Groen (2wartsjexels in het hart T. Verbeek bevestigd en ingetreden Kantoor-kantine van 20 m2 is groot genoeg SPANNING TOT HET LAATSTE MOMENT Lijst 3. Beroofd GEMEENTEN WAAL EN KOOG EN DEN HOORN Gebroeders Lap in beroep bij de raad ]/\iethoudersverkiezing: srpscommissie wil lehoud bomen bij midgetgolfbaan >olitiebureau open Grap met orca haalde krant in de DDR Trekhaak verbergt kenteken Wilt U op korte termijn een goede regering? Stem dan DINSDAG 7 SEPTEMBER 1982 JAARGANG Nr. 9710 iktie: Harry de Graaf, Pelikaanweg 75, De Koog, tel (02228) 266, Beutick, Warmoesstraat 43, Den Burg, tel. (02220) 2208, en i Oosterhof. Golfslag 32, Den Burg, tel (02220) 4988 advertenties, abonnementen, etc eveld De Rooy B V Postbus 11, 1790 AA Den Burg, jon (02220) 2741, na 18 00 uur 4881 Verschijnt dinsdags en vrijdags. Postgiro 652 Abonnementsprijs f 16,15 per kwartaal 70 cent incasso, los 65 cent. Bankrelaties Amro Bank nr. 46 99 17.636. Rabobank nr 36 25.01.742 NMB nr 67 34 60.398 )e Jeugdclub van De Cocksdorp de Dorpscommissie zijn in aktie [omen om te bereiken dat de bo- n bij de toekomstige midgetgolf- m van Kees Swarthoff aan de kortstraat mogen blijven staan, jrzitter Nico de Graaf en pen- gmeester Anneke Saai hebben terochtend een brief met een gelijk verzoek overhandigd aan burgemeester. Er waren 166 Kitekeningen bij van Cocksdor- s, die dit streven ondersteunen die door leden van de jeugdclub ren ingezameld. let gemeentebestuur staat tot ;ver op het standpunt dat Swarthoff I golfbaan mag aanleggen onder )rwaarde dat de bomen die er thans an, worden gekapt. Dat houdt ver- id met het gewenste uitzicht vanaf Kikkertstraat op de Rogsloot. rarthoff heeft moeten beloven de men te verwijderen voor het eind van ie maand, anders zou de gemeente t beginnen aan de artikel 19 icedure, die voor de aanleg van de an nodig is. De artikel 19-procedure inmiddels van start gegaan en nu irdt, met hartelijke instemming van es Swarthoff, gepoogd om de ge- sente zo ver te krijgen dat deze afziet i haar eis. Swarthoff wil de boom- igel graag in stand houden' als schutting voor de mensen die zich de baan vermaken Bovendien vindt het verwijderen van de bomen zin- >s omdat er ook zonder de bomen ;n vrij uitzicht op de Rogsloot is. Het politiebureau in De Koog is [xtaan elke dinsdag- en donderdag- fdag van 16.00 tot 18.00 uur voor bliek geopend. Zondag deed een 30-jarige Duitse erist bij de politie aangifte van Bfstal met geweld. De man was iterdagnacht bij een telefooncel op Groeneplaats in elkaar geslagen miste na de brutale kloppartij zijn ispoort, 350 DM en 1450 gulden. b politie heeft de zaak nog in on- irzoek. Het moment van de bevestiging. De heer Ton Verbeek is zondagmiddag tijdens een drukbezochte kerkdienst in De Waal bevestigd en ingetreden als predikant van de Hervormde gemeenten Waal-Koog en Den Hoorn. Hij is de opvolger van dominee J. J. H. Hoekstra die een half jaar geleden Texel verliet. De gemeente is dus slechts een half jaar vakant geweest. Consulent in deze periode was dominee H. Wisman. De bevestiging geschiedde door prof. dr. F. O. van Gennep uit Leiden die de nieuwe predikant op dat moment nog kandidaat de volgende vragen stelde: „Gelooft u dat God u door zijn gemeen te tot deze dienst heeft geroepen? Belijdt u dat de Heilige Schriften ons toevertrouwd zijn als de weg ten leven en verwerpt u alles wat daartegen strijdt? Belooft u uw ambt trouw te dienen, onder geheimhouding van alles wat u bij de uitoefening daarvan ver trouwelijk ter ore komt en is het uw ernstige voornemen in uw dienst aan de Heer en zijn kerk oprecht en standvastig te blijven? Bent u bereid u te stellen onder de tucht van het geloof en het opzicht van de kerk? Het antwoord van de predikant luidde: „Ja, van harte." Later in de dienst zei hij dat het „ja" zeggen tegen het evangelie behoort in te houden dat ook vaak „nee" wordt gezegd: bijvoorbeeld tegen misstanden in de wereld, tegen roddelzucht of tegen het asociale geloof van de Jehova's Getuigen. Falende herder De schriftlezing door professor Van Gennep had Johannes 21 (vanaf het 15e vers) als onderwerp. Het gaat om de opdracht („Weid mijne lammeren!") die Petrus krijgt nadat hij heeft geantwoord op de driemaal door Jezus gestelde vraag of Petrus Jezus lief heeft. Van Gennep zei dit bijbelgedeelte eigenlijk wat „te zwaar" te vinden voor deze feestelijke gelegenheid omdat het sa menhangt met de verloochening en de lijdensweek. Maar meer dan in andere „herder" gedeelten van de bijbel komt in dit stuk naar voren dat de herder zelf maar een hele gewone en dus falende mens is, die echter in het ambt kan worden gedragen. Het zijn niet de besten die worden belast met het hoe den van andermans schapen. In zijn niet van humor ontblote preek merkte professor Van Gennep nog op dat Petrus voor zijn geloof is gestorven in Rome. „Maar dat wens ik deze dominee niet toe." Terwijl hij de nieuwe predikant de han- De gebroeders Lap, Hemmerkooi 20, willen een kantoor, kantine, ilet, wasruimte e.d. van totaal 65 m2 bouwen in de bestaande ndbouwschuur van hun agrarisch bedrijf. B en W hebben de )uwvergunning geweigerd omdat ze een oppervlakte van 20m2 voor ize voorzieningen groot genoeg vinden. De gebroeders Lap hebben sar geen genoegen mee genomen. Namens hen is dr. D. J. W. IJdo uit aorhout bij de gemeenteraad in beroep ïgaan tegen de weigering. B en W ibben de raad inmiddels voorgesteld n aanzien van deze zaak pre-advies uit i brengen, zodat kan worden verwacht it de raad in de vergadering van inavond nog geen beslissing neemt. De mening dat 20 m2 voor de ge- aagde voorzieningen voldoende is, sseren B en W op een rapport van de lichting proefboerderijen IJsselmeer- olders. Dat rapport gaat uit van akker- ouwbedrijven van 45-60 ha, waarbij srdappelen, uien, granen en suiker- ieten worden geteeld met het bedrijfs- oofd in de bijliggende woning. Ander geval In het geval van de gebroeders lap etoogt dr. IJdo, ligt de zaak heel nders. Dit is 'n akkerbouwbedrijf van 5-60ha waarvan lOha volgens de biolo- ische dynamische landbouwmethode rordt bewerkt. Het is echter tevens een ionwerkbedrijf dat voor boeren in de imgeving veel werk doet en nog steeds iroeiende is. Er is sprake van drie edrijfshoofden en men wil beschikken over een kantoor met bijbehoren, schaftlokaal, doucheruimte, toilet, etc. Bovendien is de jongste firmant tech- nicus.die naast de bedrijfswerkzaamhe- den ook zelf het machinepark onder houdt en verbetert. Er moest dus ruimte zijn om te tekenen, voor documentatie, etc. Dr IJdo concludeert dat B en Wgeen rekening hebben gehouden met de kan toorfunctie. De aangevraagde opper vlakte van 65 m2 is gewoon nodig voor het bedrijf, zeker als met de toekomstige ontwikkeling rekening wordt gehouden, zo meent de rekestrant. Woning? Met enige spanning wordt uitgekeken naar het pre-advies dat het nieuwe college van B en W over deze zaak aan de raad zullen uitbrengen. In de schuur waarom het gaat bevindt zich thans een woning die daar zonder bouwvergun ning is gemaakt. B en W zijn daar onlangs tegen opgetreden en hebben gelast dat de woning wordt gesloopt. Achteraf een vergunning geven was niet mogelijk omdat de agrarisch deskundige geen extra woning op dit bedrijf nodig vindt. De indruk bestaat dat men nu bouwvergunning wil krijgen voor een grote kantine die in de praktijk als woning wordt gebruikt, wat dus neer komt op legalisering van de bestaande toestand. De problemen zijn daarmee echter niet uit de wernld, want als het al zou lukken vergunning voor de grote kantine te krijgen dan is er van een overtreding sprake als daarin wordt ge woond. Normen Afzien van optreden in dit geval, betekent dat een precedent wordt ge schapen, zodat men ook andere agra riërs moet toestaan meer dan een dienstwoning bij het bedrijf te hebben. Tenzij de normen, om te bepalen of een op een bepaald bedrijf meerdere dienst woningen nodig zijn, worden versoe peld. De gemeenteraad zou er echter ook van kunnen uitgaan (zoals destijds in het vergelijkbare geval van G. Zoete lief aan het Oude Dijkje) dat men zich niet door boze vermoedens mag laten leiden, de grote kantine daarom moet toestaan en pas na voltooiing van de bouw moet vaststellen of van strijdig gebruik sprake is. Dros Advocaat Jhr. Mr. A. R. Ph. Bod- daert uit Alkmaar heeft namens de heer Niek Dros van „Harkebuurt" Arob- beroep aangetekend tegen het besluit van B en W om bouwvergunning te Een open, vrije stemming in de raadsvergadering van hedenavond zal een eind maken aan de spanning rond de vorming van een nieuw college van B. en W. De betrokken partijen zijn er niet in geslaagd tevoren tot bindende afspraken te komen, al lijkt het erop dat de kansen dat het Pakt in het college komt, nogal klein zijn geworden. Gisteravond is over de wethouders kwestie vergaderd door zowel Texels Belang, CDA, WD als Pakt. Deze besprekingen hebben geen aanleiding gegeven tot overleg tussen de partijen onderling, afgezien van korte kontakten, waarbij jegens elkaar ken baar werd gemaakt dat het vanavond op een vrije stemming zal moeten aankomen. De situatie van dit moment wordt buitengewoon delicaat ge noemd. De marges zijn uiterst klein en niemand wil naar buiten mededelin gen doen over de stand van zaken. weigeren voor het vergroten van een bestaande landbouwschuur. Zoals be kend gaat het om een loods die door Dros zonder vergunning is verlengd. Achteraf vergunning krijgen was niet mogelijk omdat de dakhelling 15 graden bedraagt terwijl volgens het bestem mingsplan 20 graden met minimum is. Ook de massaliteit van het gebouw wekte bezwaren. Boddaert schrijft aan de gemeenteraad dat Dros alle ver trouwen had in de goede afloop nadat hij had vernomen dat de welstandscom missie akkoord ging met het bouwplan. Hij hoorde pas van het hellingbezwaar toen hij de spanten (met een helling van 15 graden) al had besteld. Afgezien daarvan zou een uitbreiding met een helling van 20 graden als voortzetting van een gebouw met een dak van 15 graden een weinig fraai gezicht ople veren. „Cliënt heeft niets anders ge daan dan aansluiten bij de bestaande bouw conform de destijds afgegeven vergunning. Naar onze mening dient uw raad toepassing te geven aan het bepaalde in artikel 49 lid 1 sub b 2 van de voorschriften van het bestemmingsplan, inhoudende dat een dakvorm geëist kan worden welke aansluit bij die der be staande bebouwing." Boddaert vindt dat het belang van strikte handhaving van het hellingsvoorschrift niet opweegt tegen het belang van Dros die genood zaakt was zijn hooi, stro en andere pro- dukten veilig te stellen en is gaan bouwen, terwijl nog geen bouwver gunning was verstrekt. Predecenten? Mr. Boddaert meent verder dat de laatste tijd elders op Texel wel ver gunning is gegeven voor gebouwen met een dak van 15 graden. Hij noemt Dumker te Nieuweschild, Zoetelief van het Waalenburgerhuis, Witte van hoeve „Agnes" en Zeegers in Eierland. Ook betreffende dit geval is de raad ge vraagd B en W pre-advies te laten uit brengen. den oplegde, sprak professor Van Gen nep de bevestigingswoorden: „Onze Here God geve -u de Heilige Geest tot vervulling van het ambt van dienaar des Woords in de kerk van Christus. Hij verbinde u aan deze gemeente en geve u zijn genade dat gij in deze dienst getrouw en vruchtbaar werkzaam moogt zijn." Vervolgens werd beurteling, telkens met een passend woord, de hand opgelegd door de predikanten J. J. H. Hoekstra, D. van Zijll Langhout, H. Wisman, P. D. Wolthaus, G. H. Wolfensberger, H. P. Meininger (uit Doorn) en ouderling A. Vlaming uit Den Hoorn. De gemeente sloot dit deel van de plechtigheid af met het zingen van drie verzen uit Psalm 134. De nieuwe predikant moest even wachten alvorens hij zijn Schriftlezing kon beginnen. „Ik moet even bijkomen, 't Is een hele omschakeling. „Zijn preek was gebaseerd op de eerste brief \>an Paulus aan de Corintiërs (het 18e tot het 25e vers). Welkom Na afloop van de dienst werd domi nee Verbeek namens de gemeenten verwelkomd door mej. A. G. Luijster- burg uit De Koog. Zij zei dat de nieuwe predikant een zware maar ongetwijfeld ook boeiende en interessante taak op zich heeft genomen. Zij stelde echter vast dat de kerkeraden medeverant woordelijk zijn voor het werk en zegde van die kant steun toe. Ook mevrouw Verbeek werd in het welkom betrokken; ze kreeg een boeket bloemen. Dominee Wisman sprak namens het Texels Theologen Convent, namens de Ring en namens de classicale verga dering een geestig begroetingswoord. „Ton, jouw naam betekent: de prij zenswaardige of de onschatbare. Ik hoop dat jouw naam een program in houdt." Dominee Wisman zei er verder van uit te gaan dat Verbeek zou gaan spelen in het uit Texelse zielzorgers bestaande volleybalteam Pado. Hij overhandigde de beker, tweede prijs van de eilandcompetitie, als „wisselbo- kaal." Leids hout Dominee Wolfensberger (van 1958 tot 1962 predikant in Den Hoornlbleek nauwe banden met de nieuwe predikant te hebben. („U hebt samen met mij twee jaar lang dertig mensen geleid, ik heb uw huwelijk ingezegend en u hebt bij mij belijdenis gedaan") en hij sprak er zijn voldoening over uit dat Verbeek zijn werk begint in onder andere Den Hoorn, waar Wolfensberger destijds predikant was van de toen nog niet met Waal en Koog samenwerkende gemeente. Mede namens het Hervormd opleidingscen trum „Ruimzicht" uitte hij zijn beste wensen. Op Texel hebben al heel wat „Ruimzichtenaars" gewerkt. Verbeeks voorganger Hoekstra zei dat de nieuwe predikant uit het goede rWos sonst noch paisierte Angit und Schreden der Ba- degüste auf der hollöndlschen Insel Texel, die wöhrend der ver- gangenen Tage wiederholt die k groBe schwarze Schwamflosse - leinet Schwertwali geslchtet ha lbon, erwleien slch als unbegrün- I det. Die Strandpollzel, die i I schwerbewaffnet das „Unge-I heuer" vertrelben wollte, fand l stott des geföhrllchen Raubfl- sches nur eine von Wltzbolden geboute Kunststoffattrappe vor. §le trleb auf elnem mlt Sand- söden beschwerten FloB im Wos- De grap die deze zomer werd uitgehaald op het Texelse strand met een nagemaakte rugvin van 'n orca heeft niet alleen de Nederland se dagbladpers, maar zelfs een krant in Oost Duitsland gehaald. Dat blijkt uit het hierbij afgedrukte knipsel dat afkomstig is uit de Schweringer Stadtsanzeiger. Leidse hout was gesneden en ver zekerde zijn gehoor dat de beste domi nees uit Leiden komen.Als geschenk overhandigde dominee Hoekstra het boek van wijlen Dr. J. JBuskes (die zijn carriere als predikant op Texel is be gonnen) ,,Het eiland, de stad en het Koninkrijk." De nieuwe predikant zei tenslotte te hopen dat men geen al te hooggespan nen verwachtingen van hem zou koes teren. Aan de hand van een geestig kranteknipsel over de zwaarte van het ambt liet hij uitkomen dat het bij voor baat onmogelijk is dat een predikant het al zijn gemeenteleden naar de zin maakt, maar hij wilde toch wel trachten het schaap met vijf poten te zijn waarom (blijkens de profielschets die de ge meenten hadden opgesteld) was ge vraagd. Het zwaartepunt wilde hij ech ter leggen hij de hoofdzaken: de pre diking, het pastoraat en de categese. Hij zei van plan te zijn de eerste tijd vooral te luisteren, zodat hij spoedig zou weten wat de mensen bezielt en bezig houdt. In ieder geval had hij op Texel een hartelijke ontvangst gehad en had er een heerlijk huis gekregen. Tenslotte zei hij dat het wel en wee van een gemeente niet alleen van de predikant mag af hangen. Samen met u wil ik werken in de wijngaard des Heren." De politie heeft woensdag een automobilist aangehouden die de trekhaak van zijn auto zodanig had gemonteerd, dat de kentekenplaat moeilijk leesbaar was. De haak was vlak voor het kentekennummer be vestigd door een garage. Dit is straf baar en in dit geval is de betrokken garagehouder in kennis gesteld. Vol gens de politie is bij garagehouders blijkbaar niet bekend dat een trek haak het zicht op het kenteken niet mag belemmeren, want het komt vaker voor. De automobilist kreeg twintig dagen de tijd om de trek haak anders te bevestigen.

Texelsche Courant | 1982 | | pagina 1