Groen <2wartsJ~exels in het karL, .andschapszorg: bezwaar tegen parkeerterrein lui College van bijstand door raad opgeven DEPARUSE AUTOSALON NUINONZE SHOWROOM \vDR0S ^W'.v. T mca± ONDANKS VERZET PAKT, PSP EN RIENSTRA: Groen-Zwart 1500 in/egkruisfes voor konijnenfokkers AA-groep naar De Hollebol Natte boel Geef Max de zak Verrassend 7e JAARGANG Nr. 9721 daktie" Harry de Graaf, Pelikaanweg 75, De Koog tel. (02228) 266 en ns Oosterhof, Golfslag 32, Den Burg, tel. (02220) 4988. ts Beutick is tot 26 oktober met vakantie. >or advertenties, abonnementen, etc.: ngeveld Et De Rooy B.V., Postbus 11, 1790 AA Den Burg, efoon (02220) 2741, na 18.00 uur 4881 VRIJDAG 15 OKTOBER 1982 Verschijnt dinsdags en vrijdags Postgiro 652. Abonnementsprijs f16,15 per kwarton 70 cent incasso; los 65 cent Bankrelaties Amro Bank nr. 46.99.17 636 Rabobank nr. 36.25.01 742 NMB nr 67 34.60 398. De Werkgroep Landschapszorg heeft «zwaar gemaakt tegen het plan om het «staande parkeerterrein bij paal 9 land waarts te verplaatsen. Staatsbosbe- eer wil daartoe overgaan omdat het «staande parkeerterrein door de zee vordt bedreigd. De werkgroep vindt vervanging van «t terrein door een nieuwe parkeer- ilaats helemaal niet vanzelfsprekend, 'oorzitter L.J.Dijksen heeft het college leschreven dat het denkbaar is dat een lieuw terrein achterwege blijft of dat iet oostelijk van de duinen (dus op irote afstand van het strand) wordt tangelegd. ,,Nu het duingebied steeds neer aan de zee inlevert en ook als levolg van menselijke ingrepen steeds Jeiner wordt, zouden daar konsekwen- ies uit getrokken moeten worden." Op de fiets Er wordt op gewezen dat steeds meer nensen met de fiets naar het strand laan en een strandgedeelte dat niet per mto bereikbaar is zou een stap kunnen :ijn naar beperking van het toeristich lutoverkeer op het eiland. Ook wordt ipgemerkt dat enkele andere parkeer- erreinen bij het strand zelfs in het loogseizoen nog niet helemaal worden lenut. Enige tijd geleden nam de lemeenteraad een voorbereidingsbe- iluit om met toepassing van artikel 19 iet terrein te kunnen toestaan. Volgens iet plan van Staatsbosbeheer zal het De Texelse kleindiersportvereni- ging heet Kotex, een naam waarin onderdelen van de woorden konij nen en Texel zijn verwerkt. Er be staat ook maandverband met de naam Kotex. Hoewel dit Kotex- verband niets met konijnen of ons eiland heeft te maken, kwam het bestuur van de kleindierensportver- eniging op het idee om de Kotex- fabriek in Veenendaal te vragen een ereprijs of financiële gift beschik baar te stellen voor de tentoonstel ling die op 19, 20 en 21 november a.s. wordt gehouden ter gelegen heid van het 40-jarig jubileum van de kleindierensportvereniging. Deze week ontving Kotex-secretaris Henk Broekman een pak van de maandverbandfabriek. In de ver wachting dat er een grote beker of andere trofee in zou zitten, maakte hij het open. Tot zijn stomme verbazing bleek het pakket 500 pakjes a drie stuks inlegkruisjes te bevatten. Omdat je een gegeven paard niet in de bek mag kijken, zal het bestuur het geschenk wel aan vaarden maar de gevoelens over deze Kotex-geste zijn nogal ge mengd. Je kunt zo'n pak inleg kruisjes moeilijk als ereprijs uitreiken aan iemand met een prijswinnend dier en onder de leden bestaat er ook niet zoveel behoefte aan. Ver kopen en van de opbrengst zelf een ereprijs aanschaffen lijkt daarom de beste manier om uit dit probleem te komen. De winkelwaarde van de kruisjes bedraagt ongeveer f125, Oorsprongweg 3, Eierland Texel. Tel. 02225-233 terrein zo groot worden dat aan de gebleken behoefte wordt voldaan. Het wordt dus groter dan het oude, dat in het zomerseizoen veel te klein is, zodat de auto's over een lengte van meer dan een kilometer langs de weg worden ge zet waardoor terreinschade ontstaat en de bereikbaarheid van het strand voor ambulance e.d. in gevaar komt. Hoewel volgens de plannen het materiaal waar mee het oude parkeerterrein en de toeleidende weg zijn verhard, zal worden afgevoerd, vindt de werk groep dat de parkeerbe- stemming van dit terrein moet worden opgeheven door een wijziging van het bestemmingsplan. Anders zou het oude terrein blijven bestaan (tot het in zee verzwolgen is) wat een planolo gisch ongewenste situatie wordt ge noemd. Uit het verzoek om planologische medewerking dat Staatsbosbeheer aan de gemeente heeft gestuurd is op te maken dat de uitvoering van het ver plaatsingsplan om financiële redenen vertraagd kan worden. De financiering vormt een probleem. Om die reden zou het nieuwe terrein ook kleiner kunnen uitvallen dan thans de bedoeling is. De AA-groep (Anonieme Alcoholis ten) komt niet meer bijeen in „Het Struikelblok" aan de Parkstraat maar in het dienstencentrum „De Hollebol" aan de Burgwal. De thans ongeveer tien personen tellende groep heeft elke dinsdagavond bijeenkomst van 20.00 tot 22.00 uur. De groep is voor uitbreiding vatbaar, leder die problemen heeft met alcohol (of drugs) en serieus van plan is deze problemen op te lossen, is welkom. Wie als gevolg van drempelvrees nog niet direkt wil binnenstappen maar eerst meer wil weten over de gang van zaken in de groep, kan bellen met De Nieuwe Skuul, telefoon (02226) 413. IJP Texel ontvangt rijkelijk zijn deel van de regenbuien die sinds een week ons land binnentrekken. Dat er meer valt dan wenselijk is, blijkt uit bovenstaande foto die we maak ten nabij de Rovershut in de Den nen. Dat het land hier blank staat is overigens vooral te yyijten aan cfe_, sloten die nog niet zijn gemaaid en die bovendien hoognodig moeten worden vergraven zodat ze meer diepte krijgen. Een gelukkige om standigheid is dat de natte week vooraf is gegaan door een langdu rige droge periode waardoor de grond een flinke portie water kan verwerken. Er is nog steeds kans dat 1982 de geschiedenis zal ingaan als het jaar waarin zélfs de boeren niet over het weer klaagden. Op dit moment staan de meeste bieten en ook nog wat aardappelen op het land, maar het oogsten kan nog wel even wachten zodat de kans dat modderellende van 1974 zich zal herhalen, niet zo groot is temeer daar de drainage op veel landerijen sindsdien is verbeterd. De bollen- boeren hebben wel veel last van het water. Het karakter van het huidige weertype brengt met zich mee dat soms zeer veel water valt in korte tijd. Op 11 oktober werd door Dirk Vinke in Den Burg 25 mm afgetapt en door Jan Uitgeest in Everste- koog zelfs 29 mm. In de periode van 8 oktober tot gisteren viel in Den Burg 105 mm. Het onweer van de afgelopen nacht bracht 37 mm. Dinsdag a.s. wordt over heel Texel de inmiddels bekende ,,Geef Max de zak" gehouden. Vanaf 15.00 uur zal door leden van de Rotaryclub Texel en een groot aantal andere vrijwilligers huis aan huis afgedankte kleding en schoei sel worden opgehaald. Op alle Texelaars wordt het vriendelijke doch dringende beroep gedaan er voor te zorgen dat de piastic huis- vuilzakken met kleding tijdig aan straat of weg worden gezet, zodat ze vlot kunnen worden ingeladen. Om 19.00 uur moet de ophaalactie zijn voltooid. Het College van Bijstand bestaat sinds woensdag niet meer. Op voorstel van B. en W. besloot de gemeenteraad dinsdag tot opheffing van deze commissie omdat voortbestaan niet meer zinvol is en de taken zonder bezwaar kunnen worden overge nomen door B. en W. Het besluit tot opheffing werd dinsdag avond niet zonder slag of stoot genomen. De Pakt- en PSP- fractie en Ate Rienstra van het CDA probeerden vergeefs de beslissing over deze zaak uit te stellen om er eerst nog eens over te kunnen praten. de samenstelling van de commissie nogal willekeurig. Nergens was gere geld op grond waarvan de leden wer den benoemd. Ongewenst was het ook dat bezwaren die tegen de beslissing van de commissie werden gemaakt door dezelfde commissie werden be handeld. Het College van Bijstand werd in 1965 door de raad ingesteld toen de Algemene Bijstandswet van kracht werd. De taak van het College was te beslissen over aanvragen om bijstand, hoewel de wet altijd al heeft toegestaan dat B. en W. dergelijke beslissingen nemen. Aanvankelijk was zo'n college van bijstand wel zinvol omdat de gemeente nogal wat vrijheid had bij het bepalen van de uitkeringen. In de loop der jaren zijn er echter steeds meer uniforme lan delijke richtlijnen gekomen waaraan men was gebonden. Het optreden van het college van bijstand werd daarom een formaliteit. Practisch altijd werden de adviezen die volgens de landelijke normen door de sociale dienst werden gedaan, opgevolgd. Er was nog wel iets voor te zeggen dat de adviezen van de sociale dienst door niet-professio- nele mensen werden beoordeeld of her overwogen en dat er door de samen stelling van de commissie sprake was van participatie vanuit de bevolking, maar daar stonden nogal wat nadelen tegenover. De mensen die om bijstand vroegen vonden het een vervelend idee dat hun aanvraag, voorzien van veel vertrouwelijke gegevens, door een zo grote commissie (9 personen) werd be oordeeld en omdat de commissie maar een keer per maand vergaderde duurde de afhandelingsprocedure te lang, vooral in beroepsgevallen. Verder was Andere mogelijkheid? Peter Bakker van de PSP maakte bezwaar tegen de plotselinge ophef fing. Hij vond het zeer ingrijpend en wilde eerst gelegenheid hebben om er in commissieverband over te praten. Hi) meende dat er een mogelijkheid is om het college in gewijzigde vorm te laten voortbestaan, waardoor aan de nadelen zou worden tegemoet gekomen en er toch een vorm van inbreng vanuit de bevolking zou blijven bestaan. Daan Welboren van het Pakt dacht er ook zo over. Dat er andere mogelijk heden zijn stond voor hem vast. Er ligt zelfs ergens een ambtelijke notitie waaruit dat blijkt en daar zou eerst eens over gepraat moeten worden, al sloot Welboren niet uit dat men toch tot de conclusie zou komen dat opheffing ge wenst is. Ate Rienstra voelde, als enige van zijn CDA-fractie, mee met Pakt en PSP. Hij vond het allemaal erg abrupt. De leden van het college hebben zomaar bericht gekregen dat zij niet meer hoefden te komen. Hij vroeg om aanhouding van het voorstel in afwach ting van nader beraad. Efficiënt Wethouder Piet Zegers herhaalde de reeds in het pre-advies neergelegde ar gumenten om wèl tot opheffing te be sluiten. Hij vond het in het belang van de bijstandstrekkers dat zij snel en affi- ciënt worden geholpen en dat daar niet meer mensen bij worden betrokken dan nodig is. De geheimhouding is daar door beter verzekerd al voegde hij er met nadruk aan toe er niet aan te twij felen dat de collegeleden altijd zwijgen als het graf. Het kan een voordeel zijn dat de collegeleden de aanvragers om bijstand persoonlijk kennen en zich daardoor een beter beeld van hun situatie kunnen vormen, maar dat kan ook nadelig zijn en een objectieve be oordeling in de weg staan. Door de op heffing worden de beroepsmogelijkhe den voor mensen die niet tevreden zijn over de beslissing inzake hun bijstand, verbeterd. Tegen het besluit van B. en W. kunnen zij in beroep gaan bij een heel ander orgaan: de beroepsschriften- commissie. Peter Bakker was met dit antwoord niet tevreden. Welboren vond dat het college van bijstand zich ook zelf over dit onderwerp zou moeten uitspreken. Het voorstel om het besluit inzake opheffing uit te stellen werd in stem ming gebracht maar kreeg slechts de steun van Bakker, Terpstra, Welboren, Beumkes en Rienstra zodat het met 9 tegen 5 stemmen werd verworpen. Bij het eigenlijke voorstel tot ophef fing en het vaststellen van de veror dening die de bijstandstaken van B. en W. regelt, kwam Peter Bakker ander maal in het geweer. Hij bracht naar voren dat onder meer de vakbeweging betrokken zou moeten zijn bij de behan deling van bijstandsaanvragen en had bezwaren tegen de 'cijfermatige' aan pak die in deze van ambtelijke zijde mag worden verwacht. Verder wees hij erop dat 10% van de bijstandsuitkerin gen voor rekening van de gemeente komt. Als gevolg van de slechter worden de economie vertegenwoordigt dat een enorm bedrag. B en W. hebben dus een zeker belang bij lagere uitkeringen en het is daarom principieel onjuist dat zij alleen de beslissingen nemen over de uitkeringen en het even tueel korten ervan. Wethouder Zegers voelde weinig voor het betrekken van belangengroe peringen bij de beslissingen, vooral omdat in deze niets wettelijk is gere geld. Het college heeft er beslist geen zorg over dat het geld voor de uitkerin gen er misschien niet zal zijn. Er is een enorm bedrag voor uitgetrokken. Wie recht heeft op een uitkering krijgt deze gegarandeerd. Bakker maakte nog een vergelijking tussen de woonruimtead viescommissie (waarin wel allerlei maat schappelijke groeperingen zijn verte genwoordigd) maar die vergelijking ging mank omdat een woonruimtead viescommissie wel volgens wettelijke normen moet zijn vastgesteld. Het voorstel om het College van Bij stand op te heffen en de daarop be trekking hebbende verordening in te trekken werd genomen met de stemmen van Pakt en PSP tegen. Rienstra van het CDA ging nu echter wel akkoord. Parkoerkaart In het begin van de vergadering had de burgemeester nog een mededeling inzake de invalidenparkeerkaart waar over in de vorige raadsvergadering was gesproken en waarbij het overbodig was genoemd om hieraan een f33,— kostende medische keuring te verbin den. Burgemeester Engelvaart zei dat medische keuring (door een arts die niet de huisarts mag zijn) wettelijk is voorgeschreven als een kaart voor de eerste keer wordt afgegeven. Daarbij moet blijken dat het ziektebeeld perma nent of verergerend is en dat de betrok kene geen grote afstand kan lopen. Henk Beumkes (Pakt) en Cor Dros (Texels Belang) vonden de uitleg van B. en W, inzake de kosten van de ver- Plaatselijke politiek brengt soms ver rassingen. Die verrassingen zijn meestal begrijpelijk, maar soms ook helemaal niet. Het protest dat Gerbrand Poster dinsdagavond Het horen tegen het ves tigen van nog meer grootwinkelbedrij ven op Texel is niet zo liberaal als hijzelf vindt want het heeft weinig te maken met vrije concurrentie die de VVD over het algemeen toejuicht. Hij vroeg om optreden van de overheid tegen sommi ge particuliere initiatieven en dat is verrassend. Maar het is tevens begrij pelijk want de plaatselijke achterban van Poster bestaat niet uit directeuren van landelijke supermarkten maar uit kleinere, hardwerkende middenstanders die in paniek komen bij elk gerucht over de komst van alweer een prijzenkraker. Poster vertolkt uitstekend hun gevoe lens en dat is hem geraden ook. Volslagen onbegrijpelijk voor mensen met een eenvoudig denkraam is het verzet dat de linkse fracties en de in dit geval nogal dissidente Rienstra van het CDA hebben aangetekend tegen het opheffen van het College van Bijstand. Weten die raadsleden wel dat de moge lijkheid om zo 'n college in het leven te roepen destijds is geboden als tege moetkoming aan degenen die er moeite mee hadden dat bijstand werd veran derd van een gunst in een wettelijk recht, waarbij zelfs maar de schijn van bevoogding of betutteling moest wor den vermeden? Zolang de gemeente nog een zekere vrijheid had bij het bepalen van 'de steun, was nog wat te zeggen voor zo'n college maar nu dat niet meer het geval is, is het zinloos dat negen achtenswaardige burgers zich elke maand belangstellend verdiepen in andersmans ellende en vervolgens klak keloos de wettelijk genormeerde advie zen onderschrijven. Sterker nog: het is hoogst ongewenst. Bij alle openbaar heid en inspraak waarmee ons volk de laatste jaren is gezegend, is het helpen van mensen die in financiële proble men zitten gelukkig nog een vertrou welijke aangelegenheid waar zich zo weinig mogelijk mensen mee moeten bemoeien. Als zo 'n college geen duide lijke bijdrage kan leveren aan het belang van de cliënt, moet het verdwijnen. Het is al vervelend genoeg dat zelfs zonder college nog tal van mensen op de hoogte zijn van de bijstandsaanvragen omdat die zaken tenslotte administratief verwerkt moeten worden. Het is natuur lijk wel sneu dat de collegeleden die hun vertrouwelijke taak jarenlang met veel inzet en betrokkenheid hebben vervuld, zo plotseling aan de dijk worden gezet. Voor zover bekend hebben zij nooit het in hen gestelde vertrouwen beschaamd en menigeen zal wel eens wakker hebben gelegen van de schrijnende toestanden waarmee hij of zij werd geconfronteerd. De wijsheid van de leden van het college van bijstand in aanmerking nemende, hoeft er niet aan te worden getwijfeld dat zij het besluit tot opheffing van harte zullen onder schrijven. Het helpen van mensen die hulp nodig hebben kan er alleen maar door worden bevorderd. Het geeft tijdwinst, en het verlaagt de drempel voor de hulpbehoevenden om hulp te vragen. Het is namelijk geen stimule rende gedachte dat een dub van negen mensen die je bij wijze van spreken dagelijks tegenkomt, op de hoogte komt van je problemen en voor wie je moet verschijnen als je tegen afwijzing van een aanvraag in beroep gaat. Je mod dert liever nog een tijdje door dan deze mensen, die in een dergelijke situatie toch als een soort regenten worden ervaren, dankbaar of smekend in de ogen te moeten kijken. Verzet tegen het stroomlijnen van de bijstandsverstrekking door uitgerekend de progressieve fracties [met als argu ment participatie1 wekt de indruk dat zij hoofdzaken ondergeschikt maken aan bijzaken. Dat is iets dat zij zich in een dergelijke „sociale"en delicate aan gelegenheid niet kunnen veroorloven. bouwing van De Bolder (inlopen ach terstallig onderhoud en het aanbrengen van brandwerende voorzieningen) onduidelijk. Desgevraagd verklaarde Zegers dat het genoemde bedrag van f38.000,— 20% is van de totale kos ten, zijnde het aandeel dat wellicht voor rekening wan de gemeente komt. De kans is groot dat het nog voordeliger uitpakt omdat de verbouwing voor 90% van rijkswege wordt vergoed. Naar aanleiding van het extra geld (Zie vervolci m

Texelsche Courant | 1982 | | pagina 1