Geen straf voor eigenaars van verboden reclameborden VAN HET RAADHUIS Raad neemt beslissing over verkeerslichten OORSiPR.ON<GWEG EIGEN OPLOSSING «ttf Texelaars voor de balie Hinderwetvergunning Papiercontainer terug op oude plaats Mededelingen van B. en W. Energievoorlichting Aktie van politie tegen vuurwerk Dubbele von Sion nog onzeker Beurs voor studie buitenland „Operen" mag woning worden Najaarsvergadering Sportraad BAKKER'S IJZERHANDEL 'N WINKEL VOL IDEEENi R 1! IJ DAG 26 NOVEMBER 1982 TEXELSE COURANT PAGINA 7 Het optreden van gemeente Texel tegen mensen of bedrijven die in strijd met de olitieverordening reclameborden langs de openbare weg hadden geplaatst en de rijze waarop dit verbod staat omschreven in de Texelse politieverordening, waren jnsdagmorgen voor de Helderse kantonrechter mr. H. J. M. Wouterse aanleiding een straf op te leggen aan ondernemers die terecht stonden wegens overtreding an dit verbod. Tegen de vier die moesten voorkomen had officier van justitie mr. V. Jansen vijftig gulden boete of een dag hechtenis geëist. De rechter oncludeerde echter dat twee verdachten zich niet schuldig hadden gemaakt aan de de politieverordening beschreven overtreding en vonniste vrijspraak. Op grond an het bruuske optreden van de gemeente stuurde de rechter de andere twee met en schuldigverklaring zonder straf naar huis. Essentieel in het schuldig zijn of niet las of het bord wel of niet op eigen rond stond. Volgens artikel 152 quin- uies is het verboden reclame ie van de weg af zichtbaar is in stand te ouden. Volgens kantonrechter Wou- irse maakt een bord dat ,,aard of lagelvast met een onroerend goed is lerbonden" deel uit van dat onroerend ped en is dus slechts de eigenaar van Ie betreffende grond in staat om het ird ,,in stand te houden." De eigenaar [an het onroerend goed is de enige die •rover beslist of een bord kan blijven :aan of niet en daarom gingen degenen lie hun bord op andermans grond had- len gezet vrijuit. Geen straf De twee die hun bord wel op eigen jrond hadden gezet, waren zelf verant woordelijk voor het „in stand houden" Op 26 november 1982 is aan de heer S. Lap vergunning verleend inge volge de Hinderwet. De vergunning reeft betrekking op het oprichten en in werking hebben van een agrarisch be- Irijf aan de Mokweg 11 te Den Hoorn, -jfTexel. Bij het verlenen van de vergunning is door het stellen van voorschriften tege- noet gekomen aan bezwaren van ge i/aar, schade of hinder van het agrarisch aedrijf De vergunning ligt op het gemeente- luis, kamer 209, ter inzage van 26 lovember 1982 tot 28 december 1982. De tijdstippen, waarop inzage verkregen <an worden, zijn: op werkdagen van 3.00 tot 12.00 uur en van 14.00 tot 16.0C uur; op maandagavonden van 19.30 tot 22.30 uur. Tot 28 december 1982 kan tegen de vergunning beroep ingesteld worden. Beroep is mogelijk voor de aanvrager, de adviseurs en degenen, die tijdig bezwaar hebben aangetekend tegen de aanvraag om vergunning. Tevens is beroep mogelijk voor enige andere belanghebbende, die aantoont, dat hij redelijkerwijs niet in staat is geweest eerder bezwaren in te brengen. Het beroepschrift moet worden gericht aan Hare Majesteit de Koningin en worden gezonden aan de afdeling voor de geschillen van bestuur van de Raad van «State, Postbus 20019, 2500EA Den Haag. De vergunning wordt in principe na afloop van de beroepstermijn van kracht. Degenen die beroep instellen kunnen echter overeenkomstig artikel 60a van de Wet op de Raad van State een verzoek doen tot schorsing van de Vergunning of het treffen van een voor lopige voorziening. Dit verzoek moet voor 28 december 1982 worden gericht aan de voorzitter van de afdeling voor de geschillen van bestuur van de Raad van State, Postbus 20019, 2500 ES Den Haag. De vergunning wordt dan niet van kracht, voordat op het verzoek is beslist. Nadere informatie is te verkrij gen bij de afdeling algemene zaken van de gemeentesecretarie, telefoon 02220 3041, toestel 145. Komt u dezer dagen in Den Helder jdan kunt u tot en met 28 november a.s. het tentoonstellingsschip van de Stich ting Energie Informatie aandoen. Het ligt in de Industriehaven een de Nij verheidskade. Helaas vaart men niet naar Texel. Wel is de stichting bereid spreekbeurten over elk denkbaar onder werp de energie betreffende te houden voor dorpshuizen, (sport) verenigingen, scholen, clubs, enz. Gedacht wordt aan gezelschappen van minimaal 15 per sonen. Aan de hand van de opgave van een bepaald onderwerp zoekt de stich ting een deskundige aan. Deze zal dan, naar wij aannemen, voor een leer zame avond of middag zorg dragen. Kosten zijn daaraan niet verbonden. Een goedkopere interessante avond voor uw vereniging of gezelschap is nauwe lijks denkbaar. Bent u vertegenwoordi- geraadpleegd maar b.v. de begroting neem dan contact op met de stichting. Tel. 070-549834, dagelijks van 10.00 tot 17.00 uur. ervan en werden dus schuldig bevon den. Omdat de gemeente echter zonder enige voorafgaande aankondiging was begonnen met het weghalen van de borden en de mensen ook geen tijd had gegeven de borden te verwijderen, wilde de rechter geen straf opleggen. De eerste die terecht stond wegens overtreding van de bordenbepaling was een dertigjarige vrouw uit De Koog die op de Boodtlaan en de Nikadel borden had geplaatst die naar haar manege aan Mienterglop verwezen. Ter zitting ont kende ze dat het om reclameborden ging. „Het zijn geen reclameborden, maar verwijsborden. Op Texel komen veel toeristen die vaak niet weten waar ze heen moeten. Veel mensen aan wie ze de weg vragen, weten het ook niet, want dat zijn zelf toeristen. De vrouw zei niet eerst door de politie te zijn gewaarschuwd dat de borden weg moesten en ook niet het idee te hebben gehad in overtreding te zijn geweest. „In het hele dorp De Koog staan borden. Daarvan hebben ze er twee weggehaald. Dat waren precies mijn borden." In zijn requisitoir maakte de officier van justitie gewag van een wildgroei op Texel op het gebied van bebording. „Gezien het landschappelijke schoon op Texel is het zaak dat die wildgroei zoveel mogelijk ingedamd wordt. Er is door de gemeente niet meteen hard opgetreden. Het verbod op reclameborden werd eerst gepubliceerd in de Texelse Cou rant en daardoor had de verdachte ermee op de hoogte kunnen zijn," zei de officier. Hij zei verder dat de betreffende borden in de zin van de politieveror dening weldegelijk reclameborden zijn. In de verordening worden deze borden omschreven als „mededelingen, op schriften, aanprijzingen, afbeeldingen en dergelijke, die kennelijk ten doel hebben een commercieel belang te dienen." Daar was volgens de officier in dit geval sprake van en vervolgens kwam hi) tot zijn eis. De rechter vond echter dat de bepa ling in de politieverordening zich richt tot de eigenaar van de grond en von niste vrijspraak. Onzin Om dezelfde reden werd de eigenaar van een bungalowpark aan de Califor- niëweg vrijgesproken. Zijn borden ston den op het land van zijn buurman en hij was dus ook niet in staat zijn reclame borden „in stand te houden". De 58-jarige verdachte verklaarde de be keuring niet per accept girokaart te hebben betaald omdat hij het „onzin" vond. „Die borden stonden er al jaren. Op een gegeven moment werden ze opeens weggehaald. Als ik geweten had dat het niet mocht, had ik het nooit gedaan." De verdachte verklaarde ver der het verbod niet in de krant te hebben gelezen, ,,'s Zomers lees ik nooit een krant. Ik heb het dan veel te druk."Ook in dit geval werd door de officier vijftig gulden boete geëist. Goedkoper Een stichting die een ander bunga lowpark aan de Californiëweg in eigen dom heeft werd door de rechter schuldig verklaard zonder straf. In dit geval stond het reclamebord wel op eigen terrein.De voorzitter van deze stichting verklaarde dat hij het betreffende verbod in de krant had gelezen, maar in de veronder stelling verkeerde dat zijn bord er niet onder viel.-Dat het bord opeens zonder voorafgaand briefje of telefoontje door de gemeente was verwijderd, was bij hem in het verkeerde keelgat gescho ten. Hij concludeerde dat de gemeente kennelijk uit is op een slechte relatie met de betreffende stichting. „De gemeente had ons beter een seintje kunnen geven. Dan hadden we het bord zonder pro blemen verwijderd. Dat was ook goed koper geweest dan vijf man op ons dak te sturen. Als we hadden geweten dat dit soort borden niet mocht dan hadden we destijds nooit een nieuw bord van zeshonderd gulden laten maken." De voorzitter van de terechtstaande stich ting wist verder te melden dat de politie zeer ontevreden was over het feit dat ze deze klus juist in het hoogseizoen moest opknappen. De officier van justitie concludeerde wederom dat hier sprake was van een overtreding van de politieverordening en eiste een boete van 750, Dat er een overtreding van de politieverordening had plaatsgevonden was iets waar de rechter het mee eens was. Anderzijds vond de rechter het optreden van de gemeente hoogst ongebruikelijk. Hij vond dat eerst een aanschrijving had moeten plaatsvinden of een andere waarschuwing, voordat met het ver wijderen van de borden was begonnen. De rechter vond het logisch dat horeca ondernemers in het hoogseizoen de krant niet lezen en het verbod daarom niet uit die bron hadden kunnen lezen. Op grond hiervan kwam de rechter tot een schuldigverklaring zonder straf. Schande Ditzelfde vonnis werd uitgesproken over een agrarische vereniging die be paalde diensten voor haar leden ver richt. Voor het gebouw van deze ver eniging aan Zuid Haffel had op eigen grond een bord gestaan waarop de Hoewel de meerderheid van het col lege van B en W nog steeds van mening is dat het niet nodig is om op enkele kruispunten van de Pontweg ter hoogte van Den Burg verkeerslichten te plaat sen, zal de gemeenteraad worden voor gesteld binnenkort daartoe toch te be sluiten. Ter tafel komt dan een uitge werkt voorstel. Over het principe van verkeerslichten heeft de gemeenteraad zich al eens eerder met een meerderheid van negen tegen zes stemmen uitgesproken, tegen de zin van het toenmalige college dat de verkeerslichten niet dringend vond. Aan de raad zal nu een plan worden voorgelegd voor het plaatsen van ver keerslichten op de kruispunten Elemert (tegenwoordig Emmalaan) en Aken- buurt. Het bedrag dat hiermee is ge moeid, beloopt vele tonnen. Het is de bedoeling dat de provincie hiervan het overgrote deel betaald. Uit contacten met provinciale waterstaat is gebleken dat van die kant op financiële mede werking voor lichten op tenminste één kruispunt kan worden gerekend. Zou er geen geld zijn voor het tweede kruispunt dan zal daarvan zeker moeten worden afgezien want er is geen sprake van dat de gemeente dit zelf kan betalen. Verdeeld Over de verkeerslichten op de Pont- weg is in het recente verleden veel te doen geweest. Zowel college als raad naam van deze vereniging stond. De voorzitter van deze vereniging verklaar de het betreffende verbod niet in de krant te hebben gelezen. „Maar zelfs al hadden we het gelezen, dan hadden we nooit gedacht dat een bord met de naam van onze vereniging ook onder het begrip „reclamebord" zou vallen", zei hij. „Dat bord stond er al zes jaar", voegde hij er aan toe. „De manier waarop de gemeente nu is opgetreden gaat alle perken te buiten. Er heeft geen enkel overleg plaatsgevonden. Midden in het seizoen kwamen opeens twee politiemensen en twee gemeente ambtenaren om het bord weg te halen. Als ze ons een briefje hadden gestuurd hadden we het bord zelf weggehaald. Voor zo'n bord willen we zeker niet met justitie in aanraking komen. Het is een schande dat je als eerzaam burger twee gemeentelieden en twee politiemensen op je erf krijgt vanwege zo'n bord. De politie heeft het al druk genoeg in het seizoen." Vage term Als reactie op de eis van 750,— boete van de officier zei de verdachte het er in het geheel niet mee eens te zijn. „We willen niet tegen de wet ingaan. We zagen dit bord niet als reclamebord. Ik weiger geverbaliseerd te worden als de gemeente zo tekeer mag gaan." Ook in dit geval kwam er dus schuldigverkla ring zonder straf. De rechter overwoog hierbij nog dat reclame een vage term is en dat het in dit geval inderdaad onduidelijk was of het wel om een reclamebord ging. Overigens heeft een groot aantal ondernemers dat eveneens borden langs de weg had staan, inmiddels al een schikking van 750,— betaald per accept girokaart. In alle gevallen zijn de in beslag genomen borden aan de eige naars teruggegeven. Rijkspolitie Texel is van plan de ko mende tijd streng op te treden tegen degenen die vuurwerk afsteken op straat. Afsteken en het in bezit hebben van vuurwerk is in deze tijd verboden. Iemand die vuurwerk heeft zal dan ook gesommeerd worden dit in te leveren. De laatste tijd ondervinden velen in Den Burg en De Koog overlast van het voor tijdig afsteken van knalvuurwerk. Op Texel zal dit jaar alleen op oudejaarsdag vuurwerk mogen worden verkocht. Dat is tegelijk de enige dag waarop men vuurwerk in zijn bezit mag hebben of afsteken. Het is nog niet zeker of in januari een avond rond de uitreiking van de Dubbele von Sion zal worden gehouden. Binnen de Texelse Welzijns- stichting bestaan reserves ten aanzien van dit evenement. Woensdagavond werd in een besloten vergadering van de Welzijnsstichting over dit onderwerp gediscussieerd. Aan de orde kwam of het wenselijk is dat een dergelijk evene ment ieder jaar wordt herhaald en of de activiteiten van het afgelopen jaar wel voldoende aanleiding geven tot het uitreiken van een Dubbele Von Sion. Mocht toch een Dubbele Von Sion over 1982 worden uitgereikt dan zal de manifestatie plaatsvinden op 29 januari in Hotel De Lindeboom-Texel. Voor het programma staan alvast een musical door de zesde klas leerlingen van de Jozefschool onder leiding van J. Lubbers en een optreden van het nieuw gevormde Vrouwenkoor. Verder een optreden van de saxofoongroep onder leiding van J. V\7ieten en een optreden van het slag werkensemble van de muziekschool onder leiding van J. Does. Ook een eenacter van toneelvereniging UDI zou op het programma moeten komen als besloten wordt tot een Dubbele Von Sion manifestatie. Verder wordt gedacht aan een tentoonstelling van de creativiteitscommissie en diverse hobbyclubs, een optreden van de Dansgroep Oude Dansen en het bejaar denkoor. De Rotaryclub Texel is op zoek naar jonge Texelaars die in aanmerking willen komen voor een beurs voor een één jarige studie aan een buitenlandse uni versiteit in 1984-1985. Voor het Rotary- district waar Texel deel van uitmaakt is een beurs beschikbaar gesteld. Voorwaarden om voor de beurs in aanmerking te komen zijn: wonen of studeren in de provincie Noordholland, geboren zijn né 30 april 1955 en vóór 1 juli 1984, bij univer. studie het kandi daatsexamen of bij conservatoriumstu die het C-diploma behaald hebben. Men mag geen familie zijn van een Rotarylid en daar dus ook niet mee zijn gehuwd. De beurs dekt reis-, verblijf- en stu diekosten. Aanmelding moet gebeuren vóór 15 december a.s. met uitvoerige studie- en persoonsomschrijving bij de Rotaryclub Texel, Dorpsstraat 64, 1796 BC De Koog, telefoon 02228-227, waar tevens nadere informatie kan worden gegeven. zijn er zeer verdeeld over. Feit is name lijk dat plaatsing van de lichten op grond van verkeerstellingen niet is gerecht vaardigd. In Texelse ogen mag het op de Pontweg vooral in de zomer en bij aankomst van auto's die van de boten komen dan zeer druk zijn, volgens lan delijke normen moet het aantal „ver keersbewegingen" op genoemde pun ten veel hoger zijn, voordat tot plaatsing van verkeerslichten wordt overgegaan. De voorstanders van de lichten heb ben echter steun gehad van de pro vincie. In het college zijn de wethouders Schilling en Zegers vóór plaatsing van de lichten. Omdat in dit geval de stem van de burgemester dubbel telt, is echter toch sprake van een college meerderheid die tegen is. Afsluiting Niettemin is besloten uitvoering te geven aan de wens van de meerderheid van de raad en de nieuwe raad het uit gewerkte plan voor te leggen, gecom bineerd met een voorstel om het beno digde geld beschikbaar te stellen.. Het plaatsen van de verkeerslichten moet worden gezien in samenhang met het reeds genomen besluit om het ge deelte van de Gasthuisstraat dat zich bevindt tussen „Astrid" en de Pontweg voor alle gemotoriseerd verkeer te slui ten, zodat er alleen nog voetgangers en fietsers langs kunnen. De boerderij „Operen" (Akenbuurt 26) verliest als gevolg van sanering zijn agrarische bestemming en zal door de gemeente als woonhuis in het bestemmingsplan worden aan gemerkt, wat inwilliging betekent van de wens van de nieuwe gega digde die bovendien toestemming krijgt om het hele bedrijfsgedeelte tot woonruimte te maken. De ge meente wil echter dat de 2 Vi hectare land, die bij de boerderij ligt en die ook bij de verkoop is betrok ken, zijn agrarische bestemming houdt, zodat boeren in de omgeving deze grond eventueel voor hun bedrijf kunnen verwerven. Het college vindt een „woonbestem ming" voor een stuk van 30 x 30 meter voldoende, waarbij zij laten blijken dat op deze manier ook kan worden tegen gegaan dat de nieuwe eigenaar van de boerderij een manege maakt. Volgens makelaar Jan Duin die over deze zaak met de gemeente al geruime tijd geleden in onderhandeling trad, is er geen sprake van dat de nieuwe gega digde een manege wil beginnen. Dit wordt alleen maar verondersteld omdat de betrokken familie over een paard be schikt. De procedure om de boerderij tot woning te maken kost de betrokke ne 71575,-. De papiercontainer van Scouting Texel waarin iedereen zijn oude papier mag gooien staat weer voor het club huis van Scouting: Bernhardlaan 147. Wegens werkzaamheden aan de Bern hardlaan was de container tijdelijk bij de firma Barhorst aan de Maricoweg ge plaatst. Volgens Scouting werd weke lijks duizend kilo papier minder in de container aan de Maricoweg gegooid dan op de plek voor het clubhuis. Als gevolg van het optreden van souvenirjagers en andere vandalen ver dwijnen op Texel jaarlijks vele straat- en wegnaamborden. In een enkel geval leggen ze ook het loodje als gevolg van aanrijdingen of door weersinvloeden. In ieder geval blijven elk jaar wel tegen de 150 bordjes over heel Texel spoorloos te zijn. zodat de gemeente voor vervan ging moet zorgen. Inclusief arbeidskos ten. komt dat per bordje neer op een bedrag van ongeveer 790, Het loopt dus aardig in papieren en het daarvoor bestemde krediet is zelfs uitgeput, zodat men bij gemeentewerken om een extra krediet heeft gevraagd. Daardoor, piaar ook omdat het praktisch en voor delig is om een heleboel bordjes tegelijk te bestellen, kan het soms zeer lang duren alvorens een verdwenen bordje weer op zijn plaats zit. Dat geeft problemen voor mensen die ter plaatse niet bekend zijn. Zulke mensen zijn er nogal wat op een toeris tisch eiland als Texel. Voor zakenlieden die voor hun inkomsten geheel of ge deeltelijk van die mensen afhankelijk zijn, kan dat zelfs schade opleveren. Met name is dat het geval in Eierland waar alle adressen volgens de PTT normen onder „De Cocksdorp" vallen. Een verwarrende situatie temeer daar Eierland en De Cocksdorp ook in de nieuwste uitgave van de PTT-gids zijn samengevoegd. Speurtocht Kees Dros van het gelijknamige ga ragebedrijf aan de Oorsprongweg maakt het herhaaldelijk mee dat klanten die naar hem op zoek waren, in eerste instantie naar De Cocksdorp reden en daar bij navraag te horen kregen dat ze ergens in de polder hadden moeten zijn. Die moesten dus een paar kilometer terugrijden, maar omdat het bordje „Oorsprongweg" was verdwenen, was ook dan het zoeken nog niet ten einde. Kees Dros twijfelt er niet aan dat dit menige klant heeft gekost, want aange nomen mag worden dat niet iedereen blfjft speuren en zijn geluk beproeft bij een andere garage die hij op zijn onge wenste rondrit over Texel tegenkomt. Kentekenplaten Om het kwaad een beetje terug te dringen heeft Dros daarom zelf maar bordjes op de lichtmast bij het kruispunt bevestigd. Hij liet ze maken bij de firma die zich gewoonlijk bezig houdt met het leveren van kentekenplaten. Het zijn dus geel reflecterende borden geworden die ook bij avond prima zijn te zien. Voor het woord „Oorsprongweg" waren twee nummerplaten 715,— nodig. Omdat aan de andere kant van de licht mast ook zo'n aanduiding zit, zijn de totale kosten 760, -Twee Dros-borden zijn dus voordeliger dan één gemeente bord. Is dit voorbeeld van „privatise ring" misschien een idee voor ons naar efficiency strevende gemeentebestuur? Maandag houdt de Stichting Texelse Sportraad de najaarsvergadering van aangeslotenen in restaurant Klif 25 in Den Hoorn. Op de agenda staat onder meer bespreking van het werkprogram ma 1983, centrale verenigingsadmini stratie, het jaarprogramma sociaal cul tureel werk en verkiezing van bestuurs leden. De vergadering begint om 20.00 Vrijdagavond 26 november geopend. Telefoon 02220 2346

Texelsche Courant | 1982 | | pagina 7