Grootste Texelse kotter (TX 48) te water gelaten „WAT IK ZEGGEN WOU.." Collegeprogramma Veel wind nodig voor Jump Cup Hoopvol? VERVOLG VAN PAG. 1 Redband Ouders gehandicapten naar contactdag VERVOLG VAN PAG.1 Amsterdamse methode? Auto in sloot Zonder buit vertrokken Recreatieve surfdag Weer voorlezen in bibliotheek Amateurtje neem stuk in studie Bejaardensoos van start PAGINA 2 TEXELSE COURANT VRIJDAG 17 SEPTEMBER 1 BRIEVEN VAN LEZERS-BUITEN VERANTWOORDELIJKHEID VAN DE REDAKTIE (Advertentie I.M. Verse gekookte mosselen met bruin stokbrood en sauzen 714,5 Het kasko van de TX 48 glijdt in het water bij scheepswerf Visser te Den Helder (foto Nico de Leeuw). hoek kijken. De Redband heeft in een korte periode veel muzikanten in de ge lederen gehad. Bij de oprichting waren Jaap Trap (sax), Kees Kikkert (bas), Niek Welboren (drums) en Kees Geense (dwarsfluit en guitaar) betrok ken. Het echte bluesgeluid kwam er vooral door de dwarsfluit niet helemaal uit en Geense werd ingeruild voor Frits Bonne, die goed raad weet met snijdende gitaarsolo's, zeer verwant aan de droevige teksten van de blues. Later stapte Jaap Trap uit de groep en hij werd, aanvankelijk los-vast, ver vangen door collega-saxofonist Daan Welboren die lange tijd in de groep aktief is geweest. De band kreeg pas een duidelijk eigen sound toen Nel Bruin de gelederen kwam versterken als zangeres en bassist Nico Way de plaats van Kikkert innam. Het stevige gitaarwerk stond in deze bezetting voorop, doorbroken door flitsende sax tonen van Welboren. Met dit vijftal werd opgetreden op het eerste Texelpop-festival in de Wezentuin, waar de band als afsluiter diende en zich voor het eerst aan een groter publiek presenteerde. Aangevuld met pianist Willem Swikker werd ook veel succes geoogst tijdens het eerste jazzfestival. Swikker en Way zaten niet zo lang in de Redband en de jonge John Rozenboom (eerst gelijktijdig nog lid van The Mess) kwam de gelederen versterken met als tweede gitarist Rob Valkenburg. Door interne problemen moest Nel Bruin de groep verlaten ge volgd door Valkenburg. Het tweede op treden voor het |azzfestival van vorig jaar werd uitgevoerd met zangeres Irene Wernand die over een uitstekende stem bleek te beschikken maar moeite had met het elektrische volume van de band. Zij werd vervan gen door Ben Starink die vocaal minder begaafd is, maar wel een uitstekende reputatie heeft qua stemvolume en net als in 1978 eindigt de groep met een zanger. Met de komst van Starink werd ook meer rock 'n roll in het programma opgenomen. De laatste aanvulling van de groep betreft Jeroen Nauta op orgel, die duidelijk voorstander is van jazz-invloeden en als een virtuoos op zijn elektrisch klavier kan improviseren. In feite heeft de groep nu een ijzersterk repertoire met muzikanten die zoveel ervaring hebben dat daar lange tijd vruchten van geplukt zouden kunnen worden. Frits Bonne: ,,We zijn momenteel ook heel tevreden,' maar sommigen krij gen het gewoon te druk en we hebben er geen zin in weer naar nieuwe muzi kanten te zoeken. De spoeling op dit gebied is zeer dun". Bonne, Rozen- boom en Nauta ziin noa enigszins opti mistisch over de toekomst en denken na een flinke rustpauze de band weer te kunnen opstarten. De gebroeders Welboren zijn iets minder positief. ,,We zullen wel zien" is de algehele conclu sie, maar voorlopig geen optredens of repetities meer. Wie dat betreurt of wie alsnog met de huidige band kennis wil maken, krijgt alleen zaterdag nog een kans. Vanaf 21.00 uur zal het vijftal een compilatie brengen van nummers die door de jaren zijn gespeeld en dat loopt uiteen van oude Elvis Presley nummers tot recent werk van Steve Miller. Voor deze gelegenheid is een profes sionele PA-geluidsinstallatie gehuurd. Leden van de Vereniging van Ouders van geestelijk gehandicapten Texel gaan zaterdag a.s. naar Scha- gen, waar een contactmiddag wordt gehouden die om 13.30 uur begint in de technische school, Hofstraat 11. Ook anderen die zich betrokken voelen bij de problematiek van gees telijk gehandicapten zijn welkom. De technische school is vanaf 13.00 uur geopend. Er is vervoer vanaf het NS-station. Het thema van de contact middag is „Kennismaking met de aan gepaste sport". Er is een spreker en er wordt een film „Aangepast zwem men" gedraaid. Ook is er een infor matiestand. Bij scheepswerf Visser in Den Helder is vrijdag het kasko van de nieuwe kotter TX 48 te water gelaten. Het schip wordt gebouwd in opdracht van Vissersbedrijf Jack Vlaming uit Oosterend en zal de naam „Alida Catharina" krijgen. Met zijn lengte van 40.40 meter wordt deze kotter de grootste van de Texelse vissersvloot. De breedte is acht meter en de holte 4.40 meter. De hoofdmotor van het nieuwe schip is een Stork Werkspoor Diesel SW 280 met een vermogen van 1.800 pk. Het is de bedoeling dat de nieuwe kotter medio december zal worden afgeleverd. Het te water laten van het kasko ging gepaard met enkele feestelijkheden, waarbij traditioneel door het voltallige perso neel van scheepswerf Visser (110 man) het glas werd geheven. Het blijkt dat de schrijver van Groen Zwart behoefte heeft om nog eens terug te blikken op de gebeurtenissen rond de laatst gehouden gemeente raadsverkiezingen. Onwaarheid, onervarenheid, goedgelovigheid, wan trouwen, huichelachtigheid, leugenach tigheid, open- en beslotenheid op verkeerde momenten, tactloosheid, loslippigheid, enz. enz. Je houdt het niet voor mogelijk, schrijft hij. Gelukkig ontdekte hij hierin ook het menselijk falen. De nieuwe raadsleden krijgen al met een een veeg uit de pan; de een zegt te veel, de anderen zitten er nog wat te stilletjes bij, dus ook niet naar wens. Kan de schrijver misschien zijn eigen eerste bijdrage nog herinneren? Was dat midden in de roos? P. Kikkert zag even de grote lijnen niet. Bakker wekte het vermoeden, dat het meer burgerlijke deel van de raad nog wat met hem te stellen zou krijgen, wat betreft de onderliggende medemens en het milieu. Zijn hart en gevoel lijken mij op de goede plaats te zitten. Hij onderkent deze zaken en wil er ook nog wat aan doen. Prima want niet minder dan ons voortbestaan wordt bedreigd. Of de rest van de raad, inclusief burgemeester en wethouders, altijd wel de grote lijnen hebben willen volgen, moet ik sterk betwijfelen. Neem de zaak van de reclameborden aan de Pontweg. De verordening welke heel wat jaren bestond, werd door de gemeente overgenomen van de provin cie. Twistpunt werd een bord van een bollenboer, ook het bord van De Instuif, dat er een jaar met vergunning stond, moest weg. Als reden werd op gegeven, dat dit „commercieel" was. Een ander werd plaatsing geweigerd, omdat de tekst één lettèr te veel zou bevatten. Bij de provincie was dit niet het geval. Tijdens de behandeling in de raad werd één en ander breed uitgemeten, de betreffende wethouder hield het been stijf, ook toen hem er op werd ge wezen, dat dit volgens de E.E.G.-richt lijnen was toegestaan. Het paste niet in zijn betoog en op de grote lijn werd hem verder niet gewezen. Het stuk werd terug verwezen naar dezelfde mensen. Nu er anderen zitten, wacht ik met spanning af, wat er nu uit de nieuwe keuken komt. Maar nu de praktijk van al heel wat jaren. Ik neem dat deel van de Pontweg dat zich het beste leent voor vergelij king. Ik heb mets tegen de eigenaars of de betreffende instelling. Allereerst de jeugdherberg De 5. In het kader van ombuigingen in de sfeer van openbare werken (wegen- onderhoud, riolering, enz.) moet het lange termijn effect prevaleren boven het korte termijn denken. Niet bezuini gen ten kosten van de kwaliteit op lange termijn. Verkeer en vervoer 1. Ter verwerking van de vervoers stromen op de Pontweg en Postweg en waar dit verder noodzakelijk is, zullen op korte termijn uitvoegstroken en/of an dere verkeersmaatregelen moeten wor den gerealiseerd. 2. Ter uitvoering van het raadsbesluit van 10 november 1977 inzake het in de vaart brengen door de n.v. T.E.S.O. van een dubbeldekker met een kapa- citeit van 190 p.a.e.'s zal op korte termijn overleg worden geopend met het provinciaal bestuur en de rijks overheid over de aanleg van de dubbel deks op- en afritten. Zonodig zal de procedure tot wijziging van het gelden de bestemmingsplan 't Horntje ten be hoeve van de aanpassing worden aan gevangen. 3. De gemeente zal er naar streven om te komen tot een voordelig perso nen-abonnement voor Texelaars, waar bij financiële ondersteuning door rijk en/of provincie wenselijk wordt geacht. 4. Er dienen fietspaden langs alle strandslagen te worden aangelegd en er dienen meer en ter plaatse betere stal lingsmogelijkheden te komen. 5. Het openbaar busvervoer moet wor den gestimuleerd. 6. Gestreefd zal worden naar een taxi centrale. 7. Onderzocht zal moeten worden in hoeverre het centrum van Den Burg verder vrij kan worden gemaakt van doorgaand gemotoriseerd verkeer. Aanpassing van de straatprofielen is ge wenst. 8. Het tracé van de dijkweg Uto- pia-Dorpszicht zal voor verkeer moeten worden opengesteld. Onderzocht dient te worden in hoeverre en op welke manier. Toerisme en recreatie 1. De gemeentelijke financiële betrok kenheid bij de R.S.T. dient voorlopig beperkt te blijven tot de bestaande garantieverstrekkingen en de exploitatie van zwembad „De Molenkoog". 2. De noodzakelijke uitwerking en reali sering van het zogenaamde artikel 11 gebied'te De Koog dient plaats te vinden op commerciële basis en vervolgens het door de gemeente gevoerde recreatie- beleid (Recreatiebasisplan 1974). 3. Het maximale aantal van 47.000 overnachtingsplaatsen wordt gehand haafd (Recreatiebasisplan 1974). 4. De nota „Kleine Watersport" dient op onderdelen te worden herzien. 5. Het fietstoerisme zal worden onder steund en gepropageerd, 6. Hertelling van het huidige aantal overnachtingsplaatsen is noodzakelijk. 7. Er zal een differentiatie in de heffing van de toeristenbelasting moeten ko men volgens een zo eenvoudig mogelijk systeem. 8. De gemeente Texel zal indien ge wenst die reclame en propaganda on dersteunen die in overeenstemming is met het karakter van het eiland. Ruimtelijke ordening en woningbouw 1De bijdrageregeling voor het Oude Land van Texel moet steeds zijn voor zien van voldoende financiële middelen. Indien dit onmogelijk zou zijn, dient het aanvaarde principe „geen geld, geen eisen" in werking te treden. 2. De structuurschema's „Natuur- en Landschapsbehoud en Openluchtrecre atie" worden afgewezen omdat het bestemmingsplan Buitengebied Texel voldoende garanties ten aanzien van landschapsbescherming, natuurbe houd, enz. biedt. Aan de raad zal een bevestiging van dit standpunt worden gevraagd, 3 Aankoop van agrarische gronden op Texel door CRM dient beperkt te blijven tot de alhier bekende relatienota-ge- bieden. Alvorens tot aankoop over te gaan zal de voorgeschreven procedure tot wijziging van de bestemming van de gronden doorlopen moeten zijn (toe passing publiekrecht voorafgaand aan privaatrechtelijk handelen). 4. In de bestemmingsplannen voor elk dorp dienen terreinen te worden aan gemerkt voor kleinschalige en ambach telijke bedrijven. 5. Het woningbouwbeleid wordt ge richt op de bouw van betaalbare wo ningen zowel in nieuwbouwwijken als binnen de bestaande kernen (open plekken en saneringsgebieden). Het woningbouwprogramma zal aansluiten bij de periodiek te onderzoeken woning behoefte, waarbij ruimte gegeven zal worden aan de totstandkoming van alternatieve leef- en/of woonvormen. Met behoud van de woonkwaliteit zullen -binnen de voorgeschreven normen- soberder bouwen, gebruik van niet- traditioneel materiaal, aanpassing van bouwvormen en verkavelingen aan al ternatief energiegebruik, worden ge stimuleerd. Milieu 1. Scheiden van huisafval en hergebruik van afval moet blijvend worden ge stimuleerd. 2. Het openbaar groen dient milieu vriendelijk te worden benaderd. 3. De gemeente Texel zal alles doen wat in haar vermogen ligt om de kustafslag aan Texels westzijde terug te dringen. Welzijn, cultuur, voorzieningen, enz. 1. Er dient zo mogelijk een overdekt zwembad te komen op een voor Texe laars meest gunstige plaats. 2. De scholen in alle dorpen dienen zo mogelijk gehandhaafd te blijven. 3. De realisering van een school voor speciaal onderwijs onder Texels beheer is noodzakelijk (L.O.M., enz.). 4. Er dient een opvangtehuis te komen voor akuut daklozen. 5. Voor de ouderen in de Texelse samenleving dient er een dienstencen trum te komen in overeenstemming met de door hen gestelde eisen en passend binnen de gemeentelijke mogelijkheden. 6. Ook op Texel bestaat er een ver slavingsproblematiek. De gemeente zal via voorlichting een actief beleid dienen te voeren. 7. Er dient medewerking te worden gegeven aan de tot standkoming van een lokale omroep. Werkgelegenheid 1. De gemeente Texel dient een actief beleid te voeren ten aanzien van werk gelegenheid en werkloosheidsproble- matiek, 2. De realisering van onder andere de jacht- en passantenhaven, aanpassing -vergroting van de ingang van de haven van Oudeschild-, verwatering van mos selen, subsidie voor kleinschalige pro jecten zijn hierbij -zie 1- van belang. Eyercoogh. Het bord dat daar staat is volgens de verordening te hoog, te lang, te breed en vertoont niet de gewenste letters en kleur. Vervolgens het benzinestation Kievit: vier Shell pompen met reklametekst, vier extra vlaggemasten met vier Shell vlaggen, daaronder een Ola-vlag, een B K-vlag en reclame voor Marlboro en Glad stone. De twee kiosken zitten van onder tot boven vol met reclame voor De Telegraaf, Gladstone, Samson, Ola en Pall Mall. Geldt op dit stuk Pontweg een andere verordening? Of zijn deze teksten NIET commercieel? Het is een beschamende zaak die met rechtsgelijk heid niets van doen heeft. Heeft de pers, die ook deze zaak in de raad heeft zien passeren, de taak voor te lichten en te informeren? Waarom is hier geen kommentaar op gegeven? Bedrijfsblind heid? De zaken scherp in de gaten houden is ook voor Uw krant zeer nodig. J. K. P. Zwan, Den Burg NASCHRIFT: Betere tijden zijn in aantocht. Volgens het beleidsprogramma van het college van b. en w. (zie elders in deze krant) gaat de regeling voor de bordjes op de helling. Red. Geacht Staatsbosbeheer, afd. Texel, Al 21 jaar brengen wij onze vakantie door op Texel. Wij genieten dan van uw bos, strand en natuurgebied. Wij vragen ons af waarom toch de uitspraak in het artikel „Bramenzoekers demonstratief in verboden duingebied": Het is een manier van werken die in Amsterdam misschien gebruikelijk is, etc.! Amster dammers zijn namelijk erg trots op hun parken en groen en gaan er zuinig mee om. Waar slaat uw uitspraak toch op? Wilt u ons dat eens uitleggen? Bij voorbaat vriendelijk dank. Fam. H. L. Bakker, Amsterdam. Nabij boerderij Modestia in Eierland werd woensdagmorgen een auto in de sloot aangetroffen, waarvan de voorzijde ernstig beschadigd was. Via het kenteken probeert de politie er achter te komen wie de eigenaar is en wat de toedracht van het ongeval was. Inbrekers hebben in de nacht van dinsdag op woensdag een huis aan de Pontweg betreden en diverse kasten en laden doorzocht. Ook deden ze hun be hoefte op de vloer. Ofschoon in de doorzochte kamer diverse sieraden en geld aanwezig waren, werd niets mee genomen. De politie heeft de zaak in onderzoek. HAVENRESTAURANT TEXEL (02226) 310. Zondag houdt de Windsurfclub Te ter afsluiting van het wedstrijdseizoi een recreatieve surfdag op het si strand Dijkmanshuizen. Op het gramma voor de surfers staan o.a. e behendigheidsrace, estafetterace het duo Surf-sailing. Vooral bij dit la ste onderdeel zullen de surfers geheel droog blijven. Per onderdeel zijn leuke prijsjes winnen, ledereen is vanaf 13.00 van harte welkom bij de start van gebeuren. De deelname is gratis. Voor de kinderen is er schatgrai op het strand Woensdag 22 september begint in openbare bibliotheek weer het wee lijkse voorlezen voor kinderen van 4 9 jaar, aanvang 14.30 uur. Het voo zen duurt ongeveer een half uur. De Waalder toneelvereniging 't Ar teurtje heeft het stuk ,,De zon te moet" van Maarten van Vught in stu genomen. Het zal op de'zaterdagen en 20 november worden opgevoerd dorpshuis De Wielewaal, onder re j van W. Sweere De bejaardensoos van Oosten komt dinsdag 21 september weer het eerst bijeen in de Bijenkorf, vang 15 00 uur. Nieuwe leden zijn kom. Scouting Texel haalt zaterdag papier en oude schoenen op in Burg. Aan de beurt zijn deze keer Julianastraat, Warmoesstraat, Zwa straat. Gravenstraat, Weststraat, H< wal, Lijnbaan, Gasthuisstraat en Mo straat. Men wordr verzocht het pa| n om tien uur op de stoep te zetten In Texelse surf kringen wordt momenteel met zorg naar de barom gekeken. Weliswaar duurt het nog even voor de Internationale Te* Jump Cup van start gaat, maar als het rustige herfstweer aanhoudt, dr het evenement een tam gebeuren te worden. Voor het jumpen, het sprin h over golven met een surfplank is een windkracht tussen de vier en noodzakelijk. Het moet waaien en er moeten golven staan, anders kun je wel vergeten. Het surfgebeuren vindt plaats van 23 tot en met 26 september en wordt gehouden op het strand bij paal 17. In verband met de onlangs door de ge meente vastgestelde nota kleine water sport kreeg men geen toestemming voor het jumpen bij paal 20. Door de bij paal 17 gevestigde kustzeilvereniging Westerslag wordt de clubaccomodatie beschikbaar gesteld. Voor deelname aan de jumpcup kan door elke surfer worden ingeschreven en wel tot 21 september. Meedoen kost f 15,- per dag of f 45,- voor het hele evenement. Wie zich na de 21e aanmeldt betaalt twintig gulden per dag of f 55,- voor het hele evenement. Starten Tijdens de jumpcup heeft iedere deelnemer tien minuten de tijd om te laten zien wat hij of zij kan. Beoordeeld worden het starten in de branding, het aanvaren op de golven, de sprong, de landing en het terugvaren naar het strand. Verder wordt er gekeken naar het afsurfen van de golven en het gijpen in de branding. De prestaties worden beoordeeld door een jury waarin Jan Peter Klijn, Go Klap en Tony van Oeveren zitting hebben Er zullen nog twee andere juryleden zijn, maar wie dit zullen zijn is nu nog niet bekend. Het evenement wordt donderdag 23 septem ber om 14.00 uur geopend. Er wordt tot 16.30 uur gesprongen. Op vrijda zaterdag wordt van 11.00 tot 16.30#|r gesprongen en zondag 26 septen 'n van 11.00 uur tot 14.00 uur. Om half vindt de prijsuitreiking plaats. Surfen in een, naar gehoopt wo roerige zee stelt uiteraard wel een eisen aan veiligheid. Surfers zijn plicht in een deugdelijke uitrusting de start te verschijnen. Ze dienen goed wet-suit of droogpak te dragei de mast-plankverbinding moet in i j" zijn. Verder wordt geadviseerd zwemvest te dragen. Op het w zullen een aantal rubberboten met varen bemanning aanwezig zijn or moeilijkheden gekomen surfers te steren. Ook is er een EHBO post. Op het strand zal een grote geplaatst worden, van waaruit de viteiten geregeld worden. Planken nen 's avonds in deze tent, die gi rende de nacht wordt bewaakt, woi opgeslagen. Wie nadere informatie over de Jumpcup Texel kan ziel verbinding stellen met Menno van Wal, Parnassiastraat 6 in De Kr telefoon 02228-503. Omdat een aa programmaboekjes naar surfers op vaste wal is verzonden, worden ook deelnemers van de overkant verwal iji in

Texelsche Courant | 1982 | | pagina 2