Cjroen ^tmrL- Jexels in het harL, Noord-Ierse kinderen weer naar Texel? Gemeente steunt strijd tegen watervervuiling Nieuw vrouwenkoor in oprichting Marsdiep" niet voor kerstmis terug? DE PAR IJSE AUTOSALON NU 01 ONZE SHOWROOM \vDR0S VANA VOND VOORLICHTING IN DE SCHAKEL Commissies oordelen over wlelerclrcuit Alcoholvoorlichting op ouderavond Toeristenbelasting bracht veel meer op dan vorig jaar Voormalige gasfabriek wordt onderzocht FF VRIJDAG 29 OKTOBER 1982 )7e JAARGANG Nr. 9725 Redaktie- Harry de Graaf, Pelikaanweg 75, De Koog, tel. (02228) 266, Frits Beutick, Warmoesstraat 43, Den Burg, tel (02220) 2208, en Hans Oosterhof, Golfslag 32, Den Burg, tel. (02220) 4988 Voor advertenties, abonnementen, etc.. Langeveld Et De Rooy BV, Postbus 11, 1790 AA Den Burg, telefoon (02220) 2741, na 18.00 uur 4881 Verschijnt dinsdags en vrijdags. Postgiro 652. Abonnementsprijs ƒ16,15 per kwartaal 70 cent incasso; los 65 cent. Bankrelaties Amro Bank nr. 46 99.17 636. Rabobank nr. 36 25.01.742; NMB nr. 67.34 60.398. „Stevig omarmd stapten de protestantse en katholieke kinderen de bus in die ze naar Schiphol bracht." Dit stond acht jaar geleden in de Texelse Courant naar aanleiding van het afscheid van een groep Noord-Ierse kinderen die drie weken op ons eiland had doorgebracht. De kinderen, twintig katholieken en twintig protestanten, waren niet voor vakantie op T exel geweest, maar voor een.experiment in samenleven In Noord-lerland leven beide geloofsgroepen op voet van oorlog met elkaar en het verblijf in Nederland had tot doel samenwerking en onderling begrip te stimuleren. Blijkens de taferelen bij het afscheid was die opzet goed-gelukt. Nagenoeg dezelfde Texelaars die in 1974 de komst van de kinderen uit Noord-lerland voorbereidden willen pogen een dergelijk project wederom op poten te zetten. Daarom is een aantal instellingen en verenigingen aangeschreven met het verzoek vanavond (vrijdag) om acht uur aanwezig te zijn op een voorlichtingsavond die in gebouwde Schakel naast de Hervormde kerk in Den Burg wordt gehou den. Op deze avond is de landelijke coördinator van de Stichting Hulp Noord-lerland aanwezig. Deze stichting verzorgt de selectie van de kinderen in Noord-lerland en het vervoer naar Nederland. Aan de hand van dia's zal hij iets vertellen over de huidige situatie in Noord-lerland. Het voorlopige Comité Texel helpt Noord-lerland" bestaat uit Maarten Mantje, Siem Bremer, Peter Bakker, Henk de Lugt en Frits Beutick. De leden van het comité realiseren zich dat het veel moeilijker zal zijn dan acht jaar geleden om Noord-Ierse kinderen voor een verblijf van drie weken naar Texel te halen. Niet alleen zijn de kosten van een dergelijk project in die tijd van bijna ƒ20.000,— gestegen tot f35.000, maar ook zijn de economische omstandigheden niet be paald bevorderlijk voor het bijeenkrijgen van een dergelijk bedrag. Het comité wil daarom zeer zorgvuldig te werk gaan en vooraf peilen wat de kansen zijn van het slagen van een nieuw project. Alles hangt af van de medewerking die van de Texelse samenleving wordt ondervonden. Daar om staat de bijeenkomst van vanavond niet alleen open voor degenen die een brief van het comité hebben ontvangen, maar ook voor anderen die willen helpen. .Wanneer het enthousiasme net zo groot is als in 1974 zijn we er zeker van dat het een succes wordt. Niet alleen Noord- Ierse kinderen maar ook Texelaars heb ben elkaar in 1974 beter leren kennen", aldus het comité. ,,Het is een moeilijk karwei dat je met elkaar moet klaren en juist dan leer je wat je aan elkaar hebt. Maar voorop staan natuurlijk de belangen van de Noord-Ierse kinderen." Volgens Beutick, die regelmatig in de Noord-Ierse hoofdstad Belfast komt, is het moeilijkje de situatie in die stad voor te stllen als je alleen afhankelijk bent van televisiebeelden en kranten. Volgens hem is Belfast een soort legpuzzel, waarbij de verschillende stukjes wijken voorstellen die protestants of katholiek zijn. In één bepaalde wijk wonen dus uitsluitend protestanten of katholieken en de gevechten tussen beide groepen vinden plaats op de grenzen van die wijken. Het Britse leger dat probeert de twee kampen uit elkaar te houden, beschikt over stafkaarten waar de katho lieke wijken groen en de protestantse wijken oranje zijn afgebeeld. Die grens loopt heel precies en is per straat en zelfs per huis nauwkeurig vastgesteld. Het centrum van Belfast bestaat uit kantoren en winkels. Dit deel van de stad, waar niemand woont is neutraal terrein. Wie er binnen wil wordt diverse malen gefouil leerd en dat gebeurt ook nog eens als je een bepaalde winkel binnen wil. In het centrum van Belfast bevinden zich om de paar honderd meter schuttershuisjes van Britse militairen van waaruit lopen van machinegeweren gericht zijn op iedere voorbijganger die ook maar even de argwaan wekt. Para-militairen De echte brandhaarden in Belfast zijn de verpauperde en troosteloze arbeiders wijken rond het centrum van Belfast. Het zijn de wijken die regelmatig in het nieuws komen wegens aanslagen, bomontplof fingen en schietpartijen en waar de helft van de beroepsbevolking werkloos is. In deze wijken zijn het para-militaire orga nisaties die de dienst uitmaken. Aan pro testantse zijde zijn de Ulster Defense As sociation en de Ulster Volunteers Force belangrijk. Aan katholieke zijde bestaan het Irish Republican Army en het Irish National Liberation Army. De para-mili tairen zijn bijzonder machtig. Ze zijn gemeentebestuur, rechterlijke macht, le ger en politie tegelijk. Ze bepalen wie in bepaalde huizen mag wonen, welke acties er tegen de vijand worden onder nomen en houden een zeer scherp oog op verklikkers in eigen gelederen. Een katholiek met protestantse vrienden wordt scherp in de gaten gehouden en kan niet mis te verstane waarschuwingen verwachten. Bestaat de indruk dat hij teveel informatie doorspeelt naar zijn vrienden van de andere kant, dan bestaat de sanctie uit ,,kniekappen." Van achte ren wordt een kogel door zijn knieën geschoten en de betreffende man is verder levenslang invalide. Aan protes tantse zijde bestaat een zeker niet minder wrede variant op deze wijze van "te rechtstelling." Desituatie in de Noord-Ierse stad Derry is te vergelijken met die in Belfast. Ook hier strikt gescheiden wijken en grote macht van de para militairen. Op het platteland en in kleinere plaatsen is de situatie minder grimmig. Hier komen ook schietpartijen en aanslagen voor maar deze zijn meer incidenteel. Omdat de stichting Hulp Noord-lerland zich de laatste jaren zeer intensief met de jeugd in Belfast heeft beziggehouden en andere landen (Scnadinavië en Duitsland) actief zijn met hulp in Derry, zal een mogelijk nieuwe groep Noord-Ierse kinderen op Texel uit Belfast afkomstig zijn. De groep die in 1974 naar ons eiland kwam bestond uit kinderen uit Derry. Het zal duidelijk zijn dat door de huidige situatie nu niet bepaald goed contact bestaat tussen katholieke en protestantse jongeren in Noord-lerland. Als ze elkaar kennen dan is het als vijand. Ze hebben elkaar aan de andere kant van de scheids lijn op de barricades gezien. Daarbij komt dat verschillende jongeren tussen de twaalf en zestien jaar betrokken zijn bij de para militaire organisaties. Noord-Ierse kinderen zijn notoire spijbelaars en komen vaak op jonge leeftijd van school. Er is geen uitzicht op werk en van de leegte die aldus ontstaat wordt door de para mili tairen gebruik gemaakt. De jongeren krijgen tot taak de buurt te bewaken. Te registreren wie erin komt en wie eruit Ofschoon het afscheid van de Noord-Ierse kinderen acht jaar geleden niet makkelijk wasis het project als zodanig zeer succesvol geweest Een stukje verbroedering tussen protestantse en katholieke kinderen was tot stand gekomen. gaat. Niet zelden worden ze via dergelijke onbelangrijke baantjes nauwer betrokken bij de para militairen. Zowel aan katho lieke als aan protestantse zijde hoeven de para militairen dan ook nooit te klagen over een tekort aan nieuwe recruten. De jeugd verveelt zich en grijpt de kans om een aanzienlijke functie in de wijk te gaan bekleden met beide handen aan. (Lees verder pagina 2) Per 1 januari a.s. zal op Texel een nieuw vrouwenkoor worden opgericht, zodat wordt voorzien in de leemte die is ontstaan door de opheffing van het Dameskoor Den Burg. Er is inmiddels een groep van 32 zanglustige vrouwen samengesteld, in leeftijd variërend van 25-69jaar, die al twee veelbelovende repetities achter de rug heeft. In het koor zitten tien vrouwen die deel uitmaakten van het Dameskoor Den Burg. Annie Dogger-Weijdt, die samen met Nel Visser het initiatief heeft genomen vertelde ons dat het nieuwe koor streeft naar een gevarieerd repertoire („maar geen kerkmuziek en ook geen ope rette") en een zo goed mogelijke kwali teit. Het is daarom niet mogelijk dat iedereen zich aansluit. Men moet be hoorlijk kunnen zingen en er is een ab solute leeftijdsgrens gesteld van 70 jaar om te voorkomen dat het koor al weer snel veroudert en minder aantrekkelijk wordt voor jonge vrouwen. Voor vrou wen die kunnen en willen zingen, maar zich niet tot een kerkoor of gospelgroep voelen aangetrokken waren de moge lijkheden op Texel zeer beperkt, zodat het koor ook wat dat betreft in een behoefte voorziet. Bij het aanwerven van leiding is het in oprichting zijnde koor gelukkig geweest. Dankzij een tip van de muziekschool in Den helder heeft men de oud-texelse Riet Buisman-Beerling uit Den Helder bereid kunnen vinden elke donderdag middag naar Den Burg te komen om de repetities die in voorspeelruimte van de muziekschool worden gehouden, te lei den. Mevrouw Buisman is zeer muzi kaal, beschikt over leidinggevende ca paciteiten en heeft de nodige ervaring opgedaan als dirigente van koren in Den Helder en Hippilytushoef. Oorsprongweg 3, Eierland Texel. Tel 02225-233 B en W zullen de gemeenteraad voor stellen ƒ850, beschikbaar te stellen als bijdrage in de organisatiekosten van het Internationaal Water Tribunaal dat vol gend jaar wordt gehouden. Een zelfde bedrag wordt gegeven voor het maken van de film „Stroomopwaarts" die tijdens en na het watertribunaal zal worden gebruikt in de strijd tegen ver vuiling en vergiftiging van zee- en ander water. Tenslotte is besloten jaarlijks ƒ126.— te geven aan de Werkgroep Noordzee en eveneens ƒ126,— (een cent per inwoner) voor de Stichting Reinwater. De twee laatstgenoemde in stanties voeren ook actie tegen water vervuiling. Niet alleen deze voorstellen maken duidelijk dat de gemeente Texel bezorgd is over de wijze waarop thans met het water wordt omgesprongen en waar door het leefmilieu vooral op langere termijn ernstig wordt bedreigd. Al eens eerder heeft de gemeente zijn veront rusting over met name de afvaldum- pingen in de oceaan op niet mis te verstane wijze verwoord jegens onder andere de Staatssecretaris van Volks gezondheid en Milieuhygiëne: „Wij ver trouwen er op dat u vanuit uw verant woordelijkheid er bij de regering op zult aandringen niet langer medewerking te verlenen aan het schuiven van fatale en financieel zware lasten naar de naaste toekomst. Wij doen dit, voor alle duide lijkheid, zonder enige politieke bijbe doeling maar uit puur lijfsbehoud, voor nu en in de toekomst." Drinkwater In de raadsvergadering zijn recentelijk (maar herhaaldelijk ook veel eerder) vragen gesteld inzake de door de gemeente in te nemen houding ten aanzien van lozingen van gif en radio actief afval. De laatste keer gebeurde dat door Peter Bakker van de PSP. Er wordt verondersteld dat Texel een bij zonder risico loopt omdat het eiland de helft van zijn drinkwater uit zee betrekt. Dat berust echter op een misvatting, zo is bij informatie bij het waterleiding bedrijf gebleken. Het drinkwater uit zee wordt gedestilleerd en bij dit procédé is het onmogelijk dat gifstoffen in het drinkwater terecht komen. Die blijven, met het zout, in het zeewater achter. B en W staan van harte achter het Water tribunaal, dat vermoedelijk in oktober volgend jaar wordt gehouden en waar van een belangrijke stimulans wordt verwacht in de strijd tegen zeewater- vervuiling. Hoewel het een initiatief is van milieugroepen, worden de in het kader van dit tribunaal uit te voeren onderzoekingen behartigd door onaf hankelijke deskundigen. Ook zullen bij de discussie vissers, tuinders en andere belanghebbenden worden betrokken evenals consumentenorganisaties en vertegenwoordigers van de overheid. Het ministerie van Verkeer en Water staat steunt het Internationaal Water Tribunaal met ƒ135000,— en Volks gezondheid en Miliuehygiëne met ƒ77.500, De totale organisatiekosten belopten echter bijna een miljoen, zodat bijdragen zoals die nu door de gemeente worden gegeven, welkom zijn. De andere Waddeneilanden heb ben ieder ƒ500,— beschikbaar gesteld, maar B en W van Texel vonden dat „het grootste Waddeneiland van Euro pa" wat royaler uit de bus moest komen. Op de dinsdagavond a.s. te houden ouderavond van het Lager Beroepson derwijs zal André Delsing van „De Nieuwe Skuul" een causerie houden over alcoholgebruik en -misbruik. Vooral de laatste jaren is het gebruik van bier en andere alcoholhoudende drank ook op Texel enorm toegenomen, in het bijzon der bij de jeugd. Hieruit vloeit veel ellende voort, vooral als men helemaal niet meer buiten drank kan en er dus verslaafd aan is. Mede omdat alcoholgebruik maat schappelijk algemeen aanvaard is, is het met name voor opvoeders moeilijk om eenjuistehoudingte bepalen. Op deze en andere aspecten van alcohol en alcoho- lismezal de heer Delsing ingaan en daarbij ruimschoots gelegenheid bieden voor het stellen van vragen. Zijn causerie volgt na het huishou delijke gedeelte van de ouderavond, die wordt gehouden in de kantine van de technische school en begint om 20.00 uur. Vooral dankzij het mooie weer van de afgelopen zomer zal de opbrengst aan toeristenbelasting dit jaar ca. ƒ130.000,— hoger zijn dan in 1981. Bij de gemeente blijkt de hogere opbrengst uit de voorlopige aansla gen die zijn gebaseerd op het aantal overnachtingen dat vooral in de kampeersector veel hoger is ge weest. De totale opbrengst aan toeristen belasting beloopt ongeveer 1,4 mil joen gulden. Helaas kan niet ieder jaar op zo'n meevaller worden ge rekend, zodat B en W zullen beslui ten het extraatje te gebruiken voor éénmalige uitgaven in de toeristische sfeer. Onder druk van Provinciale Water staat zal de gemeente meewerken aan een „globaal oriënterend on derzoek" naar de aanwezigheid van gevaarlijke afval in de bodem onder en bij de voormalige Aerogeen Gas fabriek in de Julianastraat. Het gemeentebestuur vond dat aanvankelijk niet nodig want het is wel heel erg onwaarschijnlijk (gezien het gevolgde procédé) dat de gasfabriek die in het begin van deze eeuw maar enkele jaren heeft gefunctioneerd, bo demvervuiling van betekenis heeft ver oorzaakt. Maar de fabriek komt nu een maal voor in het rijtje van Noordhol landse gasfabrieken die voor het pro vinciale onderzoek zijn aangemeld en Provinciale Waterstaat voelt er niets voor dit objekt van het saneringslijstje te schrappen, zoals B. en W. hadden voorgesteld. Het college had liever gezien dat het geld werd besteed aan onderzoek van de voormalige vuilstortplaats De Rode Zee aan de Veenselangweg (en andere aan de Veenselangweg (en andere plekken waar vuil is gestort), waar de kans op bodemvervuiling veel groter is. Bovendien is dit terrein binnenkort nodig omdat de centrale gasopslag van Texel hier komt. Provinciale Waterstaat acht de Rode Zee geen urgent geval, temeer daar hier geen woningen zijn of komen. Als de gemeente de zaak hier wil onderzoeken moet zij daarvoor maar geld uittrekken. B. en W. zijn van plan dat inderdaad te doen. De raad zal worden voorgesteld ƒ15.000,— beschikbaar te stellen voor het onder zoeken van voormalige stortplaatsen. Op 11 en 18 november zullen resp. de commissies van financiën en wel zijn een oordeel geven over de finan ciering van het wielercircuit dat rond het sportveld van Texelse Boys is geprojekteerd. Zoals bekend wordt dit wielercircuit veel duurder dan oorspronkelijk was geraamd. De vraag waar het extra geld vandaan moet komen heeft het college voorgelegd aan de betrokken afdelin gen van het raadhuis, maar heeft er zelf nog geen standpunt over ingeno men. Bij culturele zaken vindt men dat het circuit moet worden gefinancierd door een ton beschikbaar te stellen uit het zg. fonds stadsuitleg en verder zou het geld dat nog in de zg. knelpunten- pot zit (ƒ243.800, voor dit doel moeten worden bestemd evenals ƒ60.000, uit de reserve die het grond bedrijf beschikbaar heeft voor Den Burg-zuid. De afdeling financiën en onderwijs wil het anders regelen: ƒ5000,— moet worden beschikbaar gesteld in de vorm van grond (ƒ125, per m2), uit de knel- puntenpot moet ƒ200.000, komen en ƒ50.000,— uit het fonds stadsuitleg. De reserve van het grondbedrijf mag niet worden aangetast en de rest van het geld (ƒ95.000, zou dan uit de alge mene middelen moeten komen, ten laste van de post onvoorzien. Op de afdeling ruimtelijke ordening houdt men er blijkbaar rekening mee dat de commissies het te dol vinden om zoveel geld uit te geven voor een wie lercircuit, zodat men daar overeenstem ming inzake de financiering wil afwach ten alvorens het wielercircuit planologisch mogelijk te maken door het aanvragen van een artikel 19-ver- gunning. De werkgroep Landschaps- zorg heeft het bezwaar tegen de wieler baan niet ingetrokken Het ziet er naar uit dat de veerboot Marsdiep" niet voor kerstmis naar Texel zal terugkeren. Het schip ligt in afwachting van reparatie bij de werf Boele inTtotterdam en aan die reparatie wordt vooralsnog niet begonnen. Er is inmiddels werd een aanbesteding geweest waaraan een vijftal werven heeft deelgenomen. Het gaat daarbij om het reparatiewerk voor zover dat het staalwerk, de roeren, schroeven en het lichten van de motoren e.d. betreft. De bedragen waarvoor werd ingeschreven liggen rond de driekwart miljoen gulden. Daarbij is het controleren en eventueel repareren van de electrische onderdelen niet inbegrepen zodat men er bij Teso vanuit gaat dat de totale reparatiekosten de één miljoen gulden wel zullen over schrijden Overigens heeft de werf nog niet de aansprakelijkheid geaccepteerd voor het van de blokken storten van het ik dok staande schip. Een andere omstandigheid die erop wijst dat het laatste woord over de geruchtmakende gebeurtenis nog niet is gesproken is het feit dat Teso de prijs van de laagste inschrijver voor het genoemde reparatieonderdeel te hoog vindt en overweegt alsnog andere bedrijven te polsen alvorens over gunning te beslissen.

Texelsche Courant | 1982 | | pagina 1