Een eenzaam karwei HERRIE HINDERT W Storing veegmachine wordt verholpen Fancy-Fair in Oosterend Kynologenclub houdt presentatie voor honden liefhebbers Oosterender bejaarden naar Gaasterland Zondagsschool De Koog Ploegwedstrijd op „Padang" Kaarten voor serie voorstellingen Bouwplan met tegenzin goedgekeurd Het oogsttijdstip van snijmais Reageren op deze rubriek kan bi] Jaap in de ds van verse mais melkrijp 25—35 18—21 zachtdeegr. 35 40 21—24 deegrijp 40 45 23 —27 harddeegr. 45 50 26— 30 volrijp +50 +30 15-20 20-30 10-15 15-20 8-10 10-15 6- 8 8-10 4- 6 6- TEXELSE COURANT PAGINA 13 inkuilverliezen 18 IDAG 10 O) LU C van Groenigen, telefoon (02220) 3562, Adriaan Dijksen, telefoon (02228) 676 of bij het Natuurrecreatiecentrum, telefoon (02228)741 kan er geoogst worden. Aan het blad en de stengel is het rijpingsstafiiunn met te bepalen dit kan alleen maar op de korrel van de mais. Maiskolven bevatten ongeveer 1100 VEM/kg ds en de stengel en bladdelen ongeveer 800 VEM/kg ds in het volrijpe stadium. Hieruit blijkt duidelijk dat wanneer er een blad verlo ren gaat er nog niet zoveel voedings waarde weg is. Gezien de ervaringen moet de snijmais op tijd geoogst worden maar dan wel in het harddeegrijpsta- dium. Te vroeg oogsten komt in de Texelse hondenliefhebbers kunnen zondag hun hart ophalen tijdens een programma van de Kynologenclub West Friesland dat zich afspeelt op het sport veld bij De Waal. De kynologenclub wil de Texelaars graag met zijn activiteiten kennis laten maken en doet dat in samenwerking met de Texelse honden club. Het programma begint 's ochtends om tien uur en duurt tot ongeveer drie uur in de middag. Om tien uur vindt een zogenaamde rasbespreking plaats. Dat betekent dat vertegenwoordigers van de negen ras- groepen op het veld aanwezig zijn en open staan voor vragen en gesprekken over een bepaald ras. De honden die deze deskundigen vertegenwoordigen zijn tijdens de rasbespreking te bezichti gen. Het gaat om de categorieën wind honden, jachthonden, dog-achtigen, poolhonden, pinchers en schnauzers, terriers, gezelschapshonden, herders, lopende- en dashonden. De rasbespre king duurt tot ongeveer half twaalf. Gehoorzaamheid Van half twaalf tot twaalf uur zal de groep Hoorn van de kynologenclub een demonstratie gedrag en gehoorzaam heid verzorgen. Na de pauze begint om praktijk meer voor dan te laat. Wel moet bij dit alles aandacht besteed worden aan de ontwatering van de percelen waarop de mais staat. Wanneer dit onder natte weersomstandigheden pro blemen kan geven dan dient de mais voor de grond te nat is en niet meer berijdbaar in de kuil te zitten. (Afkor tingen ds is droge stof; VEM is voe dereenheden melk; DIT komt ongeveer overeen met de voedingswaarde van 1 kg gerst; R.C. is ruwe celstof.) 13.00 uur een demonstratie ringtraining. Hierbij wordt getoond hoe honden die aan tentoonstellingen meedoen, zich dienen te gedragen tijdens de presen tatie in de ring. Tijdens de hondendag" zullen on geveer 25 verschillende honden van de 9 rassen te zien zijn. De kynologenclub is met ongeveer 50 begeleiders op het sportveld in De Waal aanwezig. De dag staat open voor iedereen die in honden geïnteresseerd is. Vrijdag 1 oktober maken de bejaarden van Oosterend een busreisje naar Gaas terland. Daar wordt onder andere de Makkumer aardewerkfabriek bezichtigd. Er wordt gereisd met een AOT-bus; vertrek van Texel met de boot van 8.05 uur. In zowel Oost als Oosterend kan worden ingestapt. Voor deze door de dorpscommissie georganiseerde tocht moet men zich vóór volgende week vrijdag opgeven bij mevrouw G. Roeper- Keijser, telefoon 02223-204 of J. Hin, telefoon 02223-658. Zaterdag wordt in de Jacob Daalder-school in Oosterend een ouderwetse fancy-fair gehouden, waarvan de opbrengst ten goede zal komen aan de school. De fancy fair duurt van 11.00 tot 16.00 uur. Naast een rommeltjesmarkt en andere attracties is er ook rad van avontuur en een schiettent. Tevens wordt er een grote verloting gehouden waarvan notaris Boswijk om 15.00 uur de trekking zal verrichten. De prijzen in de verloting zijn een fiets, een klok- wekkerradio en een diner voor twee in de Rótisserie. Zondagschool ,,lmmanuël" start zon dagmorgen a.s., na een zomerstop weer met ochtenden voor de jeugd van 4 tot 12 jaar. De zondagschool wordt gehouden in ,,De Schuilhut" achter de Nederlands Hervormde kerk van 10 tot 11 uur. Zaterdag 18 september wordt op een perceel land bij Padang" aan de Hoofdweg in Eierland de jaarlijkse ploegwedstrijd gehouden van de oud- leerlingenvereniging van de landbouw school. Begonnen wordt om 13.00 uur; de wedstrijden zijn omstreeks 17.00 uur afgelopen. De Prijsuitreiking vindt later in het jaar plaats, tijdens de jaarverga dering van de vereniging. De deelnemers komen uit in twee categorieën: rondgaande ploegen en wentelploegen. Zaterdag (morgen) worden bij Eind hoven de Nederlandse ploegkampioen- schappen gehouden. Hieraan wordt deelgenomen door de Texelaars Nico Slot en Henk Broekman. Een week na de Texelse wedstrijden worden de Noordhollandse kampioen schappen gehouden. De normale oogsttijd valt van 20 sep tember tot 20 oktober. Nu is het volledig te begrijpen dat er meerdere staan te springen om het gewas maar in de kuil te stoppen en zodoende van het weers- risico af te zijn. Hierbij moet bedacht worden dat zolang de maiskorrel niet het hard-deegrijpe stadium heeft bereikt de opbrengst nog niet optimaal is. Na de melkrijpheid neemt de voederopbrengst nog met 10 15% toe. Wordt reeds in het melkrijpe stadium geoogst dan zijn de inkuilverliezen het hoogst het geen blijkt uit onderstaand overzicht. Controle op het rijpingsstadium is mogelijk door kolven te ontdoen van de schudbladeren en dan met de nagel van de duim op de kprrel tee drukken. Zodra er geen melk meer uit de korrel komt Het college heeft besloten ƒ20.000, uit te trekken voor het vervangen van de achteras en het reviseren van de motor van de gemeentelijke veegmachine. Tot deze maatregel werd besloten in ver band met klachten over oorverdovende herrie die deze wagen tijdens het werk produceert. Degenen die kaarten hebben besteld voor de serie uitvoeringen waarvan vier op Texel en zes in Den Helder, kunnen deze maandaag afhalen in de B en W kamer in het gemeentehuis. Wegens onvoldoende belangstelling gaan drie voorstellingen (cabaret,Urba- nus, het blijspel Geboren in Blijdorp en een concert van het N.H. Philharmo- nisch Orkest) niet door. Voor extra boten stelt TESO als eis dat minimaal 75 mensen een voorstelling bezoeken en dat aantal kon voor deze voorstellingen niet worden gehaald. Het is voor een koper van belang voorat te weten uit hoeveel hout een pertij bestaat Nadat de bomen zijn aongeb/est wordt met een „boomvork" de doorsnede van de stam op borst hoogte nagemeten. Op de boomvork zit een strook papier waarop een aantal maten in centi meters staat aangegeven, bijvoorbeeld 8-10-12-15-1523-27-31. Na het meten tekent men de maat in het bewuste vakje aan. ander merkwaardig stuk gereedschap, een boomvork. ,,Als een stuk bos geblest staat, meet ik van alle bomen die eruit moeten de doorsnede op borst hoogte. Met dit apparaat gaat dat heel eenvoudig en op het strrookje papier dat erop zit noteer ik dan het getal. Ten slotte meet ik van één op de tien bomen de hoogte. We kunnen dan ge makkelijk narekenen hoeveel hout er de komende winter ongeveer beschikbaar komt." Handel Als deze gegevens bekend zijn, no digt Staatsbosbeheer een aantal hout kopers uit een bod te doen. De komen de winter gaat het naar schatting om 1000 m3 naaldhout en 300 m3 loofhout. Bij het stellen van een prijs zal de koper naast de kwaliteit van het hout ook rekening moeten houden met andere factoren. Zo moet een deel van de stammen het behulp van een paard en wagen naar de weg gesleept worden om beschadiging van de begroeiing zoveel mogelijk te voorkomen. Omdat in het vroege voorjaar het broeden alweer begint, geldt de bepaling dat het vellen uiterlijk 15 maart achter de rug moet zijn. Voor het slepen van de stammen geldt als uiterste datum 31 maart. Een deel van het hout blijft meestal nog enkele weken langer langs de weg lig gen. Omdat de kans bestaat dat de stammen een broedplaats gaan vormen voor schadelijke insecten, moeten ze uiterlijk 15 mei uit het bos afgevoerd worden. Dan is het alweer zoveel verder in de tijd, dat we plannen moeten maken voor het blessen voor de hout verkoop van de winter 1983/1984..., J. van Groenigen. De welstandscommissie heeft zich met tegenzin akkoord verklaard met een verbinding tussen de bestaande be bouwing en een nieuwe ligboxenstal van de heer H. J. Smit van Pontweg 77. Het probleem is dat Smit de bouwplan nen geheel volgens het bestemmings plan had gemaakt en dat er dus op de tussenbouw een schuine kap komt. De welstandscommissie had een plat dak mooier gevonden, maar daar biedt het bestemmingsplan nu eenmaal geen mo gelijkheden voor. De commissie vraagt zich af of de bepaling in het bestem mingsplan de welstand ten goede komt. ,,ln ondergeschikte gevallen kunnen platte daken een belangrijke vormge vende rol vervullen", aldus de com missie. Deze kwestie heeft binnen het college van B en W geleid tot een prin cipiële discussie waarbij werd besloten platte tussendaken toe te staan bij een bebouwing tot 25 vierkante meter. Dit geldt echter alleen in gevallen waarin het qua vormgeving acceptabel is. Het aanbrengen van een algehele wijziging in een bestaand bestemmingsplan is echter een verre van eenvoudige pro cedure. Het college heeft besloten Smit voor zijn tussenbouw met kap een bouwvergunning te geven. Verder is besloten vooruit te lopen op een toe komstige wijziging van het bestem mingsplan. Tussenbouw zal nu van geval tot geval door het college worden bekeken. één op de tien bomen meet men de hoogte. Dit gebeurt door de boomvork na het meten de stamdikte een kwartslag te draaien en op tie neus te plaatsen. Daarbij moet men zover de boom af gaan staan, dat de lengte ervan in verhouding gelijk is aan de lengte tussen het en onderstuk ven de boomvork. In dat geval is de hoogte van de boom ongeveer gelijk de afstand die met op dat punt van de boom staat Door de dikte van de stam volgens een formule te vermenigvuldigen met de hoogte van de boom is de inhoud ervan te bere- Het afgelopen voorjaar waren vrijwel alle kinderen van de hoogste ssen van de Texelse basisscholen op bezoek in het bos. Gedurende cele uren verdiepten ze zich in vragen als: welke soorten bomen en uiken groeien er en welke dieren leven er op de bodem? Ook kwam gebruik van hetbos ter sprake. Daarbij ging het onder meer om de ag: welk belang staat in het bos op de eerste plaats, de hout- iduktie de recreatie of de natuurbescherming? Meestal waren de deren het er over eens dat deze drie zaken naast elkaar een rol leten spelen bij het beheer van het Texelse bos. Als ik vroeg of ze niet vreemd vonden dat Staatsbosbeheer elke winter duizenden men omzaagt, terwijl iedereen weet dat we voorzichtig met het bos ieten omgaan, wat het antwoord meestal: „Alleen zieke bomen irden omgezaagd." esdoorn ernaast heeft onderaan een rotte plek, die gaat eruit." De boom krijgt vervolgens met een soort bijltje een kras aan weerskanten. Daarna lopen we naar een esdoorn aan de andere zijde van de eik. „Dit is op zich een goede boom, maar de eik is waar devoller en kan bovendien langer mee." Ook deze boom wordt voorzien van een merkteken. We gaan verder en komen bij de volgende. „Dit is geen mooi exemplaar", zegt Wietse, „maar hij mag toch blijven staan, want anders ontstaat hier een open plek. Zo moet je de hele dag afwegen. Soms sta je voor moeilijke beslissingen. Ik loop wel eens door een stuk bos dat al klaar is en dan kom je soms op een plek waarvan je denkt, heb ik dat wel goed gedaan? Je bekijkt zo'n situatie nog eens, maar meestal verandert er niets. Als ik een enkele keer toch tot de conclusie kom dat ik andere moet aankrassen, herstel ik de verkeerde merktekens met verf." Eenzaam „Tijdens het blessen loop ik wekenlang in m'n eentje door het bos. Daar heb ik helemaal geen problemen mee, ik geniet van de rust om me heen. En af en toe kom ik op mijn tochten wel eens iets aardigs tegen." Hij vertelt dat hij on langs op een verborgen plek een brom fiets vond die nog in goede staat verkeerde. Alleen het stuur en het zadel staken boven grond en waren verborgen onder een stapel takken. We zijn inmiddels in de buurt van de weg aangekomen. „Op zo'n plek ga ik volgens een andere opzet te werk, want als we steeds voor de rechte bomen kiezen wordt het op den duur een beetje saai in het bos. Hier mag een kromme of misvormde boom best blijven staan, want het oog wil ook wat." Naast zijn blesbijl beschikt Pranger nog over een De groei van de snijmais is in 1982 zeer goed verlopen. Op bijna alle per celen is de mais tot een lengte gekomen die voor Texelse begrippen ongekend is. Een duidelijke rol bij deze groei heeft het warme zonnige weer en de regenval van deze zomer gehad. Evenals bij de granen is te verwachten dat de snijmais vroeger ,,rijp" zal zijn en daarmee ge schikt om gehakseld te worden. e praktijk is echter anders, verreweg meeste bomen die men 's winters mankeren niets endaar hoorden de leren wel van op. Mijn ervaring is dat l volwassenen op dit punt ook weinig de gang van zaken afweten. Hoe zit eigenlijk met het zagen? Als we een aanplanten staan de bomen op een and van ongeveei een meter van lar. Op een hectare komen er dan )00. Als de bomen opgroeien ont- it al spoedig ruim:egebrek. De be- rder van het bo< moet een deel jhalen om de oveiblijvende licht en nte te verschaffen. Dit proces blijft i in de regel herhalen tot de groei van bomen ten einde loopt. Oogst )e eerste jaren na ce aanplant blijven jonge stammetjes die we omzagen estal in het bos achter. Als de bomen ter groter worden ontstaat de mo- jkheid het hout te verkopen en liht de inspanning van de beginjaren chten af te werpen. Meestal ver- ipt het Staatsbosbeheer het hout d stam", dat wil zeggen dat de koper moet zorgen voct het vellen en af ren. Voor een goad beheer van het is het natuurlijk van belang dat de >er goed weet weke bomen mogen rden geveld. Dairom bekijkt een dewerker van Staatsbosbeheer tevo- de stukken bos die gedund" eten worden. De bomen die het veld eten ruimen worden voorzien van i kras op de bast, zodat later tijdens vellen geen misverstanden ontstaan. Blessen /lomenteel is Wietse Pranger met dit essen" bezig: ,,Voor je aan de gang it, moet je weten wat men in de komst met zo'n bos voor ogen heeft, afgelopen dagen heb ik een stuk van westrand onder handen genomen, ir moet je rekening houden met de wind. De bomen krijgen op zo'n plek volle laag en moeten zorgen voor rte voor de rest van het bos. Het is belangrijk dat ze een goed ontwikkelde diepe kroon hebben, dus veel takken. Hoe dichter bij de grond hoe beter. Ik moet er voor zorgen dat de bomen die Voor de jaarlijkse houtverkoop plaatsvindt bekijkt Staatsbosbeheer welke bomen geveld moeten worden. Deze voorziet men aan weerskanten van een ,Jt/es zo'n exemplaar belemmeren in zijn groei de komende winter tegen de vlakte gaan. Een andere regel is hier: de zwakke moeten plaats maken voor de sterke. Op de meer luwe plaatsen in het bos houd ik met andere factoren re kening." We lopen naar een stuk loofbos dat in de luwte staat en Wietse legt uit wat hier moet gebeuren. ,,Deze eik heeft een mooie rechte stam en is gezond. Daar hebben we in de toekomst wat aan, dus die moet blijven staan. De I i

Texelsche Courant | 1982 | | pagina 13