Slapen is verboden op stolp-zolder VAN HET RAADHUIS MORGEN GRATIS NAAR HET NRC TESO KRIJGT WEER GEEN GELD VOOR ETHERRECLAME 1 Voor het weekend I I I I li I in I li -A' Mededelingen van B. en Ik Ongeval op bouwsteigér Gemeentegarantie Verhoging reinigingsrecht blijft beperkt Vogelnamen in De Mars Kerstmiddag ANBO Ambtenaren letten op geluidshinder Bestemmingsplan Den Burg-centrum Geslaagd van 11 en 12 december 1982 p Artsen p Groene Kruis Kerkdiensten Rookverbod in alle Tandartsen vergaderingen vergaderingen in het raadhuis Weer „Hoornder" vertegenwoordiger in RST-bestuur? I Apotheek Dierenartsen p Alcohol en drugs. p Noodslachtingen Rijkspolitie w, Kustwacht Eierlancf Brand/ambulance 1 VRIJDAG 10 DECEMBER 1982 TEXELSE COURANT PAGINA 5 Zevenhuizen Tekening ven Sjoerd Kuperus, vermaard tekenaar en illustrator, die op Texel werd geboren (10 februari 1BS3I als zoon van een doopsgzind predikant en er zijn prille jeugd doorbracht Kuperus werkte ook nadien graag op Texel. Veel van zijn tekeningen die thans in het /Vatuurrecroatiecentnan zijn te zien, worden op het eiland gemaakt. verstrekkende museumkaarten van di verse instellingen in omloop. Dit aantal is in de afgelopen twee jaar drastisch verminderd en wordt er meer en meer ook door deze instellingen gewerkt met de museumkaart. Zaterdag (morgen) is het Natuur- recreatiecentrum gratis te bezichtigen. Van 9.00 tot 17.00 uur is iedereen er welkom. De open dag wordt morgen gehouden in het kader van het Natio naal museumweekend. De verkoop van museumjaarkaarten gaat dan van start. Voor slechts 715, heeft men een jaar lang gratis toegang tot 250 musea in Nederland. Mensen tot en met 25 jaar betalen slechts f 5, De Texelse musea waarvoor de kaart geldig is, zijn het Natuurrecreatiecentrum. het Maritiem Museum in Oudeschild, de Oudheid kamer in Den Burg en het Zee- en Scheepvaartmuseum in Den Hoorn. Tij dens de kerstvakantie zijn deze musea open, zodat men al direct van de kaart kan profiteren. Logiesverstrekkers kunnen hun gas ten op deze mogelijkheid attenderen. De genoemde musea zijn open in de perio de van 21 december tot 7 januari (met uitzondering van de zondagen, dus ook tweede kerstdag, eerste kerstdag en nieuwjaarsdag) op de normale ope ningsuren, dus; oudheidkamer 9.00- 12.00 uur; NRC 9.00-17.00 uur; scheepvaartmuseum 13.30-17.00 uur en Maritiem Museum 9.00-17.00 uur. In het NRC worden de zeehonden 's middags om 13.30 uur- gevoerd. -De voordelige museumjaarkaarten en de bijbehorende zegels zijn niet alleen verkrijgbaar in de deelnemende musea maar ook bij de VVV. Het Natuurrecreatiecentrum heeft al eerder open dagen gehouden en deze trokken grote drommen bezoekers. Vo rig jaar gebeurde het ter gelegenheid van het 50-jarig bestaan van de Stich ting Texels Museum. Toen werd door lopend de oude Texel-film van Herman van der Horst vertoond. Expositie Deze keer worden geen films gedraaid maar het is wel de laatste gelegenheid om kennis te nemen van de expositie tekeningen van Sjoerd Kupurus. Deze collectie gaat eind december terug naar het Dr. Coopmanshüs in Franeker. Derde jaargang Toen de Stichting Museumjaarkaart in 1981 van start ging met de uitgifte, verleenden circa 170 Nederlandse mu sea en oudheidkamers gratis toegang aan houders van deze kaart, inmiddels is het aantal deelnemende musea en oud heidkamers uitgebreid tot ruim 250 en is Een 23-jarige Texelse metselaar is dinsdag met wervelletsel naar het ziekenhuis in Den Helder gebracht, na een ongeval op een bouwsteiger. De man was aan het werk in be stemmingsplan De Mars en wilde enkele stenen van de steiger pakken. Op dat moment draaide de kraan die bij de stenen stond opge steld en raakte de metselaar be klemd tussen een muur en het con tragewicht van de kraan. B en W hebben rente en aflossing gegarandeerd voor hypothecaire lenin gen die zijn aangegaan door M. G. Hoep, R. Eelman, W. Verra, L. van Kooten, M. C. A, Palm, G. Vlaming, E.E. Wieringa. Het voornemen van de gemeente om het reinigingsrecht met 10% extra te verhogen boven de normale trend van 4% is door het ministerie van bin nenlandse zaken afgewezen. Het minis terie heeft erop gewezen dat de extra verhoging maximaal 5% mag zijn. Het tarief zal daarom 771,95 per jaar worden (oude tarief 766,-). Deze beperking betekent dat de gemeente 714.400,— minder aan reinigingsgeld zal ontvangen dan aanvankelijk was gedacht. het totaal aantal utgegeven kaarten ge stegen van circa 140.000 naar circa 20.000. Het doel van de stichting is door middel van de kaart: de regelma tige bezoeker van de Nederlandse musea te stimuleren vaker een museum te bezoeken; degenen die zelden of nooit een museum bezoeken te stimu leren om kennis te nemen van de ver rassende rijkdom aan en diversiteit van voorwerpen en informatie die in de Nederlandse musea is tentoongesteld; het, in samenwerking met de Rijks- voorlichtingdienst en de afdeling Voor lichting van het ministerie van W.V.C., verzorgen van de collectieve propagan da van de Nederlandse musea. De geldigheid van de kaart loopt gelijk aan het kalenderjaar en zal, in tegen stelling tot voorgaande jaren, voortaan alleen te verkrijgen zijn bij de meeste van de deelnemende musea en de VVV kantoren. Door een samenwerkingsver band met de Federatie CJP is het Cultureel Jongeren Paspoort tevens museumjaarkaart. Hiervan worden er jaarlijks circa 175.000 uitgegeven. Voor leden van de Vereniging Rembrandt, Openbaar Kunstbezit, Federatie van Kunstenaarsverenigingen, Verenigingen van Vrienden van Musea, houders van de Holland Culture Card en de Am sterdamse Uitkaart, enz., bestaat de mogelijkheid via het bureau van de Stichting MJK of via de betreffende organisatie de museumjaarkaart aan te schaffen met 50% korting, waardoor men slechts 77,50 betaalt. Voordat de uitgifte van de nationale museumjaar kaart plaatsvond, waren er vele ver schillende kortings of gratis toegang Naast de Wilsterstraat, Marei- straat, Lieuwstraat en Tjakkerstraat zullen in zuid-oostelijk Den Burg nog meer straten naar vogels wor den genoemd. B en W zijn akkoord gegaan met de namen Lepelaar, Kluut, Stern, Leeuwerik, Jan van Gent, Bergeend en Tuinfluiter voor de straten die in het bestemmings plan De Mars zijn geprojecteerd. Het zijn dus gewone Hollandse vogelnamen geworden, zonder het achtervoegsel straat", ,,laan" of ,,weg". Afgezien is van het idee om gebruik te maken van de Texelse namen van deze vogels omdat de keus noga! beperkt is en sommige van deze Texelse namen niet erg praktisch zijn. Waarbij als afschrik wekkend voorbeeld wordt gewezen op de ,,Noordewindskreeuwer", wat de Texelse naam is voor een koekoek. Ook van de mogelijkheid om de nieuwe straten de namen te geven van de stukken land waar ze zijn geprojecteerd, is afgezien omdat het logisch en duidelijk wordt ge vonden dat het bestaande vogel wijkje wordt uitgebreid met straten die ook naar vogels zijn genoemd. De commissie voor algemeen en organisatorisch beleid zal een oor deel geven over het voorstel, waar na de gemeenteraad moet beslis sen. Directeur Th. Hoogerheide van Teso heeft opnieuw een vergeefse poging gedaan om van de gemeente subsidie los te krijgen voor de etherreclame die ook in 1983 weer voor Texel zal worden gemaakt. De vorige keer was een gemeentelijke bijdrage voor het Ster-spotje geweigerd maar Hoogerheide had verondersteld dat de kaarten nu anders liggen omdat in het collegeprogramma voor de ko mende vier jaar staat: ,,De gemeente Texel zal indien gewenst die reclame en propaganda ondersteunen die in over eenstemming is met het eiland." Integraal De gevraagde f50.000,— wordt ech ter niet gegeven omdat het nieuwe college het eens is met het standpunt dat ex-wethouder Nauta bij de vorige gelegenheid vertolkte. Dat kwam erop neer dat de gemeente niet zomaar geld moet steken in een bepaalde reclame actie, maar dat de gemeente een totale visie" op promotiegebied moet ont wikkelen waaraan een algemeen door timmerde marketing-filosofie" ten grondslag ligt. Onderzoeken van het nut van tv-reclame zou in dat kader moeten gebeuren. De gemeente ziet wel wat in de in voorbereiding zijnde Stichting Texel Promotion die onder andere door de VVV wordt bepleit, en die zich niet zal beperken tot het maken van alleen toeristische propaganda. De Stichting Texel Promotion moet echter nog van de grond komen. Spoedig zal worden bekeken op welke wijze de gemeente steun zal geven en kunnen de diverse Texelse bedrijfstakken tevens laten zien wat dergelijke promotie voor hen waard is. Geclaimd Teso heeft de Ster-zendtijd voor 1983 overigens alvast gereserveerd. ,,Ter uwer informatie moge dienen dat door mij erop is gespeculeerd de financiële dekking voor tv-reclame geregeld te krijgen, zodat de zendtijd bij de Ster al In het bestemmingsplan staat dat boerderijen van het bekende stolpmodel tot woning mogen worden verbouwd, waarbij eventueel de hele begane grond mag worden gebruikt. Het maken van slaapkamers en andere woon"vertrek ken op de zolder is echter verboden om te voorkomen dat de karakteristieke stolpen hun karakter verliezen door dakkapellen of grote ramen. Er is vanuit gegaan dat deze beperkingen nooit bezwaren zal opleveren omdat de stol pen (die al gauw en oppervlakte van ca. 200 m2 beslaan) in de benedenver dieping meer dan voldoende woon ruimte bieden. De heer Rob van Oort- merssen heeft aan die benedenverdie ping echter niet genoeg en heeft bouw vergunning gevraagd om op de zolder van zijn stolp, Genteweg 11, slaapka mers en een badkamer te maken. Er bestaat geen twijfel over dat deze aanvraag volgens de letter van de voor schriften zou moeten worden afge wezen, maar de ambtelijke adviezen die B en W hierover hebben ingewonnen zijn niet eenstemmig. Er is op gewezen dat het voorschrift in het bestemmings plan is bedoeld om de kapvorm van de stolpen gaaf te houden en dat Van Oortmerssen gebruik zal maken van de bestaande ramen in de kap en geen dakkapellen zal bouwen zodat voor landschapsbederf niet hoeft te worden gevreesd. Er is niets tegen te doen als Van Oortmerssen een nieuwe balklaag maakt in zijn stolp en vertrekken maakt op de zolderverdieping. Hij zou ze alleen niet als woon- en slaapvertrekken mo gen gebruiken, maar de naleving van die bepaling is in de praktijk moeilijk te con troleren. B en W hebben zich daarom niet al te formeel opgesteld en hebben besloten wel aan het bouwplan mee te werken. Maar inzake de inrichting van de bovenverdieping zal de wethouder overleg voeren met Van Oortmerssen. De Algemene Nederlandse Bond voor Ouderen afdeling Den Burg houdt don derdag 16 december een kerstmiddag met broodmaaltijd in De Witte Burcht. De toegang is uitsluitend voor leden van de bond. Kaarten kunnen voor f 5, per persoon worden afgehaald in de Holle- bol op maandag 13 december van half drie tot vier, uur. De kerstmiddag zelf begint om half vijf. Verdere informatie kan worden verkregen bij mevrouw J. Wassenaar-Wilmink, tel. 2181, Den Burg. In De Koog wordt zaterdag door de dorpscommissie oud papier opgehaald. Men wordt verzocht het oude papier om tien uur aan de weg te zetten. Zaterdagmorgen haalt Scouting vanaf tien uur oud papier op in de volgende straten: Waalderstraat, Kogerstraat en de Beatrixlaan. Een ieder wordt ver zocht het papier (en oude schoenen) tijdig gebundeld op de stoep te zetten. B en W hebben besloten de directeur van gemeentewerken en de ambtenaren van de afdeling bouw- en woning toezicht te belasten met het toezicht op de naleving van de wet geluidshinder. enkele maanden is geclaimd", aldus Hoogerheide. Dit reserveren moest ge beuren omdat het anders voor 1983 te laat zou zijn, maar bij de gemeente vinden ze het niet leuk. Volgens een adviserende ambtenaar voelde men zich voor het blok gezet. Verdeling Hoogerheide vindt propaganda ter bevordering van het toerisme niet alleen belangrijk voor Teso maar voor de hele Texelse gemeenschap, in het bijzonder het bedrijfsleven. Volgens zijn plan moet voor 1983 een bedrag van 7150.000,— worden uitgetrokken, waardoor niet alleen het uitzenden van het bekende televisiespotje kan worden voortgezet, maar waarvan ook wat radioreclame kan worden bekostigd. Teso zelf neemt een derde van dit bedrag voor zijn rekening, de Recreatiestichting is gevraagd 725.000,— te geven, het Texels Ver bond van Ondernemers eveneens 725.000,— en de gemeente 750.000, De Recreatiestichting heeft inmiddels afwijzend gereageerd, de gemeente dus ook (tenzij de gemeenteraad daar an ders over zou denken) en het TVO voert momenteel actie onder haar leden om de gevraagde 25 mille bijeen te krijgen. Tegengevallen Directeur Hoogerheide vertelde dat het hem zeer is tegengevallen dat het nieuwe college het gevraagde bedrag niet beschikbaar wil stellen. ,,Ze zien daar blijkbaar niet in dat het gaat om een van de belangrijkste bestaansbron- nen van Texel." De geplande etherre clame zal in ieder geval doorgaan, volgens Hoogerheide niet alleen omdat de zendtijd al is besteld (dat moest uiterlijk in juli gebeuren om voor 1983 nog een tpewijzing te kunnen krijgen) maar omdat deze reclame hard nodig is. ,,lk zal het geld dat we nu tekort komen ergens anders vandaan proberen te halen." Evenals vorig jaar zal de ander halve ton als subsidie worden uitge keerd aan de VVV, die dan als op drachtgever optreedt. Op woensdag 15 december a.s wordt in hotel De Lindeboom-Texel een ver gadering van de commissie ruimtelijk en huisvestingsbeleid gecombineerd met een inspraakavond hoorzitting over het bestemmingsplan Den Burg-cen trum gehouden. Aanvang 20.00 uur. Nadat op de informatie-avonden eind november individuele wensen en details aandacht hebben gekregen, is het thans de bedoeling de hoofdlijnen aan de orde te stellen. Personen, instellingen, orga nisaties etc. worden in de gelegenheid gesteld in het openbaar hun zienswijze over het bestemmingsplan kenbaar te maken. Verzocht wordt de zienswijze op schrift te stellen en tevoren op het gemeentehuis bij de afdeling ruimtelijke ordening en volkshuisvesting in te leve ren, Mevrouw Van Veen uit de Beatrixlaan in Den Burg slaagde voor de MO A acte Duits. Ze geeft les op de Texelse avond cursus. Uitsluitend voor spoedgevallen Van vrijdagavond 18.00 maandagmorgen 8.00 uur Zondag 12december 1982 uur tot HERVORMDE GEMEENTEN Dokter R. Coutinho, Schilderend 40, Den Burg, tel. (02220) 2023. P Van vrijdagavond 18.00 uur tot yh maandagmiddag 13.00 uur. yj Let opl Aanvragen voor hulp: p uitsluitend te bereiken: zaterdag yy en zondag tussen 13.00 - 14.00 uur P en 18.30 - 19.30 uur. yj, Zr. M. de Jager, Diek 29, Den Hoorn, tel. 102226) 304. Uitleen van verpleging sa rtikelen en informatie: Maandag t/m vrijdag 17.00-18.00 uur. Lidmaatschapskaart meebren gen. B en W hebben besloten het roken te verbieden in alle vergaderingen die in 't raadhuis worden gehouden. Het verbod zal dus niet alleen gelden voor de raads- en commissievergaderingen maar ook voor de vergaderingen van de Welzijns- stichting, Sportraad, politieke fracties en andere groeperingen die gewoonlijk hun bijeenkomsten in het raadhuis hou den. Het college redeneert dat men als gastheer de bevoegdheid heeft te bepa len hoe het gebouw wordt gebruikt. In het bestuur van de Recreatie stichting doen zich per 1 januari drie vacatures voor. Aftredend zijn H. Se- gers (namens de VVV), C. L. J. Graaf (namens het Texels Verbond van On dernemers) en D F. G. Schilling die destijds als vertegenwoordiger van de bevolking van Den Hoorn in het RST bestuur is benoemd. De VVV heeft aanbevolen de heer H. Segers te herkiezen maar slaagde er niet in een tweede kandidaat voor te dragen hoewel minimaal twee kandidaten sta tutair wel verplicht is. Het TVO heeft voorgesteld C. Graaf opnieuw te be noemen en is met J. Dros als tweede kandidaat gekomen. Het college gaat met deze aanbevelingen akkoord, maar heeft besloten de beslissing over de vacature Schilling te verdagen. B en W hebben namelijk enige tijd gelegen uitgesproken dat het niet meer nodig is dat de bevolking van Den Hoorn in het RST bestuur wordt vertegenwoordigd, tijdens de discussie over de samen stelling van het RST bestuur. Die dis cussie is nooit afgerond. (,,De RST heeft de ontwikkeling op dood spoor gezet") zodat zou kunnen worden be sloten naar het oude systeem terug te keren. De beslissing is nu uitgesteld totdat de statutenwijziging van de RST aan de orde komt. Voor zeer spoedeisende tandheel kundige hulp kan men zaterdag en zondag om 18.00 uur precies te recht in het tandheelkundig cen trum in het Groene Kruisgebouw, Witte Kruislaan 19. I rfy Consultatiebureau voor alcohol en yj drugs, Molwerk 31/45, 't Horntje. yj Spreekuur volgens afspraak: telefoon (02226) 413. p Voor noodslachtingen bellen op yyy werkdagen (02220) 2182 (slacht plaats); na werktijden en in het Weverstraat 95, telefoon (02220) 2112. Open van maandag t/m vrij dag van 8.30-18.00 uur. Zaterdag van 11.00-12.30 uur en van 15.00- 17.00 uur; zondag van 11.00-12.30 uur en van 16.00-17.00 uur. Buiten die tijd alleen voor spoed eisende gevallen. Alleen voor spoedgevallen tele foon (02220) 2527. Den Burg 9.30 uur ds. Vegter uit Epe Uitzending via De Lichtboei DenHoorn11 OOuurds. Verbeek De Koog 9.30uurds. Verbeek De Waal 9.30 uur mevr. A. G. Luys- terburg. Oosterend 9.30 uur kand. G. de Lang coll. oecumenische arbeid Oudeschild 11 uur kandGde Lang De Cocksdorp 11.00 uur dhr. M D. Kuiper, coll. oecumenische arbeid GEREFORMEERDE KERKEN Den Burg 10.00 uur ds. R. J. Blaauw 19.00 uur Advents-zangviering m.m.v. Texels Mannenkoor. Oosterend 10.OOuurds. J. Donker m.m.v. The Singers of the Lord, o.l.v. Peter Zwart 19.OOuurds. J. Donker GEREFORMEERDE GEMEENTE in de kerk Schoolstraat 17. Oosterend 10.OOuur Dienst 16.00 uur Dienst Woensdag 15 december: Oosterend 19.00 uur ds. A. B. v.d. Heiden, uit Enkhuizen werkdagen yj plaats); na werktijden en weekend (02220) 3541 via TEM- yy. centrale. Het politiebureau van de groep Texel van de Rijkspolitie is dage lijks telefonisch te bereiken via tel. (02220) 2644. Buiten de kantoor- GEREF. KERK (Vrijgemaakt) in de Doopsgezinde kerk, Kogerstr. Den Burg 16.15 uur Dienst DOOPSGEZINDE GEMEENTE Den Burg 10.OOuurds. Hylkema kerkbusje Den Hoorn BAPTISTENGEMEENTE in de Doopsgezinde kerk, Kogerstr. Den Burg 19.15uurds. Korporaal, uitSneek Uitzending via De Lichtboei ROOMS-KATHOLIEKE KERK Den Burg: zaterdag 19.30uur Dameskoor Uitzending via De Lichtboei Zondag 10.45 uur, Herenkoor Kindernevendienst Oosterendzondag 9.30 uur Den Hoorn: zondag 19.OOuur ZkS uren kan men rechtstreeks contact ytr opnemen met de meldkamer van yy het district Alkmaar, tel. (072) 116444. (tussen 18.00 en 0.800 uur) JEHOVAH'S GETUIGEN Zondag 10.30 uur openbare lezing. 11.30 uur: Wachttorenstudie. Het bureau in De Koog is dinsdag en donderdagmiddag geopend van 16.00 tot 18.00 uur. Voor meldingen van schepen of zwemmers in nood: Kustwacht Eierland, tel. (02222) 270. t Bij brand en voor spoedeisend ambulancevervoer bellen: 02220- 2066. Bij geen gehoor 02230- 22222. Voor niet spoedeisend ambulancevervoer: 02230-12888, bij geen gehoor 02230-22222.

Texelsche Courant | 1982 | | pagina 5