Gemeentebestuur over veerdienst Rechtsongelijkheid opheffen met overheidsgeld VAN HET RAADHUIS Voetbalvooruitzichten s ,,Conan" t y i wm i ij iwm Zon, maan en hoog water j Mededelingen van B. en H. f Gemeente draagt niet bij in energiebesparing Voetbalprogramma Zitting diëtiste Soli Deo Gloria begint weer Repetities Mannenkoor vrijdag van start gesloten ARTIMA 1* RIJDAG 3 SEPTEMBER 1982 TEXELSE COURANT PAGINA 7 Volgens B en W kan TESO een zelfstandige onderneming blijven als de overheid zou bijdragen in de exploitatietekorten die ontstaan als de tarieven zodanig worden verlaagd dat deze op hetzelfde niveau komen als van andere vergelijkbare veerdiensten. Het college vindt dat voor het personenvervoer bij alle veerverbindingen een zonetarief zou moeten worden ingevoerd, net als in de bus en de tram. Wat betreft het vervoer van auto's (motor)fietsen e.d. zouden de tarieven omlaag moeten worden gebracht met rijksgeld in het kader van de Wet Uitkering Wegen. Door een en ander zouden de veertarieven van Texel in redelijke verhouding kunnen worden gebracht met de tarieven die door andere vergelijkbare „zoute" veerdiensten in Nederland worden geheven. Dit B en W standpunt is neergelegd in een rapport dat vorige week verscheen en waarin een vergelijking is gemaakt tussen de verbinding Texel-Den Helder enerzijds en de Westerscheldeveren en de veren van Vlieland, Terschelling, Ameland en Schiermonnikoog ander zijds. De conclusies die daaruit worden getrokken zijn niet erg verrassend om dat ze in grote lijnen al bekend waren: de tariefverschillen zijn enorm en kun nen worden gezien als een rechtsonge lijkheid waaraan met overheidsgeld een eind zou moeten worden gemaakt. Het nu verschenen vergelijkend over zicht met conclusies werd gemaakt in samenwerking met het raadgevend in genieursbureau Hajema in Assen. Er komt nog een vervolg op dat veel inte ressanter belooft te worden. Daarin wordt namelijk ingegaan op de gevolgen van veertarieven en wachttijden op de economische bedrijvigheid op Texel en de daarmee verbonden werkgelegen heid. Het laat zich aanzien dat het on gunstige effect op de economie zal ^worden aangetoond, wat betekend dat de gemeente een zeer sterk argument in handen krijgt bij de zo snel mogelijk te starten onderhandelingen met de rijks overheid. Echte onderhandelingen met verte genwoordigers van rijk of provincie over de toekomst van de veerdienst zijn er tot dusver niet geweest, al zijn er bij meerdere gelegenheden wel sprake van schriftelijke en mondelinge signalen richting rijk. Tot dusver maakt de actie een wenig eensgezinde indruk. Er is op Texel een stroming die aanpassing van de fuikhavens het belangrijkste vindt en meent dat in eerste instantie alleen daarvoor moet worden geijverd. Maar de FNV vindt invoering van een voor delig Texelaar abonnement belangrijker en is ervan overtuigd dat dit streven wordt belemmerd door de gelijktijdige actie voor fuikaanpassing. Gemeentebestuur Het ontwikkelen van de strategie in deze is een van de eerste en belang rijkste taken van het nieuwe college van B en W, dat daarbij gebruik kan maken van het feitenmateriaal dat thans door het oude college wordt aangeleverd. In kringen van het plaatselijke bedrijfsleven en de daarmee gelieerde politieke par tijen is de afgelopen weken hevig gelobbied om te bereiken dat er een gemeentebestuur komt van zodanige samenstelling dat het veerdienstpro bleem krachtig en eensgezind wordt aangepakt. De gevolgen van die actie hebben inmiddels hun effect gehad op de gang van zaken in de wethouders- onderhandelingen. Texel kan op dit moment nauwelijks in ernst beweren snelle aanpassing van de fuikhavens na te streven want er is nog niet eens een bestemmingsplan die deze fuikaanpas sing mogelijk maakt. In het nu verschenen eerste rapport deel wordt over fuikaanpassing niet ge sproken. Het gaat slechts om een inventariserend en vergelijkend over zicht met andere veerdiensten. Een van de conclusies is dat alle veerdiensten op een of andere manier worden gesubsi dieerd, behalve die van Texel. De tariefsverschillen zijn enorm, vooral als de kosten per kilometer afstand worden berekend. De bewoners van Zeeuws Vlaanderen hebben te maken met een laag kilometertarief, de bewoners van Ameland en Schiermonnikoog zelfs met een zeer laag tarief. De Texelaars zijn het duurste uit. Allerlei historische ont wikkelingen hebben tot deze verschillen geleid. De verbindingen via de Westerschel- de vormen een onderdeel van wegver bindingen met een regionale en deels internationale betekenis. De omvang van het vervoer is dermate hoog dat Systeem vaststelling bijdrage premie koopwoningen gewijzigd. I Van rijkswege is geconstateerd dat weinig aanvragen worden ingediend voor duurdere koopwoningen (premie B). Om net als in de premie A sfeer in te kunnen spelen op de ontwikke- J lingen in de richting van goedkoper 1 bouwen, heeft de minister van Volks huisvesting en ruimtelijke ordening be sloten de minimale stichtingkostengrens voor premie B woningen (ƒ152000, per 1 juli j.l. te laten vervallen. Verwacht wordt dat met deze regeling de gehele koopmarkt en de werkgelegenheid in de bouw zal worden gestimuleerd. Voor een goed begrip volgt hier een samenvatting van de regeling: Voor een premie B woning kan de hoogste eerste jaarlijkse bijdrage f5500, bedragen De bijdrage valt lager uit naarmate de stichtingskosten hoger zijn. Als de stichtingskosten meer dan f152.000, bedragen wordt de eerste jaarlijkse bijdrage van f5500, verminderd met 8% van het berag waarmee de stichtingskosten de f152.000,— overschrijden. De maximale stichtingskosten bedragen f 187.000, zodat de laagste eerste jaarlijkse bij drage f2700,— is. Als de stichtings kosten onder f 152.000,— blijven wordt ook een eerste jaarlijkse bijdrage van f5500, verstrekt. De jaarlijkse bijdrage wordt elk jaar f500,— minder. Eige naar-bewoners met een belastbaar in komen hoger dan f70.000,— komen niet in aanmerking voor een rijksbijdra ge. Wij achten deze regeling m.n. van belang voor architecten, aannemers, projectontwikkelaars, etc. mede omdat, in tegenstelling tot de premie A sfeer voor premie B woningen geen contin- gentering meer bestaat voor de res terende periode van 1982, Nadere informatie kan worden ver kregen op het gemeentehuis, afdeling ruimtelijke ordening en volkshuisvesting (kamer 205). De gemeente zal niet bijdragen in energiebesparende maatregelen die ge nomen zijn in de St. Jozefschool Dit heeft het college van B en W beslist naar aanleiding van een verzoek van de Stichting Katholiek Onderwijs Texel. Het college baseert zich hierbij op een brief van de onderwijsinspectrice, die stelt dat het inwilligen van de aanvraag tot gevolg heeft dat andere aanvragen van lagere scholen voor het vergoeden van dit soort kosten ook moeten worden gehonoreerd. Dit zou voor de gemeente verregaande financiële consequenties hebben. Bij het avondgebruik van de ontmoe tingshal, de kamer van het hoofd, of de personeelskamer viel niet te voorkomen dat naast de gebruikte ruimte ook twee derde van de hele school werd ver warmd. De betreffende ruimtes werden ongeveer drie avonden per week ge bruikt. In de centrale hal zijn nu twee van de vier radiatoren van de bestaande installatie afgekoppeld en samen met die van de hoofdenkamer en de le- rarenkamer aangesloten op de gas- wandketel, die gelijktijdig dient als ver vanging van de electrische boiler in het keukentje. Het college vindt dat de kosten van dit werk door het school bestuur moeten worden betaald, waar na ze worden terugverdiend door be spaarde energiekosten. De zon komt 11 september op om 7.06 uur en gaat onder om 20.04 uur Maan: 3 sept. V.M.; 10 sept. L.K. Hoog water ter rede van Oudeschild: Vrijdag 3 september 9 32 en 21.52 Zaterdag 4 september 10.18 en 22.27 Zondag 5 september 11.01 en 23.05 Maandag 6 september 11.35 en 23.43 Dinsdag 7 september en 12.03 Woensdag 8 september 0.11 en 12.33 Donderdag 9 september 0.29 en 12.58 Vrijdag 10 september 0.42 en 13.19 Zaterdag 11 september 1.10en 13.49 Springtij: 5sept., Doodtij: 13sept. Aan het strand is het ongeveer een uur eerder hoog water. hier schepen met een hoge capaciteit kunnen worden ingezet die zowel 's zomers als 's winters in een halfuurs- dienst kunnen varen. De verbindingen met de Friese waddeneilanden hebben een overwegend regionale betekenis. De omvang van het vervoer is zodanig dat maar een beperkt aantal afvaarten per dag mogelijk is. De verbinding Texel-Den Helder zit tussen deze twee categoriëen in. Het is de enige verbinding waarbij de infra structurele voorzieningen (brug met toeleidende wegen) niet zijn aangepast aan het type boot, waardoor de vervoerscapaciteit niet volledig benut kan worden. Voor zowel de bewoners van Zeeuws Vlaanderen als van de Waddeneilanden geldt dat zij voor hun vervoer nagenoeg volledig afhankelijk zijn van de bootverbindingen. Ook vormen alle bootdiensten schakels in het openbaar vervoersnet. De enige Met uitzondering van de Texelse veerdienst is er bij alle diensten sprake van directe of indirecte overheidssub sidiëring. Wat betreft de waddenveren meldt het rapport dat de tarieven van de boot naar Ameland en Schiermonnikoog al lang niet meer kostendekkend zijn en dat de overheid het tekort bijpast. Zelfs Terschelling heeft van het rijk geld gekregen om het aantal afvaarten op een redelijk peil te kunnen houden. De tarieven van de verschillende diensten lopen dus ver uiteen. Als de bootverbinding zou worden gezien als onderdeel van het provinciale of rijks wegennet waarbij de overheid een be paald deel van de exploitatielasten voor haar rekening neemt, kan deze rechts ongelijkheid worden weggewerkt. Als voorbeeld noemt het rapport de situatie bij de Westerscheldeveren waarbij 60% van de exploitatielasten door de over heid worden gedragen. Als de veerdienst van Texel aldus wordt benaderd zou deze deel moeten uitmaken van het secundaire wegennet wat inhoudt dat de provincie een bij drage zou moeten geven. Volgens het rapport kan TESO zelf standig blijven. ,,Er is niet gebleken dat de exploitatie van de verbinding op een niet particuliere wijze voordeliger uit komt. De door de overheid geëxploi teerde veerdiensten blijken in de praktijk in verhouding zelfs grotere exploitatie- terkorten te vertonen." Zaterdag 4 september 1982 KNVB Texel-Wieringermeer, 16.30 uur (bekerwedstrijd) Afdeling Noordholland SVO/Z-IVV, 15.00 uur De Koog/Z-Dirkshorn, 14.30 uur Uitgeest-Cocksdorp/Z, 14.30 uur HCSC 5-SVO/Z 2, 12.45 uur ,SVO/Z 3-J. Holland 8, 11.30 uur Junioren: W.waard A2-Oosterend A1, 14.30 uur (vertrek boot 13.05 uur) BKC BTTex.Boys B1, 14.30 uur Vertrek boot 13.05 uur) Texel B1-De Koog BI, 13.00 uur Watervogels B2-Texel B2, 14.30 uur Oosterend B1-SVAP BI, 13.30 uur ZAP B2-Tex.Boys B2, 14.30 uur (vertrek boot 13.05 uur) Geelzwart C1-Texel Cl, 14.30 uur (vertrek boot 13.05 uur) O'end C1-Watervogels C1, 14.45 uur Cocksdorp C1-WGW C3, 14.45 uur WGW C4-Oosterend C2, 12.00 uur Texel C2-JVC C2, 13.30 uur Helder C5-Texel C3, 14.30 uur Tex.Boys C2-HCSC C5, 13.30 uur Meisjes junioren: Oosterend-Wieringermeer, 13.30 uur W.GW-Tex.Boys, 14.30 uur Pupillen: Afdeling D: Texel D1-Oosterend D1, 11.00 uur Tex.Boys D1-Texel D2, 11.00 uur Texel D3-De Koog D1, 11.15 uur Cocksdorp D1-Tex.Boys D2, 13 45 uur Afdeling E: Texel E1-Oosterend E2, 10.30 uur Tex.Boys E1-Oosterend El11.15 uur Tex.Boys E2-Texel E2, 10.30 uur Afdeling F: Oosterend F1-Texel F1, 11.15 uur Oosterend F2-Tex.Boys F1, 10.30 uur Zondag 5 september 1982 Afdeling Noordholland: Succes-Oosterend, 14.30 uur (vertrek boot 12.35 uur) ZDH-Callantsoog, 1.430 uur WGW-De Koog, 14.30 uur Kwadijk-Tex.Boys, 14.30 uur Texel 2-Foresters 2, 12.30 uur Texel 3-Succes 3, 14 30 uur Oosterend 2-BKC 3, 14.30 uur ZDH 2-BKC 4, 12.15 uur Maandag 6 september van 13.30 tot 15.30 uur houdt de diëtiste, mevr. Goote, zitting in het Groene Kruis- gebouw. Het Christelijk gemengd zangkoor uit Oosterend, Soli Deo Gloria, start dins dagavond 7 september na een zomer stop weer met de repetities. De zang avonden beginnen om 20.00 uur en het koor kan nog een flink aantal leden gebruiken. De School met de Bijbel is als repetitieruimte ingeruild voor het akoustisch uitstekende muziekcentrum in Oosterend. Soli Deo Gloria verleent medewerking aan diverse kerkdiensten en treedt ook op in bejaardenhuizen. Adspirant-leden kunnen zich bij aanvang van de repe tities melden. Vrijdagavond a.s. beginnen in het muziekcentrum (de voormalige Doops gezinde kerk in Oosterend) de repetities van het Texels Christelijk Mannenkoor, aanvang 19.30 uur. Elke vrijdag wordt hier geoefend, meestal tot 21.30 uur, onder leiding van dirigent A. Kuik. Het mannenkoor telt momenteel on geveer vijftig leden. Het zou mooi zijn als de gelederen nog wat zouden kun nen worden versterkt, zodat een nog betere totaalklank wordt verkregen. Het zou ideaal zijn als het koor tot ongeveer 80 leden zou kunnen uitgroeien. Er zijn ongetwijfeld genoeg zangers op Texel om dat ideaal te verwezenlijken, maar velen blijken drempelvrees te hebben of zijn bang dat aan extreem hoge kwali teitseisen moet worden voldaan. In de praktijk valt dat echter erg mee. Voor bijna ieder met een redelijke stem die kan wijshouden is in het koor wel een plaatsje te vinden. Het verhaal dat adspirant leden als een soort toelatings examen moeten voorzingen is uit de lucht gegrepen. Men volstaat met een eenvoudige stemtest. Geïnteresseerden kunnen vrijblijvend komen kijken en luisteren bij de repetities. Texelse Boys Dit weekend gaat de competitie weer van start met voor de meeste Boys teams uitwedstrijden en voor alle elf tallen direct al pittige tegenstanders. Zaterdag gaan de junioren B1 en B2 en de meisjes junioren met de boot van 13.05 uur naar resp. BKC B1, ZAP B2 en de meisjes junioren van WGW. De junioren Cl beginnen met een vrije dag en C2 ontvangt HCSC C5. Aanvang 13.30 uur. Zondag gaat het eerste team op bezoek bij Kwadijk en dames 1 bij Flevo. Beiden vertrek boot 12.35 uur. Boys 2 ontvangt om 12.00 uur Texel 4 en dames 2, eveneens om 12.00 uur, de dames van Meervogels. Boys 3 gaat met de boot van 13.05 uur naar WGW 7. S.V. Oosterend De eerste wedstrijd voor SVO/Z is een thuiswedstrijd tegen IVV. Het vrijwel ongewijzigde elftal zal dit jaar zeker een gooi doen naar één van de beide pro motieplaatsen. SVO verwacht zondag een kleine overwinning. Het tweede elftal zal eerst moeten wennen in de derde klasse. De vuurdoop zal plaats vinden bij het sterke HCSC 5 in Den Helder. Een gelijkspel zal redelijk zijn. Het derde kan dit jaar rekenen op een goede klassering. De eerste thuiswed strijd tegen Jong Holland 8 kan zeker gewonnen worden. De dames gaan inplaats van zondag middag zaterdagavond naar De Koog, aanvang 19.00 uur. Zondag gaat het eerste naar Succes. In de tweede klasse degraderen liefst drie elftallen zodat het zaak is om minimaal in de middenmoot te eindigen. De oefenperiode verliep hoopvol, daarom moet dit haalbaar zijn. Het elftal heeft Cor Barends als nieuwe keeper voor de geblesseerde Veldman. Verder zijn er geen veranderingen in het team opgetreden. Het tweede zit in een zware klasse. De eerste thuiswedstrijd tegen BKC 3 kan echter twee punten opleveren. Van de A-junioren verwacht SVO redelijk tot goede resultaten. De eerste uitwedstrijd tegen Wieringerwaard A2 kan zeker gewonnen worden. De B-junioren zijn niet zwaar ingedeeld en zullen weer in de top kunnen meedraaien. Zaterdag komt SVAP B1 waarvan ze moeten kunnen winnen. Junioren C1 zullen het dit jaar moeilijk krijgen. Een gelijkspel tegen het bezoekende Watervogels Cl zal een goede prestatie zijn. Dat geldt ook voor C2 dat het waarschijnlijk bij WGW C4 niet zal redden. De meisjes C-junioren zullen nog wel wat tijd nodig hebben om punten te vergaren. Zater dag de eerste wedstrijd tegen Wie- ringermeer met kansen op een gelijk spel. Dinsdagavond de eerste beker wedstrijd voor de dames tegen De Koog. De winnaar van deze strijd mag de volgende dinsdag naar Den Oever om tegen Wiron te spelen. S.V.'Texel Het eerste ontvangt zaterdag voor de eerste bekerronde Wieringermeer, uit komende in de zaterdag derde klasse. De reserves nu uitkomend in de reserve hoofdklasse krijgen het thuis tegen Foresters 2 (Heiloo) moeilijk evenals het derde dat Succes 3 ontvangt. Het vierde gaat „over de weg" naar de Texelse Boys reserves en dat wordt een zwaar karwei. Het vijfde, nu in de reserve vierde klasse, zal er alles aan moeten doen om uit bij Nieuwe Niedorp 4 de punten te veroveren. Junioren Al (terug van weggeweest) krijgt thuis tegen Zeemacht A1 de kans te laten zien dat ze er weer bijhoren. BI ontvangt De Koog BI en heeft winst kansen, maar 82 krijgt het in Den Helder tegen Watervogels B2 heel zwaar. C1 gaat naar het sterke Geelzwart C1 ('t Zand) en één winstpunt moet er toch inzitten. C2 wint thuis van JVC C2 en ook C3 moet uit tegen Helder C5 de winstpunten kunnen pakken. S.V. De Koog Het zaterdagelftal speelt a.s. zaterdag om 14.30 uur thuis tegen het sterke Dirkshorn. De B-junioren moeten hun eerste wedstrijd uit tegen het sterke Texel B1. Vertrek 12.15 uur. De dames spelen hun eerste wedstrijd op zaterdag om 19.00 uur thuis tegen Oosterend (dus deze keer niet op zondag). Aan staande dinsdag moet ook tegen Oos- Tex.Boys 2-Texel 4, 12.00 uu WGW 7-Tex.Boys 3, 14.30 uur N.Niedorp-Texel 5, 14.30 uur (vertrek 12.35 BKC 5-De Koog 2, 14.00 uur Junioren: Texel A1-Zeemacht A1, 11.00 uur Dames: Flevo-Tex.Boys, 14.30 uur (vertrek 12.35 uur) Tex.Boys 2-Meervogels, 12.00 uur De Koog-Oosterend, 12.00 uur Cocksdorp-Wieringerwaard, 14.30 uur Dinsdag 7 september 1982 Beker voorronde Dames: Oosterend-De Koog, 19.00 uur Samen reizen: Zaterdag 4 september 1982: Vertrek boot van Texel 13.05 uur: Tex. Boys B2, Tex. Boys B1, Oosterend Al en Texel C1. Zondag 5 september 1982: Vertrek boot van Texel 12.35 uur: Oosterend 1, Texel 5 en dames Tex. Boys 1. Als een wedstrijd niet doorgaat bus afbestellen 02240-12421. terend gespeeld worden voor de beker. De D-pupillen gaan uit naar Texel D3. Vertrek uit De Koog om 10.30 uur. De meisjes pupillen zijn dit weekend vrij. Het eerste elftal gaat zondag uit naar het sterke WSW te Wijdenes. Het vertrek is met de boot van 12.35 uur. Het tweede gaat uit naar BKC 5 te Anna Paulowna. Vertrek eveneens met het boot van 12.35 uur. Trainingstijden S.V. De Koog De training op vrijdag is als volgt verdeeld: 16.30-17.30 u. D-pupillen 17.30-18.30 u. meisjes pupillen 18.30-19.30 uur B-junioren 19.30-20.30 uur dames Nieuwe leden kunnen zich op de training opgeven. Z.D.H. Het eerste van ZDH start zondag de competitie thuis tegen de oude en stevige rivaal Callantsoog. De wedstrijd wordt ongetwijfeld een zeer zware „binnenkomer" voor de Hoornders te meer omdat Callantsoog in oefenwed strijden uitstekende resultaten heeft ge boekt. Het belooft dus spannend te worden. Aanvang 14.30 uur. ZDH 2 speelt als voorwedstrijd om 12.15 uur tegen BKC 3. De verhalen van „Conan" spelen zich af in langvergane beschavingen waarin gespierde helden het opnemen tegen voorwereldlijke monsters, dit alles ge mixt met een flinke scheut erotiek. De film het met grote middelen aangepakt. Het geheel kostte 17,5 miljoen dollar plus 12 miljoen publiciteit. De regie lag in handen van John Milius. Hij leverde ook een gedeelte van het draaiboek. Conan wordt vertolkt door Arnold Schwarzenegger. De vrouwelijke „blik vanger" van deze film is de adembe nemende mooie Sandahl Bergman. Ze vertolkt de rol van Valeria, Conan's geliefde. De film zit vol spectaculaire speciale effecten. Een van de hoog tepunten is de verschijning van een reuzenslang. De film vertelt het verhaal van de Cimmeriaan Conan die na de gruwelijke en lafhartige moord op zijn ouders, zijn leven lang geen ander doel voor ogen heeft dan het vermoorden van de man die voor de dood van zijn ouders verantwoordelijk is; Thulsa Doom, leider van de geheimzinnige slangensekte. Na 15 jaar als slaaf aan het rad van pijn te hebben gelopen en als gladiator dienst te hebben gedaan, krijgt Conan eindelijk de gelegenheid zijn doel te bereiken, daarbij geholpen door twee vrienden Subotai en Valeria. „Conan, koning der barbaren" is te zien van donderdag tot en met dinsdag. Toegang 16 jaar. Maandag 6 en dinsdag 7 september wegens beursbezoek.

Texelsche Courant | 1982 | | pagina 5