Cjroen ^wartrjexels in het Hoe soepel moeten B. en w. zijn met kampeerregels? Texel te kiek Texel tekiek „Bestemmingsplan Den Burg betuttelend voor bedrijven UR Bezwaar op informatieavond: „Recron" ontevreden over beleidsnotitie Vandaag en morgen Geopend BARKER'S IJZERHANDEL Welzijnsstichting akkoord met ver plaatsing collectie Landschapszorg trekt bezwaar in De winkels in Den Burg zijn 's avonds geopend Strijbosschool moet blijven Ongewenste logées Volgend jaar weer boedelveiling 1917 1982 met 765,— korting. O# Bakker b.v. 10 - 50% korting op alle artikelen in onze supermarkt. Supermarkt „De Instuif" VRIJDAG 26 NOVEMBER 1982 97e JAARGANG Nr. 9733 Redaktie: Harry de Graaf, Pelikaanweg 75, De Koog, tel (02228)266, Frits Beutick, Warmoesstrat 43, Den Burg, tel (02220) 2208, en Hans Oosterhof, Golfslag 32, Den Burg, tel. (02220)4988 Voor advertenties, abonnementen, etc langeveld Et De Rooy B V., Postbus 11,1790 AA Den Burg, telefoon (02220)2741, na 18 00 uur 4881 Verschijnt dinsdags en vrijdags. Postgiro 652 Abonnementsprijs /16,15 per kwartaal 70 cent incasso; los 65 cent Bankfelaties Amro Bank nr. 46.99 17.636 Rabobank nr 36 25 01.742; NMB nr. 67.34.60.398 Het is geen geheim dat het aantal tenten en caravans op sommige Texelse campings wel eens groter is dan volgens de gemeentelijke regels is toegestaan. Dient de gemeente hiertegen op te treden? Op deze vraag moet het college van B en W binnenkort het antwoord geven en dat zal niet eenvoudig zijn. De meeste recreatieondernemers en anderen die direct of indirect afhankelijk zijn van het toerisme liggen er niet wakker van dat het gedurende enkele weken in het hoogseizoen op de campings drukker is dan volgens de kampeerexploitatie- vergunning toelaatbaar is, maar er zijn anderen (waaronder milieugroepen en hogere overheden) die vinden dat Texel met zijn tot dusver nogal stringente recreatiebeleid dan ongeloofwaardig wordt en dat topdrukte op de campings een regelrechte bedreiging is voor de kwaliteit van die campings wat op den duur ook voor economisch Texel nadelig is. Laatstgenoemde visie kwam tot uit drukking in de „Beleidsnotitie Nood- kampeerterrein 1982" die ex-wethouder J. Nauta kort na het afgelopen seizoen liet verschijnen en waarin uitvoerig op het probleem van de overbezetting van de campings werd ingegaan. Nauta maakte met zijn notitie geen beste beurt bij de plaatselijke afdeling van Recron, de organisatie van recreatie- ondernemers. Recron-secretaris C. R. Koorn (de RST directeur) schreef vorige maand een brief aan het nieuwe college waarin hij op de notitie reageerde en tevens op het artikel in de Texelse Courant waarin van deze notitie melding was gemaakt. Een en ander viel natuurlijk met onder verantwoordelijkheid van het hui dige college, maar Recron vond dat er toch gereageerd moest worden om aldus een ander licht te kunnen werpen op „enkele misverstanden." Ontkend wordt dat de bestaande kampeerterreinen structureel niet in de gevraagde kampeerbehoefte konden voorzien en opgemerkt wordt dat niet is hard gemaakt dat de toegestane of gebruikelijke bezettingsnormen zouden zijn overschreden. Aangevoerd wordt dat de grotere campings (waaronder de RST-terreinen) vrijwel steeds plaats konden bieden aan komende gasten, wat uit steekproeven bij Recron-leden zou zijn gebleken. Verder, aldus Recron, hebben de campings voor het overgrote deel een ongewijzigde plaatsindeling gehandhaafd zodat in het hoogseizoen een gebruikelijke bezettingsnorm werd gehanteerd. „Dat misschien een enkele camping een aantal tenten extra plaats te, speelt op het totaal van 20.000 slaapplaatsen in deze sector geen rol en wettigt zeker met het gebruik van het woord structureel. Verder wordt er door Recron op gewezen dat de noodcam- ping dit jaar ongeveer 30% minder overnachtingen boekte dan vorig jaar en dat er slechts één nacht sprake was van „problemen." Publiciteit Recron vindt het goed dat ten tijde van de topdrukte bij de boot werd gewaarschuwd dat Texel bijna vol was voor kampeerders, maar betreurt mét de VVV directie het algemene persbericht (Advertentie I.M.) vrijdagavond 26 november. INTERTOYS - IDEE 1001 - DA DROGISTERIJ Vrijdagavond 26 november geopend. Telefoon 02220 2346 'N WINKEL VOL IDE EEN 1 dat toen is uitgegaan. „Dat de Texel-is- vol-publiciteit heeft plaatsgevonden be treuren wij. Dit heeft door zijn door werking op de andere logiesvormen en door het lange na-effect op Texel veel inkomsten gederfd. Op de vrije nieuws garing is echter nauwelijks invloed uit te oefenen. Misschien zijn er voor de toe- De Welzijnsstichting is er woens dagavond mee akkoord gegaan dat de collectie van het scheepvaart museum in Den Hoorn wordt ver plaatst naar het Maritiem Museum in Oudeschild. Wethouder Zegers zei dat het college ook achter deze ver plaatsing staat met uitzondering van wethouder Schilling, die, net als de H oomder dorpscommissie, van mening is dat de collectie in Den Hoorn moet blijven. Zegers verwoordde verder de mening van de raadscommissie welzijn: verplaat sing akkoord, mits onmiddellijk een andere bestemming voor het voor malige doopsgezinde kerkje in Den Hoorn wordt gevonden. In de Welzijnsstichting was F. Schel- linger de enige die niet achter verplaat sing van de collectie stond. Hij noemde de scheepvaartcollectie een schattige collectie" die zo aardig in het oude kerkje past. Hij vreesde dat deze collec tie in het grotere maritiem museum niet goed tot zijn recht komt. Hij zei dat de collectie door één man is geschonken en dus één geheel vormt. Dat geheel mag niet versnipperd worden. W. Rienks had geen bezwaar tegen verplaatsing van de collectie. Hij opper de in het voormalige kerkje een ruimte te creëren voor Texelse kunstenaars. Ze zouden hier kunnen exposeren, en ook zou gedacht kunnen worden aan een permanente tentoonstelling. Ook zouden er thema-exposities kunnen worden gehouden. Voorzitter Hooger- heide concludeerde dat het bestuur van de Welzijnsstichting niet tegen ver plaatsing van de collectie is, mits er maar een zinvolle alternatieve bestem ming voor het kerkje in Den Hoorn is. Schellinger bleef tegen verplaatsing. De Werkgroep Landschapszorg Texel heeft het bezwaar ingetrokken dat zij had ingediend tegen het plan om in het recreatiegebied Grensweg te beginnen met de aanleg van bepaalde werk zaamheden, vooruitlopend op het be stemmingsplan. Nadat dinsdag tussen werkgroep, belanghebbenden en het gemeentebestuur in het raadhuis over leg was geweest, werd woensdag be kend gemaakt dat de werkgroep bereid was om van het bezwaar af te zien. Hierdoor is de kans op spoedige goed keuring van de provincie aanmerkelijk toegenomen, waardoor de belangheb benden voor 7 december met de werk zaamheden kunnen beginnen en daar door recht hebben op een forse rijks subsidie. Dat de aanleg moest zijn begonnen voor genoemde datum, was als voorwaarde gesteld bij het toeken nen van de subsidie. komst afspraken te maken wie de woordvoerders zouden moeten zijn." Geen paniek Recron schrijft verder dat de vrij kritieke situatie en de een paar keer bijna volle noodcamping geen reden tot pa niek had mogen zijn. „In tegendeel, in een toeristische gemeente als Texel past slechts vreugde als het een sector, die de helft van de Texelse slaapplaatsen vertegenwoordigt, in een korte periode goed gaat. Tegen elke in onze sector bestede gulden staan vele guldens die elders op Texel worden besteed. Naar onze mening past zeker in een stag nerende economie een uiterst stimu lerend beleid ten aanzien van de toeris tische sector, een en ander binnen de grenzen zoals die in groter verband recreatiebasisplan zijn bepaald." Re cron schrijft dat de kwetsbaarheid van de kampeersector weer eens duidelijk is geworden uit het feit dat deze markt na 15 augustus instortte en dat zal blijken, dat het totaal aantal overnachtingen in vergelijking met 1981 nauwelijks is ge haald. Verder wordt in de Recron-brief opgemerkt dat het beantwoorden van de vraag of een bepaalde reeds jaren bestaande bezetting wel verantwoord is, niet een zaak is van het gemeente bestuur alleen. „Behalve aan de on- dernemer en zijn gasten is het ook goec aandacht te schenken aan de stand- op maandag 29, dinsdag 30 nov., woensdag 1, donderdag 2 en vrijdag 3 december, en dinsdagmiddag 30 november. punten van landelijk georiënteerde or ganisaties als ANWB en Nederlandse Kampeerraad die de situatie op Texel in het hoogseizoen als gunstig hebben be oordeeld." Gevreesd wordt dat het streven van de gemeente is gericht op het voortaan minder toelaten van kampeerders, wat zeer ongunstig is voor het bestaan van de recreatieondernemer, voor de kam- peertarieven en voor de hele economie van Texel. Wat de noodcamping betreft, wordt opgemerkt dat deze prima is beheerd. Over de vraag wat er moet gebeuren als de noodcamping bijna vol is, zou vol gens de Recron een commissie moeten beslissen, bestaande uit bijvoorbeeld de verantwoordelijke wethouder en afge vaardigden van Recron en WV. Verweer Het gemeentebestuur is het niet eens met de aanmerkingen die Recron heeft gemaakt. Recron zal dan ook het ant woord krijgen dat wel degelijk capaci teitsoverschrijdingen zijn geconsta teerd. Verder vindt het college dat pu bliciteit over de bezettingsgraden in eer ste instantie een taak is van de VW maar dat.de gemeente in het kader van een eigen verantwoordelijkheid deze taak kan overnemen. Het college voelt niets voor het instellen van een com missie om tijdens het kampeerseizoen beslissingen te nemen. Dit behoort uit sluitend door de wethouder van recre atie te worden gedan, B en W of de behandelende ambtenaar. Verder wordt van nieuwe kampeerexploitatievergun- ningen gezegd dat deze zullen worden verleend op basis van de normen van het bestemmingsplan of de daarbij be horende overgangsregels. (Zie vervolg pagina 51 De gemeenteraad zal worden ge vraagd uit te spreken dat de o.l. Strijbosschool in Midden-Eieriand in stand moet worden gehouden. Zo'n uitspraak is nodig omdat de minister anders geen toestemming heeft voor het laten voortbestaan. De school voldoet al jaren niet meer aan de eis dat er tenminste 50 leerlin gen moeten zijn. In 1982 waren er ge middeld 33, maar evenals in het ver leden is het college van mening dat de school niet kan worden gemist. De periodiek uit te spreken instand houdingsverklaring is deze keer niet nodig voor de o.l. scholen van De Cocksdorp en Oosterend. Deze werden dit jaar bezocht door gemiddeld resp. ruim 52 en ruim 50 leerlingen, zodat ze uit de gevarenzone zijn. Overigens zijn op rijksniveau nieuwe bepalingen in de maak inzake het voortbestaan van te kleine scholen. Een van de regels is dat een school bij minimaal 25 leerlingen mag doordraaien als binnen anderhalve kilometer afstand geen andere school is. Men zou zelfs met 15 leerlingen mogen doorgaan als zich binnen drie kilometer afstand geen andere school bevindt. De nieuwe regels lijken voor de Strijbosschool dus niet bedreigend. Twee jongens uit Vleuten hebben in de nacht van maandag op dinsdag een ruit van een zomerwoning aan het Schilderend ingeslagen en zich binnen te ruste gelegd. De volgende ochtend werd het duo door de politie, die door de eigenaar van de zomerwoning was gealarmeerd, verrast. Tegen de twee ongewenste logees is proces verbaal opgemaakt. 'Advertentie I.M.) Misschien staat u wel in.. Het boek dat het nieuws uit 1982 in boeiende foto's weergeeft. Voor 717,50 bent u verzekerd van een exemplaar met honderden foto's en bondige teksten. Teken in bij de boekhandel of koop de speciale cadeaubon. verschijnt op 17 januari 1983 en- kost dan 719,75. Een uitgave van Op 23 maart 1983 zal de Lions Club Texel weer een boedelveiling houden. Daarop wordt nu alvast gewezen zodat mensen die van deze gelegenheid ge bruik willen maken om overtollige goe deren aan de man te brengen, daarmee rekening kunnen houden en in de ko mende wintermaanden het een en ander apart houden en zonodig opknappen en/of repareren. Zoals bekend was de veilig die de Lions dit jaar voor de eerste keer hielden een groot succes. Van de opbrengst van 712.000,— werd een mobiele couveuse gekocht. vooruitlopend op het bestemmingsplan al jaren door B en W wordt toegepast. Te weinig Juwelier Gerard Bakker vond de bepaling dat bij een winkel of bedrijfs pand in het centrum slechts één dienst woning mag komen, te beperkend. ,,Dat is te weinig. In bepaalde gevallen is de oppervlakte van het bedrijf zodanig (Zie vervolg pagina 11) (Advertentie I.M.) 65 jaar Bakker Groeneplaats „De beperkingen voor bedrijven en winkels in het centrum zijn te groot. Met dit plan krijgt de ondernemer te weinig kans in te spelen op nieuwe ontwikkelingen." Dat zei W. Brommersma, directeur van de Texelse Amro-bank, op de informatie avond die dinsdag over het ontwerpbestemmingsplan Den Burg-centrum werd gehouden. Volgens dit plan zijn slechts bepaalde categoriën bedrijven in het centrum mogelijk en dit staat duidelijk omschreven in een lijst. Brommersma en enkele anderen noemden die lijst te star, maar het informatieverstrekkend ruimtelijke ordening-team en wethouder D. Schilling vertelden dat ook andere bedrijven zich in Den Burg-centrum kunnen vestigen. Dan is vrijstelling nodig, die door B en W kan worden gegeven. Dinsdag waren de bewoners van het „oostblok" en het centrum van Den Burg uitgenodigd om zich over het bestemmingsplan te laten informeren en woensdagavond kwamen de mensen uit het westelijke gedeelte aan bod. Deze laatste groep legde in de vragen en opmerkingen meer de nadruk op de woonfunctie van Den Burg-centrum. Dinsdagavond werd vooral geklaagd hield een informatief betoog, waarin hij over de beperkingen en „betutteling" uitlegde dat dit bestemmingsplan een voor ondernemers. J. Engelvaart jr. brug moet zijn tussen wonen en werken in 't centrum zodat beiden zo weinig mogelijk last van elkaar hebben en er een „levendig" Den Burg blijft bestaan. Het distributie planologisch onder zoek heeft uitgewezen dat in de winkel sector wat betreft voeding- en genots middelen geen uitbreiding meer mag plaatsvinden. Andere branches kunnen nog wel en daarvoor biedt leegstand en de uitbreidingsmogelijkheid voldoen de ruimte. Eén bijzondere uitbreiding is in de Weverstraat, Parkstraat en Binnenburg mogelijk, want daar kunnen woningen een winkelbestemming krijgen. Men is dan wel verplicht elders een nieuwe woning te realiseren, een beleid dat Als 2e jubileum-aanbieding een reeks schitterende quartz horloges Zie de speciale etalage. Groeneplaats 6. (26 en 27 november 1982) (uitgezonderd rookartikelen). Vrijdagavond geopend tot 21.00 uur. Californiëweg 130, De Koog, telefoon (02228) 558 Bezoeker, ven de informetieevond rond de moquette, die de geplende nieuwbouw in Den Burg west Idonkere dekenneuwkeurig aangeeft. 1

Texelsche Courant | 1982 | | pagina 1