Parkeerterrein Hoornderslag Landschapszorg lichtte bezwaren niet toe Aktie „Geef Max de zak" Texel bracht 22 ton kleding bijeen UIM Goed koopklïmaat Koger v „Kanzenbord" Bijzondere kerkdienst PAGINA 2 TEXELSE COURANT Peter Bakker vroeg zich af of het voor het verloop van de discussie wat zou hebben uitgemaakt als Land- schapszorg er wel was geweest om het bezwaar toe te lichten. Er op wij zende dat hij ongeveer hetzelfde standpunt innam, vond hij dat het gemeentebestuur ook met hem tot een vergelijk zou kunnen komen. De wethouder legde uit dat hij had bedoeld dat men in een discussie de Werkgroep er misschien toe had kunnen brengen het bezwaar in te trekken. Het blijft nu onverkort ge handhaafd, gaat naar de provincie en veroorzaakt daar een vertraging die misschien wel een jaar duurt, ook als het ongegrond zou worden verklaard. Dat tijdverlies is onverantwoord, juist in het belang van de natuur. Waar moeten de komende zomer de auto's heen als het oude terrein is verdwenen? Den Burg Uit de eerste voorzichtige reacties die de commissieleden gaven op het ont werp bestemmingsplan voor het cen trum van Den Burg, viel te conclude ren dat daartegen geen ernstige bezwa ren zullen rijzen De heer Blokzijl van het stedebouwkundig bureau Hajema en Partners gaf een toelichting bij het De Werkgroep Landschapszorg Texel heeft woensdagavond afgezien van de gelegenheid om tegenover de leden van de commissie ruimtelijke orde ning en huisvestingsbeleid het bezwaar toe te lichten dat zij had ingediend tegen de voorgenomen verplaatsing van het parkeerterrein bij paal 9. In een brief aan de commissie had het bestuur van de werkgroep laten weten dat niemand in de gelegenheid was het bezwaar toe te lichten, maar dat men er van uitging dat het schriftelijk bezwaar wel voor zichzelf zou spreken. Wethouder Daan Schilling, voorzitter van de commissie, toonde zich zeer teleurgesteld over deze houding. „Op zijn zachtst gezegd héél spijtig. Ik had gehoopt dat de mensen van Landschapszorg aanwezig zouden zijn, zodat we een vruchtbare discussie zouden kunnen hebben. In overleg hadden we dan wellicht tot een voor beide partijen goede oplossing kunnen komen". Zoals bekend is Landschapszorg van plan en de commissieleden namen een mening dat een nieuw parkeerterrein bij het Hoornder strand niet zo nodig is. Een uitsluitend voor voetgangers en fietsers bereikbaar strand zou te verkiezen zijn, temeer daar er genoeg andere strandslagen overblijven waar men wèl met de auto kan komen. Ook het aanleggen van een parkeerterrein ten oosten van de duinen (dus in het agrarisch gebied bij Den Hoorn) was als mogelijkheid genoemd. Noodzaak De heer M Mantje van Staatsbosbe heer, die zich ook teleurgesteld toonde over het wegblijven van de werkgroep, legde uit dat een nieuw parkeerterrein noodzaak is. Te verwachten is dat het huidige terrein bij de eerste stormen in zee zal verdwijnen. De auto's moeten op een nieuw terrein worden opgevan gen omdat ze anders in de duinen langs de weg worden gezet en dus schade aan natuurgebied toebrengen. Over het eventueel afsluiten van de weg voor auto's wilde Mantje zich niet uitspre ken, omdat hij dat als een planologische maatregel beschouwd waar de gemeente voor verantwoorde lijk is. Zolang de gemeente het plano logisch gewenst acht dat het Hoornder slag voor auto's bereikbaar blijft, zal Staatsbosbeheer het als een plicht beschouwen om voor een parkeerter rein te zorgen. Ongeloofwaardig Peter Bakker van de PSP gaf een mening die ongeveer gelijk was aan die van Landschapszorg. Hij vond dat de gemeente, die pleit voor maatregelen tegen het verlies van duin door kust- afslag, zich ongeloofwaardig maakt als zij bereid is een stuk duin té egaliseren ten behoeve van auto's. Bakker vond dat de strandweg in de zomerperiode voor auto's zou moeten worden geslo ten, een maatregel die hij ook voor enkele andere strandslagen zoals het Westerslag gewenst achtte. In de win ter deed het er minder toe, want dan waren er toch niet zoveel auto's en zou met een klein parkeerplaatsje kunnen worden volstaan. Bakker vond het strand van paal 12 (met een zeer groot parkeerterrein dat zelfs in het drukst van de zomer niet volledig wordt benut) een goed alternatief voor mensen die persé met de auto naar het strand willen. Schilling wees erop dat de wenselijk heid van een parkeerterrein bij paal 9 feitelijk niet meer ter discussie staat, omdat de gemeenteraad er zich door het nemen van een voorbereidingsbe- sluit, in feite al voor heeft uitgespro ken. Gelein Jansen van het CDA sprak zich uit voor het nieuwe parkeerterrein met als argument dat bij het Hoornder slag feitelijk sprake is van twee stranden: het drukbezochte naaktstrand en het gewone strand. Ook Gerbrand Poster van de VVD vond dat het omvangrijke strand van paal 9 bereikbaar moest zijn voor auto's. Ook voor het functioneren van het strand paviljoen van de firma Vlaming en Zonen is dat van belang. kijkje bij de maquette die is gemaakt voor het enige echt nieuw te ontwer pen onderdeel van dat plan: het gebied bij de R.K. Kerk. De burgerij krijgt uit gebreid gelegenheid om zich van het plan en details ervan op de hoogte te stellen. Op 23 en 24 november en op 15 december zijn er informatiebijeen komsten. Blokzijl vertelde onder meer dat het bestemmingsplan voornamelijk een .constateringsplan" is, wat betekent dat de bestaande gebouwen en het bestaande gebruik in de meeste gevallen niet worden aangevochten. Met gemengde bebouwing zal het plan echter veel minder scheutig zijn en er worden ook wat parkeerplaatsen (ca. 30) ingeleverd. Ook is geregeld dat het aantal bedrijfsvestigingen niet kan worden uit gebreid. Er zijn winkels genoeg in Den Burg. Een totale oppervlakte van 900 m2 is weliswaar voor uitbreiding van winkels beschikbaar maar dat is bedoeld om expansie te kunnen geven aan bestaande bedrijven. Een aantal woningen zal in winkels veranderd mogen worden, met name in de binnenring van Den Burg. De welbe wuste beperking van de winkeluitbrei- dingsmogelijkheden heeft met zich meegebracht dat er in de Waalderstraat geen winkels bijkomen, zodat hier de winkelfunctie ondergeschikt blijft aan de woonfunctie. Tijdens de discussie pleitte Peter Bakker van de PSP voor het verbieden van fietsverkeer in de Weverstraat. Fietsers en voetgangers bezorgen elkaar daar momenteel last. Dirk Terpstra van het Pakt wilde dat de Kogerstraat (tussen Stenenplaats en De Zes) voor gemotoriseerd verkeer zou worden gesloten, evenals de Waal derstraat. Desgevraagd kreeg Terpstra te horen dat op de Groeneplaats bij het Raadhuis enkele „kiosken" zijn gepro- jekteerd. Die zijn bedoeld om even tueel gemeentelijke voorlichting in te kunnen geven; er wordt dus geen patat verkocht.... Gerbrand Poster informeerde naar het lot van de meubelzaak Oosterhof aan de Hollewal. Dit bedrijf ligt in het gebied achter de R.K. kerk waar de gemeente een woonwijkje rond een plein wil maken. Uitgelegd werd dat het beleid er inderdaad op gericht zal zijn dit bedrijf hier weg te krijgen. De eerste grond van dit onderdeel van het bestemmingsplan heeft de gemeente al in handen: de „Maasvlakte" die in de vorige raads vergadering werd gekocht. Het bouwen van woningen op dit terrein kan beginnen lang voordat de gemeente de totale omgeving in handen heeft. Dirk Terpstra deed de suggestie nabij het plein achter de R.K. kerk het door Pakt en B. en W. nagestreefde tehuis voor acuut daklozen te bouwen. De wethouder zei dat op dit moment al een ander plan voor zo'n tehuis in de maak is en dat wilde hij niet doorkrui sen. De Texelse afdeling van de Chris telijke Plattelandsvrouwenbond heeft maandag 25 oktober een bijeenkomst in „De Poort" achter de Gereformeerde kerk in Den Burg. Met mevrouw Broek- loelofs wordt dan een „kanzenbord- spel" gespeeld waarbij vragen worden gesteld over vereniging, emancipatie en bedrijf. Ook dames van de CBTB- afdeling Texel zijn welkom op deze avond. In de Gereformeerde kerk in Den Burg wordt zondagavond een bijzondere kerkdienst gehouden met medewerking van de groep „Columba". Voorganger is ds. Blaauw. Thema van de dienst is de tekst ,,'t is een wonder boven wonder", afgeleid van een bekend kinderliedje over twee broodjes smerende beren. Ds. Blaauw zal uitleggen dat wonderen niet alleen in kinderliedjes voorkomen. De aanvang van de dienst is 19.00 uur. Het resultaat van de dinsdag op Texel gehouden kledinginzamelingsactie „Geef Max de zak" heeft alle verwach tingen overtroffen. Er kon maar liefst 22 ton kleding worden opgehaald, wat zeven ton meer was dan de meest opti mistische prognoses. Vorig jaar was de opbrengst 24 ton maar tegenwoordig doen de mensen veel minder kleding weg dan vroeger, waarschijnlijk een gevolg van de terug lopende welvaart. De Max Tailleuracties die de laatste tijd elders in het land zijri gehouden, gaven een opbrengstver mindering van 50 tot 60% te zien. Zeven patiënten Dit in aanmerking nemende was het resultaat op Texel dus uitstekend. Ver wacht wordt dat van de opbrengst van de kleding zeven Texelse rheumapa- tiënten kunnen worden uitgezonden voor een kuur in Badgastein in Oos tenrijk. Het was de derde keer dat de Texelse Rotaryclub een kledinginzameling ten bate van de Max Tailleurstichting or ganiseerde. Ook nu werd niet alleen van de eigen leden maar van tal van andere vrijwilligers alle gewenste medewerking ontvangen. Er waren ongeveer 70 men sen bij betrokken. Vanaf drie uur 's middags werd huis aan huis over heel Texel met 24 bestelauto's de kleding opgehaald. Opmerkelijk was het aandeel dat de Verenigde Schilders hadden in de actie. Dit bedrijf was voortdurend met drie bestelauto's en drie ploegen me dewerkers op de weg. Drie vrachtwagens De zakken kleding werden telkens naar het terrein van Bouwmaterialen- handel Rab in Oudeschild gebracht om te worden overgeladen in een grotere oplegger van Rab, een kleinere wagen van hetzelfde bedrijf en een vrachtauto van Jan de Wit. Op de weegbrug kon nauwkeurig worden vastgesteld hoe groot het succes van de actie was. Dinsdagavond om half elf was de ope ratie voltooid. Woensdagochtend vroeg werd de ingezamelde kleding al in Rot terdam afgeleverd. Medewerking De organisatoren zijn in het bijzonder tevreden over de medewerking die van het Texelse publiek is ondervonden. Op enorme schaal hebben de mensen ge hoor gegeven aan de oproep om tijdig kleding die niet meer wordt gebruikt apart te houden en op de dag van de actie tijdig aan de weg te zetten in een plastic vuilniszak. Het was wel jammer dat sommigge mensen wel héél erg veel kleding, schoenen en vodden in één vuilniszak hadden gepropt, waardoor deze niet behoorlijk kon worden geslo ten. De zakken sprongen soms open en de kledingstukken moesten dan bijeen worden geraapt, waardoor soms wat vertraging ontstond. Op zulke momen ten werd overigens wel geconstateerd dat de afgestane kleding vaak van zeer goede kwaliteit was. In ieder geval zal volgend jaar om ongeveer dezelfde tijd weer een inzameling worden gehou den. Uitzending Het is niet uitgesloten dat er mensen zijn die dinsdag hun zak kleding niet tijdig aan de weg hebben gezet. Zij kunnen de kleding afgeven bij Marian van der Vis, Geriitslanderdijkje 41. Rheumapatiënten die voor uitzending naar Badgastein in aanmerking willen komen, kunnen zich ook bij haar ver voegen: telefoon 02220-2459. Het zou kunnen dat sommige rheumapatienten er niet zo makkelijk toe komen om zichzelf aan te melden. Het is vanzelf- sprakend dat familieleden of kennissen ook voor nadere informatie bij Marian van der Vis welkom zijn. Het was dinsdagavond een drukte van belang op het terrein ven Rab in Oudeschild, waar de met bestelauto's aangevoerde zakken kleding in vrachtwagens werden overgeladen. Donderdag 21 oktober Tot ongeveer 22.00 uur kan men nog een bezoek brengen aan de bazaar van de Hervormde vrouwenvereniging in De Waal in de kerkekamer aldaar. Allerlei zelfgemaakte artikelen worden te koop aangenboden en er wordt (voor 71,50) koffie met cake geserveerd. De raadscommissie voor welzijnsbeleid heeft in het raadhuis een openbare ver gadering, aanvang 19.30 uur. De agen da vermeldt onder andere het horen van degenen die bezwaar hebben gemaakt tegen de museumnota. Ook wordt gesproken over de begrotingen van de Weizijnsstichting en de Sportraad. In hotel De Pelikaan wordt een voor lichtingsavond over het telen van wintertarwe gehouden; 20.00 uur. De Munten- en ansichtenclub heeft ruil beurs in De Witte Burcht, leder welkom, aanvang 20.00 uur. Vrijdag 22 oktober De Fotokring Texel heeft in dorpshuis De Oude ULO een bijeenkomst, 20.00 uur. Kleindiersportvereniging Kotex heeft een algemene ledenvergadering in „De Schakel." Zaterdag 23 oktober Het demonstratieteam Fokker Four traint boven het vliegveld Texel. De afdeling Noordholland-noord vai w COC heeft sociëteit in Trefhoek mosa, Koningstraat 70 in Den He j,. Bezoekers van Texel kunnen overn ting regelen via telefoon 02230-283(1 y 28517. ,r Zondag 24 oktober De sportvissersclub heeft aan de I, een wedstrijd van 8.00-10.00 uur. de jeugd om 14.00 uur. Maandag 25 oktober De raadscommissie voor algemee organisatorisch beleid heeft om I uur een openbare vergadering in raadhuis. De agenda vermeldt o meer bespreking van de verordenin het beheer van de dienst sociale voorziening en de regeling voo hulpverlening bij rampenbestrijdin de Waddenzee. De Stichting Texelse Sportraad een openbare vergadering in het huis, aanvang 19.30 uur. In „De Pelikaan" wordt door M. M ma voorlichting gegeven over runi fokkerij; 20.00 uur. De Christelijke Plattelandsvrouwen len in „De Poort" bij de gerefornro kerk een „kanzenbord"-spel; 20.00 Dinsdag 26 oktober De handwerkclub van Starker houdt in het recreatiezaaltje van kenburg een verkoping van hanr ken; 14.00 uur. VRIJDAG 22 OKTOBER |U De derde vlooienmarkt, die woensdag in de Dorpsstraat in De Koog werd gehouden, heeft niet te lijden gehad van de economische recessie. Het koopklimaat werd door de handelaren in de leeftijd van zestot zestien jaar uitstekend genoemd en velen maakten na enkele uren markten dan ook al een gunstige financiële balans op. Maar liefst 150 kinderen boden in 78 kraampjes" meest een kleed op de straat) hun waar aan, veertig meer dan vorig jaar. Het weer, hoewel somber met een spatje regen en een straffe wind, was ook beter dan tijdens de tweede vlooienmarkt want toen moesten veel kinderen door de regen een toevlucht zoeken in de bouwkamp- tent naast ,,Las Vegas". Die tent stond er woensdag weer maar werd alleen gebruikt voor poppenkast voorstellingen. De markt begon om negen uur 's morgens maar enkele uren daarvoor waren de kinderen, vaak geholpen door ouders, al bezig met het gereed maken van de kraam. Getuige de professionele reclameborden had men zich se rieus voorbereid. Marktmeester Verseput had zich namens de organiserende instantie, De Koog Promotion, belast met de controle op de aangevoerde waar. Hij trof, in tegenstelling tot een enkele uitzondering in voorgaande jaren in de non-food sector, alleei ;ti tweedehands spullen aan waarb je de nadruk lag op speelgoed ei ia boeken. De publieke belangstellint ;a was vooral 's morgens enorm. O. je Dorpsstraat beleefde een zelfdt drukte als tijdens een zomerse brafcri derie. 's Middags trad op eei w podium de muziekschoolgroep Th >n Cray One Day's Band op. Me y populaire melodieën zorgde di ut blaasorkest voor wat gezelligheit op de winderige markt, 's Morgen jri had de discotheek van Rolant ie Winter en Cor Elzendoorn voor eei ;ri sfeervolle achtergrond gezorgd. Dt ;e nadruk lag dit aar minder op he jri aanbieden van etenswaar en mee op gebruiksartikelen. Een jongetje dat zelfgegoten tinnen soldaatje, n verkocht had zijn gieterij met gas brander zeer alert opgesteld onde de podiumwagen om zonder las van wind en regen te kunnei #e werken. Ook de paardentram' bleek in een behoefte te voorzien^ de aanspanning van Bornrif Hei menig rondje. De marktkooplui wisten ook onYv derling regelmatig tot handelen tt st, komen en zo werd winst meteei weer omgezet in investering. Het jongetje op de foto toon trots zijn opbrengst van een dagji vlooienmarkten maar van zijn ge zicht valt ook af te lezen dat zoi dag vol plezier niet in geld is uit tl drukken.

Texelsche Courant | 1982 | | pagina 2