Geen bouwblok voor de heer J. Witte KOTEX HOUDT WEDSTRIJD KIND EN DIER" Nieuwe TX e gebouwd voor kustvisserij Meer dan 400 oud-leerlingen op RSG-reünie VANHETl RAADHUIS Klaverjasclub Den Burg Snelheidscontrole Raadsvergadering Ledenkaarten IJsclub Mededelingen van B. en I Bijstandwet en eigen huis Beslissing over smederij uitgestel Boerenkoolrit PAGINA 2 TEXELSE COURANT DINSDAG 2 NOVEMBER B en W vinden het niet nodig dat de heer J. Witte aan de Muijweg in Eierland een agrarisch bouwblok in het be stemmingsplan krijgt, hoewel deze agrariër 19 ha landbouwgrond achter zijn woning in eigendom heeft en ook nog 12 bunder van Staatsbosbeheer pacht. Al eens eerder was het verzoek om een bouwblok afgewezen omdat dit blok werd gevraagd voor het bestem mingsplan Zuid Eierland, terwijl het sys teem van agrarische bouwblokken al leen voor het buitengebied geldt. Daar om werd geoordeeld dat het gevraagde bouwblok, maar moest worden opge schoven naar het buitengebied. Later kwam het college hierop terug en was bereid bouwblokken ook binnen het plan Zuid Eierland mogelijk te maken, omdat deze omgeving erg veel lijkt op buitengebied. Om andere redenen zijn B en W nu echter opnieuw tot een af wijzende beslissing gekomen. Witte heeft namelijk het agrarische bouwblok (dat mogelijkheden geeft voor het stich ten van bedrijfsgebouwen) momenteel niet nodig en vindt het bouwblok alleen van belang als hij te zijner tijd het bedrijf aan een opvolger overdraagt. Het colle ge vindt dat het tegen die tijd vroeg genoeg is om de mogelijkheden te bekijken. De thans 72-jarige heer Witte woonde vroeger op 's Hertogenbosch. Door persoonlijke omstandigheden heeft hij deze hoeve apart verkocht en hij woont nu in de woning ernaast en heeft de grond van 's Hertogenbosch in eigen dom gehouden. Bedrijfsgebouwen heeft hij niet npdig omdat een deel van de grond jaarlijks wordt verpacht en voor de rest wordt het telen en oogsten van produkten (die direct van het land worden afgevoerd) overgelaten aan de loonwerker. Het ging Witte er dan ook om de rechten van zijn opvolger veilig te stellen. B en W oordelen dat het niet juist is nu al een bouwblok aan te wijzen omdat men wil inspelen op de toestand die zich voordoet als de opvolger van Witte zich aandient. Het is bijvoorbeeld best mogelijk dat het land gesplitst wordt verkocht. Genoemde beslissing van het college is het gevolg van een bezwaarschrift dat Witte tegen het bestemmingsplan Zuid Eierland heeft ingediend. Dit bezwaar is dus ver worpen. Ook het bezwaar van de familie Bonne die een ruimere bestemming wil voor zijn aan de Oorsprongweg (num mer 67) staande bedrijf, is ongegrond verklaard. Volgens het ontwerp be stemmingsplan Midden Eierland wordt het bedrijf aangemerkt als agrarisch hulp- en toeleveringsbedrijf", maar Bonne vindt dat te beperkt omdat hij nu al veel meer doet dan wat onder dit begrip valt. Hij wil de bestemming „industrie, han del, ambacht en detailhandel" maar dat vindt het college veel te ruim. Aan de bezwaren tegen het bestem mingsplan van M. en A. Witte kan wèl gedeeltelijk worden tegemoet gekomen. De heren Witte hadden bezwaar tegen een boomsingel die volgens het be stemmingsplan aan de rand van Midden Eierland is gepland, omdat het zonlicht en het uitzicht erdoor belemmerd zou worden. B en W zijn bereid de singel wat op te schuiven; misschien zal de groenstrook zelfs helemaal worden ge schrapt. Het koppel J. Eelman en A. Bakker behaalde afgelopen week de hoogste score op de klaverjasclub. Ze wisten 7077 punten binnen te halen en klom men een flink aantal plaatsen in het klassement. Tweede werd het koppel G. Douma en M. Witte met 6954 punten. P. Bruin en M. Bakelaar behaalden 7691 punten en maar liefst vijf marsen, gevolgd door J. en Th. Witte met 6720 punten en het echtpaar F. Veeger die 6673 punten behaalden. Geen uitzonderlijk hoge scores naar de strijd om de tweede plaats is er wel spannend door ge worden. Stand na 16 partijen: (resp. punten, marsen) Echtp. P. van Heerwaarden 28186 12 Echtp. J. van Heerwaarden 26843 14 A. Dijker-N. Koomen 26802 11 W. Bakker-P. van de Molen 26103 11 Th. Witte-J. Witte 26083 9 G. Douma-M. Witte 25883 4 Echtp. F. Veeger 25642 8 In De Koog en Den Burg werd vrijdag een snelheidscontrole gehouden. In het totaal werden zeventien overtreders geverbaliseerd waarvan de snelste 94 kilometer per uur reed. Op de controle punten was vijftig het toegestane maximum. Ook bij hot 30-jarig bestaan van Kotex werd een wedstrijd „Kind en dier" gehouden. 9*1 Een van de activiteiten die zal worden georganiseerd ter gelegenheid van het 40-jarig bestaan van de kleindieren- sportvereniging „Kotex" is een wed strijd „Kind en dier". De bedoeling is dat kinderen tussen 4 en 13 jaar met hun lievelingsdier voor de jury verschijnen waarbij wordt gelet op de wijze waarop het kind met het dier omgaat, de con-, ditie en verzorging van het dier e.d. Wat het soort mee te nemen dieren betreft zijn de kinderen vrij in hun keus, maar om praktische redeoen mag het formaat niet groter zijn dan een flinke hond. Geiten moeten om hygiënische redenen) ook worden geweerd maar voor de rest maakt het weinig uit. Kinderen mogen dus komen met een kip (of ander hoenderachtig dier), eend, cavia, rat, muis, konijn, vogel, kat, hond, etc. Kinderen die met hun dier aan de wedstrijd willen meedoen worden op zaterdag 20 november tussen 9.00 en 12.00 uur verwacht in de hal van hotel De Lindeboom-Texel, ingang via de monumentale poort aan de Vismarkt. In de geschiedenis van Kotex is al eens eerder een dergelijk evenement gehouden en toen bestond er veel belangstelling voor. Deze keer wordt de wedstrijd gesponsord door de Aan koopcentrale die niet alleen voor leuke prijzen voor de winnaars zal zorgen, maar ook een surprise beschikbaar heeft gesteld voor alle deelnemers. In verband met de organisatie is het nodig dat de kinderen zich tevoren tijdig opgeven voor de wedstrijd, waarbij ge bruik kan worden gemaakt van onder staande strook. De strook moet binnen een week worden gestuurd of gebracht naar W. Rijk, Wagemakerstraat 10 in Den Brug of bij H. Broekman, Sommel- tjesweg 7 in De Waal. Ja, ik doe mee met „Kind en dier". Naam (van het kind): Adres: Leeftijd: Soort dier: Met een feestelijke bijeenkomst in het Stoombootkoffiehuis werd zaterdag middag het feit gevierd dat de Texelse vissersvloot met een gloednieuw schip is uitgebreid. Het gaat om de Cornelia Irene (TX 8) van Dirk Krijnen. Een kotter met een bescheiden omvang die hoofd zakelijk voor de kustvisserij gebruikt zal worden. De vele belangstellenden die zaterdag van de mogelijkheid gebruik maakten het schip te bezichtigen heb ben kunnen zien dat de kotter ondanks zijn geringe formaat, toch alle appara tuur aan boord heeft om als volwaardig vissersschip te kunnen functioneren. De lengte van de nieuwe TX 8 is 18 meter bij een breedte van 5,60 meter. Het vorige schip van Dirk Krijnen was een meter langer en 1,20 meter smaller. Zijn nieuwe kotter heeft daarom een veel betere stabiliteit en dat was ook één van de voornaamste redenen waarom hij hem liet bouwen. Zijn vorige schip is, inmiddels verkocht aan een visser Callantsoog. De diepgang van de nieuwe TX 8 is 2,40 meter en de waterverplaatsing bedraagt 52,88 ton. De Cornelia Irene is gebouwd door de firma Akkerman in Nieuw Beerta. De afbouw werd ver zorgd door scheepstimmerbedrijf Bou- ma in Zoutkamp. Naast Dirk Krijnen zelf bestaat de bemanning van het schip uit Peter Schagen. Gezamenlijk zullen ze zich op de garnalenvisserij en het vissen op tong en rondvis toeleggen. De TX 8 is uitgerust met een 300 pk DAF motor. Durf De heer L. J. Weijdt, voorzitter van de visserijvereniging DETV, zei tijdens de bijeenkomst in het Stoombootkoffie huis dat Dirk Krijnen durf bezit om in een tijd van economische recessie een nieuwe kotter te laten bouwen. Hij om schreef 'de TX 8 als een robuust en flink 9Cheepje. Weijdt had respect voor de moéd' Van>'Krijnen en sprak de hoop ujt Ruim vierhonderd oud-leerlingen hebben vrijdag de reünie van de Rijks scholengemeenschap in Den Burg be zocht. Het feest begon om vier uur 's middags en duurde tot drie uur 's nachts. Veel verhalen van vroeger, veel hernieuwde kennismakingen en een grote hoeveelheid eten en drinken be paalden de sfeer tijdens deze laatste festiviteit in het kader van 25 jaar rijksonderwijs op Texel. Om vier uur 's middags werd begonnen met koffie en gebak en om half zeven was het tijd voor het enorme koud buffet dat door de Rótisserie uit Oosterend was ver zorgd. Rond die tijd begonnen ook de eerste tonen van de Monkey's Revival door de goed gevulde zaal te klinken. Een bijzonder onderdeel van de reünie waren de lessen die in vijf verschillende lokalen door oud-leerkrachten werden gegeven. Nog één keer bij je oude leraar in de klas bleek voor veel dertigers dermate aantrekkelijk te zijn dat ze er lange tijd wachten in een rij voor over hadden. Popke van Bruggen gaf Duitse les, Wim Boere Frans, mejuffrouw Over aardrijkskunde en geschiedenis, Enno Bulo de Vries handelkennis en F.A.N. de Graaf natuurkunde. Naarmate de avond vorderde ging het er bij de lessen woester toe, tot groot vermaak van de op herhaling zijn de leerlingen. redelijk De opkomst op deze reünie wordt door de organisatoren redelijk ge noemd. Sommigen hadden verwacht' dat vijf zeshonderd mensen zouden komen, maar de vierhonderd van vrijdag zorgden voor een goed gevuld gebouw en een gezellig gebeuren. De veteranen die ook om drie uur 's nachts nog gemoedelijk op hun praatstoel zaten, waren moeilijk het gebouw uit te krij gen. Opvallend was dat over het al gemeen de oudere ex-leerlingen acte de presence gaven. Van de lichtingen die pas van school waren, verschenen er slechts weinig. Mogelijk lagen de gruw- len van repetities en examens bij hen nog iets te vers in het geheugen. Simon Dros, voorzitter van de feestcommissie had meer jeugdigen verwacht, vooral omdat veel van hen nog op Texel wonen. Van de oudere lichtingen kwa men de bezoekers uit het hele land en soms zelfs uit het buitenland. Vooral Ada van Dijk en Tineke Roeper hebben bergen werk verzet om zoveel mogelijk reünisten bijeen te krijgen. Voor het financiële deel van deze feestelijke operatie was Rob Haak binnen het comité verantwoordelijk en Jan Wieten zorgde voor het muzikale deel. Verder zaten Rennie ten Have-Beers, Jan Wil lem Hidskes, Henk Heetveld en Hans Wendrich in de feestcommissie. dat met het schip voldoende te ver dienen zal zijn. „Of dat lukt is niet alleen afhankelijk van het vakmanschap van Krijnen, maar ook van de ontwikkeling van de algehele toestand. Hoe die ont wikkeling zal gaan kan niemand zeggen. Ik hoop dat je met de nieuwe TX 8 je gezin en bedrijf aan een behoorlijk bestaan kunt helpen", aldus Weijdt. Dinsdagavond 9 november vergadert de gemeenteraad, aanvang 19.30 uur. De agenda luidt als volgt: 1. Notulen van de vergaderingen van 21 september 1982 en 12 oktober 1982. 2. a. Ingekomen stukken; b. Mede delingen; c. Beantwoording van vragen. 3. Verlening van ontslag aan de heer J. van Hoorn als directeur van de dienst gemeentewerken. 4. Benoeming administrateur sociale dienst Texel. 5. Beschikbaar stellen krediet ten be hoeve van de aankoop van het pand Kogerstraat 3. 6. Pachtafkoop en grondverkoop M. Boogaard. 7. Wijziging van een erfdienstbaarheid van üitvvrèg 'mét het Waterschap -Tex i> 8. Hulpverlening en rampenbestrijding Waddenzee. 9. Beschikbaarstelling van een extra krediet voor 1982 aan de Welzijns- stichting Texel. 10. Beschikbaar stellen van een krediet voor de uitvoering van de Wet agrarisch grondverkeer. 11. Vaststelling beheersverordening „De Bolder". 12. Subsidiéring Internationaal Water Tribunaal c.a. 13. Wijziging begroting algemene dienst 1982 in verband met de aankoop van het gebouwencomplex van Eierlandsche Huis te De Cocksdorp. Tot en met zaterdag 13 november kunnen bij boekhandel „Het Open Boek" in de Binnenburg te Den Burg ledenkaarten worden afgehaald van de ijsclub Den Burg. Voor mensen van 16 jaar en ouder kosten de kaarten 710,—; jongeren betalen 75, Kinderen tot en met zes jaar hebben gratis toegang tot de ijsbaan. Bij het bepalen of iemand recm een uitkering ingevolge de bijstands heeft, wordt ook het aanwezige ver gen bezien. Als het vermogen, dat I bestaat uit bankrekeningen, effec ligt boven het zogenaamde vrijgel; vermogen (voor een echtpaar is 715.200, dan bestaat er geen ri op bijstand. Eerst moet op het ver gen worden ingeteerd. Een eigen valt eveneens onder het vermoc daarbij rekening houdend met de da; rustende hypotheek. Bedraagt de w de van het huis verminderd met hypotheek meer dan het vrijgel; vermogen, dan kan wel bijstand wor verstrekt maar dan als hypothee lening. Men blijft hierbij eigenaar het huis en eveneens behoudt men recht op het vrijgelaten vermoc Regelmatig dienst herwaardering pl r te vinden waarbij de hoogte van hypotheek gewijzigd kan worden, nieuwe „bijstands" hypotheek dient te worden afgelost als men de wor niet meer zelf bewoont: deze dient te worden verkocht. Voorbeeld: Taxatiewaarde 7100. Restant schuld hypotheek 24.8I blijft 75.201c vrijgelaten vermogen 15.20i|( Maximale „bijstands" hypotheek 7 60.00( D.w.z.: als de bijstandsuitke 71500,— per maand is, dan krijgt 40 maanden x 71500,— =760.00( bijstand in de vorm van hypothi Daarna gewone bijstand. In het rekenvoorbeeld werd rekening gehouden met de te betl)i rente: deze bedraagt 8% en wordt b kend over het saldo van de verstri hypotheek op 1 januari van elk j Opgemerkt wordt hierbij dat bij verk j en verrekening van de hypotheek a e het recht op het eigen, vrijgel; vermogen blijft bestaan. Bij het bepalen van het toekomi lot van de voormalige smederij fCiljajr)aan. Gasthuisstraat hebbe en W. het ambtelijke advies gekn akkoord te gaan met doorverkoop het pand door de heren Witte en Porto onder voorwaarde dat geen wordt gemaakt. De afdeling ruimti3' ordening had een andere mening, r een besluit is nog niet genomen. 2 bekend heeft Gelein Jansen onl, voorgesteld dat de gemeente gel jij maakt van zijn recht om het geb terug te nemen en te verplaatsen De Waal waar het onderdeel van Agrarisch Museum kan worden De Vereniging voor Vrienden van Paard houdt zondag 7 november a.s inmiddels traditioneel geworden I l[ renkoolrit met puzzel- en vragen o Een ieder die aan kan spannen of paard of pony heeft voor onder zadel wordt uitgenodigd hier aan mlg doen. Gaarne zo spoedig mogelijk gave uiterlijk vrijdagavond 5 noven in verband met het bespreken var tafels in een eethuis. Opgave bij H vrouw A. Bakker-Witte, telefoon 02 464. Een hardt, kern van veterenen was er om drie uur s nachts slechts met moeite toe te bewegen het schoolgebouw te verlaten. Het gaiegd, re zedigheid kent geen tijd" leek hier zeer toepasselijk.

Texelsche Courant | 1982 | | pagina 2