Cjrocn ^warts-Jexels in het hart {Verontrustende situatie Mantje is bezig aan verplichte woning Duitse bedrijven veel goedkoper Lamsham van Goënga met goud bekroond m DROS RESTAURANT„KERCKELAND WORDT APPARTEMENTEN Reparatie Marsdiep Vrijdag en zaterdag gratis proeven r r\i 4? 'N GEBOREN RIJDER Schietoefeningen College wil wieier- circuit financieren Burgwal 4 mag geen winkel worden WAT!KZEGGEN WOU.' Hu/de! Kaarsenverkoop- aktie van de zwemclub VRIJDAG 5 NOVEMBER 1982 s JAARGANG Nr. 9727 edaktie: Harry de Graaf, Pelikaanweg 75, De Koog, tel. (02228)266, nts Beutick, Warmoesstrat43, Den Burg, tel. (02220)2208, en lans Oosterhof, Golfslag 32, Den Burg, tel. (02220)4988. ai fit oor advertenties, abonnementen, etc mgeveld De Rooy B.V., Postbus 11,1790 AA Den Burg, ilefoon (02220) 2741, na 18 00uur 4881. Verschijnt dinsdags en vrijdags. Postgiro 652 Abonnementsprijs /16,15 per kwartaal 70 cent incasso, los 65 cent. Bankrelaties. Amro Bank nr. 46.99 17 636. Rabobank nr. 36-25.01.742; NMB nr. 67 34.60.398. Texel heeft reden om met zorg de komende herfststormen tegemoet te zien want te verwachten is dat dan enorme stukken duin door de zee zullen worden verzwolgen. Een verontrustend voorteken is dat het strand op som mige plaatsen nu al bijzonder laag en smal is geworden, hoewel het nog helemaal niet heeft gewaaid. Het is duidelijk dat de hevige stroming steeds dichter onder de kust komt, daar op verraderlijke wijze het zand wegschuurt en gaten doet ontstaan waarin het van het strand afkomstige zand kan verdwijnen. De duinen zijn daar door vrijwel onbeschermd tegen storm en hoog water. De situatie wordt duidelijk uit bovenstaande foto die woensdagochtend j.l. bij normaal hoog water en vrijwel geen wind is gemaakt nabij paal 26. Hier staat het water bijna tegen de duinen zodat de Landrover van Rijkswaterstaat er nog maar net langs kan. Zelfs heeft zich hier al afslag voorgedaan, zodat het wel vaststaat dat bij storm en extra hoog water zich afslag van record- omvang zal voordoen. Op enkele andere plekken langs de Texelse kust is de situatie vergelijkbaar. Op de plaats waar de foto werd ge maakt was het begin van het kunst matige strand dat hier enkele jaren geleden ten koste van twaalf mil joen gulden werd opgespoten. Tussen paal 26 en 28 is dit strand totaal verdwenen en van de rest is nog maar weinig over. Zelfs worden aan het zuidelijke eind de oude duinen alweer aangetast. Het meest droevige van deze situatie is dat wegens het ontbreken van finan ciën binnen afzienbare tijd niet kan worden gerekend op afdoende maatregelen die erop zijn gericht de vernietigende noord-west stroom langs de Texelse kust verder naar buiten te brengen. Schoenenhandelaar Adrie Mantje is tot tevredenheid van de gemeente bezig met de bouw van een bovenwoning in i het bij hem in gebruik zijnde bedrijfs pand in de Hogerstraat. Op 14 oktober werd althans geconstateerd dat er met alle macht aan werd gewerkt. Daar zag het aanvankelijk niet naar uit. Mantje is nog maar onlangs met de bouw begonnen, hoewel hij al op 19 maart van dit jaar een aanschrijving had gekregen waarin hem werd gelast dat de woning er moest komen. De woning maakte namelijk deel uit van het totale bouwplan waarvoor destijds vergun ning is verleend. Door de woning weg te laten was dus in feite afgeweken van de De Renault 18 Een klassiek uiterlijk gepaard aan grootse rij-eigenschappen En zuinig. B v. de GTL: 1 op 20,4 bij 90 km/u. 1 op 14,9 bij 120 km/u en 1 op 11,5 m de stad Leverbaar m maar liefst 18 verschillende uitvoeringen waaronder een diesel. Maak eens een proefrit. De Renault 18 is er vanaf 18.995,— mcl. BTW. Afleveringskosten t 383, Oorsprongweg 3, Eierland Texel q Tel. 02225 233 J goedgekeurde bouwtekening. Het col lege hechtte er veel waarde aan dat de woning er zou komen omdat in het pand voordat het werd verbouwd ook woon ruimte zat en deze mocht niet verloren gaan. Op 1 juli was nog niet aan de bouw van de woning begonnen. Mantje beriep zich er op dat hij daartoe fi nancieel niet in staat was. Magazijn Er gebeurde een tijdje niets, totdat Mantje vergunning vroeg om het maga zijn in de bedrijfsruimte aan de Hoger straat uit te breiden. Daar heeft hij dus blijkbaar wèl geld voor, zo constateer den de ambtenaren en men vond dat deze zaak niet op zijn beloop moest worden gelaten. Het zag er derhalve naar uit dat de gemeente de bouw zou laten uitvoeren op kosten van Mantje. De gemeente zou deze keer niet alleen blaffen, maar ook bijten. Dat standpunt werd mede veroorzaakt door de vrees van de woonruimteambtenaar die bang was dat anders het hek van de dam zou zijn. Er zou heel wat woonruimte kun nen verdwijnen als ondernemers die hun winkel verbouwen, zich niet houden aan de voorwaarde dat de eventueel daarin aanwezige woonruimte gehandhaafd of vervangen moet worden. Er hoefde echter niet gebeten te worden want Mantje is bezig de woning te maken en krijgt nu ook vergunning voor uitbrei ding van de magazijnruimte. Op 11 november wordt te Breezand- dijk geschoten met 155 mm geschut van 10.00 - 17.00 uur en op 12 novem ber van 10.00 - 19.00 uur. Het college is bereid en in staat het wielercircuit en diverse atletiekvoorzie- ningen rond het sportveldencomplex van de Texelse Boys in Den Burg te financieren. Het totale plan kost 3,5 tori en de gemeenteraad heeft eerder al twee ton beschikbaar gesteld voor alleen het circuit. Het wielercircuit gaat drie ton kosten en het overige geld is nodig voor de atletiekvoorzieningen. Het college wil beide sportvoorzie- ningen niet los van elkaar zien en stelt dan ook voor dat het plan in een keer moet worden uitgevoerd. Onderzoek heeft geleerd dat op een eerdere raming van vier ton afgeweken kan worden. Wat betreft de post grondverwering en kosten planwijziging (artikel 19 pro cedure) was 60 mille begroot, maar B en W zijn van mening dat hier kan worden volstaan met het in rekening brengen van de grondprijs van f\ ,25 de vierkante meter. De post aankoop grond wordt derhalve vijf mille in plaats van de geraamde dertig. Na deze wijziging gaat het totale plan /345.000, kosten. Naast het al gere serveerde bedrag stelt het college voor 50 mille uit het fonds stadsuitleg voor dit doel te gebruiken. De overige 195000, moet als prioriteit van het in vesteringsplan 1983 worden opgevoerd. Dit voorstel komt ter sprake in de ver gadering van de raadscommissie voor financieel, economisch en technisch beleid die donderdag 11 november ver gadert. De heer Harry Ellen van het Vispaleis wil van het pand Burgwal 4 een woon huis/winkel maken. B en W, zich base rend op het nieuwe bestemmingsplan, willen wel een woning toestaan maar geen winkel. Ook het toekomstige be leid is er nadrukkelijk op gericht de Burgwal tot woonstraat te maken. BMtVtN V*N LEZERS - H VE RANT WOORDELIJK HE *0 OE RE OA* TC rr B en W hebben besloten toch ak koord te gaan met de verbouw van het restaurant bij de appartementen „Ker- ckeland" aan de Schumakersweg tot twee appartementen. Het restaurant is er destijds niet gekomen omdat dit aantrekkelijk was, maar om te voldoen aan de in het bestemmingsplan neergelegde bepaling dat bij een dergelijk logiesverstrekkend bedrijf een verzorgend element" moet zijn. Het restaurant loopt echter slecht en de belanghebbende (Kobekol wil er dan ook graag vanaf om inplaats daar van twee appartementen te kunnen maken. De firma heeft daarom in het verleden al eens gevraagd, maar dat verzoek werd afgewezen, waarbij naar de betreffende bepaling in het be stemmingsplan werd verwezen. Een tweede poging heeft wel succes gehad, want het nieuwe college vindt dat geen enkel belang is gediend met het noodqedwongen handhaven van het restaurant. Aanleiding van de nieu we poging van Kobeko was het feit dat de firma Jellema en Prins binnenkort een horecabedrijf begint op korte af stand van het appartementengebouw waardoor de exploitatie van het be staande Kerckeland-restaurant nog meer verliesgevend zal worden. Niet billijk Het college redeneert dat het in dit geval niet billijk is aan het betreffende voorschrift van het bestemmingsplan vast te houden omdat de Kerckeland- appartementen in de praktijk iets heel anders zijn geworden dan een logies verstrekkend bedrijf. Bijna alle apparte menten zijn als tweede woningen ver kocht en met het restaurant bestaat nauwelijks binding. Het complex zou niet meer als pensionbedrijf moeten worden aangemerkt, maar als appar tementen en in dat geval hoeft het „verzorgend element" er niet bij. Door middel van een voorbereidingsbesluit en een artikel 19 procedure (waarvoor Ko beko f1875,— moet betalen) zal een en ander worden geregeld. Er wordt wel rekening mee gehouden dat de pro vincie met deze ontwikkeling niet zo blij zal zijn, zodat Kobeko pas kan juichen als GS de verklaring van geen bezwaar hebben afgegeven. Om ook al de winterse activiteiten te kunnen bekostigen houdt de zwemclub zaterdag een huis aan huis verkoop van kaarsen, onder het motto ,,Als u deze kaarsen brandt, houdt u de zwemclub in stand." In het centrum van Den Burg is zaterdag een „kaarsenbakfiets" aanwe zig om het winkelende publiek te laten kennismaken met een groot assortiment aan kaarsen en dit alles tegen zeer vriendelijke prijzen. Het bestuur hoopt dat de groen witte ZPC TX '71 leden a.s. zaterdag niet teleurgesteld zullen wor den in hun aanbiedingen. TESO neemt geen genoegen met het bedrag dat de laagste Nederlandse in schrijver heeft opgegeven voor de repa ratie van de Marsdiep. Offertes die in middels zijn gedaan door twee Noord- duitse bedrijven zijn aanzienlijk lager en het is dus niet uitgesloten dat een Duits bedrijf de reparatie uitvoert. Voor het zover is zal nog worden onderhandeld met de Nederlandse in schrijver in de hoop dat deze zijn offerte zal herzien wat mogelijk is als dit bedrijf zich minder royaal indekt tegen tegen vallers, die zich bij de uitvoering van het werk kunnen voordoen. Tussen de werf Boele en TESO bestaat een conflict inzake de aan sprakelijkheid voor de schade, zodat het nog niet vast staat welke verzekerings maatschappij moet betalen. TESO heeft er belang bij de eigen verzekerings maatschappij zoveel mogelijk te ontzien en wil de reparatie daarom voor de laagst mogelijke prijs uitgevoerd heb ben. Het herstel waar het nu om gaat betreft het niet-electrische deel van het schip. Voor controle en reparatie van de electrische onderdelen moet nog offerte worden gevraagd. Dit moet wachten totdat zeker is waar het schip zal wor den hersteld. Omdat de reiskosten van de technici ook onderdeel zijn van de begroting. Er wordt overigens wel spoed gezet achter de zaak. Verwacht wordt dat de onderhandelingen inzake het niet-elec trische deel van de reparatie vandaag rond zullen komen. Texelse lamsham van de firma Goënga uit Den Hoorn heeft een buitengewoon gunstige beoordeling gehad op de internationale slagersvaktentoonstelling Slavakto die onlangs in Utrecht werd gehouden. Op de beurs, die eens in de drie jaar plaatsvindt, waren maar liefst 5800 inzendingen uit Nederland, België en Duitsland en Goënga's lamsham werd hier bekroond met een gouden medaille. De internationale jury had zijn waardering voor het Texelse produkt nauwelijks hoger in cijfers kunnen uitdrukken. Viermaal het cijfer tien en één maal een negen voor de verschillende beoordelingspunten. Die tienen werden toegekend voor de geur en de smaak van het vlees, de snijbaarheid en de samenstelling. De negen had Goënga te danken aan het feit dat in één lamsham nog een klein beentje zat, dat hij er pas na het koken uit had verwijderd. Daardoor zat er een klein gaatje in de ham en dat kostte een punt. Wanneer dergelijke beentjes voor het koken worden verwijderd trekt het vlees later dicht en zie je er niets meer van. Maar niet alleen de lamsham onder scheidde zich gunstig. Ook gekookte worst van Goënga viel op de Slavakto in de prijzen. Niet zulke fantastische be- oordelingscijfers als de ham, maar wel goed voor een bronzen medaille. De worst kreeg een tien voor de samen stelling, negens voor de snijbaarheid en kleur, en achten voor het snijvlak en geur en smaak. Wat dit laatste betreft vond de jury vooral de rooksmaak iets te licht. De firma Goënga is niet betrokken bij de Stichting Het Texels Schaap of het lamsvleesbedrijf Texel. Goënga wil na melijk zelf al zijn lammeren slachten en voelt er weinig voor dat aan het lams- (Lees verder pagina 2) Diep onder de indruk zijn wij van het enorm snelle en effectieve optreden van de Texelse brandweer in de nacht van vrijdag op zaterdag j.l. Binnen enkele minuten (het is ons een raadsel hoe dat mogelijk is!) waren ze er en deden precies wat er gebeuren moest. Natuur lijk was 't Swarte Schaep zelf niet meer te redden, maar onze woningen die er vlak bij staan bleven gespaard en liepen zelfs geen enkele schade op. Texel mag trots zijn op deze vrijwilligers! De dank bare buren: Fam. E. van de Brink, Fam. J. Stark, Fam. C. Winter, Den Burg. Willem Goënga in de slagerij in Den Hoorn met de lamshammen en worstjes, die medailles opleverden tijdens de Slagersvaktentoonstelling.

Texelsche Courant | 1982 | | pagina 1