Vogeltrek op Texel Evenementen op lange termijn 'Pat^tiaot Kernenplan Texel ligt ter inzage Eilandcompetitie volleybal MST-programma Nieuw kaartmateriaal kost ƒ6.000,— Forellen in zwembad bijna allemaal dood Afhalen 19, «DAG 22 OKTOBER 1982 TEXELSE COURANT PAGINA t Reageren op deze rubriek kan bij Jaap van Groenigen, telefoon (02220) 3562, Adriaan Dijksen, telefoon (022281 676 of bij het Natuurrecreatiecentrum, telefoon (02228)741. n deze tijd van het jaar worden we op het Natuurrecreatiecentrum jal eens opgebeld door mensen die willen weten hoe het met de leltrek op Texel gesteld is. Dat gaat dan in de trant van: „Als ik aend weekeinde naar Texel kom, zie ik dan vogeltrek?" Het is heel kkelijk daarop een antwoord te geven. We kunnen volmondig „ja" igen. Immers in deze tijd zien we allemaal dat er op veel plaatsen >epjes lijsters rondvliegen. Af en toe komt er een „bende" eeuwen ovër of een linie kieviten. Maar voordat we enthousiast ipen: „ja, komt u maar" is het beter eerst even door te vragen. Veel nsen verwachten namelijk nogal wat van de vogeltrek: onaf- xoken stromen van allerlei soorten vogels die zich haastig door <else luchtruim naar het zuiden spoeden. Het liefst zien ze dat die zich afspeelt op voorspelbare dagen, vaste tijden en vaste atsen. En zo eenvoudig ligt het nu net niet! 'oorspelbare dagen dat er trek is, zijn igenlijk niet. Zeker is het niet op wat jere termijn te voorspellen. Weers- itandigheden spelen een alles over- irsende rol. En we weten op welke lijn het KNMI het weer exact kan lispellen. Bovendien is vogeltrek niet in een gebeuren dat zich in de herfst iober) afspeelt, maar eigenlijk gedu- le het grootste deel van het jaar. Dat lint in juli als de wadvogels al weer lelijk in aantal toenemen. En het irt tot enkele dagen na de inval van strenge winter. De voorjaarstrek |int in januari en zet zich voort tot in Ir zijn wel voorspelbare patronen. De I soort trekt eerder dan de andere. De ]ers verschijnen bijvoorbeeld meestal goed als eind september-begin bber de wind naar noordelijke rich ten draait. 's Nachts rek vindt wel op min of meer vaste in plaats. Dat wil zeggen het meest lachts. Er zijn heel veel soorten die ifdzakelijk in het donker vliegen. Die we dus niet, hoewel ervaren voge- s die nachttrek toch wel opmerken, de eerste plaats omdat trekkende als vaak even naar elkaar roepen. En Ie tweede plaats omdat we de jende dag zien dat het in de duin- jes „ineens" wemelt van de zwart jes of de weilanden vol zitten met msvogels. Dat 's nachts trekken is r de vogels noodzaak. Ze hebben nelijk een groot deel van de dag lig om voedsel te zoeken. Er blijft dan inig tijd over, zeker als in de herfst de |en danig beginnen te korten. Zicht- e trek vindt het meest in de vroege rgenuren plaats. Maar ook dat gaat voor alle soorten op. Er is een aantal tere vogelsoorten zoals roofvogels zoeken. Hier moeten we, zoals dat weieens officieel gezegd wordt, een paar kanttekeningen bij plaatsen. Im mers waarom zouden er zoveel vogels over Texel passeren als al die noordelijke dieren in zuidelijke richting wegtrekken. Noordelijk van Texel is nauwelijks land. Veel broedvogels uit Scandinavië en Noord-Rusland en Siberië volgen meer een westelijke trekrichting dan een zuidelijke. Ze vliegen zo snel mogelijk naar het veel zachtere Atlantische kust klimaat. Landvogels hebben een uitge sproken hekel aan vliegen boven water. Bij de Atlantische Oceaan of Noordzee gekomen, buigen ze dus af in zuid westelijke richting. En zo komt er een is in deze tijd veel bedrijvigheid, hoewel het vaak meer heen en weer vliegen is, dan dat een stroom vogels het Marsdiep oversteekt richting Den Helder. Al met al: je moet het treffen, goede trekdagen kan je niet van te voren plannen. Maar er is soms wèl veel te zien. Vooral de afgelopen vijfjaar is door enkele Texelse vogelaars, vooral door Frits Jan Maas, enorm veel naar „zee- trek" gekeken. Dat is dus trek die zich over zee afspeelt, voornamelijk van zeevogels, waterwild en meeuwen. In 1979 is bijvoorbeeld maar liefst 272 uur geteld en dan kan je natuurlijk heel goede dagen treffen Op 22 september bijvoorbeeld vlogen in één uur tijds 1951 zwarte zee-eenden voorbij en op de 23e 233 jan van genten in 2 uur. Eind augustus is er veel trek van sterns: in één uur bijna 2500! In zes jaar tijds werden zo in 610 teluren totaal ruim 147.000 vogels geregistreerd. Zwarte zee-eenden (ruim 67.000) en grote sterns (ruim 21.000) waren de meest algemene soorten. Landtrek De vogelwerkgroep Texel is deze herfst ook begonnen met het tellen van trekkende vogels, maar dan boven land. Net als bij de zeetrek is dit in het kader van een landelijk onderzoek, waarbij op enige tientallen punten, soms dagelijks, geteld wordt. Op Texel is de post niet zo vaak bemand. Wij tellen Zwarte Zeeëenden flinks het mannetje, rechts het wijf/el. Dit is de meest algemene trekvogel langs onze kust. die tijdens de trek gebruik maken van opstijgende luchtstromingen (thermiek). En die stromingen ontstaan juist als de zon het aardoppervlak later op de dag flink heeft opgewarmd. Ook zwaluwen trekken doorgaans overdag. Handig! Ze moeten immers hun kostje al vliegende opscharrelen en zo kunnen ze trek en voedsel zoeken aardig combineren. Trekbanen In groot verband kan men-zeggen dat trek langs vaste plaatsen geschiedt. Langs de kuststrook, door bergpassen en over landengten. Op de kaart van Europa zijn zo min of meer duidelijke trekwegen in te tekenen (die van soort tot soort kunnen verschillen). Die trek banen ontstaan doordat: a. de vogels naar het zuiden willen, en b. de vogels de gemakkelijkste én veiligste weg „gestuwde" trek langs de West-turo- pese kusten en dus ook langs Texel. Vogels uit een immens groot broed gebied trekken geconcentreerd in een smalle baan naar zuidelijker streken. Nu moeten we die trekbaan ook weer niet te smal zien. Het is dus rifler zo dat al die vogels bijvoorbeeld over de Texelse duinen trekken. Heel Texel, ja zelfs heel Nederland ligt in feite in die baan. Ons eiland promoten als jèt vogeltrekeiland is er dus niet bij! Langs ae cuid- hollandse kust passeren waarschijnlijk meer vogels. Hoeveel wel? In Texels verband gezien vindt de meeste trek waarschijnlijk over de dui nen plaats, maar ook langs de oostkust en eigenlijk over het hele eiland is het te verwachten. Vooral op Texels zuidpunt Na de publicatie van de maand- enda, een week geleden, zijn een Dot aantal aanvullingen binnengeko- en bij het bureau culturele zaken. Eind ivember wordt weer een overzicht publiceerd en verenigingen en instan- s worden verzocht nieuwe agenda- nten van de maanden december tot li door te geven aan het bureau Iturele zaken, kamer 304 in het adhuis, telefoon 02220-3041. oktober: In „De Poort", achter de reformeerde Kerk in Den Burg, houdt Christelijke Plattelands vrouwen nd om 20.00 uur een kansenspel imancipatie." rening Bedrijfsvoorlichting Texel udt in Hotel de Pelikaan een voor- ïtingsavond met als onderwerp: Vee- (kerij, inleider is de heer M.Meinsma. oktober: Schouwburg Den Helder: ast-side-story met volledige Ameri- inse bezetting, kaarten 7 30,(met Ira boot en bus vanaf schouwburg), nd Plattelandsvrouwen, afdeling xel: Gezamenlijke avond met het ilde", in de LTS-kantine, om 20.00 oktober: MAB-club Texel organiseert artrit, start bij de fa. Schoenmaker, a het Wezenland om 20.00 uur. November: november: Vereniging Bedrijfsvoor- iting Texel organiseert avond met als derwerp: Economie in de Rundvee- uderij, inleider: J.G.Veldt in hotel De likaan om 20.00 uur. lovember: Uitvoering Sint Jan in de ideboom, met „Huis aan meer" van Bh Milss. november: Boerenkoolrit georgani seerd door de Vereniging voor Vrienden van het Paard. 8 november Vereninging Bedrijfsvoor lichting Texel avond in Hotel de Pelikaan om 20.00 uur met als onderwerp: Opfok van kalf tot melkkoe, inleider: Th. Boxem. 11 november Texels Philatilistische vereniging de Postzegelbeurs organi seert ruilbeurs in de Witte Burcht om 20.00 uur 13 november: Toneelvereniging 't Ama teurtje met „De zon tegemoet" om 20.00 uur in dorpshuis de Wielewaal. 15 november: Voorlichtingsavond vere niging Bedrijfsvoorlichting Texel, on derwerp. Resultaten proefvelden, inlei der D.Schipper in hotel de Pelikaan om 20.00 uur. 20 november: Toneelvereniging 't Ama teurtje met „De zon tegemoet" in de Wielewaal om 20.00 uur. 22 november: Vereniging bedrijfsvoor lichting Texel organiseert avond in hotel de Pelikaan om 20.00 uur. Onderwerp: Mineralenvoorziening grasland, inleider P.Stoepker; Mineralenvoorziening rundvee, inleider J.Koopman. 23 november: Bond Plattelandsvrou wen, afdeling Texel, creatieve avond in LTS-kantine om 20.00 uur, gastvrouw: G.Kalis-van Liere. 24 november: Intocht Sinterklaas, orga nisatie de Koog Promotion. 26 november: Toneelvereniging UDI in de Lindeboom met opvoering van „Een moordenaar in de groep." 28 november: MAB-club, sinterklaasrit. Start bij fa. Schoenmaker, aan het Wezenland om 14.00 uur. Koffieconcert KTF/DEK in de Linde boom om 11.15 uur. December: 8 december. Avond van de vereniging Bedrijfsvoorlichting Texel met als on derwerp: Economie Akkerbouw, inleider C.VIot in hotel De Pelikaan om 20.00 uur. 11 december: Ouwe Sunderklaas 13 december: Vereniging Bedrijfsvoor lichting Texel houdt bijeenkomst met het onderwerp: Gewasbescherming en plantenziekten, inleider is H.GIas, in hotel de Pelikaan om 20.00 uur. 14 december: Schouwburg Den Helder, Amerika, Amerika, musical van Jos Brink en Frank Sanders, kaarten 7 25,00 en f 20,00 voor CJP en Pas 65. Extra boot en bus vanaf de schouwburg. 15 december: Bond van Plattelands vrouwen, afdeling Texel: Kerstviering om 20.00 uur in de LTS-kantine. Verening Bedrijfsvoorlichting Texel heeft schapenhouderijochtend om 10.00 uur in hotel de Pelikaan, inleider: T.Rui ter. 17 december: Uitvoering muziekschool in de burgemeester de Koninghal, aan vang 19.00 uur. 22 december: Vereniging Bedrijfsvoor lichting Texel organiseert schapenhou derijochtend om 10.00 uur in hotel de Pelikaan. Inleider is J.Visser. 24 december: Intocht kerstman, de Koog Promotion. 26 en 27 december: Gamma tournooi zaalvoetbal, in sporthal Ons Genoegen. Januari: 8 januari: MAB-club Texel houdt nieuwjaarsrit, start bij fa. Schoenmaker aan het Wezenland om 20.00 uur. Voorstelling te Den Burg (plaats nop onbekend) met o.a. Thijs v. Leer, Henk ■van Ulsen, Gerrie van de Klei. „Als er liefde bestaat," om 20.00 uur, show ge- basseerd op chansons poëzie van Brei, Brassens, Aznavoure.a. Kaarten 715,— en 710,— voor CJP en Pas 65. 11 januari: Texelse Philatilistische vere niging de Postzegelbeurs organiseert ruilbeurs om 20.00 uur in de Witte Burcht. 12 januari: Vereniging Bedrijfsvoorlich ting Texel houdt excursie naar proef- boerdedrij. 15 januari: Toneelstuk: „Moord in de pastorie" (door Agatha Christie) door toneelvereniging Nieuw Leven, in 't Uitslagen 19 oktober: Mannen: RWS-Gemeente Reisburo-Timmers bakk. DGM-Smash 1 Gamma-PH Hotel Question-Bravura RSG-Smash 3 Molenkoog-v. Wijngaarden Amro-Westerlaken Cors Polis-Versluis Poedelprijs-Pado Vrouwen: Goénga 1-Skil WGD-Vopoda Graaf sp.-Mantje Deja Vu-Gyvo Frans Zegel-VW Audi Smash jeugd-Ass. Bremer Smash 2-Casino Bremakker-Boetiek 22 12 Balcken-Expert CVI-Goënga 2 Lindeboom-Kuipkuil Programma 26 oktober Veld 18.30 u 19.05 u 19.45 u 20.25 u 21.05 u 21.45 u 22.25 u A mannen: Gamma-Gemeente Kobeko-Reisburo Smash 1-Timmers b. PEN-Graaf sp. Question-PH Hotel Bravura-Time Out Krim-Berekuip 0-2 2-0 2-0 2-0 1-1 1-1 0-2 1-1 0-2 0-2 1-1 1-1 1-1 1-1 2-0 2-0 2-0 1-1 0-2 2-0 2-0 Kobeko Gemeente Reisburo Smash 1 Graaf sp. PH Hotel Time out Veld B vrouwen en mannen: 18.30 u 19.05 u 19.45 u 20.25 u 21.05 u 21.45 u. 22.25 u. Gyvo-Kuipkuil CVI Koffieshop-CVI Kuipkuil Mantje-WGD Deja Vu Deja vu-Graaf sp. Mantje Versluis-Poedelprijs Mengsmering Mengsmering-Cors Polis Poedelprijs Amro-Pado Cors Polis 20.25 u. Vijfsprong-Ass. Bremer Frans Zegel 21.05u. Bremakker-Nokanto Gr. Slock 21.45 u. Gar. Kikkert-Gr. Slock Nokanto 22.25 u. Molenkoog-Boektiek 22 Gar. Kikkert. Zaterdag 23 oktober: Basketbal: Den Helder, De Brug, 17.00 uur: Mareis j.j.-Polisport Volleybal: Ons Genoegen: 12.30-13.30 uur: Mini's team 1-team 2 Team 3-winnaar team 3-verliezer 13.30 u. Asp. Tevoko 1-WSOV 14.15 u. asp. Tevoko 2-HCSC 3 13.45 u. Tevoko 2 (h)-Juvoc 2 13.45 u. Tevoko 1 (d)-VCW 1 15.15 u. Tevoko 1 (h)-Volendam 15.15 u. Tevoko 2 (d)-ZAP 1 15.15 u. Tevoko 3 (d)-Noordkop 3 De topper van deze volleybalmiddag in Ons Genoegen zal ongetwijfeld de herenwedstrijd Tevoko 1 tegen Volem- dam worden. Volendam, teruggekomen uit de eerste divisie, is de gedoodverfde kampioen maar verloor toch al van WM '63. Dat team pakte ook zaterdag j.L drie punten van een ongeconcentreerd spelend Tevoko 1. Het tweede heren team ontmoet het nog ongeslagen Juvoc 2. Winst of verlies zal enige duidelijkheid in de top van de tweede klasse brengen. Dames 1 zet hopielijk de zegereeks voort tegen het onbekende VCW. Zaterdag 23 oktober Volleybal Sporthal Joco, Den Helder 14.15 u. HCSC-Tevoko (j.asp.) Uitslagen MST volleybal: Veld C vrouwen: 18.30 u. Goënga 2-Antoekhuisje Hema 19.05 u. Taxi Smidt-Hema Goënga 2 19.45 u. FransZegel-JailteamTaxi Smidt VVM '63-Tevoko 1 (h) 3-1 Juvoc 4-Tevoko3 (hl 0-3 ZAP-Tevoko 1 (d) 0-3 Harpoen-Tevoko 2 (d) 1-3 Juvoc 2-Tevoko3 (d) 3-1 Noordkop-Tevoko 1 (asp.m.) 0-2 Br.Seahawks-Tevoko 1 (asp.m.) 2-0 alleen op zaterdag of zondag van een half uur voor zonsopkomst tot twee uur daarna. Ook daarbij zijn leuke dingen te zien (als het toevallig niet 2 '/i uur aan een stuk regent of het potdicht zit van de mist, zoals in september). Op 16 oktober waren de weersomstandighe den. beter en toen zagen we in die 2 Vi uuf= togh_ruim 7000 vogels passeren. Verreweg het meeste spreeuwen (zo'n 6600) maar toch ook 23 andere soorten. Veel meer van dergelijke gegevens, zowel van broedvogels als doortrekkers en wintergasten zijn te vinden in „De Skor". Dat is het tijdschrift van de vogelwerkgroep Texel en het verschijnt maar liefst zes maal per jaar. Meer informatie over het tijdschrift en de vogelwerkgroep kunt u u krijgen bij Dick Schermer, Molendwarsstraat 2, Den Burg (02220-4239) of bij mij. Adriaan Dijksen. Skiltje, 20.00 uur. 19 januari: Bond van Plattelandsvrou wen, afdeling Texel, jaarvergadering, 45 jarig jubileum in hotel Texel. 22 januari: Opvoering toneelstuk „Moord in de pastorie" door toneelver eniging Nieuw Leven, in 't Skiltje. 29 januari: Dubbele von Sion avond in hotel de Lindeboom. Februari: 4 februari: Schouwburg Den Helder, voorstelling van Paul van Vliet met nieuwe show. Kaarten f 22,50 en 717,50 voor CJP en Pas 65. Extra boot en bus vanaf schouwburg. 8 februari: Texelse philatelistische vere niging de Postzegelbeurs heeft ruilbeurs om 20.00 uur in de Witte Burcht. 14 februari Bond Plattelandsvrouwen, afdeling Texel, notaris C.J.Boswijk spreekt over erfrecht en testament. In de LTS-kantine om 20 00 uur. 16 februari: Vereniging Bedrijfsvoorlich ting Texel organiseert boerderijentocht. 18 februari: Winterconcert KTF/DEK in de Waldhoorn om 20.00 uur. 19 februari: Winterconcert KTF/DEK in 't Eierlandsche Huis om 20.00 uur. 26 februari: Winterconcert KTF/DEK in de Lindeboom, 20.00 uur. B en W hebben besloten 7 6400uit te trekken voor het maken van land kaarten en het verrichten van overige werkzaamheden die verband houden met de inwerkingtreding van de Wet op het Agrarisch Grondverkeer. Deze wet heeft gevolgen voor de procedure die moet worden gevolgd bij vervreemding van grond. Een vereenvoudigde proce dure wordt toegepast als het gaat om niet agrarische grond. Voor het aan wijzen van de onderscheidene gebieden zijn landkaarten nodig met een schaal van 110.000. De kosten komen voor re kening van de algemene dienst (ze worden dus niet door het grondbedrijf doorberekend) omdat de kaarten ook van nut zijn voor andere gemeentelijke doeleinden, zoals ruimtelijke ordening. Voor Texel is een ontwerp-regio- naal kemenplan opgesteld als uit werking van het streekplan voor de Kop van Noord-Holland en Texel. Dit ontwerp-plan ligt ter visie in het raadhuis te Den Burg en in het Pro vinciehuis te Haarlem tot 18 novem ber 1982. In deze periode kunnen bezwaren worden ingediend bij Gedeputeerde Staten van Noord-Holland, Dreef 3, 2012 HR Haarlem. Het ontwerp-kernen- plan is gebaseerd op het structuurplan voor Texel van de gemeente. Op dit structuurplan is door de bevolking al ingesproken. Inmiddels hebben GS vooruitlopend op de vaststelling van het ontwerp-kernenplan hun commen taar op het structuurplan toegezonden aan de gemeente. Als de bezwaren tegen het ontwerp plan bij de provincie binnen zijn wordt een koppeling aangebracht met het ontwerp-regionaal kernenplan Kop van Noord-Holland, dat ter visie heeft gelegen tot en met 1 oktober Beide plannen doorlopen daarna gecombineerd de volgende procedure: GS leveren commentaar op de inge komen bezwaarschriften: voor indieners van bezwaarschriften wordt een hoorzitting gehouden, waarop een mondelinge toelichting kan worden gegeven; de statencommissie voor de ruimte lijke ordening houdt een beraad slaging over de ontwerp-plannen en de ingediende bezwaren; de ontwerp-plannen komen aan de orde in Provinciale Staten; gedeputeerde staten stellen de plan nen vast (voorjaar 1983). Als deze procedures zijn doorlopen zal de woningbouwparagraaf voor het streekplan voor de Kop van Noord- Holland en Texel zijn uitgewerkt. Ontwerp-regionaal kemenplan Texel Het plan voorziet in de volgende aantallen te bouwen woningen (exacte bouw locaties vyorden niet aangegeven omdat die door de gemeente dienen te worden bepaald): Toename woning- Toename woning- Toename woning voorraad '77-'85 voorraad '85-'90 voorraad '77-'90 totaal per jaar totaal per jaar totaal Den Burg 343 43 159 32 502 Den Hoorn 37 5 13 2 3 50 De Koog 23 3 16 3 39 Oosterend 26 3 19 4 45 Oudeschild 80 10 43 8 9 123 De Cocksdorp 47 6 24 5 71 Totaal 556 ca. 70 274 53 55 830 Vrijwel alle zalmforellen die vorige week in het zwembad Molenkoog wer den uitgezet zijn dood. Bij het Rijks instituut voor Visserijonderzoek in IJmuiden wordt getracht er achter te komen wat de oorzaak van de sterfte is geweest. Van de bijna 6000 forellen die woens dag in het bad werden losgelaten, waren er gisteren nog maar enkele in leven, zodat de proef als een volslagen mislukking wordt beschouwd. De scha de (ongeveer 73000, komt voor reke ning van de vijf personen tellende be- roepencommissie van de Jonge Onder nemers Organisatie Texel, die het ex periment voor eigen rekening en risico had opgezet. Het was de bedoeling ge weest de vis tot medio december in het zwembad te laten opgroeien en ze dan voor consumptiedoeleinden te verko pen. De eerste dagen was er niets bij zonders aan de hand. Er gingen toen wel wat vissen dood, maar dat was niet alarmerend, omdat altijd dieren bezwij ken als gevolg van de „stress" die gepaard gaat met het transport en de overgang naar ander water. Maandag en dinsdag bleken echter honderden vissen dood te zijn. Omdat het water in het bad er nogal vuil uitzag, werd woensdag besloten het water (een mil joen liter) volledig te verversen. Dit verse water, zo werd door iemand van het NIOZ vastgesteld, voldeed aan de hoogste eisen, met name de zuurgraad was in orde. De sterfte nam echter niet. af. Zaterdag werd de leverancier van de vis uit Exloo erbij gehaald. Deze stelde vast dat het water in twee dagen tijd een veel te lage zuurgraad (PH 9) had gekregen. De oorzaak daarvan is nog een raadsel. Het is haast ondenkbaar dat de toch vrij grote watermassa door natuurlijke oorzaken zo snel kan veran deren. Verse eigengemaakte erwtensoep, vol spek en worst 76,95 per liter (02220) 4890.

Texelsche Courant | 1982 | | pagina 9