Boeiend Texels werk van Harry Tielemans /M3END4 Raadsvergadering Branche verdeling moet aangepakt De grote achtervolging l'ILittNIlüinYS L VVD in rondvraag: Musica Texla oefent ook in herfstvakantie Schrijfavond van Amnesty VERVOLG VAN PAG. 1 Singers of the Lord in De Waal Minder deelnemers jeugdtoernooi tafeltennis g JDAG 15 OKTOBER 1982 TEXELSE COURANT PAGINA 5 ot en met 22 oktober is er in de kelder van het raadhuis een jositie te zien van de 52-jarige Texelse kunstenaar Harry Tiele- ns. Deze plaatselijke schilder en tekenaar toont recent werk dat ralt door de eigenzinnige weergave van het Texelse landschap, lemans toont ook portretten en enkele zeeschilderingen. Het is i tentoonstelling die waard is om gezien te worden. Niet alleen dat het beelden van Texel betreft maar vooral omdat Tielemans eigen stijl verder heeft ontwikkeld en steeds meer weet te boeien. owel technisch als creatief is de rmaiige tekenleraar van de Ulo- doI vooruit gegaan en enkele aches (dekkende waterverf) zijn kelijk juweeltjes voor het oog. Dat It vooral voor het schilderij ;De drie ten'. Deze landschapimpressie van Leemkuil is subliem in sfeer, diepte ;ompositie. Het werk van Tielemans heeft daarnaast nog een andere waarde die voor veel niet-abstracte schilders geldt: het vastleggen van een tijdsbeeld in het landschap. Daarvoor kiest deze schilder de meest romantische benade ring en zoekt plekjes uit waar storende moderne obstakels achterwege blijven. Zijn schilderijen tonen de intieme en vaak nog ongeschonden plaatsen op ie schilderijen hebben mensen els onderwerp. Een deerven is Joppe Rijk. Texel en Tielemans kiest heel vaak een invalshoek die verschillende Texelaars even op het verkeerde been zal zetten bij een eerste herkenning. Details Zo wordt de westzijde van Oosterend met de kerktoren weergegeven vanaf een plaats die meestal niet wordt uitge kozen: achter de voormalige schuur van Linnhose. Vanuit dit gezichtsveld werkt Tielemans, wat Oosterend be treft, met een detaillistische aanpak. De rommelige en soms vervallen schuurtjes achter de woningen zijn de voornaam ste onderwerpen en de toren met de karakteristieke huisjes spelen een ondergeschikte rol. Die benadering hanteert hij ook met vergezichten op Den Hoorn en De Cocksdorp. De Cocksdorp is een van de dorpen die weinig op het linnen wordt weergegeven, maar duidelijk vanuit het boerenland Is geschilderd op plaatsen waar weinig mensen komen en waarbij dus van clichématigheid geen sprake is. Romantisch Het gebruik van zachte kleuren, vooral in de oranje tinten, is het ken merk voor de landschapsgouaches en dat geeft een romantisch effekt. Tiele mans lijkt minder uit de voeten te kun nen met luchten en lost dit soms op met een ietwat dreigende, maar door de oranje invloeden toch 'warme' wol kenpartijen. Het weergeven van schaapjeswolken gaat hem beter af en geven de schil derijen ook meer realiteitszin. Dat is vooral het geval met een gezicht op Den Burg, wederom vanuit een niet zo algemeen perspectief. Opgelapt Het werk is onmiskenbaar Texels. Details, zoals rommelige erfafscheidin- gen, opgelapte schuurtjes e.d. zijn onderdelen van het (vooral het oude) land van Texel. Niet alle 24 getoonde schilderingen zijn even gelukkig van compositie maar dit mag toegeschre ven worden aan de expressiezin van de kunstenaar. Een gezicht op de Slufter heeft totaal geen wijdsheid in zich, maar het kan ook zijn dat Tielemans dit gebied als zeer intiem ervaart. Een verschil in compositieopbouw is duide lijk merkbaar bij de gouaches van het Wad bij De Cocksdorp en, aan de andere zijde van de dijk, de Rogge- sloot. Het laatste schilderij heeft veel meer diepte dan het eerste, dat blijft steken Harry Tielemans schildert op locatie altijd in zijn bestelauto. Zaterdag 16 oktober: Om 10.30 (dus niet om 11.30 uur zoals in de vorige krant stond) begint in Het Kamphuis in Zuid Haffel de ,,lsraëldag" met film, samenzang en discussie, leder is welkom. Wie aan de maaltijd wil meedoen dient zich op te geven bij de familie Brouwer, telefoon 02220-3370. Maandag 18 oktober: In de sportzaal De Ferrever begint om 10.00 uur een open tafeltennistoernooi voor de lagere scholen, 's Avonds is er een instuif voor senioren, aanvang 19.30 uur. In ,,De Hollebol" wordt een schrijf- avond voor politieke gevangenen ge houden, georganiseerd door Amnesty International Texel; 20.00 uur. Dinsdag 19 oktober: Om 15.00 uur begint de inzamelings- aktie ,,Geef Max de Zak." leder wordt verzocht zakken kleding en schoeisel klaar te zetten aan straat of weg. Om 20.00 uur wordt in de Gereformeer de kerk van Oosterend een orgel/ bugelconcert gegeven. Zie programma elders in deze krant. In ,,Ons Huis" te Den Hoorn houden de Hervormde vrouwen verkoopdag ten bate van het restauratiefonds voor de NH kerk van Den Hoorn, aanvang 10.00 in een gebruik van vlakke kleuren en sterk doet denken aan naïve kunst, waarvoor overigens ook veel liefheb bers zijn. Overdreven Dat geldt soms ook voor de zeeschil deringen die een enkele maal, vooral wat betreft kleurige lichtval overdreven aandoen. Cartoonachtig zijn de olie verfschilderijen van drie bekende Texe laars. De Oudeschilder Nan Tuinder heeft terecht een plaatsje op de haven gekregen en Janti Maas uit De Koog is ook zeer sprekend. Joppe Rijk komt tot leven voor ,,De Karseboom". Bij deze drie schilderijen werkt de naive aanpak juist in het voordeel van Tiele mans. De helft van de tentoongestelde schilderijen (waaronder de portretten) is niet te koop. Voor het overige werk betaalt men tussen de 7450,— en 7750, De expositie is geopend op werkdagen van 9 tot 12 uur en van 2 tot 5 uur. Helaas kan Tielemans niet zelf aanwezig zijn om met zijn eigen zinnige commentaar en grappen de tentoonstelling te verlevendigen. Harry Tielemans ligt momenteel in het zieken huis. Dat is echter geen reden om de tentoonstelling niet te bezoeken. De in spanningen van Tielemans spreken voor zich. „Er gaan geruchten over de vestj- ling van een Aldi-supermarkt in Den lurg. Wéér zo'n supermarkt erbij. Het vordt te gek". Aldus Gerbrand 'oster in de rondvraag van de raads- ergadering dinsdagavond. De WD 8r zei dat er in Texels grootste dorp J heel veel grote supermarkten zijn >n dat er een beleid moet komen dat ixtreme groei van één bepaalde tranche tegengaat. Poster vond, „juist als liberaal", in- grijpen op zijn plaats en waarschuwde foor de gevolgen van ongewijzigd leleid. „Het gaat niet alleen om de :oncurrentie onderling. Dat is niet zo Erg, maar we moeten ook denken aan de kleine grutters en de kleine winkels de buitendorpen. De VVD-man vroeg het college een beleid te ontwik- reien dat aangeeft in welke branche log uitbreiding mogelijk en dat in ieder geval beperkingen oplegt aan het aantal winkelvestigingen. Wethouder Schilling kon meedelen dat de groeimogelijkheden inderdaad aesproken zullen worden. Het ontwerp- Eestemmingsplan Den Burg-centrum is klaar en komt binnenkort ter discussie sn er staat een distributieplan voor Den Burg op stapel dat dergelijke zaken regelt. Dorpshuis Partijgenoot Joop van der Meer had in de krant gelezen over een artikel 61 commissie die het dorpshuis moet beheren. Hij wilde graag meer infor matie over deze beheersvorm en vroeg waarom de raad nog niet was ingelicht. Wethouder Zegers antwoordde dat het artikel 61 voorstel was besproken in de Welzijnsstichting maar dat de raad uit eindelijk akkoord moet gaan. Eerst zal het toekomstig beheer van het dorps huis nog besproken worden in de raadscommissie welzijnszaken. Transacties De Pakt-man Dirk Terpstra zei dat Den Burg naast de 'Maasvlakte' al veel langere tijd nóg een vlakte bezit: het stuk grond aan de Gasthuisstraat waar Jarino zou bouwen. „Hoe lang gaat het nog duren?" vroeg Terpstra, die meende dat de mogelijkheden voor Premiebouw dit jaar inmiddels verkeken waren. Texel heeft een contingent wo ningen verspeeld omdat vorige maand niet met de bouw is gestart. Wethou der Schilling zei alleen maar te kunnen 'hopen' op een spoedige bouw van een supermarkt en woningen. Het college heeft geen machtsmiddelen om de plannen te versnellen „Het gaat om particuliere transacties en daar kunnen wij niets aan doen", aldus de wethou der. Cor Dros van Texels Belang vroeg wanneer de begrotingsvergadering zal worden gehouden. Wethouder Klaas Barendregt kon antwoorden dat het ambtelijk apparaat er alles aan doet de tijdachterstand van dit jaar in te lopen en waarschijnlijk zal de begroting in december behandeld kunnen worden. Kompasschool Het PSP-raadslid Peter Bakker had vragen over de recente benoemingen van onderwijskrachten aan de depen dance van de Helderse Kompasschool. De gemeente Texel heeft geld beschik baar gesteld voor een derde leerkracht Ondanks de herfstvakantie zal het amateur symfonieorkest ook dinsdag avond a.s repeteren, aanvang 19.30 uur. De leiding van het orkest hoopt dat er mensen zijn die juist als gevolg van de herfstvakantie in de gelegenheid zijn om met het ensemble kennis te maken. Zij worden derhalve uitgeno digd om met viool, cello of klarinet naar de voorspeelruimte van de muziekschool te komen, ingang Wilhel- minalaan. en iemand van de voormalige Beatrix- school heeft naar die functie moeten solliciteren maar is niet aangenomen omdat de school 'met een schone lei' wilde beginnen. Bakker vroeg zich af of deze gang van zaken juist is geweest. Wethouder Piet Zegers antwoordde bevestigend. De Kompasschool is een bijzondere school en het bestuur daarvan benoemt de leerkrachten. De gemeente heeft daar niets over te zeg gen. „Er is dus volgens de regels ge werkt en vanuit dat oogpunt is er juist gehandeld". Maandagavond 18 oktober om 20.00 uur houdt de Texelse afdeling van Amnesty International een schrijfavond in de Hollebol aan de Burgwal in Den Burg. Op deze avond worden brieven geschreven voor gevangenen, die van wege hun politieke opvattingen vastzit ten. Er zijn voorbeeldbrieven aanwezig. Er wordt geschreven voor José Mar- tinex Salqueiro en Mario Espinola uit Uruguay. Voor deze mensen is al eerder geschreven en daarop is van de autori teiten een onduidelijk antwoord geko men. Het is de bedoeling, dat er gerichte vragen aan de autoriteiten worden gesteld over het lot van de gevangenen. Een Joegoslavische advo- kaat: Zarko Aleksie uit Bosnië-Herce- govina heeft kritiek geuit op o.a. het socialistische systeem van zelfbeheer van het land. Hij werd berecht op be schuldiging van „vijandige propagan da." Ook voor hem worden maandag brieven geschreven. In Irak is de 40-jarige kernfysicus Dr. Hoessein Shahristani tot levenslang veroordeeld, omdat hij geweigerd heeft, om een atoombom met een uit Frankrijk ge kochte reactor te ontwikkelen. Ook is hij lid van een gediscrimineerde groep. Door eenzame opsluiting en mishande ling is hij in een zeer slechte conditie. In Taiwan is de journalist Chang Hua- min tot tien jaar gevangenisstraf veroor deeld, omdat hij pleitte voor gezamelijk overleg tussen Taiwan en haar aarts vijand de Volksrepubliek China. Daarom heeft Amnesty deze man geadopteerd. Voor hem worden er ook brieven ver stuurd. Informatie over het werk van Amnesty en deze schrijfavond kan ver kregen worden bij het secretariaat p/a Jenneke Wassink, Vloedlijn 31, Den Burg, tel. 02220-4109. Robert Duvall, Treat Williams en Kathryn Harrold vertolken de hoofdrol len in „De grote achtervolging". Het geheel is geregisseerd door Robert Spottiswoode en zoals de titel al doet vermoeden gaat het om een film die barstens vol zit met actie, achtervolgin gen, stunts en vooral grappen. Het verhaal speelt zich grotendeels af in Mexico. Aan boord van een Boeing 727 op weg naar Portland, dwingt D. B. Cooper de piloot, nadat hij hem een tijdbom laat zien (die later totaal onge vaarlijk blijkt te zijn), koers te zetten naar Mexico, niet sneller te gaan dan 200 mijl per uur en niet hoger te vliegen dan 10.000 voet. 35 mijl ten noorden van Portland, boven een dicht bebost gebied, verlaat Cooper, gekleed in een keurig pak met das, twee parachutes, 200.000 dollar die aan boord waren en een glimlach op z'n lippen via de achterdeur het toestel. Acht legerheli- copters en de hele derde divisie kam men het rerrein uit. Geen spoor van Cooper. De film weeft het verhaal rondom de jonge, geestige en nu rijke Cooper. Hij deed het voor zijn vrouw Hij wilde haar meenemen op een droomvakantie naar Mexico. Maar dan komt Robert Duvall in beeld die dit nieuws via de televisie te horen kreeg. Hij gaat op jacht en ontziet niets en niemand. Via waanzinnige achtervol gingen door woeste stroomversnellin gen en bochtige smalle bospaden, maar ook in vliegtuigen, zien we de hoofdrolspelers deze film tot een climax brengen. „De grote achtervolging" is te zien van vrijdag tot en met maandag en in de zondagmatinee. De toegang is alle leeftijden. dat voor de verbetering van de vloer van de sporthal nodig is informeerde Gerbrand Poster van de VVD of er op die vloer geen garantie was. Wethou der Barendregt antwoordde dat de garantietermijn is verlopen. Poster was niet blij met een aantal wijzigingen van de gemeentebegroting als gevolg van correcties in de begroting van de Wel zijnsstichting. Hij vroeg om nauwkeuri ger ramingen in de toekomst, waarbij inzicht wordt gegeven in de kosten per jaar per voorziening. Er was ook sprake van een meeval ler. Er is 75.000, minder gemeente subsidie nodig voor de muziekschool omdat de lesgelden zijn verhoogd en er minder nodig is voor reis- en verblijf kosten. Daan Welboren dacht al dat dit zou kunnen leiden tot verlaging van de lesgelden, maar volgens wethouder Zegers hoefde hij zich geen illusies te maken. De lesgelden zullen zeker niet omlaag gaan, in tegendeel. Iso-project De Woningbouwvereniging heeft in dertijd een bedrag van meer dan ander half miljoen gulden moeten voorfinan cieren in verband met de enorme kos- tenoverschrijding bij het isoleren van het totale woningbezet. Deze voorfi nanciering zou veranderd moeten worden in een gewone geldlening maar daarmee wil het bestuur nog even wachten omdat de rente op het ogen blik te hoog is. Om echter geen tekort aan liquide middelen te krijgen is de gemeente gevraagd de bestaande reke ning courant-overeenkomst tijdelijk te verhogen tot 71,4 miljoen en wel tot eind augustus volgend jaar. Naar de oorzaken van de enorme kostenover- schrijdingen is een onderzoek ingesteld. Ate Rienstra informeerde wanneer het rapport over deze zaak eindelijk eens beschikbaar kornt. Wethouder Schilling zei dat hij er zich nog niet in had ver diept maar beloofde, als hij straks in het bestuur van de Woningbouwver eniging zit, zijn best te zullen doen. Quarantaine Om te voldoen aan de verplichtingen van de veewet moet de gemeente beschikken over een quarantainehok waarin honden of katten die van hondsdolheid worden verdacht, kunnen woreden opgesloten. Het komt practisch nooit voor dat zo'n hok nodig is en mede daarom is de veterinaire inspectie ermee akkoord gegaan dat de gemeente zich zou aansluiten bij de Stichting Dierentehuis 't Schutshok in Den Helder, waar men beschikt over hokken die aan de eisen voldoen. De kosten voor het beschikbaar houden van een hok voor Texel bedragen 7630,— per jaar, wat aanzienlijk voordeliger is dan een 'eigen' hok op Texel zelf De gemeenteraad ging akkoord met een overeenkomst met het Schutshok in Den Helder. Joop van der Meer van de WD had echter van dierenarts Beekman gehoord dat voor het transporteren van verdachte dieren naar het vasteland een speciale kooi nodig is en dat een quarantaine mogelijkheden buiten de gemeente risico's zijn verbonden. Cor Dros wilde weten hoe vaak het voorkomt dat die ren in quarantaine moeten. Wethouder Zegers zei dat het al jaren niet is voor gekomen, maar dat nu eenmaal aan de voorschriften van de inspectie moet worden voldaan. Dieren die naar Den Helder moeten zouden eventueel ver doofd kunnen worden. Van der Meer veronderstelde dat huisdieren voor meer ziekten dan alleen hondsdolheid moeten worden opgesloten, maar dat was niet juist. De wettelijke regel geldt alleen voor hondsdolheid. Vrij uitvoerig discussieerde de raad over de voorgenomen reparatie van het dak en de koepel van het raadhuis. Met een noodreparatie van het dak ging men akkoord, echter als spoedig defini tieve afdoende maatregelen zouden volgen. De defecte koepel gaf meer spreekstof, temeer daar voor reparatie hiervan 785.000,— nodig is en er nog twijfel was over het afdoende karakter van deze reparatie. Jan van Asselt en Henk Beumkes vreesden dat het gaat om een lapmiddel. Cor Dros hekelde het feit dat het betonijzer slechts door enkele millimeters beton was afgedekt terwijl het enkele centimeters zou moeten zijn, wat te wijten zou zijn aan het toezicht tijdens de bouw of aan de architect. Dros wilde dat het college het voorstel tot reparatie zou terug nemen en de zaak eerst nog eens zou bestuderen en vervolgens in de com missievergadering brengen. Peter Bakker onderschreef de geuite 'techni sche twijfels'. Wethouder Barendregt wist de ongerustheid echter weg te nemen. Hij vertelde dat het reparatie- plan voorziet in een zeer deugdelijke aanpak onder streng toezicht en met 15 jaar schriftelijke garantie. Er is geen twijfel aan dat het aanbrengen van een laag krimpvrij beton en een afdeklaag op lange termijn gezien de goedkoop ste oplossing is. De gemeente heeft een gerenommeerd bedrijf in de arm genomen. Maasvlakte De raad ging akkoord met de aan koop van het terrein waar de super markt van Maas heeft gestaan voor 7350.000, Enkele raadsleden vroegen zich af in hoeverre het zeker is dat de gemeente drie ton subsidie krijgt uit het stadssaneringsfonds, zodat uit eindelijk een voor gesubsidieerde wo ningbouw aanvaardbare grondprijs ont staat. Volgens Barendregt was de subsidie nagenoeg zeker. Mocht de bij drage uitblijven dan zal de gemeente de algemene middelen moeten aanspreken. In ieder geval kan de 3V4 ton niet worden doorberekend in de grondprijs. Het verbranden van de su permarkt heeft de gemeente de moge lijkheid gegeven om fn deze omgeving een fraai bouw- en saneringsplan op te zetten; deze kans moest worden gegre pen en een beetje risico mocht voor lief worden genomen. Zondag a.s. zal in de Hervormde kerk van De Waal een gezinsdankdienst worden gehouden waaraan wordt mee gewerkt door het koor The Singers of the Lord onder leiding van Peter Zwart. Begonnen wordt om 11.00 uur. Voor het jeugdtoernooi tafeltennis dat maandag in sportzaal de Ferrever wordt gehouden hebben veel minder lagere schoolleerlingen ingeschreven dan vorig jaar. De organisatie wijdt dit aan de herfstvakantie waarin veel meer scho lieren naar de vastewal gaan. Over wogen wordt volgend jaar een toernooi te organiseren in de kerstvakantie. Maandag strijden 18 jongens en 16 meisjes om de prijzen, maar de nadruk van dit toernooi ligt vooral op het recre atieve vlak. Minstens één uur spelen wordt door de organisatie gegarandeerd en in de sportzaal is een kantine aan wezig om de inwendige mens te ver sterken. Ouders en andere belangstel lenden zijn welkom om de jeugd aan te moedigen. Het toernooi begint om 10.00 uur. Deelnemers die te laat komen worden van deelneming uitgesloten.

Texelsche Courant | 1982 | | pagina 5