f2500,— VOOR POLIOPROJEKT Zaaizaadhoeveelheid bij wintertarwe Bekroonde lamsham Kotex maxi en mini m Open dag Overkoepeling: LAND BOUW Nieuwe show van Jannie Craanen Dorpshoofd van Akoön bij oogstdienst I I I J erwtensoep vol spek en worst I I I I i i i i i i i i i i i i i WAT IK ZEGGEN WOU.. Huis opeten Vernielingen Vreemde houding provincie inzake dorpsherstel Opfok van kalf tot melkkoe VERVOLG VAN PAG.1 Oplossing voor in/egkruisjes m PAGINA 2 TEXELSE COURANT VRIJDAG 5 NOVEMBEI De open dag van de overkoepeling van Vrouwenorganisaties, die afgelopen dinsdag in De Witte Burcht werd gehouden, stond voor een groot deel in het teken van de actie voor het polioproject in Pointe Noire, een plaats die ligt in het vroegere Frans Congo. Door middel van een verloting en een eigen bijdrage van alle leden werd dinsdag ruim tweeduizend gulden bijeengebracht. Het gemeentebestuur heeft toegezegd twintig procent van deze opbrengst als extra te zullen toevoegen, zodat dinsdagmiddag 2,5 mille beschikbaar kwam voor de aanschaf van rolstoelen voor het project. Na het nuttigen van koffie kregen de tachtig aanwezige vrouwen dinsdag morgen voorlichting over het polio project. De heer Slaman (van Texelse afkomst) gaf met behulp van dia's uitleg over de problemen waarmee men in Pointe Noire te kampen heeft. Slaman heeft met zijn vrouw in het polioproject gewerkt en gaat daar binnenkort weer hulp bieden. Hij vertelde hoe de mensen daar leven en wonen en hoe de poliopatiënten worden behandeld. Opvallend is bij voorbeeld dat naast het poliopatiëntje ook altijd de moeder in het ziekenhuis verblijft en vaak ook nog de jonge zusjes en broertjes. Er zijn verschillende behandelingsmethoden voor de patiën ten. Bijtte minst ernstige gevallen wordt met gips getracht de vergroeide been deren weer recht te krijgen. De meest ernstige patiënten moeten worden ge opereerd. De resultaten zijn meestal dat de patiënten die eerste kruipend door het leven gingen, met behulp van beugels en krukken weer korte afstan den kunnen lopen. Maar voor langere afstanden zijn ze afhankelijk van een rolstoel. Om het mogelijk te maken voor het project Pointe Noire een aantal rol stoelen aan te schaffen werd in de pauze de verloting gehouden. Iedere vereniging had hiervoor een of meerdere prijzen meegebracht. Voor de- ..Zomerperikelen" heet het nieuwe revueprogramma van de groep van Jannie Craanen dat momenteel wordt ingestudeerd. De show van sketch en zang die het afgelopen zomerseizoen op de hak zal nemen, krijgt een premiere aan de vaste wal voor de overkoepeling van vrouwenorganisaties en zal nog dit jaar in de schouwburgzaal van hotel De Lindeboom worden opgevoerd. Het programma zal, aldus Jannie Craanen, niet alleen de talenten tonen van haar groep de „Flierefluiters". Me dewerking is toegezegd door de zon dagsdichter Daan Bonne, Nel Bruin met gitaarspel en zang en de dansgroep Oude Dansen. Een nadere datum voor de Texelse premiere wordt nog vast gesteld, waarna „Zomerperikelen" een toernee zal maken langs verzorgings tehuizen, e.d. De heer At. Tahapary, dorpshoofd van het op het eiland Nusa Laut gelegen dorp Akoon is zondagmorgen aanwezig bij de oogstdienst die in de Nederlands Hervormde kerk te Den Burg wordt gehouden. Het eiland Nusa Lëut hoort tot de Molukken. In 1980 is ten behoeve van de lagere school van Akoön in de Hervormde gemeente van Den Burg een actie gehouden. Tijdens de dienst van zondag zal de heer Tahapary die ver gezeld gaat van een tolk, een dankbrief van de dorpsgemeenschap voorlezen. De opbrengst van de verkoop van de oogstgaven is voor de helft voor Akoön. Na de dienst wordt in de Schakel koffie gedronken en kunnen vragen over Akoön gesteld worden. De heer Taha pary is op familiebezoek in Nederland en verblijft bij de familie Halsema in de Warmoesstraat. Familie van mevrouw Halsema woont in Akoön. Het is de be doeling dat Tahapary eind december terug gaat naar de Molukken. Weekendaanbieding Afhalen: Geopend: vrijdag v.a. 15.00 uur en zaterdag en zondag. per liter f 6,95 Snackbar KWALITEIT UIT EIGEN KEUKEN Telefoon (02220) 4890 ORCVEN VON HZ1RS-C N VtRANTWOOKDÏLUKHtlD \AR Oï «QMtlt Naar aanleiding van het stukje over het „opeten" van het eigen huis door bijstandtrekkers in de rubriek „Van het raadhuis" in de krant van dinsdag j.l. het volgende Op initiatief van Bouw- en Hout bond heeft de FNV zich de afgelopen tijd uitvoerig met deze kwestie bezig gehouden. In het bijzonder omdat het hier om mensen gaat die zich nogal wat opofferingen hebben getroost om de kosten van een eigen huis op te bren gen. Vaak zijn het ook mensen die door de overheid zelf gestimuleerd zijn om een eigen huis te gaan bouwen. Dat eigen huis kun je dan ook niet verge lijken met een pakket aandelen, omdat het een heel andere gevoelswaarde heeft. Daarom meent de FNV dat de Minister van CRM, die over deze zaak gaat, snel met een noodfnaatregel moet komen. En er is haast bij, omdat de groeiende werkloosheid tot gevolg heeft dat er steeds meer langdurig werklozen komen. In de bouw bijvoor beeld zijn veel mensen eind 1980 werk loos geworden. Tweeëneenhalf jaar later, dat wil zeggen voorjaar 1983, zullen veel van deze mensen met dit probleem te maken krijgen. In de brief die de FNV aan de minis ter heeft gestuurd dringt zij erop aan, dat de vrijlatingsbepaling in de RWW in deze gevallen wordt verruimd. Dat wil zeggen: het eigen vermogen, dat door de Sociale Dienst tot een bedrag van vijftienduizend gulden buiten beschou wing wordt gelaten, moet worden ver hoogd. Dit in afwachting van de komst van de zogenaamde geïntegreerde werk loosheidsregeling, waaraan op het ogenblik in Den Haag wordt gewerkt. In deze nieuwe regeling dient het eigen vermogen geheel buiten beschouwing te worden gelaten. Jan Spaans, namens hout- en bouwbond FNV Den Burg werden achtereenvolgens geïnterviewd en moesten antwoord geven op een zelfde vraag, waarna de zaal moest uitmaken achter welke idee ze het meest stonden. Toen, na de uitslag van de verkiezing de schoonmaakster van het gebouw waar de wedstrijd had plaats gevonden, een gesprek had met de interviewer, bleek dat zij eigenlijk een betere kijk op het leven had en een veel menselijker antwoord op de vraag dan de andere gespeelde karakters. De open dag van de Overkoepeling heeft F850,gekost, exclusief de con sumpties. Krachtens de gemeentelijke subsidieregeling zal dit bedrag in zijn geheel van gemeentewege worden ver goed. Afgelopen weekeinde hebben onbe kenden vernielingen aangericht op het terrein van camping Loodsmansduin bij Den Hoorn. Douches en toiletruimten moesten het ontgelden en verder werd geprobeerd brand te stichten. Over de identiteit van de daders is nog niets bekend. ze actie was ook al door alle vrouwen verenigingen een bedrag van f2, per lid beschikbaar gesteld. Aan het eind van de ochtendpauze kon de voorzitster meedelen, dat er een bedrag van ruim ƒ2000, bij elkaar was gebracht. De gemeente heeft toegezegd hier nog 20% aan toe te voegen. Na de pauze beantwoordden de heer en mevrouw Slaman nog een aantal vragen en be dankten voor het toegezegde bedrag. Spiegels Na de lunch die door de leden van de overkoepeling was verzorgd, trad het toeneelduo „Wieke Muiier en Jos Tho- masse" op. Ze brachten een origineel satirisch programma in de vorm van een wedstrijd: „Spiegeltje, spiegeltje aan de wand." Zes verschillende typen moder ne vrouwen (allen op voortreffelijke wijze uitgebeeld door Wieke Muiier) De provincie heeft geweigerd een bijdrage te geven voor het herstel van de karakteristieke huisjes Schoolstraat 6, Koetebuurt 20 en Wierstraat 1 in Oos terend door de Stichting Dorpsherstel Texel. Het argument dat de provincie hanteert heeft bij het gemeentebestuur bevreemding gewekt en men heeft er geen genoegen mee genomen. Gedeputeerde Staten hebben de ge vraagde bijdrage uit het stimulerings fonds stads- en dorpsvernieuwing na melijk geweigerd omdat ze er in dit geval geen stimulerend effect van verwach ten. Beter, aldus de provincie, zouden de te herstellen huizen kunnen worden verkocht aan niet-ingezetenen die er misèchien meer voor willen betalen zodat de kosten op die manier worden goedgemaakt. In hun antwoord aan de provincie wijzen B en W erop dat het beleid van de gemeente en vooral van de provincie er tot dusver altijd op gericht is geweest de maatschappelijke gebondenheid te bevorderen. Nu zomaar toelaten dat huizen aan niet-ingezetenen worden verkocht zou het beleid doorkruisen en de gemeente zal dat dan ook niet doen. Verder wordt erop gewezen dat de Stichting Dorpsherstel de restauratie zonder subsidie financieel niet rond zal krijgen, zodat de provincie wordt ge vraagd alsnog over de brug te komen. Algemeen werd altijd wintertarwe ingezaaid naar kilogrammen per ha. Nu blijkt uit onderzoek en praktijkwaar nemingen dat de hoeveelheid zaaizaad bepaald wordt door hetduizend korrel gewicht" van het zaaizaad. De verschillen in duizendkorrelgewicht zijn van jaar tot jaar anders. Het ene jaar zijn de korrels groot terwijl in het andere jëar de korrels kleiner kunnen zijn. Hierdoor zijn de verschillen in duizend korrelgewicht soms groot. Evenals bij de teelt van suikerbieten wordt het optimale wintertarwegewas bepaald door het aan tal tarweplanten per vierkante meter. X Voor dit optimale tarwegewas dienen er in het voorjaar tussen de 200 en 225 tarweplanten per vierkante meter over te blijven. Hierop kunnen dan ongeveer 500 tarwe-aren groeien. Deze dienen dan re gelmatig over het land te zijn verdeeld. Om dit te bereiken is een rijenafstand van 10 tot 15 centimeter gewenst en het zaad mag niet diepen dan 3 centimeter in de grond worden gebracht. Onzèker Onzekerheden na de zaai zijn de op komst en de afsterving van planten tij dens de beginontwikkeling en tijdens de winter. Behalve van kiemkracht is de op komst afhankelijk van de ligging van het zaaibed en de weersomstandigheden tij dens en na het zaaien. De opkomst kan dan ook sterk variëren. In de praktijk zijn opkomstpercentages gemeten van 40 tot 90%. Naarmate er later gezaaid wordt, kunnen de omstandigheden verslechte ren. Hiermee kan een deel van de op komende planten afsterven. Omstandigheden Wanneer de omstandigheden tijdens de inzaai en winterperiode normaal zijn, kan begonnen worden met 300 zaden per vierkante meter. Als we aannemen dat 30% van de planten wegvalt dan blijven in het voorjaar 210 planten per vierkante meter over. Zijn de omstandigheden gunstig dan kan begonnen worden bij de inzaai met 275 korrels per vierkante meter. Blijft hier dan 80% van over dan staan er in het voorjaar 220 planten per vierkante meter. Bij ongunstige omstan digheden waarbij gedacht kan worden slempgevoelige gronden, is inzaai van 350 zaden per vierkante meter nood zakelijk. Korrelgewicht Op alle labels van goedgekeurd zaai zaad staat het duizendkorrelgewicht. Met dit gegeven kan gemakkelijk berekend worden hoeveel zaaizaad er per ha gezaaid dient te worden om het gewenste aantal planten per vierkante meter te krijgen. Hiervoor moet aangenomen worden welke omstandigheden er te ver wachten zijn na de zaai en tijdens de omstandigheden in de winter. Praktijk ervaringen van de tarweteler komen hier voor om de hoek kijken. Uiteraard is het moeilijk om de weersomstandigheden te voorspellen maar is meestal wel bekend hoe de ontwatering en slempgevoelig- heid van het perceel is. Zijn de omstan digheden gunstig dan kan met minder zaaizaad worden begonnen. Start Voor 1982 hebben de onderstaande tarwerassen het volgende duizendkorrel gewicht: Arminda47; Nautica 59; Okapi 57; Saiga 54. Wanneer de omstandig heden normaal zijn waarbij uitgegaan wordt dat 70% van de planten overblijft in het voorjaar kan begonnen worden met de inzaai van 300 zaden per vierkante meter. Voor het ras Arminda betekent dit dat er 140 kg zaaizaad per ha. gezaaid dient te worden. Bij het ras Okapi is dit dan 170 kg zaaizaad per ha. Onder ongunstige omstandigheden is het zinvol om te beginnen met 350 zaden per vierkante meter. Wanneer erdan 40% wegvalt, blijven er voldoende planten over per vierkante meter en er kunnen voldoende aren per vierkante meter gaan groeien. Aan zaaizaad wordt er dan voor het ras Arminda 165 kg per ha gezaaid en voor het ras Okapi 200 kg per ha. Om tot goede opbrengsten te komen dienst de start goed te zijn wat betekent dat er voldoende planten per vierkante meter moeten zijn in het voorjaar. De laatste jaren is er op de proef- boerderijen veel onderzoek gedaan naar de opfok van kalveren. Verschillende systemen van opfok zijn met elkaar ver geleken. Hieruit is als resultaat gekomen dat de opfok van het kalf en de voeding als pink, grotendeels de melkproductie als melkkoe bepaalt. De heer ing. Tj. Boxem, onderzoeker bij het proefstation voor de rundveehouderij te Lelystad, gaat maandagavond 8 november a.s in hotel De Pelikaan praten over zijn erva ringen met het opfokken van kalveren. Op Texel zijn er ook boerinnen die zich met de opfok van kalveren bezig houden vandaar dat ze van harte welkom zijn. Deze avondbijeenkomst begint om 20.00 uur. vleesbedrijf over te laten. Verder is Goënga vooral geïnteresseerd in de ver koop van verwerkt lamsvlees. De door hem geslachte lammeren worden ver werkt tot ham, paté en droge worst. Pas op de tweede plaats komt de verkoop van gewoon lamsvlees. Volgens Goën ga wil men bij het Lamsvleesbedrijf Texel en de Stichting Het Texels Schaap zoveel mogelijk lammeren tegen een zo hoog mogelijke prijs verkopen. Goënga verkoopt liever tien verwerkte dieren dan honderd geslachte lamme ren. Romantisch tafelen Stichting Het Texels Schaap heeft verschillende kanalen om het vlees aan de vaste wal te slijten. Ook Goënga heeft wat dat betreft verschillende mo gelijkheden, waaronder een aantal ho recabedrijven. „Daarvoor is burge meester Engelvaart eigenlijk verant woordelijk", vertelt Willem Goënga. „Hij was burgemeester van Venhuizen voor hij naar Texel kwam en in die tijd kwam hij nogal eens bij restaurant De Twee Schouwtjes in Medemblik. Men was daar op zoek naar goed lamsvlees en de burgemeester heeft ze toen ge adviseerd contact met mij op te nemen. Van een Stichting Het Texelse Schaap of een lamsvleesbedrijf was in die tijd nog geen sprake. De heer P. J. Fit die bedrijfsleider is van dat restaurant was er zo tevreden o^er dat hij er verder bekendheid aan heeft gegeven. Hij is voorzitter van de stichting „Romantisch tafelen" waarbij verschillende restau rants zijn aangesloten en door zijn toe doen kwam ons lamsvlees ook bij de meeste van die restaurants op tafel. Ons bewerkte lamsvlees komt op die manier door heel Nederland." Goënga weet te vertellen dat de spijskaart van het res taurant in Medemblik herinnert aan de. tip die burgemeester Engelvaart heeft gegeven. Eén van de lamsvleesgerech- ten is naar de Texelse burgemeester vernoemd. Biologisch dynamisch Naast het gewone lamsvlees verkoopt Goënga ook biologisch dynamisch lamsvlees. Het meeste hiervan gaat naar een slagerij in Utrecht die in biologisch dynamisch vlees is gespecialiseerd. Dit lamsvlees komt van Ruud Bakker en Cees Kikkert uit Den Hoorn die een biologisch dynamisch bedrijf hebben. Ze produceren ook biologisch dynamische schapenkwark en schapekaas en daar om hadden ze dieren nodig met een flinke melkproductie. Een kruising tus sen het Texelse schaap en het Friese melkschaap leverde het gewenste resul taat. Volgens Goënga is het vlees van deze Texels Friese schapen wat sap piger dan Texels lamsvlees en blijft het langer licht van kleur. Ambassades Ook internationaal wordt Goënga's lamsvlees gewaardeerd, hoewel de Hoornder slager niet zelf de export ter hand heeft genomen. Via relaties kwam Goënga in contact met de Stichting Holland Promotion van het ministerie van landbouw. Nederlandse ambassa- De maandverbandfabriek Kotex kan geen kwaad mee doen bij de gelijknamige kleindierensportvereniging oj Texel. Als schitterende afsluiting van de inmiddei >e nationaal bekende inlegkruisjes-affaire heeft de fabriek d jubilerende vereniging alsnog enkele schitterende prijzet gestuurd: Een beker van ruim een meter hoogte en eet bekér van 40 centimeter. De grote trofee draagt het of schrift Kotex maxi en de kleine Kotex mini. De fabrie st heeft de twee ereprijzen speciaal voor dit doei laten ver vaardigen. „Hiermee hopen wij U alsnog van dienst te ziji geweest" alsdus het bijgesloten briefje van marketing' manager W. J. Bloemendal. E nt De twee Kotex-prijzen in de huiskamer van secretaris Henk Broekman. Om de grootte uitdrukking te laten komen poseert buurjongen Martin Hay ma (11! erbij. Het verheugde Kotex-bestuur heeft besloten de grote beker te bestemmen als wisselprijs voor de gene die voor de tentoonstelling een groep dieren (minimaal 5 stuks) inzendt die van de keur meester het hoogste gemiddelde aantal punten krijgt. De kleinere wisselbeker gaat naar de inzender van de één na hoogst bekroonde diergroep. Hoewel het deksel van de grote beker wordt gesierd door een konijn, doet het soort dieren er niet toe. Alle inzenders hebben dus kans op deze opmerkelijke prijs. Kruisjes te koop De inlegkruisjes die de fabriek aanvankelijk naar Kotex had ge stuurd zijn te koop. Drogist J. A. van der Slikke heeft ze in zijn winkel in de Parkstraat gezet, ver pakt in bundeltjes van dertig stuks. Mede omdat ze iets goedkoper zijn dan het bedrag waarvoor de kruisjes gewoonlijk worden aange boden, wordt verwacht dat ze hun weg naar de klant snel zullen vin den. Van der Slikke verdient er niets aan. De opbrengst een paar honderd gulden wordt in de Kotex-kas gestort Geen grap? Kimberly-Clark Benelux Operations B.V. (de officiële naam van de onderneming die het Kotex maandverband in de handel brengt) heeft de inlegkruisjes de tijds niet voor de grap naar Tex gestuurd. Dat is althans te lezen het dagblad „De Vallei" dat Veenendaal en omgeving ve schijnt. Volgens deze krant won in het Kotex-bedrijf geëxperimei teerd met maandverband voor dii ren Vooral bij hondenbezitters zo een „gat" in de markt zijn gevoi den Een medewerker van Kimberley Clark speelde onze redactie deze foto in handen. Experimenten met dierenverband Inmiddels is uitgelekt dat Kit berley het maandverband voor de grap" naar Texel her gestuurd. Binnen het bedrijf wore momenteel geexperimenteerd m maandverband voor dieren Kir berley denkt vooral bij hondenb zitters een „gat" in de markt hebben gevonden Fragment iet het bericht in „Da Vallei' des overal ter wereld kunnen bij deze stichting een aanvraag indienen voor een Holland week. De hele ambassade wordt dan typisch Hollands aangekleed en de uitgenodigde diplomaten kunnen kennis maken met de beste en meest verfijnde produkten van de Nederlandse bodem. Nadat Goënga iets als proef naar het ministerie had gezonden, werd besloten Texelse lamsham toe te voe gen aan het menu dat op de ambas sades wordt geserveerd. De buiten landse diplomaten krijgen de Texelse ham op Twents brood met Terschel- linger cranberrysaus geserveerd. Juist om de cranberrysaus niet te veel de Texelse specialiteit te laten overheersen wordt de wat scherper smakende rauwe lamsham gebruikt, inplaats van de ge kookte. Dergelijke Hollandse v hebben al plaatsgevonden in de ar sades in Parijs en in Rome, maar lopig zijn er nog genoeg aanvrage dit Texelse produkt bekendheid t ven over een belangrijk deel va wereld. Texelaars die eens willen pr welke produkten zulke hoge oger ben gegooid op de international! vlakto beurs zijn vrijdag en zal welkom in de supermarkten in Hoorn en Oudeschild. Goënga: willen de mensen op I exel graag proeven waarom we in Utrecht gouden medaille hebben gehad, daar deze uitnodiging. En verder v we die gouden medaille best een 1 waard."

Texelsche Courant | 1982 | | pagina 2