Nieuwe kletskeet kwam tot stand met hulp van vrijwilligers I Veerdienst gehinderd door potdichte mist Bloemen en staande ovatie voor Loes Bakker Filmganger- programma Aanrijding Bruining wil uitstel brandbeveiliging SS Bakker Dros stopt in Den Hoorn Raadsvergadering Najaarsreisje van 't Gilde Geld gestolen Inbraak in kerk „WAT IK ZEGGEN WOU.." Namen noemen we niet PAGINA 2 TEXELSE COURANT DINSDAG 21 SEPTEMBER 19 |l Het in samenwerking met Texel Con- certimento georganiseerde concert van de Haerlemse Musyckcamer met als soliste Loes Bakker in het fluitconcert van Haydn is een groot succes gewor den. Ofschoon slechts zeventig toe hoorders zaterdagavond in de Hervorm de kerk in Den Burg aanwezig waren, was het publiek bijzonder enthousiast. Loes Bakker die haar muzikale gaven ontwikkelde op de Texelse muziek school kreeg een staande ovatie en maar liefst zeven bossen bloemen voor haar spel op de dwarsfluit. Het optreden van Loes Bakker was dan ook een hoogtepunt tijdens deze avond. De overige werken die gespeeld werden waren van Mozart, Handel en Cavotti en werden zeer harmonisch ge bracht. De afdeling culturele zaken en Texel Concertimento hebben door dit concert contacten opgedaan waardoor in de zeer naaste toekomst nogmaals een dergelijk concert georganiseerd kan worden. Aan de hand van de ingezonden keuzelijsten zijn door het bestuur van Filmganger de volgende 27 films voorge dragen om in het komende winterseizoen te draaien. De voorstellingen zullen wekelijks op donderdagavond worden gegeven. De eerste film wordt gedraaid op 7 oktober. De deur van het Citytheater gaat dan om 19.00 uur open om belang stellenden in de gelegenheid te stellen zich in te laten schrijven en hun lid maatschapskaarten in ontvangst te ne men. Ook kan men zich iedere dag tijdens de avondvoorstelling laten inschrijven. De volgorde waarin de hieronder opge somde films zullen worden vertoond is nog niet bekend omdat dit samenhangt met eventuele boekingen in andere theaters. Evil underthe sun; History of the world, part 1; Time bandits; Chariots of fire; making love; Eye witness; Body heat; Neighbours; Absence of malice; Blow out; Montenegro; Les uns et les autres; S.O.B.; The hound of the baskervilles; Escape from New York; The four seasons; De stilte rond Christine M.; True confessions; Papillon; Die Falschung; The French lieutenant's women; On golden pond; Missing; Reds; Shoot the moon; Lola en Passione d'amore. De navolgende vijf personen worden verblijd met een gratis filmgangerlid- maatschapskaart ter waarde van f 10, Bert Koning, Pieter van Cuyckstraat 6, Den Burg; Jansen, Wilsterstraat 12, Den Burg; Frank de Grave, Grensweg 3, Den Burg; Leny van 't Noordende, Kikkert- straat 67, De Cocksdorp; P. Slijderink, Ruyslaan 35, De Koog. Degenen die zich al hebben laten inschrijven als lid kunnen hun geld aan de kassa van het Citytheater terughalen. In Harkebuurt gebeurde donderdag een aanrijding waarbij twee auto's wer den beschadigd. Een 35-jarige Texelaar reed met zijn auto door een bocht en remde toen hij een tegenligger zag. Door het remmen begon zijn auto over het grind op de weg te slippen en botste tegen de linkerzijde van de tege moetkomende wagen, die door een 58- jarige Texelaar werd bestuurd. De heer L. S. Bruining uit Den Hoorn is bij de gemeenteraad in beroep gegaan omdat hij voor 30 april a.s. moet voldoen aan een aantal brandbeveili- gingseisen voor zijn logiesbedrijf aan de Kerkstraat en daartoe niet in staat is. Tegen de maatregelen op zichzelf heeft hij geen bezwaar maar hij wil twee jaar extra hebben om ze uit te voeren. Bruining verwijt de gemeente „grove nalatigheid" omdat men hem niet eerder op de brandbeveiligingseisen heeft ge wezen zodat hij daar bij de verbouwing die hij vorig jaar uitvoerde, rekening mee had kunnen houden, In zijn brief aan de raad vertelt Bruining dat hij begin .1981 zijn pand verbouwde met vergunning van de gemeente waarbij alles wat aan vernieuwing toe was, vernieuwd werd; tevens werd het hele pand geschilderd. ,,U dwingt ons met uw schrijven dit ge deeltelijk binnen twee jaar weer te doen", waaraan wordt toegevoegd dat zoiets eens per vijf jaar financieel haal baar en noodzakelijk is. Volgens Brui ning had de afdeling bouw- en woning toezicht tijdens de verbouwing op de noodzaak van de brandpreventie moe ten wijzen. „De kosten waren dan slechts een derde geweest van het nu te besteden bedrag." De briefschrijver wijst er verder op dat hij al elf jaar logies met ontbijt verstrekt in welke periode herhaaldelijk met bouw- en woning toezicht is gesproken over uitbreiding en verandering terwijl ook toeristenbelas ting en extra reinigingsrecht werd afge dragen zodat in een vroeg stadium duidelijk was dat het hier een logies- verstrekkend bedrijf gold. B en W hebben voorgesteld de brief van Bruining voor nader pre-advies in hun handen te stellen. om aan te tonen dat de vereniging het wèl aankon. De totale begroting van de bouw van het gebouw bedraagt nu tegen de vijf ton, waarvan een deel door diverse instellingen wordt gesubsidieerd Namens de „echte SVT'ers" overhandigt de heer G. ten Cate Irechtseen klok aan voorzitter Bakker. 2500 uur vrijwilligerswerk heeft SV Texel een prachtige kantine opgeleverd. Dat bleek vrijdagavond tijdens de opening van de nieuwe accommodatie waar veel belangstellenden aanwezig waren. Die opening geschiedde om half acht en werd verricht door SVTvoorzitter B. Bakker en mevrouw Pansier, wiens echtgenoot destijds de naam „Kletskeet" heeft bedacht. Gezamenlijk onthulden zij het naambordje van het nieuwe gebouw dat is ontworpen door Louis Uriot, waarmee de opening een feit was. De nieuwe Kletskeet is een prachtig gebouw dat ongetwijfeld in een behoef te zal voorzien. In het kantinegedeelte is plaats voor twee- a driehonderd men sen. Gezien het grote aantal bezoekers dat op zondag de sportvelden van SV Texel bezoekt is dat geen overbodige luxe. Met deze nieuwe accommodatie wordt het ook makkelijker mensen op te vangen tijdens sportuitwisselingen. Op vallend is de zeer lange bar in de nieuwe ruimte. Doordat het gebouw met een kap is uitgevoerd maakt de kantine een gezellige indruk. In de nok van de kap is een afzuigkap aangebracht om rook en luchtjes van etenswaren af te zuigen. Behalve de kantine bevat het gebouwtje ook een bestuurskamer, die zeer pro fessioneel aandoet. De vergaderruimte voor het bestuur is tegelijkertijd een representatieve ruimte waar mensen ontvangen kunnen worden om bespre kingen te voeren. In de nieuwe Klets keet is een stencilruimte voor de interne publicaties binnen de voetbalclub. Fraaie toiletgroepen completeren het geheel. Zoals bekend is het tot stand komen van de nieuwe Kletskeet niet helemaal zonder haken en ogen geschied. Aan vankelijke begrotingen werden tot twee keer toe afgekeurd door de subsidie commissie van de Welzijnsstichting. Door de penningmeester van SVT en de penningmeester van de sportraad J. Huygens werd daarop de begroting drastisch herzien zodat deze wèl aan vaardbaar werd. In die periode verweet de sportraad de subsidiecommissie dat deze instelling zich teveel bemoeide met de financiële huishouding van vereni ging- maar waarvan een belangrijk ander deel door SVT geleend is. De heer De Boer sprak namens de KNVB zijn felicitaties uit en memoreerde dat tegelijk met de opening van het nieuwe clubgebouw SVT zijn 90-jarig jubileum vierde. Hij vond dat een dubbelde felicitatie waard. Inhakend op landelijke ontwikkelingen in de voetbal sport zei De Boer te hopen dat het nieuwe gebouw niet ten prooi zal vallen aan vandalisme. Dat het gebouw er zo goed uitziet en van diverse gemakken is voorzien, noemde De Boer geen kwestie van het willen hebben van een status- Harde bewijzen Martin Jansen van de Welzijnsstich ting ging vrijdagavond kort in op de ge noemde perikelen. „De subsidiecom missie vond de lening die aangegaan zou moeten worden te hoog en vreesde dat SVT het geld niet zou kunnen op brengen. In de sportraad vonden we echter dat de nieuwe kantine er móest komen, omdat de oude echt niet meer meekon." Jansen zei verder dat SVT „harde bewijzen" op tafel had gelegd Onverwacht heeft Dros Bakkerij zijn winkel in Den Hoorn gesloten. Als af scheidsgeschenk ontvingen de klanten die die dag in de winkel kwamen een vruchtenvlaai. Sluiting van de winkel die de afgelopen vijf jaar werd gerund door de familie H. Dros, was nodig omdat de omzet lang niet voldoende was. Wat er verder met de winkel zal gebeuren staat nog niet vast. Het is niet uitgesloten dat in het seizoen wel zal worden gedraaid. De Hoornders zijn intussen niet ver stoken van Dros-brood want dat kunnen ze krijgen in de supermarkt van Goënga. De extreem dikke mist was er zater dagochtend de oorzaak van dat Teso vier diensten moest schrappen. De boten van 6.05 en 7.05 uur vielen uit en ook die van 11 05en 12.05 uur. Omdat er vanuit beide richtingen vrij veel vervoersaanbod was, ontstond op de havens een drukte die aan het hoogseizoen deed denken. De wachttijden liepen op tot drie uren. Het stilleggen van de dienst wegens mist komt bij Teso hoogst zelden voor; het is in geen jaren gebeurd. Op zee was het zicht zaterdagochtend zo slecht dat de kapitein (die in deze als enige beslist) varen onverantwoord vond. „Vanaf de brug konden we de schoorsteen van ons eigen schip niet zien", aldus een der opvarenden. Elders op Texel was de mist veel minder dik (plaatselijk was het zelfs helder!) waardoor velen zich onaan genaam verbaasden over het stilleggen van de dienst. Het feit dat de schepen met radar zijn uitgerust sluit dus niet uit dat bij extreem slecht zich toch van varen moet worden afgezien. De beslissing hangt voor een belangrijk deel af van de stroom. Als de eb- of vloedstroom flink op gang is gekomen, is het (noodgedwongen door de mist) zeer langzaam in- en uitvaren van de haven riskant, omdat het schip door de stroom zou kunnen worden meegeno men en vervolgens zou kunnen vast lopen. Informatie Onder de wachtenden werd geklaagd dat de informatieverstrekking van de zijde van Teso te wensen over liet. Via de geluidsinstallaties werd af en toe omge roepen dat de veerdienst voor onbe paalde tijd wegens mist stil lag, maar verder kon niemand daar wat aan toe voegen. Ook was het niet bevredigend dat de AOT-bussen zaterdagochtend gewoon passagiers richting 't Horntje bleven aanvoeren, die niet wisten dat ze voorlopig niet de boot opkonden. Vol gens Teso directeur Th. Hoogerheide is daar weinig aan te doen. „Dit zijn nu eenmaal omstandigheden die buiten onze macht liggen. Er kan alleen maar bekend worden gemaakt dat er niet wordt gevaren. De omstandigheden kunnen elke minuut veranderen, waardoor elk bericht dat wordt verspreid snel weer achterhaald is. Lijdzaam afwachten is het enige dat mogelijk is." Ambulance Dichte mist heeft vooral ongewenste gevolgen voor eventueel spoedeisend ambulancevervoer. Mensen die naar het ziekenhuis moeten worden gebracht, kunnen bij dichte mist niet door een helicopter of vliegtuig van Texel worden gehaald. Hoogerheide: ,,ln zo'n geval overleggen we met de arts. Als het echt nodig is, varen we en nemen we risico's die we anders niet zouden nemen. Gelukkig is de kans dat zo'n situatie zich voordoet bijzonder klein." Dokbeurt Op 4 oktober gaat de veerboot Marsdiep" naar Rotterdam voor het on dergaan van de periodieke dokbeurt. Als tijdens de werkzaamheden geen tegen vallers aan het licht komen, zal het werk ongeveer een week duren. In deze periode fungeert de „Molengat" als dienstboot met de „Texelstroom" als reserve. Dat blijft ook zo na de dokbeurt en wel tot 2 november want dan wordt de „Marsdiep" dienstboot tot de kerst periode. symbool. „Integendeel, een dergelijk gebouw is gemaakt opdat het de pres taties van SV Texel ten goede zal komen." Hij wenste de club nog vele sportieve jaren toe en hoopte vooral op veel jeugdige voetballers binnen de club. Volgens De Boer komt het voetbal de karaktervorming van zijn jeugdige beoefenaars ten goede. Klok De heer G. J. ten Cate, oud voorzitter van de Texelse voetbalclub bood aan SVT voorzitter Bob Bakker een klok aan die hij overhandigde namens de „echte SVT-ers": oud-leden, ereleden en leden van verdienste. In het kort schetste Ten Cate de ontwikkeling van SVT en de situatie in vorige kantinegebouwtjes. In zijn dankwoord toonde voorzitter Bob Bakker zich verheugd dat zoveel oud-leden acte de presence hadden gegeven. Hij noemde met name oud- voorzitter D. dapper, de heer G. ten Cate, de familie Dros en mevrouw Pan sier. Over de kosten van de nieuwe ac commodatie zei Bakker dat deze welis waar hoog liggen, maar dat er rekening mee moet worden gehouden dat de nieuwe Kletskeet veertig a vijftig jaar meegaat. „Bezie je het bedrag over zo'n lange termijn dan valt het in feite wel mee." Bakker waarschuwde de leden dat met het gereedkomen van de nieuwe Kletskeet het werk nog niet ten einde is. Nu er zo'n mooi gebouw staat, is het de bedoeling dat het mooi blijft. Wat betreft schoonmaken en onder houd blijft er de komende tijd dan ook genoeg te doen. Bakker dankte verder de heer de Boer van de KNVB voor zijn stimulerende aanwezigheid. Dinsdag (Heden) vergadert de ge meenteraad, aanvang 19.30 uur. De agenda luidt als volgt: 1. Notulen vergadering 17augustus 1982. 2. A. Ingekomen, stukken; Mede delingen. 3. Basisprogramma voor het college van burgemeester en wethouders voor de periode 1982/1986. 4. Verhoging tarieven en belastingen 1983 5. Garanderen rente en aflossing geld lening Woningbouwvereniging Texel ten behoeve van de bouw van 38 woning wetwoningen in De Mars. 6. Voorbereidingsbesluit bouwplan D. P. van Egmond voor de bouw van 6 seizoenwoonverblijven op recreatieter rein De Parel. Donderdag 7 oktober gaat het Vrou wengilde op reis naar Heinekens brouwe rijen. 's Middags volgt een bezoek aan de bloemen- en plantenkassen van het Westland. Opgave voor deze dag is mogelijk op de eerste clubavond van 't Gilde die woensdag (morgen) wordt gehouden. De kosten bedragen 725,— per persoon. Uit de auto van een Texelaar, die voor de Gamma Bouwmarkt in Oude- schild geparkeerd stond, werd donder dag een portemonnee met 7135,— gestolen. De auto was niet afgesloten. De portemonnee werd later leeg terug gevonden. Onbekenden hebben in de nacht van vrijdag op zaterdag ingebroken in de katholieke kerk aan de Nikadel in De Koog. Naast een pot met geld werd ook een fles wijn gestolen. De inbrekers hebben overnacht in een ka mertje bij de kerk. Ze waren binnenge komen door een raampje stuk te slaan. BREVEN SON LEZERS BUTEN VERANTWOORDELUKHED VftN Ot ft£Q*HTC Hier is dan het vervolg van he gevecht dat de meest strijdbare vrouw van Texel al sinds enkele jaren voer tegen de Stichting Bejaardenzorg, eers alleen met het bestuur van de bewo nerscommissie in Starkenburg, later ooi met de bewoners uit de andere dorpen m Eerlijkheidshalve moet worden verlek dat niet èlle bewoners strijdbaar zijn maar de meeste leden van de boven bedoelde bewonerscommissie zijn we bereid voor hun belangen op te komen En dat dat best moeilijk is zijn we in di loop der jaren aan de weet gekomen We hebben als bewonerscommissie 0| een goede dag het bestuur op onzi vergadering uitgenodigd. We moestei wel met het petje in de hand staan. Ti zeggen hadden we niks, wel het nodigi te vragen: 1. Verandering van de sta tuten die nog dateerden van 1861 statuten waarin nog stond: „hulp aai§* behoeftige Texelaars; die hulp heeft nooi iemand gekregen en dat is gelukkig; ji zult bij dergelijke regenten om onder steuning moeten komen; gelukkig is dir tijd voorbij, in noodgevallen is er d sociale dienst die helpt, dus die armen wetsclausules moesten er wel uit. Tweede verzoek: B en W benoemer nieuwe leden in het bestuur en w dachten er moesten nu ook eens ee paar bewoners in. Met hulp van B en V werden er eindelijk twee leden be noemd: één bewoonster en de social werkster van de gemeente. Ze werd» op een dergelijke schunnige manier doo het zittende bestuur ontvangen dat d een na benoeming geliik weer bedankte en de tweede het wél deed, maarermetd nieuwe statuten op een minder fraai manieren net zo gauw zal worden ui geknikkerd. Nieuwe statuten konden nu wel ineens komen, opgesteld doord heren M. Bakker en Joh. Bakker, state ten waarin in het bestuur geen mensi worden geduld, die deze heren nii willen en die tevens de invloed van B W en de Texelse gemeenteraad tot m komma nol reduceren, want B en kunnen nu ook niet meer benoemen, gemeente is wel goed genoeg oi garant te staan voor de gelden, wai voor de huizen worden gebouwd, gi den die wij samen en niet Martien Joh. Bakker hebben opgebracht. Allei als de zaak in elkaar klapt, mag gemeente als boelredder optreden. Oi onze derde eis, inzage in de boekeijfe ging niet door. Wel mochten er een pa; bewoners bij de boekhouder komer We gingen met geleerde gezichte heen: te weten Jacob Roeper, Cr Bakker en ondergetekende. We werde door Bakelaar vriendelijk ontvangen e geholpen maar als we binnenkort we< op bezoek mogen gaat er gelukkig ee echte boekhouder-bewoner mee. Mi schien wordt het ons dan iets duidelijki hoe alles reilt en zeilt, maar waarom deze toestanden. Ons is al eens vei ten dat we het bestuur niet vertrouw» Misschien is dat ook wel zo. In de vorii statuten, zowel als in de nieuwe stati ten staat dat de bestuursleden middeli noch onmiddellijk aan de stichting gen leveren; dat is al deze jaren lachertje gebleken Er werd door stuursleden voor en na van alles gel verd. Nu is dat op Texel heel gewooi want in de RST gebeurde dat volg» betrouwbare inlichtingen ook, alleen het teveel in de gaten liep, duikelde een bestuurslid uit. Wim Kan zong één van z'n oudejaarsavondconferi ces: „Neen, we noemen geen name namen noemen we niet." Maar hi Texel kent ze. A. Zoete-Blon Den Bun z< q Door het uitvallen van de boten was er niet alleen een wachttijd voor auto's, maar ook voor voetgangers. Van de eerste boot die i kwam een hoeveelheid mensen af die deed denken aan de start van het hoogseizoen.

Texelsche Courant | 1982 | | pagina 2