(jrocn ^mtrL-Jexels in het hart-, Alsnog harde afwijzing van structuurschema's Popmuziek blijft een stiefkindje itti Collegeprogramma 1982-1986: DROS College eens over taakverdeling Redband neemt afscheid JONG EN ZUINIG Jubileum en afscheid van Beatrixschool Fancy fair was groot succes T exel-presentatie op „Levade '82" nu 475,— BAKKERS IJZERHANDEL >7e JAARGANG Nr. 9713 ledaktie. Harry de Graaf, Pelikaanweg 75, De Koog, tel. (02228) 266, rits Beutick, Warmoesstraat 43, Den Burg, tel. (02220) 2208, en tens Oosterhof, Golfslag 32, Den Burg, tel (02220) 4988 foor advertenties, abonnementen, etc.: angeveld Et De Rooy B.V., Postbus 11, 1790 AA Den Burg, Mefoon (02220) 2741, na 18 00 uur 4881 VRIJDAG 17 SEPTEMBER 1982 Verschijnt dinsdags en vrijdags. Postgiro 652. Abonnementsprijs f16,15 per kwartaal 70 cent incasso; los 65 cent Bankrelaties Amro Bank nr. 46.99.17 636 Rabobank nr. 36 25.01.742: NMBnr. 67 34 60.398. Andere punten in het programma die in het verleden aanleiding zijn geweest /oor verschil van opvatting zijn onder neer: in alle dorpen moeten bedriiven- erreinen komen ivoor kleine bedrijven), komt geen verandering in het -naximaal toelaatbare aantal toeristische Jaapplaatsen (47000), de Nota Kleine Watersport wordt herzien, het huidige lantal overnachtingsplaatsen wordt op- neuw geteld, een regeling voor de eclamebordjes wordt versoepeld, het ilan voor het artikel 11-gebied in De (oog wordt uitgewerkt op commerciële jasis en de gemeentelijke financiële letrokkenheid bij de Recreatiestichting noet voorlopig beperkt worden tot lestaande garantieverstrekkingen en de xploitatie van het zwembad Molen- oog. Veerdienst Het gemeentebestuur zal zowel stre- en naar een voordelig (door provincie rijk financieel mogelijk gemaakt) exelaars (personen) abonnement voor le veerdienst als naar aanpassing van Ie aanleginrichtingen om de dubbel- lekker volledig te kunnen gebruiken, 'erder zal worden onderzocht of het :entrum van Den Burg verder verkeers- rij kan worden gemaakt en nadrukkelijk rordt uitgesproken dat de dijkweg van Ie Polder de Eendracht (tussen Utopia n Dorpszicht) voor verkeer moet wor- en opengesteld. Wat betreft de wel- ijnssector wil het college het beleid De gemeenteraad zal worden gevraagd alsnog uit te spreken dat de struktuur- schema's Natuur- en landschapsbehoud en Openlucht-recreatie worden afge wezen, met als argument dat natuur en landschap op Texel voldoende beschermd worden door het bestemmingsplan. Dit is een van de punten in het basisprogramma dat B en W hebben vastgesteld voor de periode 1982-1986 en dat hoofdonderwerp van gesprek is geweest tijdens de wethoudersonderhandelingen. In dit programma staat ook dat de aankoop van agrarische gronden op Texel door CRM beperkt moet blijven tot de hier bekende relatienotagebieden. Alvorens tot aankoop over te gaan, zal de voorgeschreven procedure tot wijziging van de bestemming van de gronden doorlopen moeten zijn. Al moeten de viering van het 25- arig bestaan van de Beatrixschool in het feit dat meester Plaatsman al lie jaren aan de school verbonden is leweest, in het teken van het nado ende afscheid staan, het ligt in de >edoeling er vrijdag 24 september »n feestelijke dag van te maken. 'SwMiddags zal de heer Plaatsman met :ijn gezin in de school aanwezig zijn bij ;en maaltijd waarvoor, behalve de leer ingen van de afgelopen vier jaar, allen die nauw bij de school betrokken zijn jeweest, zullen worden uitgenodigd, /an vier tot vijf is er een receptie iveneens in de school om een ieder die iat wenst in de gelegenheid te stellen de leer Plaatsman de hand te drukken en :evens van hem en de andere leer- rachten afscheid te nemen. Daar door alle onzekerheden de voorbereidingstijd )eperkt is, zullen er geen uitnodigingen worden verzonden voor de receptie, naar nodigt de oudercommissie door mddel van een advertentie in de Texelse burant belangstellenden hiervoor uit. (Advertentie I.M.) De Renault 4 GTL Nü met kompleet nieuw dashboard Volop ruimte en komfort fijne stoelen, funktioneel interieur Stille 1108 cc motor. Wel pittig. Toch zuinig. 5,4 liter op 100 km bij 90 km/u (1 op 18,5). 'n Renault loopt langer op een liter. De Renault 4 Vanaf f 11.705.- Esssaifi Rtnjui' 4 v 3 705 Atgeceey Reiau'i 4GTl Atie.thhgs*osten 337.- Pnnen mw 8TW yen .cor ophouden richten op zelfwerkzaamheid. De ge meentebegroting moet sluitend blijven en de gemeentelijke heffingen mogen niet meer dan trendmatig worden ver hoogd. Bijdrageregeling Over de bijdrageregeling voor het ouJe land van Texel staat in het programma dat hiervoor voldoende fi nanciële middelen beschikbaar moeten zijn, maar als dat onmogelijk blijkt te zijn zullen aan de gebouwen geen bijzon dere landschappelijke eisen worden ge steld. Voor de rest zijn de programma punten niet bijzonder opmerkelijk. En kele wensen en voornemens zijn zo danig geformuleerd („zo mogelijk") dat men zich niet bijvoorbaat vast legt. Hieronder publiceren wij het program ma volledig: Bestuur en organisatie 1. Door zowel bestuurders als ambte naren dient duidelijke voorlichting aan de burgers te worden gegeven, waarbij de respektievelijke verantwoordelijkheid zal worden vastgelegd. 2. Onderzocht zal moeten worden in hoeverre de gemeentelijke organisatie goed en efficiënt functioneert. 3. Automatisering van de gehele ge meentelijke administratie inclusief tekstverwerking, budgetbewaking, be groting, enz. dient te geschieden vol gens de modernste technieken. 4. Het huidige bestand van het ge- meentepersoneel moet zo efficiënt mo gelijk samenwerken met het bestuur. Uitbreiding wordt alleen overwogen indien gericht op verhoging van de ef- ficiëncy. 5. Heroriëntatie van het (raads-) com missiewerk is noodzakelijk. 6. Overleg tussen de plaatselijke over heid, het bedrijfsleven, agrarische or ganisaties, vakverenigingen, milieu en landschapsorganisaties, overheidsin stanties enz. is van belang voor het functioneren van het maatschappelijk gebeuren op Texel. Zowel op uitnodi ging als op eigen initiatief zullen ge noemde organisaties bij de beleidsvoor bereiding worden betrokken. 7. Op Texel moet een eigen indikatie- commissie komen voor opname in ver zorgingstehuizen. 8. Het invoeren van deeltijdarbeid bij de gemeente Texel dient meer in overwe ging te worden genomen, voorzover passend binnen een op efficiëncy ge richt personeelsbeleid. Financiën 1. Het huidige en het nieuwe beleid zullen gerealiseerd moeten worden bin nen een sluitende gemeentebegroting, waarbij de grenzen worden aangegeven door de Rijksuitkeringen en de gemeen telijke heffingen en belastingen. 2. De gemeentelijke heffingen en be lastingen worden als regel niet meer dan trendmatig verhoogd. 3. In het kader van noodzakelijke her oriëntatie op de gemeentelijke inkom sten en uitgaven zal er door de verschil lende gemeentelijke sectoren even wichtig moeten worden omgebogen, waarbij uitgangspunt is het efficiënt aanwenden van de geldmiddelen. 4. Het beleid in de welzijnssector dient zoveel mogelijk gericht te zijn op zelf werkzaamheid. De gemeente voert een voorwaardenscheppend beleid. (Lees verder pagina 2) De Fancy Fair die afgelopen zaterdag in de Jacob Daalderschool te Oosterend werd gehouden is een groot succes geworden. De organisatoren hebben de indruk dat ,,heel Oosterend" zaterdag een kijkje is komen nemen want het was doorlopend erg druk. De opbrengst van de fancy fair zal gebruikt worden om „taalmethoden" aan te schaffen waar mee het onderwijs in de Nederlandse taal kan worden verbeterd. Dergelijke taalmethoden bevatten boekjes, ge luidsbanden en wandplaten. In de school was een rommeltjesmarkt, een echte schiettent, een rad van avontuur, een poffertjeskraam en een afdeling waar je kon sjoelen ingericht. Ook was er een verloting. De winnende nummers (prijs 1 t/m 18) zijn: 2344, 934, 357, 2167, 983, 2084, 2190, 269, 1927, 1169, 97, 1860, 102, 2381, 592, 400, 58 en 643. Oorsprongweg 3, Eierland Texel, Tel 02225-233 Het nieuwe college van b. en w. is het eens geworden over de onderlinge taakverdeling en heeft deze dinsdag j.l. vastgesteld. Algemeen beleid: Burgemeester J. A. Engelvaart houdt zich bezig met bestuurlijke coördi natie, personeelszaken en organisatie, voorlichting, representatie, politie, brandweer, burgerlijke verdediging, openbare orde en veiligheid, vreemde lingenbeleid en strandvonderij. De burgemeester is vervanger van wethouder Schilling als die verhinderd is. Ruimtelijk en huisvestingsbeleid: Wethouder D. F. G. Schilling is loco-burgemeester en heeft zich belast met ruimtelijke ordening, volkshuisvesting, monumenten, verkeer en vervoer en bouw- en woningtoezicht. Welzijnsbeleid: Wethouder P. A. Zagers houdt zich bezig met welzijnszaken, culturele zaken, sociale dienst, sociale werkplaats, volksgezondheid en onderwijs (voor zover het geen personeelszaken betreftl. Hij is vervanger van wet houder Barendregt als deze is verhinderd. Financieel, economisch en technisch beleid: Wethouder N. C. Barendregt heeft de portefeuille gekregen die bestaat uit financieel beleid, toerisme, economie en werkgelegenheid, beheer/exploita tie van gemeente-eigendommen, onderhoud en nieuwbouw gebouwen, weg- en waterbouw, plantsoenen, gemeentereiniging, strandbeheer en werken voor derden. De spreekuren zijn als volgt vastgesteld: de burgemeester maandag van 10.00 - 11.00 uur, wethouder Schilling woensdag van 10.30-11.30 uur, wethouder Zagers maandag van 10.00 tot 11.00 uur en wethouder Barendregt vrijdag van 10.00 -11.00 uur. De wekelijkse collegevergadering begint dinsdag om 13.30 uur, maar als er 's avonds raadsvergadering is om 9.30 uur. 1 2 ,,We speelden niet voor de kwartjes maar voor de lol". De Redband in huidige en laatste bezetting, v.l.n.r. Frits Bonne, John Rozenboom, Jeroen Nauta, Daan Welboren, Ben Starink en bliek We/boren. IMa vele bezettingswisselingen, het spelen van diverse stijlen, een zeer kort radio-optreden en de bluesmu ziek altijd hoog in het vaandel, zetten de muzikanten van de Red band er na vier jaar (voorlopig) een punt achter. Dat puntje zal zaterdag worden gescoord in Dancing Question, waar de Redband in de laatste bezetting een afscheidscon cert geeft. De toegang is gratis. Drie van de zes leden (Daan en Niek Welboren en Ben Starink) moeten wegens drukte of om persoonlijke rede nen afhaken en de overgebleven musici voelen er niets voor om als trio verder te gaan. Bovendien zou dan een drum mer gezocht moeten worden Misschien dat we over een paar jaar weer op het podium staan, maar voor lopig zijn we het zat", aldus gitarist Frits Bonne, een trouw lid van de groep. Vier jaar is voor een plaatselijke pop groep niet zo'n lang leven maar het bijzondere van de Redband is dat ze als eersten na een lange periode als oud gedienden" weer zijn gestart met het spelen van muziek die zowel ouderen als jongeren aansprak. Daarnaast heeft de groep onbewust gefungeerd als voorbeeld voor jongeren om ook een bandje te beginnen. Twee jaar geleden telde Texel dan ook acht popgroepjes en dat was sinds de zestiger jaren Ten aanschouwe van zo'n 15.000 be zoekers heeft Texel een promotionele bijdrage geleverd aan de in Apeldoorn gehouden Levade '82" (een manifes tatie op het gebied van de rijpaarden- sport). Traditiegetrouw wordt tijdens deze gebeurtenis in het bijzonder aan dacht besteed aan een bepaalde regio, in dit geval Noordholland. De VVV Texel en de stichting het Texelse Schaap maakten van de gelegenheid gebruik om de aandacht te vestigen op Texel als recreatie-eiland en op Texelse produkten. Texelaars in klederdracht reikten op de tribune Texelse kaas (beschikbaar gesteld door de Kaasunie) en Texelse lamsvleeshapjes uit, alsmede toeristisch informatiemateriaal, waaronder tegoedbonnen en zelfs een gratis fietsarrangement voor drie dagen. Op het terrein zelf werd de nadruk gelegd op Texel als sportief re creatiegebied. Een surfer met surfplank werd op een wagen voortgetrokken en fietsers voerden de Texelse vlag mee. met o.a. Typhoons, Mark Five en later Second Hand Junk niet meer voorge komen. Misbruik Deze opleving van Texelse pop muziek heeft echter maar kort geduurd en dat stemt de leden van de Redband somber. „Popmuziek blijft hier een stiefkindje", zegt Frits Bonne, die ver telt dat men uit louter hobbyisme op de planken stond en niet om het geld. Daar werd weieens misbruik van ge maakt". Het spelen van de eigen favoriete muziek heeft die vier jaar voorop ge staan en derhalve liet men het huidige hitwerk links liggen. Vooral de eerste jaren was het echte gitaarblues wat de klok sloeg. Een probleem is altijd een geschikte zaalruimte geweest. In de beginjaren werd vaak opgetreden in de Twaalf Balcken en later in 't Tesselaartje, maar eigenaren van discotheken zijn niet zo happig op plaatselijke groepen. Maar al te vaak wordt kennelijk onder het motto „wat men ver haalt is lekker", een zomerprogramma in elkaar gezet waar geen Texelse band aan te pas komt, terwijl een groep als de Redband zeker in een dergelijk programma zou passen. „Ze zijn soms huiverig voor Texelse bandjes. Het vreemde is dat we aan de vaste wal wél in grote zalen hebben opgetreden", zegt Bonne, die met enige wrevel heeft geconstateerd dat de muzikale aspiraties niet altijd serieus werden genomen. Bundeling Wat betreft het spelen aan de vaste wal heeft een Texelse band altijd een slechte concurrentiepositie, omdat men 's avonds niet terug naar huis kan en de muzikant dus overnachtingskosten heeft Desondanks is meermalen met succes aan de overkant gespeeld, waarbij men zich wel beperkte tot de kop van Noord-Holland. De Redband leden hebben ontdekt dat het daar heel gewoon is om naar een popgroep te gaan luisteren Discotheken zijn minder in trek. „Men betaalt meer entree, maar drinkt een pilsje minder", aldus Bonne. Hij denkt dat bundeling van be langen door Texelse popmuzikanten er toe zou kunnen leiden dat meer groep jes buiten Texel op de podia komen. Bizar Het merkwaardigste optreden van de groep vond vorige winter plaats in Den Helder. Er moest opgetreden wor den in een gekraakt schoolgebouw dat de volgende dag ontruimd zou worden. Het betrof een zeer kleine ruimte, stampvol met enthousiast pu bliek met tot overmaat van ramp een rokende oliekachel. Toen ook de pijp van de kachel nog naar beneden kwam leek de chaos compleet, maar werkelijk bizar werd het pas toen Bonne aan het eind van het optreden onder een bank een peuter vond die onder een paar jassen lag te slapen. „Ik kon mijn ogen niet geloven. Dat kind sliep overal doorheen". Eenmaal mocht de Redband het ge noegen smaken voor de radio op te treden en wel in het KRO-programma van Twaalf tot Twee. De leden kregen 's morgens pas te horen dat ze voor tien uur een geluidsband moesten inle veren en in allerijl werden een paar nummers opgenomen Na een kort vraaggesprek werd vijftien seconden Redbandmuziek uitgezonden, waarbij Bonne zijn telefoonnummer voor boe kingen mocht noemen. Dat leverde uit het hele land aanbiedingen voor optre dens op, waarvan er enkele zijn gerea liseerd. „Dan merk je hoe machtig het medium radio nog kan zijn", aldus Bonne Hoewel de groep het uitdragen van de bluesmuziek altijd als belangrijke movitatie heeft gezien. („In die melancholieke wijsjes hebben 'we lol") kwam steeds bij wisseling van band- lèden een andere interpretatie om de (Lees verder pagina 2) (Advertentie I.M.) CIRKELZAAGMACHINE zaagblad 315 mm, verstelbaar in hoogte, schuinverstelling tot 45 graden, motor 1800 Watt, 2 jaar garantie. TUFH Telefoon 02220-2346 'N WINKEL VOL IDEEEN!

Texelsche Courant | 1982 | | pagina 1