4 Cjroen (2warL-Jexels in het harL, tarendregt tegen hogere toeristenbelasting P Broekman ploegde zich tot kampioen ZWARE KLUS VOOR DUIKCLUO Reinigingsrechten extra omhoog Groen-Zwart Texeltoerist MA Toeristenbelasting Snelheidscontrole IJAARGANG Nr. 9714 DINSDAG 21 SEPTEMBER 1982 Iktie Harry de Graaf, Pelikaanweg 75, De Koog, tel. (02228) 266, Beutick, Warmoesstraat 43, Den Burg, tel. (02220) 2208, en k Oosterhof, Golfslag 32, Den Burg, tel. (02220) 4988 Iadvertenties, abonnementen, etc.: leveld De Rooy B V., Postbus 11, 1790 AA Den Burg, on (02220) 2741, na 18.00 uur 4881. Verschijnt dinsdags en vrijdags. Postgiro 652 Abonnementsprijs ^16,15 per kwartaal 70 cent incasso; los 65 cent Bankrelaties: Amro Bank nr. 46 99 17 636. Rabobank nr. 36.25.01.742: NMB nr. 67 34 60 398 i/Vethouder Klaas Barendregt zal zich in de raadsvergadering van tavond tegenstander tonen van verhoging van toeristenbelasting, gaat er, evenals de andere leden van het college wel mee akkoord t de plaatselijke belastingen jaarlijks trendmatig worden opge- kken maar volgens hem zou de toeristenbelasting een jaar gewijzigd moeten blijven omdat deze in feite de afgelopen jaren iets er dan trendmatig is gestegen. )it standpunt blijkt niet uit de voor- llen tot belastingverhoging die aan de neenteraad zijn toegestuurd. Baren- igt zegt dat hij in de collegeverga- ■ing waarin de belastingvoorstellen i de orde zijn geweest voorbehoud ift gemaakt wat betreft de toeris- ibelasting. Hij wilde eerst bij de af- ing financiën laten berekenen met Ik percentage deze plaatselijke belas- g de afgelopen jaren is gestegen, lar de raadsstukken met het unaniem llegestandpunt werden inmiddels ■zonden. )e twee andere wethouders hebben i aanzien van het tarief van de toe- lenbelasting nog geen definitief indpunt ingenomen. Wethouder Ze- ■s heeft deze kwestie gisteravond ter ake gebracht in de vergadering van i fractie. Volgens dat standpunt gaat de toeris- ibelasting volgend jaar met 5 cent ihoog: van 80 naar 85 cent per rsoon per nacht. Deze stuiver is een ar boven afgerond bedrag. Ook de it de toeristenbelasting samenhan- nde woonforensen-belasting (die set worden betaald door eigenaars n (stalcaravans en tweede woningen) jrdt trendmatig (met 4,5%) opgetrok- Het laagste tarief (voor een caravan in 7% tot 15 m2) stijgt daardoor van 47,80 tot 7258,95 en het hoogste rief van 7981,15 tot 71025,30. Voor leges en rechten geldt een trend in 4%, conform de richtlijnen die door minister van binnenlandse zaken zijn geven. B en W kunnen van de trend wijken als de wens bestaat om aan- anlijke dekkingstekorten terug te ■frigen, maar dat moet dan beperkt en lentueel gefaseerd gebeuren. B en melden de raad dat. zij zich bij hun ilastingvoorstellen over het algemeen bben gehouden aan de norm van de linister, maar er bij enkele heffingen m zijn afgeweken. Reinigingsrecht Zou men zich aan de trend houden, n zouden de inkomsten als gevolg van belastingmaatregelen met totaal 87 526,50 toenemen. Maar voorge leid wordt de reinigingsrechten extra te irhogen (met 728.800, waardoor de itale meeropbrengst 7216.326,50 ■ordt. Die extra verhoging hangt samen met mening van de minister dat het tekort n de reinigingsdienst kleiner moet orden. Het dekkingspercentage zal laarom stijgen van 72,64% tot 82,81%. lat komt neer op een tarief van 766, lus 14%, dus 775,25. Daarbij speelt ook een rol dat de lemeente binnenkort het vuil niet meer ipde eigen belt kwijt kan, maar het naar iet vasteland moet afvoeren. De kosten uilen daardoor drastisch stijgen. Om en te grote schok te vermijden wordt iu al een extra verhoging toegepast. )ok in de toekomst zal met extra ver- logingen van de reinigingsrechten re- lening moeten worden gehouden. De tarieven voor het zelf storten van 'uil en voor laadkosten (containers) ilijven ongewijzigd omdat ze reeds meer lan kostendekkend zijn. Bouwleges Afgezien van de verhogingen wordt Ie gemeenteraad voorgesteld akkoord Binnenkort verschijnt het herfst-winter ummervan „Texeltoerist". Vandaag en lorgen bestaat nog gelegenheid om de ïdactie op de hoogte te stellen van venementen, bezienswaardigheden, xposities, e.d. die in dit nummer kunnen 'orden vermeld. Het gaat om de periode is loopt tot het vroege voorjaar. Kontakt an worden opgenomen met Frits Beu- ck, per adres Texelse Courant, telefoon 2220-2741. te gaan met diverse veranderingen in de verordening op de heffing van leges. Zo zal voortaan een vast bedrag met een toeslag in rekening worden gebracht bij mensen die een bouwvergunning aan vragen om de kosten te dekken die verband houden met het werk van de welstandscommissie. Aanvankelijk was geen bedrag genoemd maar daar maak ten GS bezwaar tegen. Voor plannen van complexen van gelijke of nagenoeg gelijke woningen met ieder maximaal 300 m3 inhoud geldt een vast bedrag van 72,— plus een toeslag van 70,50 per duizend gulden bouwkosten tot een maximum van 7500, Bij plannen voor complexen zonder maximale inhoud per woning geldt dezelfde regeling met een maximum bedrag van 71500,— en voor overige bouwplannen geldt een vast bedrag van 71,— per duizend tot een maximum van 74, en een toeslag van 71,— per duizend, samen tot een maxi mum van 71500, Invalidenkaart Verder zal een legesbedrag van 734,30 worden geheven bij het voor het eerst afgeven van een invaliden par- keerkaart. Het geld is bedoeld als vergoeding van de keuring die door de gemeente-arts wordt uitgevoerd. Elke volgende invalidenkaart is kosteloos, omdat keuring maar een keer nodig is. Verder zal bij de leges voor muziek- vergunningen in café's e.d. onderscheid wofden gemaakt tussen levende en me chanische muziek. Eén keer laten spelen van levende muziek kost evenveel als een hele dag mechanische muziek en een heel jaar mechanische muziek kost evenveel (741,25) als 52 keer optreden met levende muziek. Naast raadsstukken zullen ook de stukken die aan de commissies worden toegestuurd, verkrijgbaar zijn voor an deren. Wie de stukken voor alle com missievergaderingen wil hebben, betaalt voor dit abonnement 7100,— per jaar. De kosten voor de stukken van één commissie zullen tussen 725, en 740;- bedragen. Het betreffende voorstel van B en W geeft hierover geen duidelijkheid want hier wordt nog uitgegaan van de zeven oude raadscommissies. Speech Wie als aandenken het cassetteband je wil kopen waarop de toespraak van de ambtenaar van de burgerlijke stand bij zijn huwelijksvoltrekking is opgenomen, heeft daartoe voortaan de mogelijkheid. De kosten (inclusief die van het bandje) bedragen 710, Een van de belangrijkste gemeente lijke belastingen, de onroerend goed belasting, wordt slechts trendmatig ver hoogd, wat neerkomt op een nieuw gemiddeld bedrag per woning van 7153,17, wat in vergelijking met tarieven die in andere gemeenten worden gehe ven nogal laag is. Om als zg. artikel 12 gemeente (tekortgemeente die van het rijk extra hulp krijgt) te worden aange merkt stelt het rijk als voorwaarde dat gemiddeld 7240,— per woning wordt geïncasseerd. Jan Lap was de enige deelnemer met een rondgaande ploeg en werd dus eerste In zijn categorie met 382'A punten. In het algemeen klassement werd hij derde. Henk Broekman is zaterdag algemeen kampioen geworden bij' de ploegwedstrijden die werden gehouden bij „Padang" in Eierland. Aan de kampioenschappen die waren georganiseerd door de Stichting Technisch Landbouwjongerenwerk werd meegedaan door elf Texelse ploegers. Dat meedoen gebeurde in drie klassen. Allereerst de rond gaande ploegen. In deze categorie was maar één deelnemer, namelijk Jan Lap en deze werd hier dus met 382 h punten eerste. Rondgaande ploegen zijn ploegen waarbij de messen in één richting staan. Dat betekent dat maar in één richting geploegd kan worden. De boer moet telkens ,,rond gaan" voor hij een nieuwe voor kan ploegen. Het Maritiem Museum in Oudeschild krijgt er een aardige bezienswaardigheid bij in de vorm van een kolossale gietijzeren scheepsschroef die zaterdag door de Texelse duikclub aan de opper vlakte is gebracht. Het was het zwaarste karwei waar mee de Texelse duikers zich ooit hebben bezig gehouden, want de schroef, met een doorsnede van bijna vijf meter, weegt meer dan vijf ton. Het ding is gezonken voor de Noordhollandse kust ter hoogte van Petten. Onder vissers en andere zeevarenden staat dit 20 meter diep liggende wrak bekend als „de kolenboot" omdat in de buurt ervan veel kolen worden opgevist. Dat betekent echter niet dat de lading uit steenkool bestond' het kan ook eigen bunker- voorraad zijn. De Texelse duikers hadden al eerder op dit imposante wrak met zijn zeven meter hoge .quadruple" stoommachine (vier ketels en vier cylinders) van ±7000 pk gedoken. Vorige week hadden Cor van Heerwaarden en Fup Boon al een strop gemaakt aan de schroef maar bergen was toen door weersomstandig heden niet mogelijk. Bij het zeer rustige weer van zaterdag lukte het wel. Sloop werk onder water was niet nodig want het was de reserveschroef die los naast de stoommachine lag. Het naar boven hijsen van zo'n vracht was met het kleine clubschip Brakestein uiteraard niet mogelijk, zodat gebruik werd ge maakt van de kotter TX 4 Soli Deo Glora, van het medelid Biem van der Vis. Mede dankzi] het ongewoon hel dere water (meer dan tien meter zicht) verliep de ongewone operatie naar wens. Wel helde de TX 4 beangstigend sterk over toen de schroef met de vislijn boven water werd gehesen.. Langszij hangend werd het ding naar Texel vervoerd en in de werkhaven nabij het dok van Boom voorlopig neergelaten op een bak. De veertig leden tellende duik club is bijzonder actief. Daags voor de berging van de schroef had men met de „Brakestein" de 60e duikreis gemaakt. Verwacht wordt dat de 75 reizen zullen worden gehaald alvorens de activiteiten wegens herfst- en winteromstandighe- den voorlopig moeten worden gestaakt. m r r. De gietijzeren en met veie zeeenemonen begroeide schroef wordt door de kotter voorzichtig op de ernaast liggende bak neergelaten. Bij het schoonmaken van het gevaarte zai wellicht de naam van het schip tevoorschijn komen. De andere twee klassen waren twee- en driescharige wentelploegen. Bij der gelijke ploegen worden de messen aan het eind van een voor omgewenteld en de boer kan daardoor op de „terugweg" een nieuwe voor ploegen. Dit systeem wordt ook wel aangeduid met „heen en weer gaande" ploegen. Algemeen kam pioen Henk Broekman deed mee in de categorie tweescharige ploegen en be haalde 385 punten. Dat was net iets beter dan Nic Slot die 383% punten kreeg. Bij de driescharige ploegers werd Klaas Dirk Brugman eerste met 341 punten. De zomerse weersomstandigheden van zaterdag zorgden ervoor dat flink wat belangstellenden naar het ploegen waren komen kijken. Desondanks zorg de het feit dat er de laatste tijd weinig regen is gevallen voor een extra moei lijkheidsfactor bij het ploegen. De grond was los en droog en dat maakte het er niet eenvoudiger op. Voor de leek lijkt dat ploegen een eenvoudig gebeuren. Men laat de messen van de ploeg in de grond zakken, gas geven en rijden maar. Zoals met alles kijkt de deskundige er echter anders tegen aan. Juryleden die de prestaties van de ploegers zaterdag beoordeelden, dienden maar liefst op negen verschillende onderdelen te letten en hun bevindingen weer te geven in een algemene indruk. Gelet werd erop dat de beginvoor (de opening) recht, schoon en vlak was en ook de andere voren dienden recht te zijn en de voor geschreven diepte te hebben. De ge ploegde sneden moesten even hoog en even breed zijn en voldoende zijn gekeerd. Vooral het inzetten en uit lichten van de ploeg was iets waar de Texelse ploegers het moeilijk mee had den. Werden bij de andere onderdelen regelmatig zevens en achten als waar deringscijfers gegeven, hier waren het slechts vijfjes en zesjes die de jury kon geven. Alleen Nic Dros scoorde hoog met een acht voor dit onderdeel. Uitslag ploegwedstrijd (met tussen haakjes het aantal punten): Rondgaande ploegen: 1. Jan Lap (382'/al. Wentelploegen (2-scharig): 1. Henk Broekman (385); 2. Nic Slot (38314); 3. Bert Keyser (370); 4. Jos Witte (344); 5. Edo Rutten (34054); 5. Paul van Exel (338%); 6. Piet Lap (318). Wentelploegen (3-scharig): 1. Klaas Dirk Brugman (341); 2. Erwin Brokken (331); 3. Simon Stark (328). De gemeenteraad vergadert van avond over de verhoging van diverse plaatselijke belastingen en heffingen. Belangrijk discussiepunt zou daarbij ge vormd kunnen worden door de toeris tenbelasting. Terecht, want het is de vraag of het wel verstandig is het tarief naar 85 cent per persoon per nacht op te trekken. Er zijn namelijk méér argu menten tegen verhoging aan te voeren dan het nogal theoretisch klinkende verhaal dat die voorgestelde extra stui ver strijdig is met de afspraak dat de plaatselijke belastingen niet meer dan trendmatig omhoog mogen. Belangrij ker is dat de concurrentiepositie van Texel als vakantieeiland hier in het geding is. In de ogen van Texelaars lijkt die vijf cent misschien van weinig bete kenis, maar het psychologische effect van zo 'n verhoging in deze tijd van sterk toenemende prijsbewustheid juist onder mensen die overwegen om de vakantie op Texel door te brengen, moet niet worden onderschat. Nog maar enkele jaren geleden was het tarief van de toe ristenbelasting nauwelijks van beteke nis. Het kwartje van destijds is echter uitgegroeid tot een bedrag dat aardig in de buurt van een gulden komt te liggen. Reken maar eens uit wat dat betekent voor een modaal gezinnetje dat twee of drie weken op Texel kampeert. Het is waar dat allerlei andere prijzen ook stijgen maar niet vergeten moet worden dat het hier gehanteerde tarief voor de toeristenbelasting het hoogste is van het hele land. Mensen met gevoel voor promotie die inzien dat de recreatie voor Texel nog aanzienlijke en verant woorde groeimogelijkheden biedt met de daaraan verbonden werkgelegenheid zullen andere vakantiegebieden graag de twijfelachtige eer van die koploper- functie gunnen. Het probleem ontstaat dan dat het extra geld dat Texel niet kan missen, ergens anders vandaan gehaald moet worden. Extra verhoging van andere gemeentelijke belastingen is geen haal bare kaart omdat in vele toonaarden is gezworen dat meer dan trendmatige verhogingen taboe zijn. Anders zou de onroerend goed belasting met zijn naar verhouding lage tarief er het eerst voor in aanmerking komen. Overigens: zo heel erg taboe zijn meer dan trend matige verhogingen blijkbaar niet, want het reinigingsrecht wordt wél met maar liefst 14opgetrokken. Het daarbij aangevoerde argument dat de mensen alvast kunnen wennen aan de nog veel hogere reinigingsrechten in de toekomst is nogal merkwaardig. B en W zouden er in ieder geval de belofte aan moeten verbinden dat het extra geld dat men nu wil vangen, niet in de algemene mid delen terecht komt maar wordt gereser veerd zodat het te zijner tijd gebruikt kan worden om het toekomstige tarief min der schokkend te maken. Verontrustend is dat het college er zich blijkbaar al bij heeft neergelegd dat het Texelse rei- nigingsgeld extreem hoog zal worden als de vuilnis naar het vasteland moet worden afgevoerd. Het is billijk te eisen dat op Texel straks niet méér voor de reiniging wordt betaald dan in een gemiddelde gemeente elders in het land en dat het daardoor ontstane tekort door rijk of provincie wordt betaald, eenzelfde benadering dus als bij de electric/teits- en watertarieven. Alvorens tot verhoging van de toe ristenbelasting wordt besloten zou eerst nog eens moeten worden uitgezocht of echt geen verbetering is te brengen in het bestaande, weinig efficiënte in nings- en controlesysteem. Bij een gelijkblijvend tarief zou de opbrengst hoger kunnen zijn. Daarbij komt nog het feit dat het nieuwe college de begrippen efficiency en zakelijkheid hoog in het vaandel heeft geschreven zodat de financiële positite waarin de gemeente verkeert zich heel wat rooskleuriger kan ontwikkelen dan zich nu laat aanzien. Al te grif toestemmen in allerlei verho gingen zou de kersverse bestuurders wellicht de drift ontnemen om in dit opzicht hard en vindingrijk aan de slag te gaan. Wie wil dat op zijn geweten hebben? Bij een snelheidscontrole, die gister ochtend op het Schilderend werd ge houden, werden zes automobilisten bekeurd. Gemeten werden snelheden tussen de 63 en 78 kilometer, terwijl ter plaatse slechts 50 mag worden gereden. Maandagmiddag werd een controle gehouden in de Dorpsstraat van De Koog waar acht overtreders werden bekeurd. De snelste reed hier 81, terwijl ook hier 50 het maximum is.

Texelsche Courant | 1982 | | pagina 1