Intocht Sint Nicolaas door velen bijgewoond Trouwe bondsleden in de bloemetjes gezet Geen bezwaar tege verplaatsing collect scheepvaartmuseur HERRIE HINDERT! „WAT IK ZEGGEN WOU." Gevleugelde bisschop Inbraak in appartementen Bazaar in De Koo PAGINA 2TEXELSE COURANT DINSDAG 23 NOVEMBERlSC bftCVEN WIN IE2CRS OUTEN VlRANTWOOWClLWHtcO WIN Of RL MX TC Kleine Jan stond met een snotneus Nieuwsgierig aan de waterkant Van de Oudeschilder haven Bij zijn moeder aan de hand De oude bisschop vanuit Spanje Zette hier weer voet aan wal Kleine Jan, hij wacht gespannen Wat hij straks wel krijgen zal Nu stond hij eindelijk tegenover Zijn ouwe grijze favoriet En kreeg in zijn kleine knuisten Een pepernoot van zwarte Piet De Sint, hij werd vanaf de haven Naar het binnenland vervoerd Wuifde plechtig naar de mensen Kleine Jan was diep ontroerd Hij stapt bij moeder in de auto En zij rijdt met hem vol gas Naar een van onze buitendorpen Omdat dat hun woonplaats was Mama'tje raast langs 's Heren wegen Staakt in haar dorp haar wild geraas Jan's oogjes puilen uit hun kassen Daar rijdt wéér een Sinterklaas Onbegrip en tal van vragen Schieten Jantje door zijn hoofd Want door één der oude grijsaards Werd hem toch een kool gestoofd Mam, zei hij, 'k zou dolgraag weten Hoe dit allemaal toch kan Moeder, in een hoek gedreven Zei, Sint is razendsnel, hoor Jan Jan zei; dan heeft pap gelogen Want hij vertelde vorig jaar Dat de rol van Sint gespeeld wordt Door een verklede ambtenaar, K. Bonne, De Koog. De gouden leden (of mensen die hen vertegenwoordigen) tijdens de huldiging. Rechts bondsraeds/id Dirk Verduin. Afgelopen week is ingebroken in twee vakantie-appartementen in de Dorps straat te De Koog. De inbrekers waren binnengekomen door het vernielen van de deuren. Uit de appartementen werd niets vermist. Wanneer de inbraak pre cies heeft plaatsgevonden is niet be kend. Omdat vorige week ook al een keer werd ingebroken in de Dorpsstraat zal de technische recherche een onder zoek instellen. ,,Het lidmaatschap van de vakbe weging is geen luxe artikel dat je weg doet als het wat minder gaat. In tegendeel: krachtig en gezamenlijk op treden is juist nu noodzakelijk." Aldus Dirk Verduin uit Petten, bondsraadslid van de Bouw- en Houtbond FNV vrij dagavond in ,,De Raadskelder" waar dertien Texelse bondsleden werden ge huldigd wegens langdurig trouw lid maatschap. Liefst negen Texelaars ont vingen de versierselen ter gelegenheid van het 50-jarig lidmaatschap; de overi ge hadden er 25 als zodanig opzitten. Verduin stelde hen als voorbeeld voor anderen. Vooral de negen „gouden" leden sloten zich bij de bond aan in een tijd dat zoiets lang niet door iedereen werd gewaardeerd en waarin de contri butie een naar verhouding veel grotere aanslag was op het inkomen dan te genwoordig. Het gebeurde echter uit het besef dat gezamenlijk optreden en solidariteit levensnoodzakelijk waren. Volgens Verduin zitten de Nederlandse werknemers tegenwoordig in ongeveer hetzelfde schuitje. Ook nu is er een economische crisis waar vooral de werknemers het slachtoffer van dreigen te worden. Het is daarom treurig dat de bonden kampen met aanmerkelijk le denverlies. De bond verwelkomde in het afgelopen jaar 2000 nieuwe leden, waar echter 5000 bedankjes tegenover ston den. Verduin waarschuwde dat een hoge organisatiegraad van belang is voor het hele bedrijfsleven, waar het thans in de eerste plaats gaat om behoud van arbeidsplaatsen in het bij zonder voor de jeugd. „Als we de jeugd nu geen arbeid geven, zal diezelfde jeugd dat ons later niet in dank af nemen." Verduin reikte vervolgens de speldjes en bloemen uit aan de trouwe leden. Degenen die er 50 jaar als bondslid had den opzitten waren A. Kiewiet, T. Buis (wegens ziekte niet aanwezig), M. Bak- Witte schimmel e V icaj jr f il", foe In afwachting van het schip dat da Sint uit Span/a bracht speelde het Texels Fanfare onder leiding van hulpdirigent P. van der Wulp po, in sinterklaasliedjes. ).0I ieg iet IO.O Ion )0 Stichting Texels Museum heeft geen bezwaar tegen verplaatsing van de coll cor van het Scheepvaartmuseum in Den Hoorn naar het Maritiem Museum anXi Oudeschild. De stichting is hier zelfs een voorstander van, maar stelt wel als eii a(je het voormalige doopsgezinde kerkje in Den Hoorn behouden blijft voor het T errT museumgebeuren. Wellicht zou de Georgische collectie die nu nog in Ou 1 e c ondergebracht naar Den Hoorn verplaatst kunnen worden Wethouder Piet Ze ,ve' deelde één en ander mede tijdens de vergadering van de commissie welzijn Aan de orde waren de bezwaren die door diverse personen en instellingen ingediend waren tegen de Texelse mu seumnota. De dorpscommissie van Den Hoorn en de Hoornder winkeliersver eniging waren tegen verplaatsing van het scheepvaartmuseum naar Oude schild. Hoornders zijn van oudsher een zeevarend volkje en bovendien past het scheepvaartmuseum goed in be schermd dorpsgezicht Den Hoorn, zo luidt het bezwaar tegen de verplaatsing. Daan Welboren stond achter de ge dachte om scheepvaart- en Maritiem museum samen te voegen. Wel vond hij dat er iets in Den Hoorn moet blijven: de ruimte van het scheepvaartmuseum moet meteen weer gebruikt worden. Leegstand van het oude kerkje noemde het commissielid uit den boze. De Geor gische collectie vond Welboren een uit stekend idee. Fel tegenstander van verplaatsing was Joop van der Meer. Hij vond dat je de bezwaren van de dorpscommissie en de middenstandsvereniging niet zomaar aan de kant kan schuiven. ,,De Geor gische collectie past niet in Den Hoorn en kan beter in Oudeschild blijven. De collectie van het scheepvaartmuseum moet in de huidige rustige omgeving blijven", zei hij. ker, J. de Boer (niet aanwezig en daarom vertegenwoordigd door zijn dochter mevrouw Van der Schans), G. Dekker (vertegenwoordigd door G. van der Meer), T. Molenaar, F. van de Gracht, L. J. Weijdt (vertegenwoordigd door zijn vrouw) en G. Witte. Wegens 25-jarig lidmaatschap wer den gehuldigd: J. van der Meer, H. van de Werve, R. R. Kleinveld en C L. Makelaar. Van de gelegenheid werd tevens gebruik gemaakt om afscheid te nemen van secretaris Hans Ruijter die de afdeling Texel van de Bouw- en Houtbond gaat verlaten omdat hij bin nenkort naar Australië emogreert en penningmeester Jan Spaans die van het bondswerk zijn beroep heeft kunnen maken en nu werkzaam is als admini strateur bij de bouw- en houtbond in Den Helder. Wethouder Zegers zei dat verp sing van de Georgische collectie één idee is. Er zou ook gedacht kuf worden aan andere mogelijkheden het oude scheepvaartmuseum, D boren noemde het een logische st de Georgische collectie in Den lelo }en< H tentoon wordt gesteld. Aanv« was het de bedoeling dat deze colllexe tentoongesteld zou worden in een reel naast de Oudheidkamer aan de h( oor straat te Den Burg. Nu de geme \eis heeft afgezien van het aankopen va one pand, is het scheepvaartmuseum ard goede oplossing. Peter Bakker was ^e' daarmee eens Hij zei dat de coll iog misschien uitgebreid kan worden een tentoonstelling over de lyaa wereldoorlog. Gezien de situ. iet Loodsmansduin heeft dat net o verc met de geschiedenis van Den H maken als de scheepvaart. Welboren zei nog dat het er lelijl Hoornders niet zozeer omgaat tem scheepvaartcollectie te behouden, dat ze graag een attractie in hun willen houden. Als er een goed natief is, is er geen bezwaar t< verplaatsing van de huidige collectie Rienstra was het daarmee eens. Meer bleef echter tegen het voorsti De bazaar die door de f zusterkring in De Koog was seerd heeft vrijdag Z5368, opgelu. Dit geld wordt gebruikt voor de tauratie van de consistoriekamer va Hervormde kerk in De Koog V, prijzen zijn nog enkele niet afgel Het zijn twee spreien (loten wit 1 rose 200) en een kussen (geel 947). prijzen kunnen worden afgehaal mevrouw Kingma, Parnassiastraat De Koog. Honderden kinderen en volwassenen hebben zich zaterdagmiddag op het haventerrein van Oudeschild verzameld om Sint Nicolaas en zijn Pieten een hartelijk welkom toe te bereiden. Terwijl het Koninklijk Texels Fanfare er vrolijk op los speelde onder leiding van dirigent J. Wieten en hulp dirigent P. van der Wulp. naderde over de Waddenzee de stoomkotter TX 66 Spanje" met aan boord het bisschoppelijk gezelschap. Al van verre kon je zien dat de Pieten hun streken nog niet verleerd zijn. Ze zaten in de mast en maakten de vreemdste capriolen. Daar tussen in, waardig als altijd en met een enigszins strenge blik in de ogen, stond Sint Nicolaas. Uitbundig werden de Sint en zijn Pieten toegejuicht toen het schip de havenmond binnenvoer en even later sprongen de eerste Pieten op de kade. Uiteraard met emmers vol pepernoten die kwistig werden uitgedeeld. Sinter klaas deed het wat rustiger. Statig schreed de grijsaard van boord en liet zich verwelkomen door J. van der Meer, D. Veltkamp en C.G.A. Groot van de winkeliersvereniging van Den Burg. Maar het waren duidelijk niet deze in zwart gekleden heren waarvoor de Sint was gekomen. Spoedig bewoog de goedheiligman zich naar de dranghek ken waar vele kinderen en volwassenen wachtten op de mogelijkheid Sint Nico laas een handje te geven. Opvallend is dat Sint Nicolaas ondanks zijn hoge leeftijd over een ijzersterk geheugen blijft beschikken. Zo wist hij van meer dere kinderen die zich voor de hekken hadden verzameld enkele bijzonderhe den op te noemen. Het is duidelijk: Sinterklaas houdt zijn grote boek goed bij en weet alles van de Nederlandse kinderen. i D ;mi st urg »dc k c Elai slechts drie dagen tevoren door de winkeliersvereniging waren benaderd met het verzoek voor de kleuters te spelen. Na de poppenkastvoorstelling kwamen de Sint en zijn Pieten Azië binnen en werden ze door de kleuters met gezang begroet. Vervolgens werd de Sint welkom geheten door Peter Bakkers namens de winkeliersvereni ging- Burgemeester Sint Nicolaas die zich niet vermoeid toonde na de lange reis uit Spanje, had hierna nog geen gelegenheid rustig de benen te strekken, want er werd op hem gewacht in hotel De Lindeboom. Vanaf drie uur waren peuters hier bezig ge houden door Leen Kuiper met zijn spre kende pop Bartje, het muziekschool orkest Betty's Rampestampers en een kinderkoortje. Nadat eerst dolle caprio len makende Pieten de zaal waren bin nengekomen, kwam Sint Nicolaas zelf binnen die werd verwelkomd door bur gemeester J. A. Engelvaart en J. van der Meer. De burgemeester toonde zich zeer verheugd het hoge bezoek uit Spanje weer op het eiland te mogen be groeten en Sint Nicolaas zei in zijn antwoord blij te zijn weer veilig op Texel te zijn aangekomen. Al met al was het een zeer geslaagde intocht die door velen werd meebeleefd. Ondanks zijn hoge leeftijd is het geheugen van Sint Nicolaas nog onaangetast. De Sint bleek veel van de kinderen te weten, die op de haven op hem hadden staan wachten en had voor ieder een persoonlijk woord. De Sint nam uitgebreid de tijd om zich met de kinderen in de haven te onder houden, terwijl zijn Pieten pepernoten uitdeelden. Rond half drie ging Sint Nicolaas naar Den Burg alwaar een feestelijke rondtocht werd gehouden. De stoet werd geleid door het fanfare, gevolgd door de T-Ford van Jan Geus die voor deze gelegenheid volgestouwd was met pepernoten. Dikwijls werd de wagen even tot stoppen gebracht door Pieten die ,,los" waren en een nieuw emmertje pepernoten kwamen halen om uit te delen. Vervolgens besteeg de Sint zijn vertrouwde witte schimmel gevolgd door meisjes van ponyclub De Klepper- tjes en een landauer van Henk Spigt met daarop het bestuur van de winkeliers vereniging. Langs de route hadden zich vele belangstellenden opgesteld die de Sint toejuichten of de aandacht van een pepernoten uitdelende Piet trachten te trekken. Intussen heerste er ook grote drukte in de zaal van Azië aan de Groeneplaats waar ongeveer tweehonderd kleuters op een geslaagde poppenkast voor stelling werden getrakteerd. Getuige de reacties in de zaal leefden de kleuters erg met op het Sinterklaasgebeuren ge baseerde poppenkastspel mee. Een bij zondere prestatie van beide speelsters, Karin de Vries en Tineke Beutick, die De zilveren leden.

Texelsche Courant | 1982 | | pagina 2