Cabaret Nar speelt in „Lindeboom" Zestig jaar gezongen bij Soli Deo Gloria Slopen voor het museum üi l Bijzonder 'bouwreisje' naar Limburg Machtcafé „Casino" draait eindelijk Speurtocht naar 'Waayop' Bakkers College akkoord met verenigingssubsidies „WAT IK ZEGGEN WOU.." Toilet Autohobbycentrum aan Wezenland „Sint Jan" komt met thriller Touresto proefde van Texel IS 11J DAG 8 OKTOBER 1982 TEXELSE COURANT PAGINA 5 Jofwrt van Breuketen. Da man dia door caba- gtgroap Nar wordt vermist Onder de titel „Man vermist" brengt iet cabaretduo „Nar" op woensdag 20 iktober een voorstelling in de schouw- lurgzaal van hotel De Lindeboom, (aarten zijn al verkrijgbaar bij het lureau Culturele zaken en kosten ilechts ƒ12,50. CJP-ers en houders van jen Pas 65 betalen vijf gulden minder. De voorstelling begint om 20.00 uur >n belooft tal van verrassingen. Nar is jeen gezelschap dat het vaderlandse ;abaret zeer vernieuwend voortstuwt naar staat wel borg voor goede, vaak crirische en uiterst gevoelige teksten op roeiende muziek van Pieter van Em- Eddy Stiekema en zijn vrouw heb- len woensdag hun nachtcafé Casino" in gebruik genomen. Zoals lekend kon Texels meest omstreden wrecagelegenheid van start gaan nadat de Raad van State had beslist dat de burgemeester de vergunning ioor deze gelegenheid terecht had lerleend. Veel genodigden hebben woensdag de familie Stiekema en lun personeel gefeliciteerd met dit sit. Stiekema wil bewijzen dat de vrees ran sommige buren voor toename van nachtelijke overlast, onterecht is. Hij zijn waakzaamheid voor de goede irde daarom niet beperken tot het nterieur maar zoveel mogelijk ook op straat actief zijn als daarvoor aanleiding Hij heeft de buren, die dinsdag- svond werden uitgenodigd, jpgeroepen van hun hart geen moord- tuil te maken en onmiddellijk een sein :e geven als er iets voorvalt dat onge wenst is. De nachtbar, die door een recent geplaatste muur is gescheiden van de disco-dancing Question, zal functione- ■en als apart bedrijf. De disco-dancing Imet een capaciteit van 500 tot 600 jezoekers) zal van acht uur 's avonds lot één uur 's nachts blijven draaien, lerwijl het nachtcafé (62 bezoekers) open is van tien uur 's avonds tot vier uur 's morgens. Verwacht wordt dat van 'overloop' van het ene bedrijf naar het andere nauwelijks sprake is. Het nachtcafé zal een totaal ander (ouder en rustiger) publiek trekken. Van belang voor de orde is de portier. Thans is dat Guus Hoep, die per 1 december zal worden opgevolgd door Rob Lexmond. Niet alleen voor een drankje kan men op de nachtelijke uren in „Casino" terecht; er kunnen ook kroketten, bief stukjes, loempia's en andere kleine etenswaren worden afgehaald. Omdat in het verleden fs gebleken dat nogal wat hinder optreedt door taxi's die klanten bij het café komen ophalen, heeft de burgemeester bepaald dat taxi's niet in de Zwaanstraat mogen stoppen maar uitsluitend op de Groene- plaats. Scouting Texel haalt zaterdag vanaf 10.00 uur oud papier op in de Wilhel- minalaan, Thijsselaan, Burdetstraat, Brouwerstraat en Drijverstraat. Zaterdagmorgen wordt in De Koog en omgeving oud papier opgehaald door de dorpscommissie. Een ieder wordt ver zocht het papier voor tien uur op de stoep te zetten. Deze winter zal het papier steeds op zaterdagmorgen wor den opgehaald i.p.v. vrijdagavond. pelen en Hans van Gelder. Laatst genoemde begeleidt de cabaretier Youp van 't Hek op de piano. Beide heren willen vooralsnog weinig kwijt over de inhoud van dit nieuwe programma. De show is opgehangen aan het gegeven dat sinds drie jaar een man wordt vermist die het laatst werd gezien in een Amsterdams café. De 26-jarige administrateur die luistert naar de naam Johan van Breukelen lijkt spoorloos verdwenen. Hij is echter niet dood, zo zal tijdens de voorstelling blijken. Dan wordt ook uitgelegd wat hij precies doet en waarom hij is ver dwenen. Het programma is een door lopend verhaal en naast de kritische benadering heeft Nar ook voldoende talent in huis om het publiek te laten schaterlachen. De regie van de voor stelling is in handen van Pieter van Empelen. Opnieuw heeft een Texelse ingeze tene een uitgebreide speurtocht in het verleden gemaakt met de bedoeling de stamboom compleet te krijgen van een Texels geslacht Bakker. Deze keer ging Tiet om de familie Bakker die vroeger „Wayop" heette en die ook tegen woordig nog wel als zodanig wordt aangeduid om onderscheid te maken tussen de vele andere Bakkers die ons eiland telt. Het is een raadsel waarom in de wisseling van de achttiende naar de ne gentiende eeuw de naam Waayop in Bakker werd veranderd. Merkwaardig is ook dat dit niet plotseling met alle Waayoppen gebeurde. De een noemde zich nog tientallen jaren Waayop, terwijl de ander al Bakker heette en deze naam ook al aan zijn kinderen had doorge geven. Mevrouw A. Bakker-de Grave heeft de stamboom, die teruggaat tot het begin van de zeventiende eeuw thans compleet, na een jaar zoeken in huwelijksactes, doopregisters, testa menten en andere archiefstukken. Het resultaat laat ze in druk uitvoeren bij het Mensen Zonder Werk project en is nog voor Sint Nicolaas voor belangstellen den te koop voor ongeveer ƒ35, Wie interesse heeft kan contact opnemen met mevrouw Bakker, Beatrixlaan 21 te Den Burg, telefoon 02220-2765. De stamboom is verluchtigd met illustraties in de vorm van bidprentjes, portretten en kopieën van overlijdens- en huwe lijksactes, e.d. B en W zijn akkoord gegaan met de door de Welzijnsstichting geadviseerde exploitatiesubsidies voor de Texelse verenigingen die daarvoor in aanmer king komen. Ondanks een extra krediet (van ƒ14.625, dat de gemeente hier voor heeft gekregen is toch nog ƒ5296,— tekort om alle subsidies te kunnen uitbetalen. Oorzaak is dat rijke lijk laat bleek dat Scouting Texel ƒ5000,— meer subsidie kon krijgen. Daar staat tegenover dat het bedrag van ƒ2850,— dat is uitgetrokken voor de jeugdclub van Den Hoorn misschien omlaag kan worden gebracht. BAtVEM LEZERS EMTêN VtEUNTWOOflOtLURMC© «N Ot REOXTC De trouwe zangeressen. Links J. BremerVlaming en rechts I. Vlaming. Het gemengd Christelijk zangkoor Soli Deo Gloria uit Oosterend vierde dinsdagavond een uniek jubileum. Twee leden van het koor waren zestig jaar lid. Jacoba Bremer-Vlaming en haar zuster lm Vlaming zijn sinds hun veertiende jaar verbonden aan het koor en maakten deze week exact de zestig jaar vol. „Jullie konden vast goed zingen", zei de voorzitter van Soli Deo Gloria, Biem Vlaming, dinsdagavond bij de uitreiking van een bijzonder ereblijk: een speld van de Bond van Zang en Oratoriumverenigingen met bijbehorende oorkonde. In de Hema aan het winkelen, moest ik (8 maanden zwanger zijnde) ineens ontzettend nodig naar de wc. Op mijn vraag aan één van de meisjes of ik van het toilet gebruik mocht maken, kreeg ik een ijskoud „nee". Toen ik daarop een chef aansprak met dezelfde vraag, deel de die me mee, dat ze geen toilet hadden! Toen ik daarop vroeg waar al die meisjes dan gingen, veranderde hij van taktiek en zei dat die enkel voor het personeel was, en niet voor het publiek. Toen in 'm daarop zei dat ik het een schandaal vond, dat ze een hoog zwangere vrouw het gebruik van het toilet durfden te weigeren, kwam hij achter me aan en zei dat er dan in mijn geval een uitzondering gemaakt kon worden. Gelukkig heb ik een sterke blaas, anders hadden ze onderhand aan het dweilen gekund, wat ik ze trouwens van harte gun. Ik ben toen maar naar de Twaalf Balcken gegaan, waar het me heel vriendelijk werd toegestaan. Dus dames, als u naar de Hema gaat: eerst een flinke plas doen, hoor! Suzan Boom, Oudeschild. NASCHRIFT: Volgens Hema-eige- naar P. M. Bakker is het regel dat klanten niet van het toilet (dat zich op de bovenverdieping in de personeels- en administratieruimte bevindt) gebruik kunnen maken. „In een bijzondere noodsituatie wordt van die regel afge weken, maar dat moet dan wel direct duidelijk worden gemaakt. In dit geval werd de bijzondere aard van het geval uiteindelijk ook duidelijk en waren we bereid een uitzondering te maken. Be trokkene vond dat blijkbaar te laat en vertrok boos naar de buren". —Red. De gezusters Vlaming mochten tegen de officiële regels in al op veertienjarige leeftijd lid worden en dat bracht Biem Vlaming tot bovenstaande uitspraak. Meisjes mochten eigenlijk pas met 16 jaar lid worden en jongens met 17 jaar. lm Vlaming (voor Oosterenders „Tante Immie") reageerde meteen op deze uit spraak door mee te delen dat ze bij de eerste repetitie „alle versies al kende". De meisjes zongen al altijd stiekem mee in de gang van het repetitielokaal. In het Muziekcentrum van Oosterend was het dinsdagavond erg gezellig. De kinderen van mevrouw Bremer-Vlaming waren ondernemers'- aktiviteiten Bert Segerink uit Den Burg opent binnenkort aan het Wezenland een autohobbycentrum. Dat is een volle dig ingericht garagebedrijf waar iedere automobilist eigenhandig reparatie- en onderhoudswerk aan zijn auto mag doen en op deze wijze aanmerkelijke bedragen kan uitspa ren. Ze kunnen daarbij rekenen op de aanwezigheid van onderdelen van alle gangbare automerken en ook op deskundig advies en hulp. De initiatiefnemer ziet een gat in de markt omdat als gevolg van de terug lopende inkomens de mensen geneigd zijn te bezuinigen op onderhoud van de auto, hoewel iedereen weet dat dit gevaarlijk kan zijn, Segerink heeft erva ring als automonteur. Hij was vijftien jaar lang werkzaam in het garagebedrijf v^p W. Grisnigt. De laatste jaren zat hij in de bouw, maar daaraan kwam als gevolg van bekende oorzaken een eind aan. Wie bij Segerink wil sleutelen, be taalt ƒ15,— per uur en mag daarvoor gebruik maken van alle beschikbare ge reedschappen en hulpmiddelen, waaronder een hef brug. Verder is men verplicht eventueel benodigde onderdelen bij Segerink te kopen. Het spreekt vanzelf dat een automo bilist een beetje handig moet zijn om zijn onderhoud en reparatie te kunnen uitvoeren. Wie er helemaal geen kaas van heeft gegeten kan het volledig aan Segerink overlaten, maar het financiële voordeel valt dan wel weg. Een bijko mend voordeel is dat het niet nodig is tevoren een afspraak te maken, leder kan direkt terecht op het moment dat het hem 't beste past. Het is de bedoe ling begin november te openen. De datum staat nog niet helemaal vast omdat Segerink druk doende is met het inrichten van het bedrijf en nog niet weet wanneer hij daarmee klaar is. De ruimte, waaraan niets verbouwd hoeft te worden, wordt gehuurd van Drijver Bouw B.V., voorlopig voor een jaar. De autohobbyshop zal dagelijks van half negen tot half een en van half twee tot half zes open zijn en bovendien 's avonds van zeven tot negen uur. Ook zaterdag (tot vijf uur) kan men terecht. Segerink is niet van plan auto's te ver kopen. Wel is een deel van het bedrijf ingericht als autoshop waar allerlei hulpmiddelen en accescoires verkrijgbaar zijn. Uitlaten en accu's kunnen nogal concurrerend worden ge leverd. Of ook banden verhandeld zullen worden is niet zeker. erbij en er was koffie met gebak. Biem Vlaming omschreef de trouwe koorle den als „verschrikkelijk goede zange ressen" die altijd veel liefde voor het werk binnen de vereniging konden op brengen. Jacoba Bremer-Vlaming had een speciale band met Soli Deo Gloria want haar man Cor Bremer was vele jaren dirigent van het 30 leden tellende koor. Verbrand „Dat maakte het met kinderen voor de voeten soms nog moeilijker om trouw de repetities te bezoeken", aldus Vlaming, die bij oud-leden geïnformeerd had naar anecdotes over de dames. Die had hij niet vernomen en daaruit kon hij concluderen dat de dames geen blun ders gemaakt hadden op zanggebied. Wat betreft lm Vlaming had hij wel een recent voorval. Dirigent Jan Beijert ver zocht tot het repeteren van een nieuw lied, maar Tante Immie bleek, volgens eigen zeggen, haar bladmuziek te heb ben verbrand. „Dat wilde ik niet zingen. Dat was een flop", legde ze dinsdag avond uit. De hele vereniging was van mening dat de jubilarissen een bijzondere blijk van waardering hadden verdiend en de zangbond was het daarmee eens. Na 't bevestigen van de speldjes en het uit reiken van de oorkonden met bloemen ging Vlaming in op het belangrijkste doel van het zangkoor: het bejubelen en verkondigen van Gods woord. Hunkeren „Jullie worden in het zonnetje gezet als dank voor het vele werk en het trouw zijn aan deze vereniging, maar achter de liederen zit God en dat wilden jullie uitdragen." Daarop las de voorzitter een gedicht voor van Huib Fenijn dat uit stekend bij zijn woorden aansloot en waarin naar voren komt dat God wei eens naar een hartelijk dankjewel en een vrolijk lied hunkert. „Daar hebben jullie je voor ingezet." Het jubileum bete kende voor mevrouw Bremer-Vlaming tevens het afscheid van Soli Deo Gloria. Tien jaar geleden werden beide dames ook gehuldigd voor trouwe zangactivi teiten. Toen kregen ze een beker en Cor Bremer werd toen geëerd wegens 35- jarig dirigentschap. Toneelvereniging Sint Jan heeft de thriller „Huis aan het meer" van Hugh Milss in studie genomen. Onder regie van mevrouw R. Rijk-Koster zal het stuk worden opgevoerd op zaterdagavond 6 november in „De Lindeboom-Texel." Maandag heeft een gezelschap van ca. 30 personen, leden van de Toures- to-organisatie, een bezoek aan Texel gebracht, mede om kennis te maken met Texelse produkten. Touresto is een groepering van Nederlandse restaurants die zijn ingericht om grote of kleine reis gezelschappen te ontvangen en te ver zorgen. Na een rondrit over het eiland, verzorgd door de VVV kwam men te- samen in het Havenrestaurant waar de Stichting Het Texelsche Schaap zich presenteerde. Naast het echte Texelse lamsvlees werd ook aandacht geschonken aan de Texelse mossel en de rauw melkse Texelaar-kaas. De aanwezigen kregen van al deze produkten iets aangeboden en men toonde zich enthousiast over de kwaliteit. Iets dergelijks was al eerder op de dag gebeurd toen men op hoeve Don Bosco met schapenkaas kennismaakte. Het is te verwachten dat diverse Tou- resto-leden de Texelse produkten op hun menukaart zullen zetten. Van 25 tot en met 28 oktober wordt in de Jaarbeurs te Utrecht de Slavakto ge houden. Deze nationale beurs voor de gehele vleesverkopende en vleesver werkende branche trekt tienduizenden vakmensen en bezoekers. Hier zal ook aandacht worden besteed aan het echte Texelse lamsvlees en bescheiden aan enkele andere Texelse produkten. Hel afgelopen weekend heeft een groep Texelaars een reisje gemaakt dat in een bepaald opzicht uniek was. Het busreisje, op initiatief van Rab Bouw materialen B.V. en de Texelse afdeling van de NVOB, werd gemaakt door een 33 mannen tellend gezelschap, be staande uit mensen van Rab, aan nemers en delegaties van de Texelse architecteunbureau's, de dienst ge meentewerken en de afdeling Bouw- en woningtoezicht. In de dagelijkse praktijk plegen deze mensen nog wel eens te botsen. Mede daarom was het idee gerezen om eens een paar dagen informeel met elkaar op te trekken. Dat zou ongetwijfeld bijdra gen aan de onderlinge betrekkingen en op onbegrip gebaseerde misverstanden helpen voorkomen. Het reisje is een succes geworden. Pas halverwege werd het doel onthuld: zuid Limburg. Daar werd de tegelfabriek Mosa bezichtigd, er werd gegeten en verder werden be zoeken gebracht aan de Amerikaanse oorlogsbegraafplaats Margraten en aan Valkenburg, waar ook werd overnacht. Hier werd ook ruimschoots van de gele genheid gebruikt gemaakt om zich fees telijk te ontspannen. De tweede dag werd op de terugreis de Floriade bezocht. Tevredenheid en voldoening over het initiatief klonken door in de „spitsvondige" toespraaktjes die in de bus werden afgestoken door de heren Van Wilsum, Alkema en Drijver. De algemene opinie was dat een dergelijk reisje voor herhaling vatbaar is. De arbeiderswoning uit Bargen (stond schuin Woensdagmorgen zijn vier me dewerkers van het Natuurrecreatie- centrum gestart met het slopen van een oude en vervallen arbeiders woning in Bargen. Het is de be doeling dat de woning m 1984 weer wordt opgebouwd naast het Mari tiem Museum te Oudeschild. Een groot gedeelte van de nu gesloopte woning is niet meer bruikbaar voor herbouw. Daarvoor is vooral het hout te rot. Vóór de sloop is echter de hele constructie van het huis op tekening gezet en gefotografeerd, zodat met nieuw materiaal, maar naar oorspronkelijke bouwmetho den alles weer opgebouwd wordU De woning was eigendom van de Bakkerstichting en stond al jaren leeg. Dit type huis kwam in achter Ora et Laboral die woensdag is gesloopt aanmerking voor monumentenzorg maar was enige jaren geleden al te slecht voor een restauratie. De stichting heeft de bouwval aan het Maritiem Museum dat ressorteert onder het NRCgeschonken en deze instantie is, onder vurige lei ding van Gerrit de Haan, druk doende meer pandjes aan te werven die in Oudeschild weer opgebouwd zouden kunnen worden. Gedacht wordt bijvoorbeeld aan een loods- huisje. Woensdag lag het aanvan kelijk in de bedoeling hele stukken muur naar de werkplaats van het museum te brengen maar dat lukte niet. Nu worden de steentjes af- gebikt. De kap was zo slecht dat alleen de dakpannen nog gebruikt kunnen worden. Wat betreft het binnenwerk is De Haan we! van plan het nu verzamelde materiaal te gebruiken zoals een open haardje en diverse houten tussenschotten. Het jaartal waarin het het agra rische woninkje is gebouwd is niet precies bekend, maar men schat rond 1850. A/s het huisje naast het Maritiem Museum is herbouwd, zal het worden ingericht met spul len die werden gebruikt aan het begin van deze eeuw. Zover is het echter nog lang niet. Het ligt in de museumplanning om volgend jaar eerst de wierschuur te herbouwen en pas daarna is de nu gesloopte woning aan de beurt. Voor plaat sing bij het museum is een ge meentevergunning nodig.

Texelsche Courant | 1982 | | pagina 5