieden de prakbjk en woonruimte van fysiotherapeute Mar,a van der Star controleren op eventueel nog in takt zijnde waardevolle voorwerpen. tegenwoordigd. De experts hebben het hele complex „total loss" verklaard, zodat het in zijn geheel kon worden opgeruimd. In opdracht van Maas is Willem Bakker uit Den Hoorn daar on middellijk mee begonnen nadat in eerste instantie alleen de topgevels naar beneden waren gehaald in verbanrj met het gevaar voor voorbijgangers. Bakker denkt het karwei omstreeks woensdag gereed te hebben. Het terrein is dan schoon; alleen de fundering blijft nog zitten. Eigenaar Joop Maas van de dinsdag door brand verwoeste 4 6 supermarkt, wil zijn bedrijf zo spoedig moge lijk herbouwen. Zoals het zich nu laat aanzien is dat het meest voordelig op hetzelfde terrein. Het gemeentebestuur zou echter liever zien dat Maas zijn supermarkt onderbracht in het door Jarino te verwezenlijken winkel-wonin gencomplex aan de Gasthuisstraat-Ho- gerstraat. Op de plaats van de ver brande supermarkt aan de Weststraat- Gravenstraat zouden dan kleine wonin gen kunnen worden gezet volgens een saneringsplan dat men in het raadhuis al geruime tijd in studie heeft. Om dat saneringsplan te kunnen uit voeren heeft de gemeente echter een aanzienlijke rijksbijdrage nodig. Al ge ruime tijd wacht men op een beslissing in deze, maar dat kan nog wel even duren Maas wil uiterlijk 1 oktober weten waaraan hij toe is. Jarino Zoals bekend had Maas plannen om het nu verbrande pand ingrijpend te verbouwen, waarbij tevens enige par keerruimte aan de achterzijde zou ont staan. Als het een financieel haalbare kaart zou zijn, zou hij echter liever naar de Gasthuisstraat-Hogerstraat gaan waar het ruime parkeerterrein Vogelen zang een gunstige factor is. Hij was dan ook een van de ge gadigden voor de hier door Jarino te realiseren winkelruimte. De laatste tijd heerst twijfel of Jarino de plannen aan de Hogerstraat-Gasthuisstraat wel zal uitvoeren, maar als Maas met de ge meente tot zaken komt en in staat is met Jarino tot een vergelijk te komen, zullen de kaarten mogelijk gun stiger komen te liggen. Maas wil zijn supermarkt ook wel herbouwen op een ander door de gemeente aan te bieden terrein in of vlakbij Den Burg, maar daarmee moet dan wel de verzekerings maatschappij akkoord gaan want aan de uitkering is herbouwplicht op dezelfde plaats verbonden, al zou dat omgezet kunnen worden in zg. herinvesterings plicht. Noodwinkel? Maas hoopt zo snel mogelijk met de herbouw te kunnen beginnen, zodat hij met Pasen volgend jaar alweer zou kunnen draaien. Zou het veel langer duren dan overweegt hij een noodwin kel te beginnen. Jarino heeft hem daar toe het voormalige Vivo-pand aan de Groeneplaats aangeboden. Het opzet ten, inrichten en exploiteren van zo'n noodvoorziening is voor een periode van minder dan een half jaar echter weinig aantrekkelijk. De tien vaste personeelsleden van de supermarkt blijven intussen voor hun gewone salaris in dienst van het bedrijf, wat mogelijk is dank zij de verzekering. Het verhaal dat zij als gevolg van de brand in de WW zouden zitten, is dus niet waar. De zegelboekjes van de klanten houden hun waarde. Ze moeten alleen even bewaard worden. Raadsel De oorzaak van de omvangrijke brand is nog een raadsel. De technische re cherche van de rijkspolitie heeft een onderzoek ingesteld en heeft monsters van verbrande materialen meegenomen voor laboratoriumonderzoek, dat aan- wijzigingen zou kunnen opleveren. Dat de brand (die om half twee werd ont dekt) het gevolg is van blikseminslag eerder op de avond is niet uitgesloten. Om zes uur 's avonds was voor het laatst iemand in het gebouw geweest. De totale schade aan gebouw, inboedel en voorraad wordt door Joop Maas op ruim 2/2 miljoen gulden geschat. Het gebouw was verzekerd bij Bruns Co die door de Rabobank Texel wordt ver- BRIEVEN VAN LEZERS-BUITEN VERANTWOORDELIJKHEID VAN DE REDAKTIE Het echtpaar Maas In gesprek Weer.... In de nacht van dinsdag op woensdag werd de brandweer weer naar de ruïne gedirigeerd, omdat deze opnieuw was gaan branden wat tot ongerustheid leidde in de buurt. Het is niet de eerste keer dat de familie Maas door brand werd getroffen. In december 1979 brandde hun woning aan de Molenstraat uit. In januari vorig jaar werd het modecen trum Beekman door brand verwoest en scheelde het een haartje of ook de er omheen gebouwde supermarkt werd een prooi van de vlammen. Een deel van de winkel moest toen worden ontruimd maar liep slechts rook- en waterschade op. Beekman verhuisde naar de Wever straat en Maas nam in december j.l. dit gedeelte van het complex over om aldus zijn bedrijf te kunnen uitbreiden en om in een makkelijker onderhandelingspo sitie te verkeren bij eventuele verkoop. Al in 1977 had Maas zi|n bedrijfsoppervlakte vergroot door de aangrenzende meubelzaak van Ooster hof over te nemen. Fysiotherapie Er kwam toen een ambachtelijke sla gerij bij. De bovenwoning werd na hori zontale splitsing verkocht aan fysiothe rapeute Marja van der Star, die hier een modern geoutilleerde praktijk stichtte. De familie Maas is nogal begaan met Marja. Na de brand bij Beekman had zij ook al veel schade en bij de brand van dinsdag is bij haar alles verloren gegaan, met uitzondering van wat papieren die de brandweer nog uit het pand kon halen. Maas hoopt dat hij bij herbouw van zijn bedrijf ook Marja van der Star weer aan een onderkomen kan helpen. De heer A. Kiewiet van de Plevier straat 31 te De Koog mag van het college geen tweede berging bij zijn huis bouwen. Volgens het bestemmingsplan mag ter plaatse maar één berging wor den gebouwd met een oppervlakte van 35 vierkante meter. Er staat al een berging van 15,5 vierkante meter. Op zich zou op de regel uit het be stemmingsplan een uitzondering ge maakt kunnen worden, maar het college vreest dat door het toestaan van een tweede berging met een oppervlakte van 19 vierkante meter het open karak ter van de bungalowbebouwing in de Plevierstraat verloren gaat. Als Kiewiet extra ruimte nodig heeft, moet hij de bestaande berging maar uitbreiden, zo luidt de redenering van het college. Het ministerie van sociale zaken heeft de kop van Noordholland en Texel aan gewezen als driejarig proefproject in het kader van de „beroepskwalificerende educatie". Het gaat hier om het scheppen van aanvullende opleidings mogelijkheden voor mensen met alleen lager beroepsonderwijs of Mavo. Deze aanvullende opleidingen moeten hen een betere aansluiting op de arbeids markt geven. Op Texel zal onder meer een aanvullende horeca-opleiding van start gaan, die zes maanden duurt. Ter begeleiding van het proefproject is een regionale stuurgroep opgezet, die uit drie subgroepen bestaat: Alkmaar, Schagen en Den Helder/Texel. In de Texelse Courant van 31 augus tus stond ik te kijk als de meest strijd bare vrouw van Texel. Dit is maar ten dele waar. Inderdaad bemoeide ik wel met verschillende dingen, maar strijd zoeken was tot nu toe niet mijn grootste hobby. Het b.v. tegen het militarisme zijn; tegen drankmisbruik, tegen het do den en eten van dieren en tegen on nodig dierenleed is geen strijd, maar wel je plicht doen als mens. Ik was tegen de dubbeldekker en ik heb daar tegen ge vochten, maar daarin stond ik gelukkig niet alleen (inmiddels komen er steeds meer tegenstanders van dat dure olie- verslindende statussymbool). Op mijn oude dag, al of niet met attack, ben ik toch van plan van nu af aan de meest strijdbare vrouw van Texel te worden, want van nu af aan wordt door mij de strijdbijl gehanteerd tegen de handel wijze van de Stichting Bejaardenzorg Texel. Misschien moet ik me dan bege ven in het minder oirbare gebruik van doodgewone laster, omdat het nog steeds heel moeilijk is om op de hoogte te komen, wat zich daar allemaal af speelt, maar als strijdbare vrouw moet je daar niet voor terugdeinzen Alleen moet de redacteur het wel opnemen. Dus: zie (misschien?) de volgende Texelaar. An Zoete, Den Burg. NASCHRIFT: Uit het bovenstaande blijkt eens te meer dat de als waardering bedoelde benoeming tot „meest strijd bare vrouw van Texel" terecht is. Maar ook een strijdbare vrouw zal zich moe ten houden aan regels waaraan inge zonden stukken moeten voldoen om voor opname in aanmerking te komen. Voor het publiceren van laster (dus het bewust uiten van onware beschuldi gingen) zult u naar een ander medium moeten uitzien. Red. Naar aanleiding van de onderhande lingen m.b.t. de overdracht van het ziekenvervoer aan mevrouw N. Smidt- Ellen troffen mij enige opmerkingen in de T.C.-en van 13 en 20 juli j.l. Omdat ik met vakantie was kon ik hierop niet eerder reageren. Dat mevrouw Smidt- Ellen de financiële maatstaven van het COTZ aanhoudt is mijns inziens niet zo vreemd als het lijkt omdat zij een bedrijf leidt en geen filantropische instelling. Daarom bevreemdde mij de tegenstrij dige opmerking van de heer Barendregt die vond dat een ambulancedienst zon der winstoogmerk moet werken en over bekwaam personeel moet beschikken. Die opmerking getuigt naar mijn mening van weinig realiteitsgevoel. Ik kan mij eerder vinden in de opmerking van de heer J. van Asselt dat de ambulance dienst uitstekend functioneert. Voor heen heb ik namelijk van zeer nabij meegemaakt dat mevrouw Smidt de ambulancedienst bijzonder accuraat leidt, hetgeen voor vele andere mensen onder dergelijke vaak zware omstandig heden vaak niet of niet geheel mogelijk zou zijn geweest. Als ik dan als onder schrift bij een foto van een ambulance de vraag lees: „Niet veilig in particuliere handen?" vraag ik mij af waar zo'n achterdocht—suggestie na zoveel jaren probleemloos functioneren van de am bulancedienst vandaan komt. Mij zijn namelijk weinig gezinnen bekend waar zoveel „privéleven" wordt ingeleverd voor het welzijn van anderen. Als dan de heer A. Rienstra de huidige organisatie van het ziekenver voer een „mistig geheel" noppiti, :zod hij zich eens wat meer ,ig die materie hebben moeten verdiepen voordat hij zo'n kreet slaakte. Ik hoop dat deze zaak in een ieders belang zo spoedig mo gelijk wordt geregeld en dat mevrouw Smidt het vertrouwen behoudt waarop zij na zoveel jaren 100% inzet recht heeft. ii r,t nejiO Je;: go P. J. Nieuwenburg, Warmond. NASCHRIFT: Barendregt heeft zijn mening intussen gewijzigd. De uitla ting van Rienstra slaat op het feit dat de situatie waarin het ziekenvervoer zich thans bevindt (het materieel in eigen dom bij de gemeente en de daadwer kelijke uitvoering in handen van een particulier, die over zelf aangeworven begeleidsters beschikt die door de ge meente per rit worden betaald) en die hij onduidelijk („mistig") vindt. Over de wijze waarop mevrouw Smidt het zie kenvervoer behartigt, heeft niemand klachten geuit, in tegendeel, men is vol bewondering voor haar inzet. Het feit dat inzake de arbeidsvoorwaarden van de begeleidsters nog geen overeen stemming is bereikt, was voor de meer derheid van de gemeenteraad de reden om het ziekenvervoer nog niet aan me vrouw Smidt over te dragen. Red. Ingaand het komende weekend zullen de verbodsbordjes van de natuurgebie den De Muy en de Bollenkamer worden verwijderd en bestaat tot ongeveer half oktober gelegenheid om daar bramen te plukken. Hoewel het niet zo'n best bramenjaar is (waarschijnlijk een gevolg van de droogte in juli) verwacht Staats bosbeheer dat veel mensen van deze gelegenheid gebruik zullen maken. Dinsdag deed zich op het einde van het Skillepaadje, bij 't Buurtje in Oudeschild een botsing voor tussen brommer en paard. De brommer werd bereden door een 11-jarige Texelaar die bij de botsing, waarvan de toedracht bij de politie nog niet bekend is, bewusteloos raakte. De bromfietser was al verdwenen toen de politie arriveerde. Naar de toe dracht van het ongeval wordt een onderzoek ingesteld. Het college gaat akkoord met een subsidie van 71880,— voor een open school op Texel. Het gaat hier om een twee jaar durende cursus die zal worden gegeven in samenwerking met de avond Mavo en Havo uit Den Helder. Door middel van het opzetten van een „spontane groep open school" hoopt de sectie vormings- en ontwikkelings werk van de Welzijnsstichting nieuwe impulsen aan dit werk te geven. Andere vormingsactiviteiten zoals de cursus „ouders op herhaling" en het vor mingswerk van de vereniging van kin dercentra zijn de laatste tijd enigszins verschraald. Het werven van gegadig den voor de cursus open school zal 1 oktober van start gaan. Maatschappelijk werker Frank van Lare is van 6 tot 27 september met vakantie. In die periode wordt door ver vangers uit Den Helder waargenomen met de volgende spreekuurregeling: dinsdags van 10.30-11.30 uur en don derdags van 14.30-16.30 uur. Voor drin gende gevallen kan elke werkdag tussen 9.00 en 10.00 uur worden gebeld met het bureau in Den Helder: 02230-15834. De afgelopen week zijn de nieuwe speelklas cursussen van de Texelse mu ziekschool begonnen. Hieraan kan wor den deelgenomen door leerlingen vanaf de derde klas van alle basisscholen. De lessen vormen een schakel tussen de muziekles op de basisschool en de in strumentale lessen op de muziekschool. Lesplaatsen en -dagen zijn: Oudeschild, Bruinvisschool: maandag 15.45-16.30 uur Den Burg, muziekschool: maandag 16.00-17.00 uur 16.00-17.00 uur en 17.00-18.00 uur Oosterend, School met de Bijbel: woensdag 13.15-14.15 uur Den Hoorn, Jan Drijverschool: woens dag 13.00-13.45 uur Midden Eierland, Strijbosschool: don derdag 15.30-16.15 uur Opgave van nieuwe leerlingen is nog mogelijk bij de administratie van de mu ziekschool, telefoon 02220-3041, toestel 131. In het berichtje over de wijziging van de TESO dienstregeling is ten onrechte niet vermeld dat de boten voor het ver voer van gevaarlijke stoffen, die om 9.05 uur uit Den Helder en om 16.35 uur van Texel vertrekken, uitsluitend op donderdag varen. Overigens wordt de dienstregeling over veertien dagen wederom gewijzigd. De Vereniging Kindercentra Tex| er voor het tweede jaar in geslaagi in elk dorp een peuterspeelzaal te ten. Er is veel animo voor. Voor ei speelgelegenheden geldt zelfs wachtlijst. Veel ouders hebben zich afgelopen jaar ingezet om geld te ve ren voor materiaal e.d. en voor speelzaal in De Cocksdorp is een sidie ontvangen van het Koningin ana Fonds ten behoeve van een nie inrichting. Ook de gemeente heeft ;i bijdrage in de inrichtingskosten var ze speelzaal toegezegd en zo kunne oude geleende spullen van o.a. kle scholen vervangen worden door n modern materiaal. Hieronder volg lijst van speelzalen met openingsurt contactpersonen, waar peuters ku worden aangemeld. Voor de pe speelzaal in De Waal geldt een wacl tot oktober. Den Burg: „Spelemaer", Oude Schilderend 39. Geopend: elke och van 8.45-11.45 uur en elke mid behalve woensdag van 13.30-15.30 Leidster: L. Boekel-Kooyman, Thi ,u laan 31, tel. 3412. Den Hoorn: „De Waldhoorn' renstraat 30. Geopend: dinsdag- en dagochtend van 9.15-11.45 uur. ster: A. de Vries, Stolpweg 16, tel De Koog: „Olleke bolleke", Ruylj, 31. Geopend: maandag-, woensdar vrijdagochtend van 8.45-11.30 uur. ster: H. Nolting-Hilgers, Bernhard 71, Den Burg, tel. 3420. Oosterend: „De Bijenkorf", Mi straat 37. Geopend: dinsdag- en dagochtend van 9.00-11.30 uur. ster: F. Vlaming-Trap, Oranjestraa tel. 462. De Cocksdorp: in het Eierlandfj Huis, Klimpstraat 33. Geopend; dag- en vrijdagochtend van 9.30- uur. Leidster: B. Stevens-Wilems, geveldstraat 57, tel. 350. Oudeschild: „De Kooterkeet" Houtmanstraat 60. Geopend: din: en donderdagochtend van 8.45- uur. Leidster: R. Visch-Bianchi, Trj straat 15, tel. 3968. De Waal: geopend: maan woensdag- en vrijdagochtend van 11.45 uur. Leidster: M. Westerli Lieuwstraat 30, Den Burg, tel. 372 Verloren 9 - 16 augustus 1982: portemonnee met 7105,— en fieti teltje; plastic zak met bal, grote bl badhanddoek, zonnebril en quart; loge; bruine portemonnee inh. bai marinepas, 750, bril, staal imontuur kinderbril, dameshorloge ren ring; armbandhorloge met rekbandje; gouden ring met 3 steentjes; zeeuwse zilveren br| korte jas, geel-bruin katoen met kaart en sleutel; bruine leren beun 780,— en kleingeld; dubbele portemonnee inh. 725, pasje, cheque, kentekenpapier; wijnrod| bruine heren leesbril; blauwe tri rante bril; gouden gladde trou „Hans 17-8-1973"; eurochequf tnv Zeylstra; bruin leren portemr inh. 7175,— en betaalpasje; bosje sleutels en blauw label „Volvo" Verloren 17-23 augustus 1982 rood-bruine bril; bruine hoes m bewijs; grote voordeursleutel nr zwart sleuteletui met twee hui teltjes; zwarte portemonnee 7200, ronde damesbril, rood leesbril in zalmkleurig etui; ve ringsplaatje STH 508; bos huissl aan zwarte sleutelhanger; kleine portemonnee inh. 7100,—, 20 D wat los geld; dameshorloge met len bandje, merk Seiko; groeni witte GPA-helm; kist met Lego; sleutels van Peugeot aan een kleurige hanger; paspoort, tnv Pr ski;zilveren armband met grove scl en grove sluiting. Tussen 9.00 en 11.00 uur wordt za terdag in De Cocksdorp en direkte om geving oud papier opgehaald door de openbare school. In de rest van Eier land wordt tussen 13.00 en 15.00 uur oud papier opgehaald door de Strijbos school. Men wordt verzocht het papier tijdig gebundeld aan de weg te zetten. Do eerste tweehonderd aann gen zijn binnen. Heeft u uw oude olietank al meld? Kaart kwijt? Ook al is uv olietank leeg, de achtergebleve kan gevaar opleveren voor het dat ook dicht bij Uw huis begint. Antwoordkaarten zijn nog v baar op het gemeentehuis, kam Nadere informatie wordt u gra: strekt. Bel (02220) 3041, toestel 128. Politieonderzoek heeft uitge dat er bij de diefstal van de Che Blazer, die vrijdagnacht bij camping werd weggehaald geen in het spel was. De auto is du. gestolen.

Texelsche Courant | 1982 | | pagina 2