André en Piet: stille krachten achter unieke eilandkompetitie w Winterprogramma van bedrijfsvoorlichting Texel LAND f BOUW Uit het handelsregister Zon. maan en hoog water De winst Voorlichtingsavond over veevoeding Sterk spel bij schaakjeugd En Passant Gevonden en verloren Nog plaatsen voor ijsrevue Nieuw lid WS W-commissie *82 ijdAG 8 OKTOBER 1982 TEXELSE COURANT PAGINA 7 Wie belangstelling heeft voor meerdere takken van binnensport eet dat in sporthal Ons Genoegen zeer verschillende sferen kunnen ■ersen. Het gejaagde tempo van zaalvoetbal slaat vaak over op de leschouwers. Het meeleven vanuit de kantine is hetzelfde als bij Idvoetbal. De blijken van medeleven voor volleybal zijn weer heel iders. Een wedstrijdje Tevoko op zaterdagmiddag levert soms hele ing- en klapkoren op. Dinsdagavond wordt ook volleybal gespeeld in ns Genoegen en dan maakt Texels grootste overdekte sportaccom- odatie zijn naam volledig waar. Meedoen met of kijken naar de landcompetitie moet zonder meer een genoegen zijn, gezien de jfhonderd mensen die nu al vele jaren trouw een partijtje komen telen. Dat gaat zo relaxt zodat het iets fabrieksmatigs krijgt. Lol in >t spel is er echter wel degelijk maar het ontbreken van het fanatieke jet voor een doorgewinterde wedstrijdleider vreemd aan. Een karig stukje in de krant na afloop m de competitie vorig seizoen en een edstrijdcommissie die zich daar teleur- steld over toonde was een reden om et de commissie te gaan praten over n dat is de andere reden)veertien izoenen eilandcompetitie: de enige wilde'' competitie in Nederland. De wedstrijdcommissie bestaat uit echts twee personen, André van Vliet Piet Keyzer, in de sporthal en ver aarbuiten uitsluitend aangeduid als André en Piet", alsof het een komisch uo betreft. Deze twee heren ,,zijn" de landcompetitie en zien er niet tegenop at nog vele jaren te blijvenHet is een erslaving. We kunnen er niet buiten", even ze beiden toe op hun plekkie op e tribune waar alles met klok, micro- >on en speellijsten in de gaten wordt ehouden en door menig volleyballer et zenuwcentrum wordt genoemd. Een rustig gesprek met André en Piet p dinsdagavond in de sporthal blijkt loeilijk. Ze zijn de vraagbaak van team- :iders en -leidsters en zelfs komt een cheidsrechter vragen waar het fluitje is, at aan de hoge stoel had moeten angen. ,,Dat fluitje ligt in de stoel want zit geen touwtje aan", antwoordt ieyzer door de microfoon en het spel an beginnen. Op drie velden wordt een wedstrijd gespeeld die twee keer zeven- eneneenhalve minuut duurt. Tussen de wedstrijden is vijf minuten wisseltijd en Ie spelregels zijn simpel gehouden. Dat is de kracht van deze competitie. n wedstrijd Gemeente Texel tegen TESO, waarbij ditmaal geen veertarief of dubbeldekker is ingezet De mensen willen drie kwartier sporten zonder moeilijke toestanden. Wij heb ben getracht alles zo makkelijk mogelijk te maken", aldus André. En inderdaad, de spelregels zijn vereenvoudigd vooral door het spelen op tijd en niet meer met drie sets. De invallersregeling is soepel en men weet een half jaar van te voren op welke dag en hoe laat men moet spelen. Eenvoudig Volgens beide heren ligt het dan ook niet specifiek aan volleybal dat de eilandcompetitie met een jaarlijkse deel name van 70 teams zo'n succes is. ,,Elke andere sport met eenvoudige basisprincipes is hiervoor geschikt", meent Keyzer, al blijkt volleybal wel een sport die ook op hogere leeftijd goed te beoefenen is. Ook als je het spel nooit gespeeld hebt, lijkt het in een team al gauw heel wat, meent de weddstrijd- commissie waarbij een zeer goede één ling een matige ploeg echter niet veel verder kan helpen. ,,Het gaat om samenwerking en veel minder om con ditie Illusie André en Piet zijn samen bijna acht jaar verantwoordelijk voor de eiland competitie al betreft heteigenlijk" een Tevoko-aangelegenheid. Beide heren zijn afgevaardigde van deze volleybal club die veertien jaar geleden nog de illusie had dat een recreatieve compe titie een flinke promotie voor deze tak van sport zou betekenen die weer zou resulteren in een flinke aanwas voor de Tevoko teams. Tevoko speelt in de competitie van de Nederlandse Volley bal Bond (Nevobo). Die extra nieuwe leden zijn er niet gekomen. Er speelt dit seizoen alleen een Tevoko 3 team, dat bestaat uit eilandcompetitiespelers. De heer Fahner maakte zich binnen Tevoko nogal druk over uitbreiding van het spelersarsenaal en hij zorgde voor de eilandcompetitiestart met 23 teams. Later waren Theo van Asperen en Tjip Huisman belangrijke motoren achter de uitbouw van het eilandelijke volleybal waar door het ontbreken van een sport hal in verschillende dorpen werd ge speeld. Rond 1974 leek de competitie door tanende belangstelling en tekort aan vrijwilligers opgedoekt te zullen worden. Kees Duinker en Wim Mets haalden het recreatievolleybal toen uit het slop en met het gereedkomen van de sporthal nam Piet Keyzer de leiding over. Hij vroeg André hem te helpen, te helpen. Routine ,,Dat wordt een langdurig huwelijk" is beider verwachting, al realiseert men zich dat ,,vers bloed" misschien wel nodig is. Aanbiedingen om te helpen krijgt men voldoende maar die hulp is eigenlijk niet nodig. „We zetten samen 's avonds om zes uur in tien minuten drie volleybalnetten op. Je bent op elkaar ingespeeld. Als er twee komen helpen, duurt het veel langer", zegt André Grappen Piet Keyzer zegt dat hij vooral bij de eilandcompetitie betrokken wil blijven omdat het fanatieke sportgedrag ont breekt. André en Piet spelen zelf ook mee en vertellen van vrolijke toestanden met verkleedpartijen compleet met op- blaasvoeten. Als er een seizoen een maf team bijzit dat tijdens de wedstrijd grappen uithaalt, blijken anderen mee te gaan doen. Vorig jaar was de spoeling op het grappen en grollen gebied wat dun en dat vinden André en Piet toch jammer. ,,Maar aan de andere kant merk je dat ze gewoon willen spelen en verder geen gezeur." Niet kijken ,,Zelf kijken we niet. Hoogstens af en toe naar de scheidsrechters om te zien hoe ze het doen", is het antwoord op onze vraag hoe aantrekkelijk het is om per avond tientallen wedstrijden te moeten gadeslaan. Tijdens het gesprek in de kantine blijkt echter dat André en Piet een en ander wel degelijk in de gaten houden, waarbij het oog valt op het team met het t-shirt opschrift ,,Westerlaken-Herenleed". ,,Dat vind ik ook zo leuk hier. Je ziet soms van die vreemde dingen. Achter „Herenleed" moet toch een prachtig verhaal schuil gaan." Anderen originele namen:Meng- smering, Poedelprijs, WGD (Wij Gaan Door)m Spoorzicht, BGZIbijeen geraap Zootje), etc. Het merendeel der teams heeft echter een naam van een bedrijf. Deze sponsoring is in de amateur- volleybalwereld uniek omdat het buiten de volleybalbond gebeurt. De bond heeft echter geen problemen met de „wilde" recreatiecompetitie omdat men (in tegenstelling tot de KNVB met zaal voetbal) grote problemen ziet als 500 Texelaars aan de vaste wal zouden moeten spelen in de officiële regio competitie. „Het komt aan de vaste wal door tekort zalen en vrijwilligers ook helemaal niet van de grond. De bond heeft het veel te druk met de „echte" competitie", aldus Keyzer. Nevobo zorgt wel voor scheidsrechtercursussen die volop belangstelling genieten en de voorzitter van het district is ook altijd bereid de prijzen uit te reiken. Drempel Enquetes die André en Piet in het verleden onder de 500 sporters hebben uitgevoerd hebben uitgewezen dat de gemiddelde recreatievolleyballer voor het spel komt en met voor de knikkers hoewel velen in de enquete toegeven dat winnen zo gauw men voor het net staat óók belangrijk wordt. „Hier heb je ook wel wat fanatieke teams, maar de wil om te winnen is in de eilandcom petitie over het algemeen niet tot in het absurde aanwezig." Zestig procent van de deelnemers bedrijft ook nog serieus andere takken van sport. Bij de heren is vooral zaalvoetbal favoriet. Veertig pro cent echter laat het bij volleybal en daaruit mag geconcludeerd worden dat de eilandcompetitie een groep heeft bereikt die waarschijnlijk niet stond te springen om lid te worden van een sportvereniging. „In zoverre heeft ons werk niets te maken met sportpromotie maar meer met lichamelijke opvoeding. Daarom maken we de drempel voor de competitie zo laag mogelijk." Toch traint vijftig procent van de teams (als dan niet binnen MST verband) eenmaal per week voor de competitie en dat geeft aan dat men „niet louter achter het net wil staan om een bal op te vangen." Voor velen is het avondje volleybal ook een avondje uit, al wordt de kantine toch vooral bevolkt door vaste klanten die niet spelen. Keyzer en Van de Vliet zeggen uit ervaring te weten dat de teams soms doorzakken in andere etablissmenten. Dallas Zeer merkbaar in de publieke belang stelling was de tv-serie Dallas op de dinsdagavond. André en Piet spreken dan ook over het „Dallas-effect". „Men kwam spelen en ging meteen weer weg. De sportkantine en de tribunes waren een uurtje praktisch leeg." Deze week kon dit effect bewezen worden. Dallas wordt voortaan op zaterdag uitgezon den en inderdaad, de kantine was afge lopen dinsdag gezellig druk. André en Piet Keyzer en André van de Vliet hebben de indruk dat het niet zo duidelijk is wat er met de winst" van de eilandcompetitie gebeurt. Elk team betaalt 200 gulden per jaar en van dat bedrag blijft wat over. Die opbrengst wordt elk jaar door Tevoko besteed aan een speciaal doel binnen de Meersportenvereni- ging. In principe gaat het geld altijd naar de MST-jeugd. Het jeugd bas ketbal en de tafeltennisafdeling als mede MST-jeugdreizen samen met Teso) zijn al eens gefinancieerd op deze wijze. Piet zetten ook het competitieprogram ma van minimaal 36 speelavonden in elkaar en hebben daar de laatste jaren geen enkele moeite meer mee „In één middag is het rond." In dit programma wordt rekening gehouden met de favo riete speeltijden van de teams of tus sentijdse problemen. De deelnemers tonen begrip voor de problemen waar André en Piet zelf tegenop lopen, zoals vorig jaar een tekort aan speelavonden. Toen moest ook op vrijdag- en zater dagavond gespeeld worden. „Dat is vervelend maar men heeft waardering voor ons werk dus werd het geen kankerpartij", stelt André. Protesten Protesten worden nog wel eens inge diend tegen het fluitgedrag van de scheidsrechter. „Daar gaan we niet op in. Het is ondoenlijk om met amateurs (elk team levert een scheidsrechter) te gaan kibbelen over hun beslissingen als scheidsrechter. Bij klachten letten we wel eens op een bepaalde arbiter maar bijna altijd doet hij of zij het uitstekend. Spelers hebben zelf meestal geen ob jectief oordeel over hun scheidsrech ter." Beide heren zeggen soepel met de zelfgemaakte competitieregels om te springen maar wel in te grijpen als men bewust probeert de regels te misbrui ken. Die mogelijkheid bestaat door met te weinig spelers in het veld te ver schijnen en dan een technisch zeer goede invaller te vragen. Sommige teams proberen dat bewust en daar wordt een stokje voor gestoken. Aan de andere kant hebben André en Piet geen bezwaar tegen mensen die als invaller drie of vier partijen op één avond spelen terwijl dat officieel slechts één keer in de vier weken is toegestaan. „We kennen de kwaliteit en het ent housiasme van onze vaste invallers. Dat kan best." Protesten zijn er soms ook tegen de klasse-indeling van een be paald team. Zo kon het gebeuren dat een zekere Hetty Westerink veront waardigd vroeg of haar team niet in een hogere klasse kon spelen. Dat kon niet, maar wel is Hetty getrouwd met André en vormen ze samen inmiddels een trots ouderpaar. „Dat heb ik dus aan die pro testen overgehouden." Vrienden Piet Keyzer wijst op het feit dat de sport zeker bij de eilandcompetitie ver broedert. Bij bedrijventeams is het een onderdeel van een personeelsbeleid dat blijkt aan te slaan, gezien de trouwe clubs. „Het begint meestal bij één man die vrienden of collega's om zich heen verzamelt en dat is een heel andere basis dan selectie op grond van kwaliteiten zoals bij voetbalteams gebruikelijk is. Men haalt hier vrienden naar toe en men maakt vrienden." In het winterprogramma van de ver eniging voor Bedrijfsvoorlichting in de andbouw op Texel is door het bestuur samengesteld. Dit programma sluit volledig aan bij ie werkprogramma's van de Consu- entschappen Rundveehouderij en Ak- (erbouw in Noordholland en het is ttisschien raadzaam een en ander in de agenda's te noteren. Hieronder volgen de data met het onderwerp en de sprekers. 11 oktober: Algemene veevoeding en koppeling melkcontrole veevoeding, D. Waaiboer en W. Pieterse; 21 oktober: wintertarweteelt, gespreksgroep; 25 oktober: veefokkerij, W. Meinsma; 1 november: Economie in de rundvee houderij, J. G. Veldt; 8 november: Opfok van kalf tot melkkoe, Th. Boxem; '5 november: Mineralenvoorziening proefvelden, D. Schipper; 22 november: Mineralenvoorziening grasland, P. Stoepker; Mineralenvoorziening rund vee, J. J. Koopman; 6 december: Economie akkerbouw, C. Vlot; 13 de cember: Gewasbescherming en plan tenziekten, H. Glas; 15 december: Schapenhouderij, T. Ruiter; 22 decem ber Schapenhouderij, J. Visser; 12 januari: Excursie proefboerderij; 'S januari: Jaarvergadering Ver. v. Be drijfsvoorlichting; 16 februari: Boerde- rijentocht op Texel. De leden van de vereniging ontvan gen nog een persoonlijke uitnodiging voor deze bijeenkomsten. De boven genoemde inleiding op het gebied van de rundveehouderij worden gehouden in hotel De Pelikaan en beginnen allen om 20.00 uur. De voorlichtingsavonden voor de akkerbouw worden gehouden, voor zover mogelijk, in De Cocksdorp. Ook niet leden van de vereniging zijn van harte welkom. Naast bovenge noemde activiteiten wordt er deze win ter gestart met gespreksgroepen op het gebied van de pootaardappelteelt. In het kader van het winterprogram ma van de Vereniging voor Bedrijfs voorlichting Texel wordt er op maan dagavond 11 oktober in hotel De Peli kaan een voorlichtingsavond gegeven over veevoeding. De aanvang is 20.00 uur. De heren Ir. W. Pieterse en Ing. D. Waiboer, beiden van het Consulent schap voor de Rundveehouderij in Alk maar, zullen op deze bijeenkomst spre ken over de algemene veevoeding en de koppeling melkcontrole veevoeding. Nu de stalperiode weer voor de deur staat is het van groot belang dat de melkkoeien maar ook het jongvee en de schapen het juiste rantsoen krijgen. Hierbij moet steeds gedacht worden aan de kosten die een dergelijk rantsoen met zich meebrengt. Voorts zullen de nieuwste onderzoeksresultaten op het gebied van de veevoeding de nodige aandacht krijgen. Dat Texel over een aantal talentvolle jeugdschakers beschikt bleek dinsdag avond toen de jonge En Passant garde aantrad tegen de gevestigde reputaties. De balans sloeg door in het voordeel van de jeugd. Allereerst was daar Joop Rommets die Frank van Lare in het verre eindspel tot opgave dwong. Arjen Bakker deed het met de witte stukken aanvankelijk ook uitstekend tegen M. Vittali, die na de opening zelfs enigszins in moeilijk heden kwam. Jammer voor Arjen Bak ker dat hij in deze fase een grove on nauwkeurigheid begin. De partij is nog afgebroken maar Vittali zal zeker win nen. Niek Witte en Marcel Visser deden het echter prima door resp. W. Pranger en O. van Loo te verslaan. Roland Bakker speelde tegen N. van Heeringen. Het 'werd een spannende partij waarin het evenwicht niet echt verbroken werd De afgebroken stand is bijna zeker remise. M. Vittali en A. Terpstra gaven hun partij van vorige week remise, terwijl A. C. Bakker profiteerde van de slechte afgegeven zet van F. van Lare die na de hervatting in enkele zetten onderuit werd gehaald. Uitslagen A-groep: F. van Lare-J. Rommets 0—1 Arj. Bakker-M. Vittali afgebr. W. Hoekman-J. Drops afgebr. M. Vittali-A. Terpstra 14 A.C. Bakker-F. van Lare 1—0 Uitslagen B-groep: E. de Visser-JInia 1 —0 M. Visser-O. van Loo 1 —0 N. Witte-W. Pranger 1 —0 W Pranger-P. Eelman 0 1 R. Bakker-N. van Heeringen afgebr. M Witte-F. van Tatenhove 0 1 Gevonden 20 - 27 september: Agfa- matic fototoestel met rolletje; creme overhemd/jas; blauw sjaaltje; bedelarm band met diverde bedeltjes; revue klein- beeld fotocamera type 400 SE Verloren 20 - 27 september: beugel van bovengebit; agfa instamatic ca mera in zwarte hoes; sleutelbos met huis-, fiets, en hangslotsleutels; wit gouden armbandje; gouden dameshor loge merk Prisma aan ketting; suede bruine portemonnee, inh. f350, trouwring met witte steen; regenbroek in tasje, kleur paars-blauw, gouden schakelarmband met veiligheidsslot; heren knipportemonnee ing. f110, hoornen bril met halve glazen; witte helm met opschrift Ageeth; giropasje tnv. Overgaauw; zwarte vouwporte- monnee inh. f30,— adres en gegevens, bonnetje boot; sleutel met stalen plaatje nr. 14; betaalpas, nr. 4699.30527. Fa B. A en C, J. Witte, kantine Kaaps-nol, Texel, Badweg 11a (cam ping Kogerstrand). Vennootschap on der firma ontbonden, onderneming wordt voortgezet als eenmanszaak door J. A.H.P.A. Meertens, onder deze naam. J van Zon Holding B V Spinbaan 15, Den Burg. Beleggingsmij. enz. Vol macht ingetrokken van R. Duba (adm.) Handels en productiemij „Mitra" B.V., J. van Zon B.V., Spinbaan 15, Den Burg. Fabricage electronische appara tuur. Volmacht ingetrokken van R. Duba (adm Industrie en handelsonderneming Poly- tron, Ruyslaan 75, De Koog. Fabricage electronische apparatuur, verplaatst naar dr. Kuyperlaan 30, 3445 CL Woer den. 't Jachthuis, Boodtlaan 38, De Koog. Uitgetreden eigenaar J. I. Mmnink- huizen-van der Meulen. Onderneming voortgezet door A. Huizinga, echtge noot van R. B. Bakker. Wijziging bedrijf in hotel-pensionbedrijf. Automobielbedrijf Kikkert (eigenaar R. Kikkert), Badweg 1, De Koog. Adres gewijzigd in Nikadel 23. Mede-exploi tant benzinestation enz. onder de naam Automobielbedrijf Kikkert en rijwielbe- drijf en verhuur onder de naam Fiets Inn Texel. Fast Freight, Weverstraat 82, Den Burg, Texel. Adres gewijzigd in Parkstraat 38, Den Burg, Transportbedrijf. De plattelandsvrouwen afdeling Eier- land en De Cocksdorp bezoeken op zaterdag 27 november een middagvoor stelling van de ijsrevue Holiday In". Niet-leden van de plattelandsvrouwen kunnen ook mee naar deze internatio nale schaatsshow. Er is nog een flink aantal plaatsen vrij in de bus. De kosten bedragen f60, per persoon en daar is alles bij inbegrepen. Wie meewil kan zich tot 11 oktober telefonich opgeven bij Rie Witte, 02225-252. B en W hebben besloten mevrouw L, C. H. van den Berg-Huijboom te be noemen in de commissie van de Wet Sociale Werkvoorziening. Zij is namens de FNV opvolgster van Dirk Terpstra die deze functie onlangs heeft neergelegd. De zon komt 11 oktober op om 6.56 uur en gaat onder om 17.54 uur. Maan: 10 okt. L.K.; 17 okt. N.M. Hoog water ter rede van Oudeschild: Vrijdag 8 oktober 12.09 en 23.47 Zaterdag 9 oktober 12.36 en Zondag 10 oktober 0.19 en 12.41 Maandag 11 oktober 1.23en 13.24 Dinsdag 12 oktober 2.59 en 15.19 Woensdag 13 oktober 4.42 en 17.31 Donderdag 14 oktober 6.10 en 19.13 Vrijdag 15 oktober 7.16en20.10 Zaterdag 16 oktober 8.08 en 20.45 Doodtij: 12 oktober. Aan het strand is het ongeveer een uur eerder hoog water. André I.'linksan Piet Het dynamische volleybalduo achter de vaste stek. De tafel met tijdklok, microfoon en uitslagen. Als het programma echter eenmaal draait trekken de jongens zich ook wel terug in de kantine waar ze lookvanaf een vaste plek de tijdklok in de gaten kunnen houden.

Texelsche Courant | 1982 | | pagina 7