Waterschap Pestvogels! Nu een strenge winter? VERVOLG VAN PAG.l SAMEN 160 JAAR UD VAN DE „HOLLANDSE" Eilandcompetitie volleybal Economie in de akkerbouw Geen subsidie voor dia-serie TX 11 (rechts). stuur van de toen nog zelfstandige polder Eierland en op 4 november van dat jaar werd hij als hoofdingeland tot de vergadering toegelaten. Daar bleef het niet bij: vier jaar later werd hij beëdigd als heemraad en zat toen dus in het dagelijks bestuur van Eierland. Ba rendregt was lid van de commissie, die zich bezig hield met de voorbereiding van de fusie van Texelse waterschap pen, die in 1970 zijn beslag kreeg. In het nieuwe Waterschap Texel werd Baren- dregt ook weer heemraad, zodat hij totaal 18 jaar lang dagelijks bestuurslid is geweest. Projecten Van de grote projecten waarmee hij in die periode te maken kreeg noemde Roeper de ruilverkaveling, de dijkver zwaring, de fusie van de Texelse polders en tal van kleinere zaken zoals wegver- bredingen. Roeper bracht de actie in herinnering die destijds is gevoerd om de Eierlandse zeedijk met spoed ver zwaard te krijgen en waarbij ook de be volking werd betrokken. Er kwam toen een miljoen gulden beschikbaar wat niet voldoende bleek voor de verhoging van het dijkvak, maar waardoor wel een begin kon worden gemaakt met de werkzaamheden in de vorm van aan passing van het gemaal, waarna de eigenlijke dijkverzwaring logisch volgde. Roeper vertelde ook dat de polder Eierland bepaald niet enthousiast was over de plannen om alle Texelse water schappen samen te voegen. Eierland was namelijk een levensvatbare, vrij grote polder die van de fusie niet veel voordeel verwachtte. Discussie daar over was echter nauwelijks mogelijk want de totale fusie werd van provincie- wege eenvoudig opgelegd. Roeper ging verder in op de organisatie van de dijk- wacht (die voor menig ander water schap een voorbeeld wasl, de actie van 1979 om de verhoging van de resterende Texelse dijken te versnellen, het Kras- sekeetproject, het plan buitengebied en andere zaken waarmee de polderbe stuurders direct of indirect te maken kregen. Bij het regelen van dit alles had Barendregt een gewaardeerd steentje bijgedragen. Redelijke last ling van de polder niet wordt onder broken. Grondverkoop Hoofdingeland Jac. Keijser Szn. maakte bezwaar tegen het voorstel om 1,3 ha land bij Oudeschild te verkopen aan de heer M. Witte Jaczn. voor 715.000,— per hectare. Keijser vond dat het Waterschap een openbare inschrij ving had moeten houden en vond ook de prijs te laag. Het ging volgens hem om vrije (niet verpachte) grond die meer had kunnen opbrengen. Dijkgraaf Roe per ontkende dat laatste en legde uit dat het Waterschap min of meer aan Witte is gebonden. Het betreffende stuk land werd de laatste tijd gepacht door P. Daalders Aannemingsbedrijf b.v. die hier ooit een asfaltmolen heeft willen plaatsen. Als gevolg van bezwaren uit de omgeving is dat niet doorgegaan. Jac. Witte had de grond als onderhuurder in gebruik en heeft daardoor recht op pachtbescher- ming, zodat de grond dus niet vrij is. In verband met dezelfde omstandighgeid was het ook niet wenselijk om een openbare inschrijving te houden. Ge woonlijk verkoopt het waterschap grond wèl bij openbare inschrijving. De over eengekomen prijs vindt het dagelijks bestuur ook goed. Vergelijkbare stukken land elders op Texel hebben recentelijk 713.000,— per ha opgebracht. Keijser gaf toe dat de prijs redelijk was, maar bleef van mening dat de verkoop bij openbare inschrijving had moeten plaatsvinden en stemde als enige tegen de transactie. Laatstgenoemde hoofdingeland in formeerde in de rondvraag of het door ht Waterschap beheerde deel van de Akenbuurt van strepen kan worden voorzien. Nu is alleen het gemeentelijke deel (Kogerstraat-Pontweg) gestreept, wat vooral bij mist verwarrend is voor automobilisten die over de Akenbuurt de Pontweg kruisen, waar dan ineens de strepen verdwenen zijn. Uitgelegd werd dat het Waterschap terughoudend is bij het aanbrengen van strepen en andere aanduidingen op en langs de polderwe gen omdat er een snelheidsverhogend effect van kan uitgaan. Een andere opmerking in de rond vraag betrof de vele kuilen (waarin water staat) op het traject Meiertebos- Waalenburgerdijk. Hier zal wat aan worden gedaan. r 19 IJDAG 3 DECEMBER 1982 TEXELSE COURANT PAGINA 5 staat niet altijd alleen omdat er op het moment zelf te weinig voedsel is, maar kan zich ook ontwikkelen als er in een bepaald gebied heel veel soortgenoten bijeen zijn. Ze krijgen als het ware de kriebels en willen weg. Pestvogels leven in het uiterste noor den van Scandinavië en Siberië in de taiga. Ze eten daar in het zomerhalfjaar voornamelijk insekten (muggen) maar schakelen in herfst en winter over op bessen. Normalerwijs zoeken ze in de winter wel iets zuidelijker streken op maar ze gaan dan niet ver bij het broed gebied vandaan. Alleen in invasiejaren reizen ze duizenden kilometers, soms tot in zuid-Europa. Een in de winter in Polen geringde pestvogel werd de zo mer daarna in oostelijk Siberië terug gevonden. Bijna 6000 kilometer verderl Het zal uit dit verhaal duidelijk geworden zijn dat het verschijnen van pestvogels niets kan zeggen over de komende winter. Het zou alleen iets kunnen zeggen over de aantallen pestvogels en/of hun hoeveelheid voedsel in het broedgebied. Overigens kunnen we met betrekking tot de enkele waarnemingen uit Den Burg nog niet spreken van een echte invasie. Dan zijn er vaak diverse groepen. Maar misschien zijn dit wel de voorlopers en moet de hoofdmacht nog komen. Ik hoor het dan ook graag als u pestvogels ziet (telefoon thuis 02228-676). Andere invasievogels Er zijn meer invasievogels. De meest opvallende is de notenkraker. Zo groot als een kauwtje en bruin met witte vlekken. Deze soort is echter een aantal jaren al niet meer op het eiland gezien. Ook meer gewone soorten kunnen tot de invasiegasten worden gerekend zoals de vlaamse gaai, de barmsijs en de kruisbek. Vanaf oktober verblijven al tenminste enige tientallen kruisbekken in het Texelse bos. Het zijn grote vink- achtige vogels met typische over elkaar gekruiste snavelhelften. Het lijkt ont zettend onhandig om daarmee voedsel op te pikken maar is het juist niet. De kruisbek is namelijk ook een echte spe cialist. Hij eet een groot deel van het jaar voornamelijk zaden van den en spar. Met die ,,rare" snavel kan hij de zaden heel gemakkelijk uit de kegels peuteren. Enige weken gelegen ontstond er nogal wat opschudding in „vogelend" Neder land toen men tussen de Texelse kruis bekken ook grote kruisbekken ontdekte. De grote kruisbek is een andere soort die tot in zuid-Zweden broedt, maar eigenlijk nooit trekt. Hij is dus in ons land uiterst zeldzaam. Nu is het niet zo eenvoudig grote kruisbekken te ont dekken. Ze zijn maar een fractie groter dan de gewone kruisbek en hun snavel is iets hoger en zwaarder. Alleen als je beide soorten samen ziet wordt het wat duidelijker, maar de snavels van de gewone kruisbek verschillen onderling ook nogal eens in grootte. Niettemin hebben al heel wat vogelliefhebbers, met wisselend succes, getracht de grote kruisbek in het kijkerbeeld te krijgen. Vogelaars uit België kwamen er zelfs een dagje voor naar Texell Adriaan Dijksen. Tijdens de vergadering van de afdeling Texel van de Hollandse Matschappij van Landbouw die dinsdagavond in hotel De Linde boom werd gehouden, vond een bijzondere plechtigheid plaats. Drie leden van de organisatie waren samen 160 jaar lid. De heren D. Keijser uit Den Burg en D. Beumkes uit Den Hoorn elk vijftig jaar en Jac. Roeper uit Den Burg zelfs zestig jaar. Door de heer Van Oort, lid van het dagelijks bestuur van de Hol landse Maatschappij van Landbouw werd hen een oorkonde en een zil veren spel uitgereikt. Verder kregen ze een bosje bloemen. Een dergelijk langdurig lidmaat schap vond Van Oort overigens een normale zaak. ,,Als je in goede ge zondheid blijft en je betaalt ieder jaar je contributie, dan gaat het verder vanzelf", zei hij Volgens Van Oort zullen binnenkort ook vrouwen lid kunnen worden van de Hollandse Maatschappij van Land bouw en hij noemde het daarom een geëmancipeerde organisatie. In die organisatie is een kleine groep al vijftig jaar lid en een zeer kleine groep zestig jaar. Hij zei dat de mensen die vijftig jaar geleden lid zijn geworden dat hebben gedaan in de crisistijd en legde een verband met de huidige economische toe stand. ,,De Hollandse Maatschappij van Landbouw telt nu ongeveer 7000 leden. Als er mensen afvallen komt dat door faillissementen, be drijfsbeëindigingen of overlijden, maar zelden gaan er mensen weg omdat ze het niet eens zijn met ons beleid." Vervolgens werden de oorkondes uitgereikt. Veel mensen houden van het doen van voorspellingen. Nou ja jorspellen, het is eigenlijk meer raden. Dat gaat niet alleen op voor 3t vallen van de lottoballetjes, maar bijvoorbeeld ook voor het weer. aarmee bedoelen we niet de weersverwachting van het KNMI die er jk weieens naast zit, maar toch op feiten is gebaseerd. Wel de tspraken die waarnemingen in de natuur als basis hebben. Er zijn lloze van dergelijke oude „wijsheden". Bijvoorbeeld: Als de eikelen allen voor Sint Michiel (dat is 29 september) dan snijdt de winter aor lijf en ziel, of: Zo 't loof niet valt voor Sint Martijn, zal 't een arde winter zijn en: Als de donder vaart door 't dorre hout, dan wordt a winter lang en koud. Ook aan de vroege of late komst van allerlei trekvogels worden vaak lorspellingen ten aanzien van de komende winter gekoppeld. Zo ziet len bijvoorbeeld in de komst van pestvogels een strenge winter. Over het hoe en waarom van invasies is al heel wat afgeschreven. In het al gemeen doen vogelsoorten er aan mee die in noordelijke gebieden broeden en daar gespecialiseerd zijn in één bepaald soort voedsel, bijvoorbeeld berkezaden of bessen. Het is, zeker bij fruittelers en tuiniers, bekend dat bomen en struiken het ene jaar meer vrucht dragen dan het andere en dat in die afwisseling een zekere regelmaat zit. In goede jaren kunnen heel veel jonge vogels van een bepaalde soort opgroeien. Daardoor wordt het aantal zo hoog dat er de volgende winter of een volgend „ge middeld" jaar te weinig voedsel is. Dan begint een invasie. Die trekdrang ont- Naam Reageren op deze rubriek kan bij Jaap van Groenigen, telefoon (02220) 3562, Adriaan Dijksen, telefoon (02228) 676 of bij het Natuurrecreatiecentrum, telefoon (02228)741. Ik noem met name de pestvogel ndat er al enige weken enkele exem- aren van deze wat mysterieuze vogel jor Den Burg zwerven. Het herkennen in deze soort hoeft voor niemand een obleem te zijn. Hij is bijna zo groot als in spreeuw, en heeft een bruin-roze renkleed. Een grote kuif maakt hem >g opvallender. Zien we de vogel van chtbij en dat is goed mogelijk want de lort is doorgaans niet schuw, dan illen nog op: een zwarte keel, een ijze rug en staart, een gele eindband ngs de staart en slagpennen die zwart jn met wit, geel en rood. Uitslagen 30 november Mannen. Gemeente-Bravura 2—0 Smash 3-Teso 0—2 RSG-RWS 2-0 Time Out-PH Hotel 2—0 Timmers bakkerij-V.Wijngaarden 0—2 Bremakker-DGM 2—0 Krim-Reisburo 0—2 Amro-Versluis 2—0 Westerlaken-Poedelprijs 2—0 Mengsmering-Pado 1 1 Vrouwen: Graaf spuiterij-Gar. Dros 2—0 CVI-Skil 1-1 Kuipkuil-Goënga 2 1 1 Lindeboom-Koffieshop 2—0 Gyvo B A-Antiekhuisje 1 1 Rog-12 Balcken 0—2 Expert-Cafeetje 0 2 VW Audi-Smash jeugd 0—2 First Lady-Frans Zegel 2—0 Jailteam-Hema 1 1 Molenkoog-Nokanto 2—0 Programma 7 december: Veld A mannen: 18.30 u. RSG-Gemeente Graaf sp. 19.05 u. Graaf sp.-Smash 3 RSG 19.45 u. Question-Gamma PEN 20.25 u. PEN-Time Out Question 21.05 u. Kobeko-v.Wijngaarden Molenkoog 21.45 u. Smash 1-Molenkoog-v.Wijng. 22.25 u. Teso-Bravura Smash 1 Veld B vrouwen en mannen: 18.30 u. Kuipkuil-Goënga 1 Mantje 19.05 u. Mantje-Skil Kuipkuil 19.45 u. Gar. Dros-Koffieshop Skil 20.25 u. Memo-Cors Polis RWS 21.05u. RWS-PH Hotel Memo 21.45 u. Versluis-Poedelprijs Pado 22.25 u. Amro-Pado Poedelprijs Veld C vrouwen: 18.30 u. Boetiek 22-12 Balcken Fr.Zegel 19.05 u. Frans Zegel-Vijfsprong Balcken 19.45 u. Smash jeugd-Smash 2 Vijfsprong 20.25 u. First lady-Ass. Bremer Smash 2 21.05 u. Taxi Smidt-VW Audi-First lady 21.45 u. Rog-Gar. Kikkert Bremakker 22.25 u. Gr.Slock-Bremakker Kikkert Maandagavond 6 december spreekt in hotel De Hoop te De Cocksdorp Ing. C. Vlot, bedrijfstakdeskundige bij het akkerbouwconsulentschap over de eco nomie in de landbouw. Punten die daarbij de aandacht krij gen zijn.voor al de kostenfactoren op het akkerbouwbedrijf. Deze bijeenkomst begint om 20.00 uur. B en W voelen er niets voor om subsidie beschikbaar te stellen voor de aanschaf van een dia-serie met geluid over de bouw van de Texelse blazer TX 11. Gedurende twee jaar heeft de heer R. Groot uit Amsterdam, gespeciali seerd in audiovisuele produkties, met camera en microfoon materiaal verza meld over dit onderwerp. Hij denkt Namens de drie sprak Jac. Roe per een dankwoord. Hij zei dat hij tien jaar geleden een gouden me daille had gekregen wegens zijn vijftig jarig lidmaatschap. Kort daarna maakte hij een reis door de Verenigde Staten en had de me daille trots op zijn borst. Tot zijn verbijstering begon het goud echter langzaam te verkleuren. „Die me daille devalueerde waar ik bij stond", zei hij en hij hoopte dat het zilver van de speld die hij nu had gekregen van betere kwaliteit zou zijn. daar een mooie en instruktieve docu mentaire van te kunnen maken die in het maritiem museum vertoond zou kunnen worden Het Zuiderzeemuseum (die de TX 11 in eigendom heeft) zou in het projekt willen participeren, evenals de Vrienden van de werf Kromhout en het Prins Bernhardfonds. De Werkgroep Maritiem Museum meende echter dat men nog lang niet aan zoiets toe is. Veel liever ziet men dat geld wordt uitgetrokken voor de uit bouw van het museum. B en W zijn het met die visie eens. De diaserie zou tussen de 725.000, en 735.000, kosten De heren D. KeijserD. Beumkes en J. Roeper worsten gefeliciteerd met hun oorkonde door de heer Ven Dort Ook de scheidende heemraad zelf ging in op de waterschapgeschiedenis die hij als actief betrokkene had mee gemaakt. Met voldoening stelde hij vast dat bij alle veranderingen de polderlas- ten op Texel op een redelijk peil zijn gebleven en dat iedereen blij mag zijn dat in het recente verleden veel tot stand is gekomen. Gezien de eco nomische recessie die thans heerst zou het nu veel moeilijker gaan. Barendregt bracht dank aan de medewerkers van het waterschap en sprak zijn vertrouwen uit in de toekomst. Heemraad Leber, zo bleek uit diens praatje tot Barendregt, had in water- schapsverband veel met de scheidende heemraad opgetrokken. Beiden hadden daarbij veel lief en leed gedeeld zodat ook nauwe persoonlijke banden waren gegroeid. Herdenking In het begin van de vergadering herdacht dijkgraaf Roeper de plotseling overleden oud-bestuurder Herman J. Keijser. Keijser was jarenlang dijkgraaf van Waalenburg, heemraad van de Ge meenschappelijke Polders en de laatste twee jaar heemraad van het Waterschap Texel. Hij was daarnaast voorzitter van de plaatselijke afdeling van de Hollandse Maatschappij van Landbouw en had zitting in de plaatselijke commissie voor de ruilverkaveling. „We hebben hem leren kennen als een man met grote wilskracht, niet gemakkelijk voor ande ren en zichzelf, die een onmiskenbaar stempel op het waterschapsgebeuren heeft gezet", aldus Roeper, die de aan wezige bestuurders enkele ogenblikken stilte in acht liet nemen. Meegedeeld werd dat de laatstge houden schouw niet tot ontevredenheid heeft geleid De ingelanden hebben zich over het algemeen aan de termijn gehouden en aard en aantal van nala tigheden waren niet verontrustend. On danks het feit dat de oostelijke zee wering thans delta-veilig is, blijft het dijkbewakingssysteem in stand, wat betekent dat ook het uit vrijwilligers bestaande dijkleger blijft bestaan om bij uitgebreid alarm in actie te kunnen komen. Bij „beperkt alarm" geschiedt de dijkbewaking uitsluitend door eigen personeel. De jaarlijkse bijeenkomsten van de stormwachten gaan door. Een andere mededeling was dat J. Duin en J. Uitgeest bij enkele kandi daatstelling in het waterschapsbestuur zijn benoemd en dat voor de vacature van Hin van de Witte Engel de 29-jarige A. Lap Kzn. uit Den Hoorn is voor gedragen. De werkzaamheden voor automati sering van het gemaal van Eierland zijn in volle gang. De vacuümpomp is van zijn plaats gehaald en de betonfundering waarop de nieuwe pompen zullen wor den geplaats is juist gestort. Begin janu ari zal het electrische deel van de in stallatie worden geplaatst. Het werk wordt zodanig uitgevoerd dat de bema- Een beetje rare naam misschien, ïstvogel, voor zo'n mooie en on- :huldige vogel. Hij eet bijvoorbeeld 3en andere vogeltjes en is geen con- jrrent van de boeren. Hier te lande eft hij hoofdzakelijk van bessen en sesters in tuinen en plantsoenen, aarom zijn pestvogels 's winters zo lak in dorpen te vinden. Waarom dan ich zo'n rotnaam? Die dankt hij aan het lit dat hij een zogenaamde invasievogel Dat wil zeggen het is geen echte ekvogel. Pestvogels trekken niet ieder ar netjes „zoals het hoort" in de herfst aar het zuiden en in het voorjaar terug aar hun hoognoordelijke broedgebie- en. Alleen in sommige jaren verschij- en ze vaak in grote aantallen in zui- elijker gebieden en dan duiken ze ook ons land op. Dit onverwachte en on- oorspelbare voorkomen deed de men- ;n die vogels in vroeger tijd in verband rengen met plagen en ziektes. Ook de est brak zomaar uit. Pestvogel Itekening Johan Roydonl

Texelsche Courant | 1982 | | pagina 5