Terpstra: Toewijzing woningen moet anders 1 mttVTNimwci ,,Roar" Naast rangnummer moet urgentie ook roi spelen Kamerorkest speelt in Den Burg Gunstig resultaat voor RST dankzij camping Kogerstrand Demonstratie Kano-polo in het zwembad Oudheidkamer mogelijk uitgebreid met tentoonstelling Collecte van het Prinses Beatrixfonds Bloedafname-avond uitgesteld Watersport cursussen Aanmelding voor Waalder wielerronde RIJDAG 10 SEPTEMBER 1982 TEXELSE COURANT PAGINA 5 Het nieuwe Pakt-raadslid Dirk Terpstra vindt dat er verandering moet komen in het toewijzingssysteem dat door de Woningbouwver eniging Texel wordt gehanteerd. Huizen worden daar toegewezen aan leden als deze volgens hun lidmaatschapnummer aan de beurt zijn en de urgentie speelt daarbij geen enkele rol. Terpstra ziet in dat het nummer wel een rol moet blijven spelen (anders hoef je geen lid te zijn i/an de vereniging maar op een of andere manier zal ook rekening moeten worden gehouden met de ernst van de woningnood, bijvoorbeeld door het hanteren van een puntensysyteem zoals te genwoordig gebeurt bij woningen die door de gemeente worden toegewezen en waarbij de urgentie doorslaggevend is. Peter Bakker van de PSP was het ïiermee eens en kondigde aan dat zijn rartij met suggesties zal komen voor ien systeem dat tot rechtvaardiger ierdeling leidt. Terpstra stelde dit onderwerp aan de irde in de raadsvergadering van dinsdag ïaar aanleiding van de brief die de heer de Graaf daarover aan de raad heeft jeschreven, naar aanleiding van de wo- ïingtoewijzing aan de heer E. Moojen. l/loojen heeft de woning gehad maar leschikt nog over een eigen woning, lerpstra herinnerde eraan dat de Wo- ïingbouwvereniging bezig is met wijzi- jing van de statuten zodat de tijd rijp is im ook het toewijzingssysteem kritisch :e bekijken. De burgemeester be- oofde dat de wethouder die „huis- /esting" in de portefeuille krijgt, hier- jver met het bestuur van de wo- ïingbouwvereniging zal praten. Terp- tra bracht ook nog naar voren dat het liet juist te vinden dat de wethouder die net huisvesting is belast namens de lemeente zitting heeft in het bestuur /an de woningbouwvereniging. Dat noet volgens hem een gewoon raads id zijn. Museum De exploitatie van het Natuurrecrea- iecentrum is vorig jaar enorm meege- ^TJ/allen. Het tekort (waarin door de ge- m neente samen met het rijk en provincie noet worden bijgedragen) was slechts '11000, terwijl ƒ56.000,— was ge- aamd. De burgemeester deelde dit mee ïaar aanleiding van opmerkingen over iet verzoek van het bestuur van de stichting Texels Museum om een extra exploitatie-subsidie van ƒ10.000,— voor iet Maritiem Museum. Het college was iver deze zaak niet eensgezind. Wet- ïouder Van der Kooi was tegen de extra lijdrage omdat hij consequent de nullijn wilde aanhouden, terwijl de overige :ollegeleden het verzoek billijk vonden, mede omdat alles in het werk is gesteld om de kosten zoveel mogelijk te beper- ten. Ate Rienstra van het CDA bleek er ook zo over te denken. Hij vond het nog naar kort bestaande Maritiem Museum ien groot succes en achtte het geld SBgoed besteed. De overige raadsleden sloten zich hierbij aan. De raad stelde ƒ120.500,— beschik- laar voor bouwkundige voorzieningen aan diverse openbare lagere scholen. Onder andere was er een post van ƒ2250,— bij voor het vervangen van de gloeilampen door tl-buizen in de Jan Drijverschool in Den Hoorn. Het nieuwe raadslid Paul Kikkert stelde voor alle scholen waar dat nog niet is gebeurd van tl-verlichting te voorzien. Zo'n een malige aanpak leek hem praktischer en voordeliger. Peter Bakker van de PSP wilde nog verder gaan en pleitte voor een totaal plan waarin alle maatregelen worden opgenomen die in het belang van energiebesparing in de scholen nodig zijn. Aan de hand van de urgentie en mogelijkheden kan dit plan dan worden utgevoerd. Bibliotheek Naar aanleiding van de jaarrekening 1981 en de begroting 1983 van de openbare bibliotheek, waarschuwde Dirk Terpstra tegen verdere contributie verhogingen. Hij stelde voor te bepalen dat de contributie niet meer dan trend matig omhoog mag. Terpstra was bang dat de bibliotheek anders niet meer voor ieder kan worden gebruikt. Mensen van alle inkomensgroepen moeten van deze voorziening kunnen profiteren, zo meende hij. Het voor rekening nemen door de gemeente van een derde leerkracht aan de Kompasschool had aller instemming. Henk Beumkes: ,,Het gaat de goede kant op." IJska-school Jan van Asselt wilde dat het voorstel om een onderzoek in te stellen naar de mogelijkheid voor andersoortig onder wijs in de Redmer IJkaschool in De Waal om de school op deze manier voor de ondergang te behoeden, werd ver daagd naar een volgende vergadering. Hij meende dat deze zaak eerst moet worden behandeld door de nieuwe wethouder die de portefeuille onder wijszaken krijgt. De nieuwe wethouder Barendregt vond uitstel niet nodig. Het gaat slechts om een toestemming voor onderzoek, niet om besluiten ten aan zien van de school. Van Asselt bleek echter medestanders te hebben zodat het voorstel om het punt van de agenda af te voeren in stemming werd ge bracht. Met de kleinst mogelijke meer derheid (8—7) werd bepaald dat de zaak In de Hervormde kerk te Den Burg wordt zaterdag 18 september een con cert gegeven van ,,Die Haerlemsche Musijckcamer" dat om 20.00 uur be gint. Voor dit concert zijn kaarten ver krijgbaar op het bureau culturele zaken in het gemeentehuis en op de avond van de voorstelling in de kerk. Als soliste wordt opgetreden door Loes Bakker met dwarsfluit. Zij is oud-leer linge van de Texelse muziekschool. Het Haarlemse amateur-kamerorkest heeft in de loop van zijn 35-jarig bestaan al veel geslaagde uitvoeringen op zijn naam weten te brengen. De huidige dirigent is Hen van der Grinten die als hoboïst in het Gemini-ensemble veel bekendheid heeft verworven. De entree voor het concert op Texel bedraagt f7,50. CJP-houders en eigenaren van een Pas 65 betalen 5, Het pro gramma van het concert' 1. Concertino in G-dur - Carlo Riciotti (1681-1756) Loes Bakker Largo Alla Breve Largo Affetuoso Allegro 2. Concert voor fluit en strijkers - Joseph Haydn (1732-1809) 2. Concert voor fluit en strijkers D.dur Joseph Haydn (1732-1809) Allegro Moderato Adagio Allegro Molto. Soliste: Loes Bakker. Pauze 3. Concerto Grosso F-dur Georg F. Handel (1685-1795) Andante Larghetto Allegro Largo Allegro ma non Troppo 4. Salzburger Symfonie II in Bes-dur Wolfgang A. Mozart (1765-1791) Andante Allegro di Molto Allegro Assai. wel in de vergadering behandeld moest worden. Apart Peter Bakker zei niet erg gelukkig te zijn met de voorgestelde oplossing voor De Waal. Het willen behouden van de school en de veronderstelde behoefte aan andersoortig onderwijs zijn ver schillende dingen die apart onderzocht moeten worden. Of er andersoortig on derwijs komt, moet niet alleen door de ouders in De Waal worden bepaald. De behoefte daaraan moet over heel Texel worden vastgesteld. Tevens kan dan worden geraamd wat de gevolgen zijn voor de bestaande scholen zoals de o.l. school van Oosterend. Daar hoeven maar een paar kinderen weg te gaan en er staat een leerkracht op straat. Ate Rienstra vond de opmerking van Bakker zinnig, maar vond dat het door B en W gewenste onderzoek gewoon kan door gaan. De burgemeester beloofde dat Bakkers opmerkingen aan de wethouder voor onderwijszaken zullen worden doorgegeven; via de commissie zal een en ander in de discussie worden be trokken. Cor Dros wilde eerst wel eens weten wat andersoortig onderwijs eigenlijk inhoudt. „Staan er op Texel nog meer scholen op springen? En hoe wilt u die redden?". De burgemeester wilde er niet op ingaan en verwees de discussie naar de commissievergadering waar dit onderwerp aan de orde komt. De raad ging akkoord met een agen dapunt dat op het allerlaatste moment was toegevoegd en dat alleen monde ling werd voorgelegd: een voorberei- dingsbesluit voor het bestemmingsplan Grensweg. Een snel besluit was nodig omdat zich onverwacht subsidiemoge lijkheden hebben voorgedaan voor de aanleg van de infrastructuur in dit recre atiegebied. College en raad waren het er over eens dat het nemen van besluiten op deze wijze verre van juist is, maar men wilde gezien het belang dat kennelijk op het spel staat niet al te formeel zijn en ging akkoord Afvaldumping In de rondvraag vroeg Peter Bakker het college een standpunt kenbaar te maken inzake de dumpingen van radio actieve afval in de oceaan. Betrokken heid van Texel bij dit vraagstuk is er voldoende omdat Texel zijn drinkwater uit zee betrekt. Bovendien heeft direc teur H. Postma van het NIOZ onlangs als zijn persoonlijke mening gegeven dat het op deze wijze lozen van afval on verstandig is omdat je er nooit meer bij De jaarrekening 1981 van de RST is door het college van B en W akkoord bevonden en zal het gunstig advies ter vaststelling aan Gedeputeerde Staten worden gezonden. De exploitatie in 1981 heeft een voordelig saldo opgele verd van f399.820,43. Dat is gunstiger dan in 1980 toen het voordelig saldo van de RST f312.706,20 bedroeg. Het gun stige resultaat wordt met name bereikt door de opbrengsten van camping Ko gerstrand. In 1980 bedroeg het batig saldo van Kogerstrand f312.361,37 en in 1981 was dit gestegen tot f407.593,13. Een extra opbrengst derhalve van f95.231,— Het gunstige resultaat van deze camping werd bereikt doordat twee investeringen die een jaarlijkse af schrijving van f43.500,— vergden, in 1981 geheel afgeschreven waren. Wel werden de personeelslasten van cam ping Kogerstrand hoger doordat de werktijd van 350 manweken naar 379 werd uitgebreid. Camping Loodsmansduin had in 1980 nog een batige exploitatieopbrengst van f345,25 maar leed in 1981 een verlies van f5212,26. Verantwoordelijk hiervoor zijn een stijging van de rentelast en een verminderde opbrengst omdat geen huisjes en bunkers meer werden ver huurd. Kampeerterrein Om de Noord was in 1981 voor het eerst in handen van de Recreatiestichting en sloot het jaar af met een verlies van f2560,44. Vergelijkt men dit bedrag met dat van voor de overname, dan blijkt het exploitatiesaldo f12.027, nadeliger te zijn. Dit werd veroorzaakt doordat veel onderhouds werkzaamheden aan het terrein moes ten plaatsvinden en ook stegen hier de personeelslasten. Zwembad Zwembad Molenkoog had in 1980 een nadelig saldo van f 130.441,97 en in 1981 was dat f150.584,52. Gestegen energie- en reinigingskosten en een seizoensuit breiding van het personeel zorgden hier voor zwaardere lasten. Bovendien wer den er minder toegangskaarten ver kocht. kan als blijkt dat het gevaar inhoudt voor het milieu. Henk Beumkes maakte van de rond vraag gebruik door ,,voor het nieuwe college" buitengewoon uitvoerig de problemen uiteen te zetten rond het overpad van de heer G. Weijers aan de Loodssingel in Oudeschild. Hij had geen goed woord over voor de houding van de heer Weijers, waarvgn acht gezinnen in Oudeschild het slachtoffer zijn. Alle pogingen van de gemeente en anderen om tot een vergelijk te komen, hebben gefaald. Volgens Beumkes zou de ge meente een onteigeningsprocedure moeten beginnen om aldus openbare grond te verwerven voor het pad dat dan door idereen gebruikt kan worden. De bewoners voelen zich door de gemeente aan het lijntje gehouden en zijn dat zat. Veel gedaan Burgemeester Engelvaart (die evenals diverse ambtenaren veel inspanning en tijd heeft besteed aan het conflict) was nogal teleurgesteld over het verwijt dat de gemeente zich niet behoorlijk met deze kwestie heeft bezig gehouden. Niet vergeten mag worden dat het een privaatrechtelijke zaak is waar de ge meente eigenlijk niets mee te maken heeft. De gemeente kan niets afdwin gen; de betrokkenen kunnen dat mis schien wel door een procedure aan te spannen. Onteigenen is in een dergelijk geval niet zo simpel als het lijkt. Engel- vaart deed de suggestie dat de mensen maar gewoon over het pad naar de garage moeten lopen en dan maar af te wachten wat er gebeurt. Ik moet nog zien wat er gebeurt als Weijers daar werk van maakt." Engelvaart raadde Beumkes aan maar eens de stukken in het raadhuis te bekijken om te zien wat de gemeente zoal heeft ondernomen om de kwestie te helpen oplossen. Beum kes toonde zich over dit antwoord onte vreden. kanopolo. Nagegaan ral worden of op Texel zodanige belangstelling bestaat voor deze sport dat deze ook hier kan worden geïntroduceerd. sport in Nederland maar werd al in de twintiger en dertiger jaren beoefend in Duitsland. De sport raakte daar in het vergeetboek maar beleeft sinds 1967 een nieuwe opbloei en werd in 1977 naar Nederland geëxporteerd. Zaterdagmiddag a.s. wordt in zwembad Molenkoog een demon stratie konopolo gegeven, verzorgd door twee teams van de kanovereni ging „Trekvogels" uit Haarlem. Het voor Texel unieke evenement, dat om 14.00 uur begint, is georgani seerd door Rob Souverein van het Zeil- centrum Texel, samen met badmeester Gert Pansier van het zwembad. Zondagmiddag zullen enkele leden van het kanoteam een demonstratie brandingkanoën geven bij paal 17. Met speciale kano's wordt in de (hopelijk) hoge branding gevaren, waarbij onder andere loopings en pirouettes worden gemaakt. Kanopolo is een nieuwe tak van Honderdvijftig ongetemde leeuwen, tijgers, cheetahs, luipaarden en jaguars spelen de hoofdrollen in een wonderlijke film die „Roar" heet. Elf jaar geleden begonnen de opnamen. Regisseur Marshall wilde een realistische film maken, zonder de dieren kunstjes te leren, en dat heeft hij geweten. Op de set vloeide bloed. Een actrice kreeg de klauw van een leeuw in het gezicht en moest plastische chirurgie ondergaan om van de verwondingen te herstellen. Het college van B en W wil dat de gemeente het huis Kogerstraat 3 in Den Burg koopt. Dit met het oog op een mogelijke uitbreiding van de ernaast liggende Oudheidkamer. Het pand in de Kogerstraat staat al geruime tijd te koop. De heer P. Bakelaar die er naast woont is geïnteresseerd in het deel dat achter zijn huis ligt. De rest van het huis zou de gemeente voor een ton kunnen overnemen. Gespeeld wordt met de ge dachte om hier de tentoonstelling over de opstand der Georgiërs te huisvesten, die nu nog in het Maritiem Museum in Oudeschild is. In Oudeschild zou dan ruimte vrijkomen voor de collectie van het scheepvaartmuseum in Den Hoorn. Het gebouw in Den Hoorn gaat dan terug naar de Doopsgezinde kerk en komt niet langer ten laste van de ge meente. Door de gemeente wordt jaar lijks f25.000,— op het Hoornder mu seum toegelegd. De verbouwing van het huis aan de Kogerstraat 3 zou bijna twee ton gaan kosten en zou, net als de aanschaf ervan, betaald moeten worden uit het fonds voor toeristische reserve. Voorlopig echter heeft het college alleen besloten tot aankoop van het pand. Verbouwing en gebruik ervan komen aan de orde na het vaststellen van de museumnota, overleg met de stichting Texels Museum en behan deling van de begroting voor 1983. Een nadeel is dat op deze wijze een huis aan de woningvoorraad wordt onttrok ken, maar de gemeente redeneert dat het betreffende punt niet erg aan trekkelijk is om te wonen. Een acteur werd gebeten door een leeuw en moest worden gehecht. Weer een ander verloor bijna zijn voet toen een leeuw in zijn schoen beet. Een regie-assistent werd aangevallen en verloor een stukje oor. Tegen het eind van de opnamen stroomde de vallei waar gefilmd werd vol water door de doorbraak van een dam. In één nacht gingen het huis, diverse dierenverblijven en alle opnamen verloren. Drie jaar werk en een investering van zeven miljoen dollar waren weggegooid. Maar goed, de film is na elf jaar klaar en heeft uiteindelijk zeventien miljoen dollar ge kost. De film zelf vertelt het verhaal van een familie in een groot huis in het Afrikaanse oerwoud, die wordt bedreigt door grote troepen wilde beesten. ,,Roar" is te zien van donderdag tot en met maandag en in de zondagse mati nee. De prijs van een matineekaartje bedraagt f6,— p.p. De toegang is alle leeftijden. Van 13 tot en met 19 september wordt een collecte gehouden van het Prinses Beatrix Fonds. Het fonds werd 26 jaar geleden opgericht ter bestrijding van kinderverlamming, maar later werd ook hulp geboden aan patiënten met multiple sclerose, spierdystrofie, aange boren spasticiteit, open rug, de ziekte van Huntington en de ziekte van Par kinson. Ook heeft het fonds meegedaan aan een grote inentingscampagne in Opper Volta. De bloedafname-avond die jaarlijks door de Rode Kruis afdeling Texel wordt georganiseerd zal niet, zoals gepland was, op 1 oktober worden gehouden. Dit houdt verband met een ontwerp wetgeving over het menselijk bloed die bij de ministerraad is ingediend. Hierin wordt de toekomstige organisatie van het bloedtransfusiegebeuren geregeld. Het bestuur van de afdeling Texel wil de uitspraak en definitieve regeling af wachten alvorens de Texelse donors op te roepen. Het ziet er nu naar uit dat eind februari de avond gehouden wordt. Veel aktie Kano-polo is een balspel met veel aktie en spanning, waarbij de deelne mers, zittend in speciaal gemaakt kano's, een overvloed aan wildwater- techniek, wendbaarheid en eskimoteer- kunst (omslaan en weer overeind komen) aan de dag leggen. Kanopolo wordt gespeeld op een ,,veld" van 50 x 25 meter, tussen twee teams, leder team heeft een eigen speelhelft met drijvend, doel. De teams proberen zoveel mogelijk punten te halen door de bal in het doel van de tegenpartij te krijgen. De sport is in Nederland in middels zover ontwikkeld, dat kam pioenschappen worden gehouden waaraan dit jaar 20 teams deelnemen. De teams uit Haarlem, die zaterdag en zondag op Texel zijn, behaalden vorig jaar de eerste en tweede plaats bij deze kampioenschappen. Mensen, die belangstelling hebben, zijn bij de demonstraties welkom Er hoeft geen entree betaald te worden en zelfs bestaat gelegenheid om na afloop in de kano's een stukje te varen. Nautisch College Noorderhaaks or ganiseert de komende periode een aantal cursussen die voor Texelse watersporters van belang kunnen zijn. Op maandag 27 september wordt een informatie-avond gehouden die om 19.35 uur begint in het gebouw van het Nautisch College, Ankerpark 27, Den Helder. Inlichtingen zijn ook te verkrij gen bij de directeur van de school, de heer Waterdrinker, telefoon 02230- 30492 (na 18.00 uur). De lessen beginnen vanaf 4 oktober. De cursussen die gevolg kunnen worden zijn: Theoretische kustnavigatie (beginners cursus), 20 avonden 2 uur, maandag- of dinsdagavond. Navigatie voor gevorderden, 20 avon den 2 uur. Donderdagavond. Astronomische navigatie (ook interes sant voor andere mensen dan water sporters), 20 avonden S 2 uur. Woens dagavond. Wadkennis (navigatie zowel als biologie van het wad), 14 avonden 2 uur. Dins dagavond. Vaarbewijs I en II (binnenschepenwet). 20 avonden 2 uur. Dinsdagavond Marifonie, 4 avonden 2 uren. Woens dagavond. G Schiemannen (knopen, steken, split sen, zeilnaaien), 12 avonden 2 uur. Dinsdagavond. Talencursussen. Omvatten dit jaar Spaans en Noors voor beginners zowel als voor gevorderden.. 20 avonden 2 uur. Op maandag- en dinsdagavond. In verband met het per 1 oktober a.s. in werking treden van de nieuwe binnen schepenwet is voor bezitters van sche pen die langer zijn dan 15 meter of van motorschepen die korter dan 15 meter die sneller kunnen varen dan 20 km per uur een vaarbewijs verplicht. De op leiding voor deze vaarbewijzen I en II wordt als een aparte cursus in het pakket opgenomen. De examens wor den door de ANWB en KNWV ge houden. Degenen die willen deelnemen aan de wielerronde die zaterdag van 14.00 tot 16.00 uur in De Waal wordt gehouden, dienen zich uiterlijk een half uur voor de aanvang van de wedstrijden aan te mel den in dorpshuis De Wielewaal. In het dorpshuis zijn ook verder alle inlich tingen te krijgen over de wedstrijd. Naast de wielerstrijd voor heren die om 14.00 uur begint, wordt een wedstrijd voor dames en een dikkebanden race gehouden. Bedrijven die premies be schikbaar willen stellen kunnen zich tot en met vrijdag (vandaag) melden bij de Waalder dorpscommissie. Bewoners van De Waal worden verzocht hun auto zaterdagmiddag niet op het Hogereind te parkeren.

Texelsche Courant | 1982 | | pagina 5