Groen ^wartGJéxels in het hart-, doopsgezinde gemeente wil niet meewerken NIOZ plaatst windmolen Sportraad heeft buik vol van menwedstrijden Container met katoen op strand bij paal 11 VERPLAATSING SCHEEPVAARTMUSEUM Reparatie Marsdiep Gratis kerstgroen Veiling ging niet door Reuzensnoekbaars bij gemaal gevangen M! 0 JAARGANG Nr. 9738 DINSDAG 14 DECEMBER 1982 •daktie: Harry de Graaf, Pelikaanweg 75, De Koog, tel. (02228)266, its Beutick, Warmoesstrat 43, Den Burg, tel. (02220) 2208, en ansOosterhof, Golfslag 32, Den Burg, tel. (02220)4988 oor advertenties, abonnementen, etc.- ingeveld&DeRooyB.V Postbus 11,1790 AA Den Burg lefoon (02220)2741, na 18 00uur 4881 Verschijnt dinsdags en vrijdags. Postgiro 652. Abonnementsprijs Al6,15 per kwartaal 70 cent incasso; los 65 cent. Bankrelaties: Amro Bank nr. 46 99.17.636. Rabobank nr. 36.25 01 742; NMB nr 67.34 60.398. De gemeenteraad heeft niet de vrij- eid om te bepalen dat het scheep- aartmuseum in de Doopsgezinde ver- ianing in Den Hoorn wordt over- ebracht naar het Maritiem Museum te udeschild. Er is namelijk een erfpacht- vereenkomst tussen de gemeente en e doopsgezinde gemeente, waarin na- rukkelijk staat dat verandering van de estemming van het gebouw niet mo- elijk is zonder voorafgaande schrif- jlijke toestemming van de doopsgezin- gemeente. De kerkeraad van de oopsgezinde gemeente heeft inmiddels iten blijken dat op die toestemming niet oeft te worden gerekend. De genoemde erfpachtovereenkomst ïzake het gebruik van de kerk werd in laart 1971 aangegaan. Volgens artikel 8 an de overeenkomst is de gemeente erplicht overeenkomstig de voorschrïf- en van de monumentenwet de kerk in tand te houden en zodanig te verbou- ven en in te richten en blijvend te be- temmen tot een scheepvaartmuseum, /oor wijziging van die bestemming tot scheepvaartmuseum is schriftelijke 'ooraf verkregen toestemming van de ligenaresse vereist Punt 15 van de jvereenkomst luidt; het is de erfpacht- ;ter (gemeente) zonder schriftelijke toe stemming van de eigenaresse (de ioopsgezinde kerk) niet geoorloofd om ie aard of bestemming van de opstallen e wijzigen, anders dan ten dienste van ;en scheepvaartmuseum. Gegriefd burg-Koning-collectie (verzameling kunstvoorwerpen heeft geschonken onder voorwaarde dat de collectie als één geheel tentoongesteld zou worden en dat hij akkoord is gegaan met het kerkje als tentoonstellingsplaats. Volgens de kerkeraad zal door overbrenging van de collectie naar Oudeschild aan deze voorwaarde ernstig afbreuk worden ge daan. De kerkeraad vindt het ook uit historische overwegingen (de band van Den Hoorn met de loodsen) wenselijk de collectie op de huidige plaats te hand haven. Jammer Ook in kringen van de Stichting Texels Museum is ongenoegen ontstaan over de gang van zaken. Gerrit J. de Haan, directeur van het Natuurrecrea- tiecentrum (die nauw betrokken is ge weest bij de inrichting van het museum in Den Hoorn) zeg.: ,,Ze hadden eerst moeten praten met de nabestaanden van de familie Baumann en met de doopsgezinde kerkeraad. Ik ben er van overtuigd dat er dan begrip zou zijn geweest voor de plannen om het scheepvaartmuseum over te brengen naar het Maritiem Museum in Oude schild. Nu hebben ze over die plannen in de krant gelezen, en dat heeft onnodig kwaad bloed gezet. Het kan best zijn dat dit formeel niet nodig was, maar het is een kwestie van goed fatsoen om eerst contact op te nemen met de meest betrokkenen, ook al omdat er zonder hun medewerking geen sprake is van verplaatsing, zodat de plannen zoals die in de museumnota zijn neergelegd op een essentieel onderdeel schipbreuk lei den." Niet ontvankelijk B en W hebben de brief van de kerke raad als een bezwaarschrift tegen de museumnota beschouwd, die echter na afloop van de bekendgemaakte termijn ingediend is. Het bezwaar moet daarom niet ontvankelijk worden verklaard. Toch mag de brief in de raadsver gadering van vanavond (waarin de museumnota wordt vastgesteld en De aangespoelde container bij paal 11, terwijl deze door mensen van de strandvonderij wordt leeggehaald. Op de voorgrond klossen katoen die de inhoud van de container vormden. De kerkeraad heeft daarom gevraagd met de meeste klem" het kerkje en de luidige bestemming ongemoeid te la- en. Uit de brief blijkt dat de kerkeraad Ie handelwijze van de gemeente weinig ip prijs stelt. ,,Uit de krant hebben wij noeten vernemen dat het college van B in W, na uw toestemming van plan is Ie bestemming van scheepvaartmu- :eum voor het doopsgezinde Hoornder ;erkje te wijzigen", aldus de brief aan de aad, waarin er op wordt gewezen dat vijlen dr. Baumann de Baumann-Ver- Het Nederlands Instituut voor Onder zoek der Zee heeft besloten een grote windmolen voor electriciteitsopwekking te plaatsen. De molen, van het Neder landse fabricaat Polenko, wordt op lea singbasis geëxploiteerd en zal voor een deel voorzien in de sterk groeiende elec- triciteitsbehoefte van het Nioz. De 3-wiekige molen krijgt een as- hoogte van twintig meter bij een wiek- doorsnee van 16 meter. De molen heeft een vermogen van 60 kilowatt bij een windsnelheid van 11,2 meter per secon de. Per jaar wordt een opbrengst ver- wachtvan 117.000kwu. Electriciteitsleve ring begint reeds bij een windsnelheid van 3,4 meter per seconde. De molen krijgt een plaatsje op een betonnen voetstuk van 6x6 meter op het terrein bij de kantine, aan de kant van de veer haven. In de molen zijn twee gene ratoren geplaatst, één van 15 kw en een van 60 kw. De molen wordt gekoppeld aan het electriciteitsnet van het Nioz- complex maar zal geen stroom aan het PEN terugleveren. Dat is ook niet nodig want de opgewekte stroom kan altijd in het eigen bedrijf worden gebruikt. De electriciteitsconsumptie van het Nioz is belangrijk hoger dan 100 kw per uur. Ook 's nachts wordt zeer veel stroom afgenomen, want er werken in de diverse afdelingen van het complex per manent vele pompen, koel- en vries- installaties. De beslissing om een deel van de electriciteit uit de wind te gaan halen, werd vorige week genomen in de ver gadering van de werkgroepleiders en directie. Bij voorbaat staat vast dat de molen onmiddellijk een belangrijke kos tenbesparing oplevert, wat zeer ge wenst is want de Nioz-activiteiten brei den zich nog steeds uit en daarmee groeit ook de electriciteitsbehoefte. waarin wordt beslist over de bezwaar schriften! worden besproken. P-> raad is voorgesteld om de wel tijdige bezw aren tegen de verplaatsing van het museum (afkomstig van de Hoornder midden standsvereniging en de dorpscommissie van Den Hoorn) ongegrond te verkla ren. Hetzelfde geldt voor het bezwaar schrift van de Stichting Texels Museum die niet tegen verplaatsing van het scheepvaartmuseum is maar de doops gezinde kerk op een of andere manier museaal in gebruik wil houden en in beheer bij de stichting. Verder zijn in de oorspronkelijke ontwerp nota ambtshal ve wijzigingen aangebracht waardoor aan sommige andere bezwaren wordt tegemoetgekomen en de bedoelingen van de nota worden verduidelijkt, De reparatie van de veerboot Mars diep bij Boele in Bolnes vordert naar wens. Het werk aan het onderwater gedeelte is op 20 december klaar zodat het schip dan weer in het water kan. Dezer dagen zal ook de omvang van het werk aan het electrische deel van het schip worden vastgesteld. Pas daarna kan bij benadering worden bepaald wanneer de boot weer in dienst gaat. Verwacht wordt dat deze de 3000 kwu per 24 uur zal overschrijden. De heer Fen Schilling, electrotechnicus bij het Nioz, zal zich met de dagelijkse zorg voor de molen belasten. De molen wordt uiteraard niet ge plaatst zonder vergunning van de ge meente. Dezer dagen zal overleg wor den gepleegd om te bepalen welke procedure moet worden gevoerd om toestemming voor de bouw te verkrij gen. Een zware container met ruim zes honderd spoelen ragfijne katoen is zaterdag aangespoeld op het strand bij paal 11. De container trok no^al wat belangstelling van Texelaars omdat aanvankelijk het verhaal ging dat hij gevuld was met ruwe tabak. Later bleek het om katoen te gaan, dermate dun gesponnen dat het slechts in een weverij verwerkt kan worden. Van de lading, waarover de strandvonderij zich inmiddels heeft ontfermd, bleek iets minder dan de helft gaaf te zijn geble ven. De katoen is vervaardigd in Brazilië en bevond zich vermoedelijk aan boord van een Deens vrachtschip dat van Bra zilië op weg was naar Rotterdam of Bremen. Waarschijnlijk is de last over boord geslagen in de zware storm van donderdag. Op de Razende Bol is een tweede container aangetroffen met de zelfde inhoud. In de container waren 120 pakken 32 spoelen katoen aanwezig. Zondag werd Evenals vorig jaar biedt Staatsbos beheer gelegenheid om in de dennen kerstgroen af te halen. Gegadigden kunnen zich vervoegen in het bosper ceel tussen Randweg en Pachaweg (bij de kruising met de Ploeglanderweg- Ruyslaan) vanaf woensdagmiddag. het meeste door de strandvonderij uit de container gehaald en gistermorgen werd het restant opgeruimd. De con tainer werd door een bulldozer van het aannemingsbedrijf van Willem Bakker van het strand getrokken en naar de parkeerplaats gebracht. Bij de strand vonderij zal men er zien achter te komen wie eigenaar van de container en de katoen is. Voor het inklaren van de aangespoelde waar is inmiddels gezorgd door de douane uit Den Helder. De ppenbare veiling (pp verzoek van de bank) van de tuinderij met woning van de heer F. J. Halsema in Gerritsland is vrijdag op het laatste moment af gelast. Vlak voordat de verkoping zou beginnen deelde kandidaat notaris J. Dogger aan de vele belangstellenden die in De Witte Burcht waren samenge stroomd mee, dat de zaak niet door ging, zonder reden van deze afgelasting te vermelden. Nader vernamen wij dat op het laatste moment het benodigde geld is losgekomen zodat het bedrijf voorlopig kan doordraaien. Ed Elvers met zijn snoekbaars van 84 centimeter. Ed Elvers uit Den Burg heeft gistermiddag de snoekbaars-vangst van zijn leven gedaan. Met een spinnertje was hij aan het vissen bij het gemaal te De Cocksdorp, toen opeens een 84 centimeter lange en 5,3 kilo zware snoekbaars zijn hen gel deed krommen. Aan een lijn van 251100 mm dikte leverde de snoek baars zeven minuten strijd eer hij op het droge gebracht kon worden. Een snoekbaars van een dergelijk formaat is zeker een Texels record, maar is het ook een landelijk re cord? De redactie van het sportvissers blad ,,Beet" dat een Kanjercom petitie bijhoudt spreekt slechts van een ,,leuk visje". De snoekbaars van Elvers zou in deze competitie op de achtste plaats komen. Num mer één is een achttien pond zware vis die in Belgié werd gevangen en op de tweede plaats staat 'n 17 pond zware snoekbaars uit het Noord zeekanaal. Bijzonder is in ieder geval dat het water op de plaats waar Elvers zijn vangst deed, niet dieper is dan ongeveer een meter. Een bewijs dus dat grote vis lang niet altijd diep wordt gevangen MKWMW Het bestuur van de Stichting Texelse Sportraad heeft gisteravond te kennen gegeven geen samengestelde men sportwedstrijden voor vierspannen meer te willen organiseren. Dit werd gezegd naar aanleiding van een verzoek van vijf Texelse paardensportliefhebbers die er, volgens eigen zeggen, op hadden ge rekend dat een dergelijk nationaal hip pisch evenement een jaarlijkse gebeur tenis op Texel zou worden. De Neder landse Hippische Sportbond had laten weten dat volgend jaar vierspan- wedstrijden op Texel gehouden kunnen worden. In het kader van het 30-jarig jubileum van de sportraad. ,,We willen hoogstens adviseren, maar niet meer coördineren", aldus penningmeester Joop Huigens die overduidelijk liet blij ken van de paardensport (voorlopig) zijn buik vol te hebben. Piet Daalder van de Blijde Rijders bracht echter naar voren dat het succesvolle weekend voor her haling vatbaar is en dat de plaatselijke clubs een flink aandeel van de organi satie op zich zouden moeten nemen. „Daar moet het niet op stranden." Daalder zei dat door de burgemeester in zijn afscheidswoord tijdens de wed strijden dit voorjaar was gezegd ,,Tot volgend jaar". Daalder ook dat deze uitlating was gedaan na overleg met de toenmalige voorzitter van de sportraad, W. Munnikhuizen en de administrateur G. Praamstra. Het bestuur ontkende niet dat een dergelijke uitlating was ge daan, maar voegde er wel aan toe dat nooit was gezegd dat de sportraad het weer zou organiseren. De animo om dat ooit nog eens te doen is, volgens Huigens, de laatste maanden alleen maar minder geworden. ,,De financiële afrekening van het vorige spektakel is nog met eens rond." De Landelijke Vereniging Samenge stelde Mensporten heeft subsidie toe gezegd en daar wachten we al maandan op, aldus Huigens die ook zei dat het evenement dit voorjaar grotendeels door de sportraad en de paardenclubs is georganiseerd omdat J. Kiljan genoem de instanties ,,voor het blok had gezet" ,,Er was al landelijke publiciteit aan gegeven. We konden in feite niet meer terug toen bleek dat bijna alles op onze schouders terechtkwam." Huigens zei dat de organisatie op zich interessant was, maar veel teveel tijd heeft gekost. ,,Er moeten 5000 wedstrijdformulieren komen. Alleen het uittikken daarvan heeft al acht mandagen gekost." De bestuursleden vonden dat men van hen als vrijwilligers niet kon eisen dat men jaarlijks een dergelijke partij werk op de schouders neemt. Draaiboek Daalder was het daar mee eens, maar zei dat de eerste keer altijd het zwaarst is. ,,Er is nu een draaiboek en ik denk dat de paardenverenigingen ook flink aan de slag willen." De voorzitter van de Blijde Rijders zei het jammer te vinden als een dergelijk evenement (,,Het was nergens zo per fect georganiseerd als op Texel") na een goede start niet meer door zou kunnen gaan. Het bestuur zei daarop dat de verenigingen dan maar zelf aan de slag moeten. ..Bij jullie zit de animo. Wij kijken nu weer eens naar wat anders." Ook werd gesteld dat in het kader van het jubileum voor èlle takken van sport een aardig evenement op poten gezet moet worden en dat het paardenge- beuren dan teveel zou overheersen. P. Daalder vroeg aan de sportraad of deze wel genegen was een vergadering uit te schrijven om de clubs rond de tafel te krijgen. Na enige discussie was men hiertoe bereid, mits de clubs dan zelf zouden pogen de organisatie op te starten. Motorcross De sportraad heeft dertig landelijke sportbonden aangeschreven en ge vraagd of speciale wedstrijden of eve nementen volgend jaar in het kader van het jubileum op Texel gehouden kunnen worden. Enkele bonden hebben al gere ageerd en wat betreft dammen (finale kampioenschappen c voor adspiranten) en handbal, (een demonstratiewed strijd) zal men verder ingaan op de bondsvoorstellen. De Nederlandse Mo torsport Bond is genegen een inter nationale motorcross over 136 kilometer op Texel te houden, maar de sportraad heeft besloten dat dit organisatorisch op Texel niet haalbaar is. Nu zal gepoogd worden een speciale wedstrijd te or ganiseren op het circuit dat in Eierland komt. Trimmen Na berichten in deze krant dat het trimuur van de sportraad door tekort deelname mogelijk opgeheven wordt, kwamen in één keer negen nieuwe deel nemers naar het wekelijkse uurtje spor ten in de Dennen. De sportraad besloot daarom gisteravond tot uitstel of afstel van executie en kijkt nog een maand of de animo blijft stijgen. Wel moet per 1 januari het deelnamegeld met 71,50 worden verhoogd. Trimmen onder des kundige leiding kost dan 71,50.

Texelsche Courant | 1982 | | pagina 1