Stemmen staakten over koop „museumwoning" Opnieuw leren lezen en schrijven Oude smederij overbrengen naar De Waai FAMILIEBERICHTEN Voorstel gelein Jansen Alsnog vergunning aanvragen voor illegale bouw Programma concert in Oosterend Inbraak in muziekhandel Goede opbrengst collecte dierenbescherming Schietoefeningen Gyvo met vakantie Granaat gevonden PAGINA 2 TEXELSE COURANT VRIJDAG 15 OKTOBER lil Over de aankoop van de woning Kogerstraat 3 is in de raads vergadering van dinsdagavond nog geen beslissing genomen, omdat de stemmen staakten. Gelein Jansen was niet aanwezig zodat er evenveel voor- als tegenstanders konden zijn: 7—7. Volgens de regels zal het voorstel in de komende raadsver gadering opnieuw in stemming worden gebracht. Zowel van links als van rechts was er veel verzet tegen het plan om het huis voor 7105.000,— te kopen, waardoor het college de mogelijkheid zou krijgen er na een verbouwing de Oudheids kamer mee uit te breiden De tegen standers voerden als argumenten aan dat het niet verantwoord is het huis aan de woningvoorraad te onttrekken en dat de raad inzake het toekomstige mu seumbeleid op Texel nog helemaal geen beslissingen heeft genomen zodat het voorbarig is om de woning te kopen. Bij monde van wethouder Piet Ze- gers wees het college erop dat buur- mans huis maar een keer te koop is. Mocht de gemeenteraad het plan om in het huis de collectie over de Russen oorlog onder te brengen van de hand wijzen, dan kan het huis weer verkocht worden en zijn woonbestemming hou den. Voor die tijd gebeurt er niets. Ongeloofwaardig Peter Bakker van de PSP wees op de Het CDA-raadslid Gelein Jansen heeft het gemeentebestuur voorgesteld de voormalige smederij aan de Gasthuis straat-Vogelenzang in Den Burg te slo pen en opnieuw op te bouwen in De Waal als onderdeel van het agrarisch museum aldaar. Niet alleen kan daar door een karakteristiek gebouw worden bewaard en hersteld maar er ontstaat ook een veel betere verkeers- en woon situatie aan de Gasthuisstraat-Vogelen zang! ïimihii lomjimi Het oude college van B en W was van plan de oude smederij te laten staan en door te verkopen aan een particulier. Jansen vindt echter dat de gemeente het pand moet verwerven, wat mogelijk is omdat de huidige eigenaars Witte en De Porto niet schijnen te kunnen vol doen aan de voorwaarden die van gemeentewege bij verkoop waren ge steld. Het achterliggende parkeerterrein heeft als groot nadeel dat het een krappe ingang heeft die tevens uitgang is. Door het verplaatsen van de smede rij kan dat worden veranderd. Ook zou hierdoor de mogelijkheid ontstaan om het probleem ten aanzien van de ge meentelijke woning Gasthuisstraat 18 op te lossen. Het ene gebouw is op een .vervelende" manier met het andere verbonden. Het is geen reclame voor de gemeente dat een pand verhuurt met een zodanige achteruitgang. Zon der de aangrenzende smederij zou deze woning aanzienlijk in kwaliteit vooruit gaan (er zou dan ook een tuintje bij kunnenl en dus in waarde vermeerde ren. Jansen verwacht dat het geld dat voor de aankoop van de smederij wordt uitgegeven terug komt in de vorm van waardevermeerdering van pand num mer 18. Als de gemeente de smederij eerst aan een ander zou doorverkopen en later terugkoopt, zou het allemaal veel duurder uitpakken. Door een en ander wordt de toegangsweg naar en van het drukke parkeerterrein en die aansluit op de onoverzichtelijke kruising Hollewal-Gasthuisstraat veel veiliger. Jansen heeft dit voorstel schriftelijk' bij de raad ingediend omdat hij de raadsvergadering van dinsdag niet kon bijwonen. Hij stelde ook nog enkele andere vragen. Zo informeerde hij of de nota windenergie spoedig in commis sieverband aan de orde zal worden ge steld en of de ministeriele consultatie nota inzake het streek- en stadsvervoer in de raad ter sprake zal worden ge bracht. 200 woningzoekenden van Texel en zei dat de gemeente zich niet kan veroor loven een woning aan de voorraad te onttrekken, ook al omdat men dan geen vuist meer kan maken tegen zakenlieden en anderen die proberen woningen een ander doel te geven. Dirk Terpstra van het Pakt onder schreef dit standpunt. „Het belang van de volkshuisvesting weegt zwaarder dan dat van de Georgische collectie". De aankoop van het huis kon op zich zelf niet ter discussie staan, want B. en W. zijn gemachtigd dit buiten de ge meenteraad om te doen zodat de raad er alleen tegen kan optreden door het voor de aankoop benodigde geld niet beschikbaar te stellen. Terpstra stelde voor dat het college het huis onmid dellijk weer doorverkoopt. Gerbrand Poster van de VVD had voor de gang van zaken geen goed woord over „Dit voorstel lijkt nergens op". Poster vond het kwalijk dat vooruit is gelopen op de museumnota die nog door de raad moet worden goedgekeurd en waar hij fundamentele bezwaren tegen heeft. Hij was er tegen dat het Scheepvaartmuseum uit Den Hoorn verdwijnt (waardoor extra ruimte nodig is in het Maritiem Museum te Oudeschild zodat de aldaar onderge brachte Georgische collectie moet verhuizen naar de eveneens in de nota bepleite uitbreiding van de Oudheids kamer in Den Burg). Poster vond ook de kosten niet gering. Naast de f105.000, die voor de woning moet worden betaald zijn er nog de verbou- wingskosten van tegen de twee ton. Het onttrekken van Kogerstraat 3 aan de woningvoorraad vond Poster ook onjuist. Onpraktisch Ook Cor Dros verklaarde zich tegen de gang van zaken. Hij zag bovendien praktische bezwaren in een uitbreiding van de Oudheidskamer. Het zou vol gens hem een onoverzichtelijk totaal worden met kans op diefstal. Dros constateerde dat de aankoop van de woning al heeft plaatsgehad omdat deze bevoegdheid destijds door de raad aan het college is gedelegeerd en hij betreurde dat duidelijk. Hij wilde een overzicht van alle delegatiebesluiten zodat de nieuwe raad daar eventueel verandering in zou kunnen brengen. Wethouder Barendregt legde uit dat Kogerstraat 3 voorlopig niet aan de woningvoorraad wordt onttrokken. Als de raad de museumplannen te zijner tijd afkeurt gebeurt het zelfs helemaal niet en wordt de woning weer door verkocht. Door de aankoop wordt dus nergens op vooruit gelopen maar door de woning nu te verwerven, ontstaat wel een keuzemogelijkheid die anders verloren gaat. De burgemeester onder streepte dat laatste: „Buurmans huis is maar een keer te koop". Jan van Asselt, die het betreurde dat de gegevens in het pre-advies nogal summier waren (zelfs de oppervlakte van het aan te kopen kuis was niet vermeld en er was ook geen tekening Verse gekookte mosselen met bruin stokbrood en sauzen f14,50 H/VENRESTAURANT TEXEL (02226) 310. bij) was tevreden met het antwoord van de wethouder. Verliesgevend Cor Dros had uitgerekend dat de aankoop van het pand voor de ge meente verliesgevend is omdat door de huur die redelijkerwijs kan worden ge vraagd nog niet de helft van de kapi- taalslasten wordt vergoed. De linkse fracties lieten zich ook niet overtuigen. Terpstra bleef erbij dat B. en W. het huis direkt weer moeten doorverkopen. Hij meende dat er best een andere oplossing is te vinden voor het onderbrengen van de Georgische collectie. Bakker: „We moeten afblij ven van alles wat een woonbestem ming heeft". Wethouder Daan Schilling slaagde er ook niet in verandering te brengen in dit standpunt. Vóór het verstrekken van het geld om de door B. en W. gekochte woning te betalen stemden alleen Zegers, Rienstra, Barendregt, Van Asselt, Kikkert, Daal der en Schilling. De heer E.Moojen heeft de bestaande houten aanbouw aan de achterkant van zijn woning Beatrixlaan 68 vervangen dcor een stenen aanbouw. De indeling en het gebruik zijn ongewijzigd, maar de vernieuwde aanbouw heeft een ander dak en de gevel is ook gewijzigd. Om die reden had Moojen voor deze verbou wing vergunning moeten vragen maar dat heeft hij niet gedaan. B en W hebben besloten dat de overtreder alsnog een aanvraag voor een bouw vergunning moet indienen. Of hij de vergunning zonder meer zal krijgen is twijfelachtig want de afdeling ruimtelijke ordening heeft erop aangedrongen dat tegelijk wordt nagegaan in hoeverre de oppervlakte aan bijgebouwen bij het pand Beatrixlaan 68 te groot is. Het concert dat dinsdagavond 19 ok tober (aanvang 20.00 uur) wordt gege ven in de Gereformeerde kerk te Oos terend door Betty Bakker (bugel) en Peter Zwart (orgel) zal zich voltrekken volgens onderstaand programma: 1. Bugel: Intrada, Otto Ketting 2. Orgel: a. Canonisch voorspel Psalm 84. Ja Zwart. b. Orgelkoraal O God'lijk Lam, on schuldig. 3. Bugel orgel: a. Voluntary bes, William Boyce; b. Air es, G. F. Handel. 4. Orgel: „The Cuckoo and Nightin gale" Concerto, G. F. Handel. 5. Bugel orgel: The trumpet shall sound, G. F. Handel. 6. Toccata G, T. H. Dubois. 7. Bugel orgel: Adagio A, T. Albi- non. 8. a. Trio Gebed des Heren; b. Toccata Psalm 146, Jan Zwart. De toegang is vrij. Bij de uitgang wordt een collecte gehouden ter be strijding van de kosten. Begin november zal op Texel een cursus „Opnieuw leren lezen en schrijven" beginnen, bedoeld voor mensen die niet of nauwelijks kun nen lezen en schrijven en deze vaar digheid alsnog onder de knie willen krijgen. Dit 'analfabetisme' komt in Neder land veel meer voor dan wel eens wordt gedacht: 1 Vi tot 2% van de bevolking kampt ermee en lijdt eronder. In de omgeving is deze 'kwaal' meestal onbekend omdat de betrokkenen hun ge brek meesterlijk camoufleren en zich onopvallend door anderen laten helpen. De man of vrouw die in aanwezigheid van anderen iets in een telefoonboek moet opzoeken, heeft 'toevallig' zijn bril niet bij zich zodat hij een ander vraagt te kijken. En als er geschreven moet worden mist hij een pen, heeft vuile handen of bedenkt een ander excuus om niet als analfabeet door de mand te vallen. De partners of directe familieleden zijn gewoonlijk wel op de hoogte en helpen ijverig bij het verbor gen houden van de 'kwaal'. Alleriei oorzaken Niet kunnen lezen en schrijven kan allerlei oorzaken hebben. Een kind kan een 'verbrokkelde' schooltijd hebben gehad als gevolg van herhaaldelijke ziekte of verhuizingen en daardoor hopeloos op achter zijn geraakt. Ook een minder hoge intelligentie of een partieel gebrek zoals leesblindheid kan aan het verschijnsel ten grondslag lig gen. Veel mensen herinneren zich uit hun lagere schooltijd wel het jongetje of meisje op de achterste bank dat meer werd bezig gehouden dan dat het werkelijk leerde. Tegenwoordig zullen ouders en onderwijzers zo'n kind naar de LOM-school verwijzen of een andere vorm van individuele begeleiding laten ondergaan, maar vroeger waren die mogelijkheden er niet. Ook op Texel Het staat vast dat ook op Texel een aanmerkelijk aantal mensen rondloopt dat de lees- en schrijfkunst niet be heerst. In bijna alle gevallen is daar achteraf wat aan te doen als de betrok kenen (en vooral ook hun naaste rela ties) dat willen. Dat 'analfabetisme' inderdaad voor komt, blijkt onder andere bij de afgifte van rijvaardigheidsbewijzen. Het ge beurt herhaaldelijk dat mensen gebruik maken van de mogelijkheid om het schriftelijke examen mondeling te laten afnemen, omdat ze schriftelijke op drachten niet of zeer moeilijk kunnen lezen. In de nacht van dinsdag op woens dag is er ingebroken in de Muziek handel van Henny Kok in de Wever straat. De inbrekers konden zich toe gang verschaffen via een kapot raam in de lege woning achter de winkel. Een binnendeur in het huis werd opengebroken waarna men vrij toegang had tot de winkelruimte. De inbrekers ontfermden zich over een geldkist met ongeveer zeshonderd gulden, een acoustische en een elek trische gitaar en een saxofoon, werden muziekboeken en snoeren genomen. Later werd de geldkist teruggevonden in de woning achte winkel. De rijkspolitie heeft voor n onderzoek de recherche ingescha) Op de foto is één van de leden van rechercheteam uit Alkmaar bezig het maken van sponningafdrukken na te gaan met welk voorwerp de gangsdeur van de winkel is openge ken. De dader(s) hebben voor hun trek ook een pak papier doorgeki op hun mogelijke waarde. Deze pt ren zullen mogelijk vingerafdrukken leveren Zaterdag wordt door Scouting Texel oud papier opgehaald in de Bernhard- laan, Lieuwstraat, Tjakkerstraat, Bur- detstraat, Meester Kraaistraat en Wil sterstraat. leder wordt verzocht ervoor te zorgen dat het papier uiterlijk 10.00 uur gebundeld aan de straat staat. De op Texel gehouden collecte ten bate van de Dierenbescherming heeft f2.178,76 opgebracht. Met dit resultaat zijn de organisatoren zeer tevreden en zij verzochten dan ook hun dank aan de gevers over te brengen. De marine houdt op 19 oktober van 10.00 tot 17.00 uur en op 20 oktober van 10.00 tot 18.00 uur schietoefenin gen vanaf de Breezanddijk. Er wordt geschoten met een zogenaamde '25 ponder'. In verband met de herfstvakantie ver vallen volgende week vrijdag de trainin gen van Gymvereniging Gyvo uit De Koog. De volleybaltrainingen op maan dag gaan wel door. Vrijdag (vandaag) zijn er ook geen Gyvo-lessen. Dinsdag werd op het Hoornderslag, 100 meter ten zuiden van Paal 9, een granaat gevonden. De Mijnopruimings- dienst zal het projectiel onschadelijk maken. In tal van plaatsen in het land blijken groepen waarin lezen en schrijven kan worden geleerd in een behoefte te voorzien. In Den Helder draaien thans bijvoorbeeld zes groepen van elk vijf tot tien deelnemers en nog steeds melden zich nieuwe 'gevallen' aan. Lesgroep Goos Westerlaken uit De Waal (erva ren in het geven van onderricht aan volwassenen I wil leiding geven aan zo'n lees- en schrijfgroep op Texel. Het is de bedoeling eens per week bijeen te komen. Omdat het hier gaat om vol strekt individueel onderwijs (het niveau van de deelnemers loopt zeer uiteen) mag zo'n groep niet groter zijn dan ongeveer zes personen, zodat een tweede groep in het leven moet wor den geroepen als er meer aanmeldin gen komen. In overleg wordt vastgesteld welk niveau de betrokkene wil bereiken. Daarvan hangt het aantal lesbijeenkom- sten mede af. Gedurende een half jaar de cursus volgen zal over het algemeen de minimumduur moeten zijn. De kosten bedragen drie tot vijf gulden per keer. UK de aard der zaak is er alle kans dat de mensen die bij deze cursus belang hebben dK artikel niet lezen. Derhalve wordt bij deze een beroep gedaan op hun huisgenoten of naas te familie om stimulerend op te tre den. Voor nadere informatie en opgave kan men terecht op het adres Hogereind 20 in De Waal, telefoon (02220) 4203. 1932 1982 Op zaterdag 23 oktober hopen wij met onze ouders en grootouders J. W. F. Usi en E. Usi-Nagtzaam hun 50-jarig huwelijk te vieren. Een ieder, die hen wil feliciteren is van harte welkom van 15.30 tot 17.30 uur in hotel De Lindeboom- Texel, Den Burg, Texel. Irene en Charles Marjolein en Fred Elleke en Erik Ingrid en Wim Michèle en Rupert Bas Rob Paul Arjen Machteld Joyce Martijn Jelle Jan Laura Den Burg, Noordwester 23, oktober 1982. tjc f— tjc tjc f— sjc tjc tjc 5jc sjc f— tjc sjc sjc tjc sjc —f— tjc sjc sjc sjc sjc sjc Bernard en Gerthe Verhons-Keyser geven met grote blijdschap kennis van de geboorte van hun zoon Hugo Henri Frangois 12 oktober 1982 27 Rue du Roi Albert, 57070 Metz, France Marius Eelman en Janie Troost gaan vrijdag 22 oktober 1982 trouwen om 3 uur in het gemeentehuis te Den Burg, Texel. U kunt ons feliciteren van 8 uur tot 9.30 uur in Res taurant De Hoop, Kikkert- straat 31, De Cocksdorp, Texel. Ons adres is: Kikkertstraat 61, De Cocksdorp, Texel. Hartelijk bedankt voor al die mooie bloemen, kaar ten, cadeaus en warme gelukwensen op onze trouwdag var| u ontvan gen. Het was geweldig! Kees en Corrie Haarsma Nieuwlanderweg 12, De Waal. Na een verblijf van bijna 6 weken in het ziekenhuis ben ik gelukkig nu weer thuis. Ik wil iedereen be danken voor de belang stelling, kaarten, de ca deautjes en bloemen die ik mocht ontvangen in Den Helder en thuis. Ina Koolhof Vloedlijn 23. Bij deze willen wij ieder een bedanken voor de vele blijken van belang stelling die wij bij onze start in het Eierlandsche Huis van u mochten ont vangen. Els en Nico Ooyevaar Te koop gevr. 22 kan. 27 MC bakkie. Tel. 4732. Het Eierlandsche Huis ook zaterdagavond open. Tel. 02222-507. Te koog gevr. wasma chine. Tel. 2922. Het Eierlandsche Huis ook voor snacks. Tel. 02222-507. Voor heerlijke aardap pels naar D. Prins, Ro- zendijk 16, tel. 02220- 3647. Het Eierlandsche Huis ook zaterdagavond open. Tel. 02222-507. Café-Restaurant „De Raadskelder". Voor al Uw bruiloften, partijen en recepties (150 pers.). Vis markt 6, Den Burg, tel. (02220) 2235. Verhuisd: fam. E. Moojen van Vloedlijn 46 naar Beatrixlaan 68. Tineke en Martin ge feliciteerd en veel geluk gewenst op Rendier 14 in Huizen van de fam. Boon, De Cocksdorp, Rotter dam, Medemblik. Te koop Chrysler 1600, weinig gelopen. Tel. 2797 De Vlier start weer met een cursus vegetarisch koken. Voor inlichtingen in De Vlier, tel. 4396. Café-Restaurant Raadskelder". Go spijs, eenvoudige Tot ziens. Tel. (02 2235. Vismarkt 6. Te koop gevr. 2e ha damesfiets met handi Tel. 02220-4636. Gevraagd 1 pianok Tel. 3516. Te koop gevraagd: I machine. De Ridder, 02220-4254. Te koop nieuwe kin wagen kl. d.blauw Koelstra wipstoe Gevr. autostoeltje. 02228-596. Pos tzegelruil beurs dinsdag 19 oktober ir Witte Burcht, vanaf 2 uur. Wegens ziekte te I Datsun Sunny coi 20.000 km, 2'A jaar Tel. 02220-4481. Huisje te koop te Oi schild. Pr. 746.00C Tel. 3097. Café-Restaurant Raadskelder". Van bodem Texels lamsvl Tel. (02220) 2235. markt 6. Te koop: ban) (klein); kuipstoel op <f voet; tienerledikant bureaukast; Finse hoek (grenen); elektri fornuis (Siemens); ijs) wandelwagen; stoel It hout). Beatrixlaan 68, 3082. Te koop prima dr stel pick-up. Tel. 4i Verhuust. Wee kon mit een dag of wót ói West in Ouweskil weune. Fóór mense de kommende tiid óm teetje of zóksówót i komme, ons adres is gien Loodssingel 45 n maar Ruyterstraat worre. Willem, H Jacob en Willen Keijzer-Vlas. Woonruimte aangi den 1 2 pers. tot 1 Tel. 02220-3294 na 11 uur. Leden KSV Kotex, ledenverg. vrijdag 2J '82 in „De Schakel vang 20.00 uur. Mosselen eten lust ze niet. Onbepr en maar voor 15 pi«{ Restaurant d'Gravei» len, telefoon 2204. Wij zijn verhuisd Oosterenderweg 34 Oosterenderweg 24. S en Rennie Kikkert, 02223-393. Aangeboden: zeü kersnaaimachine; tel tafel 100x150 cm, machine; biljart 105x cm; typemachine met bulator. Gevraagd: derwagen of fietst hangwagen. Engelvaart, tel. 4720.

Texelsche Courant | 1982 | | pagina 2