(jrocn c2wartsjexels in het hart Links ongerust over nieuw commissiesysteem Redders oelenen met nieuwe noten Toeristenbelasting gaat niet omhoog tlil DE PAR USE AUTOSALON NUINONZE SHOWROOM \vDR0S „DE EFFICIENCY IS NIET VAN DE LUCHT" Lot bomen bij golfbaan nog onzeker Rondvraag staat ter discussie e JAARGANG Nr. 9715 VRIJDAG 24 SEPTEMBER 1982 daktie: Harry de Graaf, Pelikaanweg 75, De Koog, tel. (02228) 266, s Beutick, Warmoesstraat 43, Den Burg, tel. (02220) 2208, en ns Oosterhof, Golfslag 32, Den Burg, tel. (02220) 4988. Dr advertenties, abonnementen, etc.: igeveld Et De Rooy B.V., Postbus 11, 1790 AA Den Burg, ifoon (02220) 2741, na 18 00 uur 4881. Verschijnt dinsdags en vrijdags. Postgiro 652. Abonnementsprijs 16,15 per kwartaal 70 cent incasso; los 65 cent BankrelatiesAmro Bank nr. 46.99 17.636. Rabobank nr. 36.25.01 742 NMB nr. 67.34.60.398. Een bedrijfsmatige aanpak. De efficiency is niet van de lucht, smocratische verworvenheden worden teruggedraaid." Aldus en- Ie termen waarmee de twee linkse partijen in de gemeenteraad nsdag hun verontrusting uitten over de voorgenomen vermindering n het aantal raadscommissies en het niet langer meer ver- genwoordigd zijn van maatschappelijke en andere groeperingen in ze commissies door niet-raadsleden. Zoals bekend wil het nieuwe college t aantal raadscommissies tot vier ugbrengen en zullen anderen dan de deze commissies benoemde raads- len hier slechts op uitnodiging of op ien verzoek en na toestemming hun iordje mogen doen in incidentele vallen. Hoewel het laatste woord hierover g niet is gezegd (de commissies zijn Ifsnog niet samengesteld) lieten Peter ikker van de PSP en Daan Welboren n het Pakt toch hun afkeuring blijken, rstgenoemde had ernstige bedenkin- n tegen de voorgenomen „versobe- g bij de politieke besluitvorming" en nd dat de burgerij, in het fjijzonder jepermgen (zoals vrouwen) die tot sver weinig kans op invloed hebben, ït intenser bij de besluitvorming reten worden betrokken. Truc? De collegevisie inzake de nieuwe irkwijze van de commissies hadden de idsleden uit de krant vernomen; het treffende stuk was niet aan de raads- len gestuurd. Daan Welboren be urde dat en veronderstelde zelfs dat t college dit expres zo had gedaan om kijken hoe het bij het publiek zou Hen. Welboren vond het uitbannen maatschappelijke groeperingen ijdig met het voornemen om juist ;er met-raadsleden bij het commissie- trk te betrekken. Hij stelde voor toch mogelijkheid te bieden dat niet- idsleden in de commissies komen tar dat zouden dan eventueel wel insen mogen zijn met een bepaalde litieke achtergrond. Ze zouden kun- n worden geworven uit kandidaten bij d£ raadsverkiezingen niet zijn gekozen of ze zouden door de politieke partijen kunnen worden aangewezen. Welboren had uitgerekend dat het aan tal commissievergaderingen per jaar als gevolg van het verminderen van het aantal commissies zal teruglopen van 60 naar 48. Op één hoop Hij verwachtte als gevolg daarvan overvolle agenda's. Welboren had zich duidelijk geërgerd aan de door het college geopperde mogelijkheid om in de commissies het Pakt en de PSP door één man te laten vertegenwoordigen. „Dat maken we zelf wel uit." Burge meester Engelvaart liet geen uitgebreide discussie over de commissiesamenstel ling toe want dat was nog niet aan de orde. Pas in de volgende raadsverga dering zal daarover worden beslist en ook tevoren zal er nog genoeg gele genheid zijn om over dit onderwerp te discussiëren. De publicatie in de krant was geen truc van B en W, maar een simpel gevolg van het feit dat vrijwel ailes waarover in de B en W verga deringen wordt beslist, tegenwoordig in de publiciteit wordt gebracht. Ook de discussie over het basis programma dat B en W voor de periode 1982-1986 hebben vastgesteld moest oppervlakkig blijven omdat alle voor nemens die het college op een rijtje heeft gezet, nog niet zijn uitgewerkt tot concrete voorstellen. Veerdienst Ben Daalder van het CDA sprak zijn tevredenheid uit over het programma, maar wilde wel dat het „streven" van de gemeente naar een voordelig personen- abonnement voor Texelaars voor de veerdienst krachtiger zou worden ge formuleerd. „De gemeente moet daar voor alles in het werk stellen." Daalder wilde een soortgelijke inspanning ten behoeve van de andere gebruikers van het veer, zodat voor hen de tarieven op hetzelfde niveau komen als van andere vergelijkbare veerdiensten in Nederland. Daan Welboren van het Pakt consta teerde met tevredenheid dat in het pro gramma tal van punten waren opgeno men die ten tijde van de wethouders- onderhandelingen door het Pakt waren voorgesteld. Peter Bakker van de PSP informeerde wat wordt bedoeld met: „Door zowel bestuurders als ambtena ren dient er duidelijke voorlichting aan de burgers te worden gegeven, waarbij de respectievelijke verantwoordelijkheid zal worden vastgelegd." Hij vroeg hoe dat tot dusver is geweest. „Zo maar uit de losse hand?" Dure efficiency Het streven naar meer efficiency dat B en W aan de dag leggen is niet nieuw. Enkele jaren geleden heeft de gemeente door een bureau een efficiencyonder- zoek laten uitvoeren en Bakker wilde wel eens weten wat dat heeft opge leverd. „Automatisering volgens de meest moderne technieken" zoals in het programma staat leek hem niet bij voorbaat een voordelige aangelegen heid, zeker niet gezien de betrekkelijk kleine schaal waarop dergelijke dure technjeken bij de gemeente Texel kun nen worden toegepast. Verder plaatste 8akker kritische kanttekeningen bij het voornemen om alleen personeel erbij te nemen als de efficiency wordt ver hoogd. De burgemeester zei dat Bakker op de secretarie het rapport van het destijds gehouden efficiencyonderzoek kan afhalen en liet verder uitkomen dat ook hem nog niet precies voor ogen staat in welke maatregelen de in het programma vermelde verlangens zullen resulteren. Het zal te zijner tijd allemaal aan de orde komen. Wethouder Baren- dregt deelde nog mee wat zijn idee van meer efficiency was:meer doen met hetzelfde geld. Bakker waarschuwde dat efficiencymaatregelen strijdig kun nen zijn met het streven naar meer werkgelegenheid en vond dat de ge meente niet bij voorbaat afkerig moest zijn van het scheppen van banen door het afkondigen van een harde perso neelsstop. Evenals de burgemeester voelde ook wethouder Schilling niets (Zie vervolg pagina 5) Met de belde nieuwe boten wordt ook gezamenlijk geoefend. Op deze in de mist genomen foto de Cornelis Zwaan met aan boord van links naar rechts schipper J. C. Groen, P. Kikkert P. J. Stolk en J. Postme. Op en bij de rubberboot: J. KUtz, Th. Kooiman, U. Rüngs, hl. Bakker en H. Bakker. Er is een vrij grote kans dat de strandreddingboot Ida Mary binnenkort wordt vervangen door een reddingboot van heel ander type. Op initiatief van schipper J. C. Groen heeft de KNZHRM bij wijze van proef de reddingvlet „Cornelius Zwaan" tijdelijk in De Cocksdorp gestationeerd en minstens een keer per 14 dagen varen de Cocksdorper redders ermee uit om ervaring op te doen. De reddingvlet met zijn 9.70 meter, bijna even lang als de Ida heeft als belangrijkste voordeel dat hij mede dank zij de motor van 100 pk geschikt is voor sleepwerk, wat in de praktijk vaak voorkomt. De boot is bovendien veel wendbaarder en loopt door zijn ronde kielvorm minder gauw vast. Veel mak kelijker dan de Ida Mary kan de Cor nelius Zwaan dwars op de stroom wor den gelegd wat bij hulpverlening aan jachten die op de buitengronden zijn gestrand nogal eens nodig is. De vlet is verder voorzien van een verhaalkop waarmee ook getrokken kan worden en heeft een. hand-hydraulische stuurin richting. Naast radar en een bijzonder nauwkeurige dieptemeter beschikt ae vlet ook over een VHF-peiler waardoor een in nood verkerend schip bij slecht zicht snel en nauwkeurig kan worden gelocaliseerd. Ook een lijnschietpistool hoort tot de uitrusting. De proef duurt tot half november. Als deze geslaagd wordt geacht zal de Cornelius Zwaan definitief worden gestationeerd en gaat de Ida Mary weg. Dat betekent dat er ook een speciale wagen moet komen waarmee het schip het botenhuis kan worden in- en uitgereden, tenzij beslo ten zou worden de vlet voor anker in het water te laten. Bij ijsgang in de winter is dat echter bezwaarlijk, De toeristenbelasting gaat volgend jaar niet omhoog en blijft dus A0,80 per persoon per nacht. IMog vóór de raadsvergadering van dins dagavond had het voltallige college besloten het voorstel tot verhoging in te trekken, omdat door de afrondingen naar boven die bij de verhogingen van de afgelopen jaren werden toegepast al dit jaar de trend voor 1983 was overschreden. Bij het doorberekenen van de trend, zo was op de afdeling financiën gebleken, zou het tarief voor 1983 A0,8025 moeten zijn. Een andere verbetering van de outil lage van de KNZHRM op Texel betreft de rubberboot die onlangs definitief is gestationeerd in het gebouw van de wipperploeg in De Koog. Deze Zephyr boot, uitgerust met een Mercury bui tenboordmotor van 50 pk kan op een achter de wipperwagen gekoppelde trailer snel naar elk punt van de Texelse kust worden gebracht als ergens hulp moet worden geboden. Daarbij wordt in het bijzonder gedacht aan ongelukken die zich kunnen voordoen met bran dingzeilers en surfers. Gezien de enorme uitbreiding van deze „kleine water sport" rond Texel en het feit dat een groot deel van de beoefenaars tot de beginners moet worden gerekend, is dat geen overbodige luxe. Naar Schotland De mannen van de wipperploeg oefe nen regelmatig met de nieuwe aanwinst onder leiding van de KNZHRM inspec teur D. van Noordt. Op 20 november vertrekken Jan van Beek, Menno van der Wal, Hans Bakker, Nico Bakker, Jurgen Kitz, Udo Rungs en Theo Kooi man zelfs voor een week naar Stone haven in Schotland waar zij een speciale cursus zullen volgen in het internatio nale Offshore Survival Centre. Over de toeristenbelasting hoefde daarom in de raadsvergadering helemaal niet te worden gepraat. Zoals bekend was in het collegevoorstel uitgegaan van een verhoging tot 85 cent maar dat bleek achteraf een vergissing te zijn ge weest die door wethouder Klaas Baren- dregt werd omschreven als „een hiaat in de informatiestroom." De wethouder gaf voorafgaand aan de behandeling van de verschillende voorstellen tot verhoging van belastin gen en andere gemeentelijke heffingen een korte algemene beschouwing waar in hij vaststelde dat de financiële positie van de gemeente momenteel niet bij zonder slecht is. Maar omdat de toe komst onzeker is, aldus de wethouder moet toch een gematigd trendbeleid worden gevolgd, zodat de gemeente wat meer geld in reserve krijgt. Die onzekerheid wordt vooral veroorzaakt door de te verwachten hogere uitgaven voor sociale zekerheid en de op handen zijnde verandering van de financiële verhoudingswet, waardoor het de vraag is of de gemeente in de toekomst op dezelfde geldstroom van het rijk kan rekenen. Wat volgens de wethouder wèl zeker is, is dat de gemeente flink moet blijven investeren, onder andere met het oog op de werkgelegenheid. De belas ting- en andere tarieven moeten dus wat omhoog, hoe verleidelijk het ook is om dat eens achterwege te laten. Het reinigingsgeld gaat 14% omhoog en dat is veel meer dan trendmatig. Barendregt zei dat hierdoor het verschil in inkomsten en uitgaven bij de rei nigingsdienst kleiner wordt en dat is zeer gewenst. In stand houden van het te kleine dekkingspercentage levert de burgerij overigens geen voordeel op, want het nadelig saldo van dit onderdeel moet toch op een of andere manier door het publiek worden vergoed. Bovendien wordt de reiniging in de toekomst in ieder geval veel duurder en door het tarief nu al op te trekken, wordt de schok straks minder erg. Overal tegen Dros verklaarde tegen elke belas tingverhoging te zijn. Hij voelde dus ook niets voor trendmatige aanpassingen. Dros zei eenzelfde standpunt van het nieuwe college te hebben verwacht en toonde zich teleurgesteld. Spreker zei dat het niet is uitgesloten dat bepaalde verhogingen toch wel nodig zijn, maar dat zal dan aangetoond moeten worden aan de hand van de begroting en die is nog lang niet klaar. Dros kon dan ook niet anders doen dan tegen alle voorge stelde verhogingen stemmen en dat deed hij ook. Hij liet verder blijken dat er nog heel wat bezuinigingsmogelijkheden zijn. Waarbij hij als voorbeeld noemde dat 7500,— per week wordt uitgetrokken voor het schoonhouden van een water plaats met toilet. Dros zag aanzienlijke bezuinigingsmogelijkheden in het uitbe steden van bepaalde gemeentelijke ta ken aan (particuliere) derden. De Texels Belang-man had er verder bezwaar tegen om hogere belastingen te vragen uitgerekend in een tijd dat de burgers (die deze belasting moeten opbrengen) minder inkomsten hebben. Royaal gezin Dros zei dat de gemeente de laatste jaren steeds geld heeft overgehouden en ook dat was voor hem een reden om belastingverhoging niet dringend te vin den! Inplaatsvan 454% belastingverho ging wilde hij een bezuinigingsoperatie die een besparing van minstens 454% zou opleveren. Dat moest volgens hem makkelijk kunnen. „Want de gemeente gedraagt zich nu als een nogal royaal levend gezin." Het was dus duidelijk dat Dros het collegebeleid allerminst steunde op dit belangrijke punt, ondanks het feit dat hij een partijgenoot in het college heeft zit ten. Welboren: „Het lijkt wel of de oppositie bestaat uit vijf in plaats van vier raadsleden." Dros: „Dat kon best eens waar zijn." Ook Welboren vond het moeilijk om de belastingvoorstellen te beoordelen zonder de begroting te hebben gezien, maar ging wel akkoord. Dros vond dat" er voor 1983 in ieder geval voldoende zekerheid is wat de uit keringen van het rijk betreft, zodat het voor het komende jaar zeker niet nodig is de belastingen op te trekken. Ger- brand Poster van de VVD ging met de belastingverhogingen akkoord, maar -vond dat het mogelijk moest zijn dat ze weer worden verlaagd als achteraf uit de gemeentebegroting mocht blijken dat het niet nodig is geweest. Parkeerkaart Bij de behandeling van de diverse belasting- en legesverhogingen maakte Dirk Terpstra bezwaar tegen de eenma lige heffing voor een invalidenparkeer- kaart. Het geld is bedoeld als vergoe ding van de keuring die door de gemeentearts wordt uitgevoerd. Terp stra vond keuring overbodig omdat het in alle gevallen gaat om mensen die wegens invaliditeit vrijstelling van we genbelasting genieten en voor het ver krijgen van die vrijstelling is al een keu ring nodig geweest zodat het bewijs van invaliditeit al is geleverd. Gerbrand Poster had bezwaar tegen de doorberekening van procedurekosten aan mensen die een bouwvergunning vragen die niet in het bestemmingsplan past. Minimaal moet 71950,— worden betaald, wat in het geval van een kleine verbouwing onevenredig veel is. Poster wilde uitgaan van maximaal 10% van de bouwsom. Wethouder Barendregt zei dat dit nu niet bespreekbaar is, maar was bereid de zaak later in de commissie aan de orde te stellen. In de vorige gemeenteraad is ook (vanuit het CDAI bezwaar geuit tegen de nu geldende regeling maar de raad heeft toen in meerderheid toch het college gevolgd. Wethouder Daan Schilling stelde een „notitie" in het vooruitzicht die aanzet zou kunnen zijn tot wijziging van het systeem. Peter Bakker vond dat mensen die Lees verder pagina 2 Het college van B en W speelt met de gedachte de rondvraag aan het eind van de raadsvergaderingen af te schaffen. Een voorstel daarover zal binnen af zienbare tijd aan de raad worden voor gelegd. De laatste jaren wordt de rond vraag door steeds meer raadsleden mis bruikt voor het houden van lange be schouwingen en discussies, of het stellen van vragen die in commissiever gaderingen thuishoren. Het afschaffen van de rondvraag houdt in dat raads leden hun buiten de agenda vallende onderwerpen schriftelijk aan de orde moeten stellen, waarna ze bij de inge komen stukken kunnen worden behan deld. Oorsprongweg 3, Eierland Texel, Tel 02225 233

Texelsche Courant | 1982 | | pagina 1