Cjroen 'kwartsJexels in het hart-, Grotere flexibiliteit bestemmingsplan Den Burq-centrum SCHEEPVAARTMUSEUM BLIJFT IN KERK DEN HOORN Astrid" moet agrarisch blijven B en W komen tegemoet aan wensen The Scene speelt in De Lindeboom Lou Witte mag loods bouwen Texels Belang tegen historische stenen in Schoutshuis Rotzooi opruimen Foggo komt niet Kerstkamp Jan en Paula 9! 97e JAARGANG Nr. 9739 VRIJDAG 17 DECEMBER 1982 Redaktie: Harry de Graaf, Pelikaanweg 75, De Koog, tel (02228)266, Frits Beutick, Warmoesstrat 43, Den Burg, tel. (02220) 2208, en Hans Oosterhof, Golfslag 32, Den Burg, tel. (02220)4988. Voor advertenties, abonnementen, etc LangeveldEf DeRooyB.V .Postbus 11, 1790 AA Den Burg, telefoon (02220) 2741na 18.00 uur 4881 Verschijnt dinsdags en vrijdags. Postgiro 652 Abonnementsprijs f16,15 per kwartaal 70 cent incasso, los 65 cent. Bankrelaties: Amro Bank nr 46.99.17.636 Rabobank nr 36 25.01.742, NMB nr. 67.34.60 398. B en W zijn na twee informatieavonden en de daar verwoorde reacties enigszins tegemoet gekomen aan een aantal wensen wat betreft het bestemmingsplan Den Burg-centrum. Vooral is aandacht besteed aan de flexibiliteit van het winkel apparaat, al kwamen woensdagavond op de hoorzitting in De Lindeboom, die onder veel publieke belangstelling werd gehouden, nog een groot aantal wensen naar voren, waarbij men zich vooral concentreerde op de Wezentuin, invulling van de Maasvlakte" en het woongebied rond de RK kerk aan de Molenstraat. De hoorzitting werd bijgewoond door de raadscommissie ruimtelijke ordening en huisvestingsbeleid en de raadsleden toonden zich in grote lijnen eens met het ontwerp dat nu op tafel ligt. Inmiddels zijn op het plan al 75 reacties binnen gekomen en een groot aantal moet nog worden verwerkt in het uiteindelijke plan. Daarna start de officiële inspraakronde, met mogelijkheid van bezwaarschriften. Een grotere flexibiliteit van het win kelapparaat wil het college bewerkstel ligen door naast de Weverstraat, Park straat, Binnenburg en Hogerstraat ook de Waalderstraat en de Kogerstraat (tot de Vogelenzang! tot winkelstraat te be noemen. In deze straat moet een ruimere mogelijkheid zijn om bestem mingen te wijzigen. Ook het maximum van twee dienstwoningen bij een bedrijf komt te vervallen. In het bestemmings plan zal uitsluitend nog gesproken wor den van woningen en het maximum aantal hangt af van de beschikbare ruimte en de plaatselijke architectoni sche waarde. Voor het Verpleeghuis was een blok van enkele woningen gesitueerd maar ook dit idee wil het college schrappen. De tuin van het Verpleeghuis moet be schikbaar bli|ven voor de bewoners. De schriftelijke reacties zullen worden ver werkt waarna iedereen persoonlijk ant woord krijgt op vragen of opmerkingen. Waardedaling De toehoorders kregen woensdaga- Texels Belang is het er niet mee eens dat de twee zandstenen die vroeger in de toegangspoort van het park zaten, en die zich nu in de achtergevel van het gemeentehuis bevinden, worden verplaatst naar de voorgevel van het Schoutshuis. J. C. Dros stelde vast dat de ste nen bij het park horen en dat ze daarom opnieuw een functie moeten krijgen die met het park samenhangt. Hij vond dat, indien men van mening is dat de stenen bij het Schoutshuis behoren, de stenen hier twee jaar geleden voor hadden moeten worden bestemd, toen de restauratie van het gebouw aan de orde was. Volgens Dros moeten ook nog ergens'" leeuwen zijn van de parkingang. Met die leeuwen en de stenen zou het park op oorspronkelijke wijze opgesierd kunnen worden. Dros had verder bezwaar tegen het feit dat het plaatsen van de stenen in het Schoutshuis 71750,— moet kosten. Als het meteen bij de res tauratie was gebeurd, had het volgens Dros goedkoper gekund. Het deel van de raadsvergade ring dat over de stenen handelde leek een beetje op fractieberaad van Texels Belang, want Texels Belang wethouder D. Schilling ver dedigde dat de stenen nu juist wel terugmoeten. In het Schoutshuis hangen de stenen veilig, maar wel op een plaats waar iedereen ze makkelijk kan bekijken. Schilling deelde het bezwaar van Dros, dat de stenen makkelijk in vreemde handen kunnen vallen als De Lindeboom failliet gaat,, niet. Dros had gezegd dat in dat geval de panden van De Lindeboom, waartoe ook het Schoutshuis behoort, worden verkocht. De nieuwe eigenaar kan er dan mee doen wat hij wil. Schilling was er echter van overtuigd dat de stenen ook in dat geval best op hun plaats zijn in de voorgevel van het Schoutshuis. avond geruime tijd de gelegenheid vragen te stellen. P. Beemsterboer vroeg of de bestaande parkeerstrook aan de Keesomlaan daar blijft en niet naar de overzijde van de weg wordt ge bracht. In het bestemmingsplan is dat niet duidelijk aangegeven. Schilling zei dat de strook kan blijven waar hij nu is. W. Brommersma vond de flexibiliteit van het ondernemerschap in het cen trum nog onvoldiende gewaarborgd en haalde een brief aan die door het Makelaarskantoor Eelman aan het col lege was geschreven en waarin gesteld wordt dat door de beperking van het bestemmingsplan een waardedaling van panden in het centrum op zal treden van gemiddeld twintig procent. „Dat is een niet geringe en sombere voorspelling" aldus Brommersma. Schilling was niet onder de indruk van dit cijfer en zei dat met hetzelfde gemak gezegd kan worden dat bepaalde pan den fors in waarde zullen stijgen, omdat het bestemmingsplan bescherming biedt aan bestaande bedrijven. De heer Blom sprak namens het Koninklijk Verbond van Ondernemers en de Texelse middenstand. Hij vond be stemmingswijziging in de Waalderstraat door middel van een artikel 11 proce dure nog een grote beperking. Ook had Blom moeite met de erfbebouwings- voorschriften. Park open Mevrouw T. Krijnen-Bays opende een langdurige duscussie over het toekom stige aanzien van de Wezentuin door te stellen dat aan de Burgwal geen wo ningen moeten komen. „Laat de N.H. kerk zien en houdt het park open" was haar mening, die werd onderstreept door C. Flisijn (woont in het park). Hij zei dat een open park minder overlast van, bijvoorbeeld, jeugd geeft. De boomsingel bij de Hollebol is onlangs gerooid en spreker had gemerkt dat de jeugd sindsdien minder graag „vertier zoekt" in de Wezentuin. De heer Blokzijl van bureau Hajema Smid Lou Witte uit De Waal mag achter zijn woning een loods/magazijn bouwen, mits hij zijn „opslagruimte" aan de Polderweg opruimt. Het college is van mening dat medewerking aan het bouwplan van Witte gegeven moet worden al is de gevraagde plaats voor 't magazijn in strijd met het oude en toe komstige bestemmingsplan van De Waal. In het nieuwe plan is wel rekening gehouden met een bedrijfsruimte ach terin het land van Witte maar de smid heeft een plaats dichter bij zijn woon huis gekozen. Daar heeft het college geen bezwaar tegen en door middel van een artikel 19 procedure met voorberei- dmgsbesluit kan worden vooruitgelopen op een bestemmingswijziging. De bedrijfsruimte krijgt een opper vlakte van 11 bij 24 meter. Witte verricht zijn werk momenteel direct aan beide kanten van de Polderweg en dat wordt door de afdeling RO „ontsierend" en „een probleem" genoemd. Eén kant van de weg is eigendom van de ge meente en aanvankelijk was gevraagd of Witte een magazijnruimte aan de over zijde van de weg tegenover zijn woning wilde. De smid heeft echter liever een schuur achter zijn huis. antwoordde dat men juist het park in oude glorie wil herstellen door op kleine schaal woningen aan de Burgwal te bouwen. „Dan krijgt het weer iets van de oude knusse sfeer". Het laten zien van de N.H. kerk wordt in het plan ook gewaarborgd door een pad aan te leg gen van de Binnenburg langs de kerk naar de Burgwal. Velen waren het niet met deze visie eens en bleven pleiten voor een open „groene long". „Bedenk eens iets creatievers dan een parkeer plaats achter het raadhuis" was een op merking. Verkeer Het verkeerscirculatieplan, een apart onderdeel van het bestemmingsplan komt nog ter sprake op een aparte hoorzitting, maar woensdagavond wer den daarover ook opmerkingen ge maakt. Dokter Eissen was er tegen dat het èénrichtmgverkeer in de Juliana- straat wordt omgedraaid omdat dit weer een toegangsweg minder is naar het centrum.„Als ik met m'n ontheffing maandag of woensdag in 't hoogseizoen in 't centrum moet zijn, lukt dat bijna niet. Dat is vervelend bij een spoed geval." Ook had de arts bezwaar tegen het driftig plaatsen van amirapaaltjes en hij vroeg of er nog meer straten aange kleed zullen worden. „Wel leuk maar je kan je auto nergens kwijt. Volgens mij heeft iedere Texelaar een ontheffing voor die straten." D. Veltkamp zei dat in het verkeers circulatieplan meer aandacht geschon ken moet worden aan het aantal be schikbare parkeerplaatsen en dan vooral voor de huidige bewoners van het centrum en degenen (zoals de winke liers) die er regelmatig moeten zijn. Achterstand J. Huisman vroeg of de woningen in de winkelstraten die nu een woonbe stemming hebben deze zullen houden. Hij vond dat deze panden geen ge mengde bebouwing mogen krijgen ge zien de huidige woningnood en een gevarieerd aanzien van de straat. Wet houder Schilling zei dat de woningen Lees verder pagina 2 De popgroep Mark Foggo heeft het optreden dat vrijdagavond (van daag) in De Lindeboom zou plaats vinden wegens ziekte en interne problemen afgezegd. De organisatie, MZW en Jeugdwerk, heeft nog in allerijl een andere groep kunnen con tracteren en dat is The Scene. The Mess blijft het voorprogramma ver zorgen. The Scene speelt Nederlands- en Engelstalige rock. Wat betreft het zingen in eigen taal is de groep een verre voorloper op andere nu bekende groepen. Thé Lau, die, na een carrière bij Music Garden en de Neerlands Hoop Express, motor is van de groep, kan gelden als een zanger/gitarist met een uitstraling die te vergelijken is met Herman Brood. Rock 'n Roll in de versie van The Scene is ingedikte punk, rhytme and blues, new wave, country en vooral merseybeat. Optredens haalden vooral het nieuws door tumultueuze taferelen op het podium. De entree blijft 72,50. Aanvang 20.00 uur. De bezwaarschriften van de dorpscommissie Den Hoorn en de Hoornder middenstandsvereniging tegen het verplaatsen van de collectie van het scheepvaartmuseum naar Oudeschild zijn dins dagavond door de gemeenteraad gegrond verklaard. Zoals bekend lag het in de bedoeling een apart deel van het Maritiem Museum te bestemmen voor de Hoornder collectie. In een inleidend praatje noemde wethouder Zegers dit een logische stap. ,,Je moet ervoor zorgen dat je geen doublures in je beleid hebt. Als er op Texel twee agrarische musea zouden bestaan, zouden die ook samengevoegd worden." Oudeschild, zo benadrukte Zegers, is minstens zo met de zee en de scheepvaart verweven ais Den Hoorn. „Dat een Hoornder loods destijds was betrokken bij het stichten van het kerkje, is geen reden er tot in lengte van dagen een scheepvaartmuseum te houden." J. van der Meer was het helemaal niet met de wethouder eens. Hij noemde irreele zaak. Er is een blijvende be stemming aan het voor dit doel geres taureerde kerkje toegekend, zei hij. D. Welboren herhaalde de argumenten die hij eerder in een commissievergadering waarin dit onderwerp behandeld werd naar voren had gebracht. Na verplaat sing van de collectie moet er onmid dellijk een alternatief voor het kerkje in Den Hoorn worden gevonden,- zodat Den Hoorn verzekerd blijft van een bij zondere attractie. Welboren merkte verder op dat het verleden van Den Hoorn eerder agrarisch is dan dat bin ding met de scheepvaart bestaat. Dros zei daarop dat die agrariërs in Den Hoorn tegelijk wel allemaal als loods functioneerden. Bovendien lag Den Hoorn aan zee. Beumkes verkeerde in twijfels. Eigen lijk, zei hij, moet de collectie naar Oude schild. Anderzijds vond hij dat overleg plaats had moeten vinden met de familie Baumann van wie de collectie afkomstig is en ook met de Hoornder dorpscom missie. Rienstra was het eens met Wel- Mevrouw C. M. Bakker-van Leeuwen mag de bloembollenschuur van „As trid", Gasthuisstraat 46 niet verbouwen tot woning. De schuur wordt niet meer gebruikt voor agrarische doeleinden, maar het college weigert de bedrijfs ruimte een woonbestemming te geven, mede omdat bij de behandeling van het bestemmingsplan Den Burg Noord-west door de gemeenteraad is aangedrongen op behoud van dit agrarisch gebied. De afdeling ruimtelijke ordening heeft geadviseerd vast te houden aan de huidige bestemming omdat „Astrid" een „geleidelijke overgang is tussen een woongebied en het buitengebied." Wethouder D. Schilling had geen bezwaar tegen bestemmingswijziging en die mening had ook de afdeling algemene zaken. „Uit oogpunt van uitsluitend, de woningnood, bevelen we wijziging van bestemmingsplan stand punten aan. Aansluitend kan dan het gebied rond „Astrid" als woongebied verder beschouwd worden." De afdeling bouw- en woningtoezicht ziet bij de realisering van een woning in de schuur echter problemen wat betreft de wet op de geluidshinder. Door de nabij gelegen Pontweg zullen Provincia le Staten mogelijk akoustische proeven eisen en daarna hoge bouweisen stellen. RO verwacht echter ook milieutech nische problemen als er weer een agrarisch bedrijf in de schuur komt. „In het verleden is, aldus RO, nog wel eens overlast ondervonden van „Astrid" en een nieuw bedrijf zal aan hoge milieu technische eisen moeten voldoen. Dat is een moeilijke startpositie." De afdeling vindt dat voor een „aan het agrarisch werk verant bedrijf zoals 'n tuincentrum of paardenstalling" in dit gebied 'tmeest ideaal zou zijn. Het college onderschrijft het RO standpunt en zal de bouwaan- vraag weigeren. Wel wil men overleg gen over andere oplossingen voor de schuur. boren. Hij zei dat de collectie niet persé in Den Hoorn hoeft te blijven maar dat met verhuizing alleen ingestemd kan worden als in de kerk iets gelijkwaardigs of mooiers terugkomt. Minderheidstandpunt Wethouder Schilling lichtte zijn min derheidstandpunt toe. In het college is hij de enige die vond dat de collectie in Den Hoorn moet blijven. Hij vond het logisch dat het kerkje een zinvolle be stemming moet hebben. „Daar hoef je verder niet over te praten. Het zou te gek zijn een dergelijk fraai gerestaureerd pandje zomaar te laten staan." Schilling zei echter dat niemand een goed idee heeft over een alternatief. Dat ver plaatsing van de collectie financieel voordeel oplevert zag hij niet. Wat je er ook exploiteert, het zal zorgvuldig be heerd moeten worden en dus geld kosten. Ik vind dat het museum voor Den Hoorn behouden moet blijven." Meerderheid Wethouder Zegers merkte op dat fi nancien in dit opzicht niet zo'n grote rol spelen. „Het gaat om het voeren van een bepaald museumbeleid. Als dat financiële meevallers oplevert is dat alleen maar meegenomen." Zegers zei dat inderdaad nog een goed alternatief moet worden bedacht. In tweede instantie merkte Beumkes nog op dat dergelijke antieke kunst voorwerpen niet in het museum te Oudeschild passen. J. van der Meer verwachtte dat het Maritiem Museum zijn ruimte nodig heeft voor de eigen „Oudeschilder" spullen. De collectie uit Den Hoorn zou dan makkelijk in de ver drukking kunnen komen. Tegen het collegevoorstel stemden B. Daalder, G. Jansen, J. van der Meer, J. Dros, G. Poster, H. Beumkes en J. van Asselt, alsmede wethouder Schilling. De col lectie blijft dus in Den Hoorn. jaar is er van 28-30 december een kerst kamp in ,,'t Kamphuis". Er wroden twee programma's gehouden. Eén voor kin deren en één voor tieners. Het kamp begint om 10.30 uur op dinsdag en eindigt om 11.00 uur op donderdag. De kosten zijn f25,— en voor elk volgend kind uit één gezin f20, Het kamp staat onder leiding van Jan en Paula Brouwer en Ad en Nannie de Rid der. Opgave Warmoesstraat 42, of tel. 02220-3770. Flowerstyling Fieur Ann Kerstbomen vanaf 12,50 van50cmtot6m. Gratis bij U thuisbezorgd [Kogerstraat 4, tel. (02220) 4571. Eigenaresse: Anneke van der Werve t Dinsdagmiddag, 21 december zijn de winkels in Den Burg geopend. Woensdag- en donderdagavond KOOPAVOND. Vrijdag 24 december om 17.00 uur GESLOTEN. Winkeliersvereniging Den Burg 1 Schuur „Astrid" aan de Gasthuisstraat: tuincentrum of paardenstalling, maar geen woning.

Texelsche Courant | 1982 | | pagina 1