Trektunne/s oplossing Pontweg-kruïsingen? Volledige afwijzing struktuurschema's Geluidshinder ACT geen probleem meer 8® Ouwe Sunderklaas in de dorpen wmm Politieke gevangenen in Nederland College onverbiddelijk voor Van der Kwaak Texelaars voor de balie Alleen plan buitengebied is bepalend Verleende bouwvergunningen Koffieochtend bij 't Gilde Uitvoering muziekschool Zaak aangehouden „WAT IK ZEGGEN WOU.: Voor aap staan I I I I I I I I I I I I erwtensoep vol spek en worst Snackbar 'Pei'i/i&t'uuit PAGINA 2 TEXELSE COURANT II. VRIJDAG 10 DECEMBER 10 B en W hebben de gemeenteraad voorgesteld in de raadsvergadering van dinsdag a.s. uit te spreken dat de rijks structuurschema's Natuur- en Land schapsbehoud en Openluchtrecreatie worden afgewezen. Texel acht de structuurschema's overbodig en onge wenst omdat het bestemmingsplan bui tengebied voldoende garanties biedt ten aanzien van de landschapsbescherming, natuurbehoud en openluchtrecreatie. Dus ook de status nationaal landschap, nationaal park en grote landschappe lijke eenheid" wordt afgewezen. Verder wordt uitgesproken dat om dezelfde redenen het aankopen van relatienotagebieden beperkt moet blij ven tot de gebieden die in het be stemmingsplan als „natuurgebied a" of als „gebied van landschappelijke, cul tuur-historische en natuurlijke waarden met agrarisch gebruik" (Hogeberg ge bied) zijn aangeduid. Zou het rijk toch andere gebieden willen aankopen voor reservaat of voor beheerslandbouw dan zou dat alleen kunnen als het bestemmingsplan daar voor wordt aangepast, dus met toe stemming van de gemeenteraad. Ook het afsluiten van beheersovereenkom sten zou op deze wijze publiekrechtelijk geregeld moeten worden. Het bovenstaande is de uitvoering van een van de belangrijkste punten van het collegeprogramma en zal wat de gemeente betreft voorlopig het laatste woord zijn inzake de beruchte land- schapspark-affaire die in januari van dit jaar heeft geleid tot tumultueuze tafe- Burgemeester en wethouders hebben aan de volgende personen bouwver gunning verleend: Th. Witte, voor het gedeeltelijk veran deren van een bedrijfspand tot woon huis aan de Hogerstraat 13 in Den Burg; J. M. Boumans, Voor het plaatsen van een zijraam en meterkast opstelling aan de De Wittstraat 21 te Oudeschild; J. van der Vliet, voor het gedeeltelijk vergroten/vernieuwen van een aange bouwde wc-douche aan het Schilder end 5 te Den Burg; J. P. Kikkert, Oudedijkje 16, De Koog, voor het plaat sen van een demontabele paardenstal; fa. J. Rutten, Eendrachtweg 8, De Cocksdorp, voor het gedeeltelijk ver groten van een melklokaal; R. Veenstra, Californieweg 29, De Koog, voor het gedeeltelijk vergroten van een kantine. Derden-belanghebbenden kunnen te gen deze beschikkingen ingevolge de Wet Administratieve Rechtspraak Over heidsbeschikkingen een bezwaarschrift indienen. Nadere informatie hierover is te verkrijgen bij de gemeentesecretarie, afdeling r.o.v., kamer 205. reien en die inzet is geworden van de gemeenteraadsverkiezingen. B en W hebben de raad meegedeeld dat binnenkort toch een antwoord is te verwachten op de brief die het vorige college naar Den Haag heeft gestuurd ter uitvoering van de destijds door de raad aangenomen CDA-motie, waarin om verduidelijking van het rijksbeleid werd gevraagd ten aanzien van Texel. Evenals de uitspraak die nu door de raad wordt gedaan, was ook de CDA-motie erop gericht om alleen genoegen te nemen met natuur- en landsschaps- beschermende maatregelen die in het eigen bestemmsingsplan waren gere geld. Daarover zou met het rijk moeten worden gepraat waaarbij dan de struc tuurschema's voor kennisgeving zouden moeten worden aangenomen. Zoals bekend werd dit standpunt door de minderheid van de raad te welwillend gevonden, een mening die ook buiten de raadszaal opgeld deed. Deze maand houdt Amnesty Inter national een voorlichtingscampagne over politieke gevangenen in Nederland. Op Texel zal een folder worden ver spreid over het regeringsbeleid inzake politieke vluchtelingen (er melden zich jaarlijks 1000 aan onze landsgrenzen! en de Texelse werkgroep is op zoek naar vrijwilligers die mee willen helpen de folder huis aan huis rond te brengen. Degenen die willen helpen kunnen contact opnemen met Jenneke Was- sink, tel. 02220-4109. Dinsdag 14 december is er in de Witte Burcht een koffieochtend van 't Gilde. Er worden dan ook kerststukjes ge maakt o.l.v. mevrouw N. Lexmond. De dames die deze ochtend bezoeken moeten zelf materiaal meenemen. De aanvang is 10.00 uur. De uitvoering van de Texelse muziek school wordt dit jaar gehouden op vrij dag 17 december in de burgemeester De Koning-hal, aanvang 19.45 uur. Het programma, dat deze keer is opge bouwd rond het thema „reizen", wordt verzorgd door de leerlingen van de tweede-jaars speelklassen, het kinder koor, Betty's Rampestampers, de werk groep lichte muziek, het slagwerken semble, het heterogeen ensemble, als mede individuele leerlingen en speciaal voor deze gelegenheid gevormde duo's, trio's, etc, waaronder ook een pop groep. De toegang is vrij, maar wel zal er worden gecollecteerd ten behoeve van het instrumentenfonds van de mu ziekschool. Het ziet er naar uit dat een oplossing is gevonden voor de milieuproblemen die het graan- en kunstmestbedrijf van de Aankoopcentrale Texel (vroeger Keijser en Co) in De Waal veroorzaken. Momenteel wordt het bedrijf in De Waal „doorgelicht" om te bepalen in hoe verre het rendabel is. Het is mogelijk dat activiteiten in de graan- en veevoeder sector zullen worden gestopt en dat in De Waal alleen nog milieuvriendelijke werkzaamheden (zoals erwten schonen) zullen gebeuren. Dat betekent dat aan het te hoge geluidsniveau een eind komt. De gemeente wil op deze ont wikkeling inhaken en met de Aankoop centrale in onderhandeling treden over sanering van het bedrijf in De Waal zodat alle bedrijfsgebouwen door wo ningen vervangen kunnen worden. Dat zou het eind betekenen van een reeds jaren slepende en moeilijk op te lossen affaire. Probleem is dat de in stallaties van het bedrijf meer geluid produceren dan in deze omgeving toe laatbaar is, nl. meer dan 50 dba. Wijlen de heer J. J. de Beurs werd met deze per koninklijk besluit van september 1979 vastgestelde norm geconfronteerd maar zei dat het financieel en technisch onmogelijk was om het geluidsniveau terug te brengen. Hij vond deze eis ook niet billijk omdat andere bij de Cebeco handelsraad aangesloten bedrijven aan een norm van 55 dba mochten voldoen. De inspectie van de Volksgezondheid die over de kwestie advies uitgebracht, was echter onverbiddelijk. Een niveau van 45 dba zou in De Waal feitelijk het maximum zijn zodat de eis om voor maximaal 50 dba te zorgen, nog zeer soepel was. Eind vorig jaar bemoeide ook de Economische Technologische Dienst zich met het probleem en werd opnieuw gevraagd een geluidsniveau van 55 dba toe te laten met als argument JC De strafzaak tegen een 29-jaric Texelaar die dinsdag terecht moe staan voor de meervoudige kamer Alkmaar is op verzoek van zijn advoca voor onbepaalde tijd aangehouden. Texelaar moest voorkomen wegens et verkeersovertreding met dodelijk gi volg. De advocaat mr. W. van Utenhot wilde omtrent de toedracht van hi ongeval nader onderzoek laten plaat vinden door de rechter commissaris 1 vroeg daarom de zaak aan te houder President van de meervoudige kamr mr. B. Posch en officier van justitie m W. Jansen hadden daar geen bezwar j tegen. A*.*;. De aen/eg van een trektunnol vindt op zo'n manier plaats dat het verkeer onbelemmerd doorgang heeft BAtVtN VON LÉZERS BUIEN VERANTWOOADElUKXlO MN OC RE CU Het VVD raadslid G. Poster heeft zijn collega raadsleden informatie toegestuurd bekend is de gemeente van plan in 1983 verkeerslichten te plaatsen op de kruising aangelegd kunnen worden zonder omleidingen of andere overlast voor het verkeer en met minimaal grondverzet. Daarbij komt dat trektunnels vrij goedkoop zijn. Zoals bekend is de gemeente van plan iphn 1983 verkeerslichten te plaatsen op de kruising van de Pontweg en de Akenbuurt. Deze verkeerslichten worden door lang niet iedereen als ideaal gezien. Verstoring van het landschap en ongewenstee verkeers technische effecten zijn de belangrijkste bezwaren. Wat dit laatste betreft is gewezen op de gevaarlijke situatie zoals die kan ontstaan bij het pompstation van de firma Kievit. Met een tunnel zouden deze bezwaren komen te vervallen. De hoge kosten maakten in het verleden tunnelaanleg onaantrekkelijk Een trektunnel met een lengte van 17 meter kost echter twee ton, terwijl de verkeerslichtinstallatie zoals die nu op de begroting staat f390.000,— kost. Voor dat geld zou men dus bijna twee tunnels aan kunnen leggen. dat het voortzetten van het bedrijf an ders gevaar zou komen. De inspectie van de Volksgezondheid bleef echter onverbiddelijk en maande de gemeente zelfs om nu eindelijk eens te gaan optreden. Dat zou neerkomen op sluiten van het bedrijfsgedeelte waar het geluid werd geproduceerd. De ETD nam daar mee geen genoegen en vond dat het bedrijf een kans moest krijgen. Mede als gevolg van de ziekte en het overlijden van de heer De Beurs raakte de zaak enige tijd op zijn beloop maar onlangs werd de draad weer opgenomen en werd het lot van het bedrijf opnieuw aan de orde gesteld. Rust Inmiddels lijkt de kwestie zichzelf al te hebben opgelost omdat de Aankoop centrale de veel lawaai producerende veevoerfabriek voorgoed heeft stilge legd. Veevoer zal voortaan niet meer op Texel worden gemaakt maar zal kant en klaar vanaf het vasteland worden aangevoerd. De Aankoopcentrale heeft nu alleen voor het erwten schonen nog een hin derwetvergunning en verwacht wordt, dat dit geen problemen zal geven. De Aankoopcentrale kan de opslagruimte in De Waal echter moeilijk missen en aangezien met verplaatsing grote be dragen gemoeid zullen zijn, verwacht de directie dat de gemeente verplaatsing niet meer zo dringend vindt. De ge meente heeft de Aankoopcentrale in het verleden zelfs wel eens gepolst over een saneringsplan waarbij niet alleen de gebouwen in De Waal maar ook die in Den Burg zouden zijn betrokken. Het totale bedrijf zou dan op een nieuw punt, op ruime afstand van de woon bebouwing worden geconcentreerd. Al gauw werd duidelijk dat dit voor de gemeente een onbetaalbare zaak is. Zoals de naam al aanduidt worden trektunnels in hun geheel door middel van zware trekstangen onder het weg dek doorgetrokken zodat het wegver keer er geen hinder van ondervindt. Gebruikelijk is dat bij het maken van een tunnel een open bouwput wordt gegraven waarin de tunnel wordt ge bouwd. Het verkeer ondervindt daarvan grote hinder. De trekmethode werd voor het eerst toegepast in 1976 door de combinatie van Romein Beton te Do- dewaard en aannemingsmaatschappij Dubbink te Vriezenveen. Onder een tertiaire weg in Drente werd een kleine veetunnel getrokken. Een jaar later werd een twintig meter lange tunnel in enkele dagen onder de provinciale weg Ommen Hoogeveen doorgetrokken. In 1981 werd in Lelystad een tunnel met een lengte van 18 meter voor voetgangers en fietsers onder het weg dek doorgetrokken. Het getrokken deel met een lengte van achttien meter werd samengesteld uit twaalf geprefabriceer de elementen. De afstand tussen de bovenzijde van het wegdek en de bovenzijde van de tunnel bedroeg slechts een halve meter en er werd geen aan we9c^e'< toegebracht. Het .oixeer kon rustig zijn weg blijven vol- B en W blijven van mening dat de heer J. van der Kwaak uit Den Hoorn alsnog moet zorgen voor een plat dak op het door hem illegaal geplaatste bijgebouw en dat hij ook de procedure die in dit geval nodig is moet betalen. Van der Kwaak zal per brief worden ge sommeerd aldus te handelen; anders zal tot krachtig optreden worden over gegaan. Zoals bekend zette Van der Kwaak de schuur zonder bouwvergunning. Alsnog vergunning krijgen was niet mogelijk omdat het bestemmingsplan een plat dak voorschrijft terwijl hij een schuin dak had gemaakt. Van der Kwaak heeft laten weten de schuur wel te willen aanpassen maar niet de procedurekosten (71875, te willen betalen. Hij werd in de gele genheid gesteld op 8 oktober zijn be zwaar toe te lichten, maar verscheen niet. Men wil nu overgaan tot een harde aanpak. Het college is in deze overigens niet eenstemming. De wethouder van volkshuisvesting (Schilling) is van me ning dat door een wethouder van het vorige college de indruk is gewekt dat Van der Kwaak de procedurekosten niet hoeft te betalen en dat hij kan volstaan met het alsnog aanpassen van het dak. De overige collegeleden vonden dat echter met consequent ten opzichte van anderen die wel de kosten van een plan- wijzigingsprocedure moeten vergoeden. gen, terwijl de werkzaamheden in volle gang waren. Op grond van deze gunsti ge ervaringen wordt gesteld dat het systeem op ruime schaal toepasbaar is en er is dan ook octrooi op aange vraagd. Werkwijze Voordat het trekken begint wordt aan beide zijden van de weg de benodigde ruimte vrijgemaakt, soms door het gra ven van een bouwput. Aan één kant wordt de trekinstallatie geplaatst en aan de andere kant de geprefabriceerde elementen van de tunnel. Deze worden op een stelframe geplaatst en door mid del van een voorspankabel tot een geheel gespannen. Hierna worden de trekstangen met een speciale boor door de weg geperst, door de sparingen in de elementen geleid en verankerd aan de achterzijde. Aan de voorzijde van de tunnelkoker wordt een stalen snijmes gemonteerd dat dient om wrijving aan de voorzijde te verminderen en om het invallen van de grond voor de tunnel te verhinderen. Vervolgens wordt de tun nel in het weglichaam getrokken. Voorin wordt de grond losgemaakt en met een electrische laadsehop naar achteren ge bracht. Om de Wrijving langs de buiten kant van de tunnel te verminderen wordt tijdens het trekken vanuit het snijmes een smeermiddel aangebracht. Het trekken geschiedt gelijkmatig, waarbij de treksnelheid varieert van een halve tot één meter per uur. Tijdens het trekken wordt de ligging van de tunnel voortdurend gecontroleerd met een la serstraat, zodat mogelijke afwijkingen ontdekt en gecorrigeerd kunnen wor den. In de raadsvergadering van dins dag wordt bekeken in hoeverre trek tunnels bij de Pontweg toepasbaar zijn. Jan en Jansie gingen samen Om een apegrim naar Glein Ze vonden speulen op hun leeftijd Altijd nog „hartstikke fijn" Weet je wat, zei Jan tot Jansie We houwen hem metien maar op Want dan heb je strakkies buute Die kouwe wiend met om je kop Het staat, dat moet ik eerlijk zeggen Misschien toch wel een beetje raar maar we doen toch niet veul onder Voor de deursnee Tesselaar Jansie zei, ik ga nog even Om wat centen naar de bank Want je weet wel hoe dat gaat Jan We raken toch weer aan de drank Maar de man achter de balie Verschoot wel zeven keer van kleur Hij zei, 'k betaal niet uit aan apen Hoepel op, daar is de deur Jan moest nog even naaf het raadht Voor de verbouwing van zijn dak De ambtenaar zei, afgewezen Apen slapen op een tak Mokkend stonden Jan en Jansie In een ommezien op straat Nou ken je weer eens zien, zei Jan Hoe het hier een aap vergaat Zij kochten samen nog een vissie Bij de haringkar van Jaap Jan zei, nog twee nachies slapen Dan staan ze zelf misschien voor aaj K. Bom De Koi In Den Burg heeft de nieuwe dorps commissie de jurering van Ouwe Sun derklaas ter hand genomen. Vanaf 17.00 uur worden de kinderen op straat ver wacht en de jury staat opgesteld in de Parkstraat, Weverstraat en Binnenburg. Nummertjes moeten vóór het spelen worden afgehaald bij hotel De Linde boom. De kinderen die meespelen krijgen ook een consumptiebon. Om 18.30 uur is de prijsuitreiking in De Lindeboom. De bekers en medailles zullen worden uit gereikt door mevrouw T. Engelvaart- Nierop. Bij de ouderen wordt de prijs uitreiking verricht door wethouder P. Zegers. Dat gebeurt om 22.30 uur in De Lindeboom. De ouderen spelen in Den Burg vanaf 20.30 uur en worden ver zocht een nummer af te halen bij De Lindeboom. De jury is actief van 21.00 tot 22.00 uur. De groepen en wagens worden dit jaar apart beoordeeld. De Koog In De Koog is de jury voor de kinderen vanaf 16.45 uur actief. De ouderen spelen van 20.00 tot 21.00 uur in de Dorpsstraat waarna de prijsuitreiking zal worden gehouden in hotel De Toe komst. Dat gebeurt ongeveer om 21.30 De Cocksdorp De Kikkertstraat (van De Nieuwe aanleg tot en met hotel De Hoop) is vanaf 17.30 uur het domein voor de jeugd om te spelen. Dat kan tot 18.45 uur. Daarna worden de prijzen uitgereikt in het Eierlandsche Huis. De ouderen spelen vanaf 19.30 tot 23.00 uur en natuurlijk speelt men ook in de huis kamer. De route waarlangs gespeeld wordt is als vanouds Ploosterstraat, Hudsonstraat en Kikkertstraat. Num mers zijn zaterdagmiddag tegen betaling van 72,50 af te halen in het Eierlandsche Huis. De prijsuitreiking is om 23.30 uur en daarna is er bal. Oosterend In Oosterend speelt de jeugd van 17.00 tot 18.00 uur, waarna de prijs uitreiking volgt in dorpshuis De Bijen korf. De ouderen worden 's avonds vanaf 20.00 uur in het centrum ver wacht. De jury is op straat te vinden en aan de Oosterenders wordt gevraagd zoveel mogelijk licht te ontsteken, zodat alle voorstellingen goed bekeken kun nen worden. De prijsuitreiking is om 21.30 uur in het dorpshuis, waarna er voor de jeugd disco-muziek wordt ge draaid. Den Hoorn Het Ouwe Sunderklaasfeest in Den Hoorn begint voor de jeugdige spelers om 15.30 uur. Zij moeten dan nummers afhalen in het dorpshuis. Gespeeld wordt van 16.00-17.00 uur. De jury voor de jeugd bevindt zich in het dorpshuis en op twee andere, nader aan te kon digen adressen. De uitslag zal om streeks 17.30 uur in het dorpshuis wor den bekend gemaakt. De oudere speulers kunnen vanaf 19.30 uur hun nummer afhalen in het dorpshuis, waarna zij van 20.00 tot 22.00 uur kunnen spelen. Er zijn totaal vier juryadressen die duidelijk als zo danig zullen worden aangegeven. De winnaars van vorig jaar worden verzocht hun bekers zo spoedig mogelijk in te leveren bij let de Ruyter, Witteweg 3c. De Waal In De Waal spelen de kinderen vanaf 17.00 uur. Nummers moeten worden afgehaald bij de familie Sweere en de prijsuitreiking is om 19.00 uur in dorps huis De Wielewaal. Het OuweSunder- klaasbal voor ouderen is vorig jaar geen succes gebleken, er moest dik geld bij, en daarom blijft het dorpshuis zater dagavond gesloten. De ouderen spelen wel. Vanaf 21.00 uur kunnen ze evf eens nummers afhalen bij de fam Sweere. Zowel de kinder- als volwas: nen jury loopt door het dorp en ouderen krijgen de prijzen uitgereikt café restaurant De Fuik. Degenen nog wisselbekers hebben worden zocht deze in te leveren bij de fam Sweere. Oudeeschilti In Oudeschild gaat Ouwe Sund klaas om 15.30 uur van start. De k deren kunnen vanaf die tijd tot half i een nummer afhalen in dorpshuis Skiltje waar ook juryleden zitten. Am re juryleden staan bij Margriet Schout in De Ruyterstraat. Er wordt gejurei tot 17.00 uur en de prijsuitreiking is e uur later in het dorpshuis met ond steuning van levende muziek. De ouderen kunnen van 20.30 21.30 uur nummers afhalen in 't Skill De jury staat bij Margriet Schouten de familie Van de Werve in de Ruyterstraat. Er wordt gejureerd 22.00 uur en de prijsuitreiking is on< veer om 23.00 uur in het dorpshi Voor alle deelnemers is er een lintje. In Speciale Sinterklaas aanbieding Afhalen: per liter /5,45 Geopend: vrijdag v.a. 15.00 uur en zaterdag en zondag. KWALITEIT UIT EIGEN KEUKEK' Telefoon (02220) 4890

Texelsche Courant | 1982 | | pagina 2