Informatiefjubileum van verpleeghuis Een prima vlinderjaar Dros krijgt uitstel van sloop schuur Propellor op de Lancasterdijk Vooruitzichten herfstvakantie niet slecht Geen subsidie voor veiligheidsman Museum jaarkaart bij VVV verkrijgbaar Schietoefeningen Weer aktie „Geef Max de zak" Bijzondere dienst Lezing over scholeksters :R IIJ PAG 24 SEPTEMBER 1982 TEXELSE COURANT PAGINA 7 to vrijwilligerswerk is sen wezenlijk onderdeel van het verpleeghuis geworden. Geheet rechts is een vrijwilligster akdef tijdens de bezig- todstherapie. deze rubriek kan vraagt je af waarom zo'n soort dan zulke enorme tochten vanuit zijn normale woongebied onderneemt. Het is te verklaren vanuit een soort uitbreidings drift. leder jaar weer worden streken buiten het vaste leefgebied min of meer getest. Het kan namelijk zijn dat over een reeks van jaren omstandigheden in bepaalde gebieden zo veranderen dat de vlinder er wel permanent zou kunnen leven. Als je dat niet uitprobeert, kon je er nooit terecht ook. Roltong We weten allemaal dat een aantal vlinders een spiraalvormige opgerolde tong heeft. Als de dieren een bloem bezoeken wordt de tong uitgerold en zo kunnen ze bij wat dieper liggende nectar komen. De windepijlstaart nu heeft een uitzonderlijk lange roltong. Hij kan wel ongeveer 10 cm lang zijn. Zo kan deze vlinder ook nog nectar halen uit bloe men met een heel lange kelk. Het op zuigen van de nectar gebeurt op een typische pijlstaartmanier. De vlinders landen niet op de bloem maar blijven er met snelle vleugelslag in de lucht voor stïl staan om zo hun tong in de bloem te steken. Een en ander heeft wel wat weg van de wijze waarop kolibries aan hun voedsel komen. Ook deze kleine vogel tjes blijven in de lucht stil staan en steken dan hun lange snavels in de bloemkelken. Niet alle vlinders hebben een roltong. Er zijn ook soorten die meer bijtende monddelen bezitten. Géén angst, ze gebruiken die niet om bij voorbeeld bij mensen een fikse hap vers vlees te consumeren. Met die „bijt- monden" zijn ze in staat om stuifmeel te eten. En dan zijn er ook vlindersoorten die geen mond hebben. Die eten hun hele leven, dat dan ook niet zo lang duurt, eenvoudigweg niet. U begrijpt dat dit alleen voor de „vlinder-vorm" geldt. Als rups hebben ze natuurlijk wel flink meegedaan met het soldaat maken van allerlei plantaardige kost. Adriaan Dijksen. De heer N. P. Dros heeft van het college van B en W tot 15 november uitstel gekregen voor het slopen van de zonder vergunning uitgebreide schuur in Harkebuurt. Het college heeft hiertoe besloten omdat momenteel besprekin gen met Dros gaande zijn over een aangepast bouwplan. Zoals bekend had Dros eerst een aanschrijving gekregen om het klandestien gebouwde deel voor 15 september af te breken. Deed Dros dit niet dan zou de gemeente met poli- tiedwang het karwei ter hand hebben genomen. Op de Lancasterdijk zal een monu ment worden opgericht ter nagedachte nis aan de geallieerde oorlogsvliegers die in de tweede wereldoorlog op of bij Texel zijn omgekomen. Het monument bestaat uit een echte propellor van een Lancaster bommenwerper die geschon ken wordt door de firma Betsema. Op verzoek van de afdeling algemene zaken is inmiddels een voetstuk ontworpen, waarop de propellor geplaatst kan wor den. Met het maken van deze sokkel en het schoonmaken van de propellor is f13.000, gemoeid. Dit zal op de wensenlijst voor 1983 worden geplaatst. Het Verpleeghuis Texel bestaat 4 oktober vijf jaar. Dat is op zichzelf geen unicum ïtaar dit kleine jubileum willen bewoners, personeel, directie, vrijwilligers en het lestuur wel aangrijpen om wat meer naar buiten te treden. „Mensen zijn in het algemeen huiverig voor ziekenhuizen. Vaak hoor je: het is prachtig maar we hopen ir nooit te komen", zegt Jochem Inia, hoofd verpleegkundige dienst vJn het verpleeghuis. Hij deelt die hoop met een ieder die dat zegt, maar vindt dat een verpleeghuis of ziekenhuis ook een onderdeel van de alledaagse maatschappij is. ,Je kunt er toch niet omheen en zeker niet op een eiland." De kans dat men door lamilie of kennissen met het verpleeghuis in aanraking komt is relatief gezien groot, ,en daarom willen we de drempel om bij ons binnen te stappen, verlagen." Dat zal jebeuren met een open huis op zaterdag 9 oktober. Los van het feit dat het anmisbare verpleeghuis op Texel niet meer is weg te denken, vinden alle jetrokkenen dat het unieke van het kleinschalige verpleeghuis („Dat vind je nergens n Nederland") en de ongebruikelijke constructie (verpleeghuis en bejaardenhuis in één complex) bij dit eerste jubileum benadrukt mag worden. Om praktische redenen wordt geen volle open dag gehouden maar wel kan men op 9 oktober van 16.00 tot 17.30 uur in het verpleeghuis terecht om onder het genot van een hapje en een drankje en met behulp van informele tekst en uitleg van het personeel kennis te nemen van sfeer en de werkwijze. Dit open huis staat temidden van een aantal andere activiteiten die meer ge richt zijn op de bewoners en direct betrokkenen. Op 2 oktober wordt een reünie gehouden voor oud-personeels leden, georganiseerd door de perso neelsvereniging. Deze reünie zal of ficieel geopend worden door de voorzit ter van de Stichting Samen Eén (eige naresse van het verpleeghuis) W. Eel- man en de directrice mevrouw W. de Vries-Pantus. Die reünie zal voor een groot deel een Texelse aangelegenheid zijn omdat het verpleeghuis zo veel mogelijk gerund wordt door Texelse krachten. Dat is zelfs een van de doel stellingen van het huis. Voordat het verpleeghuis op 9 oktober zijn deuren openzet voor belangstellenden wordt er voor bewoners en familie een speur tocht door Den Burg gehouden waarbij ook het busje voor rolstoelvervoer wordt ingeschakeld. Na afloop van het open huis is er een barbecue voor bewoners n de tuin waarbij J. Mulkens, chef de equipage van het Amfibisch Oefenkamp Texel (de Mok) met tien mariniers prak tische hulp zal verlenen. „De marine heeft hier ook een vestiging, maar manifesteert zich niet zo nadrukkelijk. Wij vonden dit een goede gelegenheid om met elkaar kennis te maken", aldus mevrouw W. de Vries-Pantus, die bij de marine alle medewerking kreeg tien vrijwilligers waren zelfs bereid hun vrije weekend voor dit barbecuefeest op te offeren. Bij het verpleeghuis zullen dan ook diverse legertenten worden neer gezet voor de zogenaamde buitenkeu ken. Een en ander staat onder leiding van chef-kok Joop Hoebe. Veilig „Het verpleeghuis dichtbij geeft veel bejaarden een veilig gevoel" is een stelling van mevrouw De Vries die ze ongetwijfeld in haar scriptie zal ver woorden. Momenteel is de directrice van verpleeghuis en bejaardenhuis bezig met een onderzoek naar de voor- en nadelen van samengaan van deze twee instellingen. De praktische voordelen zoals o.a. het werken met één centrale keuken en één nachtploeg zijn bekend en hebben in de afgelopen vijf jaar ook hun nut wel bewezen en daarom richt het scriptieonderzoek zich meer op de gevoelsmatige aanpak. Hoewel het on derzoek nog niet is afgerond (interviews met bewoners van Irene die daar al woonden voordat het verpleeghuis erbij kwam staan nog op het programma) kan mevrouw De Vries geen nadelen opnoemen. „Bewoners kunnen elkaar opzoeken en dat gebeurt ook. Men accepteert elkaar." Het kleinschalige van het verpleeghuis (36 bedden die de laatste anderhalfjaar altijd bezet waren) vereist een ander^aanpak dan de vaak immense complexen aan de vaste wal. Huiskamer „We kunnen makkelijker een huiska mersfeer creëren al moet je oppassen dat het niet té ongedwongen wordt", meent mevrouw De Vries die met voldoening constateert dat het laatste jaar een serieuze vorm van vrijwilli gerswerk op gang is gekomen. Een reden daarvan is uiteraard het financieel beknibbelen van overheidswege op de gezondheidszorg, maar het geeft het verpleeghuis wel een meer centrale plaats in de samenleving. Was het in het verleden nog wel eens sukkelen met de continuïteit van dit werk, momenteel beschikt men over een trouwe ploeg vrijwilligers die kunnen zorgen voor de broodnodige „extra's" in de verpleging. Dat werk bestaat onder andere uit het chaufferen op de verpleeghuisbus (tochtjes over Texel en bezoek aan het ziekenhuis), 's avonds koffieschenken, helpen in de bezigheidstherapie, het rondbrengen van warme maaltijden over heel Texel en ook zijn er al vrijwilligers met bewoners op vakantie geweest. Wel is er regelmatig overleg met deze groep om van beide kanten problemen te bespreken. Dieren Een wel zeer jonge groep vrijwilligers die zich inspannen voor de bewoners zijn leerlingen van de St. Jozefschool. Zij verzorgen de kippen en konijnen die bij het verpleeghuis een thuis gevonden hebben. Die dieren zijn belangrijk vooral voor de gereatrische patiënten (op oude re leeftijd geestelijk ontregeld). „Deze bewoners zijn verzot op dieren en het geeft ze vaak een herkenning uit het verleden", aldus Jochem Inia die vindt dat het houden van dieren bij het tehuis een wezenlijk deel van de therapie uit maakt. „Nu worden de beestjes nog verzorgd door scholieren maar het is de bedoeling dat de bewoners zich er ver trouwd mee maken. Het houden van dieren kost echter geld en vooral de huisvesting van de beesten vereist voor de rolstoelgebruikers speciale eisen. Momenteel is een provisorische ren met hokken gebouwd maar er moet volgens het personeel meer gebeuren." Het ju bileum wordt daarom ook aangegrepen om een kleine geldelijke actie te houden. Dat geld is dus vooral nodig voor voer en de huisvesting. Het verkrijgen van de dieren zelf is niet zo'n financieel pro bleem. Voliere Zo zal vogelvereniging „Op eigen wieken" een binnenvoliere bouwen en Het college van B en W deelt de mening van de Texelse Sportraad en de Welzijnsstichting dat geen subsidie moet worden verstrekt aan Kustzeil- vereniging Westerslag voor de strand- bewaker die deze vereniging in dienst heeft genomen. Het is mogelijk subsidie te verstrekken aan verenigingen die gehonoreerde leiding in dienst hebben, maar, zo oordeelt het college, een strandbewaker is geen leider. Voor deze functie is geen speciale opleiding nodig en de man is niet bezig met lesgeven of instructie. De taak van de strandbewa ker ligt dan ook meer op het terrein van vrijwilligerswerk en daarvoor geeft de gemeente geen subsidie. Onder meer bij de WV Texel zal vanaf begin december de museum jaarkaart verkrijgbaar zijn. Zo'n jaarkaart is een uiterst voordelige wijze om toe gang te krijgen tot een grpot aantal musea in het land. Het aantal deel nemende musea is sinds vorig jaar nog met vijftig toegenomen. De jaarkaart heeft waarde als toegangsbewijs in - combinatie met een zegel. De kosten bedragen f3,— voor jongeren, f7,50 voor houders van een Pas 65 en f 15, voor personen boven 25 jaar. Woensdag 29 september wordt te Breezanddijk geschoten met 76 mm geschut van 10.00 tot 18.00 uur. deze van vogeltjes voorzien. Tijdens het open'huis staat er een grote collec tebus in de hal. Voor degenen die niet in staat zijn het verpleeghuis te bezoeken staat een banknummer open. Onder vermelding van „dieren-verpleeghuis" kan men een bijdrage storten op Rabo nummer 3625.23.800. Mevrouw IV. de Vries-Pantus en J. Inia bij de huidige dierenverblijven van het verpleeghuis. van Groenigen, telefoon (02220) 3562, Adriaan Dijksen, telefoon (02228) 676 of bij het Natuurrecreatiecentrum, telefoon (02228)741. Dit najaar wordt opnieuw een actie Geef Max de zak" gehouden. Op dins- iag 19 oktober zal op heel Texel af- ledankte kleding en schoeisel worden opgehaald ten bate van de Max Tail- eur-stichting. De opbrengst van de (leding wordt gebruikt om Texelse heumapatiënten voor een kuur uit te zenden naar Badgastein in Oostenrijk. Organisatie en uitvoering van de actie s in handen van de Rotaryclub Texel. Je gang van zaken is gelijk aan die van rorige jaren, met als enige verschil dat pij de afvoer van de kleding geen ge- iruik wordt gemaakt van vrachtauto's ran de Max Tailleurstichting maar van sigen materieel dat gratis beschikbaar wordt gesteld, waardoor ongeveer (1500,— wordt bespaard. Daar staat tegenover dat de totale hoeveelheid (leding die bijeen zal worden gebracht Waarschijnlijk kleiner zal zijn dan de rorige keren. Er zijn tekenen die erop Wijzen (teruglopende welvaart) dat de mensen minder kleren kopen en oude (leding niet zo makkelijk meer weg doen. Dat wordt onder meer geconsta teerd in het bejaardenhuis Sint Jan waar permanent kleding kan worden bezorgd ten bate van de stichting Mensen in Nood. Toch wordt op de Texelaars nu alvast iet beroep gedaan zolder, kasten en opstokken te controleren op aanwe zigheid van kleding die niet meer wordt gedragen, zodat deze voor het goede doel apart kan worden gehouden. Wat waren er een vlinders deze zomer! In kleine tuinen met wat bloeiende planten en heesters waren soms wel zeven verschillende soorten dagvlinders tegelijk te zien. Er waren vooral veel dag pauwogen, maar ook atalanta's en kleine vossen. Daarnaast natuurlijk de verschillende soorten zandoogjes en koolwitjes. Want voor kool witjes was het eveneens een heel goed jaar. Op bepaalde dagen zag het er boven de duinen wit van. vlinders geb uikt. De pijlstaarten zijn een vlinderfamilie die uit overwegend grote re soorten bestaat, die voornamelijk in de schemering en 's nachts vliegen. Ze danken hun naam aan een typisch ken- een niet inheemse soort in ons land, maar als trekvlinder wordt hij in Neder land toch wel bijna ieder jaar waar genomen. Vooral in warme zomers kan hij soms algemeen zijn. Voor zover ik weet is deze soort echter op Texel slechts incidenteel waargenomen. De pijlstaarten staan te boek als sterke vlinders met een krachtige en snelle vlucht. De windepijlstaart vormt hier geen uitzondering op. Hij hoort namelijk thuis in tropisch Afrika en moet dus enige duizenden kilometers afleggen om bij ons te geraken! De soort probeert zich hier wel voort te planten, maar dat lukt alleen in de zomer. Voor de mensen die het vergeten zijn, de levenscyclus van vlinders is als volgt: na de paring leggen de vrouwtjes vlinders eitjes. Uit de eitjes komen de rupsen die zich dik en rond eten en zich dan verpoppen. Uit de pop tenslotte komen weer de vlinders te voorschijn. Zoals de naam al aan geeft, de rupsen van de windepijlstaart Ze bleven niet alleen boven de duinen, dat zullen de volkstuinders wel gemerkt hebben. Sommige koolplanten bewogen bijna, zoveel rupsen zaten er op. Brandnetelgier schijnt dan toch wel een goed (en milieuvriendelijk!) middel te zijn, maar de behandeling van de planten daarmee moet wel heel regel matig herhaald worden. En bij de be reiding en het gebruik ervan is het raadzaam even een knijper op je neus te zetten. De verklaring voor deze vlinder uitbarsting is makkelijk: het droge en warme zomerweer. Niet alleen dat dat weer gunstig is voor de voortplanting van veel soorten, maar er komen ook nog eens duizenden vlinders vanuit zuidelijke streken naar ons toegevlogen. Twee jaar geleden vertelde ik in deze rubriek al eens iets over deze zoge naamde trekvlinders. Toen naar aanlei ding van het algemeen voorkomen van de distelvlinder, een soort die bekend is door het afleggen van grote afstanden. Gamma-uilen en pijlstaarten Niet alleen dagvlinders trekken. Ook bepaalde nachtvlinders doen dat. Vooral de gammavlinder of gamma-uil is daar bekend om. Deze betrekkelijk kleine vlinder (vleugelspanwijdte tot 4 cm) is overwegend bruinachtig gekleurd en heeft niets te maken met bouwmateria len of zaalvoetballers. Hij dankt zijn naam aan een opvallend wit of geel achtig tekentje op iedere voorvleugel dat aan de Griekse letter gamma doet denken. Evenals bij vogels komt bij de vlinders een familie voor die „uilen" genoemd wordt. Bij beide diergroepen zijn de uilen overwegend 's nachts ac tieve dieren. De vlinder gamma-uil zou je kunnen vergelijken met de vogel velduil. Net als de velduil vaak overdag jaagt, is ook de gammavlinder regel matig bij daglicht aan te treffen. Meestal zien we hem zoals de dagvlinders van bloem naar bloem gaan op zoek naar nectar. De laatste week van augustus kwamen Bernard en Paulus Bonne uit De Koog met een heel grote, grijze vlinder bij me aan de deur. De grootte (een vleugelspanwijdte van ruim 10 cm) en de spitse vleugels duidden al direct op een soort pijlstaart. Ook de naam pijlstaart wordt zowel in de vogelwereld, (de pijlstaart is een soort eend) als bij de merk van de rupsen. Die hebben name lijk op de achterzijde van de rug een soort staartje. Bij sommige soorten lijkt het een gebogen doorn, als van een braam. De windepijlstaart Met een vlinderboek erbij bleek al snel dat de pijlstaart van de broertjes Bonne een windepijlstaart moest zijn. Dat is Windepijlstaart (tekening Johan Reydoni. leven voornamelijk in de windesoorten, algemene planten op akkers en in tuinen. De verpopping gebeurt in de grond. Bij gunstig weer vliegt de nieuwe generatie eind september of in oktober nog uit. Maar dan wordt het al gauw te koud. Als de rupsen van deze vlinders nog kans zien zich te verpoppen, over leven ze de winter toch niet. De soort sterft in ons land ieder jaar weer uit. Je Het ziet er naar uit dat weer veel recreanten de herfstvakantie op Texel zullen doorbrengen. Op dit moment is echter nog vrij veel bungalow- en appartementenaccommodatie beschik baar. In het verleden is herhaaldelijk gebleken dat de toeloop zeer sterk af hankelijk is van de weersomstandig heden. De Nederlandse herfstvakanties lopen van 16 tot 23 oktober; de Duitse vakanties beginnen een week eerder. Het merendeel van de accommodaties die via de reserveringsdienst van de WV worden verhuurd, zijn voor de Ne derlandse week volgeboekt. In de Gereformeerde kerk te Den Burg wordt zondagavond een bijzondere vie ring gehouden met als thema „Waar heen... waartoe?!" Meegewerkt wordt door de gospelgroep The Messengers, aanvang 19.00 uur. De Vogelwerkgroep Texel heeft vrij dagavond (heden) in dorpshuis de Oude ULO een bijeenkomst. Door de heer Cees Swennen zal een lezing worden gegeven over onderzoek van schol eksters. Begonnen wordt om 20.00 uur. Tegen een entree van ƒ1,50 zijn ook niet-leden welkom. Wie meer wil weten over deze avond en over de andere activiteiten van de vogelwerkgroep kan zich vervoegen bij het secretariaat, p/a Dick Schermer, Molendwarsstraat 2 te Den Burg, telefoon 02220-4239.

Texelsche Courant | 1982 | | pagina 7