TX 11 morgenavond in van gewest tot gewest L Lokale omroep moet haalbare kaart zijn in het Groen 2warL-Jexel$ Visser door blok dodelijk getroffen Bakker Groeneplaats! Bakker B.V. Open Dag van de Lichtboei bewijst: Onteigening mogelijk van „Weijers-pad"? PORTRET j. nauta portretfotografie Veel geld voor Jantje Nieuw feuilleton roetverdrijver 14,95 BARKER'S IJZERHANDEL Dit jubileum starten wij met speciale f eestaanbiedingen Het collegeprogramma voor de ko- ïende vier jaar maakt onder andere leiding van het streven om Texel een ikale omroep te bezorgen, dus een adiozender speciaal voor Texel. Dat oiets kwalitatief weinig of niets hoeft nder te doen voor wat de Hilversumse enders ons te bieden hebben, is zater- lag j.l. weer een bewezen toen de lejaardenomroep De Lichtboei een ipen dag hield en ter gelegenheid daar- ian de hele dag met een gevarieerd chakelprogramma in de lucht was. In de lucht" moet niet verkeerd vorden opgevat want de wet staat (nog) liet toe dat De Lichtboei van een lewone radiozender gebruik maakt. Het irogramma gaat feitelijk alleen naar de lejaardenhuizen en de (oudere) bejaar- lenwoningen in Den Burg zodat er niet neer dan ongeveer 300 regelmatige uisteraars zijn. Dat is erg weinig in ierhouding tot de moeite die een ploeg irijwilligers hier al jaren met groot ent- ïousiasme aan besteedt. Daarbij komt jat het aantal luisteraars eerder af- dan oeneemt. De strenge PTT staat name lijk niet toe dat de nieuwe bejaarden- woningen worden aangesloten omdat je huidige omroepwet die ruimte niet jeeft. Bestaande situaties worden door je vingers gezien. Een vervelende ge jachte is ook dat de bejaarden in de auitendorpen voor de Lichtboei on- jereikbaar zijn, terwijl men ook hen jraag door middel van de radio bij het B en W zullen nagaan of onteige ning van het omstreden overpad van de familie G. Weijers in Oudeschild juridisch een haalbare kaart is. Als het pad gemeente-eigedom wordt, kunnen de buren er vrij gebruik van maken om naar hun woning te gaan. Thans is dat onmogelijk en heeft Weijers het volste recht om zijn pad voor anderen af te sluiten, zo is vorige week gebleken toen de familie Huisman het kort geding verloor dat zij tegen Weijers had aangespannen. In de gisteravond gehouden vergade ring van de commissie voor algemeen en organisatorisch beleid drong Henk Beumkes aan op een onteigenings procedure of op het aanleggen van een andere uitweg. Uit het antwoord van de burgemeester bleek dat beide moge lijkheden worden bestudeerd. (Advertentie I.M. 3,50 4,50 AUTOCENTRUM SEGERINK Wezenland 7, (02220) 5055 Help de Sint en laat nu een prachtige kleurenfoto maken. Alleen, met z'n tweeën of met de hele familie bij plaatselijke wel en wee zou willen blijven betrekken en hen ook nog wat aange past amusement bieden. Zendmachtiging Een zendmachtiging voor De Licht boei zou deze problemen oplossen. Met een eenvoudige FM zender kan makke lijk het hele eiland worden bestreken, zoals de piraten voortdurend bewijzen. Het programma zou dan zodanig kun nen worden aangepast en uitgebreid, dat het ook voor andere groeperingen dan alleen bejaarden aantrekkelijk is. Met niet eens zo heel veel meer mensen en geld dan De Lichtboei thans nodig heeft, zou het mogelijk zijn een lokale omroep te laten functioneren die dagelijks een tot twee uur uitzendt. Zo'n omroep zou vrijwel helemaal door vrij willigers moeten worden gerund. Voor zitter P. Arensman van De Lichtboei is ervan overtuigt dat het mogelijk is. Hij erkent dat het werken met vrijwilligers zekere risico's inhoudt maar als er genoeg mensen zijn, kunnen die risico's worden opgevangen. Hij schat dat ongeveer vijftig mensen nodig zijn, waarbij hij bijvoorbeeld één betaalde full time kracht niet uitsluit. Zijn vrees is dat van rijkswege bepaalde voorwaarden zullen worden gesteld aan een ver gunning die erop neerkomt dat men wel vaste medewerkers in dienst moet nemen. Dan wordt het erg moeilijk want de kosten zijn dan zo hoog dat donaties en andere bijdragen lang niet meer toereikend zullen zijn en men dus veel subsidie of inkomsten uit reclame nodig heeft. Als het even kan wil De Lichtboei het zonder reclame proberen te stellen. Bijdragen Een belangrijk deel van de inkomsten van De Lichtboei bestaat thans uit bijdragen van de verschillende kerken, die dat zien als vergoeding voor het uit zenden van de kerkdiensten. Op soort gelijke basis zou men ook de gemeente De 39-jarige Noordzeevisser Bert Keijser uit Den Burg kwam vrijdag ochtend om het leven toen hij tijdens werkzaamheden aan boord van de kotter TX 39 „Jan van Toon" door een losgebroken blok ongelukkig werd ge troffen. Het slachtoffer, gehuwd en vader van twee kinderen, is vanmiddag begraven. Het tragische ongeluk gebeurde om kwart over zeven terwijl het schip in Den Helder bij de visafslag voor de kade lag. De vissers waren bezig een vistuig, dat als gevolg van vastlopen verbogen was, uit elkaar te halen. Met behulp van de lier van de kotter werd geprobeerd een van de zg. „sloffen" van het tuig te trekken. Daarbij werd een nylon kabel die aan de slof was vastgemaakt met de lier aangetrokken. Deze kabel liep onder meer via een blok (katrol) dat op een der boorden van het schip was bevestigd met een zg. D-sluiting. Door de kracht die op het blok kwam te staan, aldus een woordvoerder van de Rijkspolitie te water, brak deze sluiting en werd het blok met grote kracht in de richting van Keijser geslingerd. Hij werd in de rug getroffen en moet als gevolg van inwendig letsel vrijwel op slag dood zijn geweest. De Rijkspolitie te water heeft van het geval proces verbaal opgemaakt. Ook de Scheepvaartinspectie zal een onder zoek instellen. De dood van de algemeen gewaar deerde Bert Keijser heeft diepe indruk gemaakt. Volgens de Rijkspolitie te water kan niet of nau welijks van schuld worden gesproken. De gang van zaken bij het demonteren van het vistuig was niet ongebruikelijk. „Veel wijst erop dat het alleen maar een zeer ongelukkige samenloop van om standigheden is geweest." Volledige zekerheid over de toedracht van het ongeluk is er overigens nog niet. De gebroken sluiting heeft men niet kunnen onderzoeken omdat deze waarschijnlijk in het water is terecht gekomen. bij de lokale omroep kunnen betrekken. Er zou een flinke subsidie kunnen wor den verstrekt met als tegenprestatie dat de raadsvergaderingen door De Licht boei worden uitgezonden. Het nieuwe gemeentebestuur heeft zich tot dusver positief uitgelaten over een eventuele Texelse radio-omroep. Af gezien van de vermelding in het pro gramma voor de komende vier jaar, liet burgemeester J. A. Engelvaart zater dagochtend toen hij de Open Dag opende met een toespraakje, blijken dat hij het idee veel sympathie toedraagt. Hetzelfde deed later op de dag Wel zijn-wethouder Piet Zegers toen hij door de Lichtboei werd geïnterviewd. Hoop Hoe de nieuwe Nederlandse regering zal staan tegenover het idee van een plaatselijke omroep zoals die op Texel wordt gewenst, moet worden afge wacht, maar er zijn veel tekenen die optimisme rechtvaardigen. Een kamer meerderheid iservoor lokale radio in ieder geval (PvdA en VVD hebben zich in het recente verleden nadrukkelijk in die zin uitgesproken) maar de voorwaarden die men aan een zendmachtiging wil ver binden, kunnen nog roet in het eten strooien. Zoals gezegd: zaterdag werd weer eens duidelijk hoe leuk zo'n lokale omroep kan werken. De meer dan 25 De studio van De Lichtboei tijdens de Open Dag. grond technicus Ed Combè. medewerkers hadden dan ook danig hun best gedaan, ook in technisch opzicht. Niet alleen de studio in de openbare bibliotheek was uitzendpunt, maar ook Jan Dirkszoord, het Gollards Rustoord, Huize Irene, Sint Jan en Starkenburg. Elk uur onderbroken door plaatselijk nieuws vanuit de studio wer den vanuit genoemde lokaties optre dens verzorgd door het Koninklijk Achter het venster geeft directeur gemeentewerken Job van Hoorn een interview. Op de voor f 9 De NOS-televisie besteedt morgen avond in de rubriek „Van gewest tot gewest" (Nederland 1, 19.00-20.00 uur) uitgebreid aandacht aan de blazer TX 11 die in opdracht van het Zuiderzee museum in Enkhuizen werd nage bouwd. Een filmteam heeft de bouw van de blazer gedurende twee jaar ge volgd. In de ongeveer twintig minuten durende reportage rond dit historisch waardevolle schip zijn enkele interviews opgenomen, onder andere met de heer C. de Wijn uit Oudeschild. Het Zuiderzeemuseum kwam al in 1949 in het bezit van „De Drie Ge broeders" zoals het schip oorspronkelijk heette. Uit allerlei registers kon de ge schiedenis van de toen al in een niet al te beste staat meer verkerende blazer gro tendeels nog worden achterhaald. Zo is het vaartuig waarschijnlijk in 1893-94 op de scheepswerf van Ulbe Zwolsman in Workum gebouwd. De blazer kwam in de vaart onder het visserijnummer TX 11 met als schipper-eigenaar de Texelse visserman P. Vlaming. Na veel om zwervingen en verbouwingen belandde de Drie Gebroeders na de tweede we reldoorlog in de Enkhuizer haven. Maar geld voor restauratie was er in die dagen niet. Ruim dertig jaar later wel, maar toen bleek het schip dat ook nog jaren als blikvanger voor het museum in Ketelhaven op de wc1 had gestaan dermate wrakkig te zijn, dat herstel niet meer mogelijk was. Na veel wikken en wegen viel het besluit om dan maar een compleet nieuwe blazer te bouwen, die overigens wel een getrouwe kopie van de oude moest zijn. Eind 1979 konden op de historische scheepswerf „Het Kromhout" in Amsterdam symbolisch en letterlijk de eerste kromhouten (spanten) voor de nieuwe blazer worden gezaagd. Op Texel bleek nog een scheepstimmerman in leven te zijn, die vele keren herstelwerkzaamheden aan de oude blazer had verricht en de oude maten en details nog allemaal uit zijn hoofd kende. Hij werd een belangrijke adviseur bij de „herbouw". Een filmteam van „Van gewest tot gewest" heeft de bouw van de blazer gedurende die twee jaar gevolgd. Tot en met de tewaterlating en de proefvaart waarbij de blazer TX 11 dit najaar zijn nieuwe thuishaven, het „Zuiderzee dorp" bij Enkhuizen, kon binnenvaren. Texels Fanfare/DEK, het bejaarden- koor, het kinderkoor o.l.v. Jan Lubbers, etc. Verder waren er interviews, onder andere met de binnenkort opstappende directeur Van Hoorn van gemeente werken, mevrouw Sprenger (via de telefoon) en diverse bewoners van be jaardenhuizen. Om het allemaal nog ge varieerder (en technisch ingewikkelder) te maken kreeg men af en toe ver binding met de autobus die over Texel reed en waarbij interessante dingen waren te horen over de objecten die werden bezocht, zoals het nieuwe ge maal Krassekeet. Daarbij werd gebruik gemaakt van een mobilofoon. Alsof het allemaal al niet mooi genoeg was, werden ter gelegenheid van de open dag in verschillende tehuizen dia's ver toont, waaraan een wedstrijdje was ver bonden. In Sint Jan en de Bakker- stichting konden deze dia's zelfs worden oekeken via het eigen televisietoestel. De collecte voorJantje Beton" (Het Nationaal Jeugdfonds) heeft op Texel f2435,80 opgebracht. Vorig jaar was de opbrengst enkele honderden guldens lager en twee jaar geleden was het totaalbedrag ruim 1200 gulden. Er werd op Texel gecollecteerd door leden van jeugdclubs De Waal, Oudeschild en De Cocksdorp, drumband Excelsior, drum band DEK en door Scouting. Namens het plaatselijke collectecomité werd verzocht dank over te brengen aan alle gevers. (Advertentie I.M.) Na de spannende verwikkelingen in „Moord met Echo" heeft de redactie gemeend een feuilleton te moeten uitzoeken dat dichter bij het leven van alle dag staat. Ons nieuwe vervolgverhaal handelt over een gezin dat het voor hen ver trouwde platteland inruilt voor de stad. Dat geeft grote problemen want levensritme en de verbonden heid tussen de inwoners liggen in Amsterdam op een heel ander niveau dan in een klein dorp. Hoe het gezin zich uiteindelijk toch weet te redden en hoe heimwee en wan trouwen worden overwonnen valt te lezen in „Van het dorp naar de stad", geschreven door Tom Lo- dewijk. De redactie wenst leesgenot. l 15 zakjes in doos van 19,50 )m Lo- u veel t Telefoon 02220 2346 'H WINKEL VOL IDEEËN I (Advertentie I.M.) Als eerste een 14 karaats gouden slavenband modern, 4 mm breed, degelijk Hollands fabrikaat. Normale prijs f462,—. Nu bij inlevering van deze advertentie met f65,korting. Dus voor f397,—. Uurwerken Goud - zilver Optiek Verschijnt dinsdags en vrijdags. Postgiro 652. Abonnementsprijs 16,15 per kwartaal 70 cent incasso; los 65 cent. Bankrelaties Amro Bank nr 46.99.17.636 Rabobank nr. 36 25.01 742; NMB nr. 67.34.60 398. ïdaktieHarry de GraafPelikaanweg75, De Koog, tel. (02228)266, its Beutick, Warmoesstrat 43, Den Burg, tel (02220) 2208, en jnsOosterhof, Golfslag 32, Den Burg, tel. (02220)4988. >or advertenties, abonnementenetc mgeveld De Rooy B.V., Postbus 11,1790 AA Den Burg, lefoon (02220)2741, na 18.00uur4881

Texelsche Courant | 1982 | | pagina 1