Paardensport fotowedstrijd van Blijde Rijders Gevaarlijke bunker naar beneden De eerste viool Geen resultaat? Toch betalen! Sjoelkampioen schappen Trainingen Texelse Boys Fiets gestolen BAKKERS IJZERHANDEL N WINKEL VOL IDE EEN 1 Ander feuilleton Trafo-huisje aan Schilderend Ponyhoofdstel gestolen Explosieven bij Paal 9 Verleende bouwvergunningen R 198IINSDAG 21 DECEMBER 1982 I TEXELSE COURANT PAGINA 5 e De in de bergingswereld gebrui kelijke afspraakno cure, no pay" is niet van toepassing bij het op sporen van munitie. Het is daar zelfs precies anders om. Als wordt is vermoed dat in een bepaald terrein munitie ligt begraven en de Explo sievee Opruimings Dienst wordt bij wijze van voorzorg ingeschakeld, dan gaat het veel geld kosten als de zoekactie niets oplevert. Om die reden bedenkt het gemeentebe- stuur zich wel twee keer alvorens de EOD een preventieve speuractie ""l te laten uitvoeren en wordt alleen ingegrepen als werkelijk munitie is gesignaleerd. Want dan kost het opruimen niets. Onlangs werd door iemand met stelligheid beweerd dat op een stuk land van Van der Sar in Eierland munitie moest zitten. De j mijnopruimingsdienst zocht een week lang het terrein met detectors vruchteloos af en de gemeente kreeg een rekening van tegen de zevenduizend gulden. Ze hoorde het tingelen van de fietsbel op het tuinpad, in de keuken een geluid alsof er een lawine naar beneden kwam. Met een zware bonk viel een tas onder de kapstok, de deur vloog open, de stormwind brak los. ,,Ha mams! Kéét gehad..." Sandra glimlachte. Natuurlijk. Kéét gehad, gelachen.... ,,En hoeveel strafwerk?" ,,0, twee themaatjes maar, die maakt Rinie voor me." ,,Ziet meneer Baas dat dan niet? Want daar was het zeker weer, hé?" Meneer Baas zei tegen me", haar gezicht vertrok koddig-plechtig, Yvon ne van Santen wanneer zul jij toch eindelijk eens een beetje ernst met je werk gaan maken Die gekke Klos." „Die gekke Klos.ik veronderstel dat dat meneer Baas is?" Sandra meende in haar positie allen die haar kinderen onderwezen hoog te moeten houden. ,,Ja, dat zei ik toch. Maar hij moest zelf lachen hoor, ik zag het aan zijn ogen. En daarom kreeg ik maar twee themaatjes. Hebt u niks? Ik rammel." ,,Ja, dat hoor ik." Glimlachend dook Sandra de kast in op zoek naar de snee krentenbrood die ze voor haar altijd hongerige dochter had bewaard. Nie mand kon ooit echt kwaad worden op Yvonne. Ze zat vol ondeugende streken, maar nooit was ze gemeen, stiekum. Wanneer op een schoolavond de on derwijzers zich over haar dochter be klaagden, wat ze zonder uitzondering deden, moesten ze moeizaam hun ge zicht in een ernstige plooi houden. Altijd omzwermd door vriendinnen, op de beste voet met de leuke jongens van de klas, met diepe verachting voor „slo- men" en „uitslovers.., begon iedere dag voor haar als een nieuw avontuur. Gretig hapten haar witte tanden in de krentenbroodsnee, terwijl ze de mond vol, poogde te vertellen van de „keet" die ze gehad hadden. „Ik zou eerst m'n mond maar eens leegeten", vermaande Sandra. „Je bent toch geen koe." „Nee moe. Dat rijmt. Er zit een dich teres in mij. Heerlijk, woensdag. Van middag zwemmen met de club." „Eerst je huiswerk." „Maak ik vanavond. Ik heb haast niks opgekregen." Yvonne kreeg altijd haast niks op. Sandra verwonderde zich iedere keer weer over dat rapport, met zo hoogst zelden een acht en toch alleen een (constantel vier voor algebra. De heren van school moesten vast iedere keer hun hand over hun hart strijken wanneer het rapport van Yvonne van Santen aan de beurt kwam... Terwijl Yvonne haar slenterend, kau wend en onophoudelijk pratend volg de, dekte ze de tafel, hield het „kliekje" boerenkool met worst in de gaten dat ze voor haar lange oudste zoon had be waard, zette voorzichtig de flensjes achter de stapel borden, opdat de zoeven genoemde oudste zoon die niet voortijdig in het vizier zou krijgen en er zijn eeuwige honger mee stillen. Toen zag ze het drietal al aankomen. Jaap in het midden, het hoofd een beetje gebo gen, aandachtig luisterend naar een druk betoog van Olga. Ze was haast net zo groot als haar vader. Met trots keek Sandra naar haar dochter, zoals ze daar liep, fier, rechtop, haar zwarte haar als een helm om haar hoofd, de blauwe ogen stralend, „Miss Meerloo" was ze eens genoemd. Aan de andere kant van Jaap bungelde Sander, diep in ge dachten, geen woord horend van het drukke praten van zijn zus. Toch be hoorden die drie bij elkaar. Tussen Jaap eri zijn zoon was een diepe verstand houding. Geen van beiden waren ze zulke barre praters. Olga was een dochter van haar moeder... trouwens, Yvonne ook. Ze stond al in de deur, ze zag Jaaps ogen oplichten. Ze wist hoe fijn hij het vond, wanneer ze al op hem stond te wachten. Hij had voor Sandra nog dezelfde verering uit zijn jongensjaren. Eens had Yvonne verteld hoe ze het op school hadden gehad over Sir Walter Raleigh, de Engelse edelman. Toen hij zag dat het rijtuig van koningin Elisabeth net voor een modderplas stil hield, legde hij zijn kostbare goudbestikte mantel in de modder aan haar voeten, opdat zij droog kon gaan. „Ha vader, dat zou jij voor moeder óók doen!" lachte Olga. Jaap had ge- bloosd en Sandra ook maar ze wist dat H het zo was. En dat deed haar innig goed. „Ik heb geen jas met goud", had Jaap droog gezegd. „Je demi dan", hielp Yvonne. „Ik vrees", zei Jaap, „dat moeder eerste eens uit zou gaan zoeken, wélke jas ik er het best voor zou kunnen missen." J „En ze hadden toen nog geen stome- j rij", ontdekte Yvonne met afgrijzen. „Sir Walter had er wel wat voor overl" „Ach kind", wist Sander, „die vent bulkte van het geld. Die had net zoveel zulke jassen als vader overhemden." Het schoot Sandra door het hoofd toen ze glimlachend haar drietal stond op te wachten. „Ha jongenl" „Ha mams!" 1 „Dag edele vrouwe", dat was Jaap. y. „Ook goeiemiddag", Sander schijn- j baar onverschillig. l Wordt vervolgd. 1 Paardensportvereniging ,,De Blijde Rijders" organiseert in samenwerking met de fa. J. Nauta een fotowedstrijd. Het onderwerp is paard en paardensport in de ruimste zin van het woord." De wedstrijd is vooral bedoeld voor amateurs en de jury zal dan ook vooral letten op de weergave van de foto. „Zodat de beginnende zowel als de gevorderde fotografen gelijke kansen hebben op een bekroning", aldus de jury die bestaat uit een medewerker van de fa. J. Nauta, een vertegenwoordiger van ,,De Blijde Rijders" en paardenfotograaf Kees Vis. Per deelnemer mogen maximaal drie foto's of diaprints (foto's van dia's) worden ingeleverd. Deelname is moge lijk met zwart-wit en kleurenfoto's en het minimumformaat is 13 bij 18 centi meter. De foto's mogen niet groter zijn dan 30 bij 40 centimeter. De wedstrijd staat open voor iedereen, ongeacht leeftijd, alleen vakfotografen en anderen die zich beroepsmatig met fotografie bezighouden mogen niet meedoen. De foto's die ingestuurd mogen worden, moeten in de periode december 1982 tot mei 1983 zijn gemaakt en een andere eis is dat de inzendingen niet eerder zijn gepubliceerd, geëxposeerd of be kroond. Prijzen De prijzen zijn een eerste prijs van ƒ150, een tweede prijs van ƒ100,— en een derde prijs van ƒ75, Alle prijzen worden uitgekeerd in fotowaar debonnen en ook zijn tien aanmoedi gingsprijzen of eervolle vermeldingen in de vorm van een vergroting of waar debon beschikbaar. Het oordeel van de jury is, zoals gebruikelijke bij dergelijke wedstrijden, bindend. Inzendingen voor de wedstrijd moe ten uiterlijk 1 juni 1983 zijn ingeleverd bij de fa. Nauta in de Weverstraat. In de linkerbovenhoek van de verpakking moet men „fotowedstrijd" vermelden en op elke foto moet adres en geboorte datum staan. De prijswinnaars worden bekend gemaakt op 16 juli, tijdens het concours hippique van de Blijde Rijders. Daar worden ook de beste foto's ge- exposeerd. De organisatoren hebben het recht het ingezonden materiaal te publiceren of exposeren. Duidelijke wedstrijdvoorwaarden zijn verkrijgbaar bij de fa. J. Nauta. Voor het zevende jaar worden in taveerne De Twaalf Balcken wedstrijden om het sjoelkampioenschap van Texel gehouden op vrijdag 24 december, aan vang 14.00 uur. De finale is omstreeks 17.00 uur. Meegedaan kan worden in drie leeftijdscategorieën: tot 11 jaar; 12-16 jaar en 17 jaar en ouder. De hoofdprijs is een sjoelbak, beschikbaar gesteld door De Twaalf Balcken en ver der zijn er diverse andere prijzen. De vrijdagtrainingen van de dames en heren Texelse Boys van deze en vol gende week gaan niet door. De trai ningen van B, C en D junioren gaan normaal door. De E en F meisjes pupillen en de meisjes junioren trainen deze maand niet meer. In januari weer een volledig trainingsprogramma. Scouting Texel haalt deze week het oude papier (en schoeisel) in verband met kerstmis op vrijdag op, vanaf 10.00 uur. De volgende route is aan bod: Julianastraat, Warmoesstraat, Graven straat, Zwaanstraat, Hollewal, Lijnbaan en Gasthuisstraat. Men wordt verzocht het papier tijdig gebundeld aan de straat te zetten. Uit een stalling in de Warmoesstraat werd in de nacht van zaterdag op zondag een blauwe meisjesfiets van het merk surfer gestolen. Woensdag- en donderdag avond koopavond Telefoon 02220 2346 Kort nadat we van start gingen met de feuilleton „Van het dorp naar de stad" kregen we van ver schillende abonnees het verwijt de lezer al een eerder gepubliceerd verhaal voor te schotelen. Dit ver haal van Tom Lodewijk is in 1976 al in deze krant verschenen. Door een administratieve fout van de uitgever van deze vervolgverhalen en on achtzaamheid van ons, moest u genoegen nemen met een „oudje". Daarvoor onze excuses. We hopen deze fout goed te maken door met dit verhaal te stoppen en te starten met een andere feuilleton. Dat is het verhaal „De eerste viool" van L. van Schooten. Het handelt over een actieve begaafde vrouw die in haar omgeving duidelijk de eerste viool speelt. Haar stille en onop vallende echtgenoot wordt plotse ling beroemd na het schrijven van een boek. Daardoor ontstaan span ningen die moeten worden uitge vochten tussen twee mensen die elkaar niet kunnen en willen missen. Redactie. Het PEN mag door middel van een algemene verklaring van geen bezwaar een trafo-huisje, met inhoud van 4,5 m3, plaatsen aan het Schilderend. Het huisje is in strijd met het huidige bestem mingsplan Den Burg, maar het college wil daar voor zo'n klein gebouwtje geen problemen over maken. Uit een niet afgesloten boet aan de Wilsterstraat werd in de nacht van zaterdag op zondag een zwart leren pony hoofdstel ter waarde van ƒ60,— gestolen. Bij paal 9 zijn weer diverse explo sieven gevonden. Het gaat om vier brisant granaten en één mortiergranaat. Het spul zal door de explosieven op ruimingsdienst onschadelijk worden ge maakt. Kerstmis 1982 in HAVENRESTAURANT TEXEL 't Horntje. Voor beide kerstdagen kunt u met het hele gezin voor een zeer redelijke prijs dineren in ons sfeervolle, gezellige restaurant. Bovendien krijgt u bij het binnenkomen een "Havenres tauran t-borrel aangeboden Voor tafelreservering bel uw gastheer Jan C. Stolk 02226 - 310. HAVENRESTAURANT TEXEL het restaurant, waar altijd alles vers is. Als gevolg van de kustafslag van de afgelopen week, werd een in de duinen bij paal 9 staande bunker zodanig ondermijnd dat deze groot gevaar ople verde voor spelende kinderen, e.d. In opdracht van Rijkswaterstaat werd de bunker daarom vrijdagochtend naar be neden gehaald door het aannemingsbe drijf P. Daalder. Aan de bunker werd een stalen draad bevestigd waaraan werd getrokken door een shovel op het strand, terwijl met een krachtige water straal zand onder de bunker werd weg gespoten. Dit had snel het gewenste resultaat. De bunker kwam in brokken naar beneden; alleen het van gewapend beton gemaakte dak bleef goeddeels in takt. De brokstukken zullen verder wor den kleingemaakt en worden verwerkt in strandhoofden. Op de eerste foto de gevaarlijke over hellende bunker. Op de tweede foto personeel van Rijkswaterstaat en Daal der bij de zojuist naar beneden gehaalde resten. De foto's werden gemaakt door Ad van Loon uit Den Burg. •t door L. van Schooten Hoofdstuk 1 De brief Sandra stond voor het raam en zag de brievenbesteller naderen. Nu ging hij de voortuin in. Ze hoorde de plof van de poststukken in de bus. Ze haastte zich naar de voordeur. Ze had dat nooit afgeleerd, dat ver wachtingsvol uitkijken naar de post. Soms bracht hij niets bijzonders: een paar tijdschriften, enkele drukwerken en dan zuchtte ze teleurgesteld. En nu. Ah... een brief van de Vereniging van Huisvrouwen. Over de tentoonstelling, natuurlijk. Sandra zat in de organisatie commissie. Een brief van.... 's kijken, dat kloeke handschtift in paarse inkt... dat moet van mevrouw Harinxma-Mul- ler zijn die ze gevraagd had voor een lezing voor de kunstkring. Convocatie voor de vergadering van het Rode Kruis... hm, hm.... kon weer spannend worden na die ruzie met Saskia Berg man. En een brief voor Jos. Uitgevers maatschappij de Dietse Librye Amster dam. Wat kon Jos hebben met de Dietse Librye? Het ging misschien over schoolboeken. Ze zette de brief in de standaard, trok met haar eigen oogst naar de diepe fauteuil. Sandra van Santen stond midden in het leven. Zij voelde niets voor een huisvrou- wenbestaan, altijd maar opgesloten in dit mooie, maar toch kleine Meerloo. Als je maar zocht, dan vond je genoeg te doen. Meerloo lag een kilometer of vijf van de stad. De laatste jaren was het uitge breid met enkele mooie villawijken. Het werd zo langzamerhand een echte fo rensengemeente. Daar lagen tal van mogelijkheden voor een vrouw, die be schikte over organisatietalent, zich overal thuis voelde en haar woordje wist te doen. Sandra's vader was rector geweest aan het Coornhert Lyseum. Het had haar altijd gespeten dat hij het niet verder had gebracht. De Cranenburghs vormden een geslacht van studiozen. De grote Cranenburgh, de beroemde hoogleraar in de oogheelkunde, was haar grootvader. Een andere Cranen burgh doceerde bosbouw in Wage- ningen. De bekende literator Felix Cra nenburgh was haar volle neef. En als vader een beetje had doorgezet, wie weet was hij ook wel professor ge worden. Maar vader voelde daar niets voor. „Ik ben in m'n hart een school meester", had hij gezegd, „ik zit graag tussen de jongens." En hij was er in geslaagd zijn lyseum te maken tot iets méér dan een bijenkorf waar de zwerm de honing der kennis kwam puren. Hij wist er zijn docenten van te doordringen dat hun leerlingen geen nummer waren. Als pedagoog had hij de reputatie ver worven, die hem misschien als hoog leraar zou zijn ontgaan. Nu ja, zuchtte Sandra, dan maar geen professor. Dr. Cranenburgh was toch in de kringen van het middelbaar onderwijs een topfiguur geworden. Sandra had groot respect voor top figuren en het speet haar dat zijzelf daartoe niet kon behoren. Maar al was Sandra intelligent en bijdehand genoeg, de echte zin voor studie zat er niet in. Ze was voor alles praktisch, de theorie vond ze maar „grauw". Voor een klas staan leek haar niet, tot sociaal werk voelde ze zich met geroepen. Nu was ze vrouw en moeder van drie kinderen, nu zat ze in Meerloo, en warempel... in Meerloo althans was ze aardig op weg een topfiguur te worden. Want er kon in Meerloo „geen poes miauwen" zoals Yvonne plagend zei, „of mamma had hem eerst aan zijn staart getrokken." Sandra schrok op uit haar lectuur door het slaan van de grote Friese klok.' Twaalf uur! En het was woensdag van daag. Ze hadden vanmiddag allemaal vrij, geen mens bleef in de stad. Yvonne kwam thuis, natuurlijk, maar ook Olga van het lyceum en Sander en Jaap, vanzelf. Die hoefde vanmiddag geen les te geven. Jaap, haar man, was onderwijzer aan de ulo in de stad. Leraar, zei Sandra. Dat klonk beter. En dat zou hij ook makkelijk kunnen zijn, hij zou best de nodige diploma's kunnen halen. Maar Jaap was veel te indolent. Hij had het best naar zijn zin op de school, had een veel nauwer contact met leerlingen en collega's dan op een hbs of lyceum, en een „drs" of „dr" voor zijn naam liet hem koud. Sandra, met haar voorliefde voor topfiguren, moest nu juist een man trouwen die er beslist niets voor voelde ooit een topfiguur te worden. Daar was Yvonne al, haar blonde haren glanzend in de zon, één voet op de grond, de andere op de trapper, in druk gesprek soms proestend van het lachen, met een vriendin. Dat werd me weer een verhaal. „Kéét gehad, moe der, gelachen, mamma..." Dat kind ging lachend door het leven en kwam evengoed met goeie cijfers thuis. Burgemeester en wethouders hebben san de volgende personen bouwver gunning verleend: Th. van de Berg, Wilsterstraat 25, Den Burg, voor het plaatsen van een deur in de achtergevel; gebr. Witte, Gerrits- l3nderdijkje, Den Burg, voor het plaat sen van een toiletgebouwtje; Fa. Gebr. Kooiman, Oosterenderweg 21, De Waal voor het gedeeltelijk vergroten van een ligboxenstal. Derden-belanghebbenden kunnen te gen deze beschikkingen ingevolge de Wet Administratieve Rechtspraak Over heidsbeschikkingen een bezwaarschrift indienen. Nadere informatie hierover is te verkrijgen bij de gemeentesecretarie, afdeling R.O.V., kamer 205.

Texelsche Courant | 1982 | | pagina 5