Statutenwijziging van Stichting Bejaardenzorg blijft omstreden Dit is Den Helder niet, dus wordt hier niet gedonderd' Texel-promotie op Slavakto groot succes Bewonerscommissie blijft buitenspel Stek 1 r// Texelaars voor de balie Seddegoed gestolen 1NF0RMAT1 "W Zaak voor nader onderzoek aangehouden SDAG 9 NOVEMBER 1982 TEXELSE COURANT PAGINA 5 Ie Stichting Bejaardenzorg Texel heeft de statuten, daterend uit 1961, gewijzigd wel zodanig dat een lid van de bewonerscommissie van deze stichting op geen iele wijze in het bestuur zitting kan nemen. De bewonerscommissie die er al n naar streeft om in het bestuur te komen, voelt zich buitenspel gezet. Uit de liddels vastgestelde statutenwijziging is duidelijk geworden waarom het bestuur ent dat een bewonersvertegenwoordiging niet kan: het beheren en bouwen van woningen is onverenigbaar met het bepleiten van belangen van bewoners, arentegen is wel de mogelijkheid open gelaten dat de regio Texel van de jemene Nederlandse Bond van Ouderen een vertegenwoordiging in het bestuur igt. De bewonerscommissie is woedend op het stichtingsbestuur en zegt dat via de neenteraad druk zal worden uitgeoefend om deze nieuwe statuten niet te ;epteren. De raad heeft hierover echter niets te vertellen. Wel kan het college jgelijk achteraf verzet bieden bijvoorbeeld door het niet verlenen van financiële ranties. Dat bestuur functioneert niet demo- Btisch en wij worden overal buiten houden" is het al eerder geuite zwaar van mevrouw A. Zoete-Blom, Cretans van de bewonerscommissie. 3k heeft de bewonerscommissie be- raar tegen de werkwijze van de jaarden vakbond" ANBO die het rwijt krijgt achter de rug van de mmisie om kandidaten voor het chtingsbestuur te hebben voorgedra- n, Jur. Beumkes, voorzitter van de ixelse ANBO, bevestigt dat het tussen immissie en bond inderdaad geen iek en ei is. „Wij bewandelen de weg n de geleidelijkheid. Dat doet de immissie met meer. Wij hebben hter een goede verstandhouding met i Stichting Bejaardenzorg en door >erleg veel bereikt", zegt Beumkes, die jn ongenoegen uit over de beschul- gingen aan ANBO. „Het was precies idersom. Met de bewonerscommissie idden we een lijst van bestuurskandi- iten opgesteld, waar iedereen mee koord ging. Later kregen we echter te >ren dat de bedenktijd te kort was ge- eest en men kwam met eigen kandi aten Verwijten Wat begon als een serieuze poging )t inspraak, begint langzamerhand de armen aan te nemen van een ordinaire izie vol van harde verwijten. „We zijn :er bewust buitenspel gezet. We krij- en bestuurlijk niets te vertellen en dat ast niet in deze tijd", is de mening van oh de Graaf, samen met bejaarden- erker Nico Nagtegaal, „adviseur" van e commissie. Al enkele jaren ijvert de ommisie voor één of meerdere be- luurszetels maar juist dit verlangen rordt, volgens de commissie, met alle ogelijke middelen tegengewerkt. Re en van de oprichting van de be- ronerscommissie waren de verwar- lingsproblemen rond het bejaarden- omplex Starkenburg. Die problemen iet een voor idere woning eigen erwarming zijn inmiddels opgelost. De lewonerscommissie stelt dat ook ande- 6 vragen van bijvoorbeeld regelmatiger inderhoud, overleg met bewoners over eranderingen aan de woningen naar evredenheid zijn ingewilligd. „Daar ebben ze wèl naar geluisterd." Sinterklaas Een nieuwe activiteit van de stichting: iet houden van avonden in alle dorpen im klachten van bewoners te verne- nen, wordt met argusogen door de :ommissie gevolgd. „Ze gaan expres de loer op om onze achterban aan hun ant te krijgen", meent Joh. de Graaf. )nze vraag of de inspraakavond geen verkwijze is die de commissie zelf al inige jaren voorstaat, wordt bevesti- |end beantwoord. Het tijdstip vinden nevrouw Zoete en De Graaf echter opvallend" juist nu de commissie extra lard ijvert voor een bestuurslid. „Ze pelen Sinterklaas en organiseren ge- ellige avonden." De vreugde die dit voorjaar werd geuit ïver het toekennen van twee bestuurs- :etels aan de commissie door het col- ege is inmiddels flink getemperd. Het allege verkoos de nummers twee op de roordarachten die de Stichting Bejaar- Jenzorg had ingediend en dat waren pensen die de bewonerscommissie had 'Oorgedragen: E. Bakker-Boerhorst uit Je Waal en J. Daalder-Barhorst uit De ■oog. Het goede Eerstgenoemde heeft het bestuur in- niddels weer verlaten en ook J. Daal- ler-Barhorst spreekt officieel niet meer lamens de bewonerscommissie. Vol lens Jur Beumkes is ze ook nooit een Bij een verhuizing van een 27-jarige Texelaar werd dinsdag een zak met tex- :iel gestolen in de Dorpsstraat te De toog. In de zak bevonden zich zes dek bedovertrekken, zeven hoeslakens, legen theedoeken, acht handdoeken, 'ijf badhanddoeken, zes lakens, vijf losse slopen en acht washandjes. Het jeheel vertegenwoordigde een waarde Iran 7950, De dief wist in een onbe waakt moment zijn slag te slaan. vertegewoordigster van de commissie geweest maar van de ANBO. „Het college heeft beide partijen, Anbo en commissie, tevreden willen stellen en uit beide gelederen een bestuurslid be noemd." Toevallig was J. Daalder-Bar horst lid van beide groeperingen en dat zorgde voor spraakverwarring. Het was echter geen probleem ge weest als Anbo en commissie het met elkaar eens zouden zijn. „De wijze van actievoeren met verdachtmakingen en afbrekende kritiek staat ons niet aan. Het levert niets op en ik heb nog nooit iets van de commissie vernomen over 't vele goede werk dat is uitgevoerd." Beumkes ontkent niet dat het bestuur wat inspraak betreft „ouderwets func tioneert" maar dat weegt niet op tegen het goede wat is bereikt." Actie De bewonerscommissie beticht Anbo van „hielenlikkerij" en legt zich bepaald niet neer bij de weg van de geleidelijke veranderingen. „Onze actiebereidheid is groot en dat geldt ook voor de bewo ners", meent mevrouw Zoete die zegt dat bewijzen van die bereidheid wel zullen blijken bij verdere tegenwerking. Hierbij denkt de commissie niet (met een) aan demonstreren op de Groene- plaats of het niet betalen van de huur, maar vooralsnog aan druk op het colle ge en de gemeenteraad om de sta tutenwijziging niet te accepteren. In die statuten is overigens het mogen bestaan van een bewonerscommissie wel duidelijk vastgelegd, alleen kunnen leden of adviseurs nooit in het bestuur. De commissie mag, aldus de statuten, de belangen van de bewoners behar tigen en gevraagd of ongevraagd advies geven aan het bestuur. Het bestuur is verplicht deze adviezen serieus te on derzoeken en af te handelen, leden van de commissie kunnen ook, op verzoek van het bestuur, de vergaderingen bij wonen om ingediende punten toe te lichten. Een stok Het ziet er naar uit dat de gemeen teraad, behalve het mogelijk uitspreken van ongenoegen, weinig tegen de sta tutenwijziging kan doen. Als men een goede stok zoekt om mee te slaan, zal gewacht moeten worden op wettelijke democratiseringsregels voor particuliere stichtingen. Voor stichtingen die wo ningen bouwen zijn al stringente regels aangekondigd, maar het kan nog ge ruime tijd duren voordat ze van kracht zijn. Het college zal de statuten wel diep gaand bestuderen, zo werd ons door ambtenaar W. Stam van de afdeling algemene zaken meegedeeld. Hij wil voorlopig alleen concluderen dat de in gediende collegewensen door het be stuur niet zijn gehonoreerd. Ook wet houder P. Zegers is van mening dat de statuten getoetst moeten worden aan de bestaande wet, maar in hoeverre achteraf bezwaar kan worden gemaakt tegen de wijzigingen is voor hem een vraag. W. Stam ziet ook nog geen dui delijke mogelijkheden. „De stichting is een zelfstandig lichaam." Bindend De invloed van het college wat betreft het benoemen van bestuursle den is in ieder geval tot nul gereduceerd. In de nieuwe statuten staat nl. dat dit volgens een bindende voordracht van het bestuur moet gebeuren. Bij monde van Joh. de Graaf werd ons meegedeeld dat de statuten „op niet democratische wijze het bestuur zijn gepasseerd. De handtekeningen van de presentielijst •zouden gebruikt zijn voor goedkeuring van de wijzigingen. Wethouder Zegers is ook (op persoonlijke titel) lid van het bestuur en wijst deze beschuldiging verontwaardigd van de hand. „De nieuwe statuten zijn uitgebreid binnen het bestuur besproken en het was voor iedereen duidelijk dat ze na een bezoek aan de notaris van kracht zouden zijn. Daar bestond volstrekt geen onduide lijkheid over", aldus legers die op dit moment geen mogelijkheid ziet om het conflict op te lossen. ,,Je zou van ouderen, die wijs genoeg zijn, toch een meer open discussie verwachten. De bewoners zijn echter ook niet solidair. Deze wens wordt te veel op spits gedreven", is de mening van de wet houder. Koeler Volgens Joh. de Graaf en mevrouw Zoete is het adviseurschap van Nico Nagtegaal in slechte aarde gevallen bij de stichting. Aanvankelijk gaf het be stuur de commissie veel ruimte de gewenste taken uit te voeren maar toen werd meegedeeld dat Nagtegaal en De Graaf als adviseurs optraden werd de toon in brieven aan de stichting veel koeler. Het dagelijks bestuur was echter pas duidelijk op de teentjes getrapt toen het college dit voorjaar besloot op voor spraak van de commissie een lid in het bestuur te benoemen. Als „dank" voor deze daad werden drie brieven opge steld die wat betreft afkeuring over het benoemingsbeleid niet veel verschilden. Uit die brieven wordt duidelijk dat het stichtingsbestuur grote vraagtekens plaatst bij het functioneren en de mo tieven van de bewonerscommissie. De benoeming is een onvoorstelbaar blijk van wantrouwen in het bestuur. Onder het mom van democratisering tracht een groepering (de commissie) met leugens en halve waarheden en verdachtmakingen de stichting in dis krediet te brengen", aldus een zin uit één van de brieven. Gesteld wordt ook dat de stichting een stabiel, deskundig en vastberaden bestuur nodig heeft om mee te kunnen helpen „bij het oplossen van de woningnood, de spreiding en gevarieerdheid in bejaardenbouw en de leefbaarheid in alle Texelse dorpen.1' Schreeuwers Ook twijfelt het stichtingsbestuur, getuige de brieven, duidelijk aan de „brede laag bewoners" die de com missie zegt te vertegenwoordigen. „De acties zijn gestuurd door een kleine groep bewoners en hun sympathisan ten. Ze hebben een zeer klein aantal bejaarden achter zich doch roepen het hardst." Uit een andere brief blijkt dat de commissie („de harde schreeu wers") een praktijkles in democratie nodig had en dat de stichting is beledigd door de handelswijze van het college. De drie brieven zijn volgens bestuurslid Zegers besproken in het bestuur waarna één brief verzonden zou worden naar het college. Dat de adviseursrol een belangrijk stempel op de vijandige brief wisseling tussen bestuur en commissie heeft gedrukt, blijkt ook uit de notulen van de stichting waarin de rol van met name Nico Nagtegaal meermalen ter sprake komt en waarin ook gesignaleerd wordt dat hij zich „onmogelijk maakt". Hoe dat gebeurt wordt niet gemeld. Recht Noemt het bestuur de commissie tijdens de oprichting nog „een initiatief dat wij van harte ondersteunen" en samenwerking toezegt, als bekend is geworden dat de bejaarden werker Nagtegaal de commissie adviseert, wil het bestuur eerst meer informatie over de wijze van oprichting en andere zaken, zo blijkt uit de brief van 13 september 1979. Bij de komst van Nag tegaal stelt de bewonerscommissie daarentegen dat het eerste voorstel („gesprekspartner zijn") is herzien en dat men „recht heeft op tenminste twee leden in het bestuur". Eerder was al gevraagd om een eigen budget voor de commissie. Bedankt Volgens de bewonerscommissie is mevrouw Bakker-Boerhorst, die na mens de commissie in het bestuur was benoemd, opgestapt van wege de nieu we statuten. Bij navraag blijkt dit niet juist te zijn. Mevrouw Bakker vertelt dat ze de benoeming niet heeft aanvaard en nooit een vergadering heeft bezocht. „Er werd binnen het bestuur zoveel herrie gemaakt over deze benoeming dat ik me meteen van deze affaire heb gedistancieerd. Toen bleek dat het bestuur ook nog drie conceptbrieven had opgesteld, waarin bezwaar werd gemaakt tegen deze benoeming, heb ik besloten de benoeming van B en W niet aan te nemen", aldus mevrouw Bakker maatschappelijk werkster bij de sociale dienst, die zegt dat ze uit hoofde van haar functie ondanks dit conflict een Op de slagersbeurs (Slavakto) die on langs in Utrecht werd gehouden is een „Texel promotieteam" voor het eerst naar buiten getreden. Op de beurs werd een stand bemand door vertegenwoor digers en produkten van het VVV, de Stichting Het Texelsche Schaap, Lams- vleesbedrijf Texel, Bontcouture Karlas en de kaasboerderijen Wezenspyk en Commandeur. De laatsten presenteer den rauwmelkse kaas en schapenkaas. De vier bedrijven hadden met de VVV en de Stichting Het Texelsche Schaap ge zamenlijk één stand gehuurd. goede samenwerking heeft met de stichting. „Ik kom veel met het bestuur in aanraking wat betreft toewijzing van woningen, maar deze relatie is door mijn benoeming niet verstoord." Bierkaai De afkeer van het bestuur tegen het collegebeleid en de harde houding van de commissie waren voor haar redenen niet te gaan vechten tegen de bierkaai. „Een gezond volwassen mens stapt daar naast zijn dagelijkse maatschappe lijke werkzaamheden niet in. Het zijn veelal kinderachtige ruzies en voor die eer bedank ik." Door de verwikkelingen en vete's zijn beide partijen, volgens mevrouw Bakker, verstard in hun standpunt. „Men neemt geen afstand meer van het probleem en haalt veel zaken door elkaar. Het hele conflict is daardoor onzuiver." Een medewerkster van het VVV showde de lamsbontcreaties van Martin Karlas en het Lamsvleesbedrijf Texel liet enige duizenden bezoekers kennis ma ken met de Texelse lamsham. Het is de bedoeling dat het Texel promotieteam in dezelfde samenstelling ook present zal zijn op de Horecava die in januari in de Amsterdamse RAI wordt gehouden. De reacties op het nieuwe produkt lamsham waren, volgens Piet Brouwer van het Texelse lamsvleesbedrijf zeer positief. De gezamenlijke stand trok door zijn variatie in produkten veel bekijks en maar liefst veertig lams- hammen vonden hun weg naar het proevende publiek. Bovendien leverde de presentatie van het Lamsvleesbedrijf nog een nabestelling van tachtig ham men op en werden goede contacten gelegd met een zestal vleeswarengros- siers. De Slavakto, die vier dagen duurde, werd door ruim 37.000 mensen bezocht. Ook de andere bedrijven die meededen aan de Texel promotie trokken veel belangstelling, al had Commandeur de pech dat een kaas werd gestolen. Naast Goënga won ook slagerij Blauw uit Oudeschild enige prijzen. In de cate gorie droge wost haalde de inzending van Blauw 48 punten en dat was twee keer goed voor een zilveren medaille. De Texelse metworst was met 45 punten goed voor een bronzen onderscheiding. Op de foto de Texelse stand op de Sla vakto. Een strafzaak tegen een 28-jarige inwoner van Den Burg is vrijdag door de politierechter voor nader onderzoek aangehouden. De Texelaar stond terecht wegens vechtpartijen en vernielingen in café's. Samen met drie mannen uit Den Helder zou hij op 6 maart in café In den Grooten Slock in Den Burg betrokken zijn geweest bij een vechtpartij en op 7 maart zou hetzelfde zich hebben voorgedaan in bar De Beerekuil te De Koog. Omdat de Texelaar tegenover politierechter mr. Udo de Haas aannemelijk wist te maken dat hij niet had mee gedaan aan de geweldpleging en zelfs alles in het werk had gesteld om verdere escalatie te voorkomen, gelastte de rechter nader onderzoek door de rechter-commissaris. Wanneer dit onderzoek is afgesloten zal de zaak opnieuw in behandeling worden genomen. Voorafgaand aan de zaak tegen de Texelaar deed zich een aardig incident voor. In de dagvaarding zoals die door de Helderse officier van justitie mr. Jansen was uitgebracht stond namelijk dat beide Texelse café's in Den Helder staan. Voor het voorlezen van de ten lastelegging vroeg Jansen om een wijzi ging van de dagvaarding, hetgeen hem door de politierechter werd toegestaan. De Texelse verdachte, die kennelijk op de hoogte was van het feit dat fouten in de dagvaarding kunnen leiden tot vrij spraak, was het daar niet mee eens maar wist niet zo snel de juiste juridische argumenten te vinden. Vertwijfeld keek hij om zich heen en riep tegen een zich toevallig in de rechtszaal bevindende ad vocaat: „Kan jij er niet even bijkomen." Dat kon de advocaat niet en de Texelaar diende dus zijn eigen verdediging te voeren. „Als u een advocaat had willen hebben, had u er een moeten mee nemen naar deze zaal. Ik denk dat u dat zo langzamerhand toch wel zou moeten weten", zei de politierechter, doelend op verdachtes regelmatige contacten met politie en justitie. De rechter maakte verder duidelijk dat de wet wijzigingen in de dagvaarding toestaat, mits deze worden aangebracht vóór het voorlezen van de tenlastelegging. Bij de behandeling van de gepleegde feiten ontkende de verdachte stelsel matig iets met de vechtpartij te maken hebben gehad. De drie inwoners van Den Helder zouden voor het hele gebeuren verantwoordelijk zijn geweest en niet de Texelaar. „Ik ben er alleen maar bij geweest. We hadden flink wat gedronken en voor ik besefte wat er gebeurde, was er die vechtpartij. We zijn wel met z'n vieren uit geweest, maar we hebben beslist niet alle vier aan die vechtpartij meegedaan." Wat aanlei ding was van de vechtpartijen kon de verdachte niet zeggen. Omdat hij zich niet schuldig voelde aan de gebeur tenissen had hij ook geen contact gezocht met de café-eigenaars om de schade te vergoeden. Vereende krachten De rechter was nog niet overtuigd van het verhaal van de verdachte. Hij legde uit dat artikel 141 van het wetboek van strafrecht melding maakt van het met vereende krachten geweld plegen tegen personen of goederen. Er hoeft dus niet bewezen te worden wie wét heeft ver nield of wie wie heeft geslagen: slechts een bewijs van collectief gewelddadig optreden is voldoende. „Als je als groep optreedt en je distancieert je niet van die groep, kun je aansprakelijk worden ge steld voor openlijke geweldpleging", aldus de rechter. „Ik heb me er wel van gedistancieerd. Ik heb gezegd: ik ben met jullie aan de loop, maar er wordt niet gedonderd, want het is hier geen Den Helder", zei de verdachte. „Dat kan wel zijn, maar u wist met wie u op stap ging", zei de rechter. Het zijn inderdaad geen brave jongens, maar dat ben ik ook niet. Vaak genoeg gaat het wèl goed als we een avond op stap gaan", zei de verdachte. De verdachte zei verder dat het de laatste jaren goed met hem gaat en dat hij al sinds 1979 geen problemen met de jus titie heeft. In dat jaar werd hij veroor deeld tot een maand voorwaardelijke gevangenisstraf waarvan de proeftijd in januari van dit jaar afliep. Officier van justitie mr. Jansen achtte bewezen dat de Texelaar in een groep gewelddadig had opgetreden. „Wan neer mensen als groep in een ruimte gewelddadig gedrag ten toon spreiden, is het moeilijk te bewijzen wie wat gedaan heeft en daarom is artikel 141 ontworpen. Een artikel dat het mogelijk maakt ieder lid van de groep voor de gezamenlijke begane wandaden terecht te wijzen. Ook de houding tegenover de politie, toen deze bij de horecabedrijven arriveerde, was bepaald een dreigen de", zei de officier. Stok achter de deur Mr. Jansen merkte verder op dat de proeftijd voor de gevangenisstraf net over was, toen deze vechtpartijen plaatsvonden. „De verdachte heeft kennelijk een stok achter de deur nodig om zich naar behoren te kunnen ge dragen.''Toen de proeftijd over was, dacht hij:meteen alle remmen los, ik kan weer opnieuw beginnen." De officier wilde daarom een nieuwe „stok achter de deur" in de vorm van drie weken voorwaardelijke gevangenisstraf met een proeftijd van twee jaar en een boete van 7400, De verdachte was het daar niet mee eens. „Het irriteert me dat u me in een bepaalde hoek probeert te duwen. Diverse mensen hebben gehoord dat ik riep: hou op met vechten. Veel Texe laars hebben gezien dat ik die jongens uit Den Helder probeerde tegen te hou den." De verdachte merkte verder op dat ook in het proces verbaal staat dat hij probeerde de ongeregeldheden te stoppen. De politierechter bladerde hierop het proces verbaal door en vond inderdaad de betreffende passage. Gelet op dit proces verbaal vond hij geen redenen meer te twijfelen aan de verklaring van de verdachte en gelastte nader onder zoek door de rechter-commissaris.

Texelsche Courant | 1982 | | pagina 5