ff! - w Boeiend einde maakte matige start goed m VAN HET I RAADHUIS i Bezwaar tegen plannen Grensweg Wi St. Jan speelde „Het huis aan het meer" Üsyï GEEN BEPERKINGEN VOOR VISHANDELAAR OP MARK1 Verleende bouwvergunningen opvolgende eigenaar bewoners premie woningen krijgen voortaan subsidie Landschapszorg 7 M ÏK-tt, - <.£v; Gespreksavond van S.O.S. Meten met twei maten bij berekenip van bijdrage? Mededelingen van B. en ff. Snelheidscontrol PAGINA 2 TEXELSE COURANT DINSDAG 9 NOVEMBER Met het stuk „Het huis aan het meer" heeft toneelvereniging Sint Jan veel toeschouwers zaterdag in twee opzichten een spannende avond bezorgd. Spannend omdat het spel in het begin nogal stroef liep en het gevaar van een fiasco daardoor levensgroot was. Maar naarmate de avond vorderde, verdween die spanning, en maakte plaats voor een heel andere. Spanning over datgene wat werd uitgebeeld op het toneel, over het verloop van het verhaal. Door buitengewoon goed spel van enkele Sint Jan spelers kreeg het stuk een prachtig derde bedrijf en dat maakte de kwalitatief veel mindere eerste bedrijven helemaal goed. Aan het eind van de avond konden de toeschouwers, die tijdens de pauze na het tweede bedrijf nog weinig enthousiast waren, dan ook voldaan huiswaarts keren. In „Huis aan het meer" gaat het om een op non-actief gestelde arts die met zijn bazige zuster en onderdanige vrouw in een huis aan een meer woont. Ze zitten dringend om geld verlegen en het plan rijst om neef Colin te vermoorden die de verkoop van een in bezit van de familie zijnde houtzagerij steeds tegen houdt. Na de moord zou het lijk in het dichtgevroren meer moeten worden verborgen. Hierdoor zou het lijken alsof Colin door het ijs was gezakt. Door allerlei mensen die te vroeg thuiskomen, dreigen die plannen te mislukken. Op een gegeven moment ontdekt de vrouw van de-arts de waarheid over de moord. De arts brengt haar onder hypnose om haar zo tot zelfmoord te brengen. Juist op het moment dat de vrouw met een pistool tegen haar slaap gedrukt haar zelfmoordplannen tot uitvoer wil bren gen, komt de scherpzinnige speurder mr. Howard binnen die daar op sen sationele wijze een stokje voorsteekt. De zaak is dan snel opgelost. Een glansrol in dit stuk werd gespeeld door Rika Rijk-Anema. Toneelspelen is je zo goed mogelijk inleven in de figuur die je wilt uitbeelden. Zo goed, dat het „doen alsof" verandert in „zijn". Rika Rijk-Anema wès zaterdagavond Janet, de bijna zelfmoord plegende vrouw van de hypnotiserende arts. Dat bleek dui delijk tijdens enkele zeer emotionele scenes waarin Rika Rijk helemaal opging in haar rol. Het moment waarop ze door haar man gehypnotiseerd werd en her inneringen uit het verleden ophaalde was zo'n uitstekende scene. Ook het moment waarop ze van haar man het pistool kreeg en alleen op het toneel wachtte tot ze de trekker over mocht halen, werd angstig perfect gespeeld. De spanningsopbouw was in dit bedrijf zeer goed met als schrikwekkende apo theose inspecteur Howard die niet door de deur naar binnen kon om de zelf moord te verijdelen en daarom een ruit insloeg. Een stukje toneel van zeer hoog niveau. Rika Rijk blijkt in emotionele rollen het best te functioneren en heeft dat ook in het verleden al enkele malen bewezen. Daarom was het des te ver rassender om haar eerder in het stuk te zien opkomen als vrouw die enigszins aangeschoten van een feestje terug komt. Exact met de giecheltjes en de kletspraat die bij dergelijke situaties horen, maakte ze onmiddellijk duidelijk dat het op het feestje erg gezellig was geweest. Het is voor een belangrijk deel de verdienste van Rika Rijk dat „Huis aan het meer" zo succesvol afgerond kon worden. Hysterie Wie ook blijk gaf van het toneelspelen tot in de vingertoppen te beheersen was Toke Graaf-Visser. Zij speelde Iris, de vrouw van de slechterik Colin. Duidelijk werd dat ze erg leed onder de daden van haar onsympathieke man en toen deze door de arts was vermoord, was dan ook logisch dat de verdenking op haar Koortsachtig probeert dokter Maurice (Ruud BeersI het lijk van de door hem om het leven gebrachte Colin IPeter Amptl te verbergen. viel. Ze leed dermate onder alle ellende dat ze zelfmoord overwoog. De scene waarin ze dit duidelijk probeerde te maken was voortreffelijk. Met ware hysterie wist ze de uitzichtloosheid van haar leven te schetsen en zelfmoord te verheerlijken. Toke Graaf-Visser viel niet een keer uit haar rol en gaf zodoende blijk zich voldoende in het karakter van Iris te hebben ingeleefd. Een zware taak was zaterdagavond weggelegd voor Ruud Beers als de moordende arts en Loes Smit-van Sam- beek als zijn bazige inwonende zuster. Vrijwel de hele avond stonden ze op het toneel en met een stuk van een derge lijke lengte is dat een hele opgave. Zowel Ruud Beers als Loes Smit waren behoorlijk tekstvast en behoefden wei nig hulp van de souffleuse. Dat hield de vaart erin. Loes Smit wist zich goed te gedragen als de bazige zuster die een belangrijk aandeel had in de moord op Colin. Het delegeren en organiseren ging haar goed af en daardoor kwam ze geloofwaardig over. Ook Ruud Beers speelde zijn rol goed, zij het ietwat af standelijk en daardoor toch niet hele maal overtuigend. Iets meer emoties op momenten dat de moord ontdekt dreig de te worden hadden de geloofwaardig heid van zijn spel goed gedaan. Ook wat betreft kleding kwam Beers niet hele maal goed over. Wat hij aan had, was te eenvoudig voor een Engelse arts. Wie weet met welke eenvoudige middelen 'n veel beter effect te bereiken is, zal dat extra betreuren. Debutant Een zware taak ook was weggelegd voor de debutant Ed Elfers als kolonel Forbes. Helaas was hij in het eerste bedrijf zijn tekst volkomen kwijt en leunde dus zwaar op de souffleuse. Dit gegeven, samen met het feit dat toneel schrijver Hugh Mills van dat eerste bedrijf een saaie bedoening had ge maakt met eindeloze stukken tekst en veel niet ter zake doende gegevens, was de oorzaak van de moeilijke start van dit toneelstuk. Bij Sint Jan had men al het nodige uit het eerste bedrijf wegge- schrapt maar om het stuk werkelijk vlot te laten lopen had het rode potlood nog wel meer gehanteerd mogen worden. Peter Ampt had een klein rolletje als Colin, de slechte neef die vermoord werd. Een rolletje dat hem goed afging, hoewel hij erg zenuwachtig was. Dat was vooral te merken toen hij een kopje op tafel moest zetten en het gerinkel hevig bibberende handen verried. Een belangrijk onderdeel bij de bewijsvoe ring van de moord was het feit dat Colin een bepaald merk sigaretten rookte. Duidelijk was te zien dat Peter Ampt geen roker is. Om de geloofwaardigheid van het geheel te vergroten had Sint Jan voor deze rol misschien beter iemand kunnen uitzoeken die wel rookt. Columbo Kees Witte speelde de politie-inspec- teur Howard maar weinig toeschouwers zullen die naam onthouden hebben. Wat op het toneel werd uitgebeeld was namelijk een nagenoeg feilloze imitatie van de wat morsige politie-inspecteur Columbo van de gelijknamige televisie- Een scene uit het stuk „Huis aan het meer" dat (JanetJ, Ruud Beers IMauriceI en Kees „Columbo serie. Of een dergelijke imitatie leuk is, moet ieder maar voor zichzelf uitmaken. Feit is wel dat het introduceren van bepaalde televisiefiguren in een toneel stuk de aandacht van het eigenlijke stuk nogal afleidt. Inplaats van erop te letten hoe mr. Howard de moord tot oplossing brengt, ga je zitten kijken of Kees Witte Columbo wel goed imiteert. Kleine rolletjes ook voor Margaret Vermuë als het dienstmeisje Brenda en Marianna Zegers als zuster Thomson. Rollen die kittig en vlot werden ge speeld. Margaret Vermuë speelt nog maar pas bij Sint Jan maar voor de toekomst val veel van haar te ver wachten. Op zijn plaats is nog een woord van waardering voor het prachtige decor met originele antieke meubelstukken dat de echtheid van het geheel aanmerkelijk bevorderde. Gesouffleerd werd door Lia Loef-van Sambeek en voor de grime- en kledingadviezen was Juulke Swarthof verantwoordelijk. Voor licht en geluid zorgden Aad Zegers en Gooitzen Kedde en de technische commissie bestond bij dit stuk uit Wim Smit, Kees Witte, Ben Oostra en Ed Elfers. Op vrijdag 12 november wordt een door de SOS winkel georganiseerde gespreksavond gehouden in het dorps huis van Den Burg. De avond zal gaan over de verschil lende projecten die de SOS winkel ondersteunt en de achtergronden daar van. De heer Jan Heytel van het Ver- deelcentrum houdt een inleiding over enkele projecten en hij zal uitleggen waarom juist voor deze projecten is gekozen. De avond begint om 20.00 uur ledereen die belangstelling heeft voor de Derde Wereld is van harte welkom. door Sint Jan gespoeld werd. Van links naar rechts Toke Graaf-Visser (Iris), Rika Rijk-Ai\ Witte (mr. Howard). De firma Z. de Graaf en Zonen uit Spakenburg heeft van het gemeente bestuur te horen gekregen dat hij op de maandagse markt in Den Burg voorlopig een compleet assortiment vis mag ver kopen, dus zowel verse („natte") vis als gerookte en gebakken vis. In de B en W vergadering van dinsdag j.l. is het college tot de conclusie gekomen dat het niet juist is om te Burgemeester en wethouders hebben aan de volgende personen en instanties bouwvergunning verleend: A. H. Sieling, Lieuwstraat 15, Den Burg voor het plaatsen van een schuurtje; P. Ooms, voor h,et uitbreiden van een bergruimte aan de Bosrandweg 401 te De Koog; M. P. Westendorp, Bern- hardlaan 116, Den Burg voor het bou wen van een berging; PEN, Den Burg, voor het plaatsen van een transforma torstation aan het Mienterglop te De Koog; M. Visser, De Ruyterstraat 7, Oudeschild, voor het veranderen/ver groten van een woonhuis; A. C. Mantje voor het bouwen van een magazijn aan de Hogerstraat in Den Burg; Melkunie Holland, voor het gedeeltelijk vergroten van een indamplokaal van een zuivel fabriek aan de Schilderweg te Den Burg. Derden-belanghebbenden kunnen te gen deze beschikkingen ingevolge de Wet Administratieve Rechtspraak Over heidsbeschikkingen een bezwaarschrift indienen. Nadere informatie hierover is te berkrijgen bijde gemeentesecretarie, afdeling R.O.V., kamer 205. verlangen dat De Graaf zich beperlpr de verkoop van „natte" vis. Dit besluit is genomen vooruitloln op een definitieve regeling inzak e brancheindeling waarover het co 4 zich zal beraden nadat de raai ol marktverordening heeft vastges a, Het ontwerp voor die marktverordi /i komt voor het eerst in openbare cussie in de vergadering van de ri e: commissie voor financieel, econon en technisch beleid op donderda november om 20.00 uur. u Vrijft Het is overigens niet te verwal dat het college in de toekomst beperkingen zal opleggen aan he sortiment produkten dat de verscf de marktkooplieden willen verko Wel zullen de aantallen koopliede 0 tot de markt worden toegelaten grenzen zijn gebonden en zal in geval rekening vereist dat de handi een erkenning als marktkoopman ben-. Een dergelijke erkenning ki principe slechts worden gegeven mensen die niet tevens gewoon w lier zijn, maar met eenmaal gegri praktijk zal rekening worden gehoi Tweede en opvolgende eigenaar bewoners van een premiewoning kun nen voortaan in aanmerking komen voor subsidie. Tot nu toe kon alleen de eerste eigenaar-bewoner van een premiewo ning subsidie krijgen. Het Ministerie van Volkshuisvesting heeft hierin verande ring gebracht door een nieuwe subsi dieregeling voor bestaande eigen wo ningen in het leven te roepen. Behalve voor de premiewoningen in de A-cate- gorie (premieplusl en de premiewo ningen in de B-categorie geldt de nieuwe subsidieregeling ook voor zoge naamde beschutte sfeer woningen uit de jaren 1975-1979. De regeling is van kracht voor woningen die na 1 juli 1982 zijn of worden verkocht en waarvoor nog een jaarlijkse bijdrage werd of wordt verstrekt. Om de regeling eenvoudig en uitvoerbaar te houden is de hoogte van de bijdrage aan de nieuwe eigenaar niet afhankelijk van zijn of haar inkomen. Wel geldt de regel dat wie in het kalenderjaar voorafgaande aan de aan koop meer dan f70.000,— belastbaar heeft verdiend, geen subsidie kan krij gen. In principe krijgt de nieuwe eigenaar bewoner als eerste jaarlijkse bijdrage het bedrag dat de eerste eigenaar op diens eerstkomende betaaldag tegemoet kon zien. De opvolgende eigenaar komt echter niet in aanmerking voor het deel van de premie dat de eerste eigenaar op grond van zijn inkomen kreeg (het zo genaamde „plus" deel voor de A-ca- tegorie). Om die reden is de premie voor de opvolgende eigenaar aan een maxi mum van f5000,— gebonden. Dat bedrag is de maximale eerste jaarlijkse bijdrage voor de nieuwe eigenaar als hij een premiewoning koopt die één jaar vol bewoond is geweest. Voor ieder vol jaar, dat de woning langer bewoond is, wordt de eerste jaarlijkse bijdrage met f500,— verlaagd. Na tien volle be- woningsjaren is de maximale eerste bij drage nog f600, Daarna vervalt de subsidiemogelijkheid. De bijdrage aan een opvolgende eigenaar-bewoner wordt jaarlijks met f500,— verminderd. Als de bijdrage lager is dan f100,— vervalt ze. Een aanvraag voorsubsidie moet binnen drie maanden na de datum van het verkrijgen in eigendom van de woning (transportaktel bij de gemeente worden ingediend. Voor bestaande pre miewoningen die in de periode vanaf 1 juli 1982 zijn gekocht geldt een over gangstermijn. Voor die woningen geldt niet de datum van de transportakte maar de datum van het koopcontract. De koop moet dus né 1 juli gesloten zijn. Eigenaren van deze woningen moeten de subsidie binnen drie maanden na het inwerking treden van de regeling aan vragen. De nieuwe eigenaar krijgt zijn eerste premie een jaar nadat hij de woning betrekt uitgekeerd. Als een premiewoning binnen het eerste bewo- ningsjaar door de eerste eigenaar-be woner wordt verkocht, zal de tweede eigenaar in aanmerking komen voor de nieuwbouw-subsidie. Bij de eerstko mende wijziging van de subsidieregeling voor nieuwe premiekoopwoningen zal hiermee rekening worden gehouden. Nadere informatie kan worden verkre gen op de gemeentesecretarie, kamer 205. De Werkgroep Landschapszorg Texel heeft bezwaar tegen de plannen om de kampeerterreinen Dennenoord en Gor tersmient uit te breiden en tegen het wijzigen van infrastructurele voorzienin gen op de campings Dennenoord, Gor tersmient en De Koornaar. Het ge meentebestuur wilde voor het een en ander vergunning geven vooruitlopend op regeling in het bestemmingsplan, door toepassing van de zg. artikel 19 procedure. De werkgroep heeft in het kader van deze procedure bezwaar gemaakt. Ver rassend is dat niet want Landschaps zorg heeft ten tijde van de discussie over het bestemmingsplan buitengebied al laten merken geen voorstander te zijn van uitbreiding van recreatiegebied ten koste van agrarische grond in het gebied Grensweg. Volgens de werkgroep zijn de terreinen toen ten onrechte buiten het plan buitengebied gehouden. In het bezwaarschrift wordt erop gewezen dat uitbreiding van de recreatieterreinen in deze omgeving reeds tot stand is ge bracht zonder dat dit planologisch is ge regeld. „De door ons gevreesde nega tieve gevolgen van de uitbreidingen zijn in volle gang." Waaraan wordt toege voegd dat op de aard van die negatieve gevolgen verder zal worden ingegaan bij de eigenlijke bestemmingsplanprocedu re. In ieder geval vindt de werkgroep dat er thans geen noodzaak is om op de be stemmingsplanprocedure vooruit te lo pen. De woensdagavond 17 november in het raadhuis te houden openbare verga dering van de commissie ruimtelijke or dening en huisvestingsbeleid, zal wor den voorafgegaan door een hoorzitting waarin de Werkgroep Landschapszorg het bezwaar kan toelichten. In de eigenlijke vergadering zullen de leden van de commissie advies uitbrengen inzake het bezwaar. De hoorzitting begint om 19.30 uur. Redoute In dezelfde vergadering wordt ook gepraat over de Redoute als mogelijke verbindingsweg tussen de veerhaven en Oudeschild. Zoals bekend hebben B en W inmiddels besloten deze weg als zodanig aan te merken, naar aanleiding van het plan van het Waterschap Texel om de zuidberm van de Redoute te verbreden met ongeveer anderhalve meter. Het Waterschap kan zijn gang gaan omdat aan het aanlegvergunnin- genstelsel dat in het bestemmingsplan buitengebied is opgenomen, geen goedkeuring is verleend door de pro vincie. Argumenten Een definitieve gemeentelijke uit spraak over de Redoute als verbindings weg moet nog altijd worden genomen. Dat van meerdere kanten bezwaar be staat tegen de Redoute als weg voor (zwaar) verkeer komt omdat het hier gaat om een karakteristieke binnendijk, met landschappelijke en cultuurhistori sche waarde. In het ontwerp struc tuurplan van Texel was de Redoute al genoemd als verbindingsweg, zij het onder voorwaarde dat het kruispunt Re- doute-Pontweg wordt aangepast, dat het karakter van de Redoute wordt ge handhaafd en dat aan de noordkant van de Redoute een fietspad wordt aange legd. Door een amendement van het CDA is bij de vaststelling van het structuurplan naast de Redoute tevens de mogelijkheid van een verbindings route via de Rede en de Amaliaweg opengehouden hetzij als zelfstandig al ternatief hetzij als aanvulling op de Redoute, in het laatste geval met toe passing van éénrichtingverkeer. Een definitieve keus had het college op de lange baan geschoven in verband met de discussie rond de nationale landschappen maar verder uitstel vindt men onverantwoord. Een verbin dingsweg van een formaat dat op vrachtverkeer is berekend is belangrijk voor Oudeschild en het industrieterrein aldaar. Bij hun voorkeur voor de Redoute als verbindingsweg baseren B en W zich op de volgende argumenten: de kruising Redoute-Pontweg is beter dan de krui sing Amaliaweg-Pontweg; het tracee over de Redoute heeft minder haakse bochten; de aanpassing van de Redoute (bij een wegbreedte van 5,1 meter) stuit op minder problemen dan aanpassing van de Amaliaweg en bij een keus voor de route De Rede-Amaliaweg gaat een stuk autovrije route en fietspad verloren. B en W willen het landschappelijke karakter van de Redoute zoveel mogelijk in stand houden, maar enkele aanpas singen zijn wel nodig. Als dat niet gebeurt zal het verkeer via het Hoge- berggebied rijden. Aanpassing van de Redoute betekent dat deze breder wordt maar dat hoeft nog niet te betekenen dat het een strakke, rechte dijk wordt. Bovendien is van de toegenomen breedte van de dijk vanuit het omrin gende landschap nauwelijks iets te zien. Wat betreft het fietspad dat in het structuurplan als voorwaarde is ge noemd, zeggen B en W dat dit er voor lopig nog niet komt omdat het welis waar in het gemeentelijke fietspaden plan is opgenomen maar een lage prio riteit heeft gekregen. intfl go| as.E De heer C. P. Zijm (Fonteins meent dat de gemeente met twee n l( heeft gemeten bij het berekenen vj uitkering waarop hij recht heeft k 13 tens de zg. bijdrageregeling vooi oude land van Texel. Bij de geme raad heeft hij bezwaar gemaakt tegi v' hoogte van de hem toegekende b j<" ge Het gaat om vergoeding van de kosten die gepaard zijn gegaan schoonmetselwerk. In april 1982 schreef de gemeenl Zijm dat de norm voor de vergi f80,51 per vierkante meter wasJ ontleend was zo werd desgevi meegedeeld aan „Misset B kosten." Toen Zijm zelf in dit boel keek bleek daar een prijs van f88, worden genoemd. De aannemer b :a f85,83 per m2 in rekening mar gemeente wilde een bedrag van f toekennen (voor 105 m2 metselwefM Afgezien van het feit dat sprake 110 m2 metselwerk in plaats van 11 heeft men de bedragen die d rekening van de aannemer bovf norm zijn, verlaagd terwijl de bedi op deze rekening die onder de norit niet heeft verhoogd. „Ik meen c meten met twee maten is." Verder had de gemeente kritiek opslagpercentages van stenen, Zijm wijst erop dat hierin de koste hulpmateriaal zoals steigers, prof betonmolen, e.d. zijn verwerkt ev E het vervoer van het materiaal. Zijm dan ook dat het bedrag van f85 de aannemer in rekening heeft gek en dat dus belangrijk minder is dl Misset Bouwkosten-norm als wer) v kosten moet worden beschouwd volledig voor vergoeding in aanmf komen. B en W hebben de raad gesteld het bezwaar voor pre-adv hun handen te stellen. Tijdens een snelheidscontrole zondag in de Dorpsstraat te De en op de Pontyreg bij Den Burg gehouden, zijn negentien overtr bekeurd. De snelste in de Dorps reed 132 kilometer per uur. Hier i tig het maximum. De snelste o Pontweg, waar 70 het maximum is 112 kilometer.

Texelsche Courant | 1982 | | pagina 2