SI l weilceei» j «y» Marsplan in vogelvlucht VERVOLG VAN PAG.l DEN BURG CENTRUM MARTIN TROMP, juwelier Vreemd geld Gasopslag Rode Zee gaat door Geslaagd TflDrfi BARKER'S IJZERHANDEL 'N WINKEL VOL IDEEEN! (RIJDAG 26 NOVEMBER 1982 PAGINA 11 dat er meer woningen op gebouwd moeten kunnen worden." Bakker wilde een bepaling dat het aantal dienstwoningen afhangt van de be- drijfsoppervlakte of dat in het bestem mingsplan wordt opgenomen dat een bedrijf twéé dienstwoningen mag plaat sen. Ambtenaar J. Ie Roux van ruim telijke ordening vond dit voorstel „pla nologisch onaanvaardbaar". „We heb ben getracht een compromis te vinden tussen de huidige structuur, het aanzien van het centrum en de mogelijkheden om bedrijven ook in de toekomst be staansrecht te geven." Daar voegde hij aan toe dat voor een tweede bedrijfs woning vrijstelling van B en W mogelijk is. Afhankelijkheid Deze afhankelijkheid van B en W zinde een groot aantal toehoorders niet. „We hebben het liever nu zwart op wit." W. Brommersma plaatste vraag tekens bij de bedrijvenlijst die in het plan is opgenomen. Daarin staan twee „lich te" categoriën bedrijven genoemd, va riërend van autogarages tot chemische laboratoria. Ook hier kan door B en W vrijstelling worden gegeven voor een „zwaarder" bedrijf. Brommersma was niet tevreden met deze mogelijkheid tot vrijstelling en zag liever een ruimere interpretatie van de bestemmingen. „Dit is een moment opname en zo hol je misschien achter de ontwikkelingen aan." De Amro-direc- teur zei niet te hopen dat „zijn" bank een kantoor-bestemming krijgt. „Straks wil ik verhuizen en raak ik het gebouw met kantoor bestemming aan de straat stenen niet kwijt, omdat er bijvoorbeeld geen parkeergelegenheid is." Aldi-markt Als ander voorbeeld noemde Brom mersma de vestiging van bijvoorbeeld een Aldimarkt. Als dat doorgaat zullen kleine kruideniers misschien willen om schakelen naar een andere branche. „Die mogelijkheid moet duidelijk wor den vastgelegd." Architect J. Visser vond het bestem mingsplan van weinig visie getuigen. „Jullie weten alleen zeker wat er met een gedeelte van het park moet gebeu ren, maar voor de rest is de bestaande situatie aangehouden, die voor een deel al weer is verouderd". Ook zei Visser dat de vrijstellingsbevoegdheid van B er W te positief wordt voorgesteld. Ondanks die bevoegdheid moeten de besluiten ter visie worden gelegd en is er inspraak en bezwaar mogelijk. Ellenlang J. Ie Roux antwoordde dat de bedrij venlijst in het bestemmingsplan door de provincie verplicht is gesteld. „Er moet worden aangegeven welke bedrijven in principe wel of niet mogen." Dat een dergelijke lijst problemen kan opleveren ontkende hij niet. Bij het bestemmings plan voor het industrieterrein Oosterend was men al gestuit op een bestaande „flinke aannemer" die buiten de toege stane categorie valt. De bezwaren tegen de bevoegdheden van B en W noemde Le Roux overtrokken. „Het is beter dat de belangen op Texel worden afgewo gen in plaats van de ellenlange proce dures aan de vaste wal." J, Visser bleef bij zijn bezwaren. „Het bestemmings plan is teveel gefixeerd op de bestaande situatie." Hoe lang? Visser was bang dat over vijf jaar in het centrum ontwikkelingen aan de gang zijn, waardoor het plan meteen weer op veel punten moet worden ge wijzigd. Hij verwachtte dat het plan pas over vijf jaar rechtskracht zou hebben. Door Le Roux werd een termijn van drie jaar gnoemd, maar daar had de voor malige gemeentesecretaris P. Beem- sterboer weinig vertrouwen in: „Voor 1990 heeft het geen rechtskracht." Ook het gemeentebestuur ziet in dat Den Burg-centrum drastisch aan het veranderen is en er staan plannen op stapel die de in het bestemmingsplan genoemde woon-werk harmonie nog meer zullen aantasten. Wethouder D. Schilling: „Dit plan geeft niet alleen eisen weer, maar is ook een rechts zekerheid voor bestaande situaties die we graag zo willen houden." Parkeren Door verschillende toehoorders wer den ook vraagtekens geplaatst bij het aantal parkeerplaatsen in de toekomst. Er staat een herindeling van de Groene- plaats op stapel en door sommigen werd het betreurd dat dit niet in het be stemmingsplan is opgenomen. Mevrouw H. Prins-Vrouwe zag grote problemen als gevolg van het ver dwijnen van parkeerplaatsen. Het is de bedoeling aan de Burgwal nog enkele woningen te bouwen en in de Parkstraat zijn (op de plaats van de muziekschooll kantoren gepland. Ambtenaar R.O. A. Hut zag het niet zo somber. Welliswaar verandert het aantal vaste parkeerplaat sen (van 110 naar 75) maar de moge lijkheid tot kort parkeren in de Parkstraat wordt uitgebreid èn er zijn nu 16 nieuwe parkeervakken achter de Lindeboom gepland, alsmede enkele vakken direct achter het raadhuis. De Groeneplaats zou als reserve parkeergebied kunnen dienen met 40 plaatsen. Geruime tijd werd over de parkeermogelijkheden ge praat, waarbij P. Beemsterboer op merkte het zonde te vinden dat een derde deel van de Wezentuin aan auto's wordt opgeofferd. J. Engelvaart jr. zei dat het stuk direct achter het raadhuis eigenlijk niet tot het oude park gerekend kan wordenHet ligt lager en heeft een beperkte gebruikswaarde." Wensenlijst De onlangs aangelegde nieuwe par keervakken aan de Burgwal zullen in de toekomst nodig zijn voor de aanwo- nenden. Er wordt zelfs gedacht aan een systeem waardoor alleen bewoners van de vakken gebruik kunnen maken. Op beide informatieavonden had wethouder Schilling bewust veel tijd geboden voor het bestuderen van de plankaarten, de maquette en voor over leg met de vier aanwezige R.O. ambte naren. Oo waren er speciale formulieren waarin men bezwaren en opmerkingen kwijt kon. Op beide avonden werden diverse formulieren ingeleverd die hij het opstellen van het definitieve bestem mingsplan „meegenomen" zullen wor den. Geen zon Evenals dinsdag was ook woensdag avond De Lindeboomzaal goed bezet. De vragen en opmerkingen op de tweede informatieavond betroffen vooral woonaangelegenheden. Enkele bewoners van de Weststraat waren niet te spreken over de in het plan toege stane goothoogte van nieuwbouw op de „Maasvlakte". De gemeente heeft het plan hier vooral woningen voor Aantrekkelijk geprijsde Prisma Quart/, horloges. In chroom uitgevoerd. Praai model,zowel voor hem als voor haar. f 99 Quartz horloges vanaf 749, Tevens aanbieding jongenshorloges Helicon, van 765,— voor 739,50. Weverstraat 34, telefoon (02220) 2912 alleenstaanden en onvolledige gezinnen te realieren. Deze bouw zal in lagen worden uitgevoerd om tot een redelijke huurprijs te komen, aldus het R.O. team. De bewoners van de Weststraat vonden het geen prettig idee straks op enkele meters van de voordeur t^gën hoge panden aan te moeten kijken. „We krijgen al.niet veel zon en dat is dan heleméél afgelopen", aldus P. Groot, die kleinschaliger bouw een beter idee vond. J. le Roux zei dat bouwen in bestaande kernen door aankoop van grond en sloop vrij duur is, maar dat er vooral de laatste jaren een bevolkings groep is die kleine woningen wil en meestal ook niet te ver van het centrum. „Bij nieuwbouw buiten een dorps kern kun je de mogelijkheden vaak opti maal benutten. Hier moet je compro missen sluiten om de prijs aanvaardbaar te maken." Men had begrip voor de visuele problemen van de huidige West straat bewoners maar Le Roux vroeg zich af of men met herbouw van de Maas supermarkt op deze plaats beter af zou zijn. „Ook hij zal de huidige moge lijkheden maximaal benutten." P. Groot vond dat geen verweer. „We hebben dus mazzel door de brand van Maas?" Spelen Ook hadden enkelen problemen met het plan om rond de R.K. kerk aan de Molenstraat een woongebied te reali seren. „Waar komen speelgelegenhe- den. Onze kinderen kunnen nu al nergens spelen", was een opmerking van een toehoorder en ook vroeg men zich af of het wel terecht was dit groen op te offeren voor woningen. Le Roux antwoordde dat in het woongebied van 50 woningen een speelplein is opge nomen. Na zorgvuldig afwegen was het college tot de conclusie gekomen dat dit „weinig harmonieus groengebied" kan wijken voor woningbouw. Op een vraag waar de bewoners van de nieuwe wijk hun auto's moeten laten, werd geant woord dat deze mensen geadviseerd zal worden een woning in het Marsplan te nemen. „Bij de kerk wordt voor een andere categorie gebouwd", aldus Le Roux. Tuingrond Enkele bewoners van Warmoesstraat en Keesomlaan waren niet te spreken over de geplande toegangsweg naar de achtererven. J. Engelvaart jr. gaf een uitleg dat achter de woningen van deze twee straten een toegangsweg nodig is zodat de bewoners hun auto achter het huis kunnen parkeren. Dat kost tuingrond en er klonk daarom fel protest uit de zaal. De toegangsweg zal ontsloten worden tegenover de Gereformeerde kerk. M. van de Wetering zag liever een ontsluiting op de Molenstraat, omdat daar nog een stuk grond braak ligt. Er werd getwijfeld aan het nut van deze weg, vooral omdat veel bewoners van de Keesomlaan een garage bij huis hebben. P. Zijm vroeg zich af of snelheids- beperkende maatregelen in de Wilhel- minalaan niet tot gevolg zullen hebben dat omliggende straten overbelast wor den met autoverkeer. J. Engelvaart jr. zag geen problemen. Smederij B. Witte had op de plankaart gecon stateerd dat de voormalige smederij van Kiljan aan de Gasthuisstraat niet was getekend. D. Schilling zei dat het pand moet verdwijnen om een ruimere inrit te maken voor het parkeerterrein Vogelen zang. Wat er met de smederij gaat gebeuren kon Schilling nog niet mee delen. „Daar zijn we druk mee bezig." P. Zijm zag in het concept-plan weinig mogelijkheden voor de start van klein schalige ambachtelijke bedrijven. „Dit kan in leegstaande panden, maar door dit bestemmingsplan wordt het veel moeilijker als nieuwkomer iets te be ginnen. De bestaande bedrijven zitten wat dat betreft veel beter", aldus Zijm, die het in het belang van de werkge legenheid vond als jonge ondernemers de kans zouden krijgen zich kleinschalig te ontplooen. Hinder Wethouder Schilling onderschreef de woorden van Zijm en zei dat het college wat betreft nieuwe werkgelegenheid alle medewerking zal geven. F. Langeveld noemde dat een mooi uitgangspunt, maar hij zag toch problemen als een en ander gebeurt in strijd met het be stemmingsplan. „Het college kan zeg gen oké, ga je gang, maar als je buurman merkt dat jou pand anders is bestemd en hij maakt bezwaar, gaat het mooi niet door." Langeveld hield daarop een betoog waarin naar voren kwam dat vooral het „ambacht in de winkelstraat" in de toekomst opgang zal maken. Als een pottenbakkerij echter hinderlijk is, zit je vast aan lange procedures met veel kans dat de pottenbakkerij er niet komt. Schilling gaf toe dat aan deze vorm van ondernemen in het bestemmingsplan meer aandacht geschonken moet wor den. Dat zou kunnen door een ruimere bestemmingsmogelijkheid voor sommi ge panden meteen vast te leggen. Dan is later geen wijzigingsbesluit nodig. Daarna ontstond weer een discussie over de „broodnodige" flexibiliteit voor het bedrijfsleven, met als tegengas het argument van het RO team dat Gede puteerde Staten gemengde bebouwing als bestemming niet meer accepteren. „Déér halen ze de touwtjes aan", aldus Le Roux. F. Langeveld dacht dat in de wet op de ruimtelijke ordening mogelijkheden biedt om sommige bestemmingen rui mer te omschrijven. „Al kost het veel meer tijd. Het is het waard om te on derzoeken." Wie er over de openbare weg langs rijdt of -fietst ziet er niet zoveel van, maar vanuit de lucht gezien blijkt dat de uitvoering van het bestemmingsplan Den Burg-De Mars met rasse schreden vordert. In de eerste fase van het plan wordt niet alleen grond- en wegwerk verzet, maar wordt ook reeds volop en met hoge snelheid gebouwd. Drijver Bouw is bezig met 38 woningwet woningen, waarvan de eerste reeds van dakspanten zijn voorzien. Deze 38 hui zen vormen de eerste fase van het totale project van bijna honderd. Op een aan grenzend terrein aan de andere kant van de Aaysloot begint binnenkort de bouw van de woningen van de Kasko-groep. Op de luchtfoto, die op 15 november werd gemaakt door J. Nauta, is echter de waterpartij op de voorgrond het meest in het oog springend. Deze moet dienen als waterberging en daardoor wateroverlast zoals in het aangrenzende deel van Den Burg, voorkomen. De vijver is echter groot genoeg om 's winters als volwaardige ijsbaan voor de buurt dienst te doen. Betekenis van de cijfers: 1. huizen van de woningbouw vereniging in aanbouw; 2. Bouwterrein Kasko; 3. Bouwterrein voor vrije sector woningen; 4. Waterpartijen; 5. Voetgangers en fietsersverbinding; 6. Aaysloot; 7 Waalderstraat; 8. Georgië- weg; 9. straalzender; 10. Bernhardlaan; 11. Industrieterrein Maricoweg-Spin- baan; 12. Nertsfokkerij. (Advertentie I.M.) gumminminimininniini Ook Uw Welkoop-winkel is maandag-, dinsdag-, woensdag-, donderdag- en vrijdagavond van 19.00 tot 21.00 uur geopend. AANKOOP CENTRALE TEXEL Waaldcrstr. 53, Den Burg, tel. (02220) 2265 iiiiiiiiiiiiiiiim De plannen om op het terrein van de voormalige vuilnisbelt Rode Zee aan de Veenselangweg een centrale gasop- slagplaats aan te leggen, gaan door. Het college heeft een beleid op papier gezet dat inhoudt dat zo mogelijk alle thans nog op allerlei plekken gevestigde gas voorraden en gasvulinstallaties naar dit terrein worden overgebracht. Het is de bedoeling dat de belanghebbenden in de kosten van deze saneringsoperatie worden tegemoet gekomen. Het idee om de Texelse gasvoorraden naar de Rode Zee te brengen dateert al van 1978. Er is toen onder meer gepraat met Bruining en Polygas alsmede de re gionale brandweerinspectie. Ook wer den de omwonenden gepolst en werd door middel van sonderingen de stabi liteit van de ondergrond van het terrein getest. Het staat nu vast dat het vestigen van de centrale gasopslag op deze plaats niet op belemmeringen zal stuiten, zodat nu zal worden gestimu leerd dat de verschillende opslagplaat sen van Texel zullen worden opgeheven en naar hier overgebracht. Naast het geven van financiële medewerking zou dat kunnen gebeuren met behulp van de hinderwet. Voor de saneringsregeling zijn inmiddels opgegeven de gasvoorra den van Polygas aan de Spinbaan in Den Burg, Bakkers Ijzerhandel, Witvliet aan de Heemskerckstraat in Oudeschild en Bruining en Agter. Met uitzondering van Witvliet zullen deze bedrijven ook werkelijk worden verplaatst. Westduitse marken Belgische franken Franse franken Zweedse kronen Zwitserse franken Deense kronen Amerikaanse dollars Engelse ponden Oud-Texelaar Rein van der Vis slaag de aan de Universiteit van Amsterdam voor het doctoraal examen psycholo gie. De nu 36-jarige geslaagde bereikte deze mijlpaal na een heel andere dan de gebruikelijke vooropleiding. Na de lage re school in Oudeschild en een schil dersopleiding aan de technische school in Den Helder en een voortgezette op leiding in Zwolle (waar hij het diploma meester schilder behaalde) volgde hij de lerarenopleiding te Utrecht en boekte daar zodanige resultaten dat hij kon overstappen naar de universiteit. Vrijdagavond 26 november geopend. 100 7108,- 100 7 5,34 100= 7 37,25 100= 7 35,50 100= 7125,50 100= 7 29,75 1 7 2,74 1 7 4,30 Telefoon 02220-2346 Oostenrijkse schilling 100=7 15,43

Texelsche Courant | 1982 | | pagina 11