Kwestie Maas: gemeente geeft geen krimp WAT !KZEGGEN WOU.. Tweehonderd vogels in De Witte Burcht Kampeerregels Gemeente geeft ruimte voor postauto's Wie moet het parkeerterrein „Kogerstrand" onderhouden? Helders vissers koor in Geref. kerk VERVOLG VAN PAG. 1 rr Voordeel of vooroordeel Waarom het onderwijs staakt erwtensoep vol spek en worst Snackbar Tki^ïtiaat i i i i i i i i i i i i i TEXELSE COURANT PAGINA 5 Het achterterrein van het postkan toor van Den Burg is zo klein dat van de vijf PTT bedrijfsauto's er maar twee op eigen terrein kunnen worden gestald. Bovendien is het terrein moei lijk bereikbaar voor de vrachtauto die de post dagelijks aflevert. Het ongerief wordt nu opgeheven omdat de gemeente een lange strook van anderhalve meter breed aan de PTT overdraagt. Als tegenprestatie ont vangt de gemeente een stuk grond naast het postkantoor waarop nu het gebouw Het Struikelblok (oude muziek school) staat en dat de gemeente van de PTT huurt. De nieuwe terreininde ling is zodanig gemaakt dat twee mooie bomen kunnen blijven staan. 'riCrsch werden woensdagmiddag de kanaries bekeken, die door de „Op Eigen Wieken'-laden waren rngeionden. deze tentoonstelling is verricht door de keurmeesters Bot en Van Dijk en aan komend keurmeester Koopman. De ka naries werden gekeurd door de heren Huisman en Suichies. Scouting Texel haalt zaterdag weer oud papier op in Den Burg. Aan de beurt zijn deze keer: Wilhelminalaan, Thijsselaan, Drijverstraat, Brouwer straat, Binsbergenstraat en Burgerhout straat. Scouting Texel is ook geïnteres seerd in oude schoenen. Men wordt verzocht het papier om tien uur gebun deld op straat te zetten. De onderhandelingen tussen J. Maas van het (verbrande] 4 6 warenhuis en de gemeente zijn volkomen vastgelo pen. Bij monde van wethouder D. Schilling heeft het aemeentebestuur woensdag laten weten dat beslist niet zal worden toegestaan dat Maas langere tijd een noodwinkel heeft in de schuur van Drijver Bouw op het Wezen land zonder dat er uitzicht is op defi nitieve vestiging van de winkel op een plek waar dat volgens het bestem mingsplan kan. Gevreesd wordt dat er anders van het zoeken naar een definitieve vestigings plaats niets terecht komt en men op den duur gedwongen zal zijn de noodwinkel met politiedwang te sluiten. Het college meent voldoende soepel te zijn in deze kwestie door toe te staan dat Maas de noodwinkel aanmerkelijk langer gebruikt dan oorspronkelijk was afgesproken maar hij moet dan wel aan nemelijk maken dat hij za\ vertrekken naar een definitieve legale vestigings plaats. Maas is over de houding van de gemeente zeer verbolgen want hij vindt dat men hem op deze manier dwingt tot overeenstemming te komen met Jarino. Volgens hem is de door Jarino aange boden winkelruimte veel te duur en moet hij minstens twee jaar de tijd Vogelliefhebbers kunnen vrijdag, za terdag en zondag weer aan hun trekken komen in De Witte Burcht te Den Burg waar vogelvereniging ,,Op Eigen Wie ken" zijn jaarlijkse tentoonstelling houdt. Zoals gebruikelijk zijn vele soor ten tropische vogels, kanaries en par kieten te zien en is getsjilp en gepiep niet van de lucht. Het aantal inzendingen voor de tentoonstelling bedraagt dit jaar ongeveer 200 en dat is ruim dertig minder dan vorig jaar. Deze kleinere inzending komt door het warme herfst weer in september en oktober waardoor veel vogels later in de rui zijn gegaan. Uiteraard zijn vogels in de rui niet aan- trekkelijk om op een tentoonstelling te tonen. J Prijzen worden uitgereikt in de cate- goriën kanaries, tropische vogels, bas taarden en parkieten. Voor het toe kennen van de prijzen zijn drie klassen: de eigen kweek, de tweejaar oude eigen <week en de ópen klassë. De prijsuit reiking vindt donderdagavond in een besloten ledenbijeenkomst van ,,Op Eigen Wieken" plaats. De tentoonstel ling is voor iedereen gratis toegankelijk op vrijdag en zaterdag van tien uur 's morgens tot tien uur 's avonds en op Over weinig kwesties heerst zoveel verwarring en onduidelijkheid als over de vraag wie de plicht heeft het parkeerterrein van de camping Koger strand te onderhouden. Gebleken is dat de erfpachtovereenkomst die de Recre atiestichting met Staatsbosbeheer heeft in strijd is met kadastrale qe- gegevens. En zowel kadaster als erf pachtsovereenkomst zijn weer strijdig met een vergunning die de gemeente in 1977 van Staatsbosbeheer kreeg voor aanleg en onderhoud van het terrein. Ambtenaren hebben ijverig in de kwestie zitten spitten, maar kwamen er niet uit. „ledereen heeft zowel gelijk als ongelijk", aldus de nogal wanhopig klinkende conclusie. B en W hebben besloten dat Staatsbosbeheer zelf maar moet zeggen wat bij het verlenen van de vergunning in 1977 de bedoeling is ge weest, hopende dat dit een oplossing zal brengen die zowel voor gemeente als RST aanvaardbaar is. De kwestie kwam aan het rollen toen de Recreatiestichting de gemeente ver zocht het Badwegparkeerterrein op te knappen. De gemeente liet weten dat zij met dit terrein niets te maken had omdat het zou vallen binnen de erfpachtsover eenkomst die RST met Staatsbosbeheer is aangegaan. De Recreatiestichting was het daar niet mee eens en beweerde dat het parkeerterrein juist buiten de overeenkomst was gehouden. De zaak verre van duidelijk. De gemeente erkende echter haar onderhoudsplicht maar stuurde toch de rekening van de werkzaamheden aan het terrein naar de RST. Dat gebeurde omdat men in middels tot de conclusie was gekomen dat het parkeerterrein toch onder de erfpachtsovereenkomst viel, waarbii het merkwaardig bleef dat de gemeente van Staatsbosbeheer wel vergunning kreeg (in 1977) voor aanleg en onderhoud van het parkeerterrein. Volgens die vergun ning zouden het meest noordelijke en :meest zuidelijke terrein onder de ge meentelijke onderhoudsplicht vallen, wat niet logisch is als genoemde ter reinen onder de erfpachtsovereenkomst zouden vallen. Dat laatste werd echter wel naar voren gebracht door Staats- 1 bosbeheer, als in strijd met een tekening uit 1962 waarop het zuidelijke deel is aangegeven als gemeentelijk en het noordelijke als van de RST zondag van tien tot vijf. Er wordt ook een tombola gehouden. Naast tijgervinken, postuurkanaries, zangkanaries, parkieten, Japanse nach tegalen, en zebravinkjes zijn ook een drietal bijzondere vogels te zien op de tentoonstelling. Niet bijzonder vanwege hun soort maar wel om hun herkomst. Zo werd een zebravink door H. Eelman op het strand bij Jan Ayeslag gevangen. Het dier zat op een strandstoel en liet zich makkelijk pakken. In het warme weer van de afgelopen zomer was de zebravink nogal dorstig en hij dronk dan ook gulzig zoetwater uit een schelp. De zebravink is nu tot een prachtige vogel uitgegroeid. Uit de lucht Twee kostbare Nandaya parkieten vlogen eveneens vrij door de Texelse natuur. Ze kwamen letterlijk uit de lucht vallen boven het erf van Piet Parlevliet in Den Hoorn en zitten nu gezellig, luid ruchtig naast elkaar te kijk in een kooitje op de tentoonstelling. Opvallend was dat deze vogels die zeer goed met elkaar overweg kunnen, er samen van door waren gegaan bij hun vorige baas. Vereniging „Op Eigen Wieken" be staat nu veertien jaar en de tentoon stelling die dit weekeinde wordt gehou den is dan ook de veertiende. Er zijn op het ogenblik 45 volwassenen lid van de club en drie jeugdleden. Uitdrukkelijk bestaat de wens om op eigen wieken verder te gaan en niet te fuseren rnet Kotex. Volgens de vereniging recht vaardigt het ledental een eigen club en kan samenwerking met Kotex alleen maar betekenen dat men zich minder intensief met de vogels bezig kan hou den. De keuring van de tropische vogels op Zondagmiddag a.s. komt het Nieuwedieper Visserskoor uit Den Helder naar Texel voor een optre den in de gereformeerde kerk in Den Burg. Daar zal muzikale luister worden bijgezet aan de advents viering; de dienst begint om 17.00 uur. Het is de eerste keer dat het 100 man tellende koor, dat onder leiding staat van Dick Vermeulen, op Texel zingt. Het is de bedoeling dat het koor drie keer in de dienst optreedt, waarbij totaal negen (geestelijke) liederen worden ge zongen. De adventsviering draagt het motto „Leveren wij niet tevéél in?" (foto Nico de Leeuw). Wat betreft het persbericht dat de gemeente heeft laten uitgaan is door de betrokken ambtenaar geconludeerd dat de daarin gegeven informatie vollediger had kunnen zijn, zodat men niet de behoefte had gevoeld zelf een kijke te nemen op het eiland. Ex-wethouder Nauta zou zich door de ongewenstheid van het persbericht hebben laten overtuigen door de direc teur van de VVV, wat op zichzelf weer onduidelijkheid tot gevolg had en mede kan hebben veroorzaakt dat de landelij ke pers steeds meer interesse voor de kampeerproblemen op Texel begon te krijgen. Van gemeentewege wordt geconclu deerd dat de gewone campings gedu rende geruime tijd, dus structureel, niet alle kampeerders hebben kunnen op vangen. Want het noodterrein was open van 16-25 juli en van 31 juli tot en met 1 augustus. In die tijd was er dus onvol doende plaats op de gewone campings, terwijl in de tussenliggende tijd en erna de situatie kritiek is geweest. Tellingen „De campings konden de vraag nét aan, maar wel met overbezetting", aldus de betrokken ambtenaar, die op enkele campings tellingen heeft verricht die inderdaad op een forse overschrij ding van de norm wijzen. Zo werden op Dennenoord op 20 juli 201 kampeer- eenheden geteld terwijl er daar 111 zijn tsegettan. Op De Bol waren er op de zelfde datum 107 terwijl minder dan de helft is toegestaan. Op 4 augustus telde de ambtenaar op de camping Prins Hendrik 131 eenheden bij een officieel maximum van 96 en op 10 augustus waren er op De Driehoek 36 eenheden, zeven meer dan toegestaan. Op De Bol tenslotte zag hij op 3 augustus 80 een heden, 30 meer dan toegestaan. In zijn advies aan het college schrijft deze ambtenaar dat hij aanneemt dat ook andere campings met hogere bezettin gen hebben gedraaid, waaronder Loodsmansduin en Kogerstrand, waar dit overigens met toestemming ge beurde. „De steekproeven die de Re- cron heeft gehouden, laat ik maar voor wat ze zijn." Geconstateerd wordt dat Recron zelf ook toegeeft dat er meer tenten zijn geweest dan eigenlijk mocht. Dat dit extraatje op het totaal van 20.000 kampeerplaatsen niet zoveel uitmaakte wordt niet onderschreven omdat het gaat om de bezetting per terrein en niet om de belasting voor heel Texel. „Tien tenten extra op Kogerstrand, zal voor de hebben om een andere vestigingsplaats te zoeken. Schilling: „Maas hoeft van ons niet met Jarino in zee te gaan. Op elke andere plek op Texel waar het be stemmingsplan dat toestaat mag hij zijn winkel vestigen. Als ons blijkt dat hij dat werkelijk doet, zullen wij echt niet moeilijk zijn als hij de noodwinkel wat langer gebruikt dan eigenlijk kan. We kunnen niet nóg makkelijker zijn, ook niet met het oog op andere onder nemers die ook best een winkel zouden willen maken in een goedkope ruimte zonder winkelbestemming aan de rand van Den Burg. We hebben dat altijd geweigerd. Als we het Maas wel toe staan, is het hek van de dam." Maas heeft voor dat standpunt weinig begrip. Hij vindt dat het er in de praktijk wel degelijk op neerkomt dat hij met Jarino in zee moet gaan omdat er geen andere geschikte vestigingsplaatsen in Den Burg zijn. Volgens hem is onder zijn klanten nogal wat onrust ontstaan, vooral onder degenen die nog zegel boekjes hebben die bij Maas verzilverd moeten worden. Omdat het hier gaat om een gewaarborgd spaarsysteem hoeven die klanten overigens niet onge rust te zijn. Op het zegelboekje staat het adres waar men zich voor het ver zilveren kan vervoegen, in het geval Maas niet zou terugkomen. kampeerder weinig ongerief veroorza ken, maar tien tenten meer op De Driekhoek geeft dit wel." Te verwachten is dat het gemeente bestuur in volgende zomers opnieuw met deze problemen geconfronteerd zal worden en dus nu moet bepalen hoe dan te handelen. De afdeling ruimtelijke ordening en planning van de gemeente is in deze zeer duidelijk: een uitspraak is nodig omdat hier het ruimtelijk beleid, gericht op kwaliteitsverbetering en het bewaken van de 47.000-grens voor recreatieve slaapplaatsen in het geding is. „Naar onze mening kan niet anders dan tot controle en het eventueel toepassen van sancties worden besloten." De afdeling algemene zaken stelt dat het college zou kunnen besluiten niet op te treden tegen de overschrijdingen van de aan de vastgestelde plannen ont leende kampeernormen gedurende de slechts twee tot drie weken dat het probleem zich voordoet. Maar de ter reinen zouden dan in kwaliteit achter uitgaan. Spelvoorzieningen, groenstro ken, kantine, e.d. zijn afgestemd op de toegestane capaciteit. En als er niet wordt opgetreden zal de normover schrijding regel worden. Juist in de drukste tijd moet op naleving van de normen worden toegezien. Want het gaat om het voorkomen van problemen die zich in het hoogseizoen alleen maar kunnen voordoen. Over de gevolgen van wél optreden wordt gezegd dat Recron, VVV en indi viduele ondernemers daartegen wel be zwaar zullen hebben en dat door hen wordt verondersteld dat daarvan een negatieve reclame voor Texel zal uit gaan, wat gevolgen heeft voor de omvang van het toerisme in de toe komst. Dit argument wordt echter dis cutabel genoemd omdat nooit is aange toond dat handhaving van de kwaliteit van de terreinen meer antireclame op levert dan overvolle terreinen die in het nadeel van de consument zijn. Waarbij wordt opgemerkt dat het niet de ge meente is die bij optreden het probleem van boze, weggestuurde kampeerders veroorzaakt maar de recreatieonderne mers, die hen tegen de regels hebben toegelaten. Bij stringente toepassing van de regels zullen kampeerders te leurgesteld worden als zij niet op de camping kunnen, maar zij kunnen dan wel worden toegelaten op de nood- camping. Door een dergelijk beleid zal de noodcamping wel moeten worden vergroot. In de ambtelijke advisering wordt ook een tussenoplossing als mogelijkheid genoemd. Er zou bijvoorbeeld kunnen worden uitgesproken dat bij een over schrijding van de toegelaten aantallen met niet meer dan tien procent, er niet wordt opgetreden. BRIEVEN VAN LEZERS-BUITEN VERANTWOORDELIJKHEID VAN DE REDAKTIE Hoewel we begrepen hebben dat schrijvers van ingezonden stukken on geloofwaardig schijnen te zijn, willen we toch een poging wagen, met behoud van geloofwaardigheid, om nog eens enkele zaken betreffende ambtenaren en onderwijszaken op een rijtje te zet ten. Volgens ons worden ambtenaren en onderwijsgevenden onterecht als zielig en blind aangemerkt. Zielig en blind zijn ze niet; ze komen gewoon op voor een rechtvaardige zaak. Als mensen van een bepaalde groepering opkomen voor hun rechten betekent dat niet auto matisch dat het ten koste gaat van anderen. De achter ons liggende acties hebben nogal wat stof doen opwaaien, wat dikwijls geleid heeft tot het uiten van allerlei wilde kreten. Ook in de Texelse Courant zijn we die kreten te gengekomen. Tegenover die kreten wil len we graag enkele concrete feiten plaatsen. Wat roept ambtenaren o.a. op tot actie voeren? Ambtenaren zijn trendvolgers. Dat houdt in dat ze de loonontwikkelingen in het bedrijfsleven volgen. Sinds 1978 echter volgen ze al niet meer, maar blijven ze achter, (bijv. op een salaris van 72406,— per maand zijn de ambtenaren reeds f92,— per maand achtergebleven bij het bedrijfs leven). Volgens een regeringscommissie hebben ambtenaren niet meer dan een gemiddeld pensioen vergeleken met andere groepen werknemers. Toen het nog goed ging met de economie hebben de ambtenarenbonden een stuk loon omgezet in een goede pensioenregeling en in een sterke rechtspositie. M.a.w. er is destijds voor betaald en er wordt nog steeds flink voor betaald. De verhalen dat ambtenaren en trendvolgers „goed" zitten, vette lonen verdienen en gouden pensioenen krijgen, gaan niet op. Het verhaal dat ambtenaren geen sociale premies betalen en dus bevoordeeld zijn, gaat ook niet op. De overheid betaalt welliswaar zelf de AOW/AWW premie. Maar daarvoor heeft het over heidspersoneel destijds een flink stuk loon laten zitten. Bovendien betaalt het overheidspersoneel sinds 1981 de zoge heten inhouding. Die komt overeen met de sociale premies in het bedrijfsleven. Op 1 juli bedroeg die inhouding ge middeld 5,5%. Daartegen is geen verzet gerezen. Want wat de ambtenaren wil len, is geen cent minder, maar ook geen cent meer dan de loonontwikkeling in het bedrijfsleven. Over solidair gespro ken. De ambtenaren in het onderwijs worden „3 keer gepakt". Dit heeft niets te maken met fraaie klanken. Het is de realiteit. Niemand wil in negatieve zin als aparte Nederlander behandeld worden. Ambtenaren ook niet. Vandaar gerecht vaardigde acties. Niet om meer te moeten verdienen. Nee, om als gelijke behandeld te worden t.o.v. andere groeperingen in onze samenleving. Als het goed gaat in het land, krijgen ambtenaren evenveel als andere werk nemers. Waarom moeten postbestel- lers, reinigers, politieagenten, verpleeg kundigen, onderwijsgevenden, etc. dan extra inleveren als het mis gaat. Dat het ambtenarenapparaat aan de basis van een staatsfaillisement zou staan is on zin. De toenemende stroom werkloos heidsuitkeringen zorgt ervoor dat de regering handen vol geld tekort komt. Dit zijn slechts enkele zaken die de ambtenaren tot actie opgeroepen heb ben. Het is pijnlijk te moeten lezen dat deze acties ten koste zouden gaan van anderen. Dit zijn acties tegen on rechtvaardigheden. Iemand die bewust met het maatschappelijk gebeuren bezig is, weet dat overal in onze maatschap pij onrechtvaardigheden voorkomen. Alle onrechtvaardigheden moeten aan gepakt worden. Dat iedereen daarvoor zijn (werk) gebied kiest is vrij logisch. Maar dat houdt niet in dat de ogen gesloten worden voor zaken buiten dat gebied. Nog even wat de solidariteit betreft: het voorstel van de ambtena renbonden om de prijscompensatie op te offeren voor arbeidstijdverkorting (dus meer werkgelegenheid) spreekt voor zich. Namens de gezamenlijke bonden, ABOP, Albert Hoven, Abva/Kabo, HansOomens NGL, Wim Boere. Aan de discussie over het al dan niet gerechtvaarigd zijn van een onderwijs- staking, draagt ook de heer Kamstra zijn steentje bij. Er is echter een groot probleem zodra de heer Kamstra te maken krijgt met ambtenaren, slaan bij hem prompt alle zekeringen door en staat alles op rood. Daardoor komt hij tot een warrig stuk dat kant noch wal raakt en uitmondt in: a. Er is maar één groep zielig in onze samenleving, n.l. de (kleine) zelfstan dige; B. Het onderwijs is ook niet meer wat het geweest is. De heer Kamstra gaat gemakshalve voorbij aan b.v. de salarispositie van collega's in het kleuter- en basison derwijs; de enorme werkloosheid in het onderwijs (25% van alle onderwijsge venden heeft geen baan); het grote aantal collega's dat vroegtijdig afhaakt (Waarschijnlijk door het vele feesten en sexen?); de afbraak van het onderwijs door allerlei snoeimaatregelen; de ver anderde instelling, houding, motivatie van leerlingen, die hij ook uit eigen ervaring meemaakt; het eenzijdig af kondigen van allerlei maatregelen zon der enig overleg; etc. etc. Het zou zinvol geweest zijn als de heer Kamstra voor zijn ingezonden stuk niet de Telegraaf c.q. Tros-Aktua had geraadpleegd maar b.v. de begroting van onderwijs. Schoolmeesters willen, net als alle Nederlanders rechtvaardig inleveren. Schoolmeesters willen er niet met de handen in de zakken bijstaan als het onderwijs eenzijdig gesloopt wordt. Een aangezien de minister niet tot redelijk overleg bereid is, rest ons nog slechts het allerlaatste - gerechtvaar digde middel; staken. A. Studulski, Den Burg. Weekendaanbieding Afhalen: per liter f6,95 Geopend: vrijdag v.a. 15.00 uur en zaterdag en zondag. KWALITEIT UIT EIGEN KEUKEN Telefoon (02220) 4890

Texelsche Courant | 1982 | | pagina 5