DE WITTE LIEU Wf EEN MISTIGE DAG OP HET WATER Voor het weekend Zegereeks Rommets doorbroken IBS legt elektra aan in politiebureau Najaarsverkoop Welfare Overzee verloor in rommelig spel van 7 en 8 november 1982 Artsen Kerkdiensten Groene Kruis Tandartsen Apotheek Dierenartsen Alcohol en drugs. Noodslachtingen Rijkspolitie Kustwacht Eierlana Brand/ambulance ER JDAG 5 NOVEMBER 1982 TEXELSE COURANT PAGINA 9 Reageren op deze rubriek kan bij Jaap van Groenigen, telefoon (02220) 3562, Adriaan Dijksen, telefoon (02228) 676 of bij het Natuurrecreatiecentrum, telefoon 102228)741. Eeuwenlang vormde de Waddenzee een afgelegen gebied waar oor slechts vissers, robbenjagers en een handvol anderen belang- telling aan de dag legden. De laatste 50 jaar is de situatie enorm eranderd. De enorme rijkdom aan vogels en andere dieren trok de landacht van veel natuurliefhebbers, waterstaatkundigen zagen in iet gebied nieuwe kansen voor het aanleggen van polders en volgens .ommigen biedt het wad prachtige mogelijkheden om er onze vrije tijd loor te brengen. Belangstelling van een heel andere zijde komt van lefensie en verder verschijnen er regelmatig berichten over de lanwezigheid van olie en gas in de wadbodem. Na veel hoorzittingen ergaderingen en ander overleg ondertekende staatssecretaris Wallis de Vries op 7 mei 1981 een wet waarin grote delen van de Waddenzee Ie bestemming „natuurgebied" kregen. Daarmee komt geen einde an de bedreigingen waaraan de Waddenzee bloot staat, maar er is enminste een basis voor het behoud van dit unieke natuurgebied. Ook voor Texel is het wad belangrijk, let eiland dankt er een groot deel van ijn vogelrijkdom- aan, terwijl de af- isseling van het landschap er door rordt vergroot In de bijna vier jaar dat e Witte Lieuw verschijnt hebben we og nooit over het gebied geschreven, lm daar verandering in te brengen raakte ik een afspraak met Jan van Dijk Dirk Kuiper die al sinds 1976 de be- ïanning vormen van het motorschip hoca van Staatsbosbeheer. Op vrijdag oktober gingen ze naar het Eyer- mdse Gat om er zeehonden te tellen en at is een prachtige gelegenheid eens rat meer te zien en te horen over het waddengebied. Jammer genoeg was als evolg van de zuidoosten wind te reinig water om van de Nioz-haven via iet wad naar het zeegebied tussen (lieland en Texel te varen. Dat was niet n probleem, want een tocht over de loordzee langs de westkust van ons ■iland is ook de moeite waard, 's Mor- ens bleek echter dat het zicht als levolg van mist niet meer dan enkele londerden meter bedroeg. We hoopten lat het in de loop van de dag beter zou vorden en met de radar als hulpmiddel legon even na zeven uur de tocht. Op iet Marsdiep en het Molengat had de «manning in het ochtendschemer de landacht nodig om het schip te navi eren, maar toen bij paal 9 het zicht nmiddels bijna achthonderd meter be- Iroeg en de duinenrij als oriëntatiepunt ;on dienen was er genoeg tijd om over Ie werkzaamheden van de bemanning praten. Zeehonden Jan van Dijk: ,,Het meest bekende leel van ons werk is het tellen van de teehonden in het westelijke waddenge- Jied dat zich uitstrekt tot Ameland. Weestal gaan we eens in de twee tot irie weken de aantallen in het Eyer- endse gat na. Verder komen we regel- natig bij de rustplaatsen van de zee- londen ten noorden van Griend en bij iet zeegat tussen Terschelling en Ame- and De laatste jaren neemt het aantal teehonden in het Nederlandse wadden- jebied heel langzaam toe. Na het diep tepunt van ongeveer 450 in 1976 be draagt het aantal nu ruim 600. Dit is een gevolg van het sinds 1974 in Sleeswijk Holstein ingestelde verbod om op deze dieren te jagen. Jonge dieren hebben de iging te gaan trekken en een flink deel van wat vroeger werd geschoten be- andt nu na verloop van tijd in ons waddengebied. Zonder deze aanvulling :ou het met het aantal zeehonden in Nederland niet best gesteld zijn. Door de vervuiling van het water ligt het aantal geboorten vooral in de westelijke Waddenzee heel laag. De invloed van het water uit de grote rivieren is hier het grootst, want naarmate het verder naar het oosten stroomt, verdunt het zich steeds meer, wat de kwaliteit van het milieu daar ten goede komt. Dat blijkt ook duidelijk uit het aantal geboorten in het waddengebied. Zo werd in het Eyer- landse Gat op een aantal van ruim 20 zeehonden dit jaar slechts één jong geboren en vorig jaar zelfs geen enkele. Op het Groninger wad zijn er naar verhouding veel meer jongen, net als in het Duitse en Deense waddengebied." Dat zijn sombere verhalen en de aan houdende mist om ons heen maakte de stemming er al niet beter op. Als dat zo zou blijven zouden we een vergeefse tocht maken, want het zicht moet mini maal zo'n 1500 meter bedragen om een goed beeld van de situatie te krijgen. In he buurt van de vuurtoren was de aan dacht weer helemaal nodig voor het besturen van het schip, want hier liggen zandbanken dwars voor de kust. Goed kijken we naar de stromingen in het water en letten op de dieptemeter. Toen we deze hindernis hadden geno men voeren we het waddengebied binnen en opeens viel ons op hoeveel Tijdens de tocht noteerde de bemanning in code een aantal gegevens zoals de aanwezigheid van bepaalde vogelsoor ten, zeehonden, scheep- en luchtvaart en verstoringen. De ingevulde formulie ren gaan naar Utrecht waar men ze met behulp van een computer verwerkt. Zo ontstaat in de loop van de jaren een beeld van wat er in het waddengebied zoal gebeurt. Onderzoek Ook bij ander onderzoek speelt de Phoca een belangrijke rol. ,,Met Peter Reijnders van het Rijks Instituut voor De bemanning van het motorschip Phoca (de latijnse naam voor zeehond.i bestaat uit Jan van Dijk (met baardI en Dirk Kuiper. vogels er om ons heen te zien waren. Vooral eidereenden zaten in enorme aantallen op de langzaam droogvallende platen, maar ook scholeksters, strand- lopers en wulpen waren goed verte genwoordigd. Dirk Kuiper bleek inmid dels een zeehond te zien en na lang turen kreeg ik het dier ook in de kijker. Met een holle rug lag het in de buurt van enkele rotganzen in de verte op een zandplaat. Later op de dag kregen we er nog één te zien. Die bleef een tijdje nieuwsgierig in de buurt van het schip rondzwemmen en verdween toen uit zicht. Maar dat was dan ook alles want ondanks de vrij gunstige voorstellingen van het KNMI wist de mist van geen wijken. Dan maar weer praten over het werk. Jan van Dijk vertelde dat sinds vorig jaar grote stukken van de Waddenzee als natuurreservaat zijn aangewezen. Natuurreservaat ,,Dat betekent niet dat er niemand mag komen, maar je moet oppassen dat je in zo'n gebied geen verontrusting veroorzaakt. Er zijn overigens wel enkele kleine stukken waar de toegang in een bepaalde periode helemaal verboden is. In het Eyerlandse Gat is dat het Gas- boeiengat in de tijd van 15 mei tot 1 september. Deze maatregel is bedoeld om de zeehonden tijdens het werpen en zogen van de jongen te beschermen. Overigens geldt dit verbod niet voor de beroepsvisserij. Bij het beheren van dit reservaat is het een enorm voordeel dat het erg afgelegen ligt, er komen hier maar heel weinig mensen. De afgelopen zomer hebben we er eens zagenstekers gehad, maar met wat praten zijn die naar een ander gebied vertrokken." Natuurbeheer gaan we regelmatig naar de plaatsen waar groepen zeehonden op de banken rusten. Daar meten we de breedte van de sleepsporen die de dieren in het zand maken. Zo ontstaat een beeld van de leeftijdsopbouw van zo'n groep: jonge dieren veroorzaken een veel smaller spoor dan oudere. Dit jaar zijn we er enkele malen op uitgetrokken om vast te stellen of de dieren ook 's nachts op de platen uitrusten. Tot nu toe werd altijd aangenomen dat dit niet het geval was, maar het bleek dat de zeehonden er wel degelijk lagen te rusten. We hebben de afgelopen jaren ook veel gevaren met een onderzoeker die naging wat het gevolg is van het vissen van kokkels voor het andere bodemleven in het wad. Hij bekeek onder andere hoeveel wormen en ande re dieren er in de bodem voorkwamen vóór de kokkels werden gevangen en daarna. Want het bodemleven vormt de bron van het voedsel waar veel vogels voor hun bestaan van afhankelijk zijn." Vogels krijgen ook in ander opzicht de nodige wetenschappelijke belangstel ling. In het gebied waar de Phoca vaart staan dit jaar twee wadtorens van waar uit onderzoekers de omgeving bekijken. Ze zoeken naar het antwoord op vragen als: „Hoeveel tijd hebben de verschil lende vogelsoorten nodig om hun voed sel te bemachtigen" en „welke invloed heeft verstoring?" In het kader van dit onderzoek kreeg de bemanning van de Phoca eens opdracht dicht langs be paalde plaatsen te varen om na te gaan hoe de vogels er op reageerden. Daar naast zijn ze behulpzaam bij de aan- en afvoer van materiaal en personen naar de torens. Ook bij ander onderzoek dat men in het waddengebied uitvoert is de bemanning van het schip regelmatig behulpzaam. Eén van de meest aan trekkelijke kanten van het werk op de Phoca vindt Van Dijk het uitvoeren van vogeltellingen op verscheidene plaat sen. „Eens in de maand tellen we alle vogels op de Noorderhaaks (de Razende Boll en verder noteren we grote con centraties en bijzondere soorten op plaatsen als het Balgzand, het Eyer landse Gat, de Richel en de Noords- vaarder bij Terschelling. Ook werken we mee aan het Atlasproject, waarvoor we in de westelijke Waddenzee de soorten winter- en trekvogels die er voorkomen op formulieren vastleggen." Trektijd Ondertussen waren we alweer op de terugtocht. We bleven uitkijken naar vogels want het is volop trektijd en dan ontstaan er soms onverwachte ont moetingen. Zo kregen we van heel dichtbij een jonge Jan van Gent te zien die volkomen opging in het poetsen van zijn veren.Zat er misschien stookolie aan zijn lichaam? Als gevolg van de mist raakten er nogal eens dieren uit de koers en zo nu en dan kwam een enkele aan boord even uitrusten. Juist toen we daarover een gesprek hadden vloog door de openstaande deur een veld leeuwerik het schip binnen. We hadden hem snel te pakken. Het dier zag er vermoeid uit en we besloten het buiten neer te zetten. Na heel korte tijd vloog de vogel weer op en zette koers naar de Texelse kust. We keken het vol span ning na. Naarmate het zich verder van ons verwijderde, zakte het steeds dich ter naar het water. Nog iets lager en het belandde in de Noordzee waar het on herroepelijk verloren zou zijn. Blijkbaar besefte de leeuwerik dat zelf ook want het draaide zich om en langzaam maar zeker haalde het de Phoca in. De vogel landde op de reling en bleef daar uitge put lange tijd zitten. Toen we veel later nog eens keken was het verdwenen en we hoopten vurig dat het inmiddels ergens op Texel zat uit te rusten van de vermoeienissen. Dan hadden wij het heel wat gemakkelijkerl Het was inmid dels bijna drie uur en de reis zat er bijna op. De mist begon warempel een beetje op te trekken en zo konden we de Mok en de omgeving van het Horntje goed bekijken. Even later voeren we de Nioz-haven binnen. Een vergeefse tocht?Het tellen van de zeehonden was op niets uitgelopen, maar er is in ieder geval stof genoeg om een Witte Lieuw te vullen.... J. van Groenigen. De reeks overwinningen waarmee Joop Rommets het nieuwe schaaksei zoen van En Passant opende is door broken. Dinsdagavond was het uur der waarheid aangebroken, want Rommets moest het opnemen tegen titelverdedi ger J. Dros. Rommets, met de zwarte stukken, schotelde zijn rivaal een klas siek systeem voor dat in de huidige toernooipraktijk nog slechts zelden wordt gespeeld. Wéarom de zwartspe- lers zich er niet meer aan wagen, moest Rommets aan den lijve ondervinden. Dros bleek goed op de hoogte van de finesses in het witte spel, zodat Rom mets al snel tegen een weinig florissante positie aankeek, die ineenstorte toen een pion verloren ging. Daarmee is de spanning in dit eerste periodetoernooi weer helemaal terug. Rommets, Vittali en Dros lijken de beste kansen te hebben. M. Vittali kwam overigens niet verder dan remise tegen A. C. Bakker, die in het middenspel in welhaast onoverkomelijke moeilijkheden kwam. Hij wist zich er met medewerking van Vittali nog netjes uit te manouvre- ren. H. Broekema en W. Hoekman kwamen na een rustige positionele partij eveneens tot remise. F. van Lare brak nog af tegen Arjan Bakker maar zijn stelling is hopeloos. In de B-groep speelde de koplopers Niek Witte en Roland Bakker tegen elkaar. Roland gaf in prima stelling een toren cadeau, waarna Niel koelbloedig het punt binnenhaalde. Het lijkt er trouwens op dat deze beide jeugd spelers zich voor de A-groep zullen plaatsen want voorlopig gaan beiden onbedreigd op kop. Uitslagen: A-groep: M. Vittali-A.C. Bakker H V£ H. Broekema-W. Hoekman Vt Vt J. Dros-J. Rommets 1—0 A. Bakker-F. van Lare afgebr. B-groep: J. Inia-W. Pranger 0—1 J. van Heerwaarden-E. de Visser 0 1 Marcel Visser-M. Witte 0—1 Niek Witte-Roland Bakker 1 0 P. Eelman-O. van Loo 1 0 Jeugd: Nanco Eelman-Norbert Kager 1 0 Arthur Elzinga-Nanco Eelman 0 1 Norbert Kager-Vvonne Vittali 1—0 Erik van Bruggen-Mathijs Beekman 0—1 Yvonne Vittali-Nanco Eelman 0—1 Norbert Kager-Arthur Elzinga 1 0 Nanco Eelman werd de winnaar van de eerste ronde. Mathijs Beekman werd tweede en Norbert Kager derde. Vol gende week begint de tweede ronde. Nieuwe jeugdleden zijn van harte wel kom. Het Installatie Bureau Schuijl te Den Burg zal voor 758.115,— de electrische installatie aanleggen in het te ver bouwen politiebureau in Den Burg. IBS was de laagste inschrijver bij de aanbe steding die door de Rijksgebouwen dienst was gehouden en waarvoor ook drie bedrijven van het vasteland waren uitgenodigd. Tylor in Den Helder schreef in voor 762.680, Sasburg uit Hoorn voor 762.400,— en Kat en Beers voor 761.335, De Texelse Welfare afdeling van het Rode Kruis houdt woensdag 10 novem ber de traditionele najaarsverkoop in het Rode Kruis gebouw aan de Jonker straat. De deelnemers van de Welfare heb ben hun tijd creatief besteed en de re sultaten hiervan onder andere noorse sokken, geborduurde tafelkleden en ge breide kinderkleding kunnen niet alleen worden bezichtigd maar ook worden gekocht. Een ieder is van harte welkom van 's morgens 10 tot 12 uur en 's middags van 2 tot 4 uur. Rugbyclub Overzee verloor door rommelig spel van West Friesland. Beide ploegen waren ongecontroleerd aan de gang zodat van een mooi partijtje rugby geen sprake was. In de eerste tien minuten leek het erop dat Overzee goed voor de dag kwam met een try gedrukt door driekwarter R. Daalder. Overzee dat met drie gast- spelers moest spelen, wist toch een goede tegendruk te geven. De scheids rechter, een speler van Friesland, bleek in het voordeel van Friesland te fluiten. Friesland wist door een scrum over de trylijn van Overzee heen te drukken en te scoren. Tot de rust verliep het nog erg rommelig. Ruststand was 14—4 voor West Friesland. De tweede helft verliep wat beter. Door goed uitspelen van de driekwart-line wist de snelle winger M. Weisman door de verdedi ging van Friesland heen te komen en te scoren. West Friesland kon ook nog een maal tot scoren komen, doordat Over zee speler E. van der Linde geblesseerd het veld moest verlaten. De beide ploe gen waren toch wel aan elkaar gewaagd wat wel aan de competitiestand te zien is. 1. Ascrum; 2. Rush, 3. West Fries land, 4. Overzee. De eindstand was Overzee 8 en West Friesland 18. Uitsluitend voor spoedgevallen Zondag 7 november 1982 Van vrijdagavond 18.00 uur tot maandagmorgen 8.00 uur Dokter K. Eissen, Julianastraat 9, Den Burg, tel. (02220) 2039. Aanvragen visites s.v.p. tussen 9.30 en 10.30 uur. Spreekuur op zaterdag en zondag van 11.30-12.00 uur en van 16.00- 16.30 uur zonder afspraak. tot Van vrijdagavond 18.00 uur maandagmiddag 13.00 uur. Let op! Aanvragen voor hulp: uitsluitend te bereiken: zaterdag en zondag tussen 13.00-14.00 uur en 18.30 - 19.30 uur. Zr. Marja van Etten, Kogerstraat 71. Den Burg. tel. (022201 4465. Uitleen van verplegingsartikelen en informatie: Maandag t/m vrijdag 17.00-18.00 uur. Lidmaatschapskaart meebren gen Voor zeer spoedeisende tandheel kundige hulp kan men zaterdag en zondag om 18.00 uur precies te recht in het tandheelkundig cen trum in het Groene Kruisgebouw, Witte Kruislaan 19. Weverstraat 95, telefoon (02220) 2112. Open van maandag t/m vrij dag van 8 30-18.00 uur. Zaterdag van 11.00-12.30 uur en van 15.00- 17.00 uur; zondag van 11.00-12.30 uur en van 16.00-17.00 uur. Buiten die tijd alleen voor spoed eisende gevallen. Alleen voor spoedgevallen tele foon 102220) 2527. Consultatiebureau voor alcohol en drugs, Molwerk 31/45, 't Horntje. Spreekuur volgens afspraak: telefoon (02226) 413. Voor noodslachtingen bellen op werkdagen (02220) 2182 (slacht plaats); na werktijden en in het weekend (02220) 3541 via TEM- centrale. Het politiebureau van de groep Texel van de Rijkspolitie is dage lijks telefonisch te bereiken via tel (02220) 2644. Buiten de kantoor uren kan men rechtstreeks contact opnemen met de meldkamer van het district Alkmaar, tel. (072) 116444 (tussen 18.00 en 0.800 uur) Het bureau in De Koog is dinsdag en donderdagmiddag geopend van 16.00 tot 18.00 uur. Voor meldingen van schepen of zwemmers in nood: Kustwacht Eierland, tel. (02222) 270. HERVORMDE GEMEENTEN Den Burg 9.30 uur ds. Wisman oogstdienst voor jong en oud. Het dorpshoofd van Akoön is gast in deze dienst. Den Hoorn 11.00 uur ds. Verbeek Avondmaal De Koog 9.30 uur drs. G. van der Kooi De Waal 9.30 uur ds. Verbeek Oosterend 9.30 uur ds. Van Zijll Langhout, collecte plaatselijk jeugdwerk Oudeschild 11.00 uur ds. Wisman collecte orgelfonds De Cocksdorp 11.00 uur ds. Van Zijll Langhout oogstdienst GEREFORMEERDE KERKEN Den Burg 10.00 uur ds. Blaauw Uitzending via De Lichtboei 19.00 uur ds. Blaauw In beide vieringen bediening Heilig Avondmaal Oosterend 10.00 uur drs. F. H. Weeda, Akkrum 19.00 uur drs, F. H Weeda GEREFORMEERDE GEMEENTE in de kerk Schoolstraat 17 Den Burg 10.00 uur ds. A. Snoep uit Amsterdam Bediening Heilig Avondmaal 16.00 uur ds. A. Snoep GEREF. KERK (Vrijgemaakt) in de Doopsgezinde kerk, Kogerstr. Den Burg 16.15 uur Dienst DOOPSGEZINDE GEMEENTE Den Burg 19.30 uur ds. Hylkema Uitzending via De Lichtboei extra coll. Doopsgez. militairen BAPTISTENGEMEENTE in de Doopsgezinde kerk, Kogerstr. Den Burg 10.00 uur br. Van der Plaats uit Workum. ROOMS-KATHOLIEKE KERK Den Burg: zaterdag 19.30 uur Herenkoor Uitzending via De Lichtboei zondag- 10.45 uur Dameskoor Oosterend: zondag 9.30 uur De Cocksdorp: zondag 19.00 uur. JEHOVAH'S GETUIGEN Zondag 10.30 uur openbare lezing. 11.30 uur: Wachttorenstudie. Bij brand en voor spoedeisend ambulancevervoer bellen: 02220- 2066. Bij geen gehoor 02230- 22222. Voor niet spoedeisend ambulancevervoer: 02230-12888, bij geen gehoor 02230-22222.

Texelsche Courant | 1982 | | pagina 9