A Scheepvaartcollectie blijft in Den Hoorn Produktie van rauwmelkse kaas verloopt goed HERRIE HINDERT Groen-Zwart LAND BOUW LINDEBOOM Tractor was te breed Inbraak Valse sleutels Van paard gevallen Vernielingen op haventerrein Wonder Auto over de kop PAGINA 2 TEXELSE COURANT DINSDAG 26 OKTOBER K «tt5 t De scheepvaartcollectie, onderge bracht in het doopsgezinde kerkje in Den Hoorn blijft waarschijnlijk in dit loodsdorp. Na een mondelinge toelich ting op de bezwaren van de Hoornder winkeliersvereniging en de dorpscom missie Den Hoorn in de vergadering van de commissie Welzijn donderdagavond in het raadhuis adviseerden de com missieleden dit kleine museum voor Den Hoorn te behouden. De commissieleden toonden begrip voor het economische denken van het college in de museum nota maar dachten dat verplaatsing van de collectie naar Oudeschild ook veel geld gaat kosten. Wel zullen mogelijk heden moeten worden onderzocht om het beheer van het museum goedkoper te maken. Dat zou kunnen door de in schakeling van (werkloze) vrijwilligers, meende het commissielid Daan Wei- boren. Dat betekent niet dat de huidige beheerder van het scheepvaartmuseum, Biem Lap, wordt ontslagen. Lap werkt twintig uur per week in het scheep vaartmuseum en twintig uur in de oud heidskamer. Welboren stelde voor dat het huidige museumpersoneel gehand haafd blijft, maar dat de vaste krachten worden aangevuld met vrijwilligers. De gemeente subsidieert een belangrijk deel van de exploitatie van het scheep vaartmuseum en dit bedrag moet naar beneden, was de mening van de meeste commissieleden. De bezwaren van de middenstands vereniging en de dorpscommissie Den Hoorn werden mondeling toegelicht door de voorzitter van de dorpscom missie Jaap Lap. Hij zei dat Den Hoorn is aangewezen als beschermd dorpsge zicht en dat het beleid er op is gericht het oude karakter van het dorp zoveel mogelijk te handhaven. De voormalige Doopsgezinde schuilkerk noemde Lap een monument dat goed aansloot bij de oude loodshuisjes in Den Hoorn. ,,Het is een uitstekende toelichting bij hetgeen de toerist na een wandeling door Den Hoorn heeft gezien." Lap zei dat het ook voor de middenstanders van belang is dat het museum in Den Hoorn blijft. Zij pikken natuurlijk een graantje mee van toeristisch bezoek." Volgens Lap is dit ook nodig. Enkele winkeliers zouden ongetwijfeld verdwijnen als er minder toeristen kwamen. Dat zou dan ten koste gaan van de leefbaarheid in Den Hoorn. Elk dorp heeft wel iets bij zonders. Laat ons naast het kerkje het scheepvaartmuseum behouden", be sloot Lap zijn betoog. Peter Bakker vroeg aan Lap of vooral behoud van de scheepvaartcollectie van belang was of alleen het museum. De PSP-er vond dat ook de Georgische collectie naar Den Hoorn gebracht zou kunnen worden. Jaap Lap zei dat de huidige collectie moet blijven. ,,Deze tentoonstelling heeft het meest met Den Hoorn te maken." Het commissielid Joop van der Meer was het helemaal met Lap eens. Hij noemde de collectie diepgeworteld in de Hoornders historie en vond dat het museum niet mocht veranderen. ,,De kosten blijven, ook als je de spullen naar Oudeschild brengt." Hij memoreerde een zin uit de museum- nota waaruit bleek dat de collectie zo uniek is dat deze een rustig plaatsje verdient in een fraaie omgeving. Ellen-effect Paul Kikkert van Texels Belang had aanvankelijk meer bezwaren en vroeg aan de dorpscommissie-voorzitter of hij ideeen had om de exploitatie gunstiger te maken. ,,Er moet geld bij. Hebben jullie daar wel eens aan gedacht?" Jaap Lap zei dat dit niet zijn schuld was, maar de dorpscommissie wilde wel eens bekijken hoe het bezoek meer gestimu leerd zou kunnen worden. Joop van der Meer noemde de toenemende concur rentie van het Maritiem Museum. Maar Welboren zei dat één van de belang rijkste factoren waardoor het museum de laatste tijd veel publiciteit krijgt (het ,,Cor Ellen-effect") ook weer zal afne men. ,,Met een goede collectie zal men in Oudeschild veel toeristen binnen kunnen halen, maar ook daar zal een stabilisatie in bezoekers optreden", Het Lindeboom-debac/e heeft op Texel nauwelijks verbazing gewekt. Voor de tegenstanders van het project heeft het altijd al vastgestaan dat de zaak moest vastlopen en de overigen moeten de afgelopen maanden hun conclusies hebben getrokken uit wat zij zagen en hoorden. Ook de tien personeelsleden kunnen met overdonderd zijn geweest. ZJj wer den vanaf het begin op de hoogte gehouden van de telkens meer tegen vallende bedrijfsresultaten en wisten dus dat het zo niet kon doorgaan. De verslagenheid is er echter niet minder om. Het publiek heeft de Lindeboom gemeden a/s de pest. Dat was niet alleen te wijten aan de sjieke aankleding, de monumentale hal en de kille witte stoeltjes maar het was ook het gevolg van de wijze waarop de gerenoveerde Lindeboom tot stand is gekomen. Het politieke geharrewar heeft Texels be langrijkste culturele centrum tot een omstreden project gemaakt. Links en rechts kon al zijn onvrede op De Linde boom afreageren. Links fulmineerde tegen de betrokkenheid van een op winst beluste projectontwikkelaar en rechts zag het hotel-café-restaurant- schouwburgzaal a/s een stuk oneerlijke concurrentie voor de plaatselijke hore ca. Ook bij een knussere aankleding zouden veel mensen geen voet in het gebouw hebben gezet, althans niet de eerste jaren. Daarbij moet niet worden vergeten dat de Lindebbom 2/z jaar buiten gebruik is geweest. De regel matige bezoekers waren in die tijd op andere gelegenheden aangewezen en zijn daar over het algemeen goed ont vangen. Het getuigt van weinig mem sen ken nis om te verwachten dat al die mensen onmiddellijk weer naar De Lin deboom zullen terugrennen. Dat wordt gezien a/s verraad jegens de gastheer waarmee in die 2Yi jaar banden zijn gegroeid die niet alleen maar zakelijk zijn. In deze feitelijke situatie kan geen enkel overlevingsplan" verandering brengen. Maar zelfs a/s het zou lukken de Texelaars weer voor De Lindeboom te winnen, dan zal het nog bijzonder moeilijk zijn om tot een sluitende ex ploitatie te komen. Het verlies van drie ton in een halfjaar spreekt voor zichzelf. Hopeloos is het echter niet. Gevreesd moet worden dat dit plan sanering van het personeelsbestand en een aan tal andere kostenbesparende maatre gelen niet zal slagen a/s het niet zou lukken tevens een flinke portie over heidsgeld los te krijgen. Waarbij be dacht moet worden dat die kosten besparende maatregelen het bedrijf niet aantrekkelijker zullen maken en dat het alsnogverknussen van het gebouw al gauw tonnen zal kosten. In het gun stigste geval zal het economische effect van dergelijke maatregelen pas op de lange duur merkbaar zijn. Het feit dat bij het opstellen van de exploitatieverwachting enorme misre keningen zijn gemaakt hebben de Re creatiestichting en Jarino nog meer om streden gemaakt dan zij al waren. Kon de kritiek tot dusver nog worden af gedaan a/s concurrentievrees, thans blijkt dat de opposanten van destijds gelijk hebben gehad. Tegen de bierkaai vechten en achteraf toch gelijk krijgen, sterkt het zelfvertrouwen. Het is dan ook begrijpelijk dat het verhaal over het Lindeboom-debacle in menige kring op Texel met nauwelijks verholen vreugde is ontvangen. Deze situatie zal bijvoorbeeld gevolgen hebben op de houding van publiek en gemeenteraad jegens de RST a/s uitvoerder van het gemeentelijk beleid. Het door sommigen zorgvuldig gekoesterde wantrouwen jegens deze stichting is versterkt en dat zal zich bijv. doen gelden als de uitvoering van het artikel 11 gebied in De Koog aan de orde komt. Wie hecht er nog waarde aan de kosten- en batenverwachtingen die voor dit plan zijn gemaakt Het is te vrezen dat geen overle vingsplan voor De Lindeboom denkbaar is zonder gemeentegeld, voor het ,,ge- meenschapsdeel" van het complex, dus de schouwburgzaal. Wachten op het fail lissement is eenvoudiger en wordt onge twijfeld in stilte door menigeen gewenst, maar is moreel zeer aanvechtbaar. De gemeenteraad zal echter geen cent wil len geven a/s niet nagenoeg vast staat dat De Lindeboom tot in lengte van jaren sluitend zal kunnen draaien. Het overlevingsplan zal er overtuigend moe ten uitzien en zou het beste kunnen worden opgesteld door een onafhan kelijke commissie, dus zonder mensen van RST, Jarino of gemeente. Deze commissie met in ieder geval horeca- deskundigen die bekend zijn met de Texelse situatie) zou rapport moeten uitbrengen met aanbevelingen inzake het aantrekkelijker maken van het be drijf, het eventueel afstoten van het schouwburgdeel, het personeelsbe stand, het management, e.d. Het rap port zou een nauwkeurige analyse moe ten bevatten van wat er het afgelopen jaar is misgegaan en aan welke om standigheden of personen dat is te wijten. A/s dat allemaal eerlijk en open hartig dus openbaar gebeurt en er komt een overlevingsplan dat is geba seerd op nuchtere verwachtingen, dan zal de publieke opinie en dus de gemeenteraad wellicht genadig zijn. Tenzij de goed geoutilleerde schouw burgzaal op een andere manier in stand is te houden. Het is prijzenswaardig dat het gemeentebestuur de knip niet on middellijk opent, maar het lijkt niet ver standig dat B en W zich bij voorbaat af wijzend blijven opstellen. Laat het colle ge in ieder geval met de beide aan deelhouders en de bank om de tafel gaan zitten, want er is hier wel degelijk een gemeenschapsbelang in het geding. meende Welboren. De Pakt-man ver woordde de gevoelens van alle com missieleden door te zeggen dat het museum in Den Hoorn moet blijven maar dat mogelijkheden voor goed kopere exploitatie moeten worden on derzocht. Kleintje Joh. C. Roeper sprak namens het Agrarisch Museum en zei dat het bestuur het in grote lijnen met de museumnota eens kon zijn. Veel moeite heeft men echter met een mogelijke fusie met de Stichting Texels Museum, die te kennen heeft gegeven een over koepelend orgaan te willen zijn voor èlle musea op Texel Roeper pleitte voor een blijvende bestuurlijke zelfstandigheid van het agrarisch museum. In samen werking zag hij geen probleem en dat gebeurt ook al. ,,Het is voor grotere instanties goed dat er een kleintje is die met veel zelfwerkzaamheid en weinig subsidie rond kan komen", zei Roeper, die daarna wèl om meer subsidie vroeg. Hij noemde de subsidiebedragen van alle Texelse musea en zei dat het Agrarisch Museum er zeer karig afkomt. Ook hier zou volgens Roeper het „gelij ke momkken, gelijke kappen" van toe passing moeten zijn. Hoewel de provin ciale museumconsulent heeft gezegd dat eerst aandacht moet worden gege ven aan de uitbouw van het Maritiem Museum, vond Roeper ook aandacht voor de uitbreidingsplannen van ,,zijn" museum „Misschien kunnen we er een leerlingenbouwplaats van maken. Onze bouwtekeningen zijn al lang klaar." Vanaf de publieke tribune werd één consequentie genoemd van een fikse museumuitbreiding in De Waal: Er is weinig mogelijkheid tot parkeren. Voor zitter P. Zegers zag ook problemen en vond in tegenstelling tot Roeper par keren op de Bomendiek geen oplossing. „In feite is er bij De Waal geen moge lijkheid voor een flinke parkeerplaats", aldus Zegers. Texels atelier Stephan During uit Oosterend hield een pleidooi voor een expositieruimte voor Texelse kunstenaars. Als mogelijk heid was in de nota het Scheepvaart museum genoemd, maar het maakte During niet zoveel uit waar een Texels atelier zou komen. Hij zag dit het Ijefst gerealiseerd in of bij een bestaand mu seum maar gaf toe weinig eisen te kunnen stellen. „We moeten kijken of het een succes wordt", aldus During die op vragen van de commissieleden ant woordde dat het de bedoeling zal zijn het tentoongestelde soms ook te ver- Een 34-jarige bestuurder van een tractor met dubbele banden, keek vrijdag niet goed uit toen hij vanaf het Mienterglop de Pijpersdijk opdraaide. Op de Pijpersdijk stond, op geruime afstand van de splitsing een volkswagenbe stuurder te wachten totdat de tractor de bocht had genomen, maar het zeer brede landbouwvoertuig reed over de motorkap van de Volkswagen. Aan deze auto, die toebehoorde aan 42-jarige Amsterdamse, ontstond veel schade. Uit een horecabedrijf in Den Burg werd in de nacht van donderdag op vrijdag 850 gulden gestolen De inbraak moet zijn ge pleegd na sluitingstijd. Vermoedelijk is men via een raam binnengekomen Dumphandel De Twee Paardjes in De Koog kreeg donderdagnacht onge nood bezoek. Tweehonderd gulden werd buitgemaakt. Van braak was ech ter geen sprake. De dader is binnenge komen met een valse deursleutel Ook de kassa werd op deze manier open gemaakt. Een 12-jarig Texels meisje viel zondag bij de Rozendijk van haar paard en raakte daardoor buiten bewustzijn. Zij werd voor onderzoek overgebracht naar het Gemini-ziekenhuis. Het paard is waar schijnlijk geschrokken toen het tegen schrikdraad liep. Op het haventerrein van Oudeschild zijn dit weekend vernielingen toege bracht aan kotter-aansluitkasten en aan bouwwerken, waaronder de asfaltmolen. Van enkele elektrische aansluitkasten ten behoeve van de kotters werden kabels stukgetrokken en met stenen werden ruiten en lampen stukgegooid. De schade bedraagt ƒ350, kopen. „Dat hangt van de kunstenaar af. Ik denk dat dit in de helft van de gevallen niet zal gebeuren." Een deel van de opbrengst van de verkoop zou ten goede kunnen komen aan de exploi tatie van de kunstenaarsruimte. Paul Kikkert stelde voor dat de betreffende kunstenaar dan ook in het atelier zijn vak gaat uitoefenen. Volgens During was dit om technische redenen niet in alle gevallen mogelijk. De Oosterender is zelf houtbewerker en noemde als voor beeld dat het voor hem onmogelijk zou zijn, zijn houtdraaibank te verplaatsen. Peter Bakker deed de sugestie dat ge meentelijk kunstbezit (verkregen door de beeldende kunstenaarsregeling) ook geschikt is voor dit atelier. Welboren vroeg of de mogelijkheid van een Texels atelier nog in de definitieve nota genoemd kan worden. „Graag met enkele concrete mogelijkheden." De overige commissieleden deden nog geen uitspraak over het idee van During. Gepasseerd De Stichting Texels Museum kwam donderdagavond met een groot aantal bezwaren die het voor de commissie leden uiteindelijk onmogelijk maakten advies over de nota uit te brengen. Harry Wuis deed het woord namens de stichting en hij zei dat men zich „gepas seerd" voelde wat betreft de inspraak over de nota. Bij het voorontwerp had de stichting veel ideëen aangedragen maar nu was men niet apart gevraagd de ontwerpnota te bekijken. „Wij heb ben nu de mogelijkheid van bezwaren, maar we waren liever directer bij de uit werking betrokken geweest", aldus Wuis De museumbestuurder gaf te kennen dat de stichting nog steeds bereid is een overkoepelend orgaan te zijn van alle musea maar niet op de wijze zoals dat nu met het Maritiem museum gebeurt. De werkgroep Maritiem museum (onder voorzitterschap van een wethouder en als secretaris het hoofd van de afdeling culturele zaken) noemde Wuis een orgaan dat „veel te sterk overhelt naar een zelfstandig bestuurlijk orgaan met vermeninging en verwarring van verant woordelijkheid." De gemeentelijke inbreng is duidelijk in de Stichting Texels Museum geregeld en dit bestuur vindt dat ook een „paraplu-effect" kan vervullen voor alle musea. Het bestuur wil werkgroepen, die bestaan uit groepjes deskundigen op een bepaald museaal terrein met uit sluitend een adviserende en begeleiden de taak. Laatste moment Verder werden twijfels uitgesproken over de aankoop van Kogerstraat 3 als mogelijk onderdak voor de Georgische collectie, („voor die vier ton kan het museumbestuur zeker enkele andere wensen noemen") en het instellen van een „vier-in-één" museumkaart. De stichting gaf de voorkeur aan de lan delijke museumkaart en het ziet er naar uit dat ook het Agrarisch Museum zich aansluit bij dit circuit. De commissie leden wilden zich niet uitspreken over de voorstellen van de stichting vooral om dat men daar op het laatste moment mee werd geconfronteerd. Aan wet houder Zegers werd gevraagd nader overleg te plegen met de Stichting Texels Museum en het Agrarisch Mu seum over samenwerking in de toe komst en de overkoepelingsfunctie van het Texels museum. „Wij verwachten uitgediepte beleidsvoorstellen", aldus Welboren.'De museumnota staat weer op de agenda van de commissieverga dering van november. Door foutieve opgave is in het berichtje over de bijzondere kerkdienst in de Gereformeerde kerk in Den Burg een verkeerde datum genoemd. De dienst met als thema ,,'t Is een wonder boven wonder" wordt zondag a.s. ge houden. Aanvang 19.00 uur Drank is de vermoedelijke oorzaak van een ongeval, dat zich in de nacht van donderdag op vrijdag voordeed op de Pontweg, ter hoogte van Tubantia. Een Austin-mini raakte van de weg en sloeg over de kop in een greppel naast het fiets pad. Twee van de vier inzittenden kwamen met lichte schaafwonden en de schrik vrij; de twee anderen moesten met een ambulance naar het Gemini-ziekenhuis worden vervoerd met resp. een hersen schudding en een schedelbasisfractuur De brandweer moest er aan ti komen om de. twee gewonde inzitte te bevrijden (zie foto). De auto bestuurd door een 28-jarige Texelai kwam zonder ernstige kwetsuren t t, verklaarde dat de Austin-mini ploti begon te slingeren en van de weg ri Na het ongeval werd hem een I os bloedproef afgenomen. I l( aanleiding van de blaasproef wei bestuurder een rijverbod opgelegr overige inzittenden waren een 19 Texels meisje en twee jongens uit pool van 24 en 27 jaar oud De produktie van rauwmelkse kaas verloopt naar wens. Wekelijks wordt gemiddeld 10 ton afgezet. Hiermee wordt voldaan aan de vraag. Een groot deel van de concurrentie is weggevallen zodat bijna alleen de „Texelaar" als rauwmelkse kaas wordt aangeboden. De kwaliteit van de melk geleverd aan de Eendracht voldoet (grotendeels) aan de eisen die er worden gesteld voor de produktie van deze kaas. De appa ratuur, die wordt gebruikt voor het geschikt maken van de melk voor de rauwmelkse kaasbereiding de zg. bacte- fuses hebben in het begin wel voor enige storingen gezorgd. Die technische problemen zijn nu echter bijna opge lost. Deze mededelingen werden ge daan door de heer P. Boorsma, zaak voerder van de Eendracht op Texel op een ledenvergadering van Melkunie Holland. Klaas Eelman van hoeve Wiljo deelde als voorzitter op deze ledenvergadering mee dat de uitbetalingsprijs als voor schot in vergelijking met het vorig jaar met vijf cent per kg is gestegen. Wel maakte Eelman enkele kanttekeningen bij de toename van de totale melkplas in Nederland, die gemiddeld met 5% is gestegen. Binnen de EEG is de toe name ongeveer 2 2 t.o.v. het vorige jaar. Bij Melkunie Holland is het nieuwe kantoorgebouw in Gouda in gebruik ge nomen. Alle Texelse leden worden in 1986 uitgenodigd om dit nieuwe gebouw te bezichtigen. Voor 1983 staat er een excursie op stapel naar de zuivel fabriek in Opmeer. Zuivelexport daalt Het was de heer S. Jansen (mede werker van de Mulkunie) die vertelde dat de totale zuivelexport van Nederland daalt. In 1981 was er voor 7 miljard gulden geëxporteerd en nu is het 6 miljard. Er komen enige spanningen door de toename van de melkplas. Bij de kaasprijzen zijn de kostenverhoudingen niet meegenomen. Per week is er een overschot van 1500 ton kaas. Een ver betering is gaande omdat alle grote be drijven in Nederland een afspraak heb ben gemaakt over een produktiebe- heersing. De komende winter kan bepa lend worden voor het zuivelbeleid in de komende jaren. Het is denkbaar, aldus de heer Jansen, dat de interventieprijs gaat dalen. Dit is de prijs waar de pro- dukten voor ingeleverd kunnen worden bij de EEG. het bestuur komt met voorstellen om veranderingen te brengen in een aantal regelingen. Op bedrijven waar de te klein zijn dienen de melkveehoiLp, voor het tussentijds ophalen var melk ƒ75,— extra te betalen. 0( bedrijven waar twee melktanks staa die dan leeg gehaald moeten wor wordt voorgesteld om ƒ30, ning te brengen. Indien de melkleveranciers voor 1 1983 besluiten om een grotere tank te schaffen dan vervallen de extra haalkosten. Alle melk moet in één worden opgeslagen. Er zijn ook stellen om de vaste kosten per b|r0 anders te gaan verdelen. Uit de stelde berekeningen blijkt het volg(or dat per bedrijf de volgende kosten den gemaakt Dit zijn de vaste'kol Melkgeldadministratie ƒ339, teits/vet/eiwit/bepaling ƒ268,— nigingsinformatie f43, voorrijkc rijdende melk ontvangr ƒ910, T ''e1 71560,— Bij 26 weken komt dit neer op f( 3a<J per keer. Het voorstel is om hie 30,— per 14 dagen in rekeninfoc brengen per bedrijf. Bij aanname de leden gaat dit voorstel drie duren. Meer informatie hierover vol 'et: het blad van Melkunie. De klefn melkleveranciers worden door dit stel iets zwaarder belast terwijl de dengroep in leveranties minder in ren. Door deze verandering komt e verhoging van de vet en eiwitprij dan over het gehele jaar gerekend ƒ0,375. Door deze verandering ook de heffing terug naar 74 een 100 kg melk. E fdi )ire tic k ie< an Eigen ondernemi De heer Jansen zei door rendem verbetering binnen het eigen bedr ;e totale resultaten te kunnen verbet Dit geldt zowel voor het veehoude drijf als voor de zuivelonderneminr de speciaalprodukten is een or daling aan de gang. De consument minder besteden. Bij de melkpa bereiding zijn de resultaten bev }an gend. De tak consumptiemelk bij A jol unie Holland weet zich goed te haven. De gehele onderneming nog volgens de prognoses. De looiiVo ten zijn praktisch niet gestegen ei ker verloop in personeel is tot nul tfhu gelopen. Het resultaat over de helft van 1982 is goed te noe waardoor naar verwachting er habetalingsprijs zal plaatsvinden va1 over de reeds ontvangen melkprijs, het slot van de vergadering werdei een groot aantal Texelse melkver ders wandtegels overhandigd voo feit dat men meer dan vijf jaar a elkaar eerste klas melk had geleve' ïrl ile ke inl eh lat ne na; ne )iri ;ch iet ve e 1 tie iet aar Oai ia Is

Texelsche Courant | 1982 | | pagina 2