Groen ^warG- Jexels in het harL, Srand in Swarte Schaep is nog een raadsel velen namen afscheid van Jaap westdorp Weinig opkomst maar veel enthousiasme Stew-za/m leverde toch nog een ton vis op Bisita Bernhardlaan afgesloten Voorlichtingsavond Noord-Ierse kinderen Dieven betrapt DINSDAG 2 NOVEMBER 1982 JAARGANG Nr. 9726 jaktie: Harry de Graaf, Pelikaanweg 75, De Koog, tel (02228)266, sBeutick, Warmoesstrat 43, Den Burg, tel. (02220)2208, en is Oosterhof, Golfslag 32, Den Burg, tel. (02220)4988. ar advertenties, abonnementen, etc.: igeveld De Rooy B.V., Postbus 11,1790 AA Den Burg, ifoon (02220)2741, na 18.00uur 4881 Verschijnt dinsdags en vrijdags Postgiro 652. Abonnementsprijs f16,15 per kwartaal 70 cent incasso; los 65 cent. Bankrelaties Amro Bank nr 46.99.17.636. Rabobank nr. 36.25.01.742, NMB nr. 67.34.60.398. De technische recherche van de Rijkspolitie is bezig met een tvoerig onderzoek naar de oorzaak van de felle brand, die in de icht van vrijdag op zaterdag ,,'t Swarte Schaep" aan de Kogerstraat Den Burg in de as legde. De schade aan gebouw en inboedel was steren nog niet bij benadering geraamd maar volgens eigenaresse ie Zwart (die op het moment van de brand bij een vriend in jidwolde verbleef en om kwart over vijf 's morgens door een lefoontje op de hoogte werd gesteld) moet deze in de tonnen lopen. Swarte Schaep had meer materiaal in huis dan in andere tijden van >t jaar omdat de exportactiviteit in volle gang is. Overigens zijn niet alle bezittingen van it bedrijf verloren gegaan, belangrijke ieveelheden goederen liggen opgesla- n in een schuur aan de Hallerweg en het verkooppunt aan de Binnenburg. eigenaresse beschouwt het vooral een ramp dat vrijwel de hele boek- luding verloren is gegaan alsmede idere waardevolle administratie zoals adressenbestand en allerlei com- prcieel onmisbare gegevens en noti- is met betrekking tot orders, diverse litenlandse beurzen e.d. Bij de brand is alleen het bedrijfs- ideelte dat in 1972 achter het bestaan de woonhuis werd gebouwd, verwoest. Dat het woonhuis en de woningen ter weerszijden aan het pand vrijwel onbe schadigd bleven, was ongetwijfeld te danken aan het zeer snelle optreden van de brandweer, die in enkele minuten ter plaatse was en het vuur met acht stralen te lijf ging. Op dat moment stond het eenvoudig gebouwde bedrijfsge- deelte (vrijwel helemaal uit houten bal ken, plaatmateriaal opgetrokken met kunststof golfplaten als dakbedekking) over de hele lengte in lichterlaaie. De brand werd om half drie ontdekt door mevrouw Bea Winter, die twee telijke bestuur van de Partij van de Arbeid. De crematie gistermiddag werd bijge woond door een grote schare belang stellenden. Het gemeentebestuur was vertegenwoordigd door burgemeester Engelvaart en secretaris Van Dijk. Ook oud-burgemeester Sprenger en echtge note alsmede oud-secretaris Beemster boer waren aanwezig. Een deputatie van de Stichting Samen Eén werd aangevoerd door de heer C. Joustra. Op verzoek van de familie werd bij de plechtigheid niet gesproken. Het woord werd alleen gevoerd door Westdorps oudste zoon Jelle, die onder meer memoreerde dat het nu volgeschreven levensboek van zijn vader niet alleen veel lichte maar ook donkere bladzijden be vatte. Hij bracht dank voor de vele blijken van medeleven en belangstelling bij het overlijden. Onder grote belangstelling heeft gis ermiddag in Schagen de crematie ilaatsgevonden van de heer J. J. West lorp uit De Cocksdorp die donderdag in iet ziekenhuis van Den Helder onver wacht overleed. Jacob J. Westdorp die 62 jaar is ge worden, was voor de Partij van de Arbeid, later het Pakt, lid van de lemeenteraad van 1958 tot 1979, waar >an wethouder sinds 1974. Zijn ver- lechterde gezondheid was er de reden ran dat hij vrijwel al zijn functies in Dktober 1979 neerlegde. Westdorp, geboren in het Zeeuwse sint Annaland op 26 januari 1920, kwam n maart 1924 met zijn ouders naar Texel waar hij later achtereenvolgens werk taam was als transportarbeider, winkel- sediende in een kruidenierszaak, land arbeider, chauffeur bij een transport bedrijf en tenslotte als zelfstandig eige naar van een transportbedrijf en een brandstoffenhandel. ,,Wes" was zeer actief in de socialistische beweging en gaf blijk van een idealistische doch evenzeer praktisch instelling. „Het werk had zijn grote liefde. Hij was solidair en sympathiek", aldus burgemeester J. A. Engelvaart in de raadsvergadering van 31 oktober 1979 waarin Westdorp als wethouder werd opgevolgd door Fridt Blanken. Jaap Westdorp was naast zijn politie ke functies bestuurslid van tal van daarmee verband houdende en andere organisaties. Hij zat in de Recreatie stichting Texel, de Welzijnsstichting. de Stichting Samen Eén, de commissie van Bijstand, de WSW-commissie, de AOT Schoolartsendienst, het bestuur van de kweekschool in Den Helder, het Groene Kruis, de kleuterschool van De Cocks dorp, de dorpscommissie De Cocks dorp, het Ziekenfonds Texel, de VVV en zowel het plaatselijke als het gewes huizen verder woont en wiens aandacht werd getrokken door vreemde geluiden. Toen ze door het slaapkamerraam naar buiten keek zag ze fel brandend vuur achter de nooddeur van het bedrijf. Ze wekte haar 17-jarige zoon Albert die de brandweer belde en de naaste buren (de families Van der Beek en Stark) waar schuwde. Al gauw bleek dat zich in het woonhuis van het bedrijf zelf niemand bevond. Voor de brandweer die graag wilde weten of zich in of vlakbij het brandende pand gasflessen, olieopslag e.d. bevond, was dat een handicap. Men slaagde erin om uit het vuur enkele butagasflessen te halen. Later bleek dat zich aan de achterzijde van het gebouw ook nog een 1000 liter tank met pro- paangas bevond, maar gelukkig was deze niet met vuur in aanraking ge weest. Alles weg Van de inboedel van het gebouw kon niets worden gered. Niet alleen ging een voorraad wol, katoen en andere natuur- garens verloren maar ook tal van hand- gebreide vesten, geweven jassen en andere handwerkprodukten. Ook de werkplaats met een metaaldraaibank, lintzaag en andere houtbewerkingsma chines en materiaal (o.a. voor het maken van spinnewielen) werd een prooi van de vlammen. Vrij snel had de brandweer het vuur onder controle maar pas tegen zes uur waren de laatste vonken in de smeulende massa gedoofd en kon men huiswaarts keren. In af wachting van het technisch onderzoek van de politie werd het terrein voor nieuwsgierigen afgesloten. Dat de buurvrouw de ergste vuurgloed heeft gezien bij de nooddeur hoeft niet te betekenen dat de brand ook daar is begonnen. Raadsel De technicus van de politie die zater dagochtend een onderzoek instelde en daarbij monsters verzamelde die in het laboratorium zullen worden onderzocht, vindt het zelfs waarschijnlijker dat het vuur zijn oorsprong in het midden van de bedrijfsruimte heeft gevonden. Het staat vast dat de centrale verwarmings installatie de schuldige niet is geweest en ook is het niet waarschijnlijk dat er iets mis was met de electrische instal latie. Volgens mevrouw Zwart waren De politie in de troosteloze uitgebrande ruimte van 't Swarte Schaep bezig met het technisch onderzoek. vorig jaar nog brandpreventieve maat regelen genomen, waarbij onder meer de electrische installatie is gekeurd. 't Swarte Schaep werd in 1972 door Alie Zwart en haar toenmalige echtge noot Aad Kusnt gesticht als galerie, dus als expositie- en verkoopruimte van schilderijen en andere kunst. Na twee •jaar werd echter volledig overgescha keld op de verkoop van wol en andere natuurlijke garens en daarvan afgeleide ambachtelijke produkten. Sinds gisteren is de Bernhardlaan tussen de Kogerstraat en Cebeco tijde lijk afgesloten voor doorgaand verkeer in verband met herbestratingswerk- zaamheden. Zwaar verkeer wordt gead viseerd via de Georgiëweg en de Mari- coweg of de Waalderstraat naar het centrum van Den Burg te rijden. Dit zal door borden worden aangegeven. Op de Bernhardlaan zal het wegdek opge hoogd worden en wordt een nieuw profiel aangebracht. Het werk zal enkele weken in beslag nemen. Haast iedereen op Texel dacht dat het veelbesproken Stew-zalm- project in de Waddenzee een totale mislukkig was geworden. Het is waar dat in het voorjaar met het transport van de jonge vis naar de kweekplaats bij De Scheer fouten zijn gemaakt, waardoor het over grote deel van de vis de geest gaf, maar wat overbleef heeft zich prima gehandhaafd en is voorspoedig opgegroeid tot een hoeveelheid van bijna een ton. Deze „oogst" is zaterdag j.l. boven water gehaald en heeft gisteren via de centrale markt zijn weg naar de consument gevonden. Of de Stichting Experimentele Werk vormen ISTEW) met het kweken van regenboogforellen (de naam „zalm" is onjuistl bij Texel zal verder gaan is hoogst twijfelachtig. Mede naar aanlei ding van de moeilijkheden in het voorjaar, het verzet van gevestigde par ticuliere kwekers en de toestand van 's lands financiën is de subsidiekraan dichtgedraaid. Hoogstens zal nog een proef worden gedaan met het laten opgroeien van een kleine hoeveelheid vis (50 kg) in de wintermaanden. Zoals bekend liet het Stew-project zich destijds veelbelovend aanzien, vooral als mogelijkheid om op Texel een nieuwe vorm van werkgelegenheid van de grond te krijgen. Naast het dagelijks verzorgen van de vis zou het groot schalig kweken van regenboogforellen plaatselijke bedrijvigheid geven in de vorm van fileren, conserveren, e.d. van de gewonnen vis, waarbij tientallen mensen betrokken zouden kunnen zijn. Er zal echter nog heel wat water door de Waddenzee stromen alvorens het zover is, als het al zover zou komen. Zelfs het huidige experimentele stadium geeft geen emplooy meer. De twee mensen die nog bij het project waren betrokken, hebben per 15 december ontslag gekre gen. Kansen Laatstgenoemde ziet echter wel de gelijk perspectieven voor een Texelse forellenkwekerij in de Waddenzee. Het feit dat toch nog een behoorlijke hoe veelheid consumptiegeschikte vis is af geleverd, is het bewijs dat de gevolgde kweekmethode in de praktijk mogelijk is. Er is wel eens gedacht dat de ver ankerde netten waarin de vis opgroeide het bij stormweer niet zouden houden, maar die vrees is ongegrond gebleken. Het is enkele keren erg slecht weer geweest (zodat het schip waarin collega Lont van Wieringen in dezelfde omge ving forellen kweekte, kapseisde!) maar er trad geen schade op. Vóór- en nadelen Van veel economisch belang is dat voor het laten groeien van forellen die in een net in open zee worden gehouden, minder hoeft te werden gevoerd dan bij het kweken van dezelfde vissoort in vijvers op het land. Gebleken is dat de vissen naast het toegediende voedsel veel garnalen, plankton en andere orga nismen naar binnen werken. Dat is kostenbesparend en voor de consument is het een aantrekkelijk idee dat de forellen dit natuurlijke voedsel tot zich hebben genomen, zodat er bij de reclame op kan worden ingespeeld. Daar staat echter tegenover dat de kweekplaats op De Scheer een flink eind van Texel ligt, zodat men ongeveer een uur moet varen om er voor het voederen en andere werkzaamheden te komen. Dat kost heel wat gasolie. Dicht bij de kust Een eventuele toekomstige Texelse forellenkwekerij zou eigenlijk vlak onder de kust moeten komen en het zou de moeite waard zijn naar zo'n plek op zoek te gaan. Eenvoudig zal dat niet zijn want forellen vragen om „ruim" stromend water van voldoende zuurstofgehalte en om een temperatuur die 's zomers niet te hoog moet oplopen. Dan blijft nog het probleem dat zo'n kweekplaats in de wintermaanden moet worden opge ruimd omdat de netten ongetwijfeld door ijs vernietigd zullen worden. Wel licht zou dat kunnen worden voorkomen door iets te doen met het warme koel water van de electriciteitscentrale dat nu al jaren nutteloos in zee stroomt. Er lijkt in elk geval genoeg aanleiding te zijn om de negatieve en positieve ervaringen die met het zalmproject zijn opgedaan op een rijtje te zetten. Initiatieven in deze zullen wel van Texel zelf moeten komen. Burgemeester Engelvaart en wethouder Barendregt (van werkgelegenheid) heb ben inmiddels een maaltje Texelse forel cadeau gehad en zullen ongetwijfeld als een uitdaging hebben ervaren. Bijna dertig mensen hebben vrijdag avond de voorlichtingsavond bezocht die was georganiseerd door het voor lopige comité Texel helpt Noord-lerland. Die opkomst was voor het comité waarin Peter Bakker, Maarten Mantje, Siem Bremer, Henk de Lugt en Frits Beutick zitten, een beetje een teleur stelling. Er waren meer dan zeventig uitnodigingen verzonden naar verschil lende verenigingen en instellingen en bovendien was de avond uitgebreid aangekondigd in de krant. Het meren deel der aangeschreven instellingen was echter niet op de avond verschenen, hetgeen als teleurstellend werd ervaren. Het verloop van de avond zelf was voor het comité echter bemoedigend. De aanwezigen reageerden enthousiast op de plannen om, net als dat in 1974 is gebeurd, een groep Noord-Ierse kin deren naar Texel te halen voor een samenwerkingsproject tussen katholie ken en protestanten. Naarmate de avond vorderde werd de sfeer er steeds meer één van: dit móet gewoon weer lukken. Verschillende mensen boden zich aan als gastgezin en ook waren er vertegenwoordigers van verenigingen die aanboden bepaalde delen van het programma te verzorgen. Wanneer sportverenigingen of dorpscommissies een bepaalde dag voor de kinderen ver zorgen is dat een ideale werkmethode. Men heeft dan geheel zelfstandig de voorbereidingen kunnen treffen en ziet op de dag zelf wat de resultaten zijn van al die voorbereidingen. Verder kan het programma relatief goedkoop worden gehouden, als steeds andere groepen een dag verzorgen. Het „zuinig" hou den van een programma is belangrijk, omdat met het naar Nederland halen van Noord-Ierse kinderen al gauw een bedrag gemoeid is van meer dan dertig duizend gulden. Daarbij is van belang dat een minder kostbaar programma vaak beter is. Een dag voetballen of een spelprogramma rond het zwembad wordt door de kinderen veel meer gewaardeerd dan dure excursies per autobus. Tijdens de voorlichtingsavond waren Danny Deery als landelijk coördinator van de in Utrecht gevestigde Stichting Hulp Noord-lerland aanwezig en Willem Bakker, consul van deze stichting voor de provincie Noordholland. Aan de hand van dia's werd de huidige situatie in Noord-lerland geschetst. Duidelijk werd dat de protestantse en katholieke wijken in Belfast door zware barricades en versperringen van elkaar gescheiden zijn. Na de dia's werd verteld welke invloed de reizen van Noord-Ierse kin deren naar Nederland op de situatie in Noord-lerland heeft en ook werd ingegaan op het feitelijke programma tijdens de drie weken dat de kinderen hier zijn. Sommigen vonden de pro gramma's wat overladen maar de zelf uit Noord-ierland afkomstige Danny Deery legde uit dat dit nodig is om de kinderen iWM»n.'»l'PI'MW«.l44.;<«44»;iRKWB ar geen gelegenheid te geven over de situatie thuis na te denken. Het gaat erom dat de kinderen permanent met elkaar actief zijn en dat daardoor de tegenstellingen uit hun vaderland weg vallen. Tweede avond Deery legde verder uit dat het belang rijk is dat tijdens het verblijf in Nederland protestantse kinderen op zondag naar protestantse kerken toe gaan en katho lieke kinderen naar de katholieke kerk. Zou dat niet gebeuren dan zou in Noord-lerland al gauw het idee kunnen ontstaan dat de kinderen in Nederland (door de .andere partij" gehersenspoeld worden en dat is niet de bedoeling. Henk de Lugt schetste aan de hand van het programma van 1974 op welke wijze de kinderen toen op Texel zijn bezig gehouden. Op grond van het enthousiasme en de vele hulp die tijdens de eerste verga dering al werd aangeboden is het voorlopig comité van plan een tweede avond te beleggen op dinsdag 7 decem ber. Dan zal exact genoteerd worden welke groepen welke hulp kunnen ver lenen en zullen commissies worden ge vormd. Zo moet er een commissie komen die zich met de begeleiding van de gastgezinnen bezig houdt, een com missie die het programma samenstelt, een commissie die zich bezig houdt met de voedselvoorziening en de verzorging van de Noord-Ierse leiders. Verder dient medische begeleiding plaats te vinden. En er moet een commissie komen die zich bezighoudt met het bijeen brengen van het benodigde geld. Als op 7 december blijkt dat voldoende mensen zich beschikbaar willen stellen voor het bemannen van de verschillende com missies, is duidelijk dat op Texel zeker een basis bestaat voor het wederom ontvangen van een groep Noord-Ierse kinderen. Niet alleen degenen die vrij dag op de voorlichtingsavond zijn ge weest, of die eerder een brief hebben gekregen zijn welkom op 7 december, maar uitdrukkelijk iedereen die denkt te kunnen helpen. Waar deze avond wordt gehouden, wordt nog bekend gemaakt. Donderdagmiddag deden vier tot dusver onbekende jongens van om streeks 17 jaar een poging tot diefstal in dorpshuis de Oude ULO. Mevrouw A. Rozeboom zag dat het viertal bezig was de geldla achter de bar te openen, waarin zich enig wisselgeld bevindt. Ze maakten zich uit de voeten, maar namen nog wel een collectebusje mee van het Kon. Wilhelminafonds. Dit kan niet veel geld hebben bevat, omdat het twee weken tevoren was geleegd. BtKHMtSOOIHMMKWHHWÏÏWïiïp n OO i

Texelsche Courant | 1982 | | pagina 1