Groen ^tmrtGJexels in het hart Nieuw fenomeen op Texel Artikel 61 commissie voor beheer dorpshuis Den Burg NiOZ breidt uit met werkplaats in Hugh Jans „weg van Texels eten DEFARUSE AUTOSALON NUIN0NZE SHOWROOM O DROS CSroen-Zwart Mooie paardenstal wekt argwaan jacht- en schiet sportartikelen. Waterschap houdt „De Mars" droog Reparatie Raadhuis kost 7181.300,— Vanaf 4 oktober nieuwe openingstijden. UDI speelt thriller Gelijke kappen EERSTE BNG WONINGEN KLAAR is re JAARGANG Nr. 9717 VRIJDAG 1 OKTOBER 1982 ledaktie- Harry de Graaf, Pelikaanweg 75, De Koog, tel (02228) 266, "rits Beutick, Warmoesstraat 43, Den Burg, tel. (02220) 2208, en (ans Oosterhof, Golfslag 32, Den Burg, tel. (02220) 4988 loor advertenties, abonnementen, etc.: .angeveld Et De Rooy B V., Postbus 11, 1790 AA Den Burg, elefoon (02220) 2741, na 18.00 uur 4881 Verschijnt dinsdags en vrijdags. Postgiro 652 Abonnementsprijs 16,15 per kwartoji 70 cent incasso; los 65 cent. BankrelatiesAmro Bank nr. 46 99.17.636 Rabobank nr. 36.25.01 742 NMB nr. 67.34.60.398. Het beheer en de exploitatie van het dorpshuis in Den Burg moet in handen omen van een zogenaamde artikel 61 commissie. Een fenomeen tussen stichting n vereniging waarbij in dit geval de gemeenteraad grote zeggenschap over de ctiviteiten in het gebouw en over de begroting blijft houdenNa het opstappen van de itichting Dorpshuis Den Burg wordt het dorpshuis momenteel geëxploiteerd door en beheerscommissie die de lopende zaken voor het gemeentebestuur afhandelt n als opdracht had gekregen voor een nieuwe beheersvorm te zorgen. Artikel 1 commissies vinden over al in den lande toepassing vooral als het zaken betreft vaar de overheid financieel direct bij is betrokken. De gemeente Texel is eigenaar an het dorpshuis en mag tot deze categorie worden gerekend. De huidige eheerscommissie heeft na lange studie voor het artikel 61 concept gekozen en een itgewerkt voorstel kwam woensdagavond op tafel in de bestuursvergadering van e Welzijnsstichting. De artikel 61 commissie krijgt de aam „Beheerscommissie Dorpshuis >en Burg" en de verantwoordelijkheden 'jn nu duidelijk vastgelegd. Als taak eelt de commissie het beheren en xploiteren van het dorpshuis, het op- lellen van een begroting, het houden an gebruikersvergaderingen, bemidde- n bij problemen tussen beheerder en ebruikers. het uitbrengen van verslag an de gemeenteraad en het overleggen an een jaarrekening. Zoals het ontwerpvoorstel nu op tafel jt zal de raad uit haar midden een ammisielid moeten benoemen. De ge- ruikers krijgen vier vertegenwoordigers n de inwoners van Texel drie. Het estuur van de Welzijnsstichting zorgt ok voor een afgevaardigde. Voorstel- in of adviezen uit de commissie moeten ior ondersteuning of vaststelling door e gemeenteraad worden beoordeeld ie ook een administratieve kracht le ert. Het bestuur van de Welzijns- lichting toonde zich gelukkig met het ntwerpvoorstel al merkte men nog wel nkele statutaire hiaten op. Zo is niet duidelijk aangegeven wat de ommissie kan of mag doen als het niet ikt om nieuwe commissieleden te inden. In het geval van drie benoe- ringen uit de Texelse bevolking is deze ïogelijkheid aanwezig en Nico Nagte- aal was van mening dat de commissie neer bevoegdheden moet krijgen om in vacatures te kunnen voorzien. Els ostma vroeg zich af of het personeel an het dorpshuis zich ook in het estuur moet laten vertegenwoordigen, lu mag het personeel wel de verga- eringen bijwonen maar men heeft geen temrecht. Jeugdwerker Jan Kramer dacht dat de personeelsvertegenwoor diging in een artikel 61 commissie wet telijk zal worden opgelegd maar daarbij moet juridisch wei onderzocht worden of het mogelijk is dit personeel vanuit de gemeente bij de nieuwe beheersvorm te detacheren. Momenteel zijn de betaalde beheerders in dienst bij de Wel zijnsstichting en aangezien een artikel 61 geen rechtspersoon is Izoals een stich ting) kan dit problemen opleveren. Conflicten Frans Schellinger had moeite met het ruime aantal gebruikersafgevaardigden in het bestuur. „Vier van de negen commissieleden zijn gebruikers. Bij conflicten is de kans dat ze het steeds winnen zeer groot. De beheerder staat dan in een zwakke positie", meende de dorpshuisbestuurder uit Oudeschild die echter geen medestanders voor zijn mening kreeg. Martin Janssen en Nico Nagtegaal dachten dat de gebruikers „van diverse pluimage" toch niet „en bloc" zullen optreden tegen de beheer ders. Nagtegaal had ook gemerkt dat de huidige gebruikers geen „tegenwerkers maar meedenkers" waren. „Zij hebben het beste met het dorpshuis voor." Ook werd geruime tijd gediscussieerd over de eigen artikel 61 afvaardiging. Het is niet geregeld hoe de afgevaardigde van de Welzijnsstichting verslag uit brengt over zijn beheerswerk als hij niet uit het stichtingsbestuur afkomstig is. Els Postma was van mening dat een af gevaardigde niet uit de eigen gelederen mag komen. „Wij moeten niet overal in gaan zitten. Dan wordt het zo'n klein krin getje." Martin Janssen zei dat wel een bestuurslid afgevaardigd moet worden om snel duidelijke informatie over het reilen en zeilen van de artikel 61 ploeg te kunnen doorgeven. „Daar moet je dan geen ander voor nemen die nergens zijn verhaal kwijt kan." Het bestuur kwam er niet uit maar Wob Rienks zag geen problemen. „Die commissie ressorteert al zo sterk direct onder de gemeente raad. Ik zit niet te wachten op een tweede informatiestroom naar buiten toe." uiteindelijk ging het bestuur ak koord met het ontwerp waaraan nog het een en ander wordt bijgeschaafd. Ook zal nog worden vastgelegd hoe de com missie moet handelen bij opheffing. De heer N. van Heerwaarden wil ten behoeve van zijn paardenfokkerij Ko- gerweg 149 een paardenstal bouwen die er zeer fraai uitziet en van veel glas is voorzien. Dat heeft bij de betrokken ambtenaren van de gemeente de vrees gewekt dat de stal straks in de praktijk voor iets heel anders zal worden ge bruikt. Om die reden hebben B en W besloten Van Heerwaarden wel bouw vergunning te geven (met toepassing van artikel 19 omdat het nieuwe be stemmingsplan waarin dit gebouw wel past, nog niet rechtsgeldig is) maar dan moet Van Heerwaarden schriftelijk ver klaren dat hij het gebouw uitsluitend zal georuiken als paardenstal en dus niet voor bewoning, recreatie of iets derge lijks. Oorsprongweg 3. Eierland Texel, Tel 02225-233 WAPENMAGAZIJN Het juiste adres voor al uw Gratis bij u thuisbezorgd. Texel(02222) 370. Amsterdam: (020) 24 71 72. Het gebouwencomplex van het NIOZ in 't Horntje zal binnenkort worden, uitgebreid met een opslag/werkplaats van 15.60 x 29 meter. Hiermee is een bedrag gemoeid van 7290.000, Het NIOZ had aanvankelijk gedacht de helft goedkoper uit te zijn want het was de bedoeling een loods van plaatstaal te maken. De gemeente stak daar echter een stokje voor. Ondanks dat de uitbreiding is gepro jecteerd tussen de zeedijk en het be staande gebouw en daardoor vanuit het landschap niet of nauwelijks zichtbaar is, werd verlangd dat de uitbreiding zou worden gemaakt van hetzelfde materi aal als het bestaande hoofdgebouw, dus baksteen. Het NIOZ heeft extra opslag en werkruimte nodig in verband met het oceaanonderzoek. Allerlei lieren, kranen en ander hulpmateriaal dat voor het we tenschappelijk onderzoek op het schip Tyro wordt gebruikt, moet hier worden opgeslagen. Tot dusver beschikt het NIOZ over opslagruimte op het agra risch terrein van P. van Leeuwen, „Fak Fak", maar dat is niet ideaal. Het geprefabriceerde nieuwe gebouw wordt geplaatst door Hostabo Holland B.V. uit Ursem onder directie van het In het tamelijk laag gelegen gebied van het bestemmingsplan De Mars zullen in het belang van de waterhuis houding enkele vijvers worden aange legd. Verder zal zg. onderbemaling worden toegepast waarbij het overtolli ge water zal worden geloost op de Aay- sloot. B en W hebben besloten het beheer van het pompgemaal over te dragen aan het Waterschap Texel, omdat dit het meest praktisch is. architectenbureau Alkema uit De Koog, dat ook het ontwerp heeft gemaakt. Het grondwerk wordt uitgevoerd door Wil lem Bakker uit Den Hoorn. De bouw wordt gefinancierd door de Neder landse Raad voor Zeeonderzoek, een aan het ministerie van Wetenschaps beleid verbonden orgaan dat het zee- onderzoek in Nederland coördineert. In het totale Nederlandse zeeonderzoek met de Tyro speelt het NIOZ een over wegende en centrale rol. Deze ac tiviteit, die uit aparte fondsen wordt bekostigd heeft wat extra werkgele genheid opgeleverd. Het NIOZ heeft er vier technische krachten voor aange trokken, waarvan twee van Texel. Tot dusver wordt de Tyro voor de ver schillende expedities gehuurd van de Maatschappij Zeevaart. Te verwachten is dat de Raad voor Zeeonderzoek bin nenkort tot aankoop zal overgaan. Nederlands meest befaamde kok Hugh Jans was dinsdag samen met enkele andere culinaire specialisten op Texel om daar te laten zien welk een hoogstaand etentje is te berei den uit overwegend Texelse" in grediënten. Geassisteerd door on der meer Ferry Kenter en Tom A Wezel van het reclamebureau WKE bezette de meesterkok voor enige uren de keuken van hotel De Linde- boom-Texel en bereidde daar een exclusief diner van vele gangen voor een uitgelezen gezelschap van plaatselijke grootheden, waaronder het college van B en W, de voor zitter van de VVV en het bestuur van de Stichting Het Texelse Schaap. Het verrassingsvolle menu vermeldde onder meer gestoofde Texelse harder gevangen door Theo Eilander in het Eierlandse Gat), kokkels, mosselen, zeekraal, lamsoor, een machtig bereide ach terbout van een Texels lam en diverse Texelse kaassoorten. Hugh Jans had het grootste plezier in deze operatie en gaf te kennen beslist terug te willen komen om opnieuw met allerlei Texelse etenswaardigheden te stoeien. Voor de genodigden werd het overduidelijk dat de vele moge lijkheden die allerlei Texelse pro- dukten bieden voor het aanrichten van een uitstekende dis, hoognodig moeten worden ontdekt en verbreid door de plaatselijke horeca, die daarbij listig gebruik kan maken van de sterk gegroeide interesse van de consumenten voor specifiek- Texel se produkten. De foto toont Hugh Jans rechtssamen met Ferry Kenter bezig met een van de geraffineerde sausjes. „Het dak van het raadhuis is zo lek als een zeef", aldus een van de ambtelijke rapporten, waarin melding wordt ge maakt van een aantal bouwkundige ge breken aan het raadhuis. Naast het dak deugt onder meer ook de koepel en de onderbouw van het werkgedeelte niet. Hier en daar is onbeschermd ijzerwerk tevoorschijn gekomen. Om het lekkende dak te herstellen moet de bestaande be dekking van rubberoid en de (onvol doende) isolatie worden verwijderd. Op het kale beton kan dan vier centimeter isolatie (Vapatherm) worden aange bracht en deze wordt door een teervrije Maandag Dinsdag Woensdag Donderdag Vrijdag Zaterdag 8.30 t/m 18.00 8.30 t/m 12.30 9.00 t/m 18.00 8.30 t/m 18.00 8.30 t/m 18.00 8.30 t/m 17.00 Vrijdag koopavond 19.00 t/m 21.00 Als ons huismerk op de verpakking staat zijn we nog goedkoper. Waalderstraat - Den Burg laag afgedekt. Loodgieter Oele wil op dit gedeelte van het reparatiewerk (waar mee 796.500,— is gemoeid) 15 jaar garantie geven. Een beter, maar veel duurdere oplossing zou zijn het hele raadhuis van een kap te voorzien. B en W hebben nog geen beslissing geno men omdat ze eerst meer informatie willen inwinnen. Het college gaat wel akkoord met het herstel van de koepel en de onderbouw van het werkgedeelte ten koste van 784.800,—. Het onbe schermde ijzerwerk moet worden be handeld en er moet een laag spuitbeton van een centimeter worden aangebracht door het daarin gespecialiseerde bedrijf Vogelbeton. Het college wil nagaan of de aannemer die het raadshuis destijds bouwde aansprakelijk gesteld kan wor den. Rederijkerskamer UDI heeft een thril ler in studie genomen die op vrijdag 26 november ten tonele gevoerd zal wor den in hotel De Lindeboom. Het betreft een stuk van Philip King en John Boland met de titel „Moordenaar in de groep". De regie is in handen van Aris van Zeijlen. Alle Texelse toneelverenigingen heb ben deelnemers geleverd voor een re giecursus die op initiatief van UDI is georganiseerd. Het betreft een kort lopende cursus. Als de belangstelling voor serieus toneelonderricht mocht groeien, bestaat de mogelijkheid dat een driejarige regiecursus op Texel gegeven zal worden. Docent van de cursus is Jos van Dijk van het Noordhollands centrum van amateurtoneel. De gemeenteraad zal binnenkort moeten beslissen of het dorpshuis van Den Burg door een artikel 61 commissie beheerd en geëxploiteerd zal worden. Het ziet er naar uit dat dit zonder slag of stoot zal gebeuren, maar nu de finan ciële perikelen van het eilandhuis" geruime tijd achter ons liggen zou het goed zijn als de raad zich gaat afvragen wat men met de Oude UL O op langere termijn wil. De gigantische kostenover- schrijdingen bij de bouw van het dorps huis in Den Burg, de verregaande ge meentelijke betrokkenheid, verstrenge ling van belangen en een portie wan trouwen tussen de Stichting Dorpshuis en de gemeente hebben ervoor gezorgd dat laatstgenoemde eigenaar van het gebouw is en a/s noodoplossing een beheerscommissie moest instellen. De ze had de ondankbare taak te regelen dat het dorpshuis ook in de toekomst zou blijven draaien onder directe ver antwoordelijkheid van het gemeentebe stuur. De raad wilde toen niet voor de zo veelste maal voor financiële tegenvallers geplaatst worden en duidelijk inzicht houden in het financiële beheer. Dat was een goed recht maar nu het gebouw er staat [met mogelijk in de toekomst nog een vierde fase) moet men zich realiseren dat de Oude ULO niet veel anders kan worden dan een gemeentelijk verhuurbedrijf van zalen. Een artikel 61 commissie zal daar wei mg aan kunnen veranderen. Die commissie mag op de winkel passen en,zoals het in het commissiereglement staat om schreven, streven naar een zoveel mo gelijk sluitende exploitatie.Men is sterk gebonden aan een gemeenteraad die [nog) met gemengde gevoelens tegen- ihet ULO project aankijkt. Het door de buitendorpse dorpshuisbeheerders terecht gepropageerde principe gelijke monniken, gelijke kappen zal juist met een artikel 61 commissie nooit toege past kunnen worden. Daarvoor is de relatie en de controle van het gemeen tebestuur te direct. Hoe enthousiast de commissieleden ook zullen zijnde kans is groot dat men tegen een gemeentebestuur blijft op lopen die de ULO als een blok aan het been ervaart. Derhalve een niet te benijden taak voor de artikel 61-ers die het verschil met de andere dorpshuizen zullen blijven voelen en kritiek uit de andere dorpen zullen blijven horen. Een echt dorpshuis moet gedragen, ge steund en bekritiseerd worden door de bevolking en daarin past in feite geen overheidsbemoeienis. Flexibele ex ploitatie en beheer kan alleen als men ongebonden en gelijkwaardig aan ande ren in de slag gaat. De oplossing is dat de Oude ULO [weer) beheerd gaat wor den door een stichting. Voor dergelijke rechtspersonen staan verregaande de mocratisering sregelingen voor de deur en het gevoelals dorp een eigen tent runnen" kan dan lucht krijgen. Dorpshuizen die de exploitatie niet sluitend krijgen komen sinds kort in aanmerking voor subsidie. Die regel moet net als bij de andere accommo daties ook gelden voor de Oude ULO. De gemeenteraad heeft dan een contro le achteraf en een stichting die zijn werk met goed doet kan financieel worden gestraft. De gemeenteraad heeft der halve de keuze tussen de oorpsron- kelijke opzet: een dorpshuis voor Den Burg, of een gemeentelijke exploitatie maatschappij. Als men middels een artikel 61 commissie voor dat laatste kiest mag de volksvertegenwoordiging zich in gemoede afvragpn of het billijk is voor een dergelijk streven onbetaalde handgebonden zetbazen in te huren. Er is al veel geld in de Oude ULO ge ïnvesteerd en het wordt tijd dat Den Burg op eerlijke wijze kan aantonen een dergelijk dorpshuis waard te zijn. Vanmorgen zijn de eerste twee woningen van het 56 huizen tellende complex dat door aannemer M. Visser in Den Burg noordwest wordt gebouwd, opgeleverd. De sleutel werd overhandigd aan de heren J. A. Veeger en W. J. Boersen, tijdens een korte plechtigheid. Volgende week zullen opnieuw twee woningen klaar zijn. Verwacht wordt dat daarna een tempo van drie huizen per week kan worden aangehouden, wat betekent dat de laatste woning in februari wordt opgeleverd.

Texelsche Courant | 1982 | | pagina 1