Groen c2wartsjexels in het hart Opstappen als wethouder of terug in RST bestuur" Toch akkoord met Boele Weijers mag buren recht van overpad blijven weigeren f Kritiek op wethouder Klaas Barendregt: Uitspraak in kort geding: HETTALENT MAAKT ZICH WAAR #DR0S Verdeling extra opbrengst van toeristenbelasting Marsdiep weer terug naar Bolnes Anker lag op lastige plaats PORTRET j. nauta portretfotografie Doorgerookte worst DE RENAULT 9. AUTO VAN HET JAAR 1982. JAARGANG Nr. 9729 VRIJDAG 12 NOVEMBER 1982 iktie. Harry de Graaf, Pelikaanweg 75, De Koog, tel. (02228)266, Beutick, Warmoesstrat43, Den Burg, tel (02220) 2208, en iOosterhof, Golfslag 32, Den Burg, tel. (02220) 4988. advertenties, abonnementen, etc eveld De Rooy B.V., Postbus11,1790 AA Den Burg, x>n (02220) 2741na 18.00uur 4881 Verschijnt dinsdags en vrijdags. Postgiro 652 Abonnementsprijs /16.15 per kwartaal 70 cent incasso, los 65 cent. Bankrelaties. Amro Bank nr. 46.99.17.636. Rabobank nr 36.25 01 742; NMB nr 67.34.60.398- Verschillende raadsleden hebben het wethouder Klaas Barendregt nsdagavond kwalijk genomen dat hij uit het bestuur van de creatiestichting is gestapt naar aanleiding van het Lindeboom- bacle. 'aul Kikkert van Texels Belang maak- de kachel aan door er zijn verbazing te uiten dat bij de ingezonden ikken voor deze vergadering geen iciële mededeling was over het op- ppen van Barendregt als RST- ituurder. Het had alleen maar in de int gestaan. Kikkert herinnerde eraan Barendregt door de raad is benoemd dat het niet juist is de zes resterende T-bestuurders- ,,met deze panne- ek" te laten zitten. Er zou dus voor i zevende man gezorgd moeten irden. Niet juist denk Beumkes van het Pakt zei dat op het eerste gehoor logisch lijkt dat irendregt de RST verlaat om op die inier de Lindeboom-kwestie te kun- n beoordelen zonder er zelf bij be kken te zijn. ,,Maar het deugt toch rt. Op 12 oktober heeft de gemeen- aad Barendregt als portefeuillehouder financiën en toerisme in het IT bestuur benoemd. Hij heeft dat nvaard en moet de consequenties ran accepteren. Het is onjuist om nü or de eer te bedanken." Beumkes zei zich overigens best te nnen voorstellen dat raadsleden of ithouders niets met de RST te maken llen hebben want hij denkt er zelf ook over en heeft dat tijdig laten weten. Barendregt lag dat anders en hij jet blijven. Hij is de eerstgeroepene de belangen van de RST en de meente te verdedigen. Doet hij dat ït, dan moet hij aftreden als wet- iuder." Beumkes voegde er direct aan toe dat n fractie er niet over peinst om mee te ïrken aan het bieden van financiële ilp aan de Lindeboom na de 1,3 iljoen die de gemeente er al in heeft istoken. ,,Geen verdere steun meer lor deze onverantwoord geleide en mmelige boedel." Gelein Jansen van het CDA was ook ongelukkig over het opstappen en de wijze waarop dat is gebeurd. „Onze fractie vindt dat Barendregt verant woording moet afleggen. Had hij van de andere collegeleden toestemming om op te stappen als RST-bestuurder?" Barendregt wilde die verantwoording wel direct geven. Hij wees erop dat hij met de RST geen moeite had, zolang deze geen beroep deed op de financiën van de gemeente. Als te voorzien zou zijn geweest dat de RST wel bij de gemeente om steun zou vragen, zou hij zich voor de bestuursfunctie niet be schikbaar hebben gesteld. Nu echter vraagt de RST wèl om steun, zodat opstappen dan logisch is. Afstand nemen was bovendien wen selijk in verband met de op handen zijnde begrotingsbehandeling, al sloot de wethouder niet uit dat hij „formeel niet goed zat." Hij zei direct weer de RST in te willen als de RST laat blijken geen beroep op de gemeentefinanciën te willen doen. Barendregt vertelde verder dat het opstappen een impulsieve beslissing was geweest, die hij niet in overleg met de andere collegeleden had genomen, maar hij had hen later wel op de hoogte gesteld. Gelein Jansen vond het verweer van Barendregt „eigenaardig". „Bij de ene RST-beslissing eruit en bij de andere er weer in. Dat kan toch niet?" Jansen zei een voortgezette vertegenwoordiging van B en W in het RST bestuur van belang te vinden. Onvolwassen Henk Beumkes kenschetste de hou ding van Barendregt als „bestuurlijk zwak en onvolwassen." Paul Kikkert had echter ook een veeg uit de pan voor Beumkes en Jansen die volgens hem best op de hoogte waren van de pro blemen bij de RST en daarom tevoren al hadden geweigerd in het bestuur zitting te nemen. Volgens hem waren ook zij feitelijk weggelopen. Barendregt herhaalde zijn verweer. Hij zei geen enkel vermoeden te hebben gehad dat de RST om gemeentelijke steun zou vragen. „Dat is me ont zettend tegengevallen." Desgevraagd kreeg Cor Dros te horen dat opstappen op zichzelf wel geoorloofd is. De RST- statuten verbieden dat niet. Gerbrand Poster van de VVD toonde begrip voor de houding van Barendregt. „Wij steu nen onze wethouder." De discussie werd afgesloten met de mededeling van Barendregt dat zijn terugkeer in de RST „bespreekbaar" was. De 130.000 gulden die de toeristen belasting in 1982 extra heeft opgele verd, zal blijkens een voorstel dat het college binnenkort aan de raad doet, op de volgende wijze worden verdeeld. De afdeling ruimtelijke or dening krijgt een extra krediet van 35.000,— in verband met de bijdrageregeling voor het oude land van Texel. Gemeentewerken krijgt ƒ8.200,— van de extra opbrengst, voor verbetering van de tussenwand - -w - - T- - - i -.v - t - J - T Tl 1 tw m mi Het pad waarover het kort geding zich afspeeldewordt gemarkeerd door een bordje met „Verboden toegang". tussen de trouwzaal en de B. en W.- kamer. Een bedrag van ƒ20.000,— gaat naar de afdeling financiën in verband met de assistentie die aan deze afdeling verleend wordt door een verificatiebureau ten behoeve van kassierswerkzaamheden. Als reserve voor garantieverplichtingen wordt ƒ40.000,— uitgetrokken en het restant van ƒ26.800,— wordt toege voegd aan de toeristische reserve. 0p het laatste nippertje is het woensdag gelukt met de werf Boele Bolnes overeenstemming te bereiken inzake reparatie van de veer- >ot Marsdiep. Het schip is daarop van de Parkkade in Rotterdam laar het was heengesleept om klaargemaakt te worden voor een reis (erzee naar een Duitse werf) teruggebracht naar het dok van Boele aar maandag met het herstel wordt begonnen. Het grote bietenschip „Rambler" verloor maandagochtend bij het bin nenvaren van de haven van Oudeschild zijn anker. Het duizend kilo zware ob stakel kwam in het midden van de ha venmond terecht en dreigde daarom bij laag water gevaar op te leveren voor in- en uitvarende schepen. Rijkswaterstaat gaf daarom de dui kers Hans Eelman en Flip Duinker op dracht om het anker te bergen. Maan dagmiddag werd vruchteloos naar het anker gezocht maar dinsdag werd het gevonden. De duikploeg maakte er een kabel aan vast waarna Aris van Boven uit Oudeschild het met zijn takelwagen vanaf de wal op een trekken zette. Dat verliep vrij moeizaam want het anker had zich in de modder gewerkt en werd daardoor als een diepstekende ploeg door de havenbodem getrokken. Maar uiteindelijk kwam het geval boven wa ter, overdekt met vette modder waarin zich zelfs enkele forse zwerfstenen ble ken te bevinden. De „Rambler" had het anker verloren toen schipper David Brevoord uit Rot terdam in verband met de dwars op de havenmond staande stroom en vrij harde wind genoodzaakt was met hoge snelheid binnen te lopen. Eenmaal in de havenmond zou de vaart van het schip worden afgeremd door het anker te laten krabben. Bij deze manoevre kwam de ankerketting onder zo zware span ning te staan dat deze afbrak. Op de foto het juist boven water gehesen anker De heer D. Huysman uit Oudeschild heeft een kort geding verloren dat hij had aangespannen tegen de heer G. J. J. Weijers uit Oudeschild. Inzet van het geding was een recht van overpad. Weijers woont op Loodssingel 6 en heeft achter zijn tuin een stuk grond waarover een pad ligt. Via dit pad is de achterzijde van de tuinen van zijn buren bereikbaar, onder meer de familie Huysman die op nummer 20 woont. Omdat Weijers in het verleden last heeft ondervonden van het gebruik van het pad door zijn buren, heeft hij hen de toegang tot de grond ontzegd. Alleen de ijsclub mocht over het pad naar de ijsbaan. De afgelopen tijd raakten de gemoederen steeds meer verhit over deze kwestie en er werden zelfs vragen in de raad over gesteld. Als laatste middel spande Huysman een kort geding aan tegen Weijers dat op 1 november voor de president van de arrondissementsrechtbank in Alkmaar, mr. T.W.A. Attema diende. Blijkens de uitspraak die de rechtbankpresident dins dagmiddag deed heeft Weijers inderdaad het recht zijn buren het gebruik Van het pad te ontzeggen. Deze reparatie zal 20 werkdagen (dus Jn maand) in beslag nemen. Herstel in het (nog te onderzoeken en te be oten I electrische gedeelte volgt dan jg, zodat Teso erop rekent dat de larsdiep pas begin januari op Texel irug zal zijn. Hoog spel Teso-directeur Theo Hoogerheide eeft toe dat hij bij het streven om de paratieprijs omlaag te krijgen, hoog Del heeft gespeeld. Woensdag was len al verzoend met de gedachte dat Help de Sint en laat nu een prachtige kleurenfoto maken. Alleen, met z'n tweeën of met de hele familie bij overeenstemming er beslist niet meer inzat en dat de reparatie dus in Duits land zou worden uitgevoerd. De onder handelaars zaten intussen echter niet stil. Door de vereniging van scheeps bouwers Cebosine werd het Expertise bureau Van Andel woensdagochtend uitgenodigd voor een gesprek dat tot spoedige overeenstemming leidde. Ton? Het bedrag waarvoor Boele aanvan kelijk de reparatie wilde uitvoeren lag rond driekwart miljoen. Hoeveel er nu vanaf is gegaan wilde Hoogerheide ons niet vertellen omdat hij dat schadelijk vindt voor de inmiddels sterk verbeterde onderhandelingssfeer, maar onze ver onderstelling dat het meer dan een ton is, wilde hij niet ontkennen. Het touw trekken heeft echter wel een maand vertraging opgeleverd. Hoogerheide is in die tijd met vrijwel niets anders bezig geweest. „Maar als je het per uur uit rekent, zijn we aardig voor die inspan ning beloond." Overeenstemming over de reparatie- prijs betekent nog niet dat de werf ook de verantwoordelijkheid van het onge luk van 9 oktober heeft aanvaard. Het is te verwachten dat de rechter hierover een oordeel moet vellen. De advocaat van de heer Huysman, Jhr. mr. A. R. Ph. Boddaert had drie argumenten aangevoerd waarom Weijers Huysman gebruik van het pad zou moeten laten maken. Allereerst zou volgens de eisende partij een erfdienst baarheid op de betreffende grond rusten die gevestigd werd op 25 oktober 1938 en die sedertdien nooit teniet zou zijn gegaan. Door gedaagde Weijers die bijgestaan werd door de Texelse ad vocaat mr. Feikema werd dit bestreden. De erfdienstbaarheid zou teniet zijn gegaan bij de ruilverkaveling. Door die ruilverkaveling, waarbij onder meer een Een oververhitte rookkast voor worst was er de oorzaak van dat de brandweer in de nacht van dinsdag op woensdag moest uitrukken. De temperatuur in de kast van Slagerij Ott in de Dorpsstraat in De Koog was veel te hoog waardoor de worsten gingen smelten. Dit zorgde voor een gigantische rookontwikkeling dat door het publiek in de Dorpsstraat werd opgevat als brand. Toen de brandweer ter plaatse kwam, bleek de slager ook te zijn gealarmeerd. Hij had de worsten al uit de kast gehaald. Vuur was niet te bekennen en de brandweer kon alleen concluderen dat veel worsten bedorven waren. Als dank voor de moeite kregen de aan wezige vrijwilligers een stuk worst van betere kwaliteit. Slager Ott verklaarde dat het vaker voorkomt dat een rookkast te heet wordt. „Er is ook geen maat schappij die de inhoud van dergelijke kasten wil verzekeren. Men rookt op eigen risico." sloot werd gedempt, ontstond een heel andere situatie waardoor de geldende erfdienstbaarheid zijn rechtskracht ver loor. Mr. Boddaert stelde ten tweede dat het betreffende pad als „buurweg" zou moeten worden aangemerkt. Ook dit werd door de rechtbankpresident niet aannemelijk geacht. Een buurweg kan ontstaan door uitdrukkelijke of stilzwij gende toestemming van de eigenaar en daar was in dit geval geen sprake van. Weijers heeft niet door mondelinge of schriftelijke toezeggingen kenbaar ge maakt dat anderen van het pad gebruik mogen maken, noch heeft hij er aan meegewerkt dat een gewoonterecht ontstond. Het laatste argument van de eiser, dat het pad dienst moet doen als noodweg, ging niet op. In het burgerlijk wetboek staat namelijk dat een noodweg alleen kan bestaan als er geen andere moge lijkheid is het betreffende perceel te be reiken. Het huis van de familie Huysman is echter aan de Loodssingel gelegen en daarom makkelijk vanaf de openbare weg bereikbaar. De heer Huysman had in zijn eis een doorgang gevraagd naar zijn achtertuin. Iedere keer als Weijers hem dat zou beletten zou hij een dwangsom van vijfduizend gulden moeten betalen. Deze eis is dus door de rechtbank president afgewezen. Weijers hoeft nie mand, behalve de ijsclub doorgang te verlenen over het pad. Het bordje met verboden toegang zal dan ook aan het begin van het pad blijven staan. De eisers zijn veroordeeld in de kosten van het geding. Oorsprongweg 3, Eierland Texel, Tel 02225-233

Texelsche Courant | 1982 | | pagina 1