Pierenspitters in opstand tegen Natuurmonumenten De Schorren zijn voor ons broodnodi Voor het weekend Zon, maan en hoog water Weekend over „Gelukkig zijn" Mr GESCHETTER MAAKT KNETTER Pierenstekers opgepakt van 11 en 12 september 1982 Artsen Kerkdiensten Groene Kruis Tandartsen Apotheek Dierenartsen Alcohol en drugs. Noodslachtingen Rijkspolitie Kustwacht Eierland Brand/ambulance I! J DAG 10 SEPTEMBER 1982 TEXELSE COURANT PAGINA 7 Onder het motto „erop of eronder" hebben vier Texelse beroeps pierenspitters de rijd aangebonden tegen de Vereniging tot Behoud van Natuurmonumenten, achter van het stuk wad schuin achter de Schorren bij hoeve Zeeburg: ook wel ,,de atte Schorren" genoemd. Op dat gedeelte mag sinds 1969 geen pier meer gespit «arden en dat verbod is volgens de spitters nu een acute bedreiging voor hun estaan geworden. „Als we daar geen pieren mogen gaan steken, zijn we angewezen op de Sociale Dienst en dat willen we niet. Ons inkomen ligt achter de ijk, maar Natuurmonumenten is niet te vermurwen", zegt Roel Veldman, vader an een gezin een wonend aan de Stengweg. Samen met zijn broer Hans, Maarten oon en Martin van de Werve is hij maandag moedwillig begonnen de wet te vertreden om zo een proces uit te lokken. Het viertal spit nu elke dag op het erboden wad en negeert de verbodsbordjes. ,,Ons inkomen loopt drastisch terug ont achter Zeeburg zijn bijna geen pieren meer." Na een officiële briefwisseling en ischakeling van het college is de situatie ongewijzigd gebleven. De Schorren blijft erboden terrein en het viertal is van plan daar nu op deze wijze verandering in te rengen. grtin van da Werve, Roel Veldman en Maarten Boon (vlnr) zijn vast van plan op de „natte" Schorren te blijven als de politie arriveert. „We fnnen niet anders"is hun verweer. De perikelen over het verboden vo- lelfourageergebied achter de „droge" •chorren dateert niet van vandaag of listeren Al vele jaren is het de be- oepsspitters een doorn in het oog dat latuurmonumenten het gebied pot- icht houdt. Degene die de Schorren etreedt krijgt een boete van f 25,— van Ie Natuurmonumentenopzichters Gerrit in Kees Boot en het viertal heeft al een iele verzameling prenten in de kast iggen. „Soms kun je de verleiding niet veerstaan maar nu is het moment lekomen dat we niets anders kunnen", Idus Roel Veldman die vorig jaar okto- >er een brief naar het Texelse college- ;chreef met de vraag of niet door middel on vergunningen van oktober tot naart in het gebied gespit mag worden, burgemeester en wethouders stuurden Ie brief door naar de inspectrice van Natuurmonumenten en een half jaar ater kreeg Veldman te horen dat het /erzoek was afgewezen. Veldman stelt Jat juist om vergunning is gevraagd Duiten de broedperiode van vogels om /erstoring tegen te gaan, in feite zoals je situatie voor 1969 was. Gelukkig zijn met anderen, jezelf en "net het leven. Dat is het thema van een workshop die op 17, 18 en 19 september n het prem-mandir centrum te Oude schild wordt gehouden onder leiding van de uit Amerika afkomstige Corrie van Loon. Hij gaat ervan uit dat niemand in zijn leven verstoken hoeft te nlijven van geluk. „Geluk is een ge boorterecht, een cadeautje, dat we allemaal hebben gekregen, maar dat velen van ons nog niet hebben open gemaakt", aldus de redenering van Van Loon. Andere geboorterechten zijn ge zondheid en voorspoed en Van Loon zal daarover in Den Bosch en Nijmegen bijeenkomsten houden. De bijeenkom sten in 't prem-mandir centrum worden vrijdagavond van 19.00 tot 22.00 uur en zaterdag en zondag van 11.00 tot 16,30 uur gehouden. Zaterdagavond staat spiritueel zingen en dansen met Joan- ies en Maria Paalvast op het pro gramma. Meedoen aan het hele pro gramma kost ƒ140, Corrie van Loon is dominee van een grote Amerikaanse kerkelijke beweging. Hij accepteert iedere godsdienst maar heeft geen bepaalde binding met con ventionele kerken. Zijn filosofie is dat God in jezelf leeft en dat het geloof dus uit jezelf moet komen. Eén van de argumenten die in de brief van Natuurmonumenten naar voren komt is dat het pierenspitten in de af gelopen jaren drastisch is toegenomen. „Was tot voor enige jaren het pieren spitten een aardige bijverdienste in het toeristenseizoen, thans wordt echter door een toenemend aantal mensen het pierenspitten als beroep uitgeoe fend." Dit argument bestrijdt het viertal met verve. Volgens eigen zeggen kon men tien jaar geleden een honderd tot honderdvijftig pierenstekers (waarvan het merendeel beroeps) achter de dijk bij hoeve Zeeburg aantreffen. „Vele tientallen spitters kwamen toen uit Wie- ringen en Harlingen. Nu zie je ze niet meer", zegt Martin van de Werve. Texel telt nu nog zeven mensen die het pie- rensteken als enig beroep hebben. Een tiental „passanten" in de zomermaan den meegerekend spitten er hoogstens nog twintig personen. Nieuwe dijk Roel Veldman is dertien jaar pieren- steker van beroep. Hij zegt dat de terugloop van inkomsten ook te wijten is aan de nieuwe dijk. „Achter de oude dijk lag een breed stuk dat altijd vol zat met pieren", aldus Veldman. Een groot deel van die strook ligt nu onder de nieuwe bredere dijk en voor de kust is het wad door de aanleg van de dijk dichtgeslibt. „Ons werkgebied is daar- De zon komt 11 september op om 7.06 uur en gaat onder om 20.04 uur 21 september op om 7.22 uur en onder om 19.40 uur. Maan:10sept L.K.;17sept N.M Hoog water ter rede van Oudeschild: Vrijdag 10 september 0 42 en 13.19 Zaterdag 11 september 1.10 en 13 .49 Zondag 12 september 2.09 en 14.53 Maandag 13 september 3 48 en 16.45 Dinsdag 14 september Woensdag 15 september Donderdag 16 september 8.38 en 21.31 Vrijdag 17 september 9 29 en 22.08 Zaterdag 18 september 10 19 en 22.46 Doodtij: 13 sept. Aan het strand is het ongeveer een uur eerder hoog water. door zestig meter smaller geworden." De inkomsten van de pierenspitters zijn, volgens eigen zeggen, de laatste twee jaar met zestig procent teruggelopen. Met grote tegenzin moest het gezin Veldman om een aanvullende uitkering vragen bij de sociale dienst. Na onder zoek werd zijn bedrijf ,,niet levensvat baar" genoemd wegens te weinig in komsten. Veldman noemt dat onzin. ,,lk heb er toch dertien jaar van kunnen leven?" Hij kreeg daarbij de mededeling dat het met mogelijk was voor enkele maanden een aanvullende uitkering te krijgen. Geadviseerd werd met het werk te stoppen zodat Veldman voor een langere periode wel in de WW kan. Roel Veldman heeft geen goed woord over voor deze sociale wetgeving. „Al leen in de wintermaanden verdienen we niet genoeg en daarom verplichten ze je om een héél jaar in de WW te gaan." Tijdens ons gesprek blijkt dat het viertal De vogels in het gebied worden als „mak" omschreven. „Het is gebeurd dat ze mijn brood opaten." Toegegeven wordt dat vogels wel opvliegen als de spitters door het gebied lopen maar als men aan het werk is naderen lepelaars, zandlopers en vooral veel meeuwen de spitters tot op enkele meters. Ook dat is verklaarbaar want ze zijn gek op de kapot gestoken pieren. Volgens Veld man verstoren de straaljagers de vogels meer dan de pierenspitters. „Als er een straaljager laag overkomt, vliegen hele partijen vogels op." Excursies De spitters zijn niet van plan de droge Schorren, het vogelbroedgebied, te be treden. Daar valt niets te spitten en dus hebben de heren er niets te zoeken. Wel worden in dat gedeelte excursies ge houden. Veldman heeft aan Natuurmo numenten gevraagd waarom dat wél mag, als verstoring zo schadelijk is. In een schriftelijk antwoord dat hij kreeg, stond dat de verstoring door excursies minimaal is. „Onze excursies op de droge Schorren, verlopen volgens een vast patroon op vaste tijdstippen, over vaste paden en door voor broedvogels minder belangrijke delen van het gebied zodat nagenoeg geen verstoring plaats vindt, en dan nog zeer tijdelijke, zeker niet van de fouragerende vogels op het drooggevallen wad", aldus de inspec trice van Natuurmonumenten, mej. Drs, B. L. J. van Leeuwen. Intensief Kees Boot, opzichter en vertegen woordiger van Natuurmonumenten op Texel heeft een andere verklaring voor het feit dat de pierenstekers niet vol doende inkomsten meer kunnen halen uit het vrij toegankelijke gedeelte van het wad. „Alles is kaalgespit. Drie vier keer is het gebied nu uitgekamd. Een pier heeft twee jaar nodig om van eitje tot volgroeide pier te worden. Er is daar veel te intensief gespit", aldus Boot. Een dergelijk lot wil hij het „vogel- eetgebied" van de Schorren besparen. Daarbij telt volgens hem niet mee dat het aantal beroepspierenspitters op Texel drastisch is teruggelopen. „Het is een belangrijke voedselplaats en die geven we niet prijs." Dat gegeven is volgens Boot veel belangrijker dan het argument van verstoring. Evenals de spitters is hij van mening dat de natte Schorren nog een pierenrijk gebied is. „Ik denk dat men daar in één tij 3000 pieren kan steken. Verderop is dat ongeveer de helft." Niet bespreekbaar Natuurmonumenten is van plan de situatie ongewijzigd te laten. „De zaak is voor ons absoluut niet bespreekbaar." Volgens Boot moet in de toekomst ook een beheersplan gemaakt worden voor het dijkgebied naast de Schorren. Ge zien de pierenerosie die daar is opge treden zal een vergunningenstelsel mis schien noodzakelijk zijn. Kees Boot vindt de teleurstelling van de pieren spitters begrijpelijk. „Het is hun enige inkomstenbron. Dit viertal is veel kwetsbaarder dan de groep die het Laatste nieuws Donderdagmogen om half tien is gebeurd waarop de actievoerende pie renstekers hoopten: twee van hen zijn van de „natte" Schorren gehaald en opgebracht naar het politiebureau. Martin van de Werve en Roel Veld man weigerden de sommatie van Kees en Gerrit Boot om het terrein te verlaten op te volgen, waarna de politie werd ingeschakeld. Het tweetal is op de vraag van de politie vrijwillig meegegaan naar het bureau maar zal een financiële schikking niet accepteren. vastgelegd. Maarten Boon, Martin van de Werve en de gebroeders Veldman willen de strijd tegen Natuurmonumen ten nogmaals voor de rechter hebben met behulp van een advocaat. „We kunnen niet anders. Het is toch be lachelijk dat je gedwongen bent hele maal met dit werk te stoppen en je hand op te houden, terwijl je met een beetje hulp van Natuurmonumenten helemaal 5 43 en 18.52 7.28 en 20.31 uit principiële overwegingen eigenlijk helemaal geen uitkering wenst. („Zo veel mensen zijn er al toe gedwongen Dat is ons te gemakkelijk"!. Onder het motto „Voor ons is er werk" wil men blijven strijden voor een redelijk inko men maar dan is het wad achter de Schorren in de wintermaanden onont beerlijk. Onrust Veldman, Van de Werve en Boon hebben begrip voor enkele argumenten van Natuurmonumenten maar vinden wel dat er met twee maten gemeten wordt. „Men wil de vogels niet laten verstoren en de structuur van de grond behouden. De „natte" Schorren kun nen bij lange na niet in een jalf jaar door ons omgespit worden." geen uitkering nodig hebt." Volgens het viertal betreft het conflict niet alleen het inkomen van henzelf. De pieren worden altijd verkocht aan een handelaar in Harlingen die winkels overal in Neder land van pieren voorziet. „Ook daar is werlgelegenheid in het geding", meent Maarten Boon. Passanten Niet ontkent wordt dat het gebied naast de Schorren wat de pieren betreft is uitgeput. „Daarom zou het juist goed zijn als deze plaats voor een half jaar gemeden wordt." Als ook de rechter de pierenspitters in het ongelijk stelt ziet het viertal als enige andere mogelijkheid dat er inderdaad een be heersplan komt voor het stuk wad achter Zeeburg waarbij een beperkt aantal spitters wordt toegelaten. „Mo gelijk dat door het weren van passanten van de vaste wal, de situatie zich daar- verbetert. Anders kunnen wij wel in pakken." Vooralsnog is men echter van plan, ook bij komst van de politie de natte Schorren niet te verlaten. („Ze moeten ons eraf dragen in de hoop dat dit uiteindelijk, behalve begrip ook een meer soepele regeling veroorzaakt. „Andere mogelijkheden zien we niet." Als pierensteken de enige bron van inkomsten is, moet je er ook in de winter op uit. Er wordt dan door het ijs heengespit en pas als het kwik tot 10 graden is gedaald, is het niet meer mogelijk pieren „bovengronds" te krijgen. steken er zomers bijdoet." Boot geeft de moedwillige wetsovertreders voor de rechter echter geen kans. Enkele jaren geleden is Boon om dezelfde reden ook al voor de rechter verschenen. Er was begrip voor de problemen maar het bleef een wetsovertreding. Detail De eigenaar van het 1200 hectare grote gebied (waarvan 80 ha droge Schorren), het Waterschap Texel, heeft een pachtovereenkomst met Natuur monumenten die aangeeft dat het ge bied door middel van verbodsborden mag worden afgezet. „Het is een Staatsnatuurmonument. Dat kunnen wij niet meer veranderen", aldus Flissijn van het Waterschap die zegt dat de overeenkomst op dit punt tot in detail is Uitsluitend voor spoedgevallen Zondag 12 september 1982 Van vrijdagavond 18.00 uur tot maandagmorgen 8.00 uur Dokter K. Eissen, Julianastraat 9, Den Burg, tel. (02220) 2039. Aanvragen visites s.v.p. tussen 9.30 en 10.30 uur. Spreekuur op zaterdag en zondag van 11.30-12.00 uur en van 16.00- 16.30 uur zonder afspraak. tot Van vrijdagavond 18.00 uur maandagmiddag 13.00 uur. Let opl Aanvragen voor hulp: uitsluitend te bereiken: zaterdag en zondag tussen 13.00 - 14.00 uur en 18.30 - 19.30 uur. Zr. Van Karsen, Kogerweg 132, Den Burg, tel. 4319. Uitleen van verplegingsartikelen en informatie Maandag t/m vrijdag 17.00-18.00 uur. Lidmaatschapskaart meebren gen. Voor zeer spoedeisende tandheel kundige hulp kan men zaterdag en zondag om 18.00 uur precies te recht in het tandheelkundig cen trum in het Groene Kruisgebouw, Witte Kruislaan 19. HERVORMDE GEMEENTEN Den Burg 10.00 uur ds. Wisman gezamenlijke dienst in De Waal De Cocksdorp 9.30 uur dhr. Wieten coll. algemeen kerkewerk Den Hoorn 9.30 uur ds. Verbeek De Koog 11.00 uur ds. Verbeek Om 10.00 uur begint de Zon dagsschool weer in De Schuilhut De Waal 10.00 uur ds. Wisman gezamenlijke dienst met Den Burg. Oosterend 9.30 uur de heer Pante- koek, coll. algemeen kerkewerk Oudeschild 11.00 uur de heer Pantekoek, coll. algemeen ker kewerk GEREFORMEERDE KERKEN Den Burg 10 uur ds. R. J. Blaauw Huw.bevestiging en inzegening van Peter Vrijdag en Paula Prins 19.30 uur ds. J. Donker Oosterend 10.00 uur ds. J. Donker 19.30 uur ds. R. J. Blaauw GEREFORMEERDE GEMEENTE in de kerk Schoolstraat 7 Oosterend 10.00 uur Dienst 16.00 uur Dienst Dinsdag 14 september Den Burg 19.00 uur ds. A. B. van Heiden, uit Enkhuizen. Weverstraat 95, telefoon (02220) 2112. Open van maandag t/m vrij dag van 8 30-18.00 uur. Zaterdag van 11.00-12.30 uur en van 15.00- 17.00 uur; zondag van 11.00-12.30 uur en van 16.00-17.00 uur. Buiten die tijd alleen voor spoed eisende gevallen. Alleen voor spoedgevallen tele foon (02220) 2527. Consultatiebureau voor alcohol en drugs, Molwerk 31/45, 't Horntje. Spreekuur volgens afspraak telefoon (02226) 413. Voor noodslachtingen bellen op werkdagen (02220) 2182 (slacht plaats); na werktijden en in het weekend (02220) 3541 via TEM- centrale. Het politiebureau van de groep Texel van de Rijkspolitie is dage lijks telefonisch te bereiken via tel. (02220) 2644. Buiten de kantoor uren kan men rechtstreeks contact opnemen met de meldkamer van het district Alkmaar, tel. (072) 116444. (tussen 18.00 en 0,800 uur) Voor meldingen van schepen of zwemmers in nood: Kustwacht Eierland, tel. (02222) 270. GEREF. KERK (Vrijgemaakt) De Waal 16.15 uur Dienst in de Ned. Hervormde kerk. DOOPSGEZINDE GEMEENTE Den Burg 10.45 uur Noordhollandse Gemeentedagviering Uitzending via De Lichtboei BAPTISTENGEMEENTE in de Hervormde kerk te De Waal De Waal 19.00 uur Evangelist De Vries. Speciale evangelisatie- dienst. ROOMS-KATHOLIEKE KERK Den Burg: zaterdag 19.30 uur Dameskoor Uitzending via De Lichtboei Zondag: 10.45 uur Herenkoor De Koog: zondag 9.30 uur Den Hoorn: zondag 19.00 uur JEHOVAH'S GETUIGEN Koninkrijkzaal, Schilderend 19. Zondag 10.30 uur openbare lezing Wachttorenstudie, 11.30 uur. Bij brand en voor spoedeisend ambulancevervoer bellen: 02220- 2066. Bij geen gehoor 02230- 22222. Voor niet spoedeisend ambulancevervoer: 02230-12888, bij geen gehoor 02230-22222.

Texelsche Courant | 1982 | | pagina 7