Cjrocn Ttvartsjexels in het hart- taat de minister achter Ie natuurbeschermers? ihbreïding „relatienotagebieden Nieuwe hekkotter voor fa. Van der Vis Commissie Welzijn kiest voor het oorspronkelijke plan MWUUR aul Kikkert 25 jaar op de reddlngdoot Is werkhaven natuurgebied? Afbouw Sportveldencomplex Snelle bok? 199,- Korrektie BARKER'S IJZERHANDEL tAARGANG Nr. 9732 DINSDAG 23 NOVEMBER 1982 tie Harry de Graaf, Pelikaanweg 75, De Koogtel (02228) 266, eutick, Warmoesstrat 43, Den Burg, tel. (02220)2208, en (osterhof, Golfslag32, Den Burg, tel. (02220)4988 dvertenties, abonnementen, etc. i/eld &De Rooy B.V., Postbus 11,1790 AA Den Burg, >n (02220) 2741na 18.00 uur 4881 Verschijnt dinsdags en vrijdags Postgiro 652. Abonnementsprijs /16,15 per kwartaal 70 cent incasso; los 65 cent. Bankrelaties: Amro Bank nr. 46.99.17.636 Rabobank nr. 36.25.01.742, NMB nr. 67.34.60 398. s de natuurbeschermingsorganisaties hun zin krijgen, zal de rvlakte natuurreservaat en „beheersgebied" op Texel aanzienlijk sr worden dan wat in eerste instantie hiervoor in overleg met de bouw is aangewezen. De natuurbeschermingsorganisaties >en hun verlangens aan de minister voorgelegd buiten de eente en de landbouw om. Dat heeft bij de boeren en hun nisaties argwaan gewekt en die argwaan is versterkt omdat de ster zeer onlangs heeft laten weten buiten de in eerste instantie gewezen gebieden over heel Nederland nog ongeveer 100 hectare i reservaat- en beheersgebied te willen aanwijzen, wat ongeveer komt op inwilliging van de wens van de natuurbeschermings- nisaties." Vij geven een vinger en zij nemen iele hand", aldus de heer J. T. rrs, adjuct secretaris van de ge- elijke raad Noordholland van het lbouwschap die over dit onder donderdagavond in ,,De Pelikaan" lezing hield voor de gezamenlijke louworganisaties van Texel. Deur voorbij jor de mededelingen van Keisers Jen de boeren zich gesterkt in hun dige negatieve houding ten aanzien de zg. relatienota, waarin het aan- n van reservaten en beheersgebie- in Nederland aan de orde is gesteld, en elders in het land hebben zich Ier afwijzend opgesteld, volgens »rs niet ten onrechte omdat de situ- aldaar vaak heel anders is als op Voor boeren die moeten werken ebied met een zeer ongelukkige Douwstructuur kan het aangaan van lersovereenkomsten waarbij zij zich lalde beperkingen opleggen in het tg van de natuur en daarvoor wor- betaald, aantrekkelijk zijn. Texel eert echter in een zodanige situatie nen zich daar kan permitteren om te en: ga onze deur maar voorbij. Afkeer e Texelse afkeer werd er donderdag minder op, want Keisers liet aan de Ivan een aantal kaarten zien hoe op I de begrenzing is van de gebieden zijn voorgesteld om onder de rela- >ta te brengen en waar het pro- iaal bestuur zich mee kan .ver en. aar op diezelfde tekeningen waren ide kleur ook de stukken aangege- waarvan de natuurbeschermings- iulent wil dat ook deze beheers- ed of reservaat worden, een ver en waar de minister van landbouw onwelwillend tegenover lijkt te aor het goede begrip: reservaten zijn eden waar op den duur helemaal produktielandbouw meer wordt even en die in eigendom zijn of ien van natuurbeschermingsorgani- is terwijl in beheersgebieden de bouw wordt voortgezet, zij het met lalde beperkingen (wat betreft idata, grondwaterstand, gebruik bepaalde machines, e.d.) waar een ersvergoeding tegenover staat. Het aangaan van een beheersovereenkomst, op basis van een beheersplan, is een vrijwillige aangelegenheid zodat kan worden gesteld dat van de beheersland- bouw niets terecht komt als de boeren het zelf niet willen. Op Texel is in eerste instantie 400 ha Welke bijzondere vogels of plan ten komen er voor op het haven terrein van Oudeschild, het indu strieterrein aldaar, de e/ectriciteits- centra/e—waterfabriek en de as- faltmolen? Deze vraag rees in de donderdagavond gehouden bijeen komst van landbouworganisaties, waar werd gesproken over de gebieden die op Texel onder de zg. relatienota worden gebracht. Uit de daarbij getoonde kaarten bleek dat de na tuurbeschermingsinstan ties het terrein werkhaven en omgeving Texe/s belangrijkste industriege bied) tot natuurreservaat of be heersgebied willen maken. Vrijwel zeker is hier sprake van een vergissing. Het is ondenkbaar dat het genoemde terrein in aan merking komt a/s reservaat of als landbouwgebied, waar met boeren beheersovereenkomsten worden aangegaan. Kennelijk is men uitge gaan van de situatie van meer dan tien jaar geleden toen de centrale en de werkhaven er nog niet was en dit terrein inderdaad a/s vogeltjes- landwas aan te merken. Toch maakte het geen beste indruk om dat het niet pleit voor de zorg vuldigheid waarmee de nat uurcon sulent tewerk is gegaan. beheersgebied en 100 ha reservaten aangewezen om onder de relatienota te worden gebracht. Het gaat om het land ten oosten van de Rogsloot bij De Cocksdorp waar Gedeputeerde Staten akkoord gaan met 26 ha reservaat, 45 hectare beheersgebied terwijl de wensen van de natuurbeschermings consulent gaan tot totaal 94 hectare. Een aanzienlijke vergroting van de oppervlakte willen de natuurbescher mingsorganisaties ook bij De Bol in de polder Het Noorden waar in eerste in stantie 18 ha reservaat en 30 ha beheersgebied is aangewezen. Volgens de plannen zal naast het Zeeburg-land in De Eendracht het grootste deel van de restïvan de polder tot reservaat worden gemaakt, evenals de noordelijke punt van de polder Het Noorden. Het meeste ,,rood" komt voor in de polder Waalenburg die volgens het thans ter tafel liggende plan voor een gedeelte reservaat en beheersgebied wordt, maar de natuurbeschermings organisaties willen de hele polder als zodanig bestemmen. De overige aan te wijzen reservaat- en beheersgebieden liggen bij Dijkmans huizen en in het Hogeberg-gebied (in clusief Ceres). Keisers wees er met nadruk op dat het aanwijzen van relatienotagebieden niets te maken heeft met nationale land schappen of nationale parken. Het eventueel schrappen van de parkplan nen staat het brengen van stukken Texel onder de relatienota niet in de weg. De nu op Texel aangewezen gebieden horen tot de zg. voorrangsinventarisatie die in heel Nederland 86.000 ha beslaat. De negatieve mening van de Texelse boeren is door de gewestelijke raad van het landbouwschap, samen met de mening van boeren elders uit de pro vincie ter kennis van Gedeputeerde Sta ten gebracht. Na de pauze vertelde Dieter Stoll uit Eierland dat volgens de binnenkort van kracht wordende wet Agrarisch Grond- verkeer landerijen die onder een pla nologische kernbeslissing vallen, bij vervreemding bij voorkeur moeten wor den aangeboden aan de Stichting Be heer Landbouwgronden. Dat zou in houden dat alle gebieden die op de kaart als reservaat- en beheersgebieden staan aangegeven onder deze regel vallen. (Zie vervolg pagina 5) De nieuwe TX 32 aan de kade in de haven van Oudeschild. Het visserijbedrijf firma P. A. van der Vis uit Oosterend heeft een nieuwe kotter in gebruik genomen. Het is de TX 32 Cornelia Wilhelmina" die zaterdag middag op Texel arriveerde en de plaats inneemt van de oude TX 32 die drie weken geleden naar Urk is verkocht. De nieuwe TX32 is een wat kleinere hekkotter die is ontworpen voor de ha ringvisserij in span en daarnaast ook ge schikt is voor rondvisserij en visserij met boomkorren. De Cornelia Wilhelmina" (genoemd naar de moeder van de fir manten! lijkt sterk op de TX 52 en TX 56 maar is anderhalve meter langer. De lengte is 23,75 meter, de breedte 6,53 meter en de diepte 3,50 meter. Hoofdaannemer was A. Hoekman te Urk. Het kasko werd gebouwd bij Marcon in Hoogezand. De TX 32 heeft twee Caterpillar hoofdmotoren van elk 300 pk en twee hulpmotoren van elk 92 pk van hetzelfde merk. Twee hoofd motoren van 300 inplaats van 600 pk geeft extra mogelijkheden want het is dan mogelijk om volgens de hopelijk binnenkort van kracht wordende EEG- norm binnen de 12 mijlszone met boomkorren te vissen. Daarbij geldt een maximaal vermogen van 300 pk en een maximale lengte van 24 meter. Door een der motoren te verzegelen kan aan die eis worden voldaan en is het schip in een handomdraai weer geschikt te maken voor andere vormen van visserij, waarbij een groter vermogen gewenst is. De kotter is voorzien van een ver stelbare schroef waardoor een maximaal rendement van het vermogen wordt verkregen. Opzoeken Evenals de 52 en 56 is de TX 32 ont worpen voor een vorm van visserij die volgens de opdrachtgevers wel eens meer toekomst zou kunnen hebben dan de veel energie vragende boomkor- visserij met grote kotters. Naar verhou ding is veel geïnvesteerd in electroni- sche hulpmiddelen, bedoeld om de vis op te sporen en op zo efficient mogelijke wijze te vangen. Een van de hulp middelen is de netsonde waardoor het lui Kikkert uit Eierland herdacht ;e week dat hij 25 jaar als redder in st is van de KNZHRM. Kikkert, nwoordig ook bekend als raadslid Texels Belang, werd donderdag rderend toegesproken in hotel De ip in De Cocksdorp, tijdens de odieke bijeenkomst van redders met les, KNZHRM directie en plaatselijke imissie. e jubilaris is altijd motordrijver op de ndreddingboot geweest, aanvanke- de Joan Hodshon, later de tegen- irdige boot Ida Mary. Kikkert maakte irse veranderingen en verbeteringen zoals het vervangen van de primi- houten loods door een fraai stenen ouw waar onder behoorlijke om- idigheden gewerkt kan worden. De kers, waaronder directeur Ch. van Zweep van de KNZHRM, lieten uit- len Kikkert als een zeer gewaardeer- kracht te beschouwen die zich Tierkte door een kritische maar itieve houding. De bereidheid die de Texelse wieler vereniging vorige week dinsdag in de vergadering van de commissie financiën toonde, om zelf de wielerbaan aan te leggen rond de velden van voetbalver eniging Texelse Boys, heeft donderdag avond ook in de commissie welzijn vragen opgeroepen. Al eerder had de Sportraad afkeurend op deze plannen gereageerd omdat de wielervereniging met zijn zelfwerkzaam heid voorbij gaat aan de belangen van andere sporten en bovendien veel van het werk niet zelf uitgevoerd kèn wor den. Wethouder Piet Zegers zei donder dagavond dat in de financiële commissie teveel is gekeken naar alleen de wieler baan. Het gaat echter om de afronding van het hele complex en dat is met de door de gemeente beschikbaar gestelde twee ton onmogelijk. Behalve de wielerbaan zal ook het één en ander aan boomsingels, waterke ringen en duikers gedaan moeten wor den. Met name de boomsingels zijn belangrijk voor andere sporten. Ik kan me voorstellen dat je als wielervereni ging niet zoveel behoefte hebt aan boomsingels. Bomen houden de wind tegen en het is als wielrenner natuurlijk fijner ais je op je eigen baan nu en dan flink moet afzien met tegenwind. Voor het voetballen zijn goede windkerende boomsingels echter onontbeerlijk." Ze gers betwijfelde voorts of de zelfwerk zaamheid van de wielervereniging veel besparingen op zou leveren. Zoals ook in de sportraad al werd gezegd, moet veel werk machinaal gebeuren, waar door een aannemer moet worden inge schakeld. De voorzitter van de wielervereniging, de heer C. Vinke, zei dat het van meet af aan de bedoeling is geweest een aan nemer in te schakelen. Hij vond dat in de sportraad teveel de indruk was gewekt dat de wielervereniging stond te pope len zelf met de schop aan de slag te gaan. Een onjuiste voorstelling van zaken, want de wielerclub was maar wèt blij met de 7345.000, die zouden worden uitgetrokken om het sportvel dencomplex af te ronden. Toen in de commissie financiën naar voren kwam dat er in feite geen geld beschikbaar was, kwam het alternatief van zelfwerk zaamheid naar voren. Daarbij was uit drukkelijk gesteld dat het plan van 7345.000,— de voorkeur bleef houden. Bij de zelfwerkzaamheid was de be doeling dat de gemeente tot twee ton alle rekeningen zou betalen en dat de vereniging zelf'voor extra kosten een lening aan zou gaan. Atletiekbaan Wethouder Zegers zei dat het niet mogelijk is dat de gemeente zomaar twee ton aan een vereniging geeft. De hoogste subsidie die zonder meer kan worden verstrekt is 25% van een inves tering tot een bedrag van 750.000, dus maximaal 712.500, Hogere be dragen kunnen ook wel, maar dan moet er een apart raadsbesluit worden geno men. Over de zelfwerkzaamheid van de MAB club (die een crossbaan aanlegt) zei Zegers dat de baan in eigendom blijft van de gemeente. De gemeente heeft het werk slechts uitbesteed aan de MAB club. Vinke liet hierop weten dat de wielervereniging de zelf aangelegde baan ook wel aan de gemeente wil overdragen. Daan Welboren vond dat het oor spronkelijke plan moet worden uitge voerd. Zelfwerkzaamheid van de wieler vereniging is meegenomen, maar er moet ook worden gedacht aan voor zieningen voor andere sporten. Hij noemde met name de atletiekbaan. Het uitvoeren van het complex is nu fi nancieel moeilijk, maar Welboren ver wachtte dat het over enkele jaren totaal onuitvoerbaar zal zijn. Ook de andere commissieleden waren voor het plan in zijn oorpsronkelijke vorm. Peter Bakker vroeg nog aandacht voor het in de af ronding geplande honkbalveld dat waarschijnlijk te klein is. „Daardoor kan de partij die aan slag is aan de lopende band home-runs slaan", zei hij. Wet houder Zegers beloofde dit te zullen bekijken. De 14-jarige Corine Plaatsman uit De Waal wilde graag dat haar geit het komende voorjaar een jong krijgt. Ze bracht het dier daarom naar de bok van Hein Tjepkema met de bedoeling het dier zaterdag j.i. weer terug te halen in het ver trouwen dat de bok zijn vruchtbaar werk intussen had gedaan. Zater dag bleek echter tot stomme ver bazing van de familie Plaatsman dat de geit zojuist het leven had ge schonken aan een jong. Dat het zó snel kon, wisten ze niet Het spreekt vanzelf dat de geit in juli al zwanger is geworden. Bij de familie Plaatsman wisten ze wel dat het dier met een mannelijke soort genoot heeft kunnen verkeren, maar er werd vanuit gegaan dat dit in deze tijd van het jaar geen ge volgen kan hebben omdat geiten —net als schapen pas bronstig worden als de r in de maand zit. Van een dierenarts vernamen wij dat dit laatste een misverstand is. Wie geen jongen wit, moet bokken en geiten het hele jaar gescheiden houden. mogelijk is op de brug te zien of de vis werkelijk het net ingaat; zonodig kan het net dan wat opgehaald of gevierd worden. Ook de sonar staat in dienst van deze „bekeken" manier van vissen, evenals de schrijver, waaronder een zg. kleurenschrijver waarmee het mogelijk is de vis naar soort te onderscheiden. Verder is de Cornelia Wilhelmina uitge rust met radar, zender, twee marifoons, intercom, automatische piloot, decca met plotter, een electrisch log e.d. Lier en andere draaiende onderdelen van de uitrusting aan boord worden hydrau lisch aangedreven. De lier kan zowel vanuit de brug als vanaf het dek worden bediend. De kotter beschikt verder onder meer over een koel- en ijsmachine. De motoren worden gekoeld door een gesloten koelsysteem dat dank zij de koelvloeistof die niet kan bevriezen, zeer bedrijfszeker is. De bemanning van de Tx 32 bestaat uit Jaap van der Vis, Piet van der Vis (beiden afwisselend schipper), machi nist Kees Jan Brouwer en matroos Tony van der Vis. Vertraagd De overkomst van de Cornelia Wil helmina naar Texel verliep zaterdag niet volgens plan. Als gevolg van het zeer slechte weer raakte de nog op het IJsselmeer varende kotter vlak voor de oversteek van de Waddenzee bij de sluis aan de grond. Een poging tot vlot- trekken van de reddingboot uit Hinde lopen mislukte en aangezien in de omgeving geen sleepboothulp direct beschikbaar was, werd Leo Visser met zijn sleepboot „Elizabeth" uit Oude schild gealarmeerd. Deze had de kotter snel vlot maar als gevolg van een en ander kwam de 32 pas tegen de avond in 't Horntje aan, waar in het haven restaurant een receptie werd gehouden. De komende dagen zal de kotter visklaar worden gemaakt om vervolgens samen met de gelijksoortige TX 52 van Van Dijk haring te gaan vissen. (Advertentie I.M.I Black Decker roeitrimmer. Weerétand verstelbaar in 4 standen. In het artikel in de vorige krant over de werkloosheid op Texel is een fout ge slopen. Geschreven werd dat van de 600 werklozen die er volgens de oude tel- methode tegen het eind van deze maand zullen zijn, er 234 afkomstig zijn uit de bouw. Het laatste getal moest zijn: 107. En de zestig werklozen die langer dan een jaar zonder werk zitten, zijn niet alleen afkomstig uit de bouw maar uit alle categorieën. Telefoon 02220 2346 'NWINKELVOLIDEEEN!

Texelsche Courant | 1982 | | pagina 1