,,lk maak graag plaats voor een jongere Joh van Hoorn neemt afscheid van gemeente werken en brandweer Commissievergadering Gevonden en verloren voorwerpen PROFIELSCHETS VOOR OPVOLGER VERVOLG VAN PAG.l Baptisten bieden kerstmaal Slippartij Jeugdbowlen Orgelconcert Peter Zwart Amateurtje met blijspel Serenade en festiva van KTF/DEK PAGINA 2 TEXELSE COURANT DINSDAG 21 DECEMBER 198 I ,,lk ga niet weg uit ongenoegen. In tegendeel, ik vind het werk nog steeds prettig en ik zou het nog jaren kunnen volhouden. Maar ik denk dat het in deze tijd van werkloosheid moreel verwerpelijk is om langer te blijven zitten dan echt nodig is. Door op te stappen help ik een jongere aan een arbeidsplaats." het toonbeeld van goedmoedigheid en inschikkelijkheid en heeft zo weinig „ambtelijke uitstraling" dat menige Texelaar hem helemaal niet als een ambtenaar beschouwt. Van Hoorn is een man waar je makkelijk op afstapt voor een vertrouwelijk advies. Hij voelt veel aan zonder dat het hem eerst omstandig wordt uitgelegd en geeft er steeds blijk van mee te kunnen voelen met het ongebrip dat veel burgers hebben voor allerlei regelingen en bepa lingen. Van Hoorn klaagt niet graag, houdt niet van roddel en veronderstelt ook bij de grootste hufters nog een overvloed aan goede wil. Die eigen schappen maken het vrijwel onmogelijk om met hem een interview te hebben waarin opzienbarende of anderszins onthullende uitspraken voorkomen. Na tuurlijk komt in een langdurig gesprek met Job van Hoorn wel af en toe iets naar boven dat lijkt op het luchten van het gemoed, maar telkens als dat gebeurt en hij ziet dat de gretig luis terende verslaggever aan het schrijven slaat, vraagt hij dringend dat niet te ver melden. Job van Hoorn wil graag met iedereen goede vrienden blijven, en heeft er daarom niet erg veel behoefte aan om zich te „profileren", een ras kenmerk voor de echte Texelaar die hij is. Aldus Job van Hoorn (61) uit Den Burg, die deze week afscheid neemt als directeur van gemeentewerken en com mandant van de brandweer, waarmee hij het gerucht dat hij het op het raadhuis niet langer volhoudt als gevolg van de werkomstandigheden daar, met klem naar het rijk der fabelen verwijst. Waarmee hij overigens niet ontkent dat er veel is veranderd in het gemeen telijke apparaat, waarvan hij 35 jaar lang onderdeel is geweest. Ruimschoots voordat dit onderdeel is versleten, wordt het vervangen door een nieuw. Die vervangingsoperatie is wat omslachtiger dan in de tijd dat Van Hoorn werd aangenomen. Er komt nu een profiel schets aan te pas en allerlei mensen bemoeien er zich mee. Dat laatste is het meest kenmerkend voor de veranderde tilden. Het li|kt wel of geen enkele be slissing gewoon snel door een of meer direct betrokken mensen kan worden genomen ledereen bemoeit zich met alles. Van Hoorn wil wel toegeven dat hij daar wel eens moeite mee heeft. Hij is praktisch ingesteld, wil graag wat maken en vooral klaérmaken en veel inspraak werkt dan vertragend en geeft zelfs ergernis, vooral als die inspraak een doel op zichzelf lijkt te zijn en dus niet meer dienstbaar is aan de zaak waarom het gaat. Geen ambtenaar Wie Van Hoorn niet kent, zou uit deze signalering kunnen afleiden dat hij een arogante techneut is, die voortdurend zijn eigen zin doordrijft. Maar daarmee zou men de scheidende voorman van gemeentewerken het grootst mogelijke onrecht aandien. Want Van Hoorn is In de gisteravond gehouden ver gadering van de raadscommissie voor algemeen en organisatorisch beleid werd gesproken over de eisen die aan de nieuwe directeur van gemeentewerken moeten wor den gesteld. Deze zg. profielschets ziet er als volgt uit! Opleiding: minimaal HTS bouw kunde en/of weg- en waterbouw, aangevuld met een applicatie be drijfskunde en/of management; Meerjarige ervaring in leidingge vende functie, vyaarbij in de praktijk management-kwaliteiten zijn be wezen; Bestuurlijke affiniteit; Samenwerkingsgerichte houding en de daarbij behorende goede contactuele- en sociale vaardighe den; Belangstelling voor maatschap pelijke en culturele ontwikkelingen en de betekenis daarvan voor technische voorzieningen; Bereidheid mee te denken over- en passend in de toekomstige structuur van de gemeentelijke or ganisatie. De sollicitatieprocedure voor de opvolger van Van Hoorn is veel te laat gestart. Het zal daarom nog maanden duren voordat een nieuwe directeur van gemeentewerken kan worden benoemd. In de tussentijd wordt de functie waargenomen door administrateur C. G. van Es. Carriere Job van Hoorn, in De Cocksdorp geboren als zoon van de opzichter secretaris-penningmeester van de pol der Eierland, Louis van Hoorn, kwam in juni 1947 bij de gemeente. Dat gebeurde nadat hij in de winter 1946-47 al tijdelijk bij de gemeente in dienst was geweest, uitgeleend door zijn werkgever de Hei- demij. Op Texel zaten ze met een overvloed van werk en omdat Van Hoorn (die op allerlei plaatsen in Noord holland werkzaam was) was „uitgevro- ren", kon hij in het Texelse raadhuis mooi allerlei karweien doen, zoals het bestekklaar maken van het plan voor het gemeentelijke gedeelte van de Koger- weg. Die zaak moest worden aanbe steed en men was in tijdnood ge komen. Voor het uitzetten van diezelfde Ko- gerweg kwam hij in 't voorjaar nog eens naar Texel en toen werd hij door de toenmalige directeur van gemeentewer ken J. Tiessen uitgenodigd om definitief bij de gemeente in dienst te komen. Van Hoorn hapte toe. Promotie Hij kon als opzichter f 34,— per week verdienen wat in vergelijking met de f25,— bij de Heidemij een mooie pro-' motie was. In die tijd werkten bij gemeentewerken vier personen. Toen Van Hoorn erbij kwam vroeg menigeen zich af of dót nu wel echt nodig was. Tegenwoordig telt deze dienst 17 me dewerkers. Van Hoorn, die een vlotte carriere maakte via hoofdopzichter technisch ambtenaar derde, tweede en eerste klas en technisch hoofdambte naar (tevens adjunct directeur) versleet drie directeuren: Tiessen, die in 1951 afscheid nam, Kipperman (1952-1960) en Veldstra (1960-1966). Van Hoorn zelf onderscheidt zijn 36 Zï jarig dienstver band liever per burgemeester. „De mooiste tijd was het begin onder de burgemeesters Reehorst en De Koning. Het was de tijd van puinruimen en opbouwen en woningbouw op grote schaal. Vooral als gevolg van de oorlog was er verschrikkelijk veel kapot en achterop geraakt. Het was één grote uitdaging. We hebben enorm veel kun nen doen en overal was geld genoeg voor. De periode burgemeester Spren- ger 11968-1978) was duidelijk stroever. Dat zat 'm natuurlijk niet in die burge meester maar in de veranderde econo mie. Het werd steeds moeilijker om geld los te krijgen. Onder burgemeester En gelvaart is die ontwikkeling versterkt doorgezet. Zonder enorme subsidiebe dragen breng je haast niet meer tot stand." Opa Op 20 april 1951 trouwde Job van Hoorn met Nies Westdorp. ,,De ver- laardag van Hitier", grapte destijds de ambtenaar van de burgerlijke stand Arie van Dienst. Het huwelijk leverde twee kinderen op: een zoon die thans in Leiden zijn geschiedenisstudie aan het afronden is en een dochter die inmiddels zelf twee kinderen heeft, zodat Job van Hoorn opa is. Zoals alle opa's praat Job van Hoorn graag over vroeger en dat gaat dan meestal over de vele kleine en grote projecten waarbij hij was betrokken en die vaak zeer ingrijpend zijn geweest voor de leefomgeving. Sommige dingen zouden nu helemaal niet meer kunnen. „We zijn na de oorlog volop bezig ge weest met het rooien van vele tientallen kerngezonde bomen in de dorpen. Dat moest en het werd door iedereen heel gewoon gevonden, want er moest ruimte komen voor het verkeer. Iepen van wel honderd jaar waren erbij. Als je zoiets nu zou uithalen, zou dat een poli tieke rel veroorzaken. Nu worden nieu we bomen geplant waarvoor het verkeer moet wijken en heeft gemeentewerken ook de handen vol aan „visuele ver smallingen" en andere kunstgrepen om het verkeer af te remmen of buiten te sluiten. Openbaarheid Terugkomend op het onderwerp „in spraak" en „openbaarheid" verzekert Job van Hoorn ons dat hij niet de ge schiedenis in wil gaan als een fervente tegenstander daarvan. „In tegendeel, ik heb vaak mijn voordeel kunnen doen met opmerkingen en adviezen van buitenstaanders. Ik heb het altijd erg prettig gevonden als mensen op me af kwamen om iets te vragen of om ergens over te klagen. Maar ik was er helemaal geen voorstander van dat de commissie openbare werken destijds in het open baar ging vergaderen. Achter gesloten deuren functioneerde die commissie namelijk uitstekend. De mensen konden vrij praten en daardoor soepel mee denken. Met publiek en pers erbij gaat het minder spontaan, een beetje ge remd. Ook het prestige gaat een rol spelen." Om deze bewering te illu streren noemt Van Hoorn een com missielid („schrijf z'n naam maar niet op!") die het in de „besloten tijd" uitstekend in de commissie deed en waar hij veel steun aan had. Sinds de invoering van openbare vergaderingen is het een stuk minder opbouwend geworden, In tegenstelling tot bijvoorbeeld ruim telijke ordening of financiën waar de gewone man en helaas ook menig Job van Hoorn: „Ik was meestal wal in staat om uit te leggen waarom iets niet kon raadslid lang niet alles van begrijpt en er dus niet makkelijk over meepraat, spreekt het onderwerp „openbare wer ken" algemeen tot de verbeelding. Ver stopte afvoerputten, bomen die in de weg staan, slechte begaanbaarheid van straten, het ontbreken van lichtmasten op bepaalde plaatsen, de wenselijkheid van verkeerslichten, het verweerde be ton van het raadhuis, de wateroverlast in Den Hoorn. Dat begrijpt iedereen. Raadsleden besteden naar verhouding dan ook veel aandacht aan juist deze dingen, wel wetend dat zij daarmee bij hun achterban eer kunnen behalen. De verslagen in de krant van de vergade ringen van de commissie openbare werken hebben een zeer grote lees- dichtheid. Het is de meest zuivere dorpspolitiek. Van Hoorn kijkt daar niet op neer, ook niet op nog veel kleinere zaken. Want het betreft dingen die de mensen rechtstreeks raken en die dus echt belangrijk zijn al hebben ze geen invloed op de wereldgeschiedenis. Een slecht liggende straatklinker bij huize Irene of een gevaarlijk uit het wegdek omhoogstekende rioolkolk in de Kees- omlaan vinden de mensen uit die buurt belangrijker dan een meerjarenplan voor het sociaal cultureel werk of de pro vinciale visie op de ontwikkeling van de woonkernen. Job van Hoorn: „Juist die kleine dingen heb ik altijd geprobeerd zo snel mogelijk te verhelpen, zonder brie ven en rapporten. Ik belde gewoon een van onze mensen op met het verzoek dat karweitje de zelfde of de volgende dag in het voorbijgaan even te klaren." Rioolzuivering De scheidende directeur van ge meentewerken vindt overigens dat het ook wat de grote lijnen van het beleid betreft wel goed heeft gezeten op Texel. „Ik ben blij dat het gemeentebestuur nooit uitgestrekte plantsoenen heeft opgezet Het geld is altijd in de eerste plaats gegaan naar de echt belangrijke dingen: wegen, riolering, waterzuive ring. Vooral wat de waterzuivering betreft heeft Texel voorop gelopen. Al lang geleden had elk dorp zijn eigen rioolzuiveringsinstallatie. Ik vond het dan ook erg jammer dat de gemeente de verantwoordelijkheid voor de water kwaliteit heeft moeten overdragen aan het Hoogheemraadschap. Ik was daar destijds tegen want ik vond dat we het best zelf konden." Brandweer Evenals zijn voorganger Veldstra was Job van Hoorn tevens commandant van de vrijwilliger brandweer. De voortgezet te koppeling van deze functies stelde het gemeentebestuur destijds nadrukkelijk op prijs, maar Van Hoorn zag het helemaal niet zitten. Hij werd brand weercommandant tegen wil en dank, mede omdat hij uit eigen waarneming wist (zijn vader was commandant van de brandweer in De Cocksdorp) wat het voor het gezinsleven en het werk be tekent om op de meest ongelegen ogenblikken in actie te moeten komen. Maar dat is enorm meegevallen. „Ik heb er geen ogenblik spijt van gehad. Het brandweerwerk is zelfs een soort hobby voor me geworden. Zo'n brand (er is er op Texel gemiddeld één per week) is telkens weer een spannend avontuur, een uitdaging in meedere opzichten. Iedere brand is anders en levert weer een nieuwe ervaring op. Daarbij komt dat we met een fantastische ploeg werken. De jongens zijn enthousiast, de onderlinge verstandhouding is prima en de vakkennis en inzet zijn voorbeeldig. Daarmee optrekken is telkens weer een hartverwarmende ervaring. Al die tijd heb ik nooit een probleem met ze gehad." Brandweerlieden die de 50 gepas seerd zijn moeten zich een keer per jaar aan een strenge medische keuring on derwerpen. Volgens die keuring ver keert Job van Hoorn ook nu nog in de vereiste conditie om bij de ploeg te blijven, maar de dokter heeft hem de laatste keer wel in ovenweging gegeven het kalmer aan te gaan doen. Dat feit heeft er mede toe geleid dat Job van Hoorn, in overleg met zijn vrouw, besloot om zowel met gemeentewerken als met de brandweer te stoppen. Donderdagmiddag a.s. worden dan ook twee afscheidsrecepties gegeven, waarvan het afscheidsfeest met de brandweer (dat tot in de keine uurtjes mag duren) het meest gezellig belooft te worden. praten over het politierapport. Het zou mooi zijn als andere rijksdiensten zoals Staatsbosbeheer, Rijkswaterstaat e.d. het verslag van hun plaatselijke acti viteiten op dezelfde wijze in de open baarheid zouden brengen. In het geval van Staatsbosbeheer zou het bijv. zinnig zijn om te constateren in hoeverre het beleid van verschillende instanties op elkaar aansluit. Straatnamen Met de door het college voorgestelde vogelnamen voor de nieuwe straten in het bestemmingsplan De Mars ging de commissie akkoord, maar niet iedereen was enthousiast. Paul Kikkert en Ben Daalder vonden „Jan van Gent" maar een rare naam voor een straat en zouden „Bergeend" mooier vinden. En Joop van der Meer vond de vogelnamen zonder meer niet goed. Er moest „straat" of „laan" achter komen. Nie mand wilde er echter een halszaak van maken zodat de namen ongewijzigd aan de gemeenteraad zullen worden voor gelegd. Akkoord ging de commissie met de sollicitatieprocedure en de profielschets voor de nieuwe directeur van gemeen tewerken. De enige wijziging die in de profielschets werd aangebracht betrof de maximale leeftijdsgrens van 45 jaar. Die werd geschrapt zodat ook een oudere sollicitant kans maakt op de functie. Joop van der Meer zei dat juist boven de 45 jaar uiterst bekwame mensen zijn te vinden. Dat een oudere kracht eerder moet worden opgevolgd kan ook als voordeel worden gezien. Voorzitter burgemeester Engelvaart waarschuwde dat je moet oppassen voor mensen die Texel zien als een oord waar de laatste jaren van de carriere in rust kunnen worden doorgebracht, maar hij had geen bezwaar tegen het schrappen van de leeftijdsgrens. De raadsleden zullen bij de sollicitatiepro cedure worden betrokken. Besloten werd dat het praktisch is om te volstaan met drie leden uit de commissie voor algemeen en organisatorisch beleid. Een heet hangijzer is het niet; het gaat niet om een politieke functie. Notulen Zeer verdeeld reageerde de com missie op het plan om de uitgebreide notulen van de raadsvergaderingen te vervangen door een zg. besluitenlijst. Hierdoor kan voor vele duizenden gul dens aan arbeid en papier worden be spaard zodat het uitstekend past in het „doelmatigheidsbeleid" van het nieuwe gemeentebestuur. In de besluitenlijst zouden in het kort de besluiten van de raad worden vermeld alsmede enkele bijkomende essentiële gegevens zoals de uitslag van de stemming e.d. Wie meer wil weten kan altijd nog de band afluisteren die van elke raadsvergade ring wordt gemaakt. Peter Bakker ging akkoord maar wilde in de besluitenlijst de namen genoemd zien van degenen die vóór- en tegen hebben gestemd. Paul Kikkert was zeer tevreden met de nieuwe opzet. Hij had niets dan lof voor het besluitenlijstje dat het college bij wijze van voorbeeld van de laatstgehouden raadsvergadering had laten maken. Joop van der Meer en Henk Beumkes wilden er echter niets van weten en vonden alleen uitgebreide notulen volgens het oude systeem aan vaardbaar. Dat commissievergaderin gen zeer beknopt worden genotuleerd vonden ze best, „maar de raad moet de aandacht krijgen die hij verdient." Sluitingsuur Na het rookverbod is een nieuwe regel op komst wat betreft het gebruik van de vergaderruimte van het raadhuis: een sluitingsuur. B en W zullen voor stellen alle vergaderingen om half acht te laten beginnen maar uiterlijk half elf moet het afgelopen zijn, met uitzonde ring van raadsvergaderingen die tot elf uur mogen duren. Het huishoudelijk personeel had met blijdschap kennis genomen van deze beperking op oever loos nachtelijk gepraat en ook de com missie betuigde zijn instemming. Ook in deze commissievergadering was de efficiency niet van de lucht. Joop van der Meer kwam (ongetwijfeld ook tot vreugde van de huishoudelijke dienst) met het voorstel om bij het schenken van de verschillende rondjes koffie en thee niet telkens schone kopjes te nemen, maar de „oude" kopjes met een kan steeds vol te schenken.... Op tweede kerstdag om 15.00 uur wordt in de aula van de CVO-school in Den Burg een kerstmaaltijd gehouden, georganiseerd door de Baptistenge meente. Niet alleen baptisten maar ook anderen zijn daar welkom, ook in gezinsverband. Er zijn geen kosten aan verbonden. De maaltijd, die vorig jaar meer dan 100 deelnemers trok, zal worden onderbroken door zang, sa menzang en een kerstverhaal. De maal tijd eindigt omstreeks 18.00 uur. Een 41-jarige inwoner van Oudeschild slipte zaterdagochtend met zijn Merce des op de Schilderweg in de bocht bij de Zuivelfabriek. De uit de richting Oudeschild komende wagen botste eerst tegen de gevel van de fabriek, vervolgde zigzaggend zijn weg en bot ste tenslotte tegen de tuinwal rechts. De bestuurder bleef ongedeerd. De Mercedes liep aanzienlijke schade op en drie bermpaaltjes werden geveld. De rivaliteit tussen Dennis Beumkes en Dennis Staal om de eerste plaats in het bowlingklassement bracht Bad Boys tot een record score van 1358 (bijna 151 per man per game) en gaf de overwinning op TZN. Dennis Saai won het duel met een derie van 484 153, 157 en 174) en staat nu weer op de eerste plaats. Fam. Doorzon kon in alle games FC Knudde de baas blijven ai was het soms met moeite. TZN-Bad Bovs 0-4 Fam.Doorzon-FC Knudde 4—0 Strike Fire-5 (inhaal) 1-3 Op 28 december wordt in het kerl van Den Hoorn een orgelconcert get ven door Peter Zwart dat om 20.15 i begint. Het programma van dit cono luidt als volgt: 1.Suite „Kerstfeest", Jan Zwart, Eere zij God; b. Stille Nacht; c. Past rale (de herders). 2. Voluntary d, John Stainly; 1. Adag b. Andante; c. Adagio; d. Alleg moderato. 3 Taccata G, Th. Dubois. 4. Pastorale, J.S. Bach. 5. Fanfare G, J. Lemmens. 6. Variaties „Midden in de winti nacht", Bert Koelewijn. 7. a. Pastorale (oud Nederlands ken lied); b. Fantasie-Taccatine Psalm 3 Jan Zwart. Bij de uitgang wordt gecollectee voor de restauratie van de kerk. Gevonden: zwart beugeltasje, inl geld, lippenstift, tabletten, sigarettei zilverkleurige balpoint; 2 bruine oude wetse fietstassen; bruine dameshan schoen; blauw wollen kinderham schoen; bruin, groen corduroy pe Subaru autosleutel; bruin wollen sja met beige strepen; blauwe handschoei kleine zilveren schakelarmband; blau regenjack; zilveren ketting en hang (monique); blauwe nummerplaat AF-41 51; zwarte oma fiets; blauwe handdo< en zwart badpak; portemonee inh. gel< gouden halsketting; bruin leren ham schoen; sleutelbos. Verloren: portefeuille inh. rijbewi t.n.v. R. Groen; Adidas gymschoene zwart met witte streep; gewezen zei groene sjaal, Geld; zilveren schake armband; gouden hangertje met di« mantje; zilveren broche van drie dul beitjes; geld; blauw, bruine hoofddoel verzekeringsbewijs nr. FTS 725; sierrir v.e. Ford Taunus; bruine dames po temonnee ing. geld, foto's, kwitantie 2 bankpasjes; blauw kinderschoentji sleutelring; wieldop; rode regenmut sporttas Swift; rood meisjes horlog merk Marti, pakje van Lunter; auti sleutels Mazda; zilverkleurige aanstek merk „Corona"; zilverkleurig brilmoi tuur met 1 glas; gouden kettinkje mi sterrenbeeld; gympak met GVT en bleem; fietssleuteltje no P20450; eurt pas no 3625.57128; kinderbril mi bruinrood montuur; groen blauwe wan zwart leren pplstasje. inh. brieven;, ho loge rrjet ovale arrqftand .merk.lndu trouwring insc. Gea 26-3-76; bruin lere portemonnee met geld en filmkaar grijze dames portemonee inh. geld e giropas; bordeaux rode portemonne inh. geld, pasfoto, certificaat oorbe giropas nr. 170754; leren sleutelmapj onschr. „rentenaar"; bruin leren po tefeuille inh. geld, eurocheques; kenti ken 25 TP 52; zwart leren portefeui Ie inh. geld, europasje; regenpak e plastic emmer; digitaal heren horlog merk Rico; gouden armband met gr. naatjes, gouden kettinkje; bruin lere portefeuille; sleutelring, europas tnv. C Witte. De Waalder toneelvereniging 't Ama teurtje heeft het blijspel „Zo'n heerlij huisje buiten" van D. J. Eggengoor ii studie genomen. Het zal op zaterdag 2 februari in dorpshuis De Wielewat worden opgevoerd onder regie van dl heer Sweere. De orkestleden van KTF/DEK hebbe een druk weekend achter de rug. Zatei dagmorgen brachten de leden van d Boerenkapel Jan en Marie Wieten ee serenade ter gelegenheid van hun 2! jarig huwelijksfeest. Van deze 25 ja speelt Wieten al zo'n kleine twintig ja in dit ensemble. Het muzikale huldeblij werd door het zilveren bruidspaar zei gewaardeerd. Rond vijf uur 's middags werd hl bruidspaar Wieten ten tweede male o een serenade getrakteerd: nu door hl voltallige orkest KTF/DEK. Het orke: had hier voor maar even tijd want direi daarna ging men met de boot van 18.0 uur richting Schagen om deel te neme aan het West Friesland festival. Dit festival is een over twee zate dagavonden gespreide muzikale on moeting tussen diverse Noordhollands harmonie- en fanfareorkesten. Het De ontmoeting is het belangrijkste ma: er wordt tevens een kritisch versla gemaakt. Dat deed de heer J. va Ossenbruggen, dirigent van de Konii klijke Militaire Kapel. Behalve KTF/DEK speelden korpse uit Zwaag, Schagen (o.l.v. oud KTI DEK dirigent P. Heertjes), Koedijk e Den Helder. Naast een gezellige avon betekende deze festivaldeelname voi dirigent Dyo Wassink en zijn orkes leden tevens een goede testcase verband met deelname aan een coi cours in het voorjaar van 1983 te Assei delft. Het gezelschap keerde 's nachi per kotter naar Texel terug.

Texelsche Courant | 1982 | | pagina 2